Donderdag 31 ÜÜS Mei 1900. Jo. 4984. 49e Jaargang. Binnenland. De derde vrouw! Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavmd. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post 11.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 40 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT Tolephoon 10. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van belanghebbenden dat, volgens inedodeeling van den Minister van Oorlog, in den loop der maanden Juni, Juli. Augustus en September 1900 schiet oefeningen zullen plaats hebben in de stelling van Den Helder uit verschillende vuurmon den, opgesteld op de verdedigingswerken aldaar en van liet lort nabij den Hoek van Holland a. op 13 en 14 Juni en zoonoodig op 15 en 16 Juni 1900; b. op 20 en 21 Juni en zoonoodig op 22 en 23 Juni 1900. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het betrok ken fort een roode vlag waaien van miustens éen uur voor den aanvang der oefeningen, alsmede gekleurde vlaggen,'aan gevende de richting waarin gevuurd zal worden. Amersfoort, den 31. Mei 1900. De Burgemeester voornoemd, E. I. VISSER, Weth,, lo. Br. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van ingezetenen dezer Gemeente, dat het door den Directeur van 's Rijks directe belastingen enz. te Amsterdam exe- cutoor verklaard kohier No 3b van de be lasting op bedrijfs- en andere inkomsten over het dienstjaar 1899/1900 aan den Ont vanger van 's Rijks directe belastingen al hier is ter hand gesteld, aan wien ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 31 Mei 1900. De Burgemeester voornoemd, E. L. VISSER Weth., lo. Br. De uitslag van de tc Deventer gehouden verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer is, dat uitgebracht werden 3708 stemmen, waarvan van onwaarde 30. Hiervan verkreeg tnr. H. P. Marchant er 2860, mr. S. van Houten 818, zoodat gekozen is mr. H. P. Marchant. Het aantal kiezers in het district bedraagt 6261. Het voornemen beslaat, voor het geval de werkzaamheden in de afdeelingen van de Tweede Kamer heden mochten afloopen, tegen morgen voor openbare beraadslaging aan de orde te stellen het wetsontwerp be treffende de wijziging der Wet op het Hon ger onderwijs (vergemakkelijking der toela ting van vreemdelingen op de Rijksuniversi teiten) op de behandeling waarvan de heer Drucker heeft aangedrongen. De «Standaard" heft nog eens weer de klacht aan, dat terwijl aan het zittend Ka binet den lof niet onthouden kan worden, dat het der Stuten-Generaal werk in over vloed toezendt, tocli zóo weinig werd of kan worden afgedaan. Deze zitting loopt bijna ten einde, en dan komt de laatste voor den stembusstrijd. Hoe wil de Kamer er aan den ken om al wat nog niet af kwam, in dien tijd af te doen? De Kieswet, de Drankwet, de suppletie- Ongevallenwet, no. 30 van Justitie, de Wo- j ningwet, de Rustwet, de drie militaire wet- I ten (waar nog een vierde bijkomt voor den j Landstorm) tie Pensioen-wetten, en dan nog J de tallooze kleine wetten. Er is geen mogelijkheid op, meent liet blad. Het feit, dat de Regeering met klem oischt, dat de militaire wetten alsnog onderzocht zullen worden, is dan ook alleen verklaar baar is den gedaohtengang, dat de Regee ring voor deze weiten de urgentie vraagt, en er andere ontwerpen voor wil laten rus ten. Meer clan éen groote wet gaat in October niet, en in de tweede sessie, na Kerstmis, zal twee al veel zijn. Waaraan ligt dit nu Heelt de Kamer getreuzeld Integendeel, ze werkte harder dan ooit. Neen, de fout ligt in het te laat afkomen Ider ontwerpen. In Frankrijk dient een nieuw Kabinet bin nen twee maanden zijn hoofdontwerpon in. I Hier duurt hel jaar en dag eer er iets boven den horizon komt. En daardoor gaat dan het eerste jaar doelloos voorbij. Feuilleton. Waren nu de ontwerpen, die afkwamen, nog maar geacheveerd geweest., er zou nog schot in zijn gekomen. Maar bijna elk ontwerp van beteekenis bleek een avant-project te zijn, dat eerst daarna in gewijzigden vorm ter tafel werd gelegd. Vandaar de eindelooze schriftelijke om haal, en het pas nu in staat van wijzen ko men van zoo menig ontwerp. Van de militaire wetten kwam Landweer nog zoo pas in, en Landstorm is er nog niet eens. Dit nu, gevoegd bij de hopolooze werk methode der Kamer, vertraagt en houdt op en maakt, dat een goed deel van den minis- terieelen arbeid, als de stembus komt, hoog stens geparadeerd zal hebben. Te Amsterdam is gehouden do jaarverga dering der »Nederl. Zuid-AI'rikaunsche Ver- ceniging". De lieer Middelberg opende haar met een korten welkomstgroet en schetste daarna even kort den tegenwoordige» toe stand in Zuid-Afrika. Hij zeide, dut het Ne- derlandsche volk alles gedaan heeft wat het kon, en dat er niets anders overbleef dan te betreuren, dat het niet meer heeft kun nen doen. De droeve omstandigheden hadden het noodig gemaakt, de Statuten te wijzigen. Wellicht is tot dusver wat te veel in éen richting gewerkt, waarin dan verandering gebracht kan worden, wat de volle sympa thie van het Hoofdbestuur heeft. Wy moe ten trachten onze taal aldaar te behouden en onze landgenooten, die in Zuid-Afrika in groote moeilijkheden verkeeren, hulp en bij stand te verleenen. Daarna deelde de Voorzitter mede, dat van de vijf aftredende Bestuursleden de heereu E. S. Labouchère en mr. Van Naa- men van Eemnes zich weder herkiesbaar stelden. Beiden werden door de vergade ring herkozen, terwijl gekozen werden de heeren dr. Visser, Wormser, ds. Van Gor- cum en dr. Burger. Het jaarverslag geeft een opsomming van al hetgeen in het atgeloopen jaar is gedaan om de belangstelling voor Zuid-Afrika te verlevendigen, en banden nauwer toe te ha len. Dat alles ligt nog versch in het ge heugen. Het resultaat is, dat het aantal leden steeg van 1663 tot 6111, het aantal afdeelingen van 4 tot 34. Over 1897 bedroegen contributies en gif ten 1497475. De eerste waren f450 meer dan liet vorige jaar; aan giften kwam f80 in. tegen f 1000, een gevolg van de stichting vau het, Fonds voor gewonden enz., waar aan in den laatsten tijd de giften toevloeiden. Extra-uitgaven waren 11678 voor het mani fest aan het Engelsche volk en f 320 subsi die Transvaal-coraité. Het saldo is f1047 69. By het Hoofd-comitó van het «Ned. Roode Kruis" is thans in bet geheel ontvangen 1 206 264.34'/* Het lloofd-comité heeft, door tusschnn- komst van het Departement, van Buitenland- sche zaken, van den consul-genoraal der Nederlanden te Pretoria, ten verzoeke van dr. Bierens de Haan, dd. 26 dezer, telegra fisch de mededeeling ontvangen om alle verdere verschepingen van goederen te staken. In opvolging daarvan zullen vooreerst door bel lloofd-comité geen goederen meer naar Zuid-Afrika worden geëxpedieerd. Van een eventueele hervatting der zendingen zal worden kennis gegeven. De reeds ontvan gen goederen zullen, in afwachting van den loop der gebeurtenissen, te Amsterdam ter beschikking worden gehouden. In het vorige jaar stierven in ons land 8242 personen aan tering, zijnde een voel lager cyfer dan in de meeste der 10 voor afgaande jaren. De sterfte aan roodvonk was 206, ma zelen 405, typhus 583, croup 255, kinkhoest 1488, dyphtheritis 430, totaal 3367. Een bewijs te meer, dat tering alléén meer slachtoffers maakt dan alle andere zoo ge vreesde besmettelijke ziekten samen. Een aansporing te meer om te helpen Sanatoria voor longlijders op te richten en in stand te houden. Voor den Hoogen Raad werd Maandag behandeld de vraag of een Gemeenteraad bevoegd is een bepaling te maken, houdondo, dat een ieder verplicht is «zich te gedragen naar de aanwyzingon door de beambten der I politie, in belang van orde en veiligheid, op de straat gegeven." Zulk een bepaling bevat de Verordening op de straatpolitie te Rotterdam. De kantonrechter aldaur ziet in dat voor schrift een verboden overdracht van wetge vende macht. De Rechtbank echter acht den Gemeente raad tot bot maken ervan bevoegd. Advocaat-generaal mr. Noyon achtte de uitspraak der Rechtuink onjuist en het voor- j schrift der verordening onwettig, omdat daarin aan de politie-bearnbten staat te beoor- deelen wat in het belang der openbare orde noodig is en de politie, bier zonder contröle en zonder beperking, to bevelen heeft om trent orde en veiligheid op straat. De Burgemeester, tevens Secretaris van Meeuwen vraagt een ambtenaar, die aan do volgende eischen moet voldoen P. G., goed bekend mei, de Gomoento-ad- minisratie, ambitieus, accuraat en consciën tieus. De jaarwedde, die doze goed onderlegde, ambitieuse, accurate en conscientieuse amb- naar HENRYK SIENKIEWICZ, schrijver van „Quo Vadis', enz. 2). Ik vond waarachtig cigarettcn, maar wij had den geen lucifers! O wanhoop! Het werd zoo wat half twee. Het begon fijntjes te regenen. Rond ons heerschtc ondoordringbare duisternis. De gedachte viel mij in, hoe weinig menscben, die in Btcden of dorpen wonen, zich een denk beeld kunnen vormen van stilte, een stilte, zoo- als ik die medemaakteeen stilte, die in de ooren suist. Bijna voelde ik het jagen van mijn bloed, duidelijk hoorde ik het kloppen van mijn hart. In het begin vond ik onzen toestand niet on aardig. In de stilte van een bergketen als op ecn paard en aan den rand van een onpeilba- ren afgrond dat was do moeite waard maar het werd gauw koud, en om do kroon er op te retten, verviel Antok in een zwaarmoedige bui. Wat is eigenlijk het leven? Het leven is toch erg laag bij den grond. De mensehen pra ten over kunst! Kunst I De kunst mag naar den duivel loopen Kunst is niets dan nniiperij van de natuur en dan vraag ik u nog, hoe? 'lwee keer ben ik in den Salon geweest. Daar wor den nu zooveel stukken ingezonden, dat alle «uenscheu van de wereld zich uit dat doek een deken zonden kunnen maken en wat voor schil derijen nogEen toegeven aan den laagst ont wikkelden smaak, geschilderd uit nood, als brood winning. Een chaos van kunst, anders nietl Als dat nu kunst moet heeten, wilde ik, dat ik in hier maar bleefgelukkig bestaat er geen kunst op aarde alleen natuur. Nu is do na tuur ook bijzonder slecht. Het beste zou zijn, hier naar benedon te springen en er een kort einde aan te maken. Dat deed ik nu bepaald, als ik vodka bij my had, maar nu doe ik het niet, want ik heb gezworen, niet nuchter van deze aarde te scheiden. Ik was wel gewend aan zulke redevoeringen, maar in die stilte, in die koude, in die duister nis, aan den rand van een afgrond werd ik óok zwaarmoedig. Gelukkig was hij gauw uitgepraat en hield hij verder zijn mond. Hij gooido nog een paar steenen, zeide even dikwijls„Ik hoor niets en toen zwegen wij weer, drie uren lung. I)e dag brak al bijna aan, toen wij plotseling het roepon van een vogel en vleugelslagen hoor- d°Het was nog donker en ik zag nietstoch was ik er zeker van, dat oen arend boven ons vloog. Kra I kra I" hoorde ik sterker, boven mij in de lucht. Het verwonderde mij, dat ik cr zooveel hoorde als van een heele vlucht; maar hoe ook, zij verkondigden hot opgaan der zon. Na een poos kon ik mijn handen onderschei den. toen kwam de lijn van Antek's schoudors uit togen den minder zwarten achtergrond. Lnng- i zamerhand werd het lichter. Eindelijk speelde een heldere, zilveren straal op de rotsen en op Antek. De duisternis werd weggevaagd, alsof iemand eon beker zilveren vloeistof deed uitloo- pen in de zwarte schaduwen, die van donker tot grauw en dan tot een paarl-grijs overgingen, Hot werd steeds huiderder en ik was juist verdiept in de langzaam opkomende kleurseho- keeringen, toen ik door een schreeuw van An tek opgeschrikt werd Bah, wat een idioten En zijn lichaam verdween uit mijn gezicht. Antek I wat doe je Schreeuw niet, maar kijk Ik boog mij voorover en V Ik zat op oen rotsachtige punt, die hellend afliep en eindigde in oen grasveld, een kleine twee Meter beneden my. Het grashad het gelu.d der steenen ge smoord wat verder zag ik den weg en mijn arenden, omgedoopt in kraaien. Om op ons ge mak naar huis te komen, hudden wij ons alleen maar te laten zakken I En daar hadden wij nu den heelon nacht op die rots gezeten, terwijl wij klappertandden van koude. Waarom weet ik nog niet, maar toen wij in het atelier op onzen huisbaas wachtten, kwam mij dat avontuur in volle kleuren voor den geest. Deze herinnering oefende een weldadige» invloed op mij uit Weet je nog wel, Antek, hoe wy inoonden te zitten aan den rand van een afgrond, terwijl de gebaande weg onder onze voeten liep? liet kan vandaag net zoo zyn. Wij zyn zoo arm als kerkratten, onze hospes wil ous van het atelier jagen en toch kan alles nog ten besto koeren. Laai door die deur een stroom van room en goud voor ons binnenkomen I Antek zat toon op zijn matrus zijn schoenen aan te trekken, mopperde, dat je je liuolo loven door 's ochtends je schoenen aantrok om ze 's avonds weer uit te doen, dat hy waarlijk moe dig was, die zich door zelfmoord uit dit gareel wist te wringen en dat hij, Antok, dit nog niet gedaan had, omdat hij bohalve idioot nog laf óok WOB. Mijn optimistische opwolling stoorde zyn ge daohtenganghij sloeg zijn vischnchtige oogen op en zeide Jy, ten minste, kan ie nog over iets ver heugenverleden joeg Suslovski je uit zyn huis en van het hart van zijn dochter en vandaag wordt je uit je kamer gezet. Helaas i Antek sprak de waarheid. Drie dagen geleden was ik r.og verloofd met Kazia Suslovski, maar Dinsdag-ochtend ontving ik van haar vader den volgendon brief: Geachte Heer., Onze dochter hoeft oindolijk gehoor gegeven aan de wenschen van haar ouders en er in toe gestemd, den band te verbroken, die haar slechts ongeluk bracht. Altijd kan zij een toevlucht vin den aan hot hart van haar moeder on onder hot dak van haar vader; maar wij, haar ouders, zien ons voor do taak gesteld om dit uiterste te ver mijden. Behalve uw middelen van bestaan is uw lichtzinnig karakter, dut onverbeterlijk blijkt, voor ons en onze dochter reden genoeg om u uw woord terug te geven en alle gemeenschap mot u te brekonhoewel wy u toch steeds het beste blijven toowenaehen. Hoogachtend Huliodor Suslovski. Wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1