Stadsnieuws. I Binnenland. dan hat vorige jaar, dank zy de ruime gif ten, die op haar vraag om meer hulp in kwamen en een Liefdadigheids-concert, waar van de recette ad f448.40 de financieele torgen veor dit werkjaar deed wegnemen. De inkomsten bedroegen 11320.45, de uit gaven 11123.19®, zoodat een saldo van f197.255 in kas bleef, behalve het saldo f 125.54s van het vorige jaar. Het aantal uitgereikte spijsbriefjes klom dit jaar tot 2430, meest alle ter uitreiking door verschillende leden toegezonden, waar- dooi- de vereeniging, zonder haar kas te be zwaren, velen van voedsel kon voorzien. Voor zieken en herstellenden, die, wan neer de geneesheeren zulks uoodig oordeel den, voedzame spyzen moesten gebruiken, werden door vijftien dames beurtelings die voedzame spijzen bereid. Na een in het vorig jaar gehouden be spreking met verschillende vereenigingen en particulieren (om te voorkomen, dat wel dadige vereenigingen of personen, zonder van elkaar af te weten, een zelfde gezin steunen, zoodat dit, ten nadeele van andere noodlijdenden, bovenmatig wordt geholpen) werden van het Burgerlük Armbestuur, het Sesticlit de Poth, het Aldegonda-gasthuis, de orcas-vereeniging, de Protestantsche Ar» menlotery, het armbestuur der Oud-Kaiho- lieken en eenige particulieren opgaven ont- van de door deze vereenigingen en particu lieren ondersteunde gezinnen z\jn der Gemeente, ook in de toekomst even goede resultaten te verkrijgen. Gister herdacht onze stadgenoot W. van Ooik, thans hoöfd-conducteur bij de Ned. Centraal Spoorweg-Maatschappij, onder veel belangstelling den dag waarop hij 25 jaar geleden bij die Maatschappij in dienst trad. Onze stadgenoot de heer G. van der Zoo de Jong is benoemd tot 2e luitenant hij het wapen der cavalerie van het leger in Ne- derlandsch Indië. Dr. B. Tideman, Remonstrantse!) predikant te Haarlem, hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Re- monstrantsche kerk hier. Ter gelegenheid van den 42sten verjaar dag van H. M. de Koningin-Moeder wapper den heden tal van vlaggen van openbare gebouwen zoowel als uit particuliere woningen. Om het ongunstige weder kon de parade van het garnizoen niet plaats hebben. en op Hedenavoud concert in «Amicitia' den Hof. Het programma van het concert •Ainicitia" luidt als volgt: L Marche sur des motifs de l'opéra „Carmen" Riff. 8. Ouverture „Giralda"Adam. 8. „Ia vague", valse de coucert Mttra. 4. Souvenir de l'opéra „Les dragons de Villara"Maillart. C. Ouverture de l'opéra „Orpbée mix enters"Offenbach. 6. Grand sextuor de l'opéra „Lucie de Lammerinoor"Donizetti. a. „Allastella confidente" Romance Robawli. b. „Die Wachtparade kommt" 8. Grande fantaisie'de l'opéra et Juliette"en. uounoa Dat van sCaeciliu" luidt: 1. Bisuiarck-marschM. J. Iloupst. 2. La dame do coeur 8. Donau-Wellen, Walser 4. Potpourri populaire VI. 6. Par le flanc droit, marsch. 6. President Kruger-roarsch G. Duval. lvanovid. Q. Jienaud. D. Bauwen». N. A. Bauwen». M. Carl. G. Rewind. 8. Potpourri populaire 9. Ronde des petite pierrots, marsch A. Rose. 10. Volksliederen. Uit den regenmeter hier is in Hooimand afgetapt 59.3 m.M. neerslag, waarvan alléén op den 30sten 26.5 in. M. werd opgevangen. In het geheel waren en 8 regendagen te gen 9 in 1899 toen 61.4 m. M. werd opge vangen. In 1898, 1897 en 1896 waren die getallen 66.' en 12; 47.3 en 6: 34.9 en 9. Herinnerd mag nog wel worden aan de ongewoon warme periode tusschen 16 en 28 Juli. Het was gisteren juist vijftig jaar geleden, dat de eerste verkiezing voor leden van de Provinciale Staten in Utrecht werd gehouden. Heden vóór 25 jaar werden de eerste grond- baringen in de Zuiderzee gedaan. Over 25 jaar zal >het stoom paard door de valei van Urk" nóg wel niet zich voortbewegen. Morgen is het 25 jaar geleden, dat de eerste gouden tientjes werden geslagen. Aan het eind-examen der Hoogere Bur gerscholen met vijfjarigen cursus in de pro vinciën Utrecht en Overijsel, waarvan het mondeling gedeelte in de tweede hel It van de maand Juli j.l. te Utrecht werd gehou den, hebben 97 candidaten deelgenomen, van wie er 13 zijn afgewezen. Van de Amersfoortsche school zyn alle candidaten geslaagd, te weten J. Smit (2), N. G. Kam (3), M. J. de Lange (4). A. Verdam (7), O. J. van der Eist (11), J. B. H. Coenen (12). H. C. Mui- nat (15), A. H. L. de Bel (28), I. M. de Haas (31), J. G. C. de Jager (32), L. Brender a Brandis (33), P. Scheffelaar Klots (34), P. Boodt (35), W. Schut (42), C. C. van Helsdingen (43), B. van der Kuyp (46), Ida A. Wesseling (47), R Hymans (49), A. O. J. Vreedenberg (51), en Petronella H. C. Brandt (56). Ziedaar het welsprekend antwoord op de verschillende bemoeiingen waaraan de school in den laatsten lyd is blootgesteld geweest. Moge het haar mogelyk Dlijven, tot wel- Aan onzen vroegere stadgenoot den heer W. Ittmann is, op zijn verzoek, met ingang van 1 Augustus eervol ontslag verleend als tijdelijk assistent aan het Ryks landbouw proefstation te Maastricht. Het detachement der dd. Schutterij te Amers foort dat deelnam aan de schietwedstrijden verbonden aan de 15e Jaarverga lering van den «Ned. Schutterij Kader Bond" heeft zich we der kranig gehouden. Het bestond uit ad judant Van Gelder, sergeanten-majoor Van Achterbergh, Muijs en Lammerts van Bueren en sergeant Van Oosterveen. In ne afdeeling snelvuur mot standvizier op 250 en 200 Meter verwierf het den twee den prijs, een groote zilveren medaille, met 88 treffers in 12U schoten, en een groote bronzen medaille voor de beste houding en grootste vuur-discipline, benevens een bronzen medaille voor gi-oote geoefendheid in het schieten. Particuliere prijzen werden behaald dooi de heeren C. Okhuizen, T. van Hamersveld, Knuivers. Hoorn, Van Lent, Lammerts van Bueren, Van Achterbergh, Busquet en Muijs. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot 2e lui tenant bij het 5e regiment infanterie de ca detten van de Kon. Militaire Academie L. J. de Wolf en D. J. Gorter. HH. MM. de Koningin en de Koningin-Moe der zuilen hedenavond het vuurwerk bijwo nen, dat te negen uur ep het terrein bij de Naald te Baarn wordt ontstoken. Zaterdagavond is in (ie Torenlaan te Baarn het paard van een rytuig van den heer Van W., waarin twee dames aan het toeren wa ren, op hol geraakt. In woeste vaart holde het naar den overweg, waar de boomen reeds gesloten waren voor den in aantocht zijnden sneltrein uit Amsterdam. Het paard verbrij zelde den boom en door den schok werden de dames uit het rijtuig geslingerd. De dames en de koetsier kwamen met den schrik vrij het paard echter werd twintig Meter dooi de locomotief meegesleurd en zóo vreeselijk gewond, dat het afgemaakt moest worden. De wielerwedstrijden te Baarn, die verle den Zondag om het ongunstige weder wer den uitgesteld, zullen aanstaanden Zondag worden gehouden, als dan ten minste het weer niet andermaal verbiedt den toeleg door te drijven. Gij treurt »de tijden deugen niet!" Wat baat dat vrucht'loos klagen Gee(' bet're mensehen, en gij ziet Ook bet're tijden dagen. In de zitting der Synode kwam Dinsdag o. m. aan de orde het rapport over de voor- loopig aangenomen verandering van art. 3 Alg. Reglement, strekkende om liet stemrecht óo.t toe te kennen aan de vrouwelijke lid maten der gemeente. De conclusie van het rapport strekte oin deze verandering niet vast te stellen, o.a. op grond hiervan, dat twee derden van de Provinciale kerkbestu ren en de overgrooto meerderheid der clas sical besturen tegen de voorgestelde wetswij ziging hebben geadviseerd. Na uitvoerige discussie werd met lü tegen 7 stemmen be sloten, overeenkomstig de conclusie der rap- porteerende commissie afwijzend te be schikken. Door den Minister van Waterstaat, Han del en Nijverheid is het eerste verslag over den werkkring der Kamers van Arbeid ge durende 1899 in het licht gezonden. Tot 1 Januari 1900, zooals daarin vermeld wordt, werden 60 Kamersvan Arbeid opgericht, waarin verschillende bedrijven vertegenwoor digd zijn. Tusschen de betrokken Ministers wordt overleg gepleegd om te komen tot een Rijks inrichting voor den ijk van glazen meetwerk tuigen voor chemisch en phannaceutisch gebruik o. a. in verband mei een vonnis, gewezen door den Kantonrechter te Arnhem, waarbij een apotheker veroordeeld werd tot 2 geldboeten -vegens het in zijn apotheek voorhanden hebben van twee niet-geykte glazen rnaten. Minister Thorbecke antwoordde in 1872 op een desbetreffende aanvraag, dat de meet middelen, voor chemisch en pharmaceutisch gebruik bestemd, niet zijn inaten in den zin der wet. Wij krijgen een nieuwe Staatsleening, van dertig millioen, naar men zegt, rentende 4 pCt. Men weet, dat wij al Staatsleeningen heb. ben tegen 'i'/a e" Pt:t' lCllt,e' F^ien een 4 percentslceniug voor ons anü g» nieuwigheid. Een vijftien jaren geleden bi acht een groot deel onzer Staatsschuld aan hen, die er hun geld voor gegeven hadden,ieens 4 pCt. rente op, maar Munster Bloem ver minderde die 4 pCt. toen plotse ing tot ,2 pCt. en later in 1896, deed Munster Spon ger van Eyk het nog eens tot 3 pot. 'tls toch bar en bar zoo roept bet •Nieuwsblad voor Nederland" uit ia»» de Engelscbe autoriteiten in Zuid-Afrika op- treden tegen de leden der tweede Nederland- ambulance. Dezen zijn gevangen genomen onder de aanklacht hun bemiddeling te .ien- ben gegeven vcor het overbrengen van one ven van Boeren. Inderdaad zou dit een schennis kunnen zijn van de onzijdigheid, die een ambulance moet betrachten, doen is de aanklacht bewezen We hebben het niet vernomen, doch nu meldt het Hoofdbestuur van het «Ned. Roode Kruis", dat de gevangen genomen leden dei- ambulance als krijgsgevangenen naar Ceylon zijn gezonden Zou het niet wenschelijk zijn, dat onze Regeering zich eens in deze zaak mengde en aan de Engelsche eenige opheldering ver zocht? Vooral nu een officier van gezondheid van het Nederlandsche leger, dr. Koster, tot de. «gedeporteerden" behoort, schijnt ons dit wel op den weg der Regeering te liggen. Nader wordt gemeld, dat het ook in de plannen der Regeering zou liggen, om tege lijkertijd met de exploitatie der Staatsspoor wegen ook die der overige spoorweg-maat schappijen door den Staat te doen overnemen. Wat concurrentie al niet doet De Staatsspoor heeft den prijs voor een retour 3de klasse van Amsterdam naar Rot terdam voor reizigers, die des Zondags gaan en des Maandags terug reizen, gebracht op f 1.50. De prijs voor een gewoon retour- kaartje is f 2.60. Zal de Hollandsche Spoor bet voorbeeld van de Staatsspoor nu volgen? In verband met de voor het tegenwoor dige miuderu behoefte aan suppletie-troepen voor het Indische leger, is de werving van vreemdelingen voor dut leger beperkt. De oudste predikant bij de Ned. Her vormde kerk, de heer A. J. Lieu wens, te Oudega, heeft Maandag zijn 90sten verjaar dag gevierd. Kolonel J. T. T. C. van Dam van Issell Gouverneur der Kon. Militaire Academie te Breda, is bestemd om 1 November op te treden als Inspecteur van het militair onder wijs, te 's-Gravenhage. Professor K. D. Biilbring, hoogleeraar in de Engelsche taal en haar letterkunde aan de Ryks-universiteit te Groningen, is in ge lijk amt benoemd te Bonn en heelt die be noeming aangenomen. De heer Bouma, Hoofd der openbare school te Oosterend, op Tessel, heelt vijf zoons die (hans alle in het bezit dor hoofdacte zijn. Zaterdag werden voor het eerst 60 wag gons steenkolen per dag geproduceerd door Ie mijn «Oranje Nassau" te Heerlen (Lim burg). Op stoffelijk gebied heeft Limburg zeer veel te verwachten van het exploiteeren dar steenkolenbeddingen aldaar. Het «Correspondentieblaadje van Tessel- scbade" meldt Het eerste examen voor Kinderjuffrouw is door d„ Vereeniging «Tessehthade" afgeno men. Bestuur der Huishoud- enlndus- tnesc'ao te Alkmaar had daartoe bereidwil lig lokalen en lcerrri Ideh n afgestaan. Geslaagd zijn elf dames, afgewezen vijf. Het gehalte der candidaten was zeer be vredigend de meesten barer waren in be trekking en hadden zich veel moeite gege ven om de noodige kennis te verkrijgen. Er zyn toch verbazend onhandige inen- schen. In de gemeente W., nabij Veendam, von den een paar meisjes een gouden dames horloge. De eigenares werd opgespoord en het horloge haar weer bezorgd. De kinde ren kregen tot belooning ieder 2 halve centen. Bij aankomst van trein 331 der H. IJ. S. M. aan het station D.P. te Rotterdam, vond een der dienstdoende conducteurs in een wag gon 2de klasse een zakje met geld. Een heer kwam weldra hijgend naar hem Uw hollen, vragend of bij geen zakje, inhou dende, naar de heer zeidfe, ruim f200, bad gevonden. De conducteur stelde den heer het verlorene ter hand en kreeg ter beloo- I ning van zyn eerlijkheid niets. Het was gister 25 jaar geleden, dat deh*, Becker te Utrecht als ty d e 1 ij k ainbienj hij de genie werd aangesteld. Een kwart eeuw «tijdelijk" ambtenaar! De oudste inwoner van Sappenieer a heer A. E. Maathuis, vierde Vrijdag'J: «M» verjiutnlag. 8 Gister vierde mej. de weduwe Bal Bei Van Schelven, te Zierikzee, haar lOOsten boortedag. De hoogbejaarde dame mag rU nog in het volle genot van al haar ziDtuigeï verheugen. De ruim 100-jarige weduwe H. Sluiter t„ Nieweschans, is daar Dinsdag na een kort* ongesteldheid overleden. Zaterdagavond laat. terwijl de familie reen ter rust was, waschta de jongste dienstbod van een ingezetene van Zwolle een pi handschoenen met benzine. Ze had deze.z^ als gebruikelijk is. aangetrokken en lichtt(l zichzelf met kaarslicht bij. Onverwachts v|00., de vlam door het ontwikkelde gas over 0i, haar handen. Het meisje wist in baardood», angst haar deur nog van "t nachtslot te draai- en en naar buiten te snellen, waarna don," spoedige en doeltreffend aangebrachte hiiln een grooter onheil voorkomen werd. Toch werden haar handen deerlijk gebrand, zal zij deze geruimen tijd niet kunnen ge- bruiken. Binnenshuis werden alleen een paar meubels door het brandende vocht bescha- digt, doch was de ontsteltenis niet gering. Anderen ten les. Zoo nu en dan leest men in couranten be richten over hagelsteenen als duiveneieren zegt de «Arrih. Crt", doch 't is weinigen gund geweest, schijnt 't, deze phenomenon met eigen oogen te aanschouwen. Zaterdag avond althans, na .het zware onweder, koi men uit menigen mond vernemen: «Ik nel altijd gedacht aan overdrijving als ik van die traditioneele hagelsteenen als duiveneieren las; nu evenwel heb ik er met eigen hrnd opgeraapt, die zoo groot waren als kippen eieren". Inderdaad, verscheidene van de dien avond te Arnhem gevallen hagelstqpnen sommrip met een holle punt, de meeste met een wille kern en daaromheen eerst een doorzichtig glasachtig omhulsel en dan een dun hagel wit buitenste laagje hadden de groote van knikkers, duiven en kippeneieren. In het bijblad van »De Aarde en haar vol ken" wordt medegedeeld wat kapitein Reinikc heeft opgeteekend omtrent Falb's weervoor spellingen. Van de 68 weerprognosen van Falb waren er van December 1898 tot November 1899 35 totaal mis, terwijl er 19 half' en 14 volkomen goed uitkwamen, Van de 24 kritieke dagen waren er 10 mis, 7 half goed en 7 goed. Gevonden Voorwerpen. Inlichtingen te bekomen aan het Rureau van Politie alhier omtrent1 zilveren mosterd lepeltje, 1 paar glacé handschoenen, 1 zak mes, I ledige zwarte portemonnaie. LIJST van BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, en verzonden van het Postkan toor te Amersfoort in de 2e hell't der maand Juni 1900. Dames Bruinisse Troost Roelandts Mej. Cohen 15. de Haan L. van Esch M. Dorrestyn E. Veenendaal A. van Meel H. Heuvelman W. Zwolle Amersfoort. Amsterdam. idem 's-Gi-avenhage. idem Hilversum. Katwijk aan Zee. Ommen. Utrecht, idem Rechthebbenden vervoegen zich aan !"'t Postkantoor. R ECLAME S- van 1-5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25 üe aanhouder wint De Raad der gemeente Woudrichem heeft den heer W. van Herwijnen, met toepas sing van art. 89 der Gemeentewet, verval len verklaard als Wethouder, op grond dat hy zonder geldige redenen meer dan 6 achtereenvolgende vergaderingen van het Dagelijksch Bestuur niet heeft bijgewoond Ziehier eene briefwisseling die voor onze lews van groot gewicht is en gevoerd met den Heer J. R iof M/n. Verveener te Amstelveen, Kerkplein 45». ZHd. serhiift: In verband met mijn vorige schrij ven omtrent het gebruik der Pink Pillen van Pr. Williams, is het mij een waar genoegen u te kun nen mededeelen, dat mijne echtgenoo'e na een ne gental jaren lijdende te zyn geweest aan bloedar moede roet al de treurige gevolgen aan die ziekte verbonden, door het gebruik van eenige doosjes der Echte Pink Pillen, op regelmatige wijze gebruik', geheel en al hersteld is en thans eene goede gezond heid geniet. Was zij vroeger lusteloos, pijnlijk enz. thans is dit alles verdwenen en verricht zij met op- gowi-kthcid hare bezigheden: volgaarne brengen wil by deze aan Dr. Williams onzen innigen dank, niet de verzekering dat wij de Pink Pillen zooveel mo gelyk zullen aanraden. Reeds eerder zou ik U ge schreven hebben, doch ik wilde eerst eens zien do genezing van duur zou zijn, en hiervan zijn wtj thans ten volle overtuigddesgevraagd zullen »'U aan hen, die dit mochten wenschen, volgaarne uc noodige inlichtingen verstrekken eD geven wij U de geven aan d'1 8Cbrijven de noodige publiciteit te Mr!rD Kevo acht dat de echt« Pink Pillen van Dr; Williams zich in een houten kokertje bevinden, niet rooskleurig papier omwikkeld, waarop met blauwe letters gedrukt staatPilules Pink pour Perwnne»

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2