Maandag 30 April 1900. 4975. 49e Jaargang. Stadsnieuws. Phoenix-Brou werij H. MEURSING Co., Export naar Oost- en West-Indië. Uitgave: Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 4.franco per na A. H VAN CLEEF.F *>0St ^dvertentiën 1G regels 60 centelke regel meer 40 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 45 cent. Afzonderlijke te Amersfoort. nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht Bureau KOETEGBACHT Telephoon 19. KENNISGEVING. >e GEDEPUTEERDE STATEN der provin- I UTRECHT, S V ■relet op art. 105 der Kieswet, Krengen ter kennis van belanghebbenden, dat I in de Vergadering van hun College van he- p vastgestelde Lijst der Hoogstaangeslagenen J de provincie^ Utrecht, verkiesbaar als afge- krdigden ter Eerste Kamer der Staten Gene- b), tot en met 21 Mei a. s. (Zondagen uitge- Tiderd) voor een ieder op de 'Provinciale Grif- t Utrecht, Bureau voor Statistiek, ter in- 3 nedergelegd en in afschrift, tegen beta- r der kosten, verkrijgbaar is gesteld. ■Bedoelde lijst zul, ingevolge art. 105 der Kies- It, worden geplaatst in de Nederlandsche Lats-Courant van 5 Mei a. s. (Utrecht, 27 April 1SJ00. De Gedeputeerde Staten voornoemd, SCHIMMELPENNINCK v. d. O. v. NIJENBEEK, Voorzitter. C. R. MERKUS, Griffier. iNaar ile «Manchester Guardian" beweert, lolt graaf' Adel bert Stenberg, de niet-eer- ftl onlslagen Oostenrijksche officier die een ideelte van den oorlog in Z.-Alrika als «be stellend toeschouwer" aan de zijde der jren heelt meegemaakt en óok in het er van Cionjé was, behalve toen dit door Engelsche troepen werd omsingeld, om- mgrijke mededeelingen over «ie organisatie i de hulpmiddelen der Boeren gedaan aan 3 Britsche Regeering, wier gast hij thans is. I Die naam mag wel onthouden. I De R. K. Kiesvereeniging te Haarlem heeft lesloten, saam te gaan met de Anti-revoluti- nnaire die, gelijk we reeds berichtten, tot Indidaat voor tie Tweede Kamer gesteld ieft jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck. I Den 5 Mei 1875 is de drukste dag geweest te sedert heugenis is voorgekomen in de uuwkamer van het Raadhuisniet minder 26 paartjes toch, met de daarbij be- loorende ouders en getuigen, bevooden zich lien Woensdag daar. Bijna alle toen gehuwden zullen aaustaan- len Zaterdag hun 25jarig huwelijksfeest mo rn herdenken; bier ter stede zelfs nog 12 paren wonen te Soest, 3 te Baarn, I le Amsterdam, enz. I Rij di; te Utrecht gehouden examens voor Ie acte onderwijzer zijn o. a. geslaagd onze Feuilleton. EEN SPAANSCHE VROUW. (Uit de biographic van Sherlock Holmes). i0). Mot het stuurrad in de hand bespiedde ik dm ijand. Ken frissche bries had alle rook weggebla- Er was iets belangrijks bij den vijand gebeurd, ijn vaart was verminderd. Plotseling begreep ik, t hij liet stuur over zijn schip verloren had, want :s weifelende kenmerkte zijn houding, maar spoe- g herkreeg hjj zijn wil en zijn boeg wendde zich Het was te laat, mijn tijd" was gekomen. Een paar evelen in de telegraaf, een vermeerderd trillen "ir een mnximum aantal omwentelingen en toen i beide kanten eer donderslag, gevolgd dooreen «hok ai3 van een aardbeving. Ik verloor een oogenblik mijn bewustzijn. Spoe- ig herkreeg ik mijn vermogens en vond mij zelf elouud tegen den wand van hetgeen een oogenblik voren mijn commando-toren was geweest, maar •iir ik nu slechts scherven en dëbris zag. Het nfileercnd 8Chot van den vijand had mijn drie wet- Mollori gedood de een met het halve deksel op 'ju borst, do ander met verpletterd hoofd, de derde :cni afzichtelijke klomp. Ik herinner mij met groote dankbaarheid nog, 'k in weerwil van die ontzetting volmaakt kalm Mijn schip hield nog zijn koers, de kanon- "ii hadden hun laatste woord gesproken, nu moest de grootste macht gebruiken waarvan mijn wil ch bedienen kon. Udat korte, verschrikkelijke oogenblik, toen ik, "et die vreeseljjke macht mijn vriend naderend, stadgenooten de heerenJ. Weterings, IJ. Graansma, A. H. Hïisken en D. H. Huygen. Oók in verband rnet de beslissing dien aangaande door den Gemeenteraad genomen, hebben vijf werklieden vereenigingen bier een adres gericht tot den Minister van Binnen- landsche Zaken ter ondersteuning van het verzoek om subsidie voor de Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken. Hier ter stede is ook opgericht een ver- eeniging van winkelbedienden in het kruide niersvak, aanvankelijk met 30 leden. Ter Donderdagavond in De Keizerskroon" gehouden vergadering van aandeelhouders in de Naamlooze Vennootschap «Amersfoort- sche Tramweg-Maatschappij" werd een ge deelte der ontworpen Statuten in eerste le zing genomen. De tweede lezing zal worden gehouden in een vergadering cp Maandag 14 Mei. O. a. bleek, dat. gedurende omstreeks acht maanden een hulp-station zal worden gebe zigd, waar alle treinen aankomen en vanwaar alle zullen vertrekken. Daarheen zal de tram het eerst leiden. Het is zeer gewenscht, dat, wie alsnog belang stelt in de tram inzage vraagt van de ontwerp-Statuten bij den Secretaris van het voorloopig comité, den heer H. J. Croockewit (Langestraat, hoek Muurhuizen) die tevens volgaarne inschrijvingen zal aannemen. Tot Bestuursleden van het plaatselijk De partement der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" zijn Vrijdagavond herkozen de heeren mr. Prikken en kolonel J. D. Rolan- dus Hagedoorn, aftredenden, terwijl in de plaats van den heer G. J. Buijs, die niet- herkiesbaar was, is gekozen dr. H. J. Reynders. Tot afgevaardigde naar de Algemeene ver gadering werd gekozen de heer G. J. Buijs, tot zijn plaatsvervangers de heeren mr. Prik ken en overste Van der Horst Bruyn. De aftredenden in de permanente com- missiën werden allen herkozen. Dat het onderwijs in het algemeen en de Hoogere Burgerschool hier ter stede in het bijzonder naar buiten een goeden klank heeft, is aan velen bekendmaar niet heel velen zullen weten wat er alzoo geschiedt in onderwijskringen om zoowel de Lagere school als Burgerschool en Gymnasium zoo volkomen mogelijk te doen beantwoorden aan hun doel. Een uitstekend middel daar toe is zekeraansluiting van het voor be reidend- aan het verdere onderwijs. Sedert eenigen tijd nu bestaat hier eeu Kring voor Amersfoort eu omstreken, welke die aansluiting beoogt. En wel zeer juist was het waardeerend woord van den heer Ten Bruggenoate, den Inspecteur van het Middelbaar onderwijs, over dezen Kring, die eenig is in ons land en waar de ge meenschappelijke belangen van het Lager- en het Middelbaar-en Hooger onderwijs ter dege worden besproken. Zaterdagmiddag mochten we een der ver gaderingen van den Kring bijwonen, welke in «De Arend" werd gehouden onder voor zitting van den heer G. J. Buijs. Behalve de heer Inspecteur van het M. O. waren tegenwoordig dr. Gunning, privaat docent in ptedagogie, te Utrecht,de Rector van het Gymnasium en leeraren van Gymnasium en Hoogere Burgerschool hier, schoolhoofden, onderwijzeressen en onderwijzers zoo hier ter stede als uit de omliggende gemeenten, van openbaar en bijzonder onderwijs. De heer J. M. Thiel leidde een 12-tal stel lingen in omtrent het rekenonderwijs op de Lagere school (welke voorkomen in Let «Tijd schrift voor Onderwijs on Opvoeding") die werden gesouligneerd docr den beer Wes- terlii hoofd eener school te Hilversum, en eenig debat uitlokten, waaraan deelnamen de heerenN. van Veen, P. Keete en P. W. van Schendel. Na hem leidde de heer C. J. E. Prins het debat in over «overbevolkte klassen". Wegens het vergevorderde uur moest echter het debat over dit punt wordeu uitgesteld tot een vol gende bijeenkomst. Waar men elders sedert lange jaren vruch teloos zoekt naar samenwerking tusschen voorbereidend- en voortgezet onderwijs, waar beide als geheel onafhankelijk van elkaar, soms als vijandig tegenover elkaar, worden beschouwd, daar verheugt het ons, in deze enkele regelen te hebben kunnen doen zien, dat hier de weg gevonden is, welke van zóo groot nut kan zijn voor de scholieren van wie steeds meer geëischt zal worden om een onafhankelijke betrekking te kunnen berei ken als ze eenmaal op eigen wieken zullen moeten drijven. Men vraagt ons, mee te deelen, dat de leden der plaatselijke afdeeling van de «Al liance francaise" die dezen zomer Parijs be zoeken, eiken eersten Donderdag der maand om half elf des ochtends een vergadering kunnen bij wonenin het paviljoen der Alliance in het Trocadéro. Na de vergadering kan, tegen betaling van vijf franc, worden deelgenomen aan een gemeenschappelijke lunch in een restaurant der tentoonstelling. Aanmelding daarvoor, Maandagavond te voren. Tevens wordt er op gewezen, dat het nut tig zal zijn om de tentoonstelling vooral niet vóór 45 Mei te bezoeken, daar te verwach ten is, dat eerst tegen dien datum alle in- stallatiën gereed zuilen zijn. Tot de vergadering welke «Eendracht" Donderdagavond in «De Arend" houdt en in welke Mevrouw dr. Aletta H. Jacobs, uit Amsterdam, zal inleiden een pleidooi voor Vrouwenkiesrecht, hebben behalve de vrouwe lijke huisgenooten der leden óok toegang an dere vrouwen, door hen geïntroduceerd. Bij het 5e regiment infanterie bevorderde officieren worden belast majoor G. H. Pieter met bet bevel over het 4e bataljon hier kapitein F. Stellenboom met dat over een compagnie hier, en kapitein M. A. N. ba ron Mulert tot de Leemcule met het bevel over een compagnie te Utrecht. Tot leden van de commissie, belast met het geneeskundig onderzoek van de onder officieren uit dit garnizoen, die wenschen AMERSFOORT. m(jn mederaenschen een zekeren dood aanbracht. Eu dat alleen mijn hand, die het stuurrad be diende Ik herinner mij nog het fraaie schip vóór mc, be schenen door de heldere stralen der ondergaande zon. De zee was éen en al licht, dat schitterde en danste voor mijn oogen. En tóch moest ik het doen, dat duivelachtigeScherp herinner ik mij nog het oogenblik waarop mijn voorsteven de schaduw van het vijandelijke schip binnen voer. En toen een schok, die de „Oregon" deed trillen van vóór tot achter, ik zag hoe de gietstalen voorsteven met de beplatiDg rimpelde terwijl ik door den wand van het vijandelijke schip ging. Maar daar was niet de doodclijke wond; ver beneden de waterlijn deed de ram zijn werk Voor een oogenblik was alles stil, behalve het scheuren en buigen van het ijzer; toen zag ik het schip met zijn boeg overhellen en lang zaam mot ziju voorsteven zinken. De achtersteven kwam geheel boven water en als dol zag ik de twee schroeven razend rondwentelen. Een dapper adelborstje in de achterste gevechtsmarsch schoot uog de laatste patronen van zijn revolverkanon op ons af, toen zag ik niets meer en werd alles nacht voor me. Mijn plicht heb ik gedaan. God moge mij de verschrikkelijke daad vergeven; ik voor mij zal nooit dien dag vergeten, al handelde ik ook voor het mooiste ideaal van den soldaatzijn plicht jegens zjju vaderland le vertillen tot het uiterste. Hiermede eindigde het dagverhaal van onzen ar men commandant. Ik, dokter Watson, vervolg nu mijn kroniek. Onmiddellijk na hot rammen was de eerste offi- naar den commando-toren geloopen en zag lot zijn grooten schrik de ruïne daar en de vier bewoners bloedemi op den grond. Dadelijk telephoncerde hij m(j en spoedig was ik boven. Bij den comman dant constateerde ik een bloedende hoofdwond, ver- At door een granaatscherf, gelukkig niet ern- maar wat mij meer zorg inboezemde, was de ndoeuing, die wel op een hereeniufluentie kon uitloopen. Ik liet hem naar het achterschip brengen en daar een ziekbed voor heiu inrichten, de frissche lucht hierboven geschikter achteuu dan de verschrikke lijke bloedlucht, vermengd met kïu.tdamp beneden. De drie lotgenooten van den commanuant waren door de granaat op de plaats gedood. Ik ging spoedig weer naar beneden. Vooreerst was er voor mij geeu sprake van rust. Elk oogen blik weiden nieuwe gewonden aangedragen, die men overal vond liggen. Een adelborst, die de ge vechtsmarsch niet wilde verlaten, werd met alge- schoten arm en een schedelwoud binnengedragen. De eerste, officier kwam ook eens kijken naar de gewonden. Ik merk.e een leelijk schampschot aan zijn schouder op, maar hij weigerde onder behande ling te komen en stond mij alleen toe, even de wond te wassohen. Spoedig weid de chloroformlucht, gemengd met bloedlucht en kruitdamp, hier ondraaglijk. Het ge kerm der gewonden en de zenuwachtige overspan ning bij mij zelf maakte:, mij den toestand onmo gelijk. Toch moest ik doorgaan. Goddank, dat ik Holmes b(j me had. Met onverstoorbare kalmte, alsof hij jarenlang ziekenoppasser was geweest, stond hij mij bij, ik zelf voor de zoovcelste keer verbaasd over de enorme veelzijdigheid van zijn capaciteiten. „Wil jo we! gelooveu, Holmes, dat ik toch gelijk had bij mijn bewering, dat in een hedeudaagsch zee gevecht op zeer tnlrijke en hevige verwotxlingeD moet gerekend worden Zie eens dat éene schot in de bakboordbatterij met een granaat van 32e.M. heeft me alleen reeds 50 dooden en gewonden ge bracht, En dat heel nu de 10e eeuwsc.he bescha ving. Dat zulke „massacres" no" mogelijk zijn En de verhouding tusschen gesneuvelden en gewonden is zoo ongunstig. Dat komt van die verschrikkelijke hoofdwonden, die merkwaardig genoeg bij zoo'n zeegevecht zoo talrijk voorkomen, maar hoe heb je toch in 's hemelsnaam die wond opgeloopen „O! niet veel bijzouders. Je begrijpt toch, dat ik, de vreeselijke ontploffing aan bakboord hoorend, dadelijk hulp ging verleeneu, niet waar? Maar het was een helsch werk. Alles wat maar brand baar was, is aan 't branden gegaan. Aan brand wonden heb ik dan ook de meeste patiënten ver loren, maar je hebt mij overigens niets te verwij ten je beenwond getuigt óok niet van groote voor zichtigheid." „Mijn waarde Watson, ik zag toevallig een aar dige en flinke adelborst in een der gevechtsmarschen, getroffen door het snelvunrgeschut. Ik moest hem er wel uit halen." „Waarbij je niet veel gewonnon hebt, Holmes. De arme jongen heeft een ernstige en gecompliceerde fractuur van den schedel. Hij zal over een uurtje tot pijnlijk bewustzijn komen, maar niet langer dan een paar dagen leven." Onderwijl werkten wij steeds door. Ik kreeg een boodschap van den le olfcier met verzoek het aan tal gewonden en dooden op te geven. Holmes gaf het lijstje. Toen ik het inzag, schrikte ik er van. Van de 487 mau waren nog slechts 154 in staat, hun werk te doen en een vierde, van de bemanning was ge sneuveld: daarbij gerekend de nog ongeveer 400 man van onzen vijand die omgekomen waren, want daar onze booten alle stukgeschoten waren, konden er slechts 43 gered worden. De rot verdronk. Een wil de woede kwam over inc. Machteloos balde ik de vuist tegen het geschenk van onze verlichte eeuw: een hedendaagse!) zeego echt, In een uur tijcis meer dan 500 mensehen gedood en wie weel hoevelen daardoor ongelukkig gemaakt.

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1