Donderdag 16 Mei 1901. No 5084. 50e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. AMERSFOOETSCHE COURANT. UITGAVE firma a h van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maandeo f\.franco per- post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 40 cent. Legale-, oflicieële- en ontergeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f o. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht on kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Tclephoon 11». KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente AMERSFOORT, h Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris lier Koningin in de provincie Utrecht van den 20. April 1001, No. 3, N. M. en S. (Provinciaal blad No. 55), omtrent het onderzoek van verlofgangers der Nationale Ilitle te land Brengen bij deze tor kennis der belanghebbenden, lat bet onderzoek van verlofgangers, die vóór den April dezes jaars in het gerot vau onbepaald ver lof zijn gesteld, oui het even of zij in den loop van [lit jaar tot opkomst onder de wapenen zijn verplicht iuet uitzondering alleen vau ben, die in Juni in --crkelijken dienst moeten komen), of tut vroegere ichtingen behooron, en wogens latere inlijving of >m andere redenen niet met de manschappen van ie liehliug waarvoor zij bij de Militie dienen, ont jagen zijn, bedoeld bij art. 13S der Wet van don 9. Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), door den beer Colonel Militie-Commissaris zal gehouden wordeu ip Zaterdag 15 Juui a.8. over de manschappen, be- loorende tot bet le, 2e, 3e, 4e, Ge, 7e en 8c Regi- neiit Infanterie, op Maandag 17 Juni a.s. over de minschappen bohoorende tot het 5e Regiment Iu- uilerie, op Dinsdag 18 Juni a.s. over de mansciiap- on behoorcDde tot bot regiment Grenadiers en Ja- ers en het korps Genietroepen, en op Woensdag 19 uni a.s. over de mauscbappen behoorende tot de iverige korpsen telkens des voormiddags ton 10*/k uur; dat de verlofganger by dat onderzoek verplicht is verschijnen in unilorm gekleed en voorzien van e kleeding- en uitrustingstukken door hem bij zijn irtrek met verlof medegenomen, van zijn zak- loekjo en van zijn verlofpas een arrest van twee tot zes dagen, te onder in de naastbjj gelegen provoost, of bót naastbij ijndc Huis vau bewaring of arrest, door den Militie- uissaris kan worden opgelegd aan den verlof- ;auger 1. die zonder geldige redenen niet bij het onder dek verschijnt; 2. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige edenen niet voorsien is van de opgenoemde voor- 3. wiens kleeding- of uitrustingstukken b(j heton- lerzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4. die kleeding- of uitrustingstukken aan een an der behoorende, als de zijne vertoont en voorts, dat gedurende den tijd, dijn het in art. 138 der wet bedoelde onderzoek duurt en in het ilgemeen, wanneer zjj in uniform zijn gekleed, de ratischappen der Militie te land worden geacht ODder de wapenen te zijn en mitsdien op hen van ^passing zijn het Crimineel wetboek en bet Regie- ent van krijgstucht voor bet krijgsvolk to lande. Wonlende overigens wel uitdrukkelijk bolcoud ge- salet, dat men zich in geen geval kan beroepen op iet niet-ontvangen eener bijzondere oproeping, maar dat üe tegenwoordige kennisgeving, welke éenig en alleen als bewijs geldt dat de verlofganger behoorlijk ie opge roepen. hun bij niet-verschijning in verzuim stelt. Amersfoort, den 15. Mei 1901. Burgemeester on Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. van ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, B. W. Tit. SANDBERG. 2 (Slot.) Nu onderzocht ik sir Evelyn. Geen geneeskundige bul]) kon hier meer baten. Een slangenbeet bad hem gedood. Bij het officieelo onderzoek naar deu dood trad k op als eenige getuige.' De jury sprak als baar oordeel uit„dood door een noodlottig toeval" an ik deed geen moeite, dien menschon aan bet verstand te brengen, waarvan ik zelfs overtuigd was, "imelijk, dat de baron 't slachtoffer was geworden m een schandelijken toeleg. Ik besloot, op eigen band de zaak na te speuren Ulnar wat kou ik eigenlijk beginnen 7 Na een weck of zes was ik even ver als te-voren, en ik had niet ilen minsten steun van Dick Foster, deu vooruaam- Bten erfgenaam. Juist toen ik begon te wanhopen aan succes, ge leurde er iets, dat mij onvorwacht tot de oplossing van hot raadsel leidde. Op een April-avond bezocht ik met mijn rrieud I°pe, die juist terugkeerde van een studiereis iu Italië, een groot variété-theater. Onder de meoron- eds smakeloozc e i oninteressante vertooningon Praken wij over de nieuwtjes, die er waren voor wallen gedurende zijn afwezigheid, natuurlijk ook vei den gehoimzinnigen dood van sir Evelyn In- Hope was, hoewel artist, oen schranrior unvn, dio zich niet alleen in bet veelal bekrompen cirkeltje der kunstenaarswereld bewoog. Hij was het dadelijk met inij eens, dat er bij dien tragischen dood van don verzamelaar iets anders in 't spel was dan toeval. ..Die slang, meende hij, was in den stok verbor- Do twaalfde provincie. De hoofd-iohoud van het bij de Tweede Kamer ingekomen wetsontwerp tot afsluiting en droogmaking der Zuiderzee, kan wordeu saamgevat in het volgende: Op nader vast te stellen wjjze worden voor rekening van den Staat de werken uitge voerd, welke noodig zijn io. tot afsluiting van de Zuiderzee door een afsluitdijk, loopende vau de Noord-llol- landsche kust door het Amsteldiep naar het eiland Wieringen, en van daar naai de Friesche kust bij Piaam, 2o voor de droogmaking van twee gedeel ten der afgesloten Zuiderzee en wel a. een Noordwestelijk gedeelte, begrensd door de Noord-Hollandsclte kust, den afsluit dijk door het Amsteldiep, het eiland Wierin gen en een aan le leggen dijk van dit eiland naar de Noord-Holluudsche kust nabij Mede- blik b. een Zuidwestelijk gedeelte, begrensd door de Noordhollandsche kust en door een aau te leggen dijk, loopende van omtrent Blokkershoek naar het eiland Marken en van daar naar den Noordelijken oever van het Monnikendammer Gat 3o. tot voorziening in do belangen van waterkeering, afwatering en scheepvaart, voorzoover deze door de afsluitiug en de droogmaking geschaad worden 4o. tot voorziening in de belangen der landsverdediging, in verband met de sub 1, 2 en 3 bedoelde werken. De Zuiderzeevisschers-bevolking zal op bij algemeenen bestuursmaatregel le bepalen wijze een tegemoetkoming ontvangen in de haar door de afsluiting berokkenae schade. Twee voordeelen, die sterk op den voor grond treden, biedt, naar de Memorie van Toelichting, geteekend door de Ministers van Waterstaat, Financiën en Oorlog, mededeelt, de oplossing van het Zuiderzeevraagstuk de verbetering van den watertoestand der om den zeeboezem gelegen landstreek door de afsluiting, en de vergrooting der bebouwde oppervlakte des lands door tie droogmaking. Aan de richting van den afsluitdijk, waar door de IJsel binnen de afsluiting valt, ont leent het ontwerp zijn bijzonder karakter. De kosten van de afsluiting worden ge raamd op 40 800 000 gulden, de verbetering van het Zwolsche Diep en de voorziening in de belangen van visscherij, defensie en waterverversching op 16 200 000 gulden, te zamen f 57 000 000. Voor de inpoldering van 46 520 H. A vruchtbaar land in den Wieringer polder en den Doornschen polder f35 550 000. De totale kosten van het beperkte plan worden alzoo gesteld op rond f05000 000, waarvan f'57 000 000 voor afsluiting cn f38 000 000 voor droogmaking. De uitvoering kan geschieden in 18 jaar. De Regeering wenscut de 57 millioenvoor do afsluiting te beschouwen als uitgaaf zon der meer, uit de gewone middelen te dek ken en ze te verdoelen over 60 jaar door leening waardoor jaarlijks 2 millioen voor rente en aflossing zullen noodig zijn, Dat dientenvolge geen versterking der in komsten noodig zou zijn, kan bezwaarlijk wor deu voorgespiegeld. Zwaarder on pijnlijker offers zijn echter door volken gebracht om hun grondgebied uit t.e breiden. Beleefd verzoek aan abon; né's die verhuizen, ons, iiefst schriftelijk, hun NIEUW adres te willen opgeven. gen met opzet, 'l Is een duivelachtige list!" ,.Ik ben begonnen, zoo vertelde ik hem verder, mei alle handelaars in curiositeiten op te zoeken, die zaken doden met Ingram. Lucy beeft een be langrijke som beschikbaar gesteld voor bet onder zoek maar het leidde tot niets. Eindelijk liet ik in een paar der grootste dagbladen eon advertentie plaatsen, waarbij een goede beloon ing werd toege zegd aan dengene, die inlichting kon verstrekken. Dit scheen een stap in de goede richtingwant een paar dagen later kreeg ik bezoek van iemand, die zich voorstelde als de oorsproukelijke bezitter van den slnngenstok. Het was een rijke, jonge In diër, van aristocratische geboorte, dio aan een onzer universiteiten studeerde. Hg vertelde mij, dnt de advertentie zijn aandacht bad getrokken on dat de beschrijving van bet voorwerp in quaestie voHnimkt paste op een stok, die hem ouatolon was. Hij had het ding dikwijls aan vrienden en konnissen laten zieu, met do verklaring er by, hoe de knop opeu- giug, nis men drukte op de oogeu, waardoor een veer versprong, maar zoolang hij de stok in zijn bezit was, had hij or nooit iets in verborgen. Deze inlich ting was iets waard; doch veel verder kwam ik er niet mee." „Waarom deed jo geen onderzoek naar de kennis sen van dieu Indiër?" vroeg Hope nadenkend. „Ik schreef Forster wat ik had veromen, en hij antwoordo mij, dat hg dien Indiër wel van naam kende. Tevons gaf hg als zijn meening, dat het on geluk te wij ton was aan een toeval." „Hmzeide Hope. „Wat deuk jy er van?" vroeg ik niewsgierig. „Ik bob mijn idee er over, maar wil dat op 't oogonblik nog niet zeggen. Ga voort met je onder zoek, en als ik jo op eenige wijzo vau dienst kun zgn, zeg 't dan maar." Op dit oogonblik kwam er op 't tooneel iets te zion dat ouzo aaudaebt trok, en bot gesprek werd afge broken. Kort daarna was 't pauzo. Eens rondkijkend, bemerkte ik in een der logos Ds. L. Schutte, Evttug. Luthersch predi kant te Monnikendam, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefe ning in de Luthersche kerk hier. Bij die in de Remonstrandsche kerk hoopt vóór te gaan ds. P. Steen, uit Nümogen. De «Stichtsche Courant'' verbetert haar ook door ons overgenomen bericht omtrent de Gemeenteraadsverkiezing in dezer voege «Ons werd dezer dagen duidelijk, dat wij bij het schrijven van ons vorig bericht aan gaande het aantal kiezers voor deu Gerneen- raad een onjuistheid hebben begaan. In ons bericht wordt n.l. gesproken van 1700 kiezers voor den Raaddit moet zijn vijf tien honderd twee en vijftig, dus wordt de verhouding van ons stemmeucijfer hierdoor, even als die van de andere paridon, eenigszins gewijzigd. Toch kan en tnug gezegd, dat ortze partij een klejne derde der stemmen uitbrengt," Vprder bericht zij, dat de R. K. Kiesver- eeniging „Recht en Orde" besloten heeft, den candidaat door „Nederland en Orauje" te stellen voor de vacature-mr. Van Zijst (district 3) over te nemen. Do heer Knderlé henft hedenochtend de j paar honderd trappen van de Lieven Vrouwe- I Diclt Forster met een bekend actricetje, wie hij sinds I eenigen tijd het hof maakte. Na de pauze kwam een vertooning van do kine matograaf. Dit afgezaagde schouwspel kon mij weinig boeien. Naar de eerste nummers keek ik nauwolijks; 't wa ren optochtou, enz,mijn aandacht werd iets lovondi- gcr, toon er een tafereel kwam, aaiigukoudigd als „Een Londcnsche straat op oen wintermorgen." Plolseling zag ik iets dat mij bijtm een luiden kroel van verbazing ontlokto. 't Was een zeer leven dig beeld van een drukke Londenscbe straat in de City, waar allerlei handel in de open lucht gedreven wordt. Een oude koopman in curiositeiten luid zijn waren uitgestald op bet trottoir, en met don rug naar den toeschouwer gekeerd, stond bij hom een oud, griis heer, die met do aandacht van oen ken ner de te koop geboden voorwerpen bekeek. Do koopman was gekleed in Hiudoe-costuum en droeg een dichten, zwarten baard. Er was in do hou ding van don ouden hoer iets, dat mij bekend voor kwam maar vooral het voorwerp, dal bij in do hand had, was oorzaak van mijn verbazingeen stok in don vorm van oen slang, precies zooals die, welke nu weken lang tngn gedachten bezighield, Dc twee schenen kort te onderhnndelon en't over den koop spoedig eons te wordeu du oude heer keerde zich om, om verder te gaan, ou \vy zagen bet vriendelijke gelaat van sir Evelyn Ingrain. Bevoud vau aandoening /.at ik, nog steeds starend naar het nu verduistenic doek, zoo geschokt door het on vei wacbte gezicht, dat ik nauwelijks o.on vroom- don, versohrikkolijkou kreet hoorde, die door do/.aal klonk. Wij gingen naar .buiten, en toen oorstkonik ingn gedachten weer vorzamolon. Vroeg iu don ochtend ontwaakte ik uit uun onrus- tigeu, dikwijls afgebrokon slaap, door hot kloppen van mijn knecht, die twee telegrammen bracht kort na elkaar gekomen. toren beklómtnen en is thans bijua coreetl met het versteken van het carillon, dat bij half-uur zal doen hooren den »Wildzan^' van Vondel, getoonzet door Worp, eu waar van do woorden luiden Wat zong het vroolijk vogelkijn, Dat in den boomgaard zat? „Hoe heerlijk blinkt do zonneschijn Van r(jkdora en van schat 1 IIoo ruischt de koelte in 't eikenhout En verscb gesproten lof! Hoe straalt de boterbloem als goud I Wat heeft de wildzang lof!" Bij heel-uur zal llemony's heerlijk carillon doen hooren het «Oogstlied", een lied zon der woorden, van Rob. Schumann. Aan den tot plaatsvervangend Gemeente ontvanger van Amersfoort benoemden ad judant-onderofficier van het 5e regiment infanterie N. G. van de Stadt is thans we gens langdurigen dienst eervol ontslag ver leend uit zijn dienstverband, onder toeken ning van pensioen. On/.o vroegere stadgenoot de heer W. van Esvold, voorzitter-Directeur der Surinaum- sche bank te Purainariho, is benoemd tot Hoofd-directeur dier Bank te Amsterdam. Dn Maandag hier gehouden collecto voor het «Fonds voor den Gewaponden dienst in de Nederlanden" heeft, niettegenstaande z\j ón door het Gemeentebestuur ën Zondag in de kerken zoo warm word aanbevolen, slechts f77.446 opgebracht. Men verzoekt ons er aan te herinneren, dat de handteekeningen voor het Protest tegon den oorlog in Zuid-Afrika vóór Vr\jdag 17 dezer moeten zjjn teruggezonden aan de Uoofd-redactie vun «De Telegraaf", Siut Nicolaas-straat te Amsterdam. De uitvoering, door eenige leerlingen van de Zangklassen dor Muziekschool, Maandag avond in sAmicitia" gegeven, was óen reus achtig succes. De zaal stampvul en honderd personen afgewezen wegens volslagen gebrek aan plaats, hot auditorium welwillend, heel gul met applaus, de executanten buitenge- gewoon in hun rol, de mise-en-scène uiterst verzorgd. Wat zorgen en moeite heeft het gekost de jonge leerlingen zóo ver 4e brengen. De bloemenhulde aan de ieorares mei. Joh. Wolter was dan ook meer dan verdiend, evenzeer als het daverend applaus toen de heer Van 't Kruis, do toondichter van «Feöonmaoht", eindelijk zwichtte voor het Zo waren van Lucy en bcvatton de verrassende mo- dedeeling, dat Dick Foster dood in zjjn bod was ge vonden, bonovens hot verzoek, spoedig te komen, Zoodra ik kon, reed ik naar hot huis van Ingram, waar du erfgenaam zijn introk luul genomen. Lucy wachtte rag aan de voordeur. Zij had weinig te vertellen: er was goeu twijfelaan zelfmoord eon leeg glas op hot boddclafoitje. mot hot rësidu van een wil poeder or in, zei gonoog. Het lijk van don on gelukkige lag op hot bod, gekleed in avondtoilet, zooals hij thuis was gekomen. Het licbauin onderzoekend, hovend ik, dut dc eono hand een stukje papier hield omklemd, mot eenige regels iu 't handschrift v..n den overledono. Ik nam hot zachljoHiiitdo roods verstijfde vingers, strook de kronkels glad en las de volgende bekontoniu: „Ik heb besloten, oen eind to maken aan mijn loven, dat ondragelijk wordt. Gisteravond ia het mis drijf, dat ik ploegde, in hot publiek geopenbaard. Horing, dio er bij was et» hot zag, kan nu do ua- spnringon wol staken, 't Was niotgohool mijn schuld ik zou niet zoo in moeilijkheden zijn, geraakt, als mijn oom wat minder aan Jacht aan zijn oudhouon en wat moer aan mij besteed hod. Ik zag den stok by ilon Indiër on dat bracht mij op 't idocik vorklooddo mg als Hindoo eu wist zoo don stok, mot oor. „l.-.ng er irdon oudeu man in hutulon tospolon. Ik dacht, dat ik veilig was, maar 't noodlot iv.is sterker dan ik. Vorgocf mij cn vaauvel". Zoodra do on\orm\jdolijke opschudding, dio wel het gevolg moest zijn van Dick's plotsellngon dood na hot voorval in het theater, wat bedaard was, bracht ik don stok terug aan den rechtmatigeu eigenaar en kocht van don ondoruemor tegou eon vry Imogen Srijs hot film van <len kinematograaf, dat tot do out- ekkiiig had geleid. Wij verbrandden het dadelijk. Lucy on ik hebben oon gordijn laten vullon over hot verleden.

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1