Maandag 4 Juni 1900. jo. 4985. 49e Jaargang. Binnenland.. Stadsnieuws. Phoenix-Brouwerij H. MEURSING Co.» Export naar Oost- en West-Indië. De derde vrouw! Uttgave firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. er^chijnt Maandag- on Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden /"I.franco per post 1.15. Advertentie» l6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar P aatsi uimte. Legale-, olïicieele- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Hij advertentie» van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGR A.CHT Telephoon 19. K R N N I 8 G K V 1 NUKN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat p den 12 Juni a. s. of, wanneer op dien dag regens slecht weder de oefeningen niet mochten ncn doorgaan, op den 15. Juni d. a. v., ten oeve van de practische oefeningen van de ■ompagnieën van het le Regiment Vesting-artil- rie, enkele losse schoten gedaan moeten worden, ,;t geschutsopstellingen gelegen in de gemeenten Zeist en Bunnik. De opstellingen zullen zoodanig gekozen en verder de noodige maatregelen genomen worden, liit geen gevaar of schade voor nabij gelegen rollingen en voor menschen of dieren zal ont- Amersfoort, den 2. Juni 1900. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat eene keuring van rijtnigen der voerlieden en huurkoetsiers door den heer Commissaris van Politie, bijgestaan door twee deskundigen, in de stallen der eigenaren zal gehouden worden op Dinsdag, den 12. Juni e. k. en zoonoodig daarop volgende dagen, terwijl op Woensdag den 28. Juni daaraanvolgende ter zelfde plaatse eene naschouw zal geschieden van rijtuigen aan voor noemden Commissaris tijdig op te geven, welke op eerstgenoemden tijd niet kunnen worden vertoond. Amersfoort, den 2. Juni 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De Ongevallenwet is Vrijdag door de Eerste Kamei'vei'worpen met 29 tegen 20 stemmen. Bij den Voorzitter van het Roode Kruis is de olïicieele kennisgeving ontvangen, dat bij het Engelsene Gouvernement geen be zwaar bestaat tegen toelating van door het Runde Kruis uit te zenden artsen naar St.- Ileleiia, ter verpleging van zieken onder de krijgsgevangen Boeren, onder voorwaarde, dat bedoelde artsen zich schriftelijk verbin den tot onderwerping aan alle maatregelen van orde en politie, en het beheer en de verantwoordelijkheid der geneeskundige be handeling van de krijgsgevangenen in han den blijft van de F.ngelsche militaire genees kundige autoriteit. Onder dergelijke voorwaarden wordt echter uitzending niet aannemelijk geacht. Feuilleton. Tot Directeur-generaal der »Ned. Centraal bpoorweg-Maatschahpij" is rnet ingang van 1 Juli benoemd mr. J. P. Sprenger van Eijk, die onlangs óok benoemd werd tot Directeur- generaal van de «Maatschappij tot Exploitatie van Staats-Spoorwegen". den ouderdom van ruim 75 jaren is te s-Gravenhage overleden jhr. mr. J. Loudon. Korten tijd, van begin Maart 1861 tot Fe bruari 1862, was jhr. Loudon Minister van Koloniën. Na zijn aftreden werd bij Commis saris des Konings in Zuid-Holland, welk ambt hij ongeveer negen jaren bekleedde. Van 4 Mei 1871 tot 26 Maart 1875 is jhr. Loudon, Gouverneur-generaal van Nederlandsch-lndië geweest. Hij was commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en Groot kruis in de orde van do Eikekroon. In het eerste kwartaal van 1900 werden in Atjeh buitgemaakt en van Atjehers inge nomen Beaumontgeweron 71, andere ach- terlaad geweien *19, repeteerkarabijnen 22, voorlaadgeweren en donderbussen 172, re volvers 9, blanke wapens 372. Blijkens statistieke opgaven van de sterfte in de groote steden van ons land, was we derom Leeuwarden onder de gunstigste (15.51 op 1000 inwoners), en 's Hertogen bosch onder de ongunstigste verhouding in deze plaats was het aantal stergevallen zelfs grooter dan te Groningen en Haarlem, die meer dan tweemaal zooveel inwoners tellen. De commissie voor vacantie-kolonies van den «Bond van Ned. Onderwijzers" heeft haar arbeid begonnen met het instellen van een enquête bij geneeskundigen. Het doel is, een centrale vereeniging voor kinder-ber- stellings- en vacantie-oornen te stichten. Ook het hoofdbestuur van «Eigen Hulp" is van plan, dit jaar een proef te nemen met vacantie-kolonies voor kinderen van leden. een leening van 10 millioen aan te gaan, rentende vier procentde Gemeenteraad ver- eenigde zich zonder discussie met het voor stel. De Hoofdstad schijnt nog geen schuld ge noeg te hebben. In de Gemeente Bloemendaal zijn geen armen, zoodat de rekening van het Burger lijk armbestuur aldaar over 1899 sluit met een uitgaaf van nihil. Dat kunnen niet veel Gemeenten nadoen. B. en W. van Amsterdam stelden voor, Vrijdag vergaderde te Amsterdam de Com missie voor hel huldeblijk, aan te bieden aan mevrouw de weduwe Joubert. De Voor zitter bracht hulde aan mej. Th. Schwartze voor haar vorstelijke gift en zeide, dat in deze oogenblikken beier gevoeld dan uitge sproken werd, hoeveel voor de zaak der Boeren sedert het afsterven van generaal Joubert verloren is gegaan. Ingekomen of toegezegd bij den Penningmeester zijn ruim f8000, waarvan bij mejuffrouw Schwartze persoonlijk nagenoeg de helft is ingekomen. Besloten wordt 500 pond sterling als eerste remise voor de gevangen Boeren te zenden aan den heer De Waal, Consul-generaal der Nederlanden, met vermelding, dat het geld is te beschouwen als een gift namens mejuf frouw Th. Schwartse. Aan mevrouw de weduwe Joubert zal het geschilderd portret van wijlen baw echtgenoot ook door de commissie worden aangeboden. Half Juli zal in éen koop worden verkocht de Zuider Legmeer-polder, groot 889 H. A., met alle woningen, gewassen en vee. De f 100 000 der 363e Staatsloterij is dit maal gevallen te Rotterdam op No. 11237 verdeeld in 1/5, 6/10 en 4/20 loten. De danshuishouder, die zich ten Stadhuize te Amsterdam voordeed als de vader van een hem niet verwant meisje en zijn toe stemming tot het huwelijk daarvan gaf, is door de Rechtbank veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf. Uitgelokt door de mooie voorspiegelingen omtrent de gelegenheid om in Texas brood te verdienen, zou dezer dagen een gezin uit een der Zeeuwsche dorpen daarheen emigeeren. De reis zou over Bremen gaan, omdat daar de Landcompagnie gevestigd is, en vandaar de groote tocht ondernomen worden. Have en goed werden verkocht en vol hoop op de toekomst reisde men van uit Vlissingen rechtstreeks met den Duitschen trein naar Bremen. Wie schetst echter de verbazing der fa milie, toen twee dagen later het gezin weer in Zuid-Beveland was teruggekeerd. De oorzaak was dat, toen de man aan het bewuste kantoor kwam, men eischte, dat bij direct zijn geld offerde om land aan te koopen. Toen de man echter verklaarde dien koop liever in Texas te willen sluiten, bleek daarvoor geen gelegenheid te bestaan. De man vertrouwde de zaak niet en zag van de reis af. met opoffering van een deel der gestorte passagekosten. Nu de man met zijn vrouw en vier kin deren geheel en al uit zijn bestaan is, gaat hij waarschijnlijk in het Noorden van Amerika zijn geluk beproeven. Bij de gisteravond gehouden verkiezing van ouderlingen en diakenen der Ned. Her vormde gemeente, wegens periodieke aftre ding van de heeren Van der Werf, J. C. van Eijbergen en H. van Ommeren en het bedan ken wegens vertrek door mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, werden uitgebracht 47 stemmen. Herkozen werdentot ouderling de heer D. van der Werf met 31 stemmen; tot dia ken de heeren J. C. van Eijbergen met 39 en H. van Ommeren met 43 stemmen. Ge- AMERSFOORT. naar HENRYK SIENKIEWICZ, schrijver van „Quo Vadis', enz. Dit was de bewuste brief; ik geef toe, dat mijn nnancieele omstandigheden verre van schitterend faren, inaar wat die gorilla van mijn karakter "ist, tnag Joost weten. Het hoofd van Kazia brengt mij nu nog ty- EVoor den geest uit het Directoire en het zou f veel beter staan, als zij zich volgens de mode 'an (|jen ijj(| kapte. Ik vertelde haar dit vaak genoeg, maar vergeefszij had geen inzich. En ,an had zij nog wel een teint, zooals Fortuni toekende! Hierom beminde ik haartoen ik dien brief haar vader ontving, was ik als verbijsterd. W'st den volgenden dag, tegen den avond, was bekomen en zette mij er over heen. Mijn Nachten waren daarbij ook te zeer vervuld met I'arijschen Salon. Ik was overtuigd, dat Jjn ,8tuk goed was, hoewel Antek voorspelde, bet niet alleen buiten de zaal, maar zelfs 'en.de vestibule gegooid zou worden, Ver- Jaar zette ik mijn schilderij op: liet was JG' Ik wandelde alleen langs den Weichsei. a "'.eP 'vat rond te kijken en zag een mand met te» a m 1 wuter liggen; straatjongenstracht- oe vruchten op te visschen en aan den kant 1 ®en hppln T„1u„ r:u:„ „r. 1 aranhnoi) Zij waren stom van schrik en staroogden. Daar zaten een oude man, een patriarch, een arme duiveleen oude vrouw een jonge kerel, een reusachtige figuur als Judas Maccabaeus; een meisje, wel het gezicht vol sproeten, maar met een teekenende lijn van neus en mondeinde lijk twee kindertjes. De schemering vielhet water had een bronsachtigen weerschijn, prach tig mooi. De hoornen onderschepten de laatste zonnestralen; om de eilandjes in de rivier kab belde het water, over een groote uitgestrektheid purper, ultramarijn, bijna staalkleurig en dan weder met tonen van purper en violet. Het perspectief was heerlijk i De overgang van en kele kleuren was zóo subtiel en zóo wonder baarlijk schoon, dat mijn hart in mij opsprong; verder was alles kalm en rustig. Er hing een droefgeestigheid, die tot tranen roerdeen dan die groep in het zwart, als gebeeldhouwd op den De gedachto vloog mij door het hoofd dat ia mijn schilderij! Ik had mijn schetsboek bij my en mijn verf; ik begon te schetsen en zeide Blijf zoo zitten, beweeg je met I Een roebel, voor wie rustig blijft zitten Zij begrepen dadelijk de toedracht van de zaak en bleven doodstil. Ik teekende en schetste maar door. De straatjongens kropen uit het water en weldra hoorde ik ze achter mij: Een schilder, een schilder! Als iemand iets steelt, zegt hij het gevonden te hebben. Maar ik antwoordde hun in hun koeterwaalsch en maakte hen zoo tot mijn vriendenzij gooi den zelf niet met schillen om mij bij mijn werk niet te storen, maar op eens werden mijn mo- 1 dellen vrooiijk. Menschen riep ik, blijft toch treurig kijken, maar de oude vrouw antwoordde Met uw verlof, mijnheer, hoe kan dat, als u ons ieder een roebel belooft? Ik zag mij eindelijk gedwongen te dreigen, dat ik Diet zou betalen. Twee avonden schilderde ik hen daar aan de rivier en eindelijk kwamen zij op het atelier. Antek mocht zeggen wat hij wildede schil derij was goed er zat warmte in; het is een greep uit de natuur en goed in toon. De gezich ten hadden mooier gekund, maar zeker niet met meer karakter of natuurlijker. Mijn gedachten waren zóo vol van de schil derij, dal ik het verlies van Kazia met meer gelatenheid droeg. Toen Antek er over begon te praten, leek het mij al jaren geleden. Onderwijl trok Antek zijn schoenen verder aan en zette ik de samovar op het vuur. De oude Antonia kwam met koekjes, Antek had een jaar lang vergeefs geprobeerd, haar tot zelfmoord te bepraten. Wij gingen thee drinken. Waarom ben jij toch zoo vrooiijk vroeg Antek gemelijk. Omdat ik voel, dat er vandaag iets bui tengewoons zal gebeuren. Juist hoorden wij voetstappen voor onze deur stilhouden. De huisbaas 1 Daar heb je het buitenge wone al 1 En Antek dronk in eén teug zijn kop kokende thee leeg, waardoor hem de tranen in de oogen kwamen, sprong op, en daar onze keuken op de gang uitkwam, verborg hij zich in het atelier achter een hoop kleeren en riep gedempt Zeg, hij raag jou graag lijden, ontvang jij hem! Hij vliegt voor jou door een vuurant woordde ik, eveneens achter de kleeren krui pend. Intusschen ging de deur open en wie kwam er binnen?... de huisknecht van de Suslovski's Wij sprongen te voorschijn. Ik heb hier een brief voor u, zeide hij. Ik nam den brief aan. Bij Hermesdie was van KaziaIk scheurde den omslag open en las: „Ik weet zeker, dat mijn ouders ons zul len vergeveu. Kom dadelijk; het kan niet te vroeg. Wij zijn juist van de baden teruggeko men. r, Kazia". Li kon mij niet voorstellen, waarvoor mij die ouders vergiffenis schonken, maar ik had geen tijd er over na te denken, zoo verbaasd was ik. Eindelijk gaf ik den brief aan Antek en zei te gen den knecht Vriendje, zeg tegen de juffrouw, dat ik da delijk kom wacht, ik heb geen klein geld, maar hier zijn drie roebels (mijn laatste), wissel ze even en houdt cr een voor jezelf af. Tusscben twee haakjes, dat ondier nam de drie roebels en liet zich niet meer zien. Hij wist, de schavuit, dat ik bij de Suslovski's er niet over spreken kon en maakte dus laaghartig van de gelegenheid gebruik. Maar toen kon het my niets schelen. Wel, Antek, wat denk jij er van Niets! Elk kalf vindt zijn slager. Door de haast, waarmee ik mij moest aanklee- den kon ik geen geschikt antwoord vinden op die grove beleediging. Wordt vervolgd.

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1