Maandag 4 Maart 1901. o. 5063. 50e Jaargang. Feuilleton. PHOENIX-BROUWEKIJ. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. AmSFOOETSCHE COÏÏEAIT. FtMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden fi.franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, olïicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten- evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. DKGEMEKSTER en WETHOUDERS van ERSFOORT vestigen de aandacht van cige- uuars en koopers van onroerend goed op de be- paljog van art. 6 sub 9 der Bouwverordening, krachtens welke aan de vergunning voor het tópwen van woningen de voorwaarde wordt ver- tónden „dat het te stichten gebouw rechtstreeks toegankelijk zij van reeds bestaande wegen of straten of van dezulken waarvan de aanleg door dflO Raad werd vergund." ;J)aar het hun college gebleken is, dat enkele pprBonen reeds schade hebben ondervonden, door dien zij op deze bepaling niet gelet hadden, wordt in overweging gegeven om, alvorens tot het maken van plannen voor het bouwen over te gaan, ter Secretarie der gemeente denoodige inlichtingen in te winnen. Gedaan te Amersfoort den 1. Maart 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. van ASCH van WIJCK. -3 De Secretaris. B. W. Th. SANDBERG. ^Herziening van de Belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT, Gezien art. 26 der Wet van 2. Mei 1897 (Staats blad no 124); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eeüe algemeene opgaaf van den inhoud der Ken nisgevingen, bedoeld bij gemeld art. 26, omtrent de. herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen in de Kadastrale ge meente Amersfoort, onder by voeging van den Kadafetralen legger en de plans, op de Secreta rie der gemeente is nedergelegd ter kostelooze injage van belanghebbenden gedurende twintig dagen na beden. ■Jgekondigd te Amersfoort den 1. Maart 1901. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. van ASCH van WIJCK. X)p'Maandag, den 18. Maart 1901 zal door de Commissie voor het schattings-district Amers foort, of door f-en of meer harer leden, van des voonniddags 10'/, ure tot des namiddags 2 ure zitting worden gehouden in het Gemeentehuis te 'Amersfoort tot het geven van mondelinge in lichtingen aan hen, die zich alsdan daarvoor aanmelden. BURGEMEESTER van AMERFOORT, prengt ter kennis van de ingezetenen dezer paeente, dat de door den Directeur van 's-Rijks belastingen enz. te Amsterdam executoor arde kohieren No. 15 en 16 van de Per- sogeele belasting over het dienstjaar 1900 aan den Ontvanger van 's-Rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 4. Maart 1901. De Burgemeester voornoemd, T. A. .J. van ASCII van WIJCK. Ds. Bakker, van Bunschoten, hoopt mor genavond te 7 uur in »De Zaaier" voor te gaan bij het biduur voor het gewas van de Chr. Gereformeerde Gemeente hier. Een jong-eeuwsch huwelijk. 2.) -Somber besteeg hij de automobiel, draaide in zijn verstrooidheid verkeerd aan een kruk en vloog daar door nagenoeg in een heg; hij het te snel kecreu van de machine kantelde deze bijna, en hij was blij, het nek uit te zijn, het gririt van den oprit in treun- gon staat achterlatend. Op den terugweg outmoette hij den ouden War ner. die verbaasd naar het hem nog nieuwe vervoer middel staarde. 1-Iij was er nog vol vau dien namid dag aan 't diner en begon een uitvoerige beschou- Wing over do vermoedelijke toekomst der motorwa gens. Bij het mooiste deel van de rede stond zijn eenige dochter Olive op, ten prooi aan een groote ontroering, en verliet de eetkamer. .Wat heeft Ollie?" vroeg hij aan zijn vrouw. •„'Ik denk, dat ze bang is, dat Herbert den hals zal breken op die nieuwe machine," antwoordde de 't dat zijn? Ja, Herbert reed vreeselijk I» jonge Clinton reed inderdaad zoo hard door het dorp, dat de autoriteiten, zich minder bekom merend om «le kans, dat hij zijn hals brak, hem waar schuwden, dat hij de verordening op de openbare veiligheid overtrad wat te minder pas gaf voor iémand, die als de eerste advocaat van Boomville gold. Hij had een prachtige praktijk overgenomen van zijn vader, die nu stil leefde. Het werd beschouwd als een natuurlijk gevolg van De Gemeenteraad vergaderde Vrijdagmid dag van 3.15 tot 3.45 ouder voorzitting van den heer Burgemeester, jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijcktegenwoordig waren 14 leden, afwezig met kennisgeving de heeren mr. Van Zijst en Garjeanne en ver der de heer Kleber. Nadat de notulen der vergadering van 19 Februari gelezen en zonder wijziging vast gesteld waren, deelde de Voorzitter mede, dat waren ingekomen: een missive van Gedeputeerde Staten, houdende bericht dat alle reclames tegen de Inkomsten-belas ting ongegrond zijn bevonden aangeno men voor notificatieeen request van den heer G. J. Buijs, houdende verzoek om ont slag als Directeur van- en leeraar aan de de Burger-Avondschool wegens gezondheids redenen, met een geneeskundige verklaring weike adressant verbiedt zich bloot te stellen aan do groote temperatuurs-afwisseling iu de avonduren van het koude jaargetijde, en een advies van den Inspecteur van bet Mid delbaar onderwijs. Nadat de Secretaris voorlezing heeft gedaan van deze stukken, zegt de Voorzit ter dat hoewel het Reglement op het Mid delbaar onderwijs slechts de combinatie van Hoogere Burgerschool en Burger-Avond school kent, het B. en W. voorkomt in het belang van het onderwijs hiervan te mogen afwijken. Zij stellen daarom voor, het ver lof met ingang van 1 April eervol te ver- I lerleenen wegens lichaamsgebreken. De cur- sus eindigt in Maart en daarna volgen alleen teekenlessen, zoodat de waarnemend-Direc teur den dienst wel kan vervullen en dus nog niet behoeft voorzien te worden in de vacature. Nadat urgentie is verkregen, wordt het ontslag z. d. of h. st. eervol verleend. De Voorzitter zegt, dat zeer waar schijnlijk ook Rijks-pensioen zal moeten verleend, in verband met art. 3 punt c der Pensioenwet. Hierna brengt de Voorzitter aan de I orde punt I der Agendarequest van het Hoofdbestuur van den »Nederlandschen Schut terij Kader Hond" om een subsidie van f 300 i voor den iu Juli te Amersfoort te houden Nationalen schietwedstrijd, bij gelegenheid van het 15-jarig bestaan van dien bond. Het advies van B. en W. luidde gunstig en de Raad verleende, evenals in 1896, z. d. of h. st. het subsidie, waaruit prijzen zullen worden gekocht van Amersfoortsche winke liers. Tot 9e onderwijzer aan de openbare La gere school 3e soort aan de Koningstraat werd alsnu met algemeene stemmen benoemd de heer S. Verlaere, te Barneveld, zulks met ingang van 1 Maart of zooveel later als de benoemde in functie kan treden en op het aanvangs-tractement van f600. Tot geneeskundig lid der openbare Ge zondheids-commissie (vacature dr. J. M. Croockewii) werd vervolgens met 12 stem men benoemd de heer VV. H. L. Borgerhoff Mulder, dirigeerend oflicier van gezondheid 2e klasse, chef van het Militair hospitaal hierop de artsen Morren en Jorissen werd 1 stem uitgebracht. Geruimen tijd hield de Raad zich hierna bezig met de benoeming van drie leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim, waartoe benoemd werden de heeren Th. H. G. Brandsen en W. Salomons en mevrouw H. VV. van Esveld—Mezger. Wijl tot pensioens-verkrijging voor den heer Buijs het noodig is, dat bij destukken een afschrift van de notulen dezer fitting worden gevoegd, werden deze vervolgens staande de zitting vastgesteld, waarna de vergadering werd gesloten. De extra-trein, welke H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Her tog van Mecklenburg, morgen van »Het Loo" naar Amsterdam zal brengen, komt morgenochtend te 10.33 aan het Centraal station hier aan en vertrekt weder te 10.36. Die wolke het Hooge echtpaar aanstaan den Zaterdag uit de Hoofdstad naar «Het Loo" terugbrengt, vertrekt te 10.09 uit Am sterdam, komt te 10.56 te Amersfoort aan en vertrekt te 11.01 weder van hier om te 11.48 te Apeldoorn aan te komen. Alles in plaatselijken tijd. Naar wij van goeder hand vernemen, zul len de Burgemeester en mevrouw Van Asch van Wijck Zaterdagavond tegen 9 uur ont vangen. Uit den regenmeter hier is in Februari afgetapt 31 ui. M. neerslag, daarin na 7 re gendagen verzameld, tegen 57 m. M. in 8 da gen in 1900 en 42.4 m. M. in 5 dagen in 1899. De her-ijk van maten en gewichten zal hier gehouden worden van 13 tot 28 Maart. Vrijdag was het 25 jaar geleden, dat hiel de mare werd verbreid, dat de Rechtbank te Amersfoort zou worden opgeheven. Zaterdag was het een kwart eeuw geleden, dat. de eerste proef-trein liep op den Ooster spoorweg van Amersfoort naar Zutphen. We vernemen van welingelichte zijde, dat het vereenigd station den 1 October a. s. in gebruik zal worden genomen. Aan het Postkantoor Amersfoort en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd ge durende Februari ter Rijks Post-spaarbank in gelegd f 23 918.996 en terugbetaald f15 979.68 de orde der dingen, dat een huwelijk de telgen der twee voornaamste familiën van Boomville zou ver bindenen nu werd die lang verwachte verbintenis bedreigd door de benziue-odeur van een automobiel. En de breuk was volkomen, zooals gewoonlijk, wanneer er een ongeluk met een automobiel plaats heeft. Zoo er een verzoening tot stand zou komen, dan moest er (Sen zijn trots verbijten en den eersten Btnp doen. Wie zou het zijn? Vrede stichten is een privilege der vrouw, maar Oiive behoorde niet tot de nederige soort, die gauw bidt ol smeekt. Zij ken de haar rechten en durfde volhouden. Toch, als ze alleen was, zuchtte ze wel eens zou hij terugkomen T Ollio begon te vreezen, dat hij 't uiet zou doen, en zc zou alle achting voor zich-zelve Terliezen, als zy de eerste toenadering deed, al moest zij bekennen, dat zo verkeerd gehandeld had. Maar ze zou hein tooncn, date nog meer mannen waren in Pennsylva- nië dan de heer Herbert Clinton Dan bedacht zij echter weer, dat er in dien heelen Staat geen en kele was, die met hem kon vergeleken worden. Wat had hij ook te redeneeren om haar to overtuigen, dat zij ongelijk bad. Zij was toch geen iury! Intusschen staarde Herbert Clinton nijdig naar zijn automobiel, die de aanleiding tot alles was. Hij zou graag zich vernederd hebben en haar Tergiffenis ge vraagd, al was hij in zijn recht, als hij maar gewe- teu had, of 't goed zou worden opgenomen. Een meisje, dat geëngageerd is, iieeft cenige privileges; zij mag van haar verloofde vragen, dat hij 't rooken laat, of 't bierdrinken, maar 't waB toch ongehoord, dat ze hem hem het tuf-tuffeu verbood. Niettemin was hij bereid, zijn kar ontrouw te worden, als dat haar verzoenen kon. Hy dacht er eerst over, den automobiel te vor- koopen doch dit leek hem toch te groote zwakheid. Toen besloot hy, meer dan ooit te gaan automo bielen -- net als een teleurgestelde man naar do fleach grypt. En zoo zag men hem eiken dag rijden. Nu is er buiten Boomville maar éeu goede weg, bekend onder den naam van Boomville-Pikc, die loopt tot op het aangrenzend gebied van New-York en zich verliest iu de voorsteden dier metropolis. Na tuurlijk koos Clinton dezen weg, al was hij heuve- lachtig, zooals allo wegen in Pennsvlvanië, en 'twerd gauw overgebriefd aan Olive Warner, dat het jonge- I monsch daar eiken middag in volle vaart te zien was. j Dezo mededecluig bevestigde haar in de overtui- ging, dat nu alles tusscheu heu uit was. Voor het oog der wereld toonde zij zich trotscher nog dan voorheen alleen de spiegel iu haar bou doir was getuige van haar heimelijk leed. Meer en 1 meer berouwde haar de drift, op den bewusten na- j middag getoond. Oilie nam weer haar toevlucht tot de fiets, zooals Clinton zijn kar bestegen had. 't Gebeurde, dat zij fietste langs de Boomville-l'ike, een heel eind van 't dorp. 't Gebeurde, dat ze stopte om te rusten op den top van eon heuvel wat 'neel natuurlijk is daar trappen tegen de hoogte op iemand moe kan maken. En van dien heuveltop had ze een onbe lemmerd uitzicht naar beide kanten. Zoo zag ze een automobiel komen van Boomville. En nu gebeurde er iets onverklaarkaars. Ollie War ner trok een lange haarspeld uit baar kapsel en stak er roekeloos mee in den band van haar achterwiel, waarop die band langzaam bezwijmde. Ik heb neg nooit een wielrijder zoo iets met opzet zien doen. Alsof zij te laat de noodlottige gevolgen van die daad inzag, bracht zij de haarspeld weer op de plaats j waar die behoorde, en knielde, om het euvel aan I de fiets tc herstellen. Dit hield haar zoo bezig, dat ze beelemaal bet „tnf-tuf" niet hoorde, dat den heu- vel op kwam. - De jongeling in de kar was echter oplettender. Hoewel ze den rug naar hem toe gekeerd had, her- 1 kende hij haar dadelijkDit was een wenk van het lot! Hij deed zijn kar stilstaan en sprong er uit. „Goeden-middng, juffrouw Warner. Mag ik u hel pen Nooit was een jonge vrouw meer verbaasd. Zy slaakte een gilletje en rees snel overeind, hem aan ziende of hij een spook was. „O, is u het, meneer Clinton U deedt mij schrik ken. Ja, er is iets niet in orde ik dunk, dat mijn achterband lek is." Hij bezag den band met kennersblik. „Ja, die is defect. Er is zeker een steentje of een doorn tegenaan gekomeu. Ik zal 't even in orde ma ken." „O neen, doe geen moeite. Ik wandel naar huis en stuur iemand om de fiets tc haleu." „'t Is volstrekt geen moeite, heusch niet!" „Ja, maar ik mag een werk, waaraan ik zelf een hekel heb, niet vergen van een vriend!" „Een vriend. Ollie?" Is u dan myn vriend niet... meer?" „O, Ollie, Ollie, als ik je eens mocht zeggen, wat 'n spijt ik heb gehad, dat ikzöolotnp tegen je was! Het berouwde mij al, toen ik pas de kamer uit waa, en sedert beb ik geen prettig oogenblik meer ge- kond. Wil je mij vergeven. Ollie?" „Daar wij zelfs onzen vijanden moeten vergeven, is 't niet moeilijk, dat een vriend te doen. Maarje was erg driftig en hard." „Ja, het was heel leelijk van mij „O. je moet je-zolven niet te zwaar beschuldigen. Ik heb geen wrok tegen je gehad, geen oogenblik." „Je bent een engel, Ollie, veel te goed v >or deze I slechte wereld... Ik heb den ring nog in mijn zak. Mag ik... wil je hem nog eens aait.men? Hy stond zoo keurig aan je vingertje." (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1