BSISBELASTINE. AMBACHTSSCHOOL. AGENT, Marktprijzen. Advertentiën. „Nieuw Ziekenfonds" gevolgd door den referendaris van Onderwijs, den inspecteur van het AmbaehUontlerwgs eu de leden van het Bestuur der vereeniging. Graaf Schimmelpenninek opende de feestvergade- ring en achtte het een bijtonder groot genoegen den Minister van Binneulandsche zaken welkom te mogen heeteu en een welkom toe te mogen roepen aan allen, die voor deze plechtigheid hier waren saamgekomen. Spr. erkende, weinig gedacht te hebben dat, toen anderhalf jaar geleden de oerste poging werd gedaan om deze school te stichten, die poging een zóo gunstig gevolg zou hebben gehad. Den zóo onver trachten wasdom eener zóo jonge vereeniging wilde "pr. toeschrijven aan de voorbeel dige samenwerking zoo van particulieren als ver- eenigingen, vooral van het „Nut" dat het kapitaal verstrekte voor den bouw, maar ook aan de milde bijdragen van Rgk, Gewest en Gemeente. Spr. ge voelde zich dan ook gedrongen, dank te brengen voor dezen steun, vooral aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, aan Gedeputeerden en aan het college van B. en W. Ook bracht spr. een woord van gelukwensch aan het Bestuur der vereeniging, speciaal aan den Voorzitter, den hcerG. J. Buijs, die ook aan deze beweging deu eersten stoot gaf ,en zelfs spr. ervoor in beweging wist .e brengen. En waar spr. tot rust kwain, arbeidde de heer Buijs ongestoord voort totdat het doel ten volle bereikt was, krach tig gesteund door mr. Prikken als Secretaris en den heer H. J. Croockewit als Penningmeester. Spr. eindigde met den Minister te verzoeken, het gebouw voor geopend te willen verklaren en het te willen bezichtigen. Minister Borgesius, die nu het woord erlaugde, verklaarde gaarne het torentje aan den Vijver eeuige oogenblikken ontvloden te zjjn om de school te openen. Het ambachtsonderwgs iu Nederland toch heeft in hooge matie zijn sympathie, en zeer juicht hg hen toe, die het initiatief nemen tot het stichten van Ambachtsscholen. Spr. herinnerde hoe sedert 1861 in Nederland in alle provinciën, behalve Lim burg, dergeljjke scholen zijn verrezeu, thans 25 met ruim 3000 leerlingen, een aantal nog veel te klein in verhouding tot de tienduizenden, die op een win kel worden opgeleid. Zeer verheugde het spr. dat het particulier initiatief te Amersfoort zóo sterk ge sproken heeft, en hg noemde het een heuglijk ver schijnsel, dat schier overal men thans zich bereid verklaart voor volksonderwijs en degelijke opleiding ook der lagere klassen, soms groote offers te bren gen. De Eere-voorzitter bracht zeer terecht hulde aan den heer Buijs als pionier, die zijn rug onder de zaak plaatste en voor wien deze dag zeker een zeer heugelijke ia (bravo's). Door het groote vertrouwen, dat hü ook als onderwijsman heeft, kon hij aller vertrouwen voor dt zaak winnen en vond hij steun bij den toenmaligen Burgemeester (applaus). Spr. was zeer erkentelijk voor de woorden van dank aan de Regeering gebracht, doch wilde van zyn kan', hulde brengen aan Provincie en Gemeente dte aanstonds toestonden wat gevraagd werd (applaus) vooral aan het „Nut" dat besefte dat de fondsen der voormalige Spaarbank, hoofdzakelijk door den werkman bijeengebracht moeilijk beter konden worden besteed „Ik zie aan uw gelaat, Mijnheer de Burge meester, dat gij trotsch zijt op een zoo nuttige in stelling, waarmee ik Amersfoort van ganscher harte geluk weuach", vervolgde spr. Zich tot directeur en leeraren wendend, hoopte spr. dat deze gevoelden de groote verantwoordelijk heid die op hen rust; van hen hangt het af of de school haar bestemming zal bereiken. Een groote voldoening, zal het hun zijn als zij hun leerlingen zien opgroeien tot flinke werklieden en goede Staatsburgers. Want wat is een bekwaam ambnehta- man, die uiet tevens een goed Staatsburger is? De persoonlijkheid dient óok gevormd, opdat do oud leerling zich waardig en flink gedrage in de maat schappij. Gg, leerlingen, beseft nog niet ten volle hoezeer gij boven velen bevoorrecht zijt door hetgeen hier voor u werd verricht, doch ik hoop, dat ge dit later zult begrijpen en uw dankbaarheid zult toonen door te woekeren met hetgeen u geboden werd en dat ge, ook al hebt ge reeds lang deze school verlaten, u mijn woorden zult herinneren. Het schoolgebouw is er; eeD staf van bekwame mannen zal naar zijn beste krachten het onderwijs geven. Ik hoop, dat de annalen dezer school zullen aantoonen, dat we op dit oogenblik geen illusies koesteren, doch dat deze school, die ik voor geopend verklaar, metterdaad zal worden een model school. De Burgemeester, jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wgck, sprak nu een w< eer door den Minister aan deze iustelling bewezen. Spr. herinnerde aan de Ambachtsschool te Utrecht, verklaarde hoe hij steeds belang stelde in ambachtsonderwgs en releveerde hoe in de vorige periode van zijn Burgemeesterschap te Amersfoort ook hier werd getracht eeu dergelijke school hier te stichten, hetgeen toen niet ging wijl het Rijk destijds nog niet steunde en hier geen par ticulier was die 3 ton beschikbaar stelde, gelijk te Breda geschiedde. Thaus is het plan door de zóo gelukkige samenwerking geslaagd. Spr. herinnerde er aan met welke hniveriog hij het voorstel deed, het subsidie van f 2000 toe te kennen en met hoe veel genoegen hij ontwaarde dat noch in bet col lege van B. en W. Doch in den Raad eenige tegen kanting kwam, omdat men bet althans voor de finan ciën der Gemeente aanzienlijke bedrag durfde geven omdat het werd besteed voor l.et volk en daarvoor desnoods de reparatie eener bestrating hier of daar achterwege durfde laten. Spr. hoopte dat de belangstelling nög grootcr zou worden en dat men niet zou vragen hoeveel moet, doch hoeveel kan ik bijdragen voor deze school en wenschte, dat de annalen dit mochten getuigen. Spr. eindigde met den wensch, dat de Inspecteur van het Ambachtaonderwijs, de heer De Groot, den Directeur mocht steunen en dat de school mocht groeien eti bloeien. Dr. Reynders sprak als voorzitter van het „Nut" een woord van dank voor de vriendelijke woorden, door de verschillende sprekers aan het departement gewijd, wenschte zoowel de Gemeente als de veree- nigiDg met dtze stichting, welke meer dan andere ten m.t zal strekken voor de arbeidende klasse, ge luk. en bracht een woord van bijzonderen dank aan den heer Buys, die ondanks zijn wankele gezond heid heel zijn hart gaf aan deze school, die hij, naar spr. hartelijk wenschte, tot grooten bloei moge zien komen. De heer Bnya wentelde den lof af, door et op to wijzen dat hij een kind was der omstandigheden, vooral omdat het plan der school rijpte hij het Nuts-bestuur, dat het kapitaal der opgeheven Spaar bank niot beter wist te besteden dan voordon werk man. die het ook grootendeels had saamgebracht, maar ook omdat èn door den Minister Borgesius èu door inspectour Do Groot zooveel energie i» betoond en zoo heel velen de jaarlijksche uitgaven mogelijk maakten. 8pr. bracht dank nan den Directeur en dc leer aren, die, door zelfs 'sDaclite door te werken, ge zorgd hebben dat du school thans geheel gereed is en geen moeite to veel achtten oin alles voor te bereiden. Gsarue wilde bn verklaren, dat liet Bestuur de overtuiging heeft, dat zjj deu gooden geest zullen brengen én houden in de leerlingen. Wijzende op de tentoonstelling van werkstukken der school te Alkmaar, hoopte spr. dat over 3 jaar de school een even goede tentoonstelling zou kun nen houden. Nadat graaf Schiinraelpenninck de feestvergade- ring gesloten had, weiden de verschillende lokalen, in welke de leerlingen reeds dapper aan den arbeid waren, bezichtigd, waarna in de Bestuurskamer en het Schaftlokaal de eerewijn word aangeboden, ter wijl de leerlingen werden onthaald. De Bestuursleden vereenigden zich des avonds aan een maaltijd, aan welke als gasieu aanzaten de heeren De Groot, Iuspecteur va a het Ambachtson derwgs, en Doorn, Directeur der school. Voor belangstellenden zijn de school en de tentoonstelling gedurende deze en de volgende week kosteloos te bezichtigen eiken middag tusschen 2 en 5 uur. De Centrale Anti-revolutionnaire Kiesver- eeniging sNederland en Oranje" in het kies district Amersfoort heeft met algemeene stem men eandidaat gesteld voor de Provinciale Staten de heeren mr. A. W. van Beeck Cal- koen en D. P. Hamers, aftredende leden. In zake den zetel van het aftredende libe rale lid mr. A. J. de Beaufort werd beslo ten, dezen open to laten en hiervoor geen eandidaat te stellen. De liberale kies vereeniging s Amersfoort" besloot Donderdagavond geen eandidaat te stellen voor de Tweede Kamer der Staten- generaal. Voor de Provinciale Stater, zal zij in 't bijzonder mr. A. J. de Beaufort steunen. Omtrent de candidaten voor den Gemeenteraad nam zij nog geen beslissing. De Chr. Historische Kiezersbond in liet kiesdistrict Amersfoort stelde tot eandidaat voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal jhr. C. Roëll, Burgemeester van Eemnes, en tot eandidaat voor de Provinciale Staten mr. A. J. de Beaufort De liberale kiesvereeniging te Zeist stelde tot eandidaat voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Amersfoort dr. A. Thomas, te Baarn. Ter Donderdagavond gehouden 95steopen bare vergadering der Kamer van Koophan del en Fabrieken waren behalve de heer 11. van Haselen alle leden tegenwoordig. De Kamer besloot met algemeene stem men te steunen het adres der Margarine-fa brikanten tegen de bekende missive der Ne- derlaudsche Kamer van Koophandel te Lon den welke hetgebruikvansesam-oliewenscht voorgeschreven te zien opdat de margarine aanstonds te onderscheiden zij van natuurboter. Voor kennisgeving werden aangenomen het adres van »Leiden's belang" in de aba- toir- quaestie, welke reeds door de Tweede Kamer is getermineerdhet adres r Ka mers te Arnhem en te Alkm aar omtrent porti en buitenlandsche postzegels, omdat de Mi nister reeds hieromtrent beschiktehet adres van de Kamer te Opsterland om afschaffing van tollen, waarop de Minister evenzeer be sliste. Na de mededeeling der ingekomen tijd schriften enz., welke latei' in dit blad wor den vermeld, bracht de heer Visser in her innering, dat de Minister indertijd toezeg ging deed een spoorweg-halte te maken in de nabijheid van Koppelpoort of Broodfa briek en gaf in overweging, nu het tijdstip voor het in gebruik nemen van liet nieuwe station niet zoo verre meer is, te iuformee- ren in hoeverre gevolg zal worden gegeven aan die toezegging. De Kamer besloot, offi cieel bij het Gemeentebestuur informatiën in te winnen. Van de antwoorden, die de Ka mer ontvangt, zal het afhangen, of nadere stappen bij den Minister betreffende die aan- geiégenheid dienen gedaan te worden. In Mei werd ten Postkantore hier bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f'26 909.12 en terugbetaald f 24 963.29. Het laatste door het kantoor uitgeven boekje draagt het nummer 8422. Dr. D. P. Moll, leeraar in de Wis-, Na tuur- en Werktuigkunde aan de inrichtin gen voor Hooger- en Middelbaar onderwijs hier, is met ingang van 1 Augustus benoemd tot wiskundig adviseur der te 's-Gravenhage nieuw opgerichte Levensverzekering-maat schappij »De Nederlanden". Onze vroegere stadgenooten de heeren D. H. A. van Voorst Vader en J. B. Wolff zijn aan de Rijks-universiteit te Utrecht on derscheidenlijk bevorderd tot eandidaat in de Rechten en semi-arts. Daar het nog herhaaldelijk voorkomt, dat reizigers plaats nemen in een hoogere klasse dan hun biljet aantoont, verzoekt men ons erop te wijzen dat thans aan alle stations groote plakkaten zijn aangeplakt met aandui ding, dat hiertegen streng zal gewaakt worden, met verwijzing naar hut Strafwetboek. Programma van liet concert door de staf- muziek van het 5e regiment infanterie op Woensdagmiddag te half drie te geven op het terras van sAmicitiu" 1.* Cadetten-marschSousa. 2. Ouverture „L'Etoilc du Nord" Megerbeer. 8.* Intermezzo et farandolle do „l'Arlësienne"Bizet. 4. „Hommage it Fr. Schubert" FantaisieRebl. 5.* „FOto aux Flambeaux"Wottge. 6. „O suhöncr Mai" Walzer Job, Strauss. 7." Cboeurs des Bomains de l'opéra „Hérodiade"Massenet. 8. Potpourri aus dol' Opcr „Der Bet- telstudent" Millöckor. No. 1, 8, 6 en 7, eerste uitvoering. Nu de remise der stads-tram nagenoeg gereed is, werd Vrijdag het eerste tramrijting daarin gebracht; morgen volgt het tweede. Aan sergeatit-rnajoor L. vat» Spronsen, van het 5e regiment infanterie, is ter zake van lichaamsgebreken eervol ontslag uit den dienst verleend, met toekening van pensioen. In verband daarmee zijn aangesteldtot sergeant-majoor-administrateur de sergeant majoor-titulair C. Bruens; tot sergeant- dienstdoend luitenant de sergeant I'. A. Toonentot sergeant de sergeant titulair J. Franken. Een zeer eigenaardige brand door het inslaan van den bliksem ontstond hier Don derdagavond lond half zes op het erf van R. van de K. aan den Lageweg. Een paar jongens, die huiswaarts gingen voor het naderend onweer, dat nog volstrekt niet hevig was, zagen opeens de bliksem slaan in het dal; van het schuurtje, dat dooi' vrij hooge peppels omringd is en veel lager is dan de aangrenzende boerderij. Opeens stond heel de schuur, waarin de koeien en de varkens zich gelukkig niet bevonden, in lichterlaaie, zoodat de Wilhelmina-spuit, die evenals de Vrijwillige en spuit 1 zeer spoe dig ter plaatse was, zich er toe bepaalde de boerderij te behouden. Het schuurtje brandde met zijn geheelen inhoud, waaronder een boerenwagen, ge heel uit. De schade wordt gedekt door assurantie. De mHaarl. Ct." heeft haar landbouwkun digen medewerker gevraagd waaraan de groote sterfte onder de kippen te wijten zou zijn. Het antwoord washoendercholera, ook wel hoendertyphus of hoenderpest genoemd. »De ziekte is zeer besmettelijk, zegt hij. Voeder de dieren, die u verdacht toeschijnen, alleen wat ochtendvoeder met warm water be vochtigd, niets meer, en doe een paar drup pels zoutzuur in het drinkwater. Ze mogen volstrekt geen groen hebben en moeten af gezonderd blijven. nGestorven dieren moeten diep begraven, nog beter verbrand wordenook de mest. >De gebeele grond, weide, tuin, hokken, deel, kortom alle plaatsen waar de hoenders geloopen hebben, zijn besmet en behouden dit besmettingsvermogen minstens zes maan den. »'t Is dus zaak, bij hoendercholera in den omtrek de hoenders vast te zetten en te houden, geen groen te voederen alleen ochtend- voer te geven en twee a drie druppels zout zuur op 1 Liter water als drank te geven. Verdachte hoenders worden terstond verwij derd en afzonderlek opgesloten. Alle soor ten, van pluimgedierte, ook kamervogels, kun nen deze ziekte krijgen." In verband met deze. ziekte wordt tevens dringend gewaarschuwd, geen reeds geplukte kippen te koopen. Zulk een boutje kon wel eens zeer ernstige gevolgen hebben. Met betrekking tot den geconcessioneerden paardentram weg A mersfoortSpakenburg kunnen wij meedeelen, dat de opneming en en het in kaart brengen der betrokken we gen reeds is afgeloopen. Weldra zal nu met de uitwerking van het plan een begin worden gemaakt, zoodat het ontwerp binnen een niet te lang tijdsbestek aan de betrokken Gemeentebesturen ter goed keuring zal kuunen aangeboden worden. Donderdag is het bekende huisje te Spa kenburg verder afgebroken door 22 werk lieden uit Amersfoort, die beschermd wer den door 10 Rijks-veldwachters. Er was heel wat belangstelling, doch er vielen toen geen ongeregeldheden voor. Met dat al is de verlangde uit- en over weg nog niet er kregener staat, gelijk ge zegd, nög een woning en om ook deze te doen verdwijnen, zul een nieuwe procedure meeten worden aanhangig gemaakt. Intusschen zijn de vissehers gisteravond, den ouden kermisavond, weer te hoop ge loopen en wierpen zij weer de ruiten in hij de boeren die het bekende proces wonnen en dus het afbreken van het huisje veroor zaakten. Zij verzetten zich hevig tegen de politie, die ten slotte gebruik moest maken van de vuurwapens en thans weder versterkt is. De vloot zeilde hedenochtend weer uit en de rust is dus vermoedelijk weer terugge keerd. Wij hebben plannen nog voor jaren. Heb ben wij echter óok de jaren voor onze plannen Plaatsgebrek noodmakt ons, berichten en ren ïnge- tondenxtuk uit te stellen tot het volgend Amersfoort, 31 Mei 1901. Tarwe 10.a 10.Rogge 10.a f0. Boekweit f'O.a f0.Appelen f'0.k f'0.Peren f0.a f0.Nieuwe aard appelen f 0.— a fü.—Zandaarduppelen 12.20 a f2.80 Hoendereierei. f3.— a f3.40 per 100 stuks. Boter f0.95 i) 1.15 p. k. Kippen fjü.UO l'l.Kuikens f0.a 10.—. Piep kuikens f0.50 a 11.—. Eenden f0.—afO. Hazen f0.a f0.— Wilde konijnen 10.a f0.—Tamme konijnen 10.40 a I I.— p. at. Duiven f0.50 a fO.OO p. paar. Vette varkens f 0.- a f 0.—. Magere varkens f 12.—a f20.— Zeugen f40.— a f50.—. Biggen f6.— k f 12. Aangevoerd waren ongeveerhect- Tarwe, --- heet. Rogge, heet. Boek weit, heet. Appelen, heet. Peren heet. K leiaardappelen, heet. 180 heet. Zand- aardappelen, 00000 st. Hoendereieren, 1400 kilo Boter, kilo Margarine, Vette varkens, 40 Magere varkens, Varkens voor exportslagerijer., 400 Biggen en 20 Zeugen. LIJST van BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, en verzonden van het Postkan toor te Amersfoort in de 2e helft der maand Mei 1901. De Vries .Amsterdam. Aaltje Platje Bijlen. Dissel Steensel. T. Overeein Utrecht. H. G. Muiteraan S. Kraaikamp Amersfoort. D. v. d. Werlï Amsterdam. T. de Jong Mevr. A. Canta Gerard v. Wittenberg Breda. J. H. U. Marree Hilversum. Mej. L. Roorda t Rotterdam. A. Poldervaart Buitenland. Anton Berg - Duitschland. A. Jansen Beckerhouse. S. G. Caminha Lourengo Marquez. Mej. W. G. Gaminha 66 ste A Ti ei 't 'SJLOT iHiJ VIJFDE KLASSE. Derde week. Trekking van 30 en 31 Mei (1950 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. 0. LEINWÈBKR te Amersfoort Breed e- straat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijs van f200 op no. 6007. Prijzen van 1'70: (5555 6503 0509 0587 9111 9G35 9048 9601 10100 10218 10229 1223011855 11857 13844 13875 19805 20021 en 20037. Tezamen 20 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 001)3 6008 0504 0570 0583 9080 9082 9095 9101 9425 9428 9444 0659 9660 10075 10078 10091 10213 10217 1023311870 11890 13834 13830 13839 13841 1384913854 13850 13876 19705 19804 19814 1982520643 20050 on 20651. Volgende trekkingen geschieden3— 7 Juni. Behalve de premie van f30 000. voorden laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f3000 voor het laatst uit getrokken lot, zijn ingebleveu de volgende prijzen: l van f5000, 2 van f1500, tl van f 1000, 14 van f400, 15 van f200, 40 van f 100, en 1057 van f70. De ondergeteekenden blijven zich vrien delijk aanbevelen tot hel ontvangen van giften voor de vereeniging RE1SBKLAST1NG. In 1900 hecli men 280 personen, dat is 38 meer dan in 1899, eenige weken in de buitenlucht kunnen zenden tot. herstel van gezondheid. De geheele ontvangst te Amersfoort be droeg in 1900 f128.—. liet hulpcómité voor Amersfoort, Mej. D. A. SIDDRE. Mej. J. M. VEDER. Jonkvr. C. M. SANDBERG. Mej. E. van LANSCHOT HUBRECHT. Amersfoort, Mei 4901. ZÖ, die lid wenschen te wor- den van het te Amersfoort, kunnen zich daartoe óok aanmelden bij J. A. MEIJBOOM, Arts. St. Audricstraat 4, hoek Zuidsiugel. Aan belangstellenden wordt medegedeeld, «lat er «les namiddags van 2 tot 5 uur ge durende deze en" de volgende week gelegen heid bestaat, de school te bezichtigen. De Directeur. Een sedert 50 jaren bestaande Distilleerderij met Brandewijn- stokerij en handel in Cognacs vraagt voor AMERSFOORT en OMSTREKEN een Ij vorig oii solieil om tegen provisie werkzaam te zijn. Adres met franco brieven onder letters S. N. A. aan het Alg. Adv. bureau van Nijgh Van Ditmar, to Rotterdam.

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 2