Stadsnieuws. Advertentiën. des Zondags geen nieuwsbladen meur te be stellen, die slechts eenmaal per week uitko men, in te trekken en, zoo daardoor de Zon- dagrust van het vaste personeel der brieven bestellers te kort rnocht worden gedaan, door aanstelling van enkele hulpbestellers aan de wenschen van adressanten tegemoet te komen. Reeds langen tijd liepen geruchten, dat de tegenwoordige eigenaar van Schiermonni koog, graaf Berthold BernsdorfT, in onder handeling was om het eiland te verkoopen. Die geruchten hebben zich thans beves tigd het eiland is met zijn badinrichting overgegaan in de handen van dr. Schift, te Mü richer. Grootsche plannen voor uitbreiding der badplaats moeten met deze aankoop in ver band staan. Uit een plattelaudsschoolindeNeder-Betu- we: Willem, waar is je broer Grad us vandaag weer Meester, die wil niet meer naar schoof en as 'n ander jaar de belasting der op is, dan wil die heel niet meer, hettie gezeid. En wat zegt je vader daar wel van Die kan t' niet schelen, meester. (Historisch.) De Rechtbank te Amsterdam veroordeelde gister de Huizers Peter en Klaas Baas, die zich schuldig maakten aan vernieling van den Koepel te Blaricum, elk tot 3 jaren ge vangenisstraf. De eiscb van het O. M. was 18 maanden. Het Engelsche Departement van Oorlog, dat thans maandelijks de verliezen in Zuid- Afrika publiceert, geeft voor de verliezen tot 1 December de volgende cijfers Gesneuveld 331 officieren en 3018 onderofficieren en min deren aan hun wonden overleden 4 officie ren, 59 onderofficieren en minderen gevan gen 14 officieren en 1236 onderofficieren en minderen in gevangenschap gestorven 4 of ficieren en 92 onderofficieren en minderen overleden aan ziekten 163 officieren en 6566 onderofficieren en minderenoverleden ten gevolge van ongelukken 4 officieren en 176 onderofficieren en minderen teruggezonden als invalide 1551 officieren en 35548 onder officieren en minderen. Totaal: 49 721 of ficieren, onderofficieren en minderen. In dit cijfer zijn niet begrepen de zieken en gewonden' die op het eogenblik in de hospitalen in Zuid-Afrika verpleegd worden. Onder het totaal-cijfer ad 49 728 man ko men voor als gedood of overleden in Zuid- A frik a 575 officieren en 10 804 man. naar huis. Vóór de pauze zongen de 120 kleinen der Volks-zangschool onder leiding van hun be kwame onderwijzers, de hoeren H. C. den Hartog en A. Veen, dapper hun wel geko zen liedekens. De versnaperingen, hun in de pauze aangeboden, hadden ze wel ver diend. Na de pauze bracht da Zangvereeniging van «Toonkunst" eenige koren uit Hein- ze's «Sancta Caecilia" ten gehoore, waarbij Zondagavond mevrouw Schmidt, uit Zaandam, en Maandagavond mej. Seret, uit Den Haag, eenige soli ten beste gaf. In 't kort twee uitstekend geslaagde con certen, die buitengewoon in den smaak vie len van de zeer talrijke toehoorderessen en toehoordei's. Ds. J. J. L. Duyvendak, Evang. Luthersch predikant te Weesp hoopt aanstaanden Zon dag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Luthersche kerk hier. Tot Regent van het gesticht «De armen de Poth" is benoemd de heer C. A. van Blaricum en zulks ter voorziening in de va cature, ontstaan door het overlijden van den heer J. P. G. KoL Onze vroegere sladgenoot mr. dr. L. E. Visser is bevorderd tot commies bij het De partement van Buitenlandsche Zaken. Dat men zich niet te zeer verblijde wan neer men eerlang een kennisgeving ontvangt, houdende mededeeling, dat ten Postkantore een aangeteekende brief u wacht. Hij is van de Commissie voor de belast bare opbrengst der gebouwde eigendommen. Blijkens de Memorie van Antwoord op de Oorlogs-begrooting is het noodig, eerlang over te gaan tot het bouwen van verplegings- inrichtingen (Garnizoens-voedingsmagazijn) te Amersfoort, waarvan de kosten worden geraamd op f56000. Aan het kort verslag van het verhandelde in den Geneeskundigen raad voor Gelderland en Utrecht zij het volgende ontleend Door Gedeputeerde Staten van Utrecht werd advies gevraagd omtrent een adres van schippers over verontreiniging van het water in ae Eern, nabij Amersfoort, door afvalwa ter uit de aniline-fabriek, aan de Eem gele gen. Dr. Kaptein en de heer Guldensteeden Egeling onderzochten het water en bevon den dat b. i. de bedoelde verontreiniging niet bepaald gevaarlijk was, maar achtten toch maatregelen noodig. In verband met een verzoek van eenige ingezetenen van Amersfoort om de Gemeente verordening zóo te wijzigen, dat ook in de de kom der Gemeente beerputten mochten worden aangelegd, werd aan de gezondheids commissie aldaar geadviseerd: 1. beerputten uit gestapelden steen onder geen beding toe te staan, 2. niet dan in zeer buitengewone gevallen te handelen in strijd met de tegen woordig bestaande goede Verordening. Zoowel bij het Volks-concerf, Zondagavond voor de leden van «Ons Huis" en «Onderlinge Hulp", als bij dat van de Volks-zangschool, Maandagavond in «Amicitia" gegeven, was de groote zaal stampvol, ja zelfs konden en kelen nog maar amper een staanplaatsje machtig worden en moesten velen ongetroost De volgende, niet-onaardige dialoog, vin gen we de vorige week op na afloop van een der soiree's in «Amicitia". Een niet-meer-zoo-heel-jonge dame heeft eerst, met een haast alsof de zaal in brand stond, door allen heen zich in de vestiaire gewerkt om de noodige mantels, doeken en hoeden te bemachtigen, is daarna, met een onbegrijpelijke kracht alles op zij duwend, tegen den stroom in wederom de zaal bin nengedrongen en wacht daar het afroepen van haar rjjtuig af. Eindelijk staat zij op den stoep en vindt haar rijtuig vertrokken. Tot den bediende: «Man, waar is m'n rijtuig?" «Ja, mevrouw, dat is doorgereden, omdat u niet kwam." «En man, je hebt me toch afgeroepen V' «Ja mevrouw, maar u kwam niet en toen moest een ander rijtuig voor." «Verbeet je, ik hoef toch niet holderdebolder te komen als ik afgeroepen word." «Neen mevrouw, dat hoeft niet, maar dan gaat uw rijtuig weg." «Je bent brutaal, man. Als ik met iemand in de zaal sta te praten, zal ik blijven zoo lang ik verkies." «Zeker, mevrouw." «En een volgenden keer zal ik je eens expres nog langer laten wachten." «Dan zal u nog meer moeite met uw rij tuig hebben, mevrouwanderen kunnen niet op u wachten." «Ik zal me over je beklagen, man." Het rijtuig komt juist voor; mevrouw, steeds doorpratend, stapt er inhet portier wordt gesloten en de «man" zegt iets, waar over de nabijstaande politieagent en de om standers hartelijk lachen. Bij de in het gebouw van het Provinci aal bestuur te Utrecht gehouden aanbeste dingen van het driejarig onderhoud, gedu rende 1901, 1902 en 1903, van den provincia len straatweg van Doorn naar Leusden en van den Haar- en Bisschopsweg waren ingeko men voor eerstbedoelde 3 inschrijvingen en wel van de heerenH. van den Hoef, te Amersfoort, voor f7890.25; R. van Zeijl, te Woudenberg, voor f7285; en F. J. Gerrit sen, te Doorn, voor f7277; voor laatstge noemde 4 inschrijvingen, van de heeren G. Wassink, te Amersfoort, voor f2127; R. van Zeijl, te Woudenberg, voor f 1903J. van den Berg, te Amersfoort, voor f1884; en R. Los, te Benschop, voor f 1830. Naar aanleiding van het besluit van Ged. Staten van Gelderland, waarbij de loting voor de Nationale militie, den 24 October te Bar- neveld gehouden, vernietigd werd, hebben de lotelingen die een vrij nummer getrokken hadden, aan de Koningin een verzoekschrift gezonden om die loting alsnog te handhaven. Ten gevolge hiervan is thans de herloting die op 4 December bepaald was, geschorst totdat de Koninklijke beslissing zal zijn in gekomen. Veel van hetgeen wij in de jeugd in den wind slaan, komt later als storm over ons. In het «Utrechtsch Nieuwsblad" schrijft dr. J. H. Gunning J. Hz. het volgende Sint- Nicolaasgedicht op Keizer Wilhelm O Vorst, die alles beter weet Dau alle stervelingen Die in uw heerlijk Keiterkleed Naar i e d r e kroon komt dingen Die uw portret met d' uitspraak siert 8ic jubeo, sic volo, En waar gy ook op aarde zwiert Vernemen laat uw Solo; Gfj reednaar, die Demosthenes En Boulanger doet dalen Bekwaam om op een scheepsbouwles Ministers zelfs te onthalen Die voor matrozen preeken houdt, 't Chineesoh gebroed veroordeelt Hoe blinkt g\j als van louter goud, Hoe schitt'rend is uw voorbeeldt Toen Jameson om te rooven kwam, Maar jainmerljjk mislukte, Toen zoDdt ge een kostlijk telegram, Dat iedereen verrukte. Men voelde 't kloppen van uw hart. Voor al wat schoon is gloeiend, Den Brit, die God en menschen tart, Verachtend en verfoeiend. En als het Christlijk roofgespuis, Dat ginds in Londen konkelt, Maar heel de wereld noemt zijn thuis, Zich om de Boeren kronkelt, Doet ge op uw machtig „Keizerwoord" „Waaraan men niet mag wrikken", Het vrjje volk, reeds half vermoord, Als laatste redding blikken. Daar komt de Grijsaard uit Transvaal, Door 't Hollandsch schip gedragen, Om in zijn mannelijke taal Dien Keizer hulp to vragen. Als in een bruischenden orkaan Klopt aller hart hem tegen Heel Frnukrijk is hij doorgegaan Als in een bloemenregen, De menschheid, zuchtend onder t leed, Dat hem heeft neergebogen, Toont, dat zij uog tc erkennen weet Wit waarheid is, wit logen. Maar 't sohoone Frankrijk houdt hem met Het Keizerwoord geleidt hem Wat ook zijn oog aan raadslen ziet, De Keizerstrouw verbeidt liem Die man van ijzer en van staal, Zou die zijn woord ooit schenden T Verheug u, arm verdrukt Transvaal Hij zal uw onheil wenden! Met jublend heilgeroep begroet, Stoomt Kruger Keulen binnen. Hoe kookt eu bruischt hot Duitsche blood I Welk glorierijk beginnen Dra zeudt de grijsaard, diep geroerd, Vol eerbied en vol ijver, Een groet aan wie den scepter voert, Den Jauieson-heilwensch-schrijver. En aanstonds snelt de jonge Vorst Den ouden Kruger tegen Hij drukt hem aan zijn warme borst, En kleurt met hoop zijn wogen f Ach neen, een li o o g e r plicht gebiedt Die moet zijn gang vertragen Germanje's heerseher toont zich niet, Want Wilhelm is aan 'L jagen! Als de Oom van Wales, die l'rins vol eer. Thans Homburg kwam bezoeken, Licht zou de Keizer zich een keer Ten moter-rit verkloeken Üf was het Rhodes, wolbelfuvn Met Afrika's praebenden, Hoe ras zou Wilhelm slotwaarts gaan, En zijnen koers doen wenden Maar nu zoo'n oude President Gerechtigheid komt vragen, Nu is het vaantje ongewend De Keizer is aan 't. j a g e u Wat raakt hem nu zijn telegram Van luttel tijds geleden Of daar de oud-Nederlandsche stam Vergruisd wordt en vertreden Straks laat hij door zijn tier orkest Wat oude Psalmen blazen, En Grootmoe vindt dat opperbest, En rinkelt met haar glazen Een telegram, dat gromt en bromt, Bij ververwijderd klagen. Maarals de grijze Kruger komt. Gaat Wilhelm aan het jagen Jaag voort, gij Dichter, Redenaar, Gü Schilder en gij Preoker, Jaag al uw lauwren bij elkaar Doch weet, daar komt een Wreker! Een Wreker, die ook u vol macht Voor Zijnen Stoel zal dagen, Die van uw zoo misbruikte kracht 0 rekenschap zal vragen Nti klinkt uw trotsoh en oynisch woord: „Geen tijd voor presidenten „Cf men daarginds hun volk vermoordt, „'t Verlevendigt do renten!" Maar dün geen blinddoek meer voor 't oog De leugens weggevallen Dün staat gij, nu zoo trotsch en hoog. Op éene Jjjn met allen Heel 't sidderend Europa kwam Met Kruger liulpe vrage Maar ach, de man van 't telegram. De Keizer, ging aan 't jagen RECLAMES 15 regels fl.25; elke regel meer f0.25. Hoe de eetlust terug t© vindon. Het gebrek aan eetlust is het gevolg van een zickelijken toestand der maag. Het voedsel wordt op eene onvolmaakte wijze door het lichaam op genomen, de uiflAg ontvangt het met moeite, wan neer het niet geheel en al geweigerd wordt. Ou der deze omstandigheden ka i hetgeheele organisme aangetast worden. Bij gebrek aau eene voldoende voeding, verzwakt zich het lichaam en het bloed dat, iederen dag kracht gevende elementen noodig heeft, die het door het voedsel verschaft wordt, put zich uit en verlieat al zijne levenskracht. De bloed armoede is onder deze omstandigheden niet ver af. Het is volstrekt noodzakelijk de werking der maag te herstellen door dezelve in staat te stellen zonder moeite de noodige elementen te ontvangen die noo dig zijn tot de hernieuwing van het bloed. Een kostbaar geneesmiddel heeft in deze gevallen uit stekende resultaten gegeven. De Pink Pillen zijn een spierversterker bij uitnemendheid en hebben op de maag een uitstekenden invloed, wekken don eet lust op, verrijken het bloed door het degewensehte bloedlichampjes te geven, die zyne kracht uit maken. De echtgenoote van den hoer Gerrit de Weerd, te Dwingeloo, Drenthe, heeft al die verschijnselen ook ondervonden. Zij had de eetlust verloren en was uiterst zwak geworden, Zulks deed haar gees telijk en lichamelijk lijden. De heer De Weerd schrijft ons dat zijne vrouw veel sterker is geworden door het gebruik der echte Pink Pi Lit u van Dr. Williams. Mag zjj zich nog in geene volkomen herstelling verheugen, wij Ijebben toch reeds veel gewonnen, Maakt hot gerust aan een ieder bekend, want wij hebben niet gedacht dat er nog verbetering zon komen. Diegenen die gebruik maken van de Pink Pillen zullen er de beste resultaten van bekomen. Zij zijn krachtdadig voor bloedarmoede, verlamming, rug- gemergstering, rheumatiek, heupjicht, zenuwpijn, St. Vitusdans, hoofdpijn, zenuwziekte, kliergezwel len, enz., zy zijn een hernieuwer van het bloed en een spierversterkend middel. Zij geven sohoone kleuren aan de bleeke gelaatskleuren, handelen in al de tijdperken der verzwakking bij de vrouw en veroorzaken by den man eene werkdadige werking tegen al de ziekten veroorzaakt door lichamelyke en geeBtelyke overspanning en door buitensporig heden. Prijs f 1.75 de doos, f9. per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger, 27 Rotterdam hoofd depothouder voor Nederland, en Apo^ theken. Franco toezending tegen postwissel. Wacht U evenwel voor de namaaksels, ver schaft u de echte I'ink Pillen alleen bij den Heer Snabilié te Rotterdam of bij de depothou ders die onder de attesten in de couranten zijn aangegeven. Alle andere personen verkoopen goedkoopere zoogenaamde Pink Pillen, zulks ls slechts om hot publiek te bedriegen o verslaggever vernam op verschillende plaai-W* Nederland hoe de personen er ingeloopeii ri;'0 en hoegenaamd niet de minste uitwerking /lJ nagemaakte Pink Pillen ondervonden hadH onnoodig te zeggen dat deze personen met het gebruik der echte Puik Pillen wedg zijn begonnen. Het namaaksel der Pink Pil len heeft nog nooit iemand genezen. WBHjWiF Aibeelding der doos met de W x Wfjy*. echte Pink-Pillen. 36\5«te S'fyt A TSIAtTlTllij Tweede klasse. Trekking van 3—6 Dec. (1600 loten). Ten kantore van den Collecteur A, C. R n LEINWEBER te Amersfoort (Breeds straat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f30. 51156 5357 5382 5385 5389 8277 f 8307 8322 8324 8807 8817 8818 U, 9475 9673 12336 12348 1236G 123731237a 12376 14979 14981 14986 18011 1801418023 18035 18202 19289 19303 193102000220004 20023 20026 20028 20036 en 20040. Tezamen 40 prijzen. Burgerlijke Staml van Amersfoort. van 29 November tot en met 5 December, GEBORENGatharina Adriana, d. van H. Dijkhuis en A. Blom. Francisca Ma- ria Gerarda, d. van D. Willemse en W. del Vos. Everdina Cornelia Johanna, d. van J. van de Vlasakker en M. Raue. Gerritje, d. van H. Pannekoek en J. M. van Karsber' gen. Adrianus, z. van P. Vogelzang. - Maria Catharina Johanna, d. van J. A. Mid- degaal en W. Langras. Johannes Jacobus, z. van J. 1. Burger en M. van den Heuvel, Bernardus Johannes, z. van W. F. Wou denberg en W. id. Jens. Johannes Theo- dorus Maria, d. van J. M. G. H. Schwitzner en V. C. Maassen. Heintje, d. van H. Pol en W. van Engelen. Jannes Christi- aan z. van M. C. Smit en M. J. C. Arentzen, ONDERTROUWDG. W. Gijsbertse en T. Meijer. GETROUWD: G. de Bree en H. Pol. - B. de Wit en E. Oostveen. OVERLEDEN Michiel Jonker, 21 d. Berdina Elisabeth Jonker, 22 d. Tlieodo- rus Schimmel, 2 m. Hendrikus Pas, 3 m. Philippus Smit, 65 j. echtg. van M. J. van der Helm. Dirkje van Ee, 20 m. Adriana 1' Ami, 78 j. ongeh. Jacoba Lastrie, 69 j. wed. van W. Gouw. Hendrika Elisabeth Wijnands 4 j. Melchior Burgman, 70 j. wedr. van C. J. van den Akker. Een lev. aang. kd. mg. van W. Huurdeman en W. Dijk graaf. Gevonden Voorwerpen. Een couponboekje der N. C. S.een roode wollen daseen zakmesjeeen rozenkrans; een rijwielhandvat; een koperen halsband. Rechthebbenden kunnen zich vervoegen aan liet Bureau van Politie alhier. LIJST van BRIEVEN, geadresseord aan onbekenden, en verzonden van het Postkan toor te Amersfoort in de 2e helft der maand November 1900. Brieven. Mej. Bekker Dalfsen. B. van Dodenw.oard Echteld. B. H. Kerlen Rotterdam. H. Welling Rotterdam. Briefkaarten. G. Pieck Den Haag. H. Stieltjes Utrecht. Buitenland. H. J. Th. v. d. Bergh Interlaken. A. Busekool Lorkum. C. A. Veen huizen Parijs. C. Schmal St. Domingo. Rechthebbenden vervoegen zich aan het Postkantoor. Nederland8ohe Centraal-Spoorweg- Maatschappij. Totale ontvangsten over de maand Au#..!90Ö'. Reizigers 84808.01 Ragage honden 265495 Goederen, levende dieren, rij tuigen, enz. 45 704.51 Buitengewone ontvangsten ea telegraaf 1099.76 Totale opbrengst f.134 267.30 1900 1899 Ontv. over Aug. f134 267.36 f 134 360.90 Totale ontv. van 1 Jan. f af f 894504.62 f 869557.01 Gem. aantal K.M. in expl. sedert 1 Jan. 112 H2 Ontvangst per dagkilometer f32.87 f31.95. Mevrouw de Weduwe J- D- ROLANDUS HAGEDOORN-Sohutte betuigt haren hartelijken dank voor de groote deelneming, bij het over lijden van haren Echtgenoot onder- vonden^' Amersfoort, 6 Dec. 1900.

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2