Binnenland. Marktprijzen. Op deD Hof werd een photographiache opneming f;edian, door den heer Wentzel, die zeer goed ge likt (B. Om het zeer ongunstige weder werd de route aan merkelijk bekort, zoodat de stoet toch om 8 uur in „Amiciiia" aankwam, waar de officieele ontvangst door het Eere-comité plaats vond. Van dit Eere-comité waren aanwezig de heeren: Wethouder Celosse, overste Van Lanschot Hubrecht, kolonel M. Willematyu, majoor A. M, Tromp van Holst, kolonel J van Wijk, overste Van der Horst Bruijn, overste Van Steenhardt Carré, majoor Pieter, majoor Van Buuren en majoor L. G. baron Van Boetzelaer, benevens kapitein-adjudant Nieuwenhuijs en ritmeester Van Kuijt. Kolonel Van Wijk, commandant van het 5e re giment infanterie, nam het eerst het woord, om de leden van den Bond welkom te heeten en hun toe te wenschcn dat deze ook zijn zilveren feest mocht herdenken. Z.H.Ed.Gestr. wees op het recht van bestaan van den Bond, op wien de Natie zoozeer kan vertrouwen, die kameraadschap, onderlinge toe wijding. plichtsbetrachting en lietde voor Vorstin en Vaderland in zijn vaandel voert en eindigde met een hoezeeuit te brengen zoo voor H. M. de Koningin als H. M. Doorluchtige Moeder. De heor Bigteriug dankte den kolonel voor zijn kameraadschappelijk woord en herinnerde er aan hoe de Bond in de laatste 6'/> jaar 663 leden in een burgerbetrekking plaatste. Waar het dor Regeering, trots haar goeden wil, tot dusver niet mocht geluk ken de oud-onderofficieren in een Rijksbetrekking te plaatsen, daar mocht de Bond hierin slagen. Niet met woorden, doch door daden toonen de leden, dat zij het doel van deu Bond nastreven de jonge ren oefenen zich staag in het schieten om wat God verhoede in tijden van gevaar hun diensten weder te kunnen aanbiedenterwijl de ouderen de liefde tot Vorstin en Vaderland aankweeken en opwekken. Zeer zeker kleven den Bond gebreken aan, doch nimmer komen zijn leden te kort in liefde tot fUi. MM., aan Wien een telegram van verknochtheid werd verzonden en op wien alle aan wezigen hoezee's uitbrachten, waarna „Caecilia" fenfure's blies, Wethouder Celosse bracht hierna, als waarnemend Burgemeester, de goede wenschen der Gemeente uit voor den Bond. De heer Rigtering dankte den waarnemend Bur gemeester en bracht zijn heilwenschen voor Amers foort, dat zoozeer getoond heeft den Bond een goed hart toe te dragen. Nadat de verschillende banieren door de leden van het Eere-commite waren bezichtigd en zij hier en ouden krijgsmakker de hand hadden gedrukt, ginds zich hadden onderhouden met een drager van de Militaire Willems Orde, werd deze officieele plechtigheid besloten door kolonel Vau Wijk, die den leden van den Bond een hartelijk „tot weer ziens" toeriep. Om 8 uur werd de Algemeene vergadering hervat, ditmaal in „De Zwaan" wijl in „De Arend" een zeer geanimeerde kameraadschappelijke maaltijd was ge houden en de soiree moest worden gegeven. Tot éen uur na middernacht werd vergaderd en dikwijls zeer ernstig gedebateerd over de voor gestelde veranderingen in de reglementen, welke ver anderingen lang niet altijd vei beteringen bleken en meermalen dan ook werden ingetrokken door de voorstellende afdeeling. Al het behandelde is van huiahoudelijken aard en dus zonder belang voor de niet-leden, terwijl de leden er mededeeliug van krijgen door de afgevaardigden en het „Orgaan." We kunnen dus zeer gevoeglijk dit gedeelte overslaan, doch willen dit niet doen dan na hulde te hebben gebracht aan den Voorzitter, den heer Rig tering, die tot het laatste oogenblik de debatten met zeldzamen tact eu benijdenswaardige kalmte wist te leiden en te beperken. De verslaggever heeft er uit geleerd welk een uitstekend kameraadschappelijke geest in dezen Bond heerschl, zelfs bij de warmste debatten. Doch zelfs om éen uur waren de zaken nog niet afgehandeld, zoodat men verplicht wa», de Alge meene vergadering gister (Zondag) te beëindigen in „De Arend", waar de zitting duurde van 9 tot 12.30. Hoofdbestuur en afgevaardigden konden dus niet bij wonen de soirée-variée welke Zaterdagavond in „De Arend" gegeven werd, die zeer goed van stapel liep en waarbij de muziek van „Ctecilia" zich andermaal zeer verdienstelijk maakte. De schietwedstrijd, gister van 8 tot 4 uur op de Leus- derheide gehouden, werd begunstigd door heel goed weder; vooral na den middag, toen het by degoed- ingeriebte cantine weldra zwart was van bezoeksters en bezoekers. De uitslag was deze: A. Korpswedstrijd 150 M. Beaumont en geweer 95 met bajonet op militaire sohüf, voor alle afdeelin- van den Bond vertegenwoordigd door 5 schutters met ieder 5 schoten. Ie prijs groote zilveren medaille van H. M. de Koningin afd. Amsterdam 271 p. 2e pr. Verguld zilveren medaille van de Gemeente Amersfoort: Afd. Zutphen 244 p. 8e pr. zilveren raedaile van ufdeeliug Nijmegen afd. Haarlem 238 p. 4e pr. zilveren medaille van Amsterdam: afd. Amersfoort 225 p. I Extra prijs voor den schutter, die in deze afd. het boogat aantal punten schiet, een Eerekruis van de voelbol-vereeniging „Mars": de heer Van Rienen, uit Amsterdam. B. Korpawedstrijd 150 M. voor alle erkende sohiet- Vereeuigingen van den Bond. Ie pr. groote zilveren medaille van H. M. de Koningin-Moeder „Generaal Van Merlen", Haarlem 242 p. 2e pr. verguld zilveren medaille van majoor Tromp van HolstWilhelmiua" Amersfoort 237 p. 3e pr. zilveren medaille van de Scbutterijkader- vereeniging „Broederschap": „Wilhelniina" Zutphen 231 p. Extra-prijs voor den besten schutter, een eere-kruis aangeboden door „Mars": de heer Boukes, Nijmegen. C. Korpswedstrijd op 12 M. met flobert-buks voor alle Bonds-afdeelingeD, 5 schutters ieder 5 schoten. Ie pr. zilveren medaille van den Commissaris der Koningin in Utrechtafdeeling Amersfoort, 445 p. 2e pr. zilveren medaille van de afdeeling Amers foort Zutphen 435 p. 3e pr. zilveren medaille van de schermvereeniging „E. M. M. A.": Amsterdam 421 p. 4e pr. zilveren medaille vau majoor Tromp van Holst: Rotterdam 418 p. D. Korpswedstryd op 12 M. met flobert-buke voor erkende achietvereeuigingeu van den Bond. Ie pr. verguld zilveren medaille van Gemeente Amersfoort, aid. Amst. „Rood Wit Blauw" 441 p. 2e pr. verguld zilveren medaille van afdeeling Rot terdam, „Wilhelmiua" Amersfoort. 427 p. 8e prijs zilveren medaille van den neer Begeer: Amersfoort 408 p. E. Wedstrijd officieren schuttery of garnizoen met Beaumont of geweer 96, 150 M. 6 schoten. Eere-prijs, zilveren meduille van kolonel Van Wnk luit. baron Van Haersolle 69 p. Ie prijs, zilveren medaille van het Hoofdbestuur van deu Bondluit. N. G. vau Gemert 55 p. 2e pr. zilvereu medaille van kolonel Hngedoorn: luit. Van der Meuleu 52 p. F. Wedstrijd officieren schutterij of garnizoen op revolver, 25 M. 6 schoten. Eere-prys zilveren medaille van den Eere-voorzitter der nfdeeliug Amsterdam: luit. Van der Meulen 68p. Ie pr. verguld zilveren medaille van „Vreemde lingenverkeer" luit. Van Leeuwen 08 p. 2e pr. zilveren medaille van den heer F. Wesseling luit. G. J. Maris 67 p, G. Korpswedstrijd 150 M. Beaumont of geweer 95 voor 5 onderofficieren van de schutterij, het 5e regiment infanterie of erkende schietvereenigiugen te Amersfoort. Ie pr. verguld zilveren medaille van de afdeeling Amersfoort: Schutterij Amersfoort 259 p. 2e pr. bronzen medaille van het Hoofdbestuur: 5e regiment infanterie 251 p. H. Korpswedstrijd 25 M. model-revolver 5 onder officieren nereden wapens te Amersfoort. Ie pr. verguld zilveren medaille van „Eensgezind heid" le regiment veld-arlilleiïe 803 p. 2e pr. bronzen medaille van majoor Tromp van Holst: eskadron ordonnansen 269 p. Tot zoover de hoofdprijzen. Wegens het ongunstige weder waren geen leden van den Belgischen Bond herwaarts gekomen. De voor hen bestemde prijzen, een verguld zilveren medaille van den heer Muller en een zilveren me daille van „Vreemdelingenverkeer" blyven bewaard tot den volgenden schietwedstrijd. De extra-prijs voor deu besten schutter vrije baan geweer 150 M., een zilveren medaille van overste Hubrecht, werd behaald door den heer Servaas Smit; de extra-prijs voor den besten schutter op revolver, een verguld zilveren medaille vau den heer Den Tex Bon.it, door wachtmeester Vink. De prijzen voor de vrije baan-wedstryden beston den uit een gedeelte der inleggelden en kunstvoor werpen. Onze ruimte gedoogt niet, de zeer lange lijst op te nemen. Om half zes keerden de schutters van de heide terug, voorafgegaan door „Ciecilia" dal ook op het terrein een matinee had gegeven. Om 8 uur groot concert in „Amicitia", door de kapel van het 5e regiment, dat zeer druk be zocht was. Om 11 uur begon de prys-uitdeeling, bij monde van overste Van der Horst Bruijn, waarna de heer Dumoulin de officieren leden der schiet-commissie dankte, met name de heeren kapitein-adjudant Nieu- wenhuya, ritmeester Van Kuyk en luitenants Van Gemert, Van der Koogh en Taunay. Om half een begon het bal, dut tot zeer laat in den ochtend duurde. Om 9 uur hedeuochtend ving de groote rijtoer in de omstreken van Amersfoort aan. waarbij de Bond de hooge eer genoot te elf uur voor HH. MM. op „Soestdijk" te mogen defileeren. Een waardig slot van een goedgeslaagd feest. Generaal-rnajoor G.L. Langgutb, comman dant de 2de divisie infanterie, heeft ver zocht, in het najaar ter zake van langdurigen dienst op pensioen te worden gesteld. De officieren en tiet meerendeel van ka der en manschappen der 2e afdeeling le regiment veld-artillerie zijn hier uit de Le gerplaats bij üldebroek teruggekeerd. Onder bevel van kapitein baron Quarles de Quarles is het noodige personeel met de paarden in de Legerplaats achter gebleven. Zij zullen hier terugkeeren 21 dagen na dat het laatste door influenza aangetaste paard zal genezen zijn. Een milicien van het le regiment huzaren die op stalwacht was, is door een der paarden, dat onverhoeds achteruit sloeg, zoodanig aan het hoofd verwond, dat hij overleden was vóór hij nog het Militair hospitaal bereikte, waarheen men hem na de eerste hulp over bracht. Voor de vacante betrekking van Hoofd der openbare school te Austerlitz hebben zich 61 sollicitanten aangemeld, waarvan een zestal tot een vergelijkend examen'is opge roepen tegen heden. De heer J. L. van Oostveen, sedert ruim 40 jaren Hoofd der openbare school aan den Eeranesserweg te Baarn, heeft als zoodanig ontslag aangevraagd met ingang van 1 Janu- Terwijl wij nadenken over hetgeen wij zul len beginnen, is het dikwijls te laat om nog te beginnen. Wij ontvingen van de «Deutsche Verlags- Anstalt" te Stuttgart twee werkelijk fraaie fotografieën, voorstellende twee tafereelen uit de Passiespelen, die, zooals bekend, steeds om de 10 jaren te Oberammergau (Beieren) plaats vinden. De uitvoering die fotografiën is voortreflijk. In de vergadering der Algemeene synode van de Ned. Hervormde kerk kwam o. a. in dicussie de vraag naar hygiënische maatre gelen, welke bij de viering van het Avond maal wenschelijk mochten zijn. Het belang rijke van de zaak werd algemeen erkend. Opgemerkt werd echter, dat geen wel-gecou- stateerde gevallen bekend zijn van menschen die door een besmettelijke ziekte zijn aange tast door het drinken uit den Avondmaals beker, wat misschien samenhangt met het feit, dat meestal Spaansche wijn, met groot alcoholisch gehalte, gebruikt wordt. Niemand loochent echter het mogelijk gevaar. Natuur lijk ging geen enkele stem op ten gunste van het denkbeeld, dat geopperd was geworden dat de predikant alléén den wyn zou gebrui ken, terwijl de aanzittenden deel zouden ne men aan het brood. Elk éen beker De prac- tische bezwaren schijnen onoverkomelijk, ter wijl de symbolische vorm daardoor aanmerke lijk zou lyden. De meeste denkbeelden welke opgeworpen zyn, stuitten op praetische be- zwsren on zouden verre vniialdnondc -/.ijn.bhv. dat do kerkeraden zorg zouden dragen, M menschen die aan besmettelijke ziekten 1» den, gewaarschuwd werden dat tl) zich van deelneming aan het Avondmaal belmoren te onthouden. u De heer Bruns te Arnhem meent een be ker uitgevonden te hebben, zóo ingericht, üat bij het gebruik ervan alle gevaar van besmet ting wordt voorkomen. Genoemd moet zeKu worden de gedachte, dat het mogelijk zou zijn, doekjes voor iederen deelnemer op de tafel neder te leggen, waarmee lnj zonder eenigen aanstoot te geven, zelf een plekje van den beker af kon vegen. Werd beslotenden heer Bruns te verzoeken, een beker als bo venbedoeld ter beziel ging te willen zenden. Naar aanleiding vau een onlangs versche nen werk van den heer C. de Waard, geti teld «De Nederlandsche Vlagwaarin de schrijver voor het rood en niet het oranje in onze driekleur pleit, breekt een in zender E. D. in «De Nederlander" een lans voor de oranje baan in de vlag«moge zoo roept hij uit spoedig het tijdstip aan breken waarop de Oranjevaan hare onster felijke rechten aanvaardt!" Tegen het uitspreken van dezen wensen valt niets in te brengen j 't is een vvenscli als een andere, maar wèl moet het worden afgekeurd als die wensch, in plaats van door argumenten, gesteund wordt door groote woorden en insinuaties zonder eenigen grnnd- slag. De vraag der roode of oranje baan in onze driekleur heeft niets te maken met in nige liefde waarop men tot ons Vorstenhuis opziet", en 't is weinig meer dan een zin ledige phrase te beweren, dat »de Oranje vlag verdrongen is door tie bureacraulie en niet door hel uollc." Zegels, vlaggen, orde- teekenen, enz. worden gewoonlijk niet door het volk, maar door de wettige overheid als 't te pas komt ook wel «bureaucratie" genoemd vastgesteld en het is nu een maal een feit, dat de officieele vlag van het Koninkrijk der Nederlanden isrood, wit, blauw. Ja maar, zegt de schrijver, zoo voeren wij «feitelijk de vlag der Bataafse he Republiek Herinneringen aan die Republiek zijn zeker alleszins geschikt orn tegenzin te wekken en de Nederlandei's hebben allerminte reden op dien tijd trotsch te zijn. Maar 't is toch ook niet uilsluitend kwaad wat die Repu bliek ons gebracht heeftze heeft ons verlost van deu bond van souvereine staatjes, de «Zeven Geünieerde Provinciën", die vooral in de 18e eeuw vaak een zonderlinge satyre opleverden eener «Unie'' en weinig toonden de waarheid te beseffen van het devies in het Hoilandsche wapen: «Concordia res par- vae crescunt." Ondanks gebrekkige, eenzij dig partijdige en wanhopig gecentraliseerde inrichting, schonk de Bataafsche Republiek ons land dan toch den eenheidsstaat en maakte zij voor goed een einde aan het klein geestig gehaspel en den verlammenden na ijver der souvereine provinciën. Het rood, wit en blauw, door het latere Koninkrijk der Nederlanden behouden als het symbool dier Staatseenheid, levert niet liet minste ge vaar op dat ook maar bij iemand de wensch zou kunnen opkomen naar een herhaling der toestanden onder de Bataafsche Republiek. Onze vlag i^than-iin niemands oog meer de vaan der Republiek, maar wel voor allen het zinnebeeld onzer staatkundige éenheid, en wanneer dan bij gelegenheden van open baar vreugdebetoon, gelijk op den verjaar dag van ae algemeen geliefde en geëerbie digde Koningin-Moeder, van de openbare ge bouwen en uit de meeste particuliere wo ningen boven het rood, wit en blauw de oranje-wimpel wappert, dan leekent dit in het oog van de meeste Nederlanders op juiste wijze onzen huidigen toestand: «Nederland éen en eendrachtig onder de gezegende re geering eener afstammeling van het Oranje huis." Bij Kon. besluit zijn bepalingen gemaakt tot geleidelijke afschaffing der provinciale leges. De Griffiers der Staten en de ambtenaren ter Provinciale griffie, die na 31 December 1900 aangesteld worden, hebben geen aan spraken op eenig aandeel in de legesgelden. Zij, die op 31 December 1900 in functie zijn, blijven, zoolang zij bij de zelfde Griffie werkzaam zijn, in het genot van het getal portiën in de in het vervolg to verdeelen leges-gelden, waarop zij op dieri datum, naar hun rang, aanspraak hadden, ongeacht zij na dien datum tot een hoogeren rang moch ten bevorderd worden. Bij hun overlijden of ontslag komt het be drag des leges, waarop de Grilïiers of ambte naren, zoo zij nog in functie waren, aan spraak zouden hebben gehad, ten bate van het Rijk. Voorschriften omtrent de verantwoording der ten bate van het Rijk komende leges- gelden worden door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken gegeven. Naar aanleiding van berichten in de pers als zou de Regeering plan hebben, tot naas ting van alle spoorwegen over te gaan, ver neemt «De Scheepvaart" van goed ingelichte zijde, "lat deze berichten onjuist zijn. Hot is bekend, «lat «le tegenwoordige pe. geering reeds voor geruiinen tijd aan aantal barer ambtenaren opdroeg, een 0nü derzoek in te stellen, welke maatregelen nomen moeten worden, bijaldien éen of mjL spoorwegen in handen van den Staat kwamen De uitslag van «lit onderzoek kan spoedig worden tegemoet gezien en het is niet on: waarschijnlijk, dat dit der Regeering aan leiding zal geven, een wetsontwerp in te dienen, inhoudende de regeling eener even. tueele Staats-exploitatie ten opzichte van be. heer en comptabiliteit, teneinde gewapend te zijn voor het geval later, gedwongen of vrijwillig, tot naasting yverd overgegaan. Vermoedelijk heelt dit aanleiding gegeven tot het onjuiste bericht, alsof de Regeerin» thans reeds voorstellen tot naasting wilds doen. De Ned. Hervormde gemeente te Melis- kerke was Vrijdag juist 25 jaar vacant. Een zeer eigenaardig zilveren jubilé. Wegens de stijging der steenkolenprij?,ur, eu de verheuging der arbeidsloonen hebben de verveners van Dedemsvaart, Ambt Har- deuberg en Gramsbergen den prijs van alle soorten turf aanmerkelijk verhoogd. Doordien de Directeur van het Post- telegraafkantoor te Goeifereede lijdend is aan dysenterie, is sedert l dezer geen gelegen heid meer tot het ontvangen of verzenden van telegrammen uit die gemeente. Voor de post-correspondentie wordt door deu brie venbesteller gezorgd, en telegrafische berich ten kunnen worden aangeboden op de tele foonkantoren der nabijgelegen gemeenten Ouddorp en Stellendam. Naar men verneemt, zal tijdens «le ziekte van «len telegrafist geen plaatsvervanger naar Goeree worden gezonden, zoodat waarschijn lijk het telegraafkantoor aldaar tot na de ontsmetting gesloten zal blijven. Naar wij vernemen, zal op een nader ti bepalen «lag in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een vergade ring worden belegd, voor een op te richten «Boinl tot hel exploiteeren van herstellings- en vacantie-oorden voor kinderen uit het geheele land." Het initiatief is genomen door den «Rond van Nederl. Onderwijzers.'1 Aan den lieer A. C. Ros, te Egmond-aaii-Zee, kan inen vóór den 25 Augustus bewijzen van adhaesie en bericht oni die vergadering bij te wonen, zenden. Volgens het «Hbld." zal mevrouw Ella Madier de Montjau van 15 September tot 15 November weder optreden bij deOpeni-Van der Linden, terwijl wij bij het heeren-per* soneel aantreffen Orelio, Pauvvelsen meeste lmlen van het vorige seizoen. Het echtpaar EDgelen—Sewing zal 1 Ja nuari 1901 aan de opera worden verbonden. Het Fransche Regeeringsbad bevat een ministerieel besluit, voorschrijvende, dat bij Staats-examens sommige spelfouten in het geheel niet en andere fouten, rakende ver anderingen in het geslacht van sernmige woorden bijv., «welke niets bewijzen tegen het verstand en de werkelijke kunde der candidaten," niet zwaar zullen worden aan gerekend. Een bijgevoegde lijst geeft aan, welke fouten bedoeld worden. Inderdaad ter navolging. Een lezer van de «Westminster Gazette" klaagt in een ingezonden stuk zyn nood over «le valsche oorlogsberichten uit Transvaal. Hij heeft de gebeurtenissen aldaar met groote aandacht gevolgd en al de Boerenverliezen zorgvuldig genoteerd. Nu is hij tot de con clusie gekomen, dat de Boeren tot hedeu toe meer dan 260 000 man verloren hebben. Daar de strijdmacht der Boeren echter op 59 000 man geschat wordt, zou hij wel eens willen weten, waar de andere 210 000 dooden en gewonden vandaan gekomen zijn en wat het eigenlijk nu nog voor menschen zijfli die den 225000 Engelschen nog zooveel last bezorgenHij vraagt lord Roberts om ant woord op deze vragen! Amersfoort, 3 Augustus 1900. Tarwe f0.— a f0.— Rogge l'O.—a f0.- Boekweit l'O.— 10.—. Appelen f0.- a 10.—. Peren l'O.— a f0.—. Nieuwe aard appelen f0.— a f0.—Zandaar.lappelen f2.- f3.Hoendereierer, f3.30 a f3.70 per 100 stuks. Boter f'1.10 k 1.30 p. k. Kippen fO-60 a 10.80. Kuikens fO a f0 Piep kuikens f 0.30 a f 0.80. Eenden f 0.60 a l'0.f0. Lazen f0.a fO.— Wilde konijnen l'O.— a Tamme konijnen f0.30 a f0.70 p.st. Duiven f 0.40 a f0.50 p. paar. Vette varkens fO.— a f 0.—. Magere varkens f12.— a f 15.— zeugen f40.— f55.—. Biggen f6.- 19-— Vette Koeien fO.— k l'O.— Guste Koeien f 0. k f0.-. Kalf koeien 10.- a tü.— Kalf vaarzen fO.— a fO.—Pinken IVr f0'-- Rink stieren l'O.- a 10.- Vette Kalveren 10.— a fO.— Aangevoerd waren ongeveorheet.

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2