Donderdag 2 Augustus 1900. No. 5002. 49e Jaargang. OP REIS. Toch geknipt. üitgave: A. H. VAN CLEEF.F te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, ofïieieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. A/zonderlijke nummers iO cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 9. Telephoon 19. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoe- iirg van bet porto, de geabonneerden die voor korten of langeren tijd op reis gaan, de Amersfoortsche Courant en de bladen welke zij door onze tusschenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is voldoende- KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dateendoor Dirk Rujjs ingediend verzoek, met bijlagen, om ver gunning tot het oprichten van eene drogerij van sieren en het plaatsen van een gasmotor van drie paar- dekrachien in de koffiebranderij en tabakskerverij i de perceelen alhier gelegen respectievelijk aan ..ju Amhenischen weg en de Beekstraat, hij het Kadaster bekend onder Sectie B. No, 2085 op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 13. Augustus aanstaande, des voor- middags te half elt uren gelegenheid tenRaadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeen tebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van do inrichting in te brengen. Amersfoort, den 30. Juli 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, CELOSSE, Weth., lo. Br. De Secretaris, B. W. Tn. SANDBERG. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der Hinderwet, Brengen ter kennis van bet publiek, dat een door des Raad van administratie der Holi.andsciie IJzeren Spoorweg Maatschappij ingediend ver met bijlagen, om vergunning tot bet opricli- ■aa twee stoomketels iti bet gebouw van de electrische verlichting van de terreinen van het iwe station alhier op liet perceel bij het Kadas- bekend onder Sectie D. No 1448, op de Score- e der gemeente ter visie ligt, en dat op Maan dag. den 13. Augustus aanstaande, des voormiddags half elf uren gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebe stuur of van een of meer zijner leden, bezwaren te gen liet oprichten van de inrichting in le brengen. Amersfoort, den 80. Juli 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, CELOSSE. Weth.. lo. Br. De Secretaris, B. W. TM. SANDBERG. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT. Brengt ter kennis van do ingezetenen dezer ge meente, dat het door don Directeur van 'sRjjks di recte belastingen enz. te Amsterdam executoor ver klaard kohier No. 2 van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten over liet dienstjaar 1900/190! aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen al_ Feuilleton. Biron gaf zijn kaartje en volgde den knecht. Op het oogenblik dat zij door de gang gingen, werd eeu deur opengeworpen en stormde iemand in hoogst opgewonden toestand naar buiten. Bijna liep hij Bi ron ten onderste boven. Ik ben niet te spreken, zeide hij barscb en wilde doorloopen. zonar- 1 stond. voor hem Ook niet voor je ouden vriend Biron f vroeg Karei. Dikkertriep hij toen (dat was vroeger Bi ron 's bijnaam) Ben jij het' Hoe kom jij hier ver zeild Maar ga mee naar mijn kamer. En hij trok hem snel mee naar een zijvertrek. Hier zag het er uit als in andere dokters studeerka mers. maar de meubels waren met kostbare stoffen overtrokken en alles getuigde van weelde Dit is mijn heiligdom, zeide Neuman. Hier komt mijn vrouw mij uooit storen Ja, je bent bent juist getuige geweest vau liet einde van een scène tusschen ons, die herhaaldelijk voorkomt. Ik oen nog zóo opgewonden dat ik eerst eens aan nujn hart lucht moet geven, vóór ik mij over je komst kan v .rheugen. B'.on vleide zich in een gemakke leunstoel en nam e®R sigaar. Ben je getrouwd? vroeg Neuman. -- Neen nogniet. Nog niet? Ben je dan geëngageerd? Ook niet, maar ik ben van plan, een vrouw te zoekeu. Neem dan een raad van mij aan en overtuig bier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amertoort. den 1. Augustus 1900. De Burgemeester voornoemd, CELOSSE. Weth., lo. Br. Amersfoort in 1899. VIII. Omtrent de instellingen door of vanwege de Gemeente beheerd, zegt het Gemeente ver slag Het aantal weezen ten laste, van het Bur ger-weesbuis was op 31 December11 jon gens en 6 meisjes, totaal 17. Bovendien werd nog ten laste van het gesticht éen .neisje verpleegd in het gesticht der Zusters van Onze Lieve Vrouwe alhier. Eén dei- jongens is in dienst bij de mariniers, als pijper. In het vorige jaar verlieten drie weezen het gesticht, terwijl drie weezen in het ge sticht werden opgenomen. Drie jongens bezochten de openbare school 2e soort, twee jongens en éen meisje de herhalingsschool, drie jongen en éen meisje de Huisvlijtschool en éen jongen de Anna Paulowna Bewaarschool. De meisjes ontvingen in het gesticht on derricht in de nuttige handwerken en in de avonduren herhalings-onderwijs van onder wijzeressen. Door een Godsdienstonderwijzer werd on derricht gegeven aan Nederduitsch Her vormde weezen. Weezen van andere ge zindten waren niet in het gesticht aan wezig. De gezondheidstoestand in het gesticht was zeer gunstig, echter werden drie weezen, lijdende aan een ziekte op het hoofd, in het gesticht verpleegd en mag daarin verbete ring gezien worden. De financieele toestand van het gesticht mocht, tengevolge van het geringe aantal weezen, in het. gesticht opgenomen, gunstig genoemd worden. De herstellingen aan de gebouwen van het geslicht moesten echter tot de noodzakelijkste beperkt worden. De inkomsten van het gesticht waren niet. zoo groot als in vroegere jaren, veroorzaakt door den lageren rente-standaard en den minderen opbrengst van landhuur. Middelen door de Gemeente aangewend tot leniging van armoede, inzonderheid door onderwijs en werkverschaffing. De kinderen van min- en onvermogenden je eerst, dat je vrouw niet jaloersch is. Met eeu jaloersche vrouw heb je een hel op aarde Een hel, zeg ik je En Neumann stond op en begou als een leeuw in zjjn kooi heen en weer te loopen. Je begrijpt, dat ik als dokter voel met dames in aanraking kom, op alle uren van den dag, en mijn vrouw heeft zich in het hoofd gezet, dat ik op al die vrouwen verliefd benAls ik thuis kom, vraagt ze me, waar ik geweest ben en verlangt, dat ik haar de kwalen van mijn patiënten zal vertellen iels wat ik natuurlijk niet doe. En als ik ontwij kende antwoorden geef, dan zijn de poppen aan het dansen en werpt ze mij allerlei verwijten naar het hoofd. Ik weet, dat ze gedurende mijn spreekuren aan de deur luistertEens heb ik baar op heeterdaad betrapt en ben zoo woedend ge worden, dat ik in mijn drift een prachtige Vene- tiaanBche vaas tegen den grond heb geworpen, wat mij vreeselijk speet. En vanavond, even vóór je kwam, drong ze er op aan, dat ik baar in mijn rijtuig zou meenemen als ik mijn patiënten ga bezoeken. Nu vraag ik je. dat is tocu te mal Als dat zoo voortgaat, laat ik me scheiden en mag ze al haar geld meenemen Biron had diep medelijden met zijn vriend en trachtte hem te troosten en te kalmeeren. In ieder geval is het een bewijs, dat je vrouw zóóveel van je houdt, dat zij bang is dat anderen haar je liefde zullen ontstelen. Onzinals ze van me hield, liet ze mij met rustIk heb waarachtig als ik thuis kom wel rust noodig. Neen, ik ben een ezel geweest, toen ik dacht, dal ik een rijke vrouw moest nemen om ge lukkig te zijn. Honderdmaal heeft ze me nl voor de voeten geworpen, dat ik haar om haar geld ge nomen heb, al raak ik er geen cent meer van aan, want ik verdien meer dan genoeg met mijn prak tijk Als ze me niet met baar jaloezie het leven I verbitterde, zou ik het best met haar kunnen vin- genieten kosteloos onderwijs aan de open bare scholen. Vanwege de «Vereeniging tot werkver schaffing" werd geen arbeid te verrichten gegeven. Inrichtinger tot voorkoming van armoede, door of vanwege de Gemeente beheerd, be staan hier niet. Behalve de Armbesturen der verschillende kerkgenootschappen bestaan hier de volgende particuliere instellingen tot leniging van ar moede: De gezondheidstoestand der gasten in het Diakonieoude mannen- en vrouwenhuis der Hervormde gemeente was in 1899 zeer vol doende. De vader en de moeder beijverden zich, de belangen van het gesticht te behar tigen door gevorderden leeftijd, alsook min der goede gezondheid van eerstgenoemde, is het aangevraagde ontslag hun op de meest eervolle wijze geschonken. Onder de mannelijke gasten hadden geen sterfgevallen plaats; éen vrouwelijke is over leden. Op ultimo December waren aanwezig 11 mannen on 7 vrouwen. De gezondheidstoestand in het Roomsch- Katholiek Liefdehuis (St. Joseph-gesticht) was gunstig. Opgenomen werden 5 mannen en 11 vrouwen. Vertrokken zijn 1 man en 1 vrouw, terwijl 8 mannen en 9 vrouwen overleden zijn. Door de vervanging van alle petroleum lampen door patent-olielampen op de bo venste verdieping en door het aanbrengen van elf brandkranen, aangesloten aan de waterleiding, is de veiligheid tegen even tueel brandgevaar zeer vergroot. De toestand van het St. Dieters- en Blok landsgasthuis bleef onveranderd en was, bij zuinig beheer, ook financieel niet ongunstig. Hoewel de gezondheidstoestand der ver pleegden, gerekend naar hun hoogen leef tijd, bevredigend was te noemen, was het sterftecijfer vooral in de laatste maand des jaars hooger dan in gewone tijden. In het geheel zijn 6 vrouwen en 4 mannen over leden, terwijl éen vrouw vrijwillig het ge sticht verliet. De ledige plaatsen werden weder ingenomen. De vader en de moeder geven voortdurend reden lot tevredenheid. De gastelingen werden wederom door H. M. de Koningin-Moeder bedacht, die hun in de maand December wild stuurde. In het college van Hegenten en Regentes sen kwam geen vergadering. Het gesticht »de Armen de Poth", dat zich den, want in den grond van haar hart is zij niet I kwaad maar kom, laten we nu dat onderwerp laten rusten en vertel me liever wat van je weder waardigheden. Je logeert natuurlijk bij me. Biron wilde eenige tegenwerpingen maken, maar Neumann wilde er niet van hooren. Hij belde en droeg den knecht op, meneer's koffertje van liet statiou te gaan halen. Vanavond ben ik vrij e" gaan we zamen eens op de ouden manier een biertje drinken. Aan mijn vrouw kan ik je nu niet voorstellen. Die lieeft ua zulke scènes altijd migraine en moet naar bed. Maar morgenochtend maak je kennis met haar. De beide vrienden brachten een allergezelligslen, ou- derwetscheu avond door en toen Biron dien nacht de keurige logeerkamer betrad, die steeds voor on verwachte gasten gereed werd gehouden, was hij wel niet heelemaal van de wijs, maar toen hij het zware hoofd op het kussen wilde leggen, bemerkte hij pas, dat hij zijn hoed nog op had. Met een glimlach over zijn vergeetachtigheid, legde hij den hoed op het nachttafeltje, sloot de oogen en sliep terstond in. Den volgenden ochtend stelde de dokter hem voor aan zijn vrouw, een allerliefste, jeugdige verschij ning, en zeker zou Biron zijn vriend oni baar bezit benijd hebben, indien hem niet de schaduwzijde van haar karakter bekend ware geweest. Hij bemerkte en dit was liem zeer pijnlijk dat de eebtge- nooten nog niet verzoend waren en het woord niet tot elkander richtten. Hij dacht aan het ontbijt, dat hij gewend was alleen ie gebruikten terwijl hij de cou rant las, en gaf aan bet alleenzijn de voorkeur. Ik ben den heeleu ochtend bezet, zeide Neuman, maar er zijn hier heerlijke wandelingen 't Spijt me, maar ik moet met den trein van elf uur naar Gera, viel hem Biron in de rede. Ik wil Friedrich opzoeken en vandaar ga ik naar A lters- hausen om den verjaardag van mijn petekind, de jongste dochter van mijn zuster te vieren. Zooals je wilt, zeide Neumann. ten doel stelt het wekelijks uitdeelen van levensbehoeften aan verarmde huisgezinnen alsmede het verstrekken van woningen, mocht zich in zeer gunstigen financleelen toestand verheugen, zoodat de uitdeelingen geregeld konden geschieden. De gebouwen verkeeren in goeden staat. De gezondheidstoestand in het Roomsch- Katholiek jongensweeshuis was uitstekend. Vijl jongens werden opgenomen, terwijl éen jongen het gesticht verliet en in een betrek king werd geplaatst. Het gesticht ouderging een grooote ver betering door den aankoop van het zooge naamde «Eindje van de wereld" van de Gemeente, waardoor de weezen een tuin ter onspanning verkregen. De gezondheidstoestand in het Roomsch- Katholiek meisjesweeshuis was zeer gunstig. Kr werden geen weezen opgenomen. Twee weezen verlieten het gesticht wegens gevor derden leeftijd en werden in een betrekking geplaatst. Verder werd éen wees tijdelijk ter verpleging toevertrouwd aan de zorgen van de Eerwaarde Zusters van den goeden Herder, te Ambt-Almeloo. Het getal weezen 'u het Gereformeerd weeshuis was in 1899 vijf jongens en even- zooveel meisjes. Gedurende het jaar werden een nieuwe vader en moeder benoemd. De gezondheidstoestand was gunstig. De inschrijving der ingezetenen van de Gemeente en belangstellenden daarbuiten bracht voor de «Vereeniging tot uitdeeling van spijs aan behoeftigen gedurende den winter" een bedrag van fl56Ö.60. Met de spijsuitdeeling werd aangevangen op Maandag 12 December 1 898 en zij werd gedurende 13 wekeu voortgezet. Gedurende éen week werden de spijzen wederom gratis uitgedeeld. Na de inschrijving werd nog aan afzon derlijke kaartjes verkocht voor f33.30, terwijl aan het lokaal voor f3.40 aan spijzen ge haald werd. Van de Commissie voor Kindervoeding ontving de vereeniging f 436 voor geleverde eetwaren. De spijzen die gekookt werden, beston den uit erwtensoep en dikke gort; voor dc schoolkinderen werden daaraan, tot afwisse ling, éénmaal per week capucijners en één maal bruine boonen toegevoegd. In het geheel werden uitgereikt 23296 portiën. De vereeniging «Liefdadigheid," die op zoo doeltreffende wijze de armoede tracht te voorkomen en te bestrijden, zag tot haar vreugde haar financiën in gunstiger toestand 't Is jammer dat u or nog niet een dagje bü aan kunt knoopen, zeide mevrouw vriendelijk, maar aan mijn man hebt u weinig; hij is den beelen dag weg zijn eigen vrouw ziet hem het allerminst. Ja, dat is bet lot van de meeste dokters-vrou wen, antwoordde Neumann. Niet van cHe, zeide zijn echtgenoote. Er zijn dokters, die hun vrouwen niet verwaarloozen Ik benpd uw man niet, zeide Biron, om een andere wending aan het gesprek te geven. Hij is nooit meester over zijn tijd. Ik heb het in dat op zicht veel beter. Na vijf uur 's middags ben ik ge heel vrij en niemand stoort mij in mijn nachtrust. Het moet wel een voorrecht ziju, een ambte naar tot man te hebben, zeide mevrouw met een zucht. En tóch beu ik ongetrouwd, zeide Biron lachend. Tot nu toe heeft niemand het voorrecht willen in zien. Dan hebt u zeker nog geen moeite gedaan, hernam mevrouw. Daarin hebt u gelijk. Ik wordt door mijn hos pita zóo uitstekend verzorgd, dat ik heelemaal ver geten heb, aan trouwen te denken. Zoo werd het gesprek nog eenigen tijd gevoerd, tot de dokter opstond, daar zijn rijtuig wachtte. Rijd je mee vroeg hij. Ik breng dan je koffer tje naar het station. Graag, zeide Biron. Mij biedt hij het niet aan, met hem mee te rijden, zeide mevrouw met een geveinsd lnehje. De dokter vond het raadzaam, daarop niet te ant woorden, en nadat Biron afscheid genomen en be loofd had eens spoedig terug te zullen komen, waarop hij volstrekt geen plan had, verlieten de keeren de villa. Toen Biron uit het koetsje stapten, drukte de vrien den elkander hartelijk de hand en Neumann zeide: Als je trouwt, kom ik op je bruiloft. Wordt vervolgt).

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1