Donderdag 7 fSt Maart 1901. Ne 5064. 50e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. iMEESFOQETSCïïE CQURAIT. UITGAVE: ^Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden f\.franco per rttrit a it post f\.\5. Advertentiën 46 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- FIRMA A- H. VAN CLEEFF roffiteiBmrS.,.Mtentiê° f'™»?1 15 ;en,-„ Reclames l-5 regels f 1.25; elke regel meer I u.zo. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos- nlln ILunAunl te AMERSFOORT ten evena'8 afzonderlijke nummers 10 cent. R.. advert in MlMmSlMr „aK™h* Telephoon 19. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Overwegende, dat alle ingezeten willen medewerken om de huldebetooging, te brengen aan het Koninklijk Echtpaar op Zaterdag 9 Maart e. k., te doen zijn eene WbltKliLlilill HUlaDEBETOOCiUUCï}en daarvan alleen sprake kan zijn, wanneer allen, die daaraan deelnemen, medewerken tot voorkoming van onordelijkheid, welke zou kunnen ontstaan, wanneer tjjdens het oponthoud van het Koninklijk Echtpaar gedrang plaats heeft, voortvloeiende uit den zeer begrij- pelijken wensch om het Koninklijk Echtpaar te zien gedurende den geheelen duur van dit oponthoud Overwegende, dat ter voorkoming van gevaar bij eventueel gedrang, krachtig zou moeten worden opgetreden; Noodigt het publiek uit de eenmaal ingenomen plaatsen niet te verlaten zoolang het Koninklijk Echtpaar hier vertoeft, opdat het niet noodig is met kracht ver plaatsing tegen te gaan en het blijke, dat alleen bedoeld wordt eene hulde te brengen aan het Koninklijk Echtpaar zonder op eigen wenschen te letten. Amersfoort, den 7. Maart 1901. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. van ASCH van WIJCK. Ds. 1). P. M. Graswinckel, die tegen me dio April emeritaat heeft aangevraagd als predikant bij de Ned. Hervormde kerk, is voornemens den 14 April zijn afscheidsrede te houden. Belanghebbenden worden er nogmaals aan herinnerd, dat, als maatregel van orde bij de Hulde-betooging op 9 Maart, Zaterdag ochtend geen perron-kaarten aan het sta tion der Ned. Centraal Spoorweg-Maatschappij zullen worden afgegeven, doch dat morgen (Vrijdag 8 Maart) des middags te 12 uur een beperkt getal toegangskaarten voor het eerste perron wordt beschikbaar gesteld aan het Bureau van Politie tegen 5 cent per stuk. Aan éen persoon worden hoogstens vijf van dergelijke toegangskaarten verstrekt. Ook de anti-revolutionnaire uStichtsche Courant" komt nu met de pertinente ver klaring, dat de geruchten over een al dan niet bedanken voor een zetel in de Tweede Kamer door den afgevaardigde voor Amers foort, mi'. F. D. graaf Schimmelpenninck, niets meer zijn dan geruchten en dat om trent een zich al of niet meer verkiesbaar stellen van graaf Schimmelpenninck zijner zijds officieel niets bekend is. Bij Kon. besluit is benoemd tot Directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Wil lemstad de beer A A. van Luyk, thans commies der telegrafie van de 3e klasse, werkzaam aan het Post- en Telegraafkan toor bier. üe heer G. de Weerd, tijdeiijk leeraar in Geschiedenis en Aardrijkskunde aan de in richtingen voor Middelbaar onderwijs hier, heelt in verband met zijn benoeming tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Roer mond ontslag uit eerstgenoemde betrekking gevraagd tegen 15 April. Mevrouw H. W. van Esveld-Mezger en ;le heer Th. H. G. Brandsen hebben hun benoeming als lid der Commissie tol wering van schoolverzuim niet aangenomen. Aanstaanden Dinsdag 12 Maart zal het veer tig jaar geleden zijn dat de heer H. W. de Heus benoemd werd tot Hoofd der openba re Lagere school 2e soort bier Heden is bet 25 jaar geleden dat de Ge meenteraad besloot tot den bouw der open bare Lagere school 3e soort aan de Konings straat. De aanbesteding volgde den 24 April 1876. Onze stadgenoot de heer J. Henry Lein- weber, waarnemend Gemeente-ontvanger van Amersfoort, staat op de voordracht ter be noeming tot Gemeente-ontvanger van Wage- oingen. De 138 lotelingen der lichting 1901 uit de ze Gemeente vertrokken gisterochtend naar Utrecht om bij de verschillende korpsen te worden ingedeeld De staf-muziek van het 5e regiment in fanterie, welke thans te Amsterdam dienst duet, zal Zaterdag ook te Apeldoorn zich doen hooren bij de onthulling der Gedenk naald. De le luitenant A. Maas Geesterauus, van het 2e regiment huzaren te Venloo, wordt 1 Juni voor den tijd van 2 jaar gedetacheerd bij de Rijschool te Amersfoort. De le luitenant H. A. van Zwijndregt, van het le regiment veld-artilierie hier, wordt met ingang van 1 Mei benoemd tot adjudant bij de 2e afdeeling van het korps. Aan de leden der oGaranten-Vereeniging" is het volgende per circulaire meegedeeld Door de uiterst geringe opkomBt der leden bij de voorstellingen op 6 November en 10 Januari gegeven, waardoor respectievelijk f161 en f164 moest worden bijgepast uit het garantie-fonds, sloot dit fonds op 1 Februari, na aftrek van alle onkosten, reeds met een tekort van ongeveer f80. Indi n het tweede gedeelte der contributie opgevraagd werd, ad f 260, dan zou, na aftrek van het tek rt, een batig saldo blijven van f J80, waaruit de onkosten dertweenog te geven voorstellingen zouden moeten worden be streden. Aangezien nu bet Bestuur, op grond van de onder vinding bij de vorige voorstellingen opgedaan, meent dat er hoegenaamd geen gronden bestaan om op hoogere ontvangsten bij die uitvoeringen te kunnen rekenen terwijl de onkosten ten laste van bet fonds, evenals bij de twee vorige voorstellingen, f380 zul len bedragen, zoo zal zelfs de tweede helft der con tributie in 'tgeheel niet voldoende zijnen nogf200 door de leden betaald moeten worden. Dezen zeer ongunstigen toestand wenscht het Be stuur niet in bet leven te roepen en, na raadpleging van- en in overleg met den Raad vau Beheer, geeft het den leden kennis, dat dit jaar geen voorstellingen meer zullen worden gegeven en in de Algemeene verga dering in April zal worden voorgesteld: öf de Ver- eeniging te ontbinden, óf wel zoodanige regeling te te treffen, dat bet geven van minstens 4 voorstel lingen gewaarborgd zij. Het nu ontstane tekort zal gedekt worden door van de gehuwde leden f0.65 en van de ongehuwde leden f0.25 te innen, over welk bedrag in Maart per kwitantie wordt beschikt. Plaatsgebrek noodzaakte ons, in het vorig nummer slechts ter loops ei op te wijzen, dat ^Volkshuisvesting" bij de veiling door notaris Knoppers gehouden eenige ®per- ceelen" iD de Groote Haag aankocht. Het zyn vijf woningen, die samen f3.25 per week aan huur opbrachten en die nu voor f 1010 door de Naamlooze Vennootschap uit haar Reserve-fonds zijn aangekocht. Voorloopig blijven ze onveranderd, maar ook onbewoondlater worden ze gesloopt en vervangen door gezonde woningen, gelijk ze er nu reeds een 40-tal beeft op haar ter rein aan den Utrechts^Len weg. Hulde aan het Bestuur, dat zóo den wo ning-misstand hier verbetert. Wellicht een aansporing tevens om deel te nemen in het maatschappelijk kapitaal, dat wel geen hooge maar toch altijd een zekere rente afwerpt; gezwegen natuurlijk van den moreelen kant der zaak. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der Wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap Brengen ter openbare kennis, dat verzoekschrif ten om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen zijn ingekomen van J. van Harpon, en W. D. la Pierre, respec tievelijk in de perceelen, gelegen aan den Utrecht- schcn straatweg 67 en aan do Breedestrnat'no 51. Amersfoort, den 4. Maart 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester T. A. J. van ASCH van WIJCK. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. (5 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dut een door J. B. Rouwhorst, ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene Inooilbakkerij in het peiceel alhier gelegen aan de Langostraat No 102., bij het Kadaster be kend onder Sectic E. No 738, op de Secretarie der gemeente ter visiu ligt, en dat op Maandag, den 18. Maart aanstaande, des voormiddags te half elf uren gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om ten overstaan van het Gemeente bestuur of van een of meer zijner leden, bezwa ren tegen bet oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, den 4. Maart 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. van ASCH van WIJCK. De Secretaris, B. W. Tu. SANDBERG. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 264 der Gemeentewet. Doen te weten, dat het 3e Aanvnllings- ko hier dor Plaatselijke directe belasting naar het Inkomen over het dienstjaar 1900, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht, in af schrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente voor eenieder ter lezing ligt. Amersfoort, den 6. Maart 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Do Burgemeester, T. A. J. van ASCH van WIJCK. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. Aanstaanden Zondag zal in de Luthersche kerk bier geen godsdienstoefening worden gehouden. Een jong-eeuwsch huwelijk. 3. (Slot) Zij nam don ring gelaten aan, heel goed begrij pend dat iomand die eenmaal aan 't vergoten gaat niet halverwege kan stoppen. Zij vergaten beide don gekwetsten wielband en zaten gezellig te praten. In baar Opofféronden ijver om de schuld op xieh te ne men, giup de jongedame zelfs zóo ver, dat ze den automobiel begon ie prgzen. Het trillen en puffen had haar eerst legen 't nieuwe voertuig ingenomen. Aangezien de kar op dit oogenblilc zoo hard stónd te puffen en te trillen als maar mogelijk was, sprong hij haastig op en bewoog een paar hefboomen en krukken om (lat hinderlijk leven te doen ophouden. Hij lette er niet al te scherp op wat hij deed, daar het meisje meor zijn aandacht trok dan de automo biel. iiBus bepaald bevooroordeeld ben je niet 7" zei hy „Noen, alleen wat bang. Als ik er een ongeluk meo kreeg, zou ik 't, geloof ik, besterven." En 't duurde niet lang, of hij had Ollie overreed, naai t hem per automobiel de reis te vervolgen. Ze zou den de lie',a achter do heesters verbergen en meo- «onieu op do terugreis. ging naast hom zitten en de automobiel trilde en zuchtte weer al haar best. Ze gingen snel berg- K'11't meisje hield van angst den adem in; haar angst mank to hem zenuwachtig, en hij hm! 't druk mot bootui'ou, dat hem eenige moeitesülieen te kosten. «Zouden wo niet omkeeren?" vroeg zij eindelijk. „Weineen, 't gnat best, en we zijn immers in een ommezien weer thuis." Zij betwistte dit niet en zweeghij was óok stil, al zijn aandacht scheen vereischt door de machine. Ze vond een tandem toch prettiger. „Zou je niet wat langzamer rijden waagde zij een poosse later te vragen. „O, bard is 't veiligst; anders gaan de lui toch niet uit den weg." „O, Herbert, kijk eens, daar zijn zooveel kinderen op straat! Rijd toch wat zachter!" „Dan moeten de oudera ze maar binnen houden „Hoe kan je nu zoo spreken 1" riep Ollie veront waardigd. Doch Herbert gnf geen antwoord. Hij klemde de eene hand vast aan 't stuurwieltje en deed met de andere onophoudelijk de trompet toeteren. Zweet parelde op zijn voorhoofd. De kinderen begroetten vroolijk het voertuig der 20e eeuw, maar ze bleven midden op straat, arge loos, tot ze, het gevaar merlceud, uiteen stoven alB een troop kippen. Een kleintje ontsnapte te nauwer nood. Verontwaardigde kreten gingen op van schier clko huisdeur, waar moeders stonden, maar de hel- sche machine was al ver weg. „Herbert, steunde Ollie, je badt dat arme kindje bijna overreden I" „Onzin 1 siste Clinton door zijn opeengeklemde tanden, ik deed 't maar om ze verschrikt te maken. Ze moeten leeren. uit de ongen te kijken." „Herbert, beval juffrouw Warner, laat de wagen stilstaan dadelijk I" „We gaan zoo mooi!" „Stop, of ik spring er uit „Blijf zitten en wees niet dwaas! zei hij ruw. Ik ben de baas nu!" Olive was geheel verslagenzóo lmd nooit iomand tegen haar durven spreken. En als een bliksemstraal kwam nu do gedachtehg is krankzinnig I Ik vlieg niet een gek door do Voreenigde Staton. Do smart heeft zijn hersens van streek gebracht! Droefheid, medelijden, vrees brachten haar in een onbeschrijflijken zielstoestand. Ja, diestarende oogen, die dichtgeknepen lippen, dat star volharden bij 't eenmaal begonnen werk, 't waren de duidelijkste kenteekenen van waanzin. Ach, waarmee zou dat- eindigen T Beiden waren reddeloos verloren Zij ontmoetten twee dames te paard; de dieren werden schichtig van de automobiel, en 't scheel de weinig, of er was een ongeluk gebeurd. „Malle wezens, die vrouwen, zei Clinton, zijn meisje voor 't eerst weer aanziendewie rijdt er nu met zulke schichtige paarden f" Olive antwoordde niet. Een oogenblik later lachte hij luid, den heeschen lach der zinsverbijstering. Ollie had dat nooit eerder gehoord, maar ze herkende 't dadelijk. „Een mooi land hier, hét" vroeg hij. „Heel mooi Ze zag met wanhoop een ander dorp naderen. Eor ze er waren, begon echter opeens de vaart van hun kar te minderen en kort daarna stond de automobiel stil. Clinton's verstijfde armen gleden van het stuur af en vielen machteloos langs zijn zijde. „Goddank!" mompelde hg. „Wat is er?" vroeg zij, zoo natuurlijk mogelijk. „De benzine is op, en ik ook, OllieGoddank ik had nooit gedacht, dat ik hem tot staan kreeg. De verbinding tusschen dezen knop en domachiue verbrak, hoo weet ik niet, maar 't was mij onmo gelijk, te stoppen." „Waarom zei je dat niet „Ik durfde niet. Ik was bang, dat je er uit zoudt springen." ,,'t Was toch bett geweest dan mij in den waan te breugen, dat ik met een kianzinnige reed." „Dacht je dat? Nu je wa:; dicht bij de waarheid. Veel scheelde 't niet, of ik was gek geworden." „Waar zijn we nu wel?" vroeg 't meisjoongerust. „Precies weet ik 't niet, maar dat zullen we wel gauw uitvinden." Ze stonden nu beiden op den weg naast den rus tenden puffer. „Ik moet om negen uur thuis zijn, begon ze weer, ga gauw in 't dorp telegrafeeren aan mijn vader en huur een flink span paarden." De informatie, in 't dorp opgedaan, was niet erg geruststellend. Ze wareu al in den Staat New-York, en per rgtuig konden ze niet eerder dan den volgenden dag Boorn- ville bereiken. Om van een spoorweg gebruik te maken, dienden ze eerst door te gaan naar New-York. De dorpssmid bleek niet in si nat, den automobiel weer bruikbaar te maken. Al dit slechte nieuws maakte Ollie wanhopend. Zij begon te schreien. „Ollie, vleide Herbert, haar hand nemend, huil daar uiet om. Wees eerstandig en luister eens naar mij. Ollie, New-York is een van de Staten, waar men zonder voorafgaande formaliteiten kan trouwen. La ten wij gaan trouwen, aan je oudera telegrafeeren en dan naar Newport sporen." Doch zij weende sterker, en snikkend bracht z\j uit: „Ik ik begrijp niet, datdat jij zoo iets durft voor stellen En en ik heb ook geen costumes voor Newport!" „Kindlief, dat is gauw verholpen. We gaan direct naar New-Yorkdaar kan je alles koopen. Ik zal seinen om geld, als ik niet genoeg bij mij bob. Newport is een alleraangenaamste plaats om de wit tebroodsweken door te brengen te New-York koopt men net zoo goed als te Pargs." De twee stonden op en wandelden samen naar hot dorp. Den volgenden dag kwam mejuffrouw Ollive War ner als mevrouw Clinton te Bootnville terug, vol vreugde ontvangen door de wederzijdsohe ouders.

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1