Donderdag 19 April 1900. 4972. 49e Jaargang. Binnenland. Uitgave: Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 4.franco per VAN CL P0St Advertentiën 46 regels 60 cent; elke regel meer 40 cent. Groote letters naar A L E E F F plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsad verten tien per regel 45 cent. Afzonderlijke nummers iO cent. te Amersfoort. Bij advertentiën var buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KOBTEGBACHT 9. Teleplioon 19. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ■ERSFOORT. Brengen tor kennis van belanghebbenden, dat zij ■rneinens zijn aan den Gemeenteraad voor te llen, de steeg genaamd „Vingerhoedateeg" aan ft openbaren dienst te onttrekken. Bij die bezwaren daartegen bij hun college wen- len in te brengen, zullen daartoe in de gelegen- Id worden gesteld op Maandag, 23. April a. s. des ftrmiddags te 10»/» ure, teu Raadhuize. ^mersfoort deu 17. April 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. van .ASCH van WIJCK. I De Secretaris, i W. Th. SANDBERG. Burgemeester en wethouders van ftl ersfoort, JJrengcn ter keunis van belanghebbenden, dat zij Jornemens zijn aan den Gemeenteraad voor te ■llen een gedeelte van de straat genaamd „Aru- ■wsolie poortwal" aan den openbaren dienst te Jttrakken nabij het gebouw dor sociëteit „Ami- schetsteekening van het te onttrekken ge- Belte ligt ter Secretarie ter inzage. ■Zij die bezwaren daartegen bij hun college wen- ftien in te brengen, zullen daartoe in de gelegen- Kd worden gesteld op Maandag 23. April a. s. des lormiddags te half elf, uur ten Raadhuize. •Amersfoort den 17. April 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, t. A. J. van ASCH van WIJCK. De Secretaris, ib. w. Th. sandberg. Beoefening van het schieten. Voortaan wordt tusschen 1 Mei en 1 Jeptember kosteloos de gelegenheid open gesteld om zich in het schieten te oefe- Jen voor 1® Kader-reservisten met verlof, 2" miliciens met verlof, en 3® alle mannelijke iugezetenen van 16 ot 24 jarigen leeftijd die gediend heb- >en, deelnemen, of wel met gunstigen deelgenomen hebben aan het Voorbereidend militair onderricht. Er zal worden geschoten op de rech- er schietbaan Leusdensche heide nabij Amersfoort op eiken werkdag, van 12 ot 7 uur n. m. (in Juni en Juli tot 8 lur n. men op Maandag en Zaterdag 6 tot 7 uur n. m. (in Juni en Juli tot 8 uur n. m.). Er wordt gebruik gemaakt van het bij de Infanterie in gebruik zijnd ge weer. Men kan zich aanmelden tot deelne Feuilleton. EEN SPAANSCHE VROUW. (Uit de biographie van Sherlock Holmes). ming van af heden op werkdagen van 9 uur v. m. tot 1 uur n. m. op het bureau van den Commandeerenden offi cier van het 5® Regiment Infanterie, in de Infanterie-kazerne N°. 4 te Amers foortof wel op boven aangegeven oefe- ningsdagen op het terrein bij den al daar aanwezigen officier. Aan belang hebbenden wordt daarbij gevraagd op gave van naam en adres, zoo mede de vermelding tot welke van de hierboven vermelde categorieën men behoort en de tijdstippen waarop men op de schiet baan tegenwoordig zal kunnen zijn. Verdere inlichtingen worden dan ook zoo noodig verstrekt. Tegen het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 29 Juli 1899 te 's-Gravenhage gesloten verdrag voor de vreed7.ame be slechting van internationale geschillen be stond bij onderscheidene leden der Eerste Ka mei, bij het afdeelings-onderzoek, beden king. Zij betreurden den loop, dien de za ken hadden genomen en maakten vooral de Regeering een griel van de omstandigheid, dat de Volksvertegenwoordiging was ge plaatst in een toestand, waarbij zij niet vrij was in de beoordeeling van dit tractaat. Door de daarin opgenomen bepaling, krach tens welke 's-Gravenhage is aangewezen als zetel van het Hof van Arbitrage en hetgeen daarmede samenhangt, was de aanneming van liet tractaat door de Volksvertegenwoor diging onvermijdelijk geworden, wilde men niet het geheele resultaat der Vredesconfe rentie in de waagschaal stellen. Om die reden meenden deze leden, hoe veel bezwaar zij ook tegen sommige bepa lingen van het tractaat hadden, in de ge geven omstandigheden niet anders te kun nen doen dan hun stem daaraan te geven. Vele andere leden daarentegen gaven hun ingenomenheid met dit wetsontwerp te ken nen, het voor ons land een eervolle onder scheiding achtend, dat 's-Gravenhage was gekozen als de plaats waar het internatio nale Arbitrage-hof gevestigd zal zijn, een resultaat, waarvoor zij hulde brachten aan het beleid der Regeering. Blijkens het afdeelingsverslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp, houdende na dere bepalingen omtrent de Personeele be lasting, hadden onderscheidene leden met verwondering kennis genomen van de be gunstiging, welke, bij de voorgestelde toe voeging, aan de tappers zal ten deel vallen andere leden daarentegen achtten het voor stel ten behoeve dei- bedoelde belasting plichtigen alleszins billijk voor de groote inrichtingen, die te hooge belasting betalen, en een noodzakelijk gevolg daarvan is, dat ook de kleinere van de wijziging de vruch ten plukken. Vermenging van beginselen der Personeele belasting met die van de Bedrijfsbelasting mocht niet plaats hebben. De koffiehuishouders behooren in hun aan slag gelijkgesteld te worden met de winke liers. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een schrijven g'zonden aan de Com missarissen der Koningin, inhoudend, dat bij hem is ontvangen een aan den Minister van Buitenlandsche Zaken gericht schrijven van den Nederlandschen consul te Kuhrort, waar uit blijkt, dat nog zeer vele Nederlandsche arbeiders in Duitschland werk gaan zoeken, zonder van een nationaliteitsbewijs te zijn voorzien. Hun pogingen om werk te vinden, mislukken dientengevolge veelal, zoodat zij spoedig armlastig worden. Onjuiste inlich tingen. door Burgemeesters of Secretarissen verstrekt, zijn dikwijls de oorzaak van het gemis van bedoelt! bewijs. De Minister verzoekt daarom den Commis sarissen de Burgemeesters uit te noodigen, arbeiders, die naar Duitsland wenschen te gaan, er op te wijzen of te laten wijzen, dat zij niet zonder nationaliteitsbewijs naar Duit land behouren te vertrekken, vermits zij an ders gevaar loopen, geen werk te vinden en later als armlastig over de grenzen te wor den gezet. De Minister zal gaarne zien, dat aan het bovenstaande door plaatsing van waarschu- I wingen in dag-en weekbladen zooveel nioge- I lijk bekendheid worde gegeven. Hef »Ned. Roode Kruis" ontving tot heden I aan giften f 204 405.075de »Ned. Zuid- I Afrikaansche Vereeniging'' f 4 454 563.025. Naar aanleiding van het Kon. besluit, waar- bij, met ingang van 4 Mei a.s., de vice-ad ni- raai C. ten Bosch op zijn verzoek op pensioen is gestel I, deelt men aan het »Vad." mede, 1 dat door het uittreden van dien vice-admiraai uit de Kon. Nederlandsche Marine, ook uit liet korps zee-officieren de laatste heengaat, die zijn opleiding heeft genoten aan de Kon. Academie voor zee-en landmacht te Breda, zoodat bedoeld korps na 1 Mei alleen bestaat uit officieren, die hun opleiding ontvingen aan het Kon. Instituut voor de Marine, te Willemsoord. Aan de Nederlandsche inzenders ter Wereld tentoonstelling te Parijs zal uit Parijs zelf bericht worden gezonden, wanneer hun tegen woordigheid aldaar vereischt wordt voor het opstellen, plaatsen, enz. van de inzendingen Men zal, dit communiqué lezende, zeker niet aanstonds begrijpen, dat deze inzen dingen een tentoonstelling betreffen, welke Zaterdag werd geopend. Holmes zocht. Mac Eachin op in het park en leg- ilc de hand op zijn schouder. „Kom," zei.ie hij, En de officieren, de Spaansche ter rechter, de Amerikaansehe ter linker zij, namen de twee kisten op en droegen ze naar het graf en daar werden moeder en dochter raast elkaar ter aarde besteld. Een stroom van bloemen daalde op de kist neer. Toen voerden we Mac Eachin veg. En daar in het park, dat te hunner eer van bloe men was beroofd, onder de wuivende platanen, zich spiegelend in 't water, lieten we moeder en dochter achter. Een hall uur later waren we weer op marsch en den volgenden dag scheepten we ons in. Aan boord maakte ik me zeer bezorgd over Mac Eachin. Nu de tijd van spanning voorhij was, moest er noodwendig ceti hevige reactie plaatsgrijpen. Ilij verviel tot een diepe somberheid, die overging in een acute zenuwkoorts, zoodat besloten werd, hem met de eerste gelegenheid de hoste naar New-York te zenden, en eenige «lagen later bevonden we ons boord van een aviso op weg nnar New-York. Wat ik met Mac Eaehin uit te staan had, gedu- rende zijn ziekte, was verschrikkelijk. In zijn ijlen zag hij steeds de blokhnisscène weer voor zich en fieri de seconden weer af, om het volgende oogeu- blik met een gil den naam van Claire uit te stoo- ten. Dan weer dacht hij terug aan»het gesprek met mevrouw Del Mauro en het in (le lucht springen van do „Maine". Ik had al mijn dokterskunst noodigin die dagen en de officier van gezondheid van de aviso en ik keken elkaar, ais wij bij den zieke waren geweest, dikwijls hoofdschuddend aan. Maar het merkwaardig sterke gestel van Mac Eachin behield de overhaud en toen we voorbij het Vrijheidsbeeld stoomden, zat hij weer bij ous op dek cn had nog slecht3 een paar dagen absolute rust te houden. Te New-York namen we onzen intrek in een stil hotel. New-York was op dut oogenfclik vol van geruchten van een expeditie naar Cadix om de vredesonderhandelingen le doen bespoedigen. De couranten waren vol van den oorlog. Het gelukte me, een oud exemplaar met de beschrijving van den slag bij Santiago in handen te krijgen en weer doorleefde ik in mijn herinnering dien ontzetten- den dag, toen mijn oog viel op het met vette let ters gedrukte: „Mac Eachin voor Santiago". Onze vriend werd er uitbundig in geprezen, als een flink officier, een dapper zeeman, een voorbeeld van plichtsbetrachting. Kalm verbrandde ik de courant. Ik vond het niet noodig, dat hij ze las, maar ik wist meteen, dat hij in de oogen van het publick een „groot man" was. Na een week kon ik hem mededeelen, dat hij zich niet langer als mijn gevangene had te beschou wen en dat hij zich weer mocht bewegen, zooals hij wilde. Zijn eerste gang was naar het Departement van I Marine- Toen hij terugkwam, speelde er een flauw i glimlachje om zijn lippen. „Men is wel zoo goed geweest, mij te bevorderen en had zeer veel lof voor mijn gedrag. Weet je wel, Watson, dat ik, Het Jaarverslag over 4899 van het krank zinnigengesticht »Meerenberg" geeft liet 1 aantal patiënten aldaar op 34 December 1899. Onder de oorzaken van krankzinnigheid kwam het veelvuldigst voormisbruik van sterke drank en wel 42°/0 der gevallen! Bijna de helft der verpleegden zou dus waarschijnlijk nooit in Meerenberg gekomen zijn, als de alcohol uit hun omgeving ver bannen ware geweest. Dinsdag werd voor het Gerechtshof te Arnhem in hooger beroep behandeld de zaak van C. Lak, te Velp, en F. A. Drek- traan, te Rottenlam, door de Recntbank te Arnhem veroordeeld ieder tot f40 boete wegens mishandeling, gepleegd in de Wees- inrichting te Neerbosch. De Raadsheer-rapporteur, jhr. Nahuys, deelde mede, dat het O. M. bij het Hof, evenals het O. M. bij de Rechtbank, geen verband naar eisch van rechten zag tusschen de mishandeling van liet knaapje en zijn plotselingen dood en daarom het vrijsprekend vonnis der Rechtbank op dit deel der aan klacht niet ter vernietiging zou voordragen. Het verhoor der zeven getuigen leverde geen nieuws op, terwijl de beklaagden bij hun verklaringen bleven. De Advocaat-generaal jhr. Sandberg er kende in zijn requisitoir, dat in een groote inrichting als Neerbosch, met een over- groote, deels verwaarloosde bevolking, de leer »wie niet hooren wil, moet maar voe len", niet geheel buiten toepassing kan blij ven, doch hij zocht het criterium van deze zaak in het boosaardig karakter der tuchti ging en in de omstandigheden, dat bet kind duidelijk genoeg voor ieder ziek bleek. Daarom zou hij zich niet vereenigeu met de straf door de Rechtbank opgelegd en eischte hij, evenals het O. M. hij de Rechtbank, een gevangenisstraf van 0 weken voor elk. De verdediger, jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck, vroeg vrijspraak. Een 75-jarig en tot dusverre steeds in be krompen omstandigheden verkeerd hebbende man te Maastricht, viel dezer dagen het niet onaardig buitenkansje te beurt, als eenig erf- ilat •ogenblik dien dag herinner? Verder zie je nu voor je den coomi dant van de „Oregon", die je voorstelt, mede n de Philippijnen te gaan". Ik zette groote oogen op. „En verder is er nog eeu geheim. Schley is naar Europa". „Dus is 't töch waar?" zeide ik. „Ja", antwoordde Mac Eachin, „mijn order is om met de „Oregon" de Philippijnen te verdedigen. Een belachlijke tocht met zoo'n prachtig slagschip, nu al onze krachten in Europa gevraagd worden. Qu'y faire? Maar hoe is 't? Ga jij en Holmes mee? Dok ters en handige ziekenverplegers zijn steeds welkom!" „Wanneer gaan we?" vroeg Holmes slechts. „Morgen". „Afgesproken." Toen we zee kozen, was het prachtig weer. De matrozen stonden in 't want, de kanonuen donderden en zoo ging de donkere massa van ons schip dreigend de groene baai uit. Toen wij voorbij het Vrijheidsbeeld gingen, de edele vrouwefiguur met opgeheven^ arm, toeu begreep ik wel eenigszins, dat het enlhusiasme van den Amerikaan echt kon zijn. Welke idealen de tegenwoordige maatschappij ook heeft doen verliezen, het vrijheidsideaal bleef nog intact, en ik was er zeker van, dat al deze meuschen hun leven zouden willen geven om dat ideaal te verdedigen, Het schouwspel ontroerde mij werkelijk. Dat mooie schip, voorhij dat symbool stoomend, de plech tige muziek van de „Star spangled bauner", daartus- scbeu door de donderende stem van liet dreigende geschut en voor ons de groote onbekende vlakte, dit alles maakte eeu groote en diepgevoelde in druk. Weldra noodigde de hofmeester ons beiden uit. een glas champagne te komen drinken bij den com mandant. Ik vond daar alle officieren van het schip vereen igd, De jonge menschen praatten met elkaar; geestdriftig blonken de oogen mannelijk was de hou ding, waarmede zij met een glas champagne in de hand de toekomst tartten. O 1 al dit enthusiasme, al deze edele gaven van den mensch, ik wist dat ze slecht gebruikt werden ter wille van de Van der Streets, en de Gouldsik wist, dat zij niet de vrij heid gingen verdedigeu, maar slechts de speculaties van die bankiers uitwerkten. Mac Eachin keek hen aan met een dauwen glim lach, maar toen hij zag, dat de Btemmicg daalde en allen een woord van hem verlangden, toen be dwong bij zich en begon een toespraak. Hij sprak heel sober. Bijna werktuiglijk zeide hy zijn woorden, maar de soberheid van zijn zinnen bracht een diepen indruk te weeg. Men begreep, dat dit een man was voor wien veel gevallen was van zijn idealen, een man die veel geleden had en die by na niets meer over had om zich aan te hechten in 't leven. Maar toen hy sprak van het groote ideaal, yau de Vrijheid, toen kwam er weer vorm en vuur in zijn stem en hel der en krachtig klonken zijn woorden. Hij wees er op, hoe al'e volkeren die daarvoor gestreden had den ten slotte hadden overwounen. Hij wees op Frankrijk met zijn groote revolutie, op hun eigen vrijheidsoorlogen, maar hij wees vooral op dat klei ne land, dat dikwijls versmade Holland, dat 6ok een strijd gestreden had zooals bijna nooit voor gekomen is in de geschiedenis/En daar had het ideaal den strijd gewonnen, en nu, nu staan wij tegpnover diezelfde verdrukkers, dat Spanje, welks eenige rol in de geschiedenis is geweest die van verdrukker, die van beulen der Vrijheid, het ge vloekte. zwarte Spunje met zijn neerdrukkend ele- rieulisme, met zyn onbeschaafde bevolking, zijn sla- petido regeering. En dat doode land wil strijden tegen ons jong Amerikaliet lichtend symbool der vrijheid wil het neerhalen hier in onze vrije Stoten (If'ordl vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1