Donderdag 23 Mei 1901. No. 5086. 50e Jaargang. Feuilleton. Een krijgslist. Stadsnieuws. UITGAVE firma a h van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden fi.franco per post I 4.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 40 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 45 cent. Reclames 4—5 regels f 4.25; elke regel meer f0.2o. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 40 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. iMSFOORTSCHE GDUSANT. BUREAU KORTEGRACHT9 Telephoon 19. In verband met het PINKSTERFEEST ;al het volgend nummer reeds Zater dagmiddag verschijnen. Beleefd verzoek, de voor dat num mer bestemde ADVERTENTIËN vóór Zaterdagmorgen TIEN uur ons te doen toekomen. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Amersfoort. Gezien art. 51 der Kieswet, in verband met art. 2 van bet Koninklijk besluit vau 26. Februari 1897 (Staatsblad no. 69) Brengen ter kennis vau belanghebbenden, dat Dinsdag, den 4. Juni aanstaande eene verkiezing zal plaats hebben 'er vervulling van de, door perio dieke aftreding, openvallende plaats van écnhdvan de Tweede Kamer der Staten-Genemal in het Kies district Amersfoort. Gedurende 14 dagen vóór- en op den dag der ver kiezing ziju ter Secretarie alhier kosteloos verkrijg baar formulieren model I voor de opgaven vancan- didaten voor welker inlevering ten Stadhuize dezer gemeente, als hoofdplaats van det Kiesdistrict Amers foort, op 4. Juni a. s. gelegenheid bestaat van 9 uur voormiddag tot 4 uur namiddag. Deze formulieren moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den eandidaat en onderteekend zijn door minstens veertig kiezers, bevoegd tot deelne ming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering ge schiedt, terwgl ach.er den uaam van ieder dier on derteekenaars moet worden vermeld de naam der gemeente op welker kiezersliist hij voorkomt. Amersfoort, den 18. Mei 1901 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester T. A. J. vak ASCH vak WIJCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente AMERSFOORT, Gezien art. 51 der Kieswet in verband met artt. 1 en 3 van het Koninklijk besluit van 8 Mei 1897 (Staatsblad no. 144), Brengen ter kenni3 Dinsdag den 4. Juni a. s hebben ter vervulling aftreding van drie leden v i belanghebbenden, dat ene verkiezing zal plaats de, door de periodieke i de Provinciale Staten, i gemeld lichaam zitting hebbende voor het kies district Amersfoort, openvallende plaateen. Gedurende 14 dagen vóór- en op den dag der ver kiezing ziju ter Secretarie alhier kosteloos verkrijg baar de formulierien model I voor de opgaveu van candidaten, vcor welker inlevering ten Raadhuize dezer gemeente, als hoofdplaats van het Kiesdistrict Amersfoort, op 4. Juni a.s. gelegenheid bestaat van van 9 uur voormiddag tot 4 uur namiddag. Deze formulieren moeten inhouden den naam, Je voorletters en de woonplaats van iederen eandi daat en onderteekend zijn door minstens veertig kie zers, bevoegd tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl achter den naam van ieder dier onderteekenaars moet worden 2.) „Zeer verheugd, nicht, dat mijn gezelschap u niet zoo absoluut onverdraaglijk voorkomt, als ik vreesde," antwoordde hij met een scherpe stem en een lachje, dat eenigszins ironisch klont. „Mag ik u mjjn plaats afstaan „O neen, dank u. Ik zit hier goed." Zij ging zitten en wisselde een paar vriendelijke woorden met de vrouw, die, bljj eens te kunnen praten, vertelde, dat ze het weer wel hadden zien aankomen en daarom voor alle zekerheid de kachel in de voorkamer hadden aangemaakt. Ze zou nog gauw wat hout halen. Sabine richtte nu weer het woord tot haar reis genoot. „U kunt natuurlijk niet verwachten, dat ik bij zonder veel geestdrift toon over deze verrassingge steld zelfs, dat het recht aan uw zijde was, dan is het toch geen kleinigheid, een goed te verliezen, dat men zonder eeuige bedenking steeds als eigendom heeft beschouwd. In ons geval, nu ik niet eens overtuigd ben, dat u zelf aan uw recht gslooft „O, daartegen moet ik protesteereu, nichtHoe komt u tot die meening?" Zjj leunde en weinig achterover en zag hem aan met goed gespeelde verbazing. „Dus tóch Maar waarom heeft u dan een ver- 8cUjt aangeboden f Hjj lachte gedwongen. «Alle respect voor 'uw logioa, maar eeu procee vermeld de naam der gemeente op welker kiezers lijst hij voorkomt. Amersfoort, den 18. Mei 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. van ASCH van WIJCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Brengen ter algemeene kennis, dat zij voor nemens zijn aan den Gemeenteraad een voorstel te doen tot onttrekking aan deu openbaren dienst van een terrein uitmakende een gedeelte van het Plantsoen, kadastraal bekend gemeente Amers foort sectie E. no. 3945 (gedeeltelijk), gelegen tusschen de Molenstraat en de Hellestraat ter grootte van ongeveer 1256 M«. zooals dit is aan gegeven op een teekening, welke ter Secretarie dagelijks van 10 tot 1 ure ter inzage ligt. Het voorstel tot onttrekking geschiedt ten be hoeve vau een door het Bestuur der Vereeni- ging tot bevordering van Christelijk Nationaal onderwys te Amersfoort te stichten school. Zij die hiertegen bezwaren wensehen in te brengen, worden uitgenoodigd deze schriftelijk ter Secretarie in te dienen vóór 29 Mei a. s. Amersfoort, den 21. Mei 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. vak ASCH van WIJCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Terwijl reeds 7 Juli als datum werd ge noemd waarop ds. H. J. ter Haar Roraeny afscheid zou nemen van de Ned. Hervormde gemeente hier, vernemen we thans uit zeer betrouwbare bron, dat Z. Eerw. bedankt heeft voor het bereids door hem aangenomen beroep naar Doetinchem. Ds. W. Pont, Evang. Luthersch predikant te Utrecht, hoopt aanstaanden Zondagochtend vóór te gaan bij de godsdienstoefening inde Luthersche kerk bier, waar Z. Eerw. ook het H. Avondmaal zal bedienen. Bij de Dinsdag gehouden herstemming voor éen lid van het Kies-college der Ned. Hervormde kerk is met 214 stemmen geko zen notaris J. Bolk. Op den heer T. van Hoogevest werden 142 stemmen uitgebracht Heriunerd zij aan de Raadsvergadering, welk hedenavond te 8.15 aanvangt. De heer J. Oudegeest, eandidaat der S. D. A. P. in het hoofd-kiesdistrict Amersfoort, is óok eandidaat voor Wijk-bij-Duurstede. De heer J. Boeschoten, ambtenaar ter Ge meente-Secretarie hier, heeft met gunstig gevolg afgelegd het examen voor adspirant Gemeente-secretaris. De cursus in vrouwelijke handwerken, op kosteu der Gemeente Amersfoort tot dusver gegeven door mejuffrouw Teunisser», uit Am sterdam, aan de dames die aan een der openbare Lagere scholen handwerkonderwijs geven, zal met 1 Juni a. s. worden voortge zet door mejuffrouw Van der Velde, uit Am sterdam. Het schoolgebouw van de «Vereeniging voor Chr. Nationaal onderwijs" aan de Kor- tegracht zal eerlang worden gesloten en de school worden verplaatst naar een nieuw gebouw aan het Plantsoen bij de Hoogere Burgerschool. Met de functiën van Opzichter van den Rijks Waterstaat hier wordt tot 1 Augustus belast de heer P. Kuyper, opzichter bij dien tak van dienst te Haarlem. De heer H. T. Huberts, surnumerair der Posterijen en Telegraphie, is van Breda overgeplaatst naar Amersfoort. Er zijn te Utrecht groote planneD in be gin van uitvoering. Sedert een paar weken is men in de nabijheid van de Veehtbrug die door der Centraalspoorweg in de rich ting Amersfoort gepasseerd wordt bezig met het uitzetten van een verbindingslijn naar den Staatsspoorweg ten Zuidpn van de brug over het Merwedekanaal in den spoor weg Amsterdam—Utrecht. Het voornemen moet zijn, dat de Staatsspoorweg die ver bindingslijn zou aanleggen om daarlangs de treinen van Arasterdam naar het Noorden te doen rijden. De passagiers zullen dan de reis tusschen Amsterdam en de Noordelijke pro vinciën kunnen maken zonder Utrecht aan te doen, waardoor een aanmerkelijke bekor ting verkregen wordt en gemakkelijker met den Hollandschen weg, die onmiddellijk van Amsterdam over Amersfoort gaat, kan wor den geconcureerd. Een week geleden, toen we spraken over het uitbundig succes van de leerlingen der zang klasse van aTóonkunst", schreven we daarbij dat de uitvoering van »Feëenmacht" zou worden herhaald. Werkelijk liep 's avonds dat gerucht en inderdaad werd er onder de velen die door plaatsgebrek de voorstelling niet konden bijwonen over gesproken of de herhaling dei- uitvoering niet mogelijk gemaakt zou kun nen worden. De groote vraag zou natuur blijft altijd een proces; men kan nooit weten hoe het uitvalt, en ik dacht, dat we beiden beter ge diend waren, als ik u een flinke hypotheek op Schlowitten gaf.... Wat denkt u? Ik ben daar toe bereid." „Dank u, zei ze, ziet u, neef, dat is het onder scheid tusschen ons beiden u gelooft niet aan uw recht, want dan zoudt ge alles verlangen u probeert maar of u gelijk kunt krijgen. Ik zou geen vinger uitsteken om mij te bevoordeelen, als ik niet over tuigd was, dat het mij toekomt." „Met u is slecht disputeeren, nicht! U neemt de zaak te persoonlijk op, zooals de vrouwen altijd doen. Ik blijf zakelijk en denk, als practisch man: wat de Rechtbank mij toewijst, kan ik eerlijk nemen. Men behoeft niet bepaald muurvast te gelooven maar kan ook vermoeden, dat men rechten heeft en dan laat men de rechters uitspraak doen. Daarna gelooft men." „U niet, verklaarde zij hardnekkig, maar laten we liever denken aan wat meer direct belang heeft. Daar is de juffrouw Het goede mensch bracht hout en stookte eens flink de kachel op. 't Geraas, dat ze hierbij maakte, belette elk gesprek. Hans nam zijn nicht eens be ter op hij vond dit wel de moeite waard en begon te denken aan een ander soort vergelijk. Waarom zou ze hem niet willen hebben Bij haar vader had hij niet in de gratie gestaan, maar wat kon men hem eigenlijk ten laste leggen? Dat hij schulden had? Nu, Schlowitten was juist goed om die te stop pen. 't Viel gemakkelijk genoeg, een meisje te overtuigen, dat hij vast voornemens was, zijn leven te beteren. En hij vond nu een buitengewoon gun stige gelegenheid, het ijzer te smeden. De dame merkte zeer goed, welken indruk zij maakte, 't Kon geen kwaad 1 dacht ze. Was dat Oneerlijk tegenover dien man, die baar alles wilde lijk zijn of de jongedames andermaal zouden willen meewerken. Omtrent dit laatste kan men gerust zijn zij willen zelfs heel gaarne de uitvoering herhalen en dan voor een liefdadig doel. Wie vindt nu een weg om daartoe te geraken? Wie neemt het initiatief? Kolonel J. van Wijk, commandant van het 5e regiment infanterie, trof Maandag ochtend het ongeluk op het voorplein der kazerne van het paard te storten doordien het schrikte van een trom-signaal, en daarbij het dijbeen zóo ernstig te kneuzen, dat hij per raderbaar naar huis moest worden ge bracht. Gedurende de ziekte van den kolonel is overste J. van der Horst Bruyn belast met de functiën van regiments-commandant en garnizoens-commandant. Luitenant D. Postma, die bij Kon. beslui- is overgeplaatst van het 5e regiment infant terie naar het regiment grenadiers en jagers, zal 28 dezer zijn nieuwe bestemming volgen en worden ingedeeld bij een der jager bataljons. Reserve-sergeant S. van Brakel, van het 5e regiment infanterie, is door den Minister van Oorlog benoemd tot vaandrig bij het korps. Bij het 5e regiment infanterie zijn bevor derd tot adjudant-onderofficier bij het 3e bataljon de sergeant-majoor B. Zwarttot sergeant-majoor de sergeant-majoor titulair J. van Dormolentot sergeant dienstdoend luitenant te velde de fourier F. W. J. Sijbel tot sergeant de sergeant-titulair P. Muijs van der Moer en de korporaal H. J. A. D. Verhoeventot fourier de sergeant IJ. van der Schaaff. Aan den zomer-cursus van de Normaal gymnastiek- en sóhermschool te 's-Graven- hage, welke gehouden wordt van 4 Juni tot 45 September, zullen deelnemen de sergean ten W. van Goïnga en M. F. P. Christen, van het 5e regiment infanterie. In het bericht omtrent het ongeval op de Leusderbeide is een fout geslopen, welke we ons haasten te herstellen. Niet op baan 6, doch op baan 7 is den 1 Mei op 200 M. geschotenop baan 6 echter op 400 M. Bij de ter. Raadhuize gehouden aanbeste ding van herstellingen aan de Bloeinendai- sche poorlbrug werd ingeschreven door de volgende stadgenooten H. Noorman, voor onlrooven „Wat dunkt u, begon hjj, toen de buisvrouw met de kachel gereed was, als we eens wat voor den in- wendigen mentch zorgden! Ik heb honger. En u?" „Nu, ik begir. ook mijn avondeten te missen." „Juffrouw, heeft u iets in huis?" Erg bemoedigend luidde het antwoord niet, maar er was toch wel materiaal voor een bescheiden avondmaal en hij kreeg plotseliug den galanten in val, zelf naar het dorp te loopen om den voorraad te versterken. Sabine hielp inmiddels de vrouw van den chef, de tafel gereed te maken en waagde een kijkje by het kleine volkje, dat zjj een deel van het festijn beloofde. Na een half uurtje kwam neef terug, gevolgd door een jongen met een mand. Hij bad ook punch meegebracht en een minuut of tien later zaten ze heel gezellig aan de tafel, terwijl de ketel op de kachel dampte. Zij stemde er in toe, een glas mee te drinken. „Op uw gezondheid, nichtMaar u drinkt niet Is 't u te slecht Kwaad doeu zal 't u niet Zij glimlachte vriendelijk, 'n beetje gedwongen. ,'t Is mij nog te warm.". „O, dat is wat anders; dat gaat gauw genoeg over." Ze praatten, eqrst nog eens over het weer eti het oponthoud, toen over familie en kenni-iseu, hij zelf bewust, met toenemende vertrouwelijkheid, zij met beklemd hart, zenuwachtig, telkens plotseling kleu rend. Hij bemerkte die verlegenheid zeer goed en legde die in zijn voordeel uit. Zij dronk haar glas uit en werd vrijer; hij tastte dapper toe en v.erd met elk glas verliefder; hjj de biteerde aardigheden en was verrukt, als zjj er om lachte. I „'tls toch kolossaal, nicht, dat wij hier zoo ge- zellig bjj elkaar zitten zulke vjjanden 1 Nu, ik u 't hart wat verlichten; mjjn advokaat heeft me vaudaag opeens verteld, dat ik het proces niet win. En als een advokaat er zóo over denkt, brengt hij er niet veel van terecht. Jammer, dat wij elkaar niet eerder hebben gekend, dan was er geen sprake in een proces geweest". Nu begreep zij, waarom hij een vergelijk had aan geboden ze had werk, haar vreugde te verbergen. „Waarom wilde u mij bij mijn bezoek op Schlowitten niet ontvangeD vervolgde hjj. Zij kon geheel naar waarheid verzekeren, dat ze niet thuis was geweest. „Mag ik 't herhalen, vroe» hjj, morgen bjj voor beeld Zij haalde de schouders op en zei, met groote inspanning om luchtig te spreken„Zoolang wjj vjjanden zjjn, neef...." „Och, dat verwenschte proces! Dat verlies ik tóchWeet u wat, laten we ruilenu geeft mjj permissie, op 8chlowitten te komen en ik schenk u het heele proces. Aangenomen?" Hij stak haar de hand toezij had al haar tegen woordigheid van geest coodig, de hare daarin te leg gen en trok die haastig terug, toen hjj ze wilde drukken. Met plotselingen ijver haalde hij zijn zakboekje voor den dag, scheurde twee blaadjes er uit en schreef met potlood op het eeue„Hierbjj verplicht ik mij, mijn proces tegen freule Sabine von Rassow, betreffende de erfenis haars vaders, voor altijd in te trekken. Hans von Rassow." Hjj voegde plaats en datum er bij. „Nu ul" zei hij, haar 't andere blaadje on het pot lood reikend. Bevend schreef zij met een paar woorden do be lofte, dat ze hem op Schlowitten zou oDtvangen. Toen ruilden zij. (Slot volgt.)

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1