Donderdag 21 Juni 1900. No. 4990. 49e Jaargang. Stadsnieuws. De derde vrouw! Uitgave A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 4.franco per post 1.45. Advertentiën 1—0 regels (jOcent; elke regel meer 40 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incassoerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT O. Tolephoon 10. KENNISGEVINGEN. De Gri flier der Staten vau UTRECHT, daartoe door de Gedeputeerde Staten van dat gewest gemachtigd, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ontwerpen van Begroot lag der kosten vun liet Provinciaal Bestuur, voor zooveel het Rijksbe stuur is, en der enkel provinciale en huishou delijke inkomsten en uitgaven, beide dienst 15101 u1et do Memoriën van toelichting, alsmede de Re kening en verantwoording wegens laatstgeniolde inkomsten en uitgaven over het dienstjaar 1808, ingevolge de artt. 108 en 119 der Provinciale wet verkrijgbaar zijn gesteld ter Provinciale Griffie van Utrecht tegen betaling van 15 cents voor de ecrstgemolde en 50 cents voor de laatstge- raeldo begroeting mot Memorie van toelichting en van 50 cents voor de Rekening en verant woording. Utrecht, den 19. Juni 1900. Dc Griflier der Staten voornoemd C. R. MERKÜS. Dc BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet. Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Vrij dag, den 22. Juni aanstaande, dos namiddags te Amersfoort, den li) Juni 1900. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. van ASCII van WIJCK. S C II U T T E It I J. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Brengen tengevolge van de deswege bestaande voorschriften en ter verdere geregelde uitvoering van de door Z. M. den Koning vastgestelde re glementaire bepalingen omtrent de Schutterijen, ter kennis van belanghebbenden, dat du ulpha- betischo naamlijsten van de ingeschrevenen voor de Schutterij, gedurende acht dagen op de plaat selijke Secretarie voor eenieder ter inzage lig gen, allo werkdagen van 10 tot 1 uur. teneinde eenieder in staat zoude zijn om, ingeval hem .eenige personen of omstandigheden mochten bekend zijn, die daarop nog zouden belmoren te worden aangetoekend of ervan moeten wor den weggelaten, dit aan hot Bestuur kenbaar te maken. Dat de loting voor de Schutterij, tussohen de ingeschrevenen van het jaar 1900, onder toe zicht eener Commissie uit het Bestuur, ton Raad- huize dezer Gemeente zal plaats hebben op Za terdag, den 80. Juni aanstaande, des namid dags te VI» uren. Wordende alzoo de belang hebbenden opgeroepen om op pluals en tijd voormeld te verschijnen, of bij afwezigheid zich aldaar door een bij de voormelde Commissie he kend persoon, voorzien van behoorlijko schrif telijke volmacht, te doen vertegenwoordigen, om de bij de wet vereischto loting naar behoo- ren te doonzullende voor hen die persoonlijk afwezig mochten blijven en zich niet op voor schreven wijze hebben doen vertegenwoordigen, door een der loden van de Commissie worden getrokken. Dat ten zelfden dage, op gelijke wijze, een na- loting zal plaats hebben ten behoeve van die genen, welke, tot de loting verplicht zijncl<?, bui ten hun toedoen niet ouder haar mochten zijn begrepen geworden, alsmede ton behoeve van lien, die, ofschoon in andero Gemeenten reeds geloot hebbende, sedert de laatstvoorgaunde in schrijving alhier zijn komen wonen, en voorde vreemdelingen welke sedert die inschrijving in de termen zijn gevallen, om uls ingezc'en te worden aangemerkt. En dat eindelijk den belunghebbenden bij de loting do gelegenheid zal worden opengesteld, om do redenen van vrijstelling, waarop sommi gen aanspraak zouden mogen maken, ter ken nis van de genoemde Commissie te brengen, met aanduiding van het artikel dor wet en liet on derdeel daurvan, waarop zij hunne reclame gronden. Amersfoort, don 19. Juni 1900. Do Burgemeester, T. A. J. van ASCII van WIJCK. Do Secretaris, B. W. Th. SANDBEKG. Door do classis Amersfoort is na prat*para- toir examen lot de Evangeliebediening toe gelaten on beroepbaar gesteld bij de Gerefor meerde kurken de heer ll.Stoltink, te Boom, eundidaat tot den Heiligen dienst aan do Vrije Universiteit te Amsterdum. Ter voldoening aan art. lil der Kieswet, bevat de sStauts Courant" no. 137 do van kracht geworden lysten van hoogstaangeslu- j genen in de Rijks-directe belastingen. De Raad der Gemeente Amersfoort zal Vrijdag 22 Juni, des middags half drie, een openbare vergadering houden, in welke aan de orde zullen worden gesteld de volgende punten van behandeling: 4. Voorstel tot. het verloenon van een na- der subsidie ad l'50U tot bestrijding der kosten van oprichting vun de Ambuehts- I school. 2. Verzoek van den voorloopigen conces sionaris voor den aanleg van de Amers- fuortscho paardentram om zijn concessie te mogen overdragenmet advies van Burge meester en Wethouders. Feuilleton. 7.) laar HENRYK SIENKIEWICZ, schrijver van „Quo Vadis', enz. Maar wat erger was, het hoofd van Antek geleek dc Karputhen, begroeid met zware bosschen, woest door elkaar geworpen door hef tige stormvlagen. Hier moest ik het opgeven, want geen kam ter wereld kon die haarlok op bet voorhoofd do. baas worden maar ik dwong kern een rok aan te trekken in plaats van hot buisje, dat hij eiken dag draagt. Ilij deed het, maar geleek toen op een van zijn modellen en werd dus naargeestig en somber van humeur. Op straat keken de mensclien hein na om zijn bnoestigen knuppel en zijn haveloozen hoed; naar daar was ik al aan gewend. Wij belden aan en gingen naar binnen. Reeds in de voorkamer hoorde ik do stem van neef Yachkovich; hij pruato over overbevolking, 'iiehkovich had liet altijd over overbevolking; 'lat was zijn stokpaardje. Kazia geleek in haar kanten kleedje een wolk cn zag er uit om te stelen. Suslovski was in gckleede jas, do bloed verwanten waren in gekloede jassen, de oude tantes wnron in zijden japonnen. liet binnenkomen van Antek mankte indruk, pij keken hem mot. zekere ongerustheid aan. l li.l keek somber rond en verklaarde aan Suslovski, uat hij 0p zjjn woord niet gekomen zou zijn, «als Vludek niet moest trouwen, of zoo iets der gelijks". 3. Voorstel tot wijziging en nadere vast stelling dor Verordening op de tapperyen, koffiehuizen en logementen. 4. Voorstel tot overneming der rechten van do kerk der O. L. V. Hemelvaart op den spoolsleiger langs het Smalle pad. 5. Voorstel tot wyziging der Verordening op de overdracht van straten en wegen. 0. Voorstel tot uitbreiding van het onder wijzend personeel aan de U. L school 3o soort (Koningstraat) mot óen onderwijzer. 7. Voorstel tot vaststelling der jaarwedde enz. van don Directeur dor Gorneomle-gus- fabriek. S. Voorstel tot vaststelling van de jaarwed den van onderwijzend personeel (L. O.) S). Advies van de Commissie inzake bezwaar schriften tegen aanslagen in de Inkomsten belasting, dienst 4801). Ter waarschuwing diene, dat men te Utrecht tot de minder aangename ontdekking geko men is, dat daar ter plaatse oen groot aan tal metalen plaatjes, ter grootte en dikte van een dubbeltje, in omloop zijn gebracht, zon der eenigen stempel on bestaande uil een mengsel van lood en tin, die als dubbeltjes worden uitgegeven. Menigeen is er reeds moe bedrogen. Men waehte zich voor schade, D.it „zoo cis dergelijks" werd zeer ongunstig opgenomen. Suslovski verzamelde zijn waardig heid en vroeg, wat hij bedoelde met dat „zoo iets dergelijks". Antek antwoordde, dat het hem hetzelfde was; uiaar „voor Vludek" zou hy zijn teenen doen afhakken, vooral als hij wist, dat vader Suslovski er iets om gaf. Mijn aanstaande schoonvader keek eerst zijn vrouw, toen mij en toen Kazia aan met een blik, waarin verbazing en ontzetting te lezen waren. Gelukkig hakte ik don knoop door en vroeg, met een mij ongewone tegenwoordigheid van geest, aan mijn aanstaanden schoonvader, om mij aan de mij nog onbekende leden van zijn familie voor te stellon. Toon volgde de voorstellingdaarop gingen wij zitten. Kazia zat naast mij, haar hand in dc mij tie. l)e kamer was vol merisehen, maar allen zaten ovon stijl' ou hielden hun mond. Do dampkring werd drukkend. Neef Yachkovich begon weer over zijn over bevolking. Antek keek vóór zich naar den grond. In de stilte werd de stem van Yachkovich met een snijdende scherpte gel >rd, daar hij geen voortanden moer had, aisto hij erbarmelijk als hij «z moest zeggen. Hieruit kan hot grootste onheil voor Europa voortvloeien, zeido hij. Volksverhuizing, hoorde ik een stom. I Do stutistiek bewijst, dut een volksverhui zing geen overbevolking bezweert. Plotseling richtte Antek het hoofd op cn wonü- i de zijn vischoogen naar den spreker; i - Dan moeten wij de Chineesche gewoonte maar volgen, zeido hij op eon graftoon. Met uw verlof, wolse Chineescho ge- W^.n j,/China hebben de ouders het recht, zwakke Met ingang van 1 Augustus is benoemd tot bureuu-umbtenaur en boekboudor aan de Geinconle-guslabriek hier de heer J. VV. Früger Jr., thans werkzaam ton kantore van notaris Vos. Met den benoemde werden door de Gas- commissio op de voordracht geplaatst de heoren Vim Munster en Reljnvaan. Paardenarts 4o klasse .1. LI. F. Moubis, van het ie regiment veld-artillerie hier, is be noemd tot plaatsvervangend lid van do vaste remonte-commissie. Onze vroegere stadgenoot do heer F. U. Ockerse, arts te 's-Gravenhage, is aan de Hoogeschool to Gent gepromoveerd tot med., ehir. et obst. doctor. Do naar hier ter vervanging vun kapitein Geel uit Zutphen overgeplaatste kapitein plaatse- ljjk-adjudanl F. Brilt is op zijn verzoek ge- pensioimeerd, terwijl benoemd is tot kapi tein plaaiselyk-adjudunt te Amersfoort de 4e luitenant jhr. P. G. Siberg, van het (ie regiment infanterie. Luitenant C. A. van Knsehut, van hot 5e regiment infanterie hier, wordt 25 Juni voor kinderen te doadennu moesten bij ons de kin deren liet recht hebben om onnoozele ouders ter dood te brengen. De slug was gevallen I Hij trof doeldo sofu kreunde onder do tantes en ik voelde mij ver loren. Suslovski sloot zyn oogen en verloor een lijd lang zijn spraak. Diepe stilte. Daar verhief zich weder do stem vun myn aanstaanden schoonvuder, trillend van ontzet ting - Mijn waarde heer, ik hoop toch, dat gij als Christen -- Waarom zou ik een Christen moeten z^jn? wierp Antek hom quasi-nydig tegen. Tweede donderslag 1 De sofa met de tantCB begon te bevon als in een derdedaagsoho koorttuilen draaido mij voor de oogen ik voelde do aarde zich voor mij ope nen. Alles lock mij verloren, elke hoop vernietigd. Plotseling schaterde do lach van Kazia, heldor als een klokje; toen begon Yachkovich te lachen, zonder te weten waaromna Yachkovich begon I ik, eveneens zonder te weten wuarom, Vader, riep Kazia, Vladok waarschuwde u immers, dat Pan Svyutotski (Antek) een origi neel was. Svyatetskï maakt een grap ik weet, dat liij oen moeder hoeft on dat hij voor haar een uitstekende zoon ia. Die Kazia, wat een schelm I - zij verzon niet alleen maar wat, maar raadde goeu óok Antek j hud nog een moeder, van wie hy zeer veel hield. De woorden van Kazia gaven zekere opluch ting liet binnenkomen van oen knecht niet wHn I on gebak verruimde ons nog meer. Die knecht was do loopor, die myn laatste roebels meenam, maar nu was hy gedost in livrei en liep mot 1 de waardigheid van een lakei. Hij hiold zijn don tijd van twee maanden gedetacheerd hij de Normaal-schietschool to 's-Gravenhuge. De door do sergeanten Toonen en Itggink, van hel 5e regiment infanterie hier, uitge dachte rywlel-brancard is thans aan den Mi nister van Oorlog aangeboden. Gelijk bekend, kan de oigenlijko brancard worden meegevoerd op het rywiel of over den schouder en wordt zo, tot het vervoer van een zieke of een gewonde, bevestigd tussclien twee rywiolon. De zoogenaamde hospitaal-manoeuvre zal dit jaar niet bij Amersfoort worden gehou den. doch 10 Juli op de vlakto van Waals dorp. Dy het concert, hedenavond te hall ucht door de kapel vau hot 5o regiment infante rie onder directie vun den hoor G. K. G. van Auken op het terras van «Amicitia" te geven, zullen de volgende nummers ten go- hooro worden gebracht 1. Semper Fidelia", marach Soum. 2. Ouverture „Isabella"Vun Suppf. U. „lirÜ9»olor Spitzon", Wulzor Sehmidt-Éerka. 5. Marobo héroiquoKan A km. (1. Ouverture do l'opéra „L'Etoilo du Nord" Meyerbeer. y i a, SchlunnncrliodSchumann. I b. Premiëru valaoDtiraiul. 8, Groszo Fimtaislo au» dor Opor Lohengrin" Rich. Wiu/ner. Het concert, dat 43 dezer wegens hot on gunstige weder werd uitgesteld, zal worden ingehaald Woensdag 27 Juni, des avonds te half acht. De schietwedstrijd, uitgeschreven door de plaatselijke atdoeling van den »Ned. Bond van Oud-Onderofficieren'' en op 5 Augustus op do Leusderheido te houden, waaraan ook de officieren en onderofficieren van het garni zoen deelnemen, zoomede dio der dd. Schut terij. mug zich op de medewerking en don steun beroemen zoo van burgerlijke- als mili taire autoriteiten en van vele vereenigingon en particulieren, zoodat hij zeer interessant belooft te worden. Benevens vele toezeggingen voor fraaie kunstvoorwerpen ontving de afdoeling reeds, buiten do belde medailles van II11. MM. do Koningin en de Koningin-Moeder, een van den hoor Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, 2 verguld zilveren van hot Gemeentebestuur, 3 van den commandant dor dd. Schutterij, majoor A. M. Tromp van Holst, blik strak op lu i blaadje gevoel igd de glazon rinkelden en hij liep zóo voorzichtig, als droeg hij glazen vol water. Ik begon bang te worden, dat hij zo zou laten vullen, maar gelukkig bleek mijn vrees ongegrond. Na oen poos ivor len do glazen gevuld. Wij gingen over tot de p'ooh .igiioid dor verioving. Een klein nichlju kwam met oen porseleinen bord, waarop do (wou vingen lagen. Zij keek zich do oogen uit het hoofd on al onze deftigheid boezemde haar zooveel ploizior in, dat zij dans te met hot bord en de ringen. Suslovski stond op; allen stonden op; men hoorde slechts net godruisch van do stoelen, dio achteruit gesno ven worden. Er volgde oen plechtigo stilte. Ik hoorde eon van dc matrones do opmerking fluisteren, dat zij gehoopt had, dut mijn ring ineer passend zou zijn. Niettegenstaandedozo woorden hoorsohto er zulk oen vorheveu rust, dut de vliegen van den muur vielon. Suslovski begon Kindoren, ontvangt den zogen van uw ouders. Kazia knielde neer; ik knielde ook. Wat moet Antek op dat oogen blik een gezicht getrokkon hebben; wat eon Ieolijk gezicht! Lk durfde niet naar hem kijken ik keek naar hot kanton kleedje van Kazia, dut togen du verscho ten roodo sufa heldor uitkwam. De handen van vader en moeder Suslovski rustten op onze hoof den toen zei de aanstaande schoonpapa Myn doohter, thuis hebt gy hot boste voor beeld gehad van huigoen een vrouw voor haar man moot z(jn daarom behoof ik u uw plich ten niet to noemen, die trouwens uw echtgenoot u zal opleggen. (Dat hoopte ikl) Maar ik wond mij tot u, l'an Vladislav. (Dat was ik). Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1