Maandag 10 September 1900. No 5013. 49e Jaargang. OP PEIS. Phoenix-Brouwerij H. MEURSING Co., Export naar Oost- en West-Indië. Uitgave Firma A. H. VAN ClEEFF te Amersfoort. tv»* 1- aan aa~ ^on(^er dag avond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per nlnnt-Kiiimt' t vo' i'egels 60 centelke regel meer '10 cent. Groote lettors naar nummers 10 cent* ë'e" en Ontei8en>n8sa(,ve>'tontiën per regel 45 cent. Afzonderlijke Bij adveitentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 9. Telephooti 19. Wij xij n gaarne bereid om, tegen vergoe ding van liet porto, de geabonneerden «lie voor korten of langoren tijd opreisgaan.de ;\mi«rslbortsclie Courant en do bladen welke zij door onze tusscli en komst ontvangen, na te :enden. O|i..':ivo duidelijk adres is voldnoinli;. li K N N I S (i K V I N li K N. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT vestigen de aandacht van be- iatiggebbondcn op de „Verordening tot wijziging en anuvulling 'ter bouwverordening, afgekondigd 30 Januari lö'Jli", afgekondigd den 20 Augustus 1900 en ter Secretarie verkrijgbaar, en wijzen er speciaal op. dat thans du bepalingen der Bouwverordening niet op een deel. doch op de geheele Gemeente toepasselijk rijn; herinneren voorts aan do bepaling van art. 6 quntor, luidende Het is verboden na I Januari 1901 privaten of privaat- putten te hebben, welke in openbare wateren uitloozon. Gedaan te A merfsoort, den 0. September 1900. Burgermeester en Wethouders voornoemd, Do Burgemeoter T. A. .t. van ASCH van WIJK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. AANGIFTE VAN VERTREK UIT EN VAN VESTIGING IN DE GEMEENTE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMESFOORT, Gelet op hut Koninklijk besluit van den 27. Juli 1SS7. (Staatsblad no. 141), ER regelende de verplichting der ingezetenen tot het doen van aangifte voor de Be volkingsregisters: Herinneren den ingezetenen de op hen rustende verplichting tot het doen van aangifte van vertrek uit on van vestiging in de Gemeente, en brengen daartoe bij deze U hunner kennis de bepalingen vim gezegd Koninklijk besluit, welke luiden als volgt J. 7J\j die op don dag der volkstelling in den vreemde of in oene der koloniën of overzee- Hcbe bezittingen van het Rijk hebben ver- tocl'd, geven binnen éene maand na hunne terugkomst hiervan kennis aan het Gemeente bestuur. Zjj die bij die telling zijn overgeslagen, geven binnen dene maand na den dag voor elke tolling bepaald, van dit verzuim kennis aan liet bestuur hunner werkelijke woonplaats. Voor de leden van huisgezinnen rust ue ver- I plichting tot kennisgeving op bet hoofd van elk huisgezin. I 2. Zij die uit een Ncderlandsehc kolonie, eene t overzeesohc bezitting of uit den vreemde hunne woonplaats overbrengen in een Gemeente bin nen het Rijk, doen hiervan eene verklaring aan het Gemeentebestuur, vergezeld van het gebruikelijke getuigschrift voor hen die uit de koloniën of bezittingen, van ecu paspoort afreis- en verblijfpas of andere door de politic deugdelijk erkende bewijsstukken voor hen die uit den vreemde komen. Deze verklaring geschiedt binnen éenemwuid "ft hunne aankomst in de uemuente. De kennisgeving in de twee vorige punten vermeld, gaat vergezeld van de noodige op gaven oiu ui do Bevolkingsregisters tc worden ingi'irliri'ven. ZÜ die hunne werkelijke woonplaats binnen hot Rijk verlaten om die over te brengen naar een Nedorlandsche kolonie, eene overzeesolie bezitting ol naar den vreemde doen hiervan eene verklaring aau liet bestuur der Gemeente weike zij verlaten. Zij die hunne werkelijke woonplaats uit eene Gemeente van het Rijk naar eene andere Gemeente overbrongen, doen hiervan eene verklaring aan liet bestuur der Gemeente die zij verlaten en waar zij in hel Bevolkings register zijn ingeschreven, met opgaaf der Gemeente, waar zij wenschen zich te vestigen. Zij ontvangen een kosteloos getuigschrift van verandering van werkelijke woonplaats. Ier plaatse, waar zij hun werkelijke woon plaats overbrengen, doen zij uiterlijk binnen éene maand na hunne aankomst een verklaring aan het Gemeentebestuur, met overlegging van liet gcttiigsehrilt in het vorige artikel ver meld. Elk hoofd van een huisgezin geeft uiterlijk binnen éene maand kennis aan liet Gemeen tebestuur van ieder lid dat in het huisgezin wordt opgenomen of daaruit gaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Omtrent die kennisgeving geldt liet bij sub. 3 bepaalde. Dezelfde kennisgeving geschiedt door afzon derlijk levende personen, wanneer zjj an dere persouen in hun huisgezin opnemen. Bestuurders van instellingen, gestichten en inrichtingen, niet staande onder bestuur of toezicht van liet openbaar gezag, waar personen onder eenig bestuur samenwonen, geven maan delijks aan het Gemeentebestuur kennis van alle personen, die in de samenwoning zijn op genomen of daarvan zijn uitgetreden. De verplichting vervalt wanneer langs een anderen wog de vereischste kennisgeving voor het Bevolkingsregister gedaan is. Onverminderd de bovenstaande voorschriften is eenieder, door het Gemeentebestuur daar toe opgeroepen, verplicht tot het doen der opgaven die vereisent worden om de Bevol kingsregisters in te vullen. Overtreding dezer bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of Mboete van ten hoogste honde-d gulden. Gedaan te Amersfoort, den 7. September. 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. van ASCH van VTJCK. Do Secretaris, r. Tn. SANDBERG. AANGIFTE VAN VERHUIZING BINNEN DE GEMEENTE. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Overwegende, dat de bepalingen dor door den Ge meenteraad den 20, Mei 1802 vastgestelde Verorde ning regelende de verplichting tot het doen van aangifte van de verhuizingen binnen do Gemeente, niet bohoorlijk worden nageleefd Herinneren den ingezetenen de op hem rustende verplichting tot het doen van aangifte van verhuizing binnen de Gemeente, en brengen daartoe by deze te hunner kennis de bepalingen van gezugde Verorde ning, welke luiden als volgt: 1. De hoofden van huisgezinnen of afzonderlijk levende personen, binnen de gemeente van woning veranderende, zijn verplicht daarvan binnen éene maand ten Roadhuize aan den ..mbtenunr, belast niet het bijhouden van het Bevolkingsregister, aau- gifte to doen. 2. Zij die liet voornemen hebben te kennen ge geven om de Gemeente te verinten, en dientenge volge eeu getuigschrift van verandering van werko- lijuo woonplaats hebben ontvangen, zijn verplicht, indien zij van dat voornemen afzien, daarvan ter plaatse en aan den Ambtenaar, in art, 1 voriuohl, binnen éene maand na de dagtookuning van lietaf- gegovon getuigschrift, kennis te geven. 3. Do overtreding van elke der bepalingen van deze Verordening wordt gestraft met eeue geldboete van ten hoogste zeven gulden. Gedaan tc Amersfoort, den 7. Septombor 1900 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. van ASCH van WIJOK. De Secretaris, B. W. Tn. SANDBERG. KOSTELOOZE-IN ENTING. De BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 18 der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 184) i Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat voor oen ieder de gelegenheid tot kosteioozo inen ting wordt gegeven op don eersten en don tweeden Maandag van do maanden Januari, April, Juli en I October, telkens des namiddags t.e drie ure, in do I daartoe bestemde lokali'eit, gelogen wyk F. Brocdo- straat no. 21. Amersfoort, den 7. September 1900. Burgemeester eu Wethouders voornoomd, Do Burgemeester, T. A. J van ASCH van WIJCK. De Secretaris, B. W. Tn. SANDBERG. Een oud-stadgenoot, ambtenaar der N, Z. A. S. M., thans met egedwougon verlof" weder hier te lande, sclirytt het volgende: Markgraafspruit, 9 Juni 1900. Zooala ik u in mijn vorigen briefschreef, zijn wy afgesnedende Engelschen zijn tuaschen Elandafontein en Johannesburg in Transvaal, zoodat de lijn voorbij Heidelberg in handen van den vijand is. De llolltvndsche spoorwegambte naren, die aan dat gedeelte op de stations werk- zuam waren, zijn eerst gevangen genomen en hebben nu een permit gekregen om vrij rond te loopen. De toekomst ziet er donkor uit; terwijl Lord Roberts Johannesburg en Pretoria met sterke troepenmachten bedreigt, staat Generaal Sir Redvers Buller aan de Natalsehe grenzen klaar om zijn slakkengang te vervolgen. Do Boe ren hier in den omtrek vertelden mij, dat Buller zijne troepenmacht in tweedeelen had verdeeld: éen gedeelte ligt achter dn Majuba, terwijl de grootste macht omtrekt en by Botha's nas zul trachten door te broken. By de Nok (Majubu) liggen 200 Wakkerstroomers en by Botha's pas heeft het Carolina- en Lydenbtirglager (to zamen 600 Boeren) positie genomen. 11/6. Gisteren liepen er geruchten dat de 18000 Engelschen die vóór Botha's pas liggen, zyn doorgebroken. Hedenmiddag om 5 uur hoorden we hier op 't station do kanonnen der Boeren richting Allerannsnek vreeselijk schieten en tegen zes uur werd het dreunen al duidelyker. Ik dacht dadelyk al dat de 600 dapperen den vijand niet zouden kunnen houden, maar vertrouwde toch op de goede positiesdie ze in de kopjes hadden, doch toen 't schieten al meer en meer naby kwam, begon ik den moed te verliezen. Om kwart over zesson was 't stil, do maan wierp haar zil verlicht weer over de kopjes, juist als gisteren avond, en hoeveel dapperen zouden er thans minder zijn dan gisteren 1 Oom Ben Viljoen die hier van avond even kwam „kuieren" vertelde my dat dc vijand bij Botha's pas was doorgebrokenals leeuwen heb ben de vrijheidslievende Boeren gevochten, maar 't vuur was te hevig. Station Zandspruit soindo tuy zooeven dut do Lijdenburg- en Carolinalagera terug waren getrokken over dat station en thans posities haddon genomen op de Graskop. Overal op de koppen is do brand in 't grus gestoken, zoodat dt vijandelijke paarden geen voedsol kun- krijgen. 12 Juni. De nacht is rustig voorby ton kriigei Dinsdug Feuilleton. De beleende Juweelen 5.) I't bespiedde Spttrgcons ongemerkt, zoolang, tot ik verzekerd was zijn gelaat niet weder tc zullen ver- Niettegenstaando alle pogingen der politie werd "och dc dame, die de zilveren bordenh ad willen be toenen, noch eenig verder spoor der juweelen van tody Tlnstletoe gevonden. Do zilveren borden en wnig uiidpr zilverwerk, dat ongeveer tezelfdertijd en °ogeri3chijnlyk door de zelfde dame bij ecu anderen panduemer beleend was, behoorden blijkbaar tot "et zilverwerk van een rijken bankier, dat eenigen "manden to voren uit don spoortrein gedurende bet transport, van Londen naar zijn laudgoedgestolen word waarvan eveneens tot nu toe geen spoor was ont dekt, Dat het nu eerst te voorschijn kwam en op 2"'k ecu sitiwo wijze vorauderd was, dat men op plaats der voormalige wapens en voorletters nieu- zeer fraai gestempolde of geciseleerde plaatjes '""t andere wapens enz. had gesoldeerd, bracht de politie niot weinig in alarm, waut daaruit scheen men tc moeten besluiten, dat het een georgani seerde bende was, ruim genoeg van geld voorzien de gestolen voorwerpen lang te kunnen bewa ren. l)it wna 1)ot gevoelen van de meerderheid der Politic, dat ik editor niet geheel deelde. Ik meende ?er een wolgestclden heler te moeten veronderstellen, "'ens handen het mccrendecl der gestolen waarde 2;('" tnoost bevindendo nu veranderd en verbrok- Ie voorschijn komende voorwerpen waren ""J1" inziens slechts aandeden iu den buit van ""kelen der dieven, welke ze, daar zij die niet als ""Werkt zilver konden vorkoopen, hadden laten AMERSFOORT. omwerken. Ik hoopte en weiischte echter, dat deze enkele voorloopers later de aanwijzingen tuouh ten leveren om tot net geheel te geraken. Ik wachtte mij echter wel, dit vermoeden reeds uit tc spreken vóór ik nauwkeurige gronden had derhalve hield ik mijn hypothese voor mij en werkte in dien geest volkomen' op eigen hand, als wa het ook niet met juist zeer aanmoedigend gevolg. Ik kan my niet nauwkeurig meer herinneren hoe- voel tyd er verloopen was tussehen mijn eerste ken nismaking met miss Valérie de Vermont in het kantoor van Simpson en onze tweede ontmoeting, die onder de volgende niet minder merkwaardige, liaar niet bepaald vcreerende omstandigheden plaats vond. Do bewoners van groote steden weten hoezeer de prostitutie byoa met den dag toeneemt, hoeveel werk en toezicht deze, iederen weldenkende stuitende maatschappelijke ziekte aan de politie verschaft. Tot lof der Britsche mag gezegd worden, dat hut bestuur waaraan de openbare veiligheid onder het gebied van Koningin Victoria is tuevurtrrouwd, in dit opzicht geen gekscheren verstaat 9» de ontucht daar niet zoo schaamteloos zieli durft vertoonen als in sommige steden van liet vasteland, Wat ik hier moet modcdeelen, staat in het nauwste verband met mijn verslag; het levert oen bewijs, hoozecr hoogmoed en waan den mensch kunnou verblinden en tot het laagste peil der zedelijkheid doen zinken, maar ook boe een waakzame en nauwkeurig opmerkende politie soms den val on het gcheolo verderf eeuer ongolukkigo kan voor komen. Moge men hetgeen volgt romantisch noem en, als ambtenaar der politie, wien liet welzijn van goeden en kwaden is toevertrouwd, mocht ik niot alleen, maar moest ik zelfs de rol van een roman held spelen en bet berouwt mij niet, want zeker behoort de door nij; behaalde overwinning lot de schoonste herinnering-ju mijner loopbaan. Op con achoonen avond na tien uur leunde ik tegen een lantaarnpaal op den hoek van 8t. Jamea- slreet en Pall-Mall, toen ik een slauko vrouwelijke gestalte, dicht gesluierd, met snelle schreden zag aankomen Ik bomorkte, dat na eeu zeer kort ge sprek een boor zich met oen doordringenden blik van baar wondde eu de vrouw of liet muisje verder rendewaut ik zou baar haastigen, onzekeren gang niet anders weten te noemen. Op dit oogenblik werd myu nieuwsgierigheid af geleid door oen voorby rijdenden cab wy poli tiemannen hebben onze oogen overal en moeten dikwijls twintig dradeu tegelijk in banden houden, opdat ons niet de eene vangst ontsnappc, terwijl wij de andere doen. Ik zeg dus, mijn opmerkzaam heid werd door een cab afgeleid, waarin een dame zat, die met een heer in een levendig gesprok was gewikkeld. Ik volgde hun spoor reeds sedert maan den en thans bad ik het gevonden. De cab rood ouhtor zóo haastig, dat ik slechts het nummer kon opnemen om later bij den koetsior vorder navraag tu doen. Ik vestigde dus weder uiijn aandacht op do gesluierde en zag na weinigo minuten baar in omgekeerde riohting terugkomen. Ik trail baar op zettelijk in don weg, in dc verwachting dal zij mij zou aanspreken. Hierin bedroog ik my ook niet, want zy naderde my op haar voortvarende, zenuw achtige manier, legde baar hand op myn arm oil noodigde mij baar i* volgen, wijl zij my iets had to zeggen. „Als gij mij iets bobt medo te doelen, zullen wy in een naastbij gelegen restaurant giuin. Maar wie zyt gij 1" Zn gaf ii.ij een kort antwoord, rukte met beven de baud baar sluier weg en toondo mij de gelaats trekken vanValérie de Vermont Ik heb in myn leven reeds velo verrassingen be leefd, maar nooit to voren In die mate als in dit oogenblik, want onder allo vrouweu iu dit groote Gomorrha luid ik dit meisje in oen zóo beruchte wijk hot allerminst verwacht te ontmoeten. Ik bor stelde my echter spoedig en vroeg: „Maar zeg mij wat wilt u mot het verlangde gold Dit zoggondo glug ik dwars over do straat naar do poort hij Marl- borougii-Hotmo. Zy trok den sluier weer voor hot gelaat oil volgde my, Toen ik de poort was doorge gaan, wachtte ik tot zü my had ingehaald en gaf haar mijn armzy nam dien aan en ik voelde, dat zy ovor het gehoele lichaam siddordo, terwijl zij huur verzoek ora geld herh.uildo. Ik zag haar strak nan on zoide: „Miss Vermont, line komt U Maar nauwelijks had ik haar naam gonoomd, of zij stiel een luiden gil uit, hing bijna machteloos aan mijn urm en riop ontzet uit„Groote God, waar toe beu ik gekomen? Maar wie zijt gij, dut gn mü kent 1" „Wees bedaard u hebt van mij niets to vreozon. Misschien kent u mjj van naam, want iedereen kent mü, den politie-inpectour Forrester." Had do ongolukkigo, iu mijn oog govalleno, niet zoo stork op mijn arm gesteund, dan ware z(j op don grond gezonden. Haar knieën knikten on Ik kon haar krampachtig onderdruk t snikken hooron, dut zy tc vorgoefs mot den op den mond gudruktcn zak doek trachtte te verstikken. „O mijnheer, heb medelijden! jammordo zij. Goof my mot over aan de openbare schandeIk heb nooit uun zulk eon misdaad geducht tot de ,ori avond Aoh, als u alles wist Haar stem weigerde en zy schudde vertwijfelend liet hoofd, als wilde of kon zij niets meer zoggen. „Hou mout tk dit alles begrijpen? hornara ik. Wees niet bang voor my. Mijn plicht is, u tc bol- pon als li uurlyk wilt, te redden als ik kan, niaar niet u iu het verderf lo storten. Dool mij alles mede, opdat ik oordcclon kunno, hoe tt hot beat voorden gapenden afgrond te behoeden. Wilt u met mij meegaan en mij verhalen wat u wedervaren is. dat ik ii onder deze omstandigheden moest aantreden Zooala ik zie, kunt gy u mijnor niet moor herinne ren I" (Word! vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1