Binnenland. Ingezonden. In de jongste vergadering der Kies-ver- «eiiiging «Nederland en Oranje" werd her- koten het aftredende Bestuurslid de heer H. Koning en gekozen tot stemhebbend afge vaardigde naar de Deputaten-vergadering as. a. M. Dunner, secundus ds. D. Huijsing.' Maandagavond kwamen, op uitnoodiging van «Patrimonium", in hot lokaal «de Zaaier" met haar byeen de besturen van den «Roomsch Katholieken Volksbond" en den «Chr. Natio- 'nalen Werkmansbond" teneinde de moge- ijkheid te bespreken tot het organiseeren van een Transvaal-avond, waarvan de opbrengst, n aftrek der onkosten, ten bate zal komen aan de slachtoffers van den rampzaligen krijg in Zuid-Afrika. Daar het plan by de verschillende bestuur- deren volkomen instemming vond, werd over gegaan tot het vormen van een comité, dat ae nog noodige stappen zal doen om tot het gewensr.hte doel te geraken. Als leden van aat oomité werden gekozen J. van den Brink, D. Meester, J. van Hoeyen, M. Pijpers, L. van den Biezenbos en G. van Wijland. Besloten werd, dezen Transvaal-avond te doen plaats hebben op Dinsdag 9 April a.s. des avonds 8 uur in de groote zaal van »Ami- citia". Lezeressen en lezers aan te sporen, dezen Transvaal-avond te gaan bijwonen, zal wel overbodig zyn, als wij hun nog kunnen mel den dat ook nenige Zuid-Afrikaansche ban nelingen daar spreken zullen in de lands taal en eenige Transvaalsche- en Kafierlie- deren zullen ten beste geven. Het afschuwelijke weder en ook de feesten te Amsterdam mogen de aanleiding zijn ge weest, dat bij de gisteravond gehouden ver gadering van de vereeniging «Handel en Nij verheid" buiten het voorloopig Bestuur slechts 16 leden tegenwoordig waren van de 66 welke de vereeniging thans telt, behalve de velen die toezegging deden om toe te treden. Daar het voonoopig Bestuur meende zyn functiën te moeten neerleggen, werd over gegaan tot de keuze van een definitief Be stuur, tot leden waarvan werden gekozen de heeren J. M. van Vlaardingen (lange jaren Voorzitter en thans Eere-voorzitter van een dergelijke vereeniging te Zwolle), A. H. van Kalken, H. J. Croockewit, J. II. van der Mei den, G. Berns, M. R. N. Oosterveen en F. m. Houbaer. Om het late uur werd uitgesteld de be handeling van de ontworpen Statuten en Reglementen, die weldra in druk zullen wor den gezonden aan de leden en in een eer lang te houden vergadering zullen worden vastgesteld. Wie zich alsnog als lid zou wenschen aan te melden, kan zulks doen bij een van de Bestuursleden. De heer Houpst verzocht ons, naar aan leiding van achterstaande advertentie, in ver band met de velerlei geruchten die hem ter oore kwamen, te willen aandriugen op eene trouwe opkomst ter Algemeene vergadering van 8 Maart 's avonds 7 uur precies in «de Arend". Aan welk verzoek wy voldoen. Het eerste elftal van «Quick" zal aanstaan den Zondag liet voorrecht mogen heb ben, voor de derde maal naar Amsterdam te mogen reizen om daar tegen «Volharding" te Kampen in den wedstrijd om den Hol- dert-beker, indien althans het drassige ter rein niet vóór Zaterdagmiddag wordt afge keurd. Het tweede elftal van «Quick" speelt Zon dag te Utrecht legen «Vitesse" van Utrecht. Ook door de «Onderlinge Brandwiurborg- Mau'schappij" te Amsterdam (Directie De Jong Co., correspondent D. Hubers Zn.) is aan de brandweer voor haar vlug en flink optreden bq den brand ten huize van den heer K. Kok, aan de Langestraat, een pre mie uitgereikt van f15. Namens de Brandwaarborg- en Inbraak- verzekering- Maatschappy te Arnhem (Direc tie André de la Porte, agent de heer J. van der Plank) is voor de Wilhelmina-spuit een premie van f 10 ter beschikking gesteld voor haar flink optreden bij den brand ten huize van den beer J. M. van Thiel, uan bet Plantsoen. Bij de door de Holiandsche IJzeren Spoor weg- Maatschappij gehouden aanbestedingen voor liet uitvoeren van onderhoudswerken op de spoorwegen Eist, RessenBemmel Dordrecht, Resteren—Amersfoort en Nyfhe- genKleef was minste inschrijver voor per ceel 4 onze stadgenoot de heer H. Heiliigers. voor f3219. Bij de Maandag te Barneveld gehouden voorjaars-paardeumarkt werden aangevoerd 525 stuks. De handel was, vooral door de aanwezigheid van veel vreemde kooplieden, levendig. Werkpaarden golden flOüaflSO; luxe-paarden f 300 a 1600. Wel mogen we niet altijd in staat zijn bet kruis dat anderer schouders drukt weg te nemen, maar toch kunnen we er met een weinig goeden wil steeds een kussentje onder schuiven. De Tweede Kamer heeft bij de behande ling der Legerwet o.a. het amendement-Van Dedem aangenomen met 46 tegen 36 stem men waarbij bepaald wordt, dat de lengte slechts 1.55 M. behoeft te bedragen. Het amendement-Van de Velde (behaud van vrijstelling van eenige zoons) werd verworpen met 59 tegen 24 stemmen. Het amendement-Van Dedem (combinatie van eenige zoons en overschietende broeders uit andere gezinnen) werd verworpen met 59 tegen 22 stemmen. Het amendement-Van Gilse (om de groot ste helft der broeders te doen dienen) werd aangenomen met 42 tegen 39 stemmen. Bij de Tweede Kamer is thans ingekomen het wetsontwerp tot herziening der Wet op de invoerrechten volgens de waarde dei- goederen. Door het Bestuur van de «Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boter- en kaashandel" is bet volgende adres verzonden aan Zijne Excellentie (Ten Minister van Bin- nenlandsche Zakenc «Herhaaldelijk wordt in den laatsten tijd in buitenlandsche bladen geklaagd over do onbetrouwbaarheid der Nedcrlandsche boter. Met klem wordt verkondigd, dat Nederland is en blijlt het land der knoeiers, en vooral ook aangetoond dat de wettelijke maatrege len, in ons land in werking of aangenomen, minder streng zijn dan die welke bestaan in die Staten waarheen onze boter wordt uitge voerd. Wanneer men deze uitingen der pers in verband brengt met andere verschijnselen, speciaal met de processen in den laatsten tijd over Nederlandscne boter gevoerd, zoowel in Duitschland als in Engeland, dan is er geen overdrijving, als gevreesd wordt dat onze uit voerhandel in boter door een zeer ernstig gevaar wordt bedreigd. Reeds is in Duitschland het denkbeeld geop perd om den invoer onzer boter te verbie den tenzij wij minstens dezelfde maatregelen nemen als die in Duitschland bestaan. In Bel gië treedt met 1 Januari in werking een Koninklijk besluit, dat. ons onvermijdelijk moeilijkheden zal berokkenen. De bestaande Boterwet, is tegenover het dreigende gevaar te eenen male onvoldoende de nieuwe wet is dit, belaaseveneens. Het is voorzeker iets zeer abnormaals en vreemds, reeds nu aan te dringen op wijzi ging eener wet die nog uiet is ingevoerd. Toen wordt die aandrang gerechtvaardigd door de omstandigheden. Het geheele of ge deeltelijke verlies van den uitvoerhandel zou voor den veehoudenden landbouw en daar door voor de volkswelvaart een schade ver oorzaken zóo omvangrijk, dat daartegenover elke aarzeling moet wijken. De ondergeteekenden achten het in elk ge val plicht, de wetgevende macht op het drei gende gevaar te wijzen (daar alleen door wettelijke maatregelen iets tegen dat gevaar te doen is) en aan te geven welke maatre gelen volgens hun overtuiging noodig zijn. Ze gaan daarbij uit van de stelliDg, dat men in de Staten, die onze boter invoeren, van ons zal vragen dezelfde waarborgen te gen bedrog, die genoemde Staten door hun wetgeving van eigen ingezeten vragen. Op dftn voorgrond staat hierbij de bepaling, voor komende in de Boterwetten van Duitschland en België, waarbij den fabrikanten van mar garine de verplichting wordt opgelegd de margarine te vermengen met een zeker per centage Sesam-olie. Door deze vermenging met of bijvoeging van Sesam-olie is het mo gelijk, iedere vervalsching van boter met mui garyie zeker te constateeren. Werd in do Nedcrlandsche Boterwet deze bepaling eveneens opgenomen, dan zouden de voornaamste bezwaren zijn opgeheven. Van Engelsche zijde wordt verder gewezen op de wenschelijkheid om in onze wetgeving over te nemen art. 7 van de «sale of food and drugs bill", waarin wordt voorgeschre ven, dat iedere fabrikant van of groothan delaar in margarine verplicht is een regis ter te houden dat inhoudt, de hoeveelheid en de bestemming van elke zending marga rine die afgeleverd wordt, welk register te allen tijde door de beambten van het Mi nisterie van Lundboouw kali worden in gezien. De ondergeteekenden verzoeken u beleefd maar dringend om de wet te wijzigen iu dien zin, dat in elk geval bet voorschrift omtrent de by voeging van Sesam-olie, zoo mogelijk ook art. 7 der Engelsche wet, daarin wordt opgenomen. m Helena vrijwilligerskorps, heer J.Th. [Ian 18 December I* z y.Afrikaansche E. Caneel, vice-consul der ima Republiek l. 's-Gntveflhage. woiai leendNorland blijven, g?- certen, teiwijl ik nu p kamp °P makerij en -boenmale te richten, waar de jeugd ge ambacht kunnen leeren. Ik n Hoofd- ',U„oJ waartoe l het noodig. JU,n» de Zuid-Hollandsche 'ei-eanjuiDg voorntje Bóeren-krijgsgevangenenteSliediech steunt met geld, Arnhem met geM engoel, en Rotterdam is flink uit den hoekkernen met de laatste mail, waaruit ik dan ook de Kerstboom opbouw. Den Haag eerste met ons oen zending te sturen maai mocht ik nimmer taal noch leekenme' hooren na dio eerste bezending. Wij zijn geenszins hui-clous omtrent don nt.al.ig Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen. Definitieve ontvangsten over de maand Janu- ari 1900. Reizigers Bagage en honden Goederen, levende dieren, f 692 608.446 -ƒ4 76 906,79 4900 Stavoren, eertijds een bloeiende handels stad en de residentie der Friesche Konin- ;en, doch sinds jaren reeds behoorende tot Ie «doode steden der Zuiderzee", had op 1 Januari j.l. een bevolking van niet meer dan 765 zielen. Aan éen brief van den heer Versélewel Ie Witt Hamer, kapitein bij het Hollandscbe Hel opnemen vau Ingezonden «lukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk 111 Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven, Vrouwenarbeid, Nog altijd geven zich leden op voor do Nieuwe Vereeniging, waarin die van de „Nationale Tentoon stelling van Vrouwenarbeid" binnen kort zal overgaan. Mar.r ook worden nog altijd vragen gedaan, omtrent hetgeen de Nieuwe Vereeniging wil en wat men verwachten kan van bet door deze op te richten „Arbeidsbureau voor vrouwen. De vereeniging wil voortzetting van het werk, door en vöor de Tentoonstelling gedaan. Zij wil zich op de hoogte stellen van alle aangelegenheden betredende de vrouw en haren arbeid en stelt zich zoodoende, evenals de Vereeniging Nationale J en- toonstelling van Vrouwenarbeid ten doel, de uit breiding van den werkkring der vrouw te bevorderou. Het Bureau bovengenoemd, wil worden een vraag baak, waar men inlichtingen zal kunnen krijgen aangaandeden arbeid, welke door vrouwen op elk gebied kan worden verrichtde voorwaarden, waarop zij zich voor dien arbeid zal kunnen be kwamen en den tyd dien zjj daarvoor behoeft; de omstandigheden waaronder en de plaats waar zij de eenmaal verworven kennis of vaardigheid, of beide, produktief zal kunnen makende vooruit zichten, die voor haar aan dien arbeid verhouden zijn, enz. Om deze inlichtingen te kunnen verstrekken, moet er natuurlijk onderzoek worden gedaan naar de toestanden, zooals zij thans zijndeze moeten bestudeerd worden, de oorzaken er van opgespoord, de gevolgen er van nagegaan worden, en nog veel op de hoogte kan zijn. Daarom hoopt en vertrouwt de Vereeniging op den steun van velen, zoowel van personen als van Vereenigingeu. Deze laatste behoeven niet te vreezen, dat het Bureau haar concurrentie zal aandoen. Integendeel. Elke Vereeniging, door wie vrouwen belangen be hartigd worden, heeft in den regel een speciaal deel daarvan voor hare rekening en bemoeit zich maar weinig met alles wat daar buiten ligt. De taak van het Bureau zal het z\jn, om te kunnen aange ven, uaar welke Vereeniging een speciaal geval verwezen moet worden om hulp te vinden. Het mag dus in het belang worden geacht, zoowel van de speciale Vereenigiugen als van hot Bureau, wan neer de Vereenigingen genegen worden bevonden de gegevens, waarover zjj op speciaal gebied be schikken, ten dienste te stellen van het Bureau. Omgekeerd zal bet Bureau het werk der bestaande Vereenigingen kunnen steunen. En nu meone men niet, dat de Nieuwe Vereeni ging weer iets aparts, iets afzonderlijks zal zijn. De Nieuwe Vereeniging zoo aangeduid zoolang de eigenlijke naam nog niet is vastgesteld zal de plaats innemen van de „Vereeniging Nationale Ten toonstelling van Vrouwenarbeid", welke op 30 Juni e. k. te niet gaat. En is hier dus eigenlijk geen sprake van weer iets nieuws, maar vau de voortzet ting onder een nieuwen naam en in nieuwen vorm van een Vereeniging, die reeds bijna vjjl' jaren heeft bestaan. Zal de Nieuwe Vereeniging reeds spoedig kunnen overgaan tot de oprichting van het door velen zoo zeer begeerde Bureau van Vrouwenarbeid, waaraau oen gesalarieerde Directrice en Secretares moeten wor den verbondeo, dan spreekt het van zeil', dat een eerste vereischtc is dat velen, zeer velen de Ver eeniging financieel steunen. Immers, de rente van het batig saldo der Tentoonstelling, groot ruim f20 000, is daartoe te eenen male ontoereikend. Wie dus sympathie gevoelt voor het te onder nemen werk. geve zich aan als lid der Nieuwe Vereeniging en wekke bovendien andoren op het- zellde te doen en wel aan het adres van mevr. O. O. PekelharingDoijor, Melkweg 6. Groningen, by wie tevens op aanvraag circuluiros te verkrijgen zijn. Aan allen, die zich tydig als lid opgeven, zal ge lijk met de convocatie voor de constitueerende ver gadering die waarschijnlijk zal plaats hebben in de l'auschweek een exemplaar van de concept- statuten kunnen worden toegezonden. Hoewel de contributie, aan het lidmaatschap ver bonden, nog moet worden vastgesteld, zal deze toch zeer waarschijnlijk de som van fl 'sjaars niet behoeven te boven gaan, vooral wanneer zij, die meer kunnen missen, een hooge bijdrage toezeggen, Gevonden voorwerpen. Aan het Bureau van politie alhier zijn voor «Ie rechthebbenden terug te bekomen de volgende gevonden voorwerpen1 oor bel, 4 bril met étui, 4 wandelstok, 1 zilveren remontoir, 4 zwart wollen doek, 4 zilveren armband. 'Sgoi ontvangsten on telegraaf Totaal 4904 Ua'nmri6" M™8404.48 f 1706397» Gemiddeld aantal Kilom. in rapl. af i Jamlan 1 85 AagkVmme,"85' -f36.31 /34.72 Uedorlandsclie Centraaf-Spoorweg."" Maatschappy. Totale ontvangsten over de maand No,^ Ragage' en honden ÏÜSMS Buitengewone ontvangsten en telegraaf 733.79 Totale opbrengst f 108 310,975 1900 4809 Ontv. over Nov. f408 340.97^ f 407940.20 T°S'l 'jan.' ,0" f 1 235 *50.740 f4 223 208.54' Gem. aantal K.M. in expl. sedert 4 Jan. 14- 412 Ontvangst per ..oor,,, dagkilometer 133.56 1 32./0. reclames 4—5 regels f 1.25; elke regel meer f0.25. Dacelijkscho lof. Zij die ze gebruikt hebben, bevelen de Pink Pillen aan. lederen dag leest men loffelijke getuigschriften die bewijzen hoe vele diensten de Pink Pillen de zieken bewezen hebben. Zij zijn volgens personen die ze gebruikt hebben van eene onwaar deerbare kracht. Eene breedvoerige correspondentie van den beet J. S. Dooren te Denekamp (Overijssel) ligt voor ons en waarvan wij slechts de hoofdpunten van melden. De heer J. S. DOOREN, volgens portret. In 1898 kreeg ik steken in den rechter kant v de huik, ik Bloeg er niet veel acht op, doch het werd al erger en erger. Verschillende geneesheeren raadpleegde ik, en werd en besloten tot eene operalie over te gaan, doch ik kon er niet toe besluiten. Ik las veel over de Pink Pillen en besloot ze ook eens aan te wenden, en werkelijk reeds terstond Da eeuige dagen ze gebruikt te hebben, gevoelde ik rnjj beter, ik ben aardig te recht gekomen, maakt het gerat bekent, een ieder kan bij mij inlichtingen bekomen. Indien ik mjjn lijden letterlijk moest beschrijven, had ik wel 6 vel papier noodig. In een volgend schrijven, vraagt hij ons, waarom zijne genezing nog niet gepubliceerd ia geworden, zekerlijk dat U er zoo vele hebt, dat een ieder op zijn beurt moet wachteD, doch doet hetzoospoeüg mogelijk, er zijn vele bekenden van mjj die er da gelijks naar in de couranten zoeken. Ik ben U uiterst dankbaar voor Uw wondervol geneesmiddel, dut mij thans in staat gesteld heeft in mijn onderhoud te kunnen voorzien. De wer king der Pink-Pillen is wondervol Andere ziekten welke de zelfde oorzaak hebben, zoonis rheumatiek, huidziekten, algemeene zwakte, beenziekte bij het kind en somtijds de tering zijn door hun gebruik genezen geworden. Door de maag het opnemen van het voedsel te vergemakkelijken nu door het bloed te zuiveren, genezen de Pink Pillen alle ziekten. Prijs f 1.76 de doos, f9.— per 6 doozen. Verkrijg baar bij Snabii.iê, Steiger 27, Rotterdam, hoofd depothouder voor Nederland, eu ApothekeD. Franco toezending tegen postwissel. Burgerlijke stand ran Amersfoort. vnn 28 Februari tot en rnet 6 Maart 4901. GEBORENCornelia, d. van C. de Rtiij* ter en C. M. de Bie. Jan Willem, z. van W. van Nus cn H. Huis. Jan, z. van J- van Diemen en A. C. Los. Gijsbertha, d. van L. Palland en E. Smit. Louise Leonie, d. van G. L. Mi'iller en L. N. G. de Petit. Maria Adriana, d. van B. Kortbeek en E. Steonbeek. Bertha Elisabeth, d. van D. de Groot en H. W. Ratzer. Hendriks Johanna, d. van H. Hendriks en J. Valken- burg. Abram Leonardus, z. van H. A. van Zwijndrecht en G. M. ter Meulen. - Jeannetta Wilhelmina, d. van J. Ruijs en I. D. G. vari Tellingen. Jan Frederik, z- van M. Kok en C. K. Hermans. Adrianus j v) H0ndrikf z. van M. Berendse en F. de Vries. Geertruida Maria, d. van W. Binneveld eri J. C. Gouw. Rijntje Gijs* berta, d. van N. Vlug en J. Geitenbeek. Nicolaas, z. van W. Pot en G. van Empelen. -

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 2