Stadsnieuws. sen in paarden-kennis te mogen leiden. De cursussen zullen worden gehouden in November a. s. De Hooge Raad heeft verworpen het cas satie-beroep van vrouw Sörensen, te Rotter dam, veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf, wegens vergiftiging van haar doch ter, en dus haar veroordeelirig door Recht bank en Hof bekrachtigd. De volgende week zal de laatste uitkeering aan de werklooze diamantarbeiders te Am sterdam plaats hebben. Dit is een treurige tijding voor de vele gezinnen die zij het dan ook op bescheiden voet onderstand ontvingen. In het geheel is ongeveer f180000 bijeen gebracht en uitgegeven. De verloting, door de winkeliers op het getouw gezet, droeg daartoe omstreeks f12000 bij. Dit zijn groote sommen, maar in verhou ding tot de velen die daarvan moesten ge nieten, nog zeer weinig. In elk geval kan intusschen geconstateerd worden, dat de bur gers in Nederland niet ongevoelig zijn ge weest voor de ramp, die door den oorlog in Zuid-Afrika een groot deel der Amsterdam mers trof. Wat men kan verwachten van de deelne ming aan het Herhalingsonderwijs nu dit, bij amendement, in de Leerplichtwet niet verplichtend is gesteld, zou eenigszins zijn op te maken uit de mededeelingen, voorko mende in het Verslag van den toestand dei- provincie Friesland over 1899. Blijkens dit verslag was het aantal gemeen ten, waar dit ouderwijs werd verstrekt ten behoeve van hen, die het gewoon schoolon derwijs hadden genoten, evenals in 1898, slechts 27 in 46 gemeenten bestond dus de gelegenheid daarvoor niet met 1039 leerlingen, waarvar 52 op i bijzondere scho len, en bovendien nog aan de openbare La gere Rijksschool te Willemsoord, waar aan 15 leerlingen dit onderwijs werd verstrekt. Het meest teekenende is evenwel, dat van 80 openbare inrichtingen, waar de ge legenheid bestond, herhalings-onderwijs te genieten, tengevolge van gebrek aan belang stelling, geen gebruik werd gemaakt. Westerwolde is het land der koeherders. Het heette altijd, dat men daar sterk gekant was tegen de Leerplichtwetde boeren om dat ze geen koeherders zouden kunnen krijgen, de arbeiders, omdat hun kinderen dan met dat eerzaam beroep niets meer zouden verdienen. We hebben de moeite genomen om eens bij beide categorieën belanghebbenden te informeeren, zegt de «Leeuw. Crt", en nu bleek ons, dat de boeren aldus redeneeren «het wordt eerst heel lastig, maar dat moet en zal zich natuurlijk redden. Voor de maat schappij zal de Leerplicht eenmaal een zegen worden," terwijl de arbeiders zeggen«we zijn heel blij met den Leerplicht. Hetkvvam ons er niet op aan, dat onze kinderen met de koeien in hel veld lagen, maar we durfden het aan de boeren niet weigeren." Een familiefeest van mevr. de wed. Heije In de vergadering van den Gemeenteraad, en haar tweelingszuster, mevr. P. N. Muller, welk6 zal worden gehouden op Dinsuag is gevierd tenhuize van beider 73-jarige 'September 1900, des middags twee uu zuster, mej. D. C. van Voorst, te Arnhem. zullen aan de orde worden gesteld ue \o - De jongste tak der familie werd daarbij I gende Punten van behandeling vertegenwoordigd door de jongste klein 1. Request van den heer H. van Lsveldi dochter van den dichter Heije, mejuffrouw tot ruiling van grond, met advies van i>u - Gabrielle Zervas, uit Weenen. gemeester en Wethouders en voorstel tol I onttrekking aan den openbaren dienst. De werkzaamheden op «Oranje Nassau- Rpnneminu van een Gemeente-Unt- Oord", nl. de bouw van hetSanatoriuni.be- j vanger. ginnen flink te vorderen. Ook met den 3 Benoeming van een lid der Reclame- bouw van de villa voor den geneesheer-di- comtnigsie en een lid der Gas-com missie (we- recteur is een aanvang gemaakt. Toch zal I lr(?us ontslag-aanvrage van den heer I). er- het te bezien zijn, met bet oog op den pitsen). grooten omvang van dit werk, of de gebou- j 4 Benoeming van twee tijdelijke leeraren wen op den voor de oplevering bestemden i aan de Hoogere Burgerschool in Geschie- tijd gereed zullen zijn. denig en Aardrijkskunde en in Wiskunde. 5. Benoeming van een Regent van het (vacature mr. F. D. graal De «Ned. Vereeniging tot Bescherming van Dieren" heeft besloten om voorloopig een Burger-weeshuis (vacature mr. t.g 500-tal ovale blauw geëmailleerde borden, Sohimmelpenninck) uit de voordrac ter grootte van 31 bij 62 cM., op in het oog allende wijze in de straten van verschillende Nederlandsche gemeenten te plaatsen, met het opschrift in witte relief-letters«Behan del de dieren met zachtheid en spaar de vogels." Ds. P. J. van Melle, Ned. Hervormd pre dikant te Nijkerk op de Yeluwe, hoopt aan staanden Zondag voor te gaan bij de gods- dienstoelening in de Luthersche kerk hier. Waar, zelfs in de kleinste Gemeenten in den lande, allerlei feestelijkheden worden aan gerecht ter gelegenheid van den twintigsten verjaardag van H. M. de Koningin, daar zal Amersfoort zich in hoofdzaak bepalen tot vlaggentooi. Regenten. 6. Loting voor de afdeelingen. De heer Gerritsen heeft om gezond heidsredenen ontslag genomen als lid der Reclame-commissie voor de gemeentelijke Inkomsten-belasting en als lid der Gas-com- missie, benevens als Bestuurslid van de vele vereenigingen in welke hij zitting had en die hem noode zien heengaanhopen we voor slechts korten tijd. Voor de betrekking van Gemeente-ontvan- ger hier hebben zich niet minder dan 54 sollicitanten aangemeld. De alphabetische aanbeveling vau B. en W. ter benoeming door den Raad bestaat uit de lieerenK. van der Burg, Burgemeester en Secretaris van Ambt Hsrdeiiberg, en J. C. Kluit, Gemeente-onvanger van Wormerveer. De voordracht van B. en W. ter benoe- f ming van een tijdelijk leeraar in Geschiede nis en Aardrijkskunde aan de Hooge Hopen we, dat de driekleur evenals vorige Eerschool bestaat uit de heeren:G. de Woei "ftn van torens e.n daken uit. huiven en 1 r. ii \v„«i De «Kampioen" maakt met veel lof mel ding van de bagagewagens, die de H. IJ, S. M. voor het vervoer van rijwielen heeft doen inrichten. Elke wagen kan 40 rijwielen bergen. Bij een proefrit met het Dagelijksch bestuur van den A. N. W. B. bleek het dat, eerst als achterste wagen aan een personentrein en daarna aan een sneltrein aangehaakt, de wagen uitstekend voldeed en van een be schadiging of hinderlijk schommelen der rijwielen geen sprake meer was. In ieder opzicht kan de inrichting praclisch genoemd worden, daar ieder rijwiel thans afzonderlijk uit den wagen kan genomen worden, zonder een der andere rijwielen te verplaatsen. Dat de concurrentie in de spoorweg tarieven een verwarring heeft gesticht, die door de maatschappijen zelve niet meer is •te overzien, is een overbekend feit, schrijft bet «Sociaal Weekblad". Overbekend zal 't misschien niet zijn, dat door de concurrentie met de H. IJ. S. M. ook de houders van kilometerboekjes dat zijn zij die in den waan verkeeren per af- gelegden Kilometer te betalen reeds ge noodzaakt zijn, vooraf rekenmeestertje te spelen om er niet voor eenige Kilometers »in te vliegen". De reiziger bijv. van Amsterdam naar Nij megen. die na een halven dag in Arnhem te hebben vertoefd, zijn reis gaat voortzetten, doet wel, zijn boekje te laten afstempelen AmsterdamNijmegen, waarvoor 100 K.M. berekend worden. Laat hij eerst een traject Amsterdam—Arnhem en daarna een Arnhem Nijmegen afstempelen, dan betaalt hij voor 93 plus *19 K.M. is 112. of twaalf K.M. meer. Wil hij naar Zutplien denzelfden dag door gaan, inplaats van naar Nijmegen, hij zorge er voor, zijn Kilometerboekje tot Zulphen te laten geldig maken. Neenthij weer Am sterdamArnhem en daarna ArnhemZut- phen, dan komt hem de reis op 123 ir. plaats van op 402 K.M. te staan. Wordt het geen tijd, aan dit gescharrel een einde te maken jaren van torens en daken uit huizen en schamele woningen zal wapperen, ter eere van onze beminde Vorstin. De schutterij en het garnizoen zullen mor gen te 12 uur een parade houden op het voorterrein der Infanterie-kazernes, waarop de burgerij toegang heeft. De parade zal worden gecommandeerd door luitenant-kolonel Van der Horst Bruijn, van het 5e regiment infanterie, terwijl (ie honneurs zullen worden bewezen aan kolonel J. van der Wijk, in zijn qualiteit van gar- nizoens-commandant. Des avonds half acht geeft vCEPrilia" on der leiding van den heer M. J. Houpst een concert op den Hof, waarbij deze meer en I meer populair wordende vereeniging de vol- I gende nummers zal ten gehoore brengen 1. Marsch. 2. Ouverture La Dame de coeur Gerh. Duval. 3. Walz. WalzerpotpourriWmiUeher. 1 4. Fantaisie Arië aus der Oper Nebu- caduezarVerdi. 5. Potpourri Populaire No. III.G. Renaud. erd, te LeeuwardenM. A. van Weel, te Am sterdam, en M. J. M. Roeseken, te Yorden. Die van B. en W. ter benoeming van een tijdelijk leeraar iu Wiskunde, uit de lieeren J. W. de Koning, te Haarlem A. M. Kerk- kamp, te Hilversum en G. C. van der Want, te Hilversum. Die van Regenten van het Burgerweeshuis ter benoeming van een Regent in de vaca ture, ontstaan door het bedanken als zoo danig door mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, uit de heereu A. M. Tromp van llolst, J. Bolk en mr. J. van der Leeuw. 6. Die Wachtparade kornuit Eilmbrrg, 7. Poutpourri Populaire No. 5. G. Rrnaud, 8. Marsch. Ronde des petits pierrots. .-I. Rose. 9. Poutpourri Populaire No. VI. G. Renaud. 10. Volksliederen. Op het zelfde uur groot concert op het terras van «Amieitia", te geven door het 5e regiment infanterie onder directie van den heer G. K. G. van Aaken, waarbij het vol gende programma zal worden uitgevoerd 1. Jubel-OuvertureC. M. von Weber. 2. Erinneruug an „Tanuhauser''Riek Wagner. 3. „Fruhliugskinder", Walzer. Waldtevfel. 4. Souvenir do l'opéra „La fille de Madame Augot" Le Cocq. 5. Ouverture „Berlin wieesweint und lacht" 6. Balletmusik und Hocbzeitszug aus der oper „Féramors" I. Badjaderentiuiz. II. Lichterlaai der Braste von Kaachmir IU. lloch- zeitszog. 7. „La Caravane" mareke oriën tale S. „Offenbachiana" Conrudi. Anl. Rubins/tin. poum groszes Pot- Conradi. Zou 'het niet mogelijk wezen, dat de «bui- j tenleden" zich gedurende de muziekuitvoer- s se 1 ingen wat minder hinderlijk gedroegen Zij, die op het terras de keurige muziek aanhooren, bemerken in den regel niet veel vun de stoornis, die de kapel ondervindt. Een enkele maal slechts zien zij den heer Van Aaken wanhopige gebaren maken naar de onder de muziektent slenterenden of hem jets roepen naar de muzikanten die achter in de tent op de vleugels zitten. Niet lang geleden vermeide zich eenjong- mensch met steenen te gooien tegen den vloer der tent. Dinsdagavond blies bij de uit voering der fantaisie uit «Figaro's Hochzeit" een andere onophoudelijk en onafgebroken op een blikken fluit en bij de fantaisie der «Guilaume Teil" sloeg een derde onafgebro ken met een stok tegen het ijzeren raster werk en dat nog wel gedurig tegen de maat in. Waarlijk, 't is noch voor den heer Van Aaken, noch voor de musici om uit te hou den. We doen daarom een beroep op hen die op het laantje en onder de muziektent loo- pen om dergelijke stoornis te voorkomen. De politie is buiten machte om daarop toe te zienzü die komen om van de heerljjke muziek te genieten, moeten daarom zelf meehelpen om de orde te bewaren en deze althans niet te verstoren. Gisteren had in «De Arend" de jaarlijk- sche vergadering plaats van de Vereeniging van Grondeigenaren tegen nalatige huurders. I Ruim 50 leden waren tegenwoordig. De aftredende Directeur, de heer Herras. P. van Haselen, en do Commissaris, de heer N. Broers, werden bij acclamatie herkozen. In plaats van den lieer II. J. Pijnenberg, sedert de oprichting lid en Commissaris. werd als zoodanig met groote meerderheid I van stemmen gekozen de heer A. van Bekkum. I De rekening, welke met een batig saldo sloot, werd goedgekeurd en van dat. saldo i aan de aanwezige leden en aan hen die zich behoorlijk hadden doen vertegenwoordigen een vierde van de betaalde contributie terug- gegeven, ten bedrage van f412.53. (Besloten werd, met het oog op het 25-ja- rig bestaan der Vereeniging in 1' 01 de alsdan te houden vergadering op oen dag der oprichting, zijnde 4 Augustus, te doen I plaats hebben. Uit hel verslag bleek, dat deze Vereeni ging steeds zeer nuttig werkt. Slechts 5 personen moesten gerechtelijk vervolgd worden, de overigen verhuisden na de dagvaaring of gingen na minnelijke schikkiug de betwiste woning uit. I Op het einde van het boekjaar waren 1094 woningen ingeschreven. Sedert zijn 50 woningen opgeheven wegens amotie. Bij de herbesteding van standplaatsen voor de a. s. kermis werd ingeschreven voor de door H. Wolfs, te Breda, f 4000wed. L. Xballaire, te Breda, voor f 1010en A. C. Tewe, te Dordrecht, voor f1610; voor de schiettent: 0. Mess, te Til burg, voor f32.25 en wed. A. L. Bonefang, te Amsterdam, voor f35.35. De standplaatsen werd aan de hoogste inschrijvers gegund. Er is aan getwijfeld of de tot majoor be vorderde kapitein van het 5e regiment infan terie J. S. Wernas in verband met zijn be vordering zou worden afgelost als comman dant der troepen op Curasao, gelijk we on langs berichtten. Als zijn opvolger is thans aangewezen kapi tein M. Verkouteren, van het regiment grena diers en jagers, terwijl bepaald is, dat ma joor Wernas reeds in October ral repatriee- Onze vroegere stadgenoot de le luitenant der cavalerie van liet O. I. L. James de Koningh, heeft in Indië voldaan aan het toe- latings-examen voor de Hoogere Krijgsschool en zal 1 November de lessen aan die in richting volgen. Blijkens gisteren bij den Raad van State, af- i eeling voor de Geschillen van Bestuur, ingekomen Kon. besluit is ongegrond ver klaard de in beroep gedane aanvrage om plaatsing op de lijst voor vrijdom van Personeele belasting ten behoeve van d Vrijmetselaars-loge «Jacob van Campen"hie® Kapitein H. M. A. Vigelius, van het 5* regiment infanterie, wordt reeds 3 Septem ber gedetacheerd bij de Normaal-sChj«' school te 's-Gravenhage, om later definitje"f bij die inrichting werkzaam te worden geste Aan den reservo-twcede-luitenant mr. (ir 8. J. L. M. van Schaik, van het 5e regjn,..! infanterie, thans met groot-verlof, is vergJ ning verleend om aan de najaarsoeteningec van zijn korps deel te nemen en daartoe van 1 tot 20 September in werkelijken dienst te komen. De jongelingen E. H. van Hasselt, G n C. J. baron Van Lijnden, N. R. Pekelharing' A. G. Broese en J. Seeuwen hebben bij het 5e regiment infanterie aangegaan de ver- bintenis als adspirant-vaandrig bij het F serve-kader. Ter vervanging van kapitein baron Quar. les de Quarles wordt kapitein Boogaert be last met liet bevel over het detachement van het 1e regiment veld-nrtillerie, dat no# steeds verblijf houdt in de Legerplaats bij Oldebroek. De bereden facteur der troepen te v en de steeds wandelende facteurs dor bere den wapens zullen voor een groot deel wor den ontlast. De vraag heeft zich namelijk voorgedaan of stukken, bestemd voor militairen dionie in de kazerne wonen, doch daarbuiten E een particuliere woniing verblijf houden,ter uitreiking aan de militaire facteurs, dan wel aan de gewone brievenbestellers moeten wor den afgegeven. Vermits de dienst der militaire facteurs in hoofdzaak is in liet leven geroepen in het belang van oen spoedige en zekere af- levering «Ier stukken aan de rechthebbenden en dit belang in het geval der hier bedoelde militairen beter gediend schijnt te worden door bestelling te hunnen huize door de brievenbestellers, heeft de Directeur-gene- raai dor Posterijen en telegranhie als alge- meene regel vastgesteld, dat alle brieven en andere stukken, bestemd voor niet in kazer nen. in hospitalen of op oorlogsschepen wo- nende militairen, aan de geadresseerden zul len worden uitgereikt op dezelfde wijze als zulks aan particulieren geschiedt, n.l. door de brievenbestellers aan Inin woningen. Bij de heden ten Gurnizoens-bureele ge houden aanbesteding voor de levering van omstreeks 031090 K.G. hooi, 851 550 K.G. stroo, 1089310 K.G. haver en 150000 K.G. turfstrouisol, ten behoeve van de paarden be boerende tot de bereden korpsen, to Amers foort garnizoen houdend, voor het tijdvak van 1 November 1900 tot en met 31 Octo ber 1901 was minste inschrijver de firma 11. Gerritsen hier voor liet hooi f 0.48^ het stroo f0.355, de inlandsclie Imver f 0.74:' en de buitenlandsche haver f 0.72*, alles per 10 K.G. Minste inschrijver voor het turfstrooisel was de firma wed. P. Schimmel Zoon, voor f0.087 per in k.G. Voor hel diner, dat morgen op «Soestdjjk" gegeven wordt ter gelegenheid van denver- jaardag van II. M. de Koningin, zijn ook ge- nooiligd de Ministers, de Voorzitters der beide Kamers van de Staten-generual zoomede de Directeur van het Kabinet der Koningin. De Sjah van Porzië vertrok gistermiddag te 1.10 via Utrecht naar Baar», waar hij te .5.07 aankwam, tot een bezoek aan HH. MM. de Koninginnen en keerde omstreeks 9 uur naar Den Haag terug. Hij werd op zijn rit van liet station naar «Soestdijk" geëscorteerd door een detache ment van hel eskadron ordonnansen, sterk 50 man, onder commando van ritmeester M. van Kuvk, waarbij waren ingedeeld de luitenants H. Ch. Taunay, H. G. J. Maas Geosteranus on G. J. Maris. Men schrijft uit Baarn Het gure weder der laatste dagen is oor zaak, dat vele zomerbewoners reeds aanstal ten maken om te vertrekken. Van een mooien en drogen zomer hangt in onze gemeente het wel en wee van vele ingezetenen af. Ook do talrijke hotels voelen den druk van het slechte weder en n.i de vacantiën ein digen, mug gerust gezegd, dat Baarn een zeer slecht seizoen had. Dat de Baarnsche Wielerbaan in handen van een wakker ondernemer is, bewijzen do races, die a.s. Zondag weder zulle» plaats hebben. Dezen zomer hebben wij steeds liet beste gehad, wat op wielersport te ver krijgen is en voor a.s. Zondag, 2 September, worden niet minder aangekondigd dan Eden, Henri Meyers en Jacquelin, de wereld kampioen, voor liefhebbers van wielersport een drietal, om liet hart op te halen. Hel «drijven" der bijen is thans te Bar* nevoid bijna nfgeloopen. P» oogst is over t algemeen vrij gunstig. Voor ruwe honig wordt betaald 15 fi 18 cent per half Kilo. liet broed moet apart worden geleverd, waardoor de qualiteit van den honig veel beter is dan vroeger, toen alles door elkaar gestampt werd. De beste tafelhonig brengt 35 a 40 cent per half Kilo op.

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2