Donderdag 12 April 1900. 4970. 49e Jaargang. J ZATMCitDAGMIJBBAG Binnenland. Oitgave A. H. VAN CLEEF.F te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale», olïicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers iO cent. Bij advertentiën var buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau EOBTE6RACHT Telephoon 19. |Jn verbant! met het PAASCHFEEST hel volgende nummer Weeds Verschijnen. Advertentiën voor dat hummer gelieve wen ons \iterlijk VI{IJDAÜ1 VOID doen toekomen. KENNISGEVING EN. I I)e BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat fc blanco verzoekschriften tot het bekomen van ■chtaeten, vischaoten en kosteloozc vergunningen Vu te vissollen, benevens voor de registratie van ftiulenkooien en duiventillen, alle werkdagen van voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, ter etarie verkrijgbaar zijn, en maakt hen opmerk - op het belang dat er voor heu in gelegen is, Je bedoelde verzoekschriften, behoorlijk ingevuld, ■óor den 10. Met aanstaande ter voormelde plaatse Iteleveren, opdat men tijdig voorzien zij van eene fcte of vergunning voor het seizoen 1900/1901. I Amersfoort, den 10. April 1900. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN W1JCK. I De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, 1 Brengt Ier kennis van de ingezetenen dezer ge beente, dat de door den Directeur van 's Rijks ïirecte belastingen enz. te Amsterdam excoutoor Ierklaardo kohieren Nos 1—6 van de personeele be- Kasting over het dienstjaar 1900 aitu dan Ontvanger Tan 's Rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op Hen bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen »eplakt te Amersfoort, den 10. April 1900. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. I De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT, Brengt ter keunis van de belanghebbenden, dat, fclijkens mededeeling van den Heer Commisaris der Koningin in deze Provincie dd 7 April 1900 (P. BI, ■ki 51), een geval van mond-en klauwzeer en van ftmltvuur is gekonstateerd, respectievelijk in dp ge- Tmeentcn Maartensdijk en Stoutenburg. Amersfoort, den 11. April 1900. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. van ASCH VAN WIJCK. NA ZES MAANDEN. Maandag was 't de eerste dag der zevende naand van den afschuwelijken oorlog in IZuid-Alrika. Engeland zond reeds 200000 Imau uit tegen het handjevol Boeren en vele ■tienduizenden krachtige Engeische jonge nian- Inen zijn reeds gesneuveld, aan kwaadaar- Idige ziekten overleden of levenslang ver- Feuilleton, EEN SPAANSCHE VROUW. (Uit de biographie vau Sherlock Holmes). minkt. Nu weer komt het bericht, dat bij Brand- fort 600 Engelsehen sneuvelden of wer den gewond900 werden gevangen geno men en weder 12 wagens buitgemaakt. De Boeren verloren 5 dooden en hadden 9 ge wonden. Waar zal Engeland nieuwe hulp troepen vanduan halenen hoeveel leed zal nog gebracht over de Engeische ge zinnen Dat het zóo lang zou duren, heeft men in Engeland heelemaal niet gedacht, en dat er zóóveel troepen noodig zouden zijn, even min. De troepen zijn men moet- dit ter eere van Engeland zeggen met den meest mogelijken spoed naar Zuid-Afrika gezon den. Het gehalte is wel niet zoo heel goed, maar de mannetjes zijn er tenminste. Maar de groote quaestie, de uitrusting dezer troe pen, die zoo hals over kop werden weg gezonden, hun proviandeering, enz., baart den Engelschen autoriteiten nog veel zorg. De leek vergeet gewoonlijk wat het be- teekent, alleen voor éen stuk geschut voor verschillende gevechten de ammunitie rnee te voeren, dat die ammunitie, voor het ver voer door streken waar de spoorweg nog een weinig te beteekenen rol speelt, gelei ders behoett, die gewoonlijk een gezonden eetlust hebben en den noodigen voorraad niet langs den weg kunnen opdoen. Meer ammunitie beteekent meer amunitie-wagens; meer ammunitie-wagens beteekent meer trek dieren meer trekdieren beteekent meer pro viand-wagens, en meer proviand-wagens meer niet-strijdende manschappen. Daar zit Lord Roberts nu, terwijl het reeds kouder begint te worden, in het hartje van het vijandelijk land, trotsch omdat hij de hoofdstad van den «voormaligen" Vrijstaat heeft genomen, omringd door een groote legermacht in khaki gekleed, opdat ze zoo weinig mogelijk zichtbaar zouden zijn. Maar de khaki-kleeding der Engeische troepen is niet berekend op het koudere jaargetijde. De manschappen zitten nu te bibberen in hun dunne katoenen pakjes. Zoolang ze te Bloemfontein blijven, gaat liet nog eenigszins, maar voor marschen, vooral des nachts, als tegen een uur of drie de koude wind gaat opsteken, als voorbode voor den naderenden ochtendstond, als bet zóo koud wordt, dat zelfs de Boer, gewend aan het leven in het veld, in zijn combaars gerold opstaat en heen eii weer gaat loo- pen, terwijl de kaffer vuur maakt om koffie water te koken, is deze kleeding ongeschikt. Het is dan ook niets te verwonderen, dat ei' berichten komen, dat de troepen van Lord I 35). Eu eiken dug keken we uit. of de order niet zou komen„Naar het front!" Steeds hoorden we allerlei geruchten en eindelijk, dat onze troepen in een uitgebreide stelling om San tiago heen lagen, Mac Eachin's humeur stond langzamerhand weer onder nul. De geruchten omtrent de ziekten die onze troepen teisterden, verergerden steeds en wij hadden nu zelfs ook zekerheid, want de ambulance had handen vol werk. Zoo nu en dan hoorden we zwaardere kanonna- des en een nacht hoorden we de stem van het zware scheepsgeschut boven Santiago. Den volgenden och tend kwam er bericht van Shafter „Cervera's vloot vernietigd. Morgen wordt tot den beslissenden slag overgegaan. Ge zult u met uw troepen bij het ex peditie-korps voegen, Vannacht moet ge kampeeren in het wester-kampement der rough-riders en mor genochtend om 7 uur u bevinden bij de stelling van kapitein Ilodginson, van wien ge het commando zult overnemen en waar u verdere orders wachten, wacht op marscliorders". De geestdrift, die zich van de Jantjes en mariniers meester maakte, was onbeschrijfelijk. Mue Eachiti was half dol van opgewondenheid. Hij sleurde me plotseling mee in een mislukte hor- 'T'jp- „Morgen. Old Watson, gaan we nog op een heel andere manier aun den dans". Helaas, weinig vermoedde de krachtige, opge- Roberts zeer te lijden hebben van longont steking, veroorzaakt door de dunne kleeding en waardoor Lord Roberts genoodzaakt is af te wachten, totdat dikke uniformen zijn aangekomen, vóór hij zijn marsch kan voort zetten. De Boeren zullen ook die kleeding wel weten te onderscheppen. Anne Tommies. Bij duizenden zullen ze door ziekten worden weggemaaid, of onge schikt worden om vooreerst dienst te doen. Uitgetrokken om te strijden voor een zaak, die ze niet eens kunnen beoordeelen, die hun, als zij haar goed konden beschou wen eerder symphatiek dan vijandig zou zijn, zullen de Engeische en koloniale troe pen voor eenige shillings sterven, vóór zij nog in gevecht zijn gevoerd. Niet eens het veld van eer, zooals ook voor deze «absent minded beggars" bet slagveld moet genoemd worden, zal bjn graf zijn. En de Mogendheden laten dezen gruwel voortduren. wekte man, wat hem den volgenden ochtend zou wachten. In den middag kwam de raarsehorder er. trokken we het binnenland iu. Zooals het bevel luidde, kam peerden we in het kampement, dat de rough-ridders juist verlaten hadden en vonden daar verdete orders. Do order luidde: „Ge zult het blokhuis, dat zich. tegenover de stelling van kapitein Hodginson bevindt, innemen en voorwaarts gaande, u tus- gcUen fort Morro en de stad dringen en den troepen van hel fort beletten, deel te nemen aan den slag. Daarna zal de infanterie uw taak overnemen en moet ge u weer aan boord begeven met de marine- landingsdivisie". Den volgenden ochtend om 7 uur bevonden we ons tc bestemder plaats. Verbeeld u de verbazing van Holmes en mij. Het blokhuis was niets anders dan de villa Conquista dor van mevrouw Del Mauro. Hodginson gaf het commando over aan Mac Ea- cbin. Hij legde hem uit, hoe hij onder het blokhuis, waar tegenover we ous bevonden, een mijn had la ten leggen en dat de actie moest beginnen met het doen springen der mijn. Daarop vertrok hij met zijn mannen, alleen de mineurs achterlatend om zich bij de troepen, die voor het infanteriegevecht werden geconcentreed, aan te sluiten. Een gedeelte vaii onze matrozen nam hun plaats in de loopgraven in. Een adjudant kwam aanrijden en overhandigde Mac Eacliin een order. Zij luidde „Om acht uur. op het sein van drie kanonschoten niet een halve minuut tusscheupoos, zal over de geheele liuie de actie geopend worden". Na eeu beleefden groet reed hij weer spoorslags verden. Don vorigen avond waren alle maatregelen door Mac Eachin reeds genomen en liad hij zijn orders uitgedeeld. De Opperkamerheer en de Chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin ma ken bekend, dat H. M. op Woensdag 25 April a. s. in het Paleis te Amsterdam ge legenheid zal geven bij Hoogst-Dezelve hun opwachting te maken des voormiddags te 10 uren aan militaire autoriteiten, en des na middags van dienzelfden dag te éen uur aan civiele autoriteiten. Op Donderdag 26 April zal H. M. te 10 uren voormiddags aan cornmissiën gelegen heid geven hunne opwachting t*? maken, ter wijl om 121/2 uur door H. M. aan particu lieren audiëntie zal worden verleend. Degenen die verlangen daartoe te worden toegelaten, worden uitgenoodigrl zich in te schrijven op een der lijsten, welke aan ge zegd Paleis gereed zullen liggen, van heden af tot en met Zaterdag 14 April, des avonds te 8 uren, op welken tijd de lijsten zullen worden gesloten. De goed-ingelichte Haagsche briefschrijver van de »N. Groninger Crt" schrijft, naar aanleiding van het arbitrage-verdrag ln een gesprek met een welingelicht diplo maat bleek me dezer dagen, dat de moge lijkheid van een nadere poging tot interven tie, of liever mediatie, op grond van het Haagsche arbitrage-tractaat, wordt beschouwd geenszins te zijn uitgesloten, zoodra het Hof zal zijn samengesteld, wat terstond zal plaats hebben als negen van de mogendheden, die tot het verdrag zijn toegetreden, het hebben geratificeerd. En zoodra Nederland is voor gegaan, zullen acht andere staten volgen men schijnt zich daarvan te hebben verge wist. Daarom beschouw ik de aanneming van dit verdrag van zóo groote beteekenis, ook voor onze stamverwanten in Zuid-Afrika, en geloof ik, dat onze Minister van Buiten- landsche zaken, door zijn beleid in deze aan gelegenheid, onzen broeders daarginds ton slotte zal blijken een ontschatbaren dienst te hebben bewezen. Hjj liet de ollicieren om zich beeu vetzainclen, besprak de orders nog eveu en voegde er eenige De luitenants en de adelborsten, in phantastische expeditie-pakjes, gingen zwijgend, de meesten een pijpje rookend. naar bun matrozen en mariniers terug. Om kwart vóór acht gaf hij het commando, dat ieder zich zoo ver mogelijk in de loopgraven naar voren moest begeven en zag men het gros der ach terhoede in de loopgraven verdwijnen. De mineurs legden de laatste liand aan de mijn. Tien minuien vóór aeht werd van alle kanten ge rapporteerd, dat alles klaar was. Het was onbegrijpelijk, dat de vijaud nog geen schot gelost had. Op dit oogenblik hoorden we echter een verward leven uit de villa komen. Eenige stemmen hieven het oproerlied aan. Een gebiedende stem klonk boven het gezang uit. Maat dit hield aan. Een salvo knetterde. Een kreet: vloog een salvo over ons hoofd heen en had do vijand het vuurgevecht geopend. Volgens de uit gereikte orders beantwoordden ouze troepen het vuur niet, Een dofte knal weerklonk. Geen vijf seconden daarna ging een algemeene kreet van agitatie door de loopgraven. De vijand hield op met vuren doch te geestdriftiger weerklonk de kreet„Viva el Es- pagna". Twee witte gedaanten verschenen op het platte dak van de villa en gingen staan naast den vlag- gestok, zoodat de vlag van Spanje boven hun hoofd breed uitwoei. En zoo hieven zo de „marcia real d' Espaguu" aan. Weer weerklonk een doffe kual, het tweede seinschot. Werktuiglijk bracht ik mijn kijker aan hel oog en plotseling llitse het op door mijn brein„mevrouw De Voorzitter van de Tweede Kamer heeft aan de leden medegedeeld dat hel zijp voornemen is, de Kamer tegen 8 Mei bijeen te roepen tot hervatting der werkzaamheden. Het volgende adres iu zake de consulaire quaestie is gericht aan de leden der Tweede Kamer Het Hoofdbestuur der «Maatschappij tot Bevordering der Nijverheid" heeft met groote belangstelling kennis genomen van de motie door bet lid Uwer Kamer, den heer mr. E. E. van Raai te bij de behandeling van de Begrooting voor 1900 voorgesteld, luidende «De Kamer, van oordeel, dat een betere regeling en meer stelselmatige inrichting van ons Consulaatwezen noodzakelijk is, gaat over tot de orde van den dag". Dat deze motie onze volle instemming heeft, zal U niet verwonderen, waar wij reeds bij schrijven van 8 October 1887 aan den Minister van Buitenlandsche zaken onze «bijzondere ingenomenheid" uitspraken mei het «verslag der Commissie voor de Consu laire examens betreffende een reorganisatie van bet Nederlundsch Consulaatwezen" en in 1893 naar aanleiding van de over deze zaak verzonden adressen van de Kamers van Koophandel te Amsterdam en Rotter dam, van deze gevoelens nogmaals blijk ga ven. Het Hoofdbestuur meent dan ook ditmaal te kunnen volstaan met ee- betuiging van instemming met de streka.jg der motie, overtuigd, dat indien de meerderheid Uwei- Kamer de meening van den heer Van Raalte deelt, het nan de Regeering kan worden overgelaten om de bijzonderheden der quaestie op bevredigende wijze te regelen. De leden der Sociaal-democratische Ar beiderspartij in tie Tweede Kamer, de hee- ren Van Kol, Schaper en Troelstra, hebben in «Het Volk" een manifest aan het Neder- landsche volk geplant'st, waarin zij de rede nen uiteenzetten die hen hebben geleid om tegen het ontwerp-Leerplicht te stemmen. Del Mauro en Clara". Ik zag Mac Eachin bleek worden. Hij moest ze ook herkend hebben. Het derde schot dreunde. j Plotseling scheen het als was de geheimzinnige ban van stilte verbroken. Overal in deu omtrek, weerklonken de doffe knallen van kanonschoten, I het geratel van geweer-snelvuur, vermengd meteen verward gejuich en hoerah-geroep. Maar onze man- I non hieven geen kreet aan. Als angstig keken al- Ion naar dat eene plekje, waar. tegen de heldere j tropische lucht, de twee gedaanten in het witafstaken. j Sieek de lont aau", zei Mac Eachin tegen den nmisl hem stranden mineur, met een stem, die scheen te stikken. „Dam Sir, I eannot", zei de man en wees met een breed gebaar naar het dak van de villa. Toen nam Mac Eachin. mechanisch, als was htf j geen wezen van vleesch en bloed meer, de lont en I stak ze onder een schrillen lach, die door merg en been ging, aan. Hij had zijn horloge uit den zak gehaald en telde mol een harde, vreemde stem de seconden, die nog I moesten verloopeu. Nu nog dertig, vijf en twintig, I twintig, eti onderwijl klonk zacht van den kunt van 1 den vijand, door reine vrouwenstemmen gezongen, I de „marcia real". En gecu Spanjaard zong mee; I geen dacht er aan viurn, allen onder de betoove- ring van dat word:.bare boven hen, En als gaf Mac Eachin's stem de maatverdeeling aan van dit wondere gezang, zoo klonk zijn juist op tijd komend afroepen van de vijftallen seconden. Maar toen hij vijf riep, was het alsof hij weer tot bezinning kwam. In zijn stem een onzegbare smart; de kreet: „Claire, darling", klonk door de lucht Een geweldige slag deed allezdreunen.Een vuur gloed steeg op, rookmassa's omhulden de villa, bal ken blaken onder heftig gekraak, muren stortten met een doffen slag in, stofmassa'sdwarrelden omhoog. Dit was dus het einde 1 Wordt vervolgd.

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1