Binnenland. keurd de Rekeningen van de Gemeente (ont vangst f 428 040.60® uitgaaf 1380 705.36®, batig saldo f47 335.24), het Burgerlijk Arm bestuur, het Burger Weeshuis, de dd. Schut terij en de Kamer van Koophandel en Fa- grieken, alle dienst 1899. De Voorzitter bracht dank aan de Commissie, met hel nazien dier Rekeningen belast, en sloot hierna de zitting. H. M. de Koningin-Moeder bracht heden middag onverwacht een bezoek aan het Gast- huis-Aldegonde. Bij de 88e openbare vergadering der Ka mer van Koophandel en Fabrieken waren slechts drie leaen tegenwoordig en met ken nisgeving afwezig de heeren Sinnige, Van Dam en Visser. Een rapport van de «Vereeniging van Ned. Werkgevers" betredende het wetsont werp op den arbeid en de rusttijden, bene vens een missive van de Kamer te Nijkerk aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid over hetzelfde onderwerp werd commissoriaal gemaakt. Een missive van de «Brabantscbe Christe lijke Boerenbond", die ondersteuning vraagt voor zijn request aan de Staten-Generaal om verhooging van invoerrechten op levensmid delen, werd voor kennisgeving aangenomen. Een adres van de Ned. Kamer te Londen aan de Regeering, om haar te verzoeken een crediet te willen verleenen aan de Neder- landsche jam-fabrikanten, wegens de hooge suikeraccijns, werd gesteund. Het verzoek vloeit voort uit de strenge keuring op de vruchten (voornamelijk frambozen, aardbeien, kersen, bessen, enz.) die uit Nederland naar Engeland worden verzonden. Nog waren ingekomenvan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid een uittreksel van het Verslag van den Hoofdin genieur over het Stoomwezen en een ver slag van de Kamers van Arbeid over 1899; van het Centraalbureau voor de Statistiek een exemplaar Jaarcijfers 1898 en een bij drage tot de Statistiek van Nederland vooral dit laatste werd door den Voorzitter aan de leden in het bijzonder ter kennisneming aan bevolen de bijdrage geeft een nauwkeurig overzicht over den toestand van Nederland vóór en na de annexatie door Napoleon een verslag van de jongste vergadering der Ka mer te Rotterdam, dat eveneens den leden ter kennisneming zal toegezonden worden. De Secretaris, de heer Van Haselen, heeft uit goede bron vernomen, dat de diepgang der rivier de Eem allesbehalve voldoende is voor de scheepvaart. Als een schip tus- schen de Oliemolen en het Spijker, direct nadat de baggering in de rivier is afgeloo- pen, niet de wal kan bereiken, is de toestand verre van rooskleurigook ter hoogte der woning van den voormaligen Havenmeester kan men slecht aan den kant komen. Na dat de heer Van Haselen zijn uitspraak ge staafd had met de noodige bewijzen, stelde de Voorzitter voor, dat de Kamer, bij monde van het Dagelijksch Bestuurder Kamer, Bur gemeester en W ethouders daarop attent zou maken, waartoe besloten werd. Niets meer aan de orde zynde, werd de vergadering hierna gesloten. De Gemeente-gasfabriek treedt morgen middag te 12 uur in werking. Moge zij in vervulling brengen de ver wachtingen welke men omtrent haar koestert. Door nu wijlen onze stadgenoote mevrouw de wed J. H. van Eek- Wijers is o. a. ge legateerd aan de diaconie der Ned. Her vormde gemeente te Zutphen een som van f2000, onder genot van vruchtgebruik. Onze jeudige stadgenoote de nauwelijks 16-jarige Rosetta Simons heeft voor de Al- gemeene commissie met lof afgelegd het examen voor Ned. Israëlietsche godsdienst- ond erwij zeres. Zij werd opgeleid door den godsdienstleer aar den heer M. Zadoks, hier. Bij de te Nijmegen gehouden kegelwed strijden werden o. a. prijzen behaald door de volgende stadgenootenpersoneele wed strijd le afdeeling (3 kaarten) 5e prijs de heer Th. J. H. Bianchi 190 punten idem 11e prijs de heer Th. H. G. Brandsen, 36 pun ten vrije baan 24e prijs de heer A. J. Mi- chielsen, 39 punten. Na de beëediging van de bij het 5e re giment infanterie nieuwbenoemde officieren, herkomstig van de Kon. Militaire Academie, zal aanstaanden Zaterdagmiddag van 3 tot 5 uur op het terras van «Amicitia" een ma tinee worden gegeven door de stafmuziek van 5e regiment, welke matinee welwillend jwordt aangeboden door kolonel J. van Wijk, commandant van het korps. De bij de infanterie van het leger hier te ande tot majoor bevorderde kapitein J. L. Wernas, van het 5e regiment infanterie ge detacheerd by de landmacht in West-lnaië, wordt in verband met die bevordering van zijn detacheering ontheven en zal in Octo ber repatrieoren. In de plaats van nu wijlen der heer Van Diggelen is gekozen tot Bestuurslid van »Pa- trimoniura" ae heer A. P. F. Reeders. Programma der muziekuitvoering bij gun stig weder Zondagavond te half acht op bet terras van «Amicitia" te geven door de kapel van het 5e regiment inlanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aaken 1. Marcbe lorraine 2. Festival-Ouverture 3. „Sirenenzauber", Walzer. 4. Fantaisie aus der Oper„8tradella". 5. Ouverture „Rosamunde". Game. Leutner. Waldlrufel. Von Flotoic. Fr. Schubert. Rob. Sehu man Eilenberg. „Wir spielen Soldat" 7. Ein Altdeutsches Lied, nach schiedeuen Meistern bearbeitet. Siegfr. Och*. Thema, a. Beeh, b. Haydn, c. Mozart, 4 Joh. Stratus, e. Verdi, f. Gounod, g Wagner, h Mendelssohn, i. Meyer beer. Militair-Marsoh 8. Grande fantaisie de l'opéra „La Traviata"Verdi. Door de politie hier is aangehouden een persoon, die hier ter stede drie biljartballen trachtte te verkoopen, welke bij onderzoek bleken Zondag in een café te Zeist gestolen te zijn. Hij werd ter confronta'ie naar Zeist over gebracht en daar herkend als de persoon, die kort vóór de vermissing om het 'oiljard had gedrenteld en is thans ter beschikking van de Justitie gesteld. Als alle gevels doorzichtig waren en alle harten open stonden, zou er heel wat min der afgunst zijn. Het Voorloopig verslag der Tweede Kamer over de zoogenaamde nieuwe Ongevalleuwet is verschenen. Met de houding van het Mi nisterie, na verwerping van de vroegere On gevallenwet door de Eerste Kamer, konden vele leden zich niet vereenigen, als niet con sequent een uit den weg gaan voor het vo tum der Eerste Kamer en een toegeven aan den aandrang der groote werkgevera, waar door aan de waardigheid dezer Regeering is kort gedaan. Het Ministerie had de Eerste Kamer moeten ontbinden, of anders aftre den. Vele anderen juichten de indiening van het nadere ontwerp toe en verdedigden de houding van bet Ministerie, vooral tegeno ver de beschuldiging van beginselverzaking, goedkeurende dat het tracht door bepalin gen in den geest der amendementen de meer derheid te verkrijgen. Andere leden zouden amendementen voordragen en niet gedoogen, dat de positie der werklieden slechter werd. Velen waren tegen het brengen van de ad ministratiekosten als verbruik ten laste van den Staat en tegen het vervallen van het Reservefonds, waartegen anderen geen be zwaar hadden. Evenzeer konden velen zich niet vereenigen met het toelaten der over dracht van het risico der verzekering door werkgevers. Verscheidene leden wenschten alleen overdracht van riciso aan vereenigin- gen toe te laten. Anderen wezen op den ster ken prikkel tot voorkoming van ongevallen welke het dragen van eigen risico medebrengt. Wij ontvingen het programma van het onderwijs voor het leerjaar 1900 4901 van de Rijkslandbouwschool te Wageningen en zagen daaruit, dat de bevolking der school bedroeg bij het begin van den vorigen cursus voor de voorbereiden Je klasse 23 leerlingen voor de eerste klasse 23, voor de tweede klasse 34, en voor de Indische klasse 19 leer lingen en 2 toehoorders; totaal 99 leerlingen en 2 toehoorders. Op 1 Mei 1899 bedroeg dit aantal 85 leer lingen en 1 toehoorder. Aan de ambtenaren van de Zuid-Afri- kaanscne Spoorweg-maatschappij, die tenge volge van den uilzettingsmaatregel van Enge land, in hun vaderland moesten terugkee- ren, is door de onderneming gedurende het «gedwongen verlof" wachtgeld toegekend, ongeveer een derde bedragende van de door hen genoten wedde, voor de gehuwde amb tenaren met gezin met zekeren bijslag ver hoogd. De eerste toepassing der telegraphie zon der draad in ons land heeft thans plaats door een proef van een verbinding tusschen het lichtschip «Maas" aan den Hoek van Holland, in de haven, en het verder voorbij het dorp aanwezige Waterataatsgebouw. De hiervoor door den Minister van Marine be noemde commissie bestaat uit de heeren Engelbregt, inspecteur der posterijen en tele graphie; De Vrieze, inspecteur van het loods wezen Ramaer, ingenieur van den Water staat, en dr. L. Bleekrode, leeraar aan de H. B. S. te 's Gravenhage. De proeven slaagden aanvankelijk zeer goed, daar de wederzijds gewisselde telegrammen zeer duidelyk leesbaar overkwamen. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen Aun het Nederlandsche volk. «Wanneer gij alles gedaan hebt wat gij vermocht, en 'gij slaagdet niet, waar is dan uw schuld?' Deze vraag wordt gesteld in een boek van oude Indische wijsheid. En het antwoord moet luiden »Dan is die schuld nergens." Hebt gy, Nederlanders, alles gedaan om steun te bieden aan uwe benarde broederen in Znki-Afrika Fier moogt «ij ""'"'"'ft j .Zonen van ons volk stortten gindshun bloct^ wij, onze beste mannen en vrouwen, ga zich met woord en daad. Nog meer deden ™tn toch, niig iets kunt gij doen. Verneemt is een machtige .beweging voor de rBoeren ontstaan. Te P..rijs isopge- richt, onder de bekwame leiding Villi «n sa- natorPauliat, het .Comitepourl indepen jsnce, des Boers''. Dagelijks groeit het in Wen «I en invloed aan. Naar Duitscllland pUnlts de beweging zich over; Nederland is wel het laatste land, dat zich onzijdig mag houden Het Algemeen Nederlandse!» Verbond ging reeds vóór. Het neemt de leiding op zich In het laatst der vorige maand richtten tie heeren dr. H. F. Jonkman, jhr. mr. J. E. Huvdecoper van Maarsseveen en Nigtevecht, mr.' C. de Wilde, te Utrecht, dr. H. J. K t- wiet de Jonge en Chr. F. Hajé, Dordrecht, een rondschrijven aan degenen, die hun naam geleend hadden aan het beroep op do na tiën, in de eerste helft van dit jaar met zoo veel arbeid en inspanning ontworpen en voorbereid doch onvoltooid gebleven, door dat de onmisbare eenheid van handelen niet voor geheel Europa kon verkregen worden. In genoemd rondschrijven werden deze onderteekenaars opgewekt tot een nieuwe, krachtige poging, nu in vereeniging met Frankrijk. Verreweg de meesten gaven hier aan met volkomen instemming gehoor en stonden hun naam af. Dr. Kiewiet de Jonge, de on vermoeide Secre taris van het Alg. Nederl. Verbond, vertrok toen naar Parijs. Op dit oogenblik staat hij in onmiddellijke verbinding met het Fransche comité. Hij meldt, dat voorloopig noo- dig is het vormen van comité's overal in den lande tot het verzamelen van hawltee- keningen op een kort en krachtig gesteld adres, van dezen inhoud b. v,: «Wij ondergeteekenden, Nederlanders,slui ten ons aan bij de nieuwe machtige vereeni ging van de vrienden derZuid-Afrikaansche Republieken in Frankrijk en Duitscllland, in de verwachting, dat deze vereeniging zich weldra over geheel de beschaafde wereld uitstrekken en door haren zedelijken druk de Engelsehe staatkunde beletten zal, een misdaad tegen recht en menschelijkheid ten einde toe te drijven". Voorwaarts landgenooten, nogmaals op voor TransvaalNiet verflauwen, volhouden Ziet niet laag neer op het verzamelen van handteekeningen, als hielpen die niets. Zij zeggen veel, zij helpen veel, als zij zijn het begin van daden. Öet perskantoor van het A. N. V. te Dor drecht, als orgaan der beweging in Neder land aangewezen, belast zich met het geven van alle gewenschte inlichtingen aan degenen, die een comité willen vormen. Het zal gaarne de door hen verkregen handteekeningen ont vangen. Natuurlijk zijn ook de handteeke ningen, onmiddellijk aan dat kantoor toege zonden, zeer welkom. Uit een particulieren brief van dr. M. C- Cartier van Dissel (na het vertrek van dr. Van Leersum als chef der Russisch-Hollandsche ambulance aangesteld) aan zijn eebtgenoote, die dezer dagen te Zwolle uit Zuid-Afrika is aangekomen, is 't volgende ontleend Kaapstad 22 Juli, Greenpoint. Langer dan 'n maand, dat ik je schreef; maanden geleden, dat ik iets van je hoorde. Dr. Van Leersum en dr. Romeyn en ande ren zullen je op de hoogte van een en ander hebben gebracht. Ik stelde mijn schrijven sedert 23 Juni eiken dag uit, omdat ik steeds hoopte je een telegram te kunnen zenden, met dag van vertrek erin genoemd. Es hat nicht sollen sein Dankbaar voor hetgeen wij meer dan een maand aan hun officieren en soldaten heb ben gedaaD, zooals ik je indertijd uit Kroon stad schreef, toen de zieken op ossenwagens lagen zonder eenige verpleging of onderdak dankbaar voor de rust, die verscheidene offi cieren van gezondheid kregen, doordat wij hun werk de eerste dagen overnamendank baar voor de lekkere kostjes die uit onze eigen ambulance aan hun zieken konden worden gegeven, toen er in Kroonstad slechts harde beschuiten waren te krijgen, daar er geen trein of iets liep dankbaar voor dit alles, hebben de Engelschen van de eerste de beste gelegenheid dat ik mijn neus buiten Kroon stad stak, gebruik gemaakt om mij zonder eenige opgave van reden van top tot teen te onderzoeken, mijn rijtuigen en paarden in beslag te nemen en den ondergeteekende met zijn begeleider in de gevangenis te zetten Er zou een fout zijn in onze passen en ze moesten ons «prisoner of war" maken. Den volgenden dag zouden we naar Johan nesburg gaande generaal wilde ons zelf spreken. We zaten te J. in 't fort wel is waar in bomvrije kelders, doch daar er uren in den omtrek geen bommen vielen, hadden wij slechts 't genot van de kelders over. met een wandelplaats gedurende den dag van een veertig pas lang en tien pas breed. Dikwijls kon je daar dagen lang niet zijn door het I Johannesburgsche stof, dat jo kleeren in 'n minimum van tijd bederft, 't Wachten moede 1 zond ik een brie! aan den Hollandschencon sul. Deze werd niet verzonden na oen pJ' dagen kreeg ik hem terug mot een hegote dead schrijveD, dat ik voor dag en Hauw o„ reis zou gaan naar Kaapstad. Nog steed! waren we niet verhoord, nog steeds wasZ de reden van ons verb ,jf te Johannesburg even duister. We werden in een koffer, wagen geladen, rnet 'n twintig man geleidj en mede-lotgenooten, en kwamen den voli den morgen in Kroonstad aan. De Russisch-Hollandsche ambulance Wils afgereisd en een Engelsch officier, een tuijnèr gewezen patiënten, ging expres dien dao voor het eerst uit om mij te bezoeken e over mij te spreken bij de overheid. Des middags kwam de commissaris va politie, óok een officier, mij vertellen wat de reden van mijn gevangenschap was. |k had naar zijn meening niet volgens mijn"™, gereden, dit is echter niet waar. Z.Ed. ver. keerde in -Ie meening, dai hij mij een an dere pas gegeven had, dan in werkelijkheid het geval was. Dan zou ik een oorlogsCor. respondent meegenomen hebben, wat even. min waar is. De persoon in kwestie was oor logscorrespondent geweest, kon 't echter ni meer wezen, daar het blad, waarvan hij cc., respondent was geweest, opgeheven werd Bovendien zijn de Engelsehe corresponded ten bij de Boeren steeds vrijgelaten, tenzij ze vechtende werden aangetroffen of van wa pens voorzien. Na de opheffing van de cou rant had Viij zich bij 't Roode Kruis aange sloten, was als zoodanig met dr. Romeyn naar Kroonstad gekomen en vergezelde mij te elfder ure naar Krugersdorp, wuar ik een paar Zusters zou afhalen en de zaken der ambulance regelen. In Kroonstad kon ik des ochtends onder geleide gelukkig mijn zaken voor de ambu- lanee grootemleels regelen en mijn goed, kleeren enz., zouden spoedig hierheen getrand porteerd worden. Eerst had ik 't. vooruitzicht een paar dagen te Kroonstad te blijven, od 't laatste oogen blik echter kreeg ik bevel, dadelijk te ver trekken, zoodat mijn kleeren tot zeer wei- nige gereduceerd zijn. Van Maandagavond tot Donderdagmorgen zaten we weer in éenen door in onzen koll'ersalon, en 't was prachtig te zien hoe de diverse personen een slaapplaats kregen; frisch of comfortable wr anders. Alhier aangekomen, heb ik een ollicierska- mer gekregen mijn toestand is dus in dat opzicht aanmerkelijk verbeterd, 't Zijn kleine blikken kamertjes met tafel en stoel. Het bed ligt op den grond. Naar schatting zijn hier ongeveer 2000 gevangenen. De gevan genplaats is een wielerbaan, zooals achter 't Rijksmuseum te Amsterdam. Het midden terrein is met een 160-tal tenten bedekt, waarin ieder 'n twaalf man. De kost wordt door ieder zelf klaargemaakt; je kiijgt brood, vleesch en koflie voldoende. De officieren eten in groepjes; ieder groepje heeft zijn kok en zijn knechtje om de kamer schoon te hou den. 't Is hier nu regentijd, dus geheelc da gen binnenshuis. De ambulance-doeters Koster, Van Hou- tum en Pino waren juist weg, toen ik aan kwam, waarheen weet ik niet*). Kon ik in Johannesburg in mijn slot slechts den heuvel aanschouwen, hier hebben we een uitzicht op de stad, eenige bergen cn de zee, in zooverre dus ook veel gewonnen. Kun je iets voor mij doen bij de Regeering, doe liet dan, opdat de onrechtvaardigheid aan het licht kome en ik over niet al te langen tijd naar Holland terug kan reizen. Zoo ontnemen de brave Engelschen, Iepen alle verdragen en gebruiken in, van lieverlede aUe medische en chirurgische hulp aan de Boeren, de Mogendheden verzotten zich daar maar uiel tegen. (Red) RECLAMES van 1—5 regels f 1.25elke regel meer f 0.25. BLEEKZUCHT EN BLEEKE KLEUBEN. Het verlies der schoone kleuren, het sieraad van de jonge meisjes, het teeken der gezondheid, u liet teeken der bloedarmoede. De dagelykschc be zigheden, het gebrek ann frissche lucht zyti van groo- ten invloed. Het jonge meisje heeft vele zaken in acht te nemenen en moet voor hare gezondheid waken. Vele jonge meisjes weten echter niet welk middel voor een geregelde eD gezonde natuur aan te wenden. Mei. A. in 't Veld, Huize Vliet en Bu^b; to Voorburg, heeft dit middel aangewend en lner wat H.Ed. ons schijft Mej. A. in 't Veld, volgens portret. Ik knn niet nulnten U mijnen oprechten dank le betuigen voor uw probaat middel. Sedert j»™? vreesdijk lfjdondo nan maagpijn, kon niets gebrul- ken wiutrdoor een grooto bloedarmoede was ontstaan liet leven wu8 mij een laat, niets mocht mij b.vtcn, net werd steeds erger, Somtijds lmd ik zulke vroeseljjko pijnen in mnsg.ntf armen cn hoofd, dut ik my te beu moest begeven-

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2