Donderdag 10 Januari 1901 No. 5049. 50e Jaargang Feuilleton. Stadsnieuws. PHOENIX-BROUWERIJ. H. MEURSINGv& Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. IMERSFOORTSCIE COURANT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden jlrancoper post ƒ1.16. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale*, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën vaü buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Tclephoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op de aaiiBobrijving van Heereu Gedepu teerde Staten dor provincie Utrecht van den 16. Juli 1844 (Proviuciaalblad No. 68), houdende uitnoodi- ging om, ter voldoening aan een, op machtiging vau Zijne Majesteit den Koning, door Z. E. don Minis ter van Binnenluudsohe Zaken bë aanschrijving d.d. 29. Juli 1844, no. 103, I. afd.. gedaan verzoek, jaar lijks de ingezeteneu te herinneren aan de bepalin- geu der Wet van den 1. Maart 1815 (Staatsblad no. 21) betrekkelijk de viering der Zou- en Feestdagen Maken dientengevolge aan de ingezetenen bekend, dal de voormelde wet is vau don navolgendeu in- Nas>a Aan a! degenen die deze zullen ziou of hooren lezen, salutdoen te weten Alzoo Wij in overweging genomen hebben de nood zakelijkheid om, op het voetspoor onzer godsdien stige voorvaderen, die daarop steeds den boogsten prijs stelden, de pligtniatige viering vau den dag des Heereu en andere (lagen dec openbare Christe lijke godsdienst toegewijd, door eenparig voor de gebeele uitgestrektheid der Vereenigde Nederlanden algemeen werkende maatregelen te verzekeren. Zoo is het, dat Wy, den Raad vau State gehoord en met gemeen overleg der Staten-Generaal dezer landen, hebben goedgevonden en verstaan, gelijk Wij goedvindeu en verstaan bij deze 1. Dal op Zoudagen en op zoodanige godsdien stige feestdagen, als door de kerkgenootschappen van de Christelijke godsdienst dezer landen alge meen erkend en gevierd worden, niet alleen geeue beroepsbezigheden zullen mogen verricht worden, welke de godsdienst zouden kunnen stolen, maar dat in het algemeen geen openbare arbeid zal mo gen plaats hebben dan ingeval van noodzakelijkheid, alawanneer de plaetselyke regeriug daartoe schrifte lijke toestemming zal geven. 2. Dat op deze dagen, met uitzondering van ge ringe eetwaren, geeue koopwaren hoegenaamd op markten, straten, of openbare plaatsen zullen mogen worden uitgestald of verkocht, cn dat kooplieden en winkeliers hunne waren niet zullen mogen uitstallen noch met opene deuren verkoopen. 3. Dat gedurende den tijd voor de openbare gods dienstoefening bestemd, de deuren der herbergen en andere plaatsen, alwaar drank verkocht wordt, voor zoo verre dezelve binnen den besloten kring der ge bouwen liggende zijn, zullen gesloten zijn, en dat ook gedurende dien zelfden tijd, gecnerhande spelen, hetzij kolven, balelaan of dergelijke mogen plaats bebben. 4. Dat gcene openbare vermakelijkheden, zooals schouwburgen, publieke danspartyeu, concerten en harddraverijen, op do Zoudagen en algemeene feest dagen zullen gedoogd wordenzullende het aan de plaatselijke bestureu worden vrijgelaten, hieromtrent eene uitzondering toeteslaan, mits niet dan na het volkomen eindigen van alle godsdienstoefeningen. 5. Dat de plaatselijke politie zorg zal dragen, ten einde alle hinderlyke beweging en gerucht, in de nabijheid der gebouwen tot de openbare eeredienst bestemd, en in het algemeen alles, wat derzeive zoude kunnen hinderlijk zijn, voortekomen oi te doen ophouden. 6. Dat de overtredingen tegen de bepalingen vau dit besluit, naar gelang van personen en omstan digheden, zullen gestraft worden met eene boete van Een ware gesehiedenis. 19) Jack knikte toestemmend en hernam: „Ja, je bent bet kind, dat gestorven was, zooals men ons had wijsgemaakt. Je ware naam is Mary, maar ik zou je geen anderen naam dan Una kun nen geven." Verder had hem de ongelukkige vertold, dat hy door een voorby varend Australisch Bchip eindelijk opgemerkt en medegenomen was, en dat hij by zijn aankomst te Londen terstond begonnen was naar zijn familie te zoeken. Hy vernam, dat zijn vrouw hertrouwd en uu sedert lang gestorven was en dat haar tweede echtgenoot Vivian Callingham was, do mati, die hem op de Crozet-eilanden zoo laaghartig aan zyn lot had overgelaten. Zoodra hy dit hoorde, begreep hy do volle waar heid. Nu begreep Richard Wharton waarom Vi vian Calliughaiu hem alleeu had gelalen zonder aan de kapitein van het reddende schip te zeggen, dat en zich nog iemand tussoheu do rotsen bevond. Hy doorzag het laaghartige plan, dat de misdadiger ge smeed en de middelen die hij beraamd had om het ten uitvoer te kunnen brengen. Calling ham, dien ik ten onrechte zoolang voor myn vader had gehouden, was naar Australië te ruggekeerd, met het "alscho bericht van Richard Wharton's dood. Hij had mijn moeder opgezocht cn haar ren leugenachtig verhaal gedaan van de toewijding aan myn vader betoond, toen deze op bet eenzame eiland was gestorven. Myn moe niet hooger don vyf en twintig gulden, of met eene hechtenis van niet langer dan drie dagen voor de overtreders die buiten staat mogten zyn deze boete te betalen. 7. Dat, bij een tweede overtreding, de boete of Btraf zal worden verdubbeld, eu wyders allo te koop gelegde of uitgestalde goederen verbeurd verklaard en de herbergen of andere publieke plaatsen voor éene maand gesloten worden. Eu dat door deze algemeene verordeningen, allo daarmede niet overeenkomstige provinciale of plaat selijke reglementen en iurigtingen zullen worden gehouden voor vervallen. Lasten en bevelen, dat deze in Jiet Staatsblad zal worden geïnsereerd, en dat een genoegzaam getal exemplaren gedrukt en aan de Staten in de onder scheidene provinciën of landschappen, ingevolge arl. 86 der Grondwet, ter uitvoering zal worden gezonden, met last om dezelve alom te doen publiceren en afli- geren, en van de predikstoelen der onderscheidene Christelijke kerkgenootschappen te doen aflezen. Lasten en bevelen voorts, dat Onze ministeriele departementen en audere autoriteiten, justiciercn en officieren, wien zulks aangaat, aan de naauwkeurige uitvoering de hand zullen houden, zonder ecnige coniveutie of dissimulatie. Gegeven in 's Gravenhago, den laten Maart des jaars 1815, het tweede van Ónze regering. (got.) WILLEM Ter ordonnantie van Zijne Koninklijke Hoogheid, I (get.)A. r. Falok. Gedaan te Amersfoort, den 7. Januari 901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN A8CH VAN WICK, De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. treft de buitengrachten, alleen het gedeelte lusscheu de iSleeuonbrug en de St. Andriespoorthrug. Amersfoort, den 8. Januari 1901 Be Burgemeester voornoemd, E. L. VISSER. Wolh., 1« Br. Dr. Joh. Pont, predikant te Utrecht, hoopt aanstaanden Zondagochtend vónr te gaan by de godsdienstoefening in de Lutherscne kerk hier. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan de congregatie van O. L. Vrouwe, gevestigd te Amersfoort, en hare rechtverkrijgenden vergunning is verleend om een bakkerij optorichten in het per ceel alhier gelegen aan do Heerestraat, kadastraal bekend onder sectie E. No. 8754. Amersfoort, den 7, Januari 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, E. L. VISSER, Wcth., 1». Burg. De Secretaris, B. W. Tb. SANDBERG. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 18 der Verordening op het gebruik van de haven, grachten en beken, Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het tot nadere aankondiging geoorloofd is zich tusschen 's voormiddags 8 uur en 's namiddags 4 uur te be vinden op het ijs der binnengrachten en, wat be Onze stadgenoot de heer G. J. M. vau der Kun is benoemd lot n otalis te Roosendaal (Noord -Brabant). Bij Kon. besluit zijn verhoven in den Ne- derlandschen adel met de prajdicaten jonk heer en jonkvrouwe de heeren Cornells Er- neste Dittlinger, te 's-Gravenhage, en Victor Dittlinger, Marinus Bonifacius Willem Ditt linger en Victor Cato Fmilius Dittlinger. allen te 's-Hertogenbosch, met, alle hunne wettige mannelijke en vrouwelijke afstammelingen. De heer A. Voan onderwijzer aan de open bare Lagere school 3e soort aan de Ko ningstraat, is benoemd tot leeraar in den zang aan de Rijks Normaal-inrichting hier. Tot concierge van de openbare Lagere school 3e soort aan de Koningstraat is be noemd J. Hendriks, hier. Onze vroegere stadgenoot de heer T. J. ter Braak is benoemd tot Directeur der Ge meente gasfabriek te Zalt-Bommel. Eindelijk zijn dan toch do sombere, nevel achtige, kille dagen voorbij en mogen we rns verheugen in fi'isch, helder, opwekkend winterweer! Wat hebben we er naar ver langd, dat mist en nuttigheid zouden vervan gen worden door droogte en vorst I Titans zijn onze wenschen vervuld't is winter, zootils we dat in jaren niet gekend hebben; we kunnen naar hartelust schaatsenrijden, ja zóo, dat we bijna zouden zeggen het is des Guten zu viel. 't Is winter! Ook in de huizen der armon En daar heeft men van dit goede al spoedig te veel. Diar heelt men geen warme kleeren om zich tegen den snerpenden doste wind te wapenendaar heeft men niet genoeg (soms in het geheel geen) brandstof om de koude buiten de tochtige woning te hoi.Jen; daar heel'l men geen welvoorziene legerstede om zieh Ie koesieren en te verkwikken daar ontbreekt alles wat den winter aange naam maken kan. Vaor de armen is hot nu wel erg! dat hoorden we in deze dagen dikwijls zeggen. Maar hij dat zeggen mag het niet blyven; die woorden moeten in daden omgezet wor den, door de armen by te staan in hun nood. En weet gy, die dit leest on u gedwongen gevoelt aan deze roepstem gehoor te geven, niet waar gij de armen vinden moet die op uw hulp wachten, welnu, er zyn. diakenen en armbezoekers die wel weten waar in deze moeilijke dagen gebrek geleden wordt. Er zijn Diaconieën, er is een vereeniging Lief dadigheid", er zyn vereenigingen, wier bestu ren ol zoo gaarne uw gaven in entvangst zul len nemen, om ze dadelijk om te zetten in kleeren, dekens, brandstoffen, enz., waarmede zij de behoeftigen gelukkig kunnen maken. En dun bedenkt ook (lit nog wie spot- dig helpt, helpt dubbel 1 Een uitstekende verbetering is aangebracht in de vestiaire van Amicitiu" waa- een Hink getimmerte nu wol aller overdadige» tocht zal verdrijven. De zilveren medaille voor 24-jarigon trou wen dienst is op plechtige wijze uitgereikt i.ari sergeant-scherpschutter W. C. II. Bos- hart, van het 5e regiment infanterie hier. Reserve-sergeant L de Kuyter, van het 5e regiment infanterie, heeft met gunstig ge volg afgelegd de examina voor den graad van vaandrig en is*ter benoeming als zoo danig voorgedragen. De adspiranten-vaandrig J. J. Broekman, F. Jonker, C, W. Uiterwaal, C. J. A. Begeer der geloofde alles en was hem dankbaar on meende die dankbaarheid niet beter to kunuen tooien ,lan j door de ellendeling baar hand en daarmede haar groot fortuin te schenken. Ik rilde by d" gedachte aan zooveel slechtheid on I het verwonderde tnij nu uiet meer, dat ik, als door I instinct gedreven, een afkeor van den man had ge- had dien ik vader noemen moest, maar nóg was voor my het vraagstuk niet opgelost, waarom ik hem had doodgeschoten. Hier laat ik iu 't kort volgen, wat Jack my ver der vertelde. Richard Wharton meende te moeten gelooven, dat zijn dochtertje in Australië gestorven was en dat hy dus, zonder iemand te honadoelen, Vivian Calling- ham kon straffen. Don geheelen weg van Londen naar Torquay legde hy te voet af om zich bekend te maken aan de Moore's, do bloedverwanten zij ner vrouw, en nan hun neef Courtenny Ivor. Om verschillende redenen wendde hy zich hot eerst tot laatstgenoemden en deelde dezen de gohcelc geschie denis mede. Jack viel het eerst mooilijk te gelooven, dat Vi- vinn Callioghauj, do vader van zijn Una, zich aan zulk een schurkenstreek kon schuldig gemaakt heb ben toevallig liet hy den ouden man een portret van my zien, waarop ik in baltoilet was afgebeeld en dat ik gem gegeven had. „Maar dat is zy-zelf, riep de arme man uit, dat is myn Mary I" „Neen, dal is baar half-zuster, Una Cnllinham, zeiclo Jack, misschien beslaat er eenige gelykenis, maar Mary Wharton is ongeveer achttien jaar gele den gestorveu. Ik ben van een en ander op do hoogte, omdat ik met Una verloofd ben." „Neen. neenhernam de oude man met beslist heid, dat is myn Mary. Ik zou baar onder duizen den herkennen, maar ilc doorzie nu het laaghartig plan: zijn eigen kind is jong gestorven cn myn Mary hoeft hy voor hot zijne doen doorgaan oiu haar geld in handen te krygenGoddank, dat zë nog leeft!" Jack besloot cindelyk de zaak nader te onderzoo ken en hy kwam tot de overtuiging, dat de man waarheid had gesproken. Een week later stierf de arme zwerveling, tenge volge van do uitgestane ontberingen. „Waarom heb jo niet alles aan do justitie mooge- deeld 7" vroog ik. „Omdat ik geen bewyzen had, antwoordde Jack. en de arme schipbreukeling had slechts aan my zyn geschiedenis vorhnaldik bezat zelfs geen be- ëedigde verklaring, niets dan zyn woord. Het ver haal klonk bovendien zoo onwaarschijnlijk, dat de justitie er zeker niet aan gelooid zou hebben. Ik be proefde hel daarom niet eens, en een andore reden hield my ook nog daarvan terug nantchik deze, dat ik vreesde verdacht te worden van uit eigen belang to handelenjo vader wist zeer goed, dat ik jn lief had. Ik hoopte echter eenmaal een gelegenheid te vindon om lieiii zyn slechtheid onder het oog te brengen. Die gelegenheid bood zich aan, toen ik, myn vacantie te Wrade bij Woodbury doorbrengend, van daaruitJe wilde opzoeken en toevallig jo vndcr alleen op „The Grange" aantrof. Ik was per licts ge komen en zag door het venster, dat jo vader zich in zyn studeerkamer bevond, bezig met zyn foto grafisch toestel. Ik zette myn rywiel tegen den muur eu ging zonder schellen bot huis binnen, mij recht streeks naar do studeerkamer begevend. Niemand zag my komen en gaan, behalve een oude dame op den straatweg." Ik knikte. Dat moest tante Emma geweest zyn. „Ik trad do kamer binnen, waar jo vader alleen „Noen, neon! riep ilc, hë was niet alleen, Jack, al dacntjë hot." Ik herinnerde mij uu alles. ioder woord... Verbaasd zag hü mij aan. „Vertel dan zelf, Una, liop hij, hoe waa jo daar gekomen Want later eerst bemerkte ik het. Tot het oogenblik, je waarop hot pistool afschoot, wist ik niet, dat je iets hadt gehoord. Vertel my nu alles." Als door een tooverslng opgeroepen, stond nu het goheele toon eel më weer voor den geest: „Er was oen scherm in het kleine vertrok naast de studeerkamer. Ik was daar na het eten hy liet ven stor gaan zitten lezen, denkend dal papa sliep, want ik had eon boek dat hy mij verboden had. Op eens kwam hy binnen en ik hield mij doodstil, hopende weg te sluipen indien bij voor oen oogen blik de kamer verliet. Het groote venster, dat op den tuin uitzag, was open. „Neb je daar al dien tyd gezeten 7" vroeg Jack. „Ja, en ik heb woord voor woord gehooid wat er tusschen tl beiden gesproken werd. Kr werd aan de deur geklopt en tot in\jn groote verbazing kwam jë binnen. Mijn vader wendde zich om on vroeg wat jo wilde. Jo deedl do deur dicht on zeido: „Ik kom u een groot nieuws vertellen. Richard Wharton is in Engeland teruggekoofd. Papa schrikte hevig on riep mot van toorn bevon- de stem „Richard Wharton terug? Datis eon leugen Schurk, die ie bent. Wharton is al moor dun twintig jaar dood." „Ik had volstrek geen plan gehad, het p -| rek af te luisteren, doch papa's slem, die ik m iar al te goed kende, dood mij voor ie veiligheid oeezon. IIÜ sprak op een loon, alsof hij je wilde vermoor den." U'ordl vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1