Donderdag 30 Augustus 1900. Ho. 5010. 49e Jaargang. OP REIS. Binnenland. Oltgave A. H. VAN CLE EP F te Amersfoort. V,e?!j-''in[ baandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.In 1 Ad verten tien 1—0 regels CO cent; elke regel meer 10 cent. Groote lett franco per •egel meer 10 cent. Groote letters naar en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke post plaatsruimte. Legale-, ofHcieële- nummers 10 cent. Bij advertentiën var buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 'i'elephoon lt>- Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoe- ,ling van het porto, de geabonneerden die or korten ol' langere» tijd op reis gaan, de Anirrsliiortsclie Courant en de bladen welke ^ij dooi' onze tusschenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is voldoende. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, .Gezien art. 203 der Wet van 21» Juni 1851 (Staatsblad No. 85), Doen te welen, dut do BEGROOTING der plaatselijke Inkomsten en nltguven (lezer gemeente voor het jaar 11)01, door hen aan den Raad aangeboden, gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie voor eenieder ter lozing zal liggen, en dat men van voormelde Begrooting ai'sehrift kan bekomen, tegen betaling der kosten. Amersfoort, den 27. Augustus 1900. BurgeuieeBter en Wethouders voornoemd, Do Burgemeester, T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris. B. W. Th. SANDBERG. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT, Gelet op de medceling van den Commissaris der Koningin in deze Provincie, dd. 24 Augus tus UK K), No. 4 1'. B, No. 106, Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tusschen 3 en 7 September a. s. door het per soneel van hut °e Regiment Vesting-artillerie tijdelijk in het fort Abcoude verblijf houdende, zal worden geschoten met losse kardoezen en wel in de gemeente Abcoude Baambrugge van het fort Abcoude, van post no. 8 (Rijksterrein aan het Gein) van den weg aan den Zuid-west- kant. van den Sehrobberpoider, van de kade van het Merwedc kanaal nabij liet pontveer en om streeks 3200. M Zuidwaarts van Nigtevecht, als mede in ile Gemeente Vreeland van terreinen in den Hoekenpolder, op de wegen, daaromheen loopentle. Amersfoort den 28. Augustus 1900. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dins dag, den 4. September aanstaande, des namid dags te 2 ure. Amersfoort, den 29. Augustus 1900. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. van ASCII van WIJCK. Feuilleton. beleende Juweelen. Zou min mogelijk praten, is mij reeds sedert mijn jeugd ingeprent en in mijn tegenwoordig beroep mij tot een tweede natuur gewordendaarom bleef ik wijn rol getrouw en zweeg. Het beeld echter van dit werkelijk schoone meisje van ecbtftristocratiseben stempel zweefde nog voor tuyn oogeu, toon zij reeds eenigen tijd het kantoor had verlaten, «Hebt u nog moer zulke klanten als deze, Mr. oimpaun?" vroeg ik eindelijk. «Volstrekt niet, ik zou u haar gelijke met kuu- Km aanwijzen. Maar kom eens hier, en zie dit eens Kuoil mm, eu zog my, wat gij daarvan denkt?' Dit zeggende, gal' hij mij het voorwerp dat de geheim- zinnige dame zooeven bij hem beleend had. Het was een groote, eigenaardig gevormde doekspeld, wel ker middelpunt eon wapen vormde, dat als raozaik, I'liantustisoh, maar zeer kunstig uit louter kostbare edelgesteenten was ingelegd. Het schild zelf was mot een krans van rosetton en brillauten omgeven, wel ke zoor eigenaardig gerangschikt en zoodanig op ecu "'veren grond bevestigd waren, dat zij letters vorm* flen, die vermoedelijk een zinspreuk of een devies Kooaton voorstellen. »Dit ziet er juist uit als een oud familiestuk, *°jdc ik, „adat ik dc speld zeer opmerkzaam be schouwd en onderzocht bad. „Het is voortreffolyk bewerkt en moet reeds zeer oud zijn." »hi) hebt gelijk," antwoordde Simpson, „net is j r e<m erfstuk, dat voor ongeveer tweo eeuwen "oor een der bekwaamste juweliers vervaardigd noot l|jn en tlmns nog voor een meesterstuk kan gelden. Onder het opschrift«Engelsche consequen tie' schryft het «Vaderland": Tegenover de schandelijke proclamatie van lord Roberts, met alle beginselen van modern oorlogsrecht in strijd, is het de moeite waard in herinnering te brengen de houding, ten vongen jure op de Haagsche conferentie door de Engelsche afgevaardigden aangenomen, toen het vraagstuk der vaststelling van het begrip nbelliijéranl" aan de orde was. De Brusselsche declaratie hield de volgende be paling in«De wetten, rechten en plichten van den oorlog gelden niet alleen voor de staande legers, tnaur ook voor de vrijwil ligerskorpsen" die aan de volgende voor waarden voldoen Ie dat ze aan hun hoofd een voor hun ondergeschikten verantwoor delijk persoon hebben2e dat ze een vast en ook uit de verte herkenbaar onderschei- dingsteeken voerenBe dat ze openlijk de wapenen dragen, en 4e dat ze zich in h ui optreden naar de wetten on gebruiken van den oorlog schikken. In landen, waar de militie tot hot leger behoort of een deel daarvan vormt, is ze onder de benaming Dar mee" begrepen. Tegen deze begrenzing van het begrip ver hieven zich verschillende stemmen, die haat te eng vonden. Bepaaldelijk de Belgische gedelegeerde Becrnaert merkte op, dat de plicht om het vaderland te verdedigen een absolute plicht van de liecle bevolking was, en dat de dwang, aan een. deel dep bevol king opgelegd, om zich van vijandige maat regelen te onthouden, in strijd was met de eischen der vaderlandsliefde. De Zwitserse he afgevaardigden vielen Item bij. Toen was het de Engelsche afgevaardigde sir John Ardagh, die de volgende bijvoeging voor stelde«Niets in dit hoofdstuk mag zoo op gevat worden, als bedoelde het, het recht te verkleinen o<' ter zijde te stellen, dat de be volking van een door den vijand bezet land toekomt, zijn plicht na te komen, om den vijand met alle geoorloofde middelen den krachtdadigste» tegenstand te bieden." Deze bepaling werd niet aangenomen, maar wel de volgende, die aan de bezwaren min of meer tegemoet kwam«Dn bevolking van een niet-bezet territoir, dat bij het naderen van den vijand vrijwillig de wapenen opneemt, zonder vooraf tijd gehad te hebben zich vol gens art. 1 te organiseeren, wordt als een bestanddeel tier krijgsmacht beschouwd, als ze zich naar de wetten en gebruiken van den oorlog richt.'' Achter deze jonge dame mout toch iets bijzonders steken, de eeue of audere geheimzinnige geschiede nis, die ik zeer gaarne zou willen kennen, want ik gevoel een zeer'levendige belangstelling voor haar. Reeds sedert anderhalf jrntr in zy oen regelmatige klant van mij en ik hen sinds tot de overtuiging gekomen, dat het haar zeer slecht gaat." „Wat wilt tt daarmede zeggen, Mr. Simpson? vroeg ik, gespannon luisterend. Myn vermoeden grondt zich op hetgeen ikzelf bemerkt on waargenomen heb," antwoordde Simp son ongewoon mededeelzaam. „Voor ongeveer an derhalf'jaar mijn boeken moeten nog don datum aanwijzen - kwam zij voor do eerste maal by ray met eenig zilverwerk, dat met een familiewapen en voorletters gemerkt was. Later bracht zij my ver scheidene juweelen, waaronder bijzonder uitmuntte eon diadeem van zeer groote waarde rijk met dia- manten bezet en waaraan haar blykbaar veel gele- „en was, want zij verzocht my dringend, die met to vorkoopen of uit handen to geven. Ik moet be kennen dat ik zeer veel belang m haar stolde, wyl zij blijkbaar zoo boog boven do klasse verheven is. waarmede ik gewoonlijk slechts te doen hel». Ik gaf haar derhalve de verzekering, zoolang zy den inte rest betaalde, niets van haar beleend eigendom te zullen uit handen geven. De ernst waarmede zy my daarvoor dankte, overtuigde my, dat achter haar geschiedenis meer dan oogonbhkkehik geldgebrek stak en dit verhoogde mijn belangstelling nog meer. De doekspeld die zij zooevun beleende, diende hoofd zakelijk slechts tot betaling dor verloopou renten op vroeger beleende voorwerpen on ik hoop on weusoh i„ haar belang, dal zij hei een of ander geluk beeft om mij do smart on baar zelvo de vernedering te besnaren, haar eigendom te moeten vorkoopen. Welken naam heeft zij opgogovon vroeg ik, Zii noemt zich Valéne do Vermout." „Golooft n werkelijk, dat dit haar ooh'e naam is Men weet, dat Zwitserland daarop gewei gerd heeft de conventie te ratificeeren, Bel gië en Engeland niet. En nu is het merk waardige dat, dat terwijl prof. Zom, die namens Duitschlund zich tegen het Engelsche voorstel verzetlo in het Eebruari-nutrimer van de «Deutsche Rundschau" erkent dat het Engelsche standpunt zeer wel te verde digen is, do Engelsche Regeering nu geheel en al vergeten is, wat zy heelt voorgesteld, maar in de practijk zelis aan de minder milde bepalingen van do voorgestelde con ventie zich niet stoort, ja de tot riog toe algemeen geëerbiedigde onbeschreven begin selen van oorlogsrecht in het aangezicht slaat. Ergelijker huichelarij en onbeschaam der rechtsverkrachting is niet denkbaar. Wy wezen er vroeger reeds op, dut het eischen van een neutraliteitseed van de gan- sche bevolking onrechtmatig is. En volgens de te 's-Gravenbage aangenomen beginselen, die Engeland nog niet mild genoeg waren, is 't beschouwen als krijgsgevangenen van alle burgers, die den onzijdigheidseed niet hebben gedaan, een ongehoord machtsmis bruik, dat Engeland den naam van beschaafde oorlogvoerende natie doet verbeuren. Ende zelfde Engelsche pers, die verleden jaar de humanitaire beginselen toejuichte, waaraan men op de conferentie de zegepraal trachte te verschuilen, vergoeilljkt deze barbaarsch- heid, ja juicht haar toe. Treuriger en bloediger ironie der geschiede nis is niet denkbaar. Voor de algemeene kas van het »Ned, Roode Kruis" is tot dusver ontvangen f 206 980.635. Dr. Lingbeek zal met nog een arts 10 Sep tember via Napels weder naar Zuid-Afi'ika vertrekken, het met stoomschip, dat den ion September te Amsterdam afvaart. Dr. Lingbeek wil zich belasten met brie ven voor de leden der ambulances echter onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat do schrijvers zich onthouden van politieke of krijgskundige beschouwingen in verband met de toestanden in Zuid-AI'rika. Het totaal van de voor de »Ned. Zuid-Af ri- kuansche rereeniging" ingekomen giften be loopt thans f 210 383.54». Uit Den Haag wordt bericht, dat voor de benoeming tot Secretaris-generaal van het Internationaal Hof van Arbitrage, dat als uitvloeisel der Vredes-conferentie in Den Haag gevestigd wordt, ten zeerste in aanmerking komt rnr. R. Melvil baron Van Lyndon, lid van de Eerste Kamer voor de provincie Utrecht. De Minister van Justitie heeft dezer dagen aan al do hoofden van Ryks- en Gemeente politie hier te lando een sehry ven gezonden, waarin die ambtenaren worden uitgonoodigd, nauwlettend op alle vreemdelingen, die ons land binnenkomen, toe te zien; hen, zoozy een eenigszins verdacht uiterlijk bobben, naar hun pussen of andere logitirnatie-ba- wyzen to vragen, en Jien, zoo zij doze niet by zich hebben, inet inachtneming der ge bruikelijke formaliteiten, over de grenzen te zetten. Op het adres van Indische ambtenaren met verlof aan don Minister van Koloniën, waurin verzocht werd verhooging van hun verlofs- traktement naar den maatstaf van do inge voerde reorganisatie van het Binnonlandsch bestuur in lndië, heelt de Minister, hij gemo tiveerd antwoord, een afwijzende beschikking genomen. De gronden waarop die alwyzing berust, moeten intusschon den adressanten aanleiding hebben gegeven, opnieuw een adres tot den Minister te richten. Gister werd per S. S. »Admlral" verzonden het Huldeblad, waarin meer dan 150 Neder- landsche letterkundigen naar aanleiding van een uitnoodiging van de uitgevers Nijgh van Ditmnr te Rotterdam. President Kruger hulde brengen bij gelegenheid van zijn75ston Geboortedag. Do handteekeningon der letterkundigen wer den onder de bydrugon gereproduceerd. Bin nenkort zal het huldeblad voor het publiek verkrijgbaar worden gestold, terwyl ook en kele luxe-exemplaren, geheel overeenstem mend met bet exemplaar, dat aan don Presi dent werd verzonden, in den handel zullen komen, Volgons hot «Handelsblad" is de Directeur i van do Gemeentetram to Amsterdam voor- I namens eerlang, in navolging van hetgeen I in sommige buitenlandscha steden geschiedt, een prooi' te nemen met hot doen uitgeven van volgnummers aan degenen, dio zich op I drukke uren vaak verdringen om plaats in een gereedstaand en tram wagon te vindon. De proef zal waarschijnlijk genomen worden j op de lyn Dain-Linnaeusstraat. Alsdan zal op den Dam btj de wagens ocu beambte der tram staan, die do volgnummers uitreikt. Door den Minister van Oorlog is, op ver zoek van hot hoofdbestuur van hot»Utreehtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde" aan den paardenarts Ie klas:o J. B. li. Mou lds, van het 1o regiment vnld-artillerio te Utrecht, vergund, in verschillende Gemeen ten van de provincie Utrecht eenige cursus- „Daarvoor wil ik uiot instaan. Zy heeft mij ech ter geen anderen naam aangegeven." „De naam klinkt Fransch. 1 Luidt n haar voor oen Engelsche „Daarover ben ik liet uiet my «elven nog niet eens, Zy spreekt mol een nauwelijks merkbaar vreemden tongval. Dit heeft tny tot hot besluit ge bracht, dat zij misschien ecu kind van Frunache ouders kan wczcu, maar in Engeland geboren. Het wapen op haar zilverwerk is in geen geval oen Eu- gelach familiewapen. „Eu welk adres gaf zy u op?" „Raven Hill, 12." „In ieder geval eon zeer fatsoenlijke wak en een mooie buurschap, antwoordde ik glimlachend, „Zeker, zoidc Simpson, maar ik zalf geloof niet, dat zy daar woont. Ik ben moor geneigd te veron derstellen, dat do jonge dame tot do eeno of andere verbannen familie behoort, welke langzamerhand gedaald en verarmd is en toch in haar llorhoid de hoop niet heeft opgegeven, dat haar door eon on verwacht geluk nogmaals do mogelijkheid wordt aan geboden, deze overblijfselen van vrocgoron rykdotn en vervlogen grootheid terug te koopen" „En u is dus werkelijk besloten, .Mr. Simpson, tot do instandhouding dozer familiestukken de band to bieden „Zeer zeker, antwoordde hij, vast besloten, Ik weet wel, dat do wereld oen man, die geld op pan den voorschiet, geen hart on geen geweten toekent en waant, dal «yn eenig dool slechts is Van don bo narden toestand zijner medemenschen zooveel mo gelijk voordeel to trokken ik moot het my laten welgevallen, dot do wereld zoo «lonkt, maar ik kan tan minste eiken avond naar bed gaan inet hel be wustzijn, dat ik geou mensch wetens of willens on recht gedaan hob. U, inspecteur Forrester, behoef ik dit niet to horlialeiiti kont mij. Ook beken ik u openhartig, juist omdat gij my kont, dut ik veel belang stol in hot lot dor jonge dame nu der halve bereid bon, baar op alle mogelijke wijzen to dicucn, waar het met eer on billijkheid kan geschie den." „Ik geloof u, Mr. Simpson, en verheug tuij er over. Do gohoolo verschijning der Jonge dame pleit zón te Intron gunste, dal Ik ook gaarne verklaar: ik en mijn beseheiden diensten staan gehool te luirer beschikking, als dio tt en de jongo dame <>p «eni gerlei wijze nuttig kunnen zijn." Ik kendo Simpson als een man mot evenveel scherpzinnigheid als goeden wil en hot leit dal hij de jonge dame eon onverholen belangstelling toonde, wekte ook bij rnjj de niouwsgieriglued op, ovor ilea toestand der onbekende meer te vernemen. Ik nam my daarom terstond voor, nauwkeuriger naar baar onderzoek te doen, waar en wanneer hot geschie den kon, «onder dat haar gevoeligheid daardoor on- noodig gekrenkt of haar eigenwaarde gekwetst word on met dit besluit maakte ik tujj gereed het kan toor van Simpson to verlaten. „Maar alvorens hoon te gaan, Mr. Simpson, zoidc ik, wonsohto ik vol to ivotcu, waai otu gij om my gezonden hebt „Nu, juist om do dame, die ons zooeven verliet. Behandel het als een particuliere «aak, waardoor gy mij zeer zult verplichten, Mr. Forrester. Gij weel nu waaraan my voel gelogen Is on ilc wil tt slechts hor- halen, dat gy my door do mcdodooling van hetgeen it nopens haar geschiedenis of haar toestand mocht to weten komen, zeer voel genoegen zult doen." Ik behoef wol niet te zoggen, dat ik roods don volgenden ochtend den weg naar Raven-Hill insloeg. Met zekere bevangenheid en nog niet met my «el ven our.s onder welk voorwendsel ik myn navor- suliingon zou beginnen, schelde ik aan in hot buis no 12, liet adres, dat do «choone onbekende don pand- iiumer had opgegeven.

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1