I Donderdag 29 Maart 1900. 4966. 49e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post l'AAo. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer '10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvcrtentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 9. Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. foe BURGEMEESTER en WETHOUDERS n AMERSFOORT, Gelet op art. (i. der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een or K. VV. JAEGER ingediend verzoek, met lagen, om vergunning tot het oprichten van ne chemische wasscherlj en ververij in het per- el alhier gelegen aan de Kampstraat, bij het isdaster bekend onder Sectie K. No. 4081, op i Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat Maandag, den 9. April aanstaande, des\.)or- iddags te half elf uren gelegenheid ten Raad- ïize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van óen of meer zijner le- In, bezwaren tegen het oprichten van de in- ihting in te brengen. I Amersfoort, den 26. Maart 1.900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. van ASCII van WIJCK. De Secretaris, VV. TII. SANDBERG. Een groot offer wordt hier door den Staat j niet gebrachtgrootere offers mochten van de betrokken Gemeenten niet worden gecischt en de gekozen oplossing is aangewezen als de minste bezwarende. !I)e BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de lutl dezer gemeente zal vergaderen op Vrij- g, den 30. Maart aanstaande, des namiddags 2 ure. Amersfoort, den 28. Maart 1900. De Burgemeester voornoemd T. A. J. van ASCH van WIJCK. Uit Pretoria komt het droevig I bericht, dat Joubert daar gister- I avond te half twaalf aan de gevol gen eener maagkwaal is overleden. De geheele stad is in rouw ge- dompeld, seint Reuter. Maar wie zich herinnert hoe uit 11e oorden der wereld Petrus Ja cobus Joubert den 20 Januari j. I. j op zijn 69sten verjaardag buide is I gebracht, zal begrijpen welk een 1 zwaar verlies de Zuid-Afrikaanse he 1 Republiek door zijn afsterven lijdt. In zijn Memorie van antwoord op het I'oorloopig verslag omtrent het ontwerp van .•et nopens de vrijmaking der door een geld- iening verbonden tollen op den Rijksweg mgs de Zuiderzee tusschen het Kstförveer, ij Zwolle, en de Doornenheg, bn Amersfoort, ereeniart Z. Exc. zich met die leden, die de 'lijinakiiig als noodzakelijk verdedigden. Feuilleton. |EEN SPAANSCHE VROUW. (IJit de biogrnphie van Sherlock Holmes). „Maar als u den dader kent, mijnheer IIol- Eies", antwoordde zij spottend, terwijl zij met en plotselinge inspanning van wilskracht zich eheerschte, „dan moet u hem aangeven, wau- leer u althans bewijzen hebt" „Ik zou er meer hebben, dan u denkt" zei iHolmes droog, „ma-ir ik zal er geen gebruik van ■naken, wanneer gij uw dochter haar volkomen [vrijheid wilt teruggeven." „Clara I" riep mevrouw Del Mauro. Het meisje trad binnen en sloeg den arm om pen hals harer moeder. Ik zag wel, dat de eenigs- pina hypnotische invloed, die zij op Clara van per Street had gehad, nu nóg grooter moest wor- J Clara, wil je het vaderland van je moeder, ■lat ook uw vaderland is, verlaten? Je kunt ■bet doen, maar je moeder blijft hier." „Ik blijf ook, moedertje." Op dit oogenblik knalde buiten een kanon- gehol. Wij zagen uit het raam een roode vlag pijschen op fort Morro e">n den ingang der ha- Ken. Het was het teeken, dat de blokkade was fjegonnen. De Ainerikaanscbo vloot was er nog vel niet, maar eon kleine snelvarende kanon neerboot kruiste toch reeds voor de haven. Er was niets aan te doen. Clara zou toch het Do Gemeenteraad vergaderde Dinsdagmid dag van kwart vóór- tot kwart over tweeën en daarna weer gedurende enkele oogenblik- I ken onder voorzitting van den heer Ruige- I meester jhr. m. T. A. J. van Asch van Wijck. Het nieuwbenoemde lid kon nog niet aan wezig zijn en de lieer Van Kalken was af wezig, zoodat er 15 leden aanwezig waren. De notulen der vergadering van 15 Maart werden gelezen en z. ei. of h. st. aldus vast gesteld. Daarna deed de Voorzitter meedeeling, dat ingekomen waren een bericht van den heer Van Kalken, houdende meedeeling, dat hij verhinderd was, de vergadering bij te wonen een ander van den lieer Van Beek, waarin deze zicb bereid verklaart, zijn benoeming j tot lid van de Commissie van bijstand in liet j beheer der Gemeentelijke gasfabriek aan te nemen, welke beide berichten werden aan genomen voor kennisgeving een request van de heeren P. van Achterbergh en J. R. van 't Hof, houdende dankbetuiging voorde reeds ondervonden medewerking aangaande liet door hen ontworpen villa-park en een eenigs- zins gewijzigd plan, waaromtrent besloten werd liet te behandelen bij punt 7 der Agen da de goedkeuring door Gedeputeerde Staten van het besluit tot verhuren van den tuin achter het perceel van den heer Van den Bovenkamp aan luitenant Kooiman voor f 15 (zegge vijftien gulden) per jaar; een bericht, mel dend, dat bij Kon. besluit het Rijks-subsidie voor de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool is verhoogd tot f10 000; en eindelijk een schrijven van den beer N. Veis Heijn waarbij deze de benoeming tot Raadslid aanneemt. De Voorzitter benoemde nu de lice- ren mr. Van Zijst, tnr. Heyligers en Van Beek tot leden van de Commissie tot nazien der geloofsbrieven. De zitting werd gedu rende vier minuten geschorst en mr. V a n Zijst deelde toen namens de commissie mede, dat zij eenstemmig concludeerde tot toelating, waarna de V o o r z i 11 e r voor stelde overeenkomstig deze conclusie te be sluiten. Hetgeen geschiedde. Aan de orde werd nu gesteld een ont- werp-besluit. tot af- cn overschrijving van posten op de Begrooting der Schutterij, dienst 1899, tot een bedrag van f8.50. De Raad vereenigde zich z. d. of h. st. met het ont werp. Al even grif besloot de Raad, conform het. pi'tc-advies van B. en VV., om onder de gewone voorwaarden gehoor te geven aan liet request van eigenaren van het terrein Kroontjesmolen", houdende verzoek om een weg, aansluitend aan den Leusderweg. Hierna volgde de benoeming van «en on derwijzeres aan de openbare Lagere schooi 3e soort aan de Beekstraat (Hoofd de heer I. van der Horst), ter voorziening in de va cature, ontstaande door het vertrek van mej. W. A. Hauling. Benoemd werd onze vroe gere stadgenoote mej. M. J. Boukamp, thans onderwijzeres te Heukelom bij Culemborg met 8 stemmen; mej. G. G. M. Bonting. te Boskoop, verwierf 6 stemmenmej. B. Nies- sen, te Zegveld, 1 stem. Van de benoeming zal kennnis worden gegeven aan de benoemde, wier salaris in de vergadering op morgen zal worden vast gesteld. Het primitief kohier der Inkomstenbelas ting werd vastgesteld op f62 490, bet per centage op 3°/o het maximum dat volgens de Verordening tot dusver te vorderen valt beide z. d. of li. st. Even gril werd conform het prac-advies van B. en VV. besloten, wegens den bouw- valligen, slechten toestand, het huis »De Hooi berg" aan de Wolfertstraat voor afbraak te verknopen. Ook het zevende punt der Agenda, een snader voorstel inzake den aanlog van het villa-park nabij Monitikeridam", lokte geen discussie en geheel conform het prae-udvies werd z. h. st. besloten. By de in de vorige Raadszitting aan de on dernemers gestelde voorwaarden was opge- nomeffThepaling, dat hut geld voor de brug over de Beek, die het park met het Plant soen verbinden zal, en voor de werken tot bestrating, rioleering en verlichting, vóór de uitvoering moet worden gestort, lieze bepa ling nu heelt geleid tot nader overleg tus- scheri de aanvragers en B. en W. Dienten gevolge zijn do voorwaarden gewijzigdeen deel van du werken voor bestrating, riolee ring en verlichting is tot later uitgesteld en afhankelijk gemaakt van een alsdan te ver- leenen nadere vergunningde gelden, die de aanvragers voor de terstond uit te voe ren werken in de Gemeentekas moeten stor ten, zullen dadelijk uitgekeerd worden, zoo dat daarvoor geen nadere waarborgen be hoefden te worden bedongen. De onderne mers zullen aan de Gemeente hebben te be talen f 11283.50; voor rekening van de Ge meente komt dan nog oen bedrag van f4402.50. De brug over de Beek is thans eiland" niet kunnen verlaten. Holmes inoeat bui gen voor de omstandighedenhij hud op dit oogenblik niet het minste nut. van hetgeen hij wist omtrent de ontploffing der „Maine", al zou hij ook dit vreeselijk geheim willen verraden. En waartoe zou het verraad ook dienen Zoo bleven we dan dien avond op do Villa Conquistador en verhaalde Holmes alles van zijn reis naar Parijs. Mevrouw Del Mauro had trou wens al deze bijzonderheden niet nqodigeen vrouw, een moeder, gevoelt bij intuitie en ver trouwt meer daarop dan op logische bewijzen. En zij, van haar kant, verhaalde, hoe z|j Clara, op het feest bij Van der Street, een oogenblik had weten af te zonderen, door zich ongesteld te veinzen, en hoe ze haar toen had gehypnoti seerd en gelast, naar haar kamer te gaan, oen donkeren mantel om te slaan en door den tuin zich naar haar jacht te begeven. Van te voren had ze den kapitein daarover een briefje geschre ven, met last, de jonge dame naar haar villa to Santagio te brengen. Holmes vertelde, hoe hij op Clara's kamer het bebloede stukje glas had gevonden, hoe de ka menier verklaarde, dnt de juffrouw niet gemerkt had, dat zij er met haar dunne dansschoentjes op trapte, en hoe hij daaruit gemakkelijk begre pen had, dat deze totale gevoelloosheid slechts door hypnose kon ontstaau zijn. De beide vrouwen omhelsden elkaar, toen al les van opgehelderd. Clara vergaf haar moeder alles, want zij, dio liei had, begreep, waartoe be drogen liefde iemand kan brengen. Wij gingen in dien avond met zeer gemengde gewaarwordingen terug naar ons hotel. Ons doel was slechts gedeeltelijk bereikt, maar het ontworpen op do door den Raad aangege ven plaats tegenover de Kleine Haag. Nadut ook liet laatste punt der Agenda, een ontwerp-besluit tot bet verleunen van afschrijving wegens vertrek of overlijden van aangeslagenen in do Inkomstenbelasting, dienst 1899, z. d. of li. st. was goedgekeurd tot een bedrag van 12592, ging de Raad juist om 2.15 over in geheime zitting; vy f minu ten vóór drieën werden de deuren heropend, voor de weinigen, die het wachten niet moede waren geworden de V o o r 1111 o r vroeg of nog een der leden iets voor deze verga dering in het midden te brengen had en sloot, toen niemand zich als spreker aan meldde, onmiddellijk de vergadering. De Gemeenteraad zal morgenmiddag om twee uur andermaal vergaderen en aan de orde stellen de volgende punten van behun- d eling Voorstel in zake do uitgifte van de tweede serie, groot f216 000, der geldleening groot f375000 d.d. 6 Juni 1809. Ontwerp-besluit tot vastelliug der jaarwedde van de onderwijzeres mej. M. J. Boukamp. Met ingang van 1 April is door den Bur gemeester dezer gemeente benoemd tot agent van politie der 2e klasse G. van der Horst, thans te Meppel, en zulks in de plaats van G. van den Brink, die, gelijk we reeds meld den, op dien datum benoemd is tot agent van politie te Apeldoorn. By de te Utrecht gehouden examens voor de acte Nuttige handwerken zijn o.a. geslaagd onze stadgenooten, de dames: M. C. Turin on L. M. A. Wedotneijer. was, goed beschouwd, do schuld van hot lot, en niet de ouzo. Al hadden wij de macht, hut meisje te ontvoeren, het zou do vraag zijn, of zij Amerika niet zou loeren haten als den vijand van haar land. Wanneer de Amerikanen geland waren dan alleen hadden wij kans van slagen, en dan zou zeker Mac Eacbin trachten zijn go- liefde to naderen. Het weerzien alleen zou mis schien, waarschijnlijk zelfs, Clara aan den invloed harer moeder onttrekken. Wij kenden thans de inrichting der Villa Conquistador en konden de landingstroepen den weg daarheen wijzen. Het eerste, wat we te doen hadden, was dus 1 ons weer bij Mac Eaehin te voegen. We beslo ten, af te wachten tot do werkelijke blokkade zou beginnen en dan te trachten, aun boord van een van de schepen van hot blokkeerend eska der te komen. Iienige dagen later liet de Gouverneur bekend maken, dut do blokkade zeer verscherpt was, dat ieder schip, dat de haven wilde verlaten zich dus voor schade had te hoeden. Den dag daarop gingen wc langs de kaden en havens kijken naar een goede sloep. Eindelijk sagen we ur een, die ons beviel. We gaven ons uit voor journalisten, die een sloep noodig hadden om zich beter op de hoogte van de gebeurtenis sen te stellen en kochten haar. We wachtten daarna slechts op een goede gelegenheid. Die deed zich niet lang wachten. Eenige nachten later maakte Holmes too wakkkor. Watson, je kunt toch nog wel zeilen met een sloep'." zei Holmes. „Zeker," zei ik nog half slaperig. „Dan, old-boy, stel ik je voor om oen water- picnic te gaan houden," en met een vroolijk ge- Onze stadgenoot de le luitenant-adjudant A. VV. Groote zal 27 April in de te 's-Gra- venliage te houden vergadering van de #Ver- eeniging ter bei el'ening van de Krijgsweten schap" eon voordracht houden overEen Nederlandsche stenographic voor het Neder- landsche leger. Men schrijft ons uit Arnhem: Den 29 April zal liet 371/a jaar geleden zijn, dat uw vroegere stadgenoot, de opper wachtmeester Kamerbcak, van het korps Ry- den de artillerie te Arnhem, in dienst trad bij de Instructie-compagnie. Op dien datum wordt hem van officieele zijde de gouden medaille uitgereikt; maar oud-wapenbroeders te uwent zullen onge- twyfeld dien dag niet onopgemerkt voor hem willen doen voorbygaan. zicht liet hij mij eên tiisclï met victualie zien, die hij voor mijn verbaasd gezicht openmaakte. Ik sprong haastig 't bed uit en kleedde ine Het was een buitengemeen goede gelegenheid om te ontsnappen. Het was zeer kalm, alleen oen flauw landwlndje in de lucht, donkere maan, maar helder weer, zoudat we de sterren goed kon den waarnemen. Watson, ik donk, dat we het best doen om juist vóór zonsopkomst weg te gaan, dan is het hef. moeilijkst om iets te onderscheiden on heb ben we dus weinig kans om oen afscheidsgroet van fort Morro om onze ooren te krijgen. We moeten ons op de eb naar zee laten dry ven, want het is beter, liet zeil niet te hijsehen. Dat. is op veel grooten afstand zichtbaar". Ik had eigenlijk er nog niet over nagedacht, dat fort Morro op ons zou schieten, maar ik moest Holmes gelyk geven, dat we zoo onge merkt mogelijk moesten ontsnappen. Hot fort zov ons ongetwijfeld voor spionnen houden. Het volgende oogenblik waren wo op weg. Bij de sloep gekomen, vond ik tot mij n ver rassing mijn bagage, die ik had gedacht inden steek te moeten laten, al in den sloep. Holmes had blykbnar alles al in orde gemuukt. „Nu moet er óen aan het roer gaan en de ander op een riem gaan zitten, als we geen koers houden." Wo honden een doek om den riem. stieten af en lieten ons met de eb naar zoo drüvon. We kwamen ter hoogte van fort Morro, dat we heel vaag konden onderscheiden en dreven or onop gemerkt voorby. (Wordt rrreolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1