Stadsnieuws. Gemen^NiëuwsT Ingezonden. toen bemerkten de Boeren, dat de binnenland- 8che vijand de ergste was. De schifting en daar mede de genezing kwam eerBt na de geweldige slagen den Boeren door Roberts toegebracht. Botha en De Wet deden steeds hun plichten verwierven daardoor de liefde en de vereering van hun onderhebbenden, vooral na Spioen- kop, waar zij goedmaakten wat Joubert en Meijer hadden bedorven. Ieder begreep, dat een vrij Afrika zonder I-ouis Botha even ondenk baar was als een vry Nederland zonder een Oranje, en na den terugtocht uit de Biggarsber- gen introduceerde Joubert dan ook Botha als commandant- generaal. Spr. wilde liever zwijgen over Joubert, die trouwens in dezen oorlog niets kon doen en die zijn roem overleefde. Toen Natal moest ontruimd worden, was er algemeene wankelmoedigheid, doch toen Botha verscheen op het prachtige witte paard, dat de inwoners van Pretoria hem hadden geschonken na Spioenkop, toen herleefde de moed. En dat daarvoor reden was, is gebleken toen Pretoria werd ingesloten en Botha nog in den nacht vóór den intocht der Engelschen de amunitie en het geld uit de stad liet brengen, toen bij de orde herstelde en de uit de Gouvernements magazijnen gestolen levensmiddelen liet terug balen en weder deed uitdeelen aan wie er be hoefte aan hadden. Van 9 tot 4 uur werd bij Pretoria gevochten, doch de stad bleek onverdedigbaar, daar vestinggeschut op de forten was. Spr. was 5 Juni bij den intocht in Pretoria en zag den stoet van 64 000 Engelsche krijgs lieden van alle wapens en uit alle deelen van het groote Britsche rijk tot hij.van vermoeienis niet langer kon blijven staan.Een overweldi gende aanblik. Wat de toekomst betreft, zeide spr. dat Ro berts thans bezig is Lijdenburg te bezetten. Hier kan hij niet omtrekken, geen cavalerie of artillerie gebruiken. In het Lijdenburgsche is voor vele maanden proviand en amunitie en spr. gelooft vast, dat Roberts welhaast volkomen machteloos zal wezen. Hij vecht dan ook thans reeds met de pen, al is de annexa,:e-proc.lamatie wel wat heel voorbarig en weinig meer dan een verkieziugs-manoeuvre. Botha zal wel laten merken, dat hij er is. Maar mocht Robert er in slagen Botha „vast te keeren" dan zal alles in Transvaal worden verengelscht, dan zal alles in dienst worden gesteld van de goud-industrie, dan zal de handel komen in han den van Engelschen, het uitstekende onderwijs in handen van Engelschen, dan zal Doch neenteekenend is het, dat zelfs Lord Roberts een „achterwaartsche concentratie" heeft gemaakt en uit bet onherbergzame Lijdenburg (Belfast) is teruggekeerd naar Pretoria. Botha kan het nog best 6 of 7 maanden uit houden en Engeland kan zijn kolossaal leger niet zoo heel lang meer onderhouden. De En gelsche leening is reeds mislukt. De aanhangers van „War against war" nemen met den dag in aantal toe en de imperialisten verliezen hoe langer zoo meer terrein. De zeker 15 000 Boeren die rond Botha staan, hebben gezien hoe de Engelschen met hen handelen en zeggen thans eenstemmig „beter dood dan overwonnen". Tegen een guerilla-oorlog gelijk De Wet die voert, is geen Europeesch leger langer dan een half jaar bestand. Maar Engeland kan geen vrede meer sluiten dan een zeer afdoendeer kan nu niet meer geschip perd. Moge die vrede spoedig komen, ook in het belang der arme Tommies, die misleid zijn en bij honderden worden geslacht voor een onrecht vaardige zaak, die niet dienen de Koningin en het vaderland, doch Rhodes, Chamberlain, wa penfabrikanten en kapitalisten zonder geweten. Een langdurig applaus beloonde spr. voor zijn duidelijke uiteenzetting der hoofdfeiten. In de pauze, die nu volgde, maakten zeer velen gebruik van de gelegenheid om door hand- teekening zich aan te sluiten bij de internationale beweging voor de onafhankelijkheid der Repu blieken- Om het late uur werd de pauze eenigszins bekort en moest spr., die erkende door het on derwerp te zijn meegesleept en daardoor de inleiding te groot gemaakt te hebben, zich wel wat beperken. Toch gaf hij na de pauze nog enkele soms zeer vermakelijk staaltjes van de vechtwijze der Boeren en deelde heel interes sante bijzonderheden mede van zijn ervaringen op commando in Natal en den Vrijstaat. Uitverteld was spr. geenszins toen hij op ver zoek van het comité tegen elf uur eindigde. Wellicht zal hij hici nogmaals komen spre ken. Hij heeft nog „banja" stof. Dit doet ons het laatste deel dan ook aan merkelijk bekorten. Jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck dankte den spr. voor zijn inderdaad leerrijke voordracht en bracht hulde aan de vrouwen die op eeniger- lei wijze meehelpen om de onafhankelijkheid der Bóeren-republieken te bewaren. Ds. A. E. L. W. Romer emiritus-predikant te Utrecht, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Luthersche kerk hier Bij resoluitie van den Minister van Fi nanciën zyn, met aanvang van de 365ste loterij, benoemd tot Collecteur der Staats loterij te Amersfoort de heeren A. C. R. O. Leinweber, ambtenaar ter Gemeente-secre tarie van Amersfoort, en A. G. Marin te 's- Gravenhage. Ritmeester M. van Kuyk, commandant van het eskadron ordonnansen, is benoemd tot oflicier in de orde van de Leeuw en de Zon van Perzië. Onze vroegere stadgenoot de le luitenant der cavalerie van het O. J. leger James de Koningh, van wien we in een vorig nummer iiiel'iden dat hij met gunstigeri uitslag het admissie-examen aflegde voor de Hoogere Krijgsschool, heett 4 Augustus het ongeluk gehad, bij een eoncours-hippique van zijn paard te vallen. Hij werd bewusteloos weggedragen. Het «Bat. Nieuwsblad'' schrijft nu om trent hem De patiënt is Zondag 5 Augustus enkele keeren uit de bewusteloosheid ontwaakt, doch viel telkenmale al spoedig terug in den toestand van verdooving, waarin by Zater dag den geheelen dag verkeerd heeft. Het noodige voedsel moet daarom langs kunst- matigen weg in het lichaam worden ge bracht. De geneesheeren hebben nochtans alle hoop op behoud. Hij zou Woensdag, 8 Au gustus naar Nederland vertrekken, ter bij woning van de lessen aan de Hoogere Krijgs school. En in een volgend nummer: Naar wij vernemen, is de meening van de geneeskundige faculteit dat, als luitenant De Koningh zal hei-stellen, hij zoo spoedig mo gelijk naar Europa zal moeten vertrekken, doch zoo ooit, dan toch het eerste jaar vol strekt niet. aan Krijgsschool-studiën zal mogen denken. Wel hard voor den jongen man, die zóo zijn best gedaan heeft om bij het examen te slagen. Het stads telephoon-nei wordt wederom met éen aansluiting uitgebreid en wei voor den heer A. Latenstein van Voorst (firma Koekebakker) met no. 67. Tot Bestuurslid van de plaatselijke «Ver- eeniging voor Chr. nationaal onderwijs" is in de vacature, ontstaan door het vertrek van mr. F. D. graaf Schiramelpenninck, gekozen jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijok. Omtrent het al of niet stichten eerier school voor Meeruitgebreid Lager onderwijs kwam men Maandagavond nog niet tot een definitief besluit. D. T. Pijper, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te leiden, hoopt aanstaanden Zon dag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Remonstrantse!) e kerk hier. De Kamer van Koophandel en Fabrieken zal hedenavond half acht ten Raadhuize een openbare vergadering houden. De Dinsdag vastgestelde Kiezerslijst voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken telt 201 namen, dus 17 meer dan ten vorigen jare. Het coniilé in Nederland, dat zich aansloot bij de internationale beweging ter handhaving van de onalhankelijkheid der Boeren-repu- blieken wordt gevormd door dr. H. F. Jonk man, te Utrecht; jhr. mr. J. E. Huydecoper van Maarseveen en Nichtevecht en mr. C. de Wilde Jr., aldaar; dr. H. J. K ie wiet de Jonge en Chr. F. Haje, litt. doots., te Dordrecht. De briefwisseling geschiedt aan het adres van den laatstgenoemde, Perskantoor «Alge meen Nederlandse!) Verbond" te Dordrecht. Correspondent van het plaatselijk comité te Amersfoort is ds. A. M. Donner, Wevers singel, die gaarne bereid is, alsnog handtee- keningen op de lijsten van adhesie te ont vangen. Volgens hier ontvangen bericht van onzen vroegeren stadgenoot dr. H. van Capelle, lei der der wetenschappelijke expeditie in Su riname, zou 28 Augustus jl. de reis naar het distict Nickerie aanvangen. Hiertoe behoort het stroomgebied der Nickerie met de daarin uitloopend.? rivieren en kreken. Ter onder zoeking van het plateau, waar de Nickerie en de Kalalebo ontspringen, zal de expeditie den nog niet bekenden bovenloop van af de Blanche Marie val opvaren, daarna terugkeeren tot de Tapioco-kreek en dan in Z. O. rich ting het bosch intrekken tot het Boven- Cop- jename-gebied, tot heden niet verder dan de laleighvallei opgevaren. Dit laatste is het moeilijkste, maar ook het belangrijkste deel dor reis. Gelukt het 't doel te bereiken, dan mag de expeditie met trots zeggen, voorla tere tochten naar de bronnen der machtige Coppenarae den weg te hebben gebaand. Het 5e regiment infanterie is hedenoch tend van hier vertrokken orn deel te nemen aan de manoeuvres der 2e divisie infanterie in Ovcrijsel en Gelderland en zal Woensdag 19 dezer hier terugkeeren. Extra-treinen vervoerden het le bataljon om 6.32 naar Wierdenden staf, het mu ziekkorps en het 2e bataljon om 7.10 naar Rijssen het 3e bataljon om 8.30 naar Rijssen en het 4e bataljon om 9.30 eveneens naar Voor brieven, enz. is het beste adres: 13 er 14 September te Rijssen, 15 en 16 te Holten, 1*7 en 18 te Markeloo. Kapitein J. Vos, op zijn verzoek van de Kon. Militaire Academie te Breda terug ge plaatst bij het 5e regiment infanterie, is Dins dag bij zijn korus aangekomen en belast inet het bevel over ae le compagnie van het 4e bataljon hier. Bij het 5e regiment iufanterie hier zijn bevorderd tot, adjudant-onderol'fieier de ser geant-majoor K. J. Kerling; tot sergeant majoor de sergeant-majoor-titulair C. A. van der Horsttot sergeant dd. luitenant te velde, de sergeant 0. A-. Doornen tot sergeant de sergeant-titulair H. J. Juta. r Adjudant Kerling is bestemd voor het oe bataljon, in garnizoen te Utrecht. De adspiranten-vaandrig J. W. A. van Voorst van Beest er B. Opdien zijn op hun verzoek overgeplaatst van het 3e regiment infanterie naar het 5e regiment, terwijl de jongelingen J. A. van Beek en E. J. II. van Delden hij laatstgenoemd korps de verbin tenis hebben aangegaan als uaspirant-vaiin- drig voor het Reserve-kader. Bij de Dinsdag ten overstaan van architect W. van Scha'ik gehouden aanbesteding van den verbouw van den winkel des heeren Aronson aan de Langestraat werd ingeschre ven als volo-t: H. Verster, te Zwolle, 13390 H. van Laar, aldaar f3186; P. Rings, te Santpoort, f3160N. Wolfwin.kel, te Amers foort, f3117; R. van der Spoel, te Deven ter, f3160; en C. Ruitenberg, te Amersfoort, 12990. Dinsdag werd aan de vischmarkt door den keurmeester der visch een partij bot afge keurd, aangevoerd door C. Razendaal, uit Spa kenburg. Het bijpost- en telegraat kantoor te Soest- dijk zal 17 September, na het vertrek van HH. MM. en na afloop van den dienst, wor den gesloten. Blijkens door de H. IJ. S. M. aan den A. N. W. B. verstrekte inlichtingen zijn eenige tegen de toepassing van het nieuwe tarief voor reizigers met rijwielen gerezen bezwa ren uit den weg geruimd en kan het vol gende in zake dat tarief worden medege deeld. Om aanspraak te kunnen maken op de toepassing van het voor wielrijders vastge stelde tarief, is het noodzakelijk, aan het plaatskaartenloket het bagage-recu van het tot de plaats van bestemming ingeschre- i ven rijwiel te vertoonen. Men heeft recht op evenveel plaatskaarten als hol ingeschre ven rijwiel zitplaatsen bevat. Het tarief voor die enkele reis is voor de drie klassen de helft van den prijs van een retourkaart, gel dig éen maand. Naar en van het station Kleef worden geen plaatskaarten tegen het voor wielrijders vastgesteld tarief afgegeven, doch alleen tot en van hel station Ni'it- terden. Tegen het voor wielrijders vastgestelde ta rief worden plaatskaarten afgegeven aan alle stations van de eigen lijnen der Hollandscbe IJzeren Spoorweg-Maatschappij. De Burgemeester van Dinxperloo slaagt er vrijwel in, zijn Gemeente zekere bekendheid in den lande te geven. Eerst de singuliere waschgoed-verorde- ning; toen het niet minder singuliere geval in de woning van den Gemeente-veldwach ter; daarna het weigeren van verlof aan het schoolhoofd om met «Ie hoogste klasse een reisje te maken. We deelden dit reeds mede. Het uitstapje heeft nu tóch plaats gehad en wel op Zondag, als wanneer het Hoofd der school ook zonder permissie van Burge meester zich uit de Gemeente mag verwij deren. Het muziekkops «Dinophonia" had den Burgemeester vorlof gevraagd om de kinde ren met muziek te mogen inhalen. Een wei gering volgde, vanwege de Zondags-onthei liging! Wat deden toen de muziekliefheb bers? Ze wachtten de kinderen bij de grens der Gemeente af en bliezen hun liederen, achter de Duitsche pnultjes steeds den kin kei-stoet volgende, aie van deze buitenge wone ontvangst bijzonder veel genoegen be leefde. Bij het iiuis van den Burgemeester, dat tegenwoordig juist aan het Duitsche ge bied grenst, werd tot slot nog eens een op gewekte marsch gespeeld. Schelling, Schopenhauer, E. von Hartmann en anderen schrijven der plant een ziel toe de beide laatsten gaan zelfs nog verder en willen een zwak bewustzijn bij de planten geconstateerd hebben. Als hoofdbewijs voor deze opvatting voeren de natuuronderzoekers aan liet aanwezig zijn van zoogenaamde re- flex-bewegingen bij de plant. Gelijk de mensch, gelijk het dier, gelijk ieder met ge voelsvermogen begaafd wezen, reageert de plant op prikkelingen van buiten afzulk een reageeren echter is niet mogelijk zon der hetgeen men juist zieleleven noemt. De plant reageert in de eerste plaats op het licht. Het licht trekt haar deelen niet zoo zeer mechanisch aan, als wel het geeft haar een aanleiding, zich uit eigen kracht daar heen te wenden. Evenzoo echter als blade ren en bloesems den vasten wil toonen in t licht te kijken en alle kracht ertoe aanwenden, zich daarheen te wenden, ja gelyk in eene donkere ruimte gehouden I planten hun uitloopers dikwijls 20 en voet uitzenden om een paar vonken T beet te krijgen, evenzoo toonen de WorlT i het streven, daarheen te gaan, waar de dem hun genoegzaam voedsel oplevert n plant beweegt zich dus met bewustej, J daarheen, waar zij licht en voedsel vindt T deze bewegingen behooren nog andere De plant wordt moe, ze gaat slapen de zon ondergaat. Haar bladeren vouw zich toe, haar bloesens sluiten zichde m 1 mosa wijkt achteruit wanneer men ze raakt. Alles bij elkaar genomen, toont? plant dus ook levensuitingen, die ongeve? met onze «zintuigen" overeenkomen mT kan het streven naar licht zeer goed met on «gezicht" vergelijken. Men moet aan den reük en den smaak denken, wanneer men hoe de wortels zelfs op groote afstanden hol hun toekomende voedsel weten te vinden gelijk de vleeschetende plant ook juist on' derscheidt, wat men op haar bladeren lem Aan 't gevoel beantwoordt het achteruitwi' ken der mimosa, beantwoordt liet feit dat 'savonds tulpen en krokussen hun bloesem sluiten. Zeer zeker heeft men dit alles en at dere overeenkomstige verschijnselen in aan" merking genomen, aldus trekken de natuur, onderzoekers hun conclusie, de planten als met een ziel begaafde wezens te beschun. wen, en het is dan ook een moord wanneei-m, een plantenleven moedwillig vernielt, In de 19e eeuw gingen 30 millioen land. verhuizers de zee over, dus ongeveer zooveel als de geheele bevolking van het koninkrijk Pruisen bedraagt! Deze kolossale landverhui zing verdeelt zich zeer ongelijk over de af. zonderlijke deelen der Eeuwvan een klein begin steeg ze snel tot aan het begin van 1880, om van hel toen bereikte hoogste punt weer langzaam te dalen. In 1881 verhuisden alléén uit Duitschland reeds 221 000 personen een bijna onafzienbare verlies aan arbeids kracht en nationaal vermogen. Als plaats van bestemming komt verreweg het meest Ame rika in aanmerking en wel voor Germaanscbe volken Noord-, voor Rorauansehe volken Zuid- Amerika, terwijl de landverhuizing naar Azië Afrika en Australië in de volksverhuizing der 19e eeuw bijna onmerkbaar is. Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of o r teruggegeven. ïgeplaatste stukken wordt Mea C'nlpa. Jn, Mea Culpa, dat is het wat wq allen, syropa- thicbetuigers aau de Zuid-Afrikaansche Republieken, moesten uitroepen, ons slaande op de borst. Mea Culpa, dat de Republieken vernietigd w Men Culpa, dat daar brand wordt gesticht en ge roofd. Mea Culpa, dat vrouwen en kinderen worden onteerd en besmet. Men Culpa, dat eeu schandelijke eed wordt gevor derd. Men Culpa, dat heldhaftige landsverdedigers als bandieten worden behandeld. Men Culpa, dat een geheel volk als slachtvee wordt ten lande uitgezet. Mea Culpa, de geheele lijdensgeschiedenis van dat arme, vertrapte volk. Gij verwondert u, warme symnathiebetuigers, gij allen, die blijmoedig gaven offerüet cd geld, dat ik het wang u en ook mij schuldig te verklaren. Wij hebben toch gedaan wat wjj kondenhoe gaarne hadden wo méér gedaan doch wat vermochten wijf Wat we hadden moeten doen, hebben we niet gedaan het eenige, wat uitwerking zou gehad heb ben, werd door ons nagelaten wij hebben niet go- wild, wij hebben niet weten te willen, om dat wij te laf, te zwak, te klein, te ontaard zijn. Indien al de sympathiebetuigers, wier aantal ik minstens op 20 millioen schat, haddon weten te willen, zou die unanieme wil tot zulk eensterka electrische batterij geworden zyu, dut de Regeerin gen hadden móeten zwichten; het ware een dynamo geworden, waaraan niets weerstand had kunnen bie den. Maar omdat wjj dat niet gedaan hebben, is de ondergang dor Republieken ons aller schuld; daar om komt al het daarginder vergoten bloed op ons aller hoofddaarom past ons rouw en ecu diep schuldbewustzijn. En hoever gaat eigenlijk bij de meestcn de sym pathie? Gretig worden do berichten gelezen, een zucht wordt geslaakt, eeu verwensching geuit, do Boeren beklaagd, de Engelschen gevloekt, en dan Men gaat aan zjjn dageljjksoli werk, wijdt zich aau zaken en genoegens, spreekt nog met dezen en ge nen over den oorlogsommigen schrijven, anderen werken, verzumeleu handteekingeu eu giften, maar verder In hoevelen otwaakte het besef: er moet en en er zal een eind komen aan de nicuschen- slachting en den volkcnmoord, en ik, ik zal dat doen, zal niet rusten eer anderen het mot mij doen, T?rai'k.el' oolc ten «ronde. Wel zijn vrijwilligers uitgegaan om naast de Boeeten te strijden. Zij hebben hun loveo gewaagd, geofferd! zij verdienen een eoresaluut, maar zelfs hun dn*® was het ware niet, al wisten zij teu minste te bun- delen Indien men slechts den rechten kijk er op bad gehad, zou deze oorlog het raenschdom booger hebben kunnen brongen dan welke gebeurtenis ook. Het was een laatste kans voor ons verslapt om weer mensch te worden in de hc-ogste W teekenis van hot woord. Eeu kans werd ons ge geven om te worden hemelstormors en wij hebben dien kans verbeurd! De kracht wenkte, het ideaal strekte de haud uit, hot hoogste riep, doch wij waren hoorende doof, ziende blindmachteloos hiDg on« haud terneer. In plaats vau ons te concentrceren. ons geheele zijn samon te rapen in éen uiterste ge welddadige poging, tot het alles word een willen, versnipperden we ons in duizenderlei »'elD

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2