I nen gekomen is met dit advies, zal ieder be grijpen. Wanüeer wij hadden voorgesteld het naohtwaolitlokaal te amoveeren, dan zou hier eene groote eenstemmigheid geheerscht befb- ben en die discussie, die nu heeft plaatst ge had. zou vermeden zijn. Ik zal niet blijven stilstaan bijl uitdrukkingen als „misplaatst" en „ongepast" die zijn gebruikt tot kenschet sing van het advies van B. en W. Het waa voor mij moeielijk den spreker, die zich van die uitdrukkingen bediende, tot de orde te roepen, omdat die woorden moer mij persoon lijk aangingen. Ik wil alleen zeggen, dat het mij beter voorkomt, dat men zich onthoudt van dergelijke woordlen, en den wensoh uit drukken, dat men zich voortaan zoo min mo gelijk er van bedienen zal. Het is waareahijn- lijk, dat de groote gevoeligheid, die de heei- van Esveld aan den dag legde, een gevolg is van de omstandigheid, dait hij deel uitmaakt van het college van kerk voogden en zich daarom als een persoonlijk verwijlt meent te moeten aantrekken de op merking in het prae-advies van B. en W., diat de wijze waarop het verzoek is gedaan, geheel lag buiten den werkkring van dat college. In het verzoekschrift is de zinsnede onderstreept, dat 3e af "raak van het gebouw zal dienen tot verbetering van het verkeer en tot verfraai- ing van de gemeente. Nu meen en wijs dat het, I niet behoort tot den werkkring van kerkvoog- ft den der Ned. Hervormde gemeente, te zorgen I voor de veiligheid van het verkeer en voor de I verfraaiing van de gemeente. Wel wordt er I gezegd, uat ook de kerk van het afbreken van I het gebouwtje zal profiteeren, maar dat wordt I meer als bijzaak genoemdhoofdzaak is, dat I de «motie het verkeer zal verbeti ren en zal bij- I dragen tot verfraaiing. Nu gelooven wij, dat als een dergelijk ooilege zich daarmede be moeit, het gaat buiten den kriug, waarvoor het, is bestemd. Wat daarover in bet advies is gezegd, was een wenk om zich te beperken tot datgene waartoe men, geroepen is. Het veraoek tot amotie is gesteund dooi de vereeniging Flehite en door de Vereeniging tot bevordering van vreemdelingenverkeer. Van die vereenigingen zijn bijna alle leden van deze vergadering lid, en wij zouden dus liever gekomen zijn met een advies om het verzoek toe te staan. Maar juist de rede nen in het advies genoemd, geven ons aan leiding om met alle kracht te adviseeren niet op dit verzoek in te gaan. Wanneer er een sterk verlangen bestaat bij die vereeni gingen om dit gebouwtje te zien verdwijnen, dan moet door haar het initiatief worden ge nomen om dit mogelijk te maken. Maar men moet niet verlangen, dait d- gemeente zal doel wat men wenscht dat gebeuren zal, en de koeten daarvan op zich zal nemen, De kosten van de amotie zijn niet groot. Maar wanneer wil weten, dat met lang geleden een bod van 800 is gedaan voor dit gebouw en de commis- ie van fabricage toen heeft geadviseerd op lat aanbod niet in te gaan, vooreerst omdat ij den geboden prijs te laiag vond en in de tweede plaats o.ndat zij 't raadziam acht, dat de gemeente over het gebouw de beschikking behoudt, dam is het duidelijk, dat de kasten der aimotie hier volstrekt niet alleen in aan- fflerking komen. Men heeft het nut van dit gebouw voor de gemeente in twijfel getrokken, De aflos- «mg van de politie in den kermistijd kan pron goed geschieden van het politiebureau nil, is er gezegd. Maar niet zoozeer voor de •f°r ing van do dienstdoende agenten is dit locaal van nut, dooh omdat men daardoor Sen politiepost beeft in 't midden van de «|ad. De brandspuit van de vrijwillige brand- t&eer heeft het lokaal moeten verlaten, waar Oj vroeger stond, toen dit lokaal werd inge- Scht voor v( rbandlokaal. Nu daarvoor een - ,«ider lokaal is. zou dit gebouwtje weder kun- (fleri worden ingericht, tot een apart !o- ■ard voor de brandweer, dait tevens kon ii dienst doen als politiepost baj groote drukte in 't midden van de stad. Dat komt wel niet veel voor, maar het kan toch noodig zijn over zulk een post te beschikken. Nog moet ik er op wijzen, diait niet alleen een gegadigde eene som van f 800 geboden hoeft voor dit gebouwtje, maar dat ook een der personen, die de panden der gemeente aan de Kampei-binnenpoort in huur hebben, ons het aanbod heeft gedaan om af te zien van de huur, die hij heeft aan zijn perceel, wanneer dit gebouwtje hem in eigendom gege ven werd. Ook dat hebben B. en W. gemeend niet te moeten aannemen, omdat het hun voorkwam, dat hetgeen die huurder afstond niet in evenredigheid stond tot wat hij terug zou krijgen. Dit zijn de redenen, waarom B. en W. van meening zijp, dat. het te duur voor de ge meente zou uitkomen, wanneer dit verzoek wordt ingewilligd en tot de amotie besloten wordt. Het is niet alleen de directe uitgave in geld, wat de amotie zal kosten, die hier in aanmerking komt; ook met de ver liezen, die de gemeente lijdt door het weg ruimen van het gebouw, moet worden gere kend. Van gevaar, dat de tegenwoordige toe stand oplevert voor het verkeer met de groen temarkt, kan geen kwestie zijn. Maar B. en W- erkennen, dat de toestand in het algemeen door de amotie van het gebouw zal verbete ren. Er is dus wel aanleiding voor de gemeente om mede te werken om tot de wegruiming te geraken. Waarom de vereenigingen, die de aimotie wenschen, daartoe niet de handen in eenslaan, begrijp ik niet. Ik zou meenen dat er voor hen alleszins reden is om zaoh er voer te spannen.; dan kan blijken of de ingezete nen er iets voor over hebben. Datzelfde is indertijd ook geschied bij de restauratie van de KoppeLpooit. Toen is van verschillende zij den een bedrag van f 2500 aan bijdragen ontvangen, en daarin heeft het gemeentebe stuur aanleiding gevonden, om het verdere onderhoud op zich te nemen. Het dageiijksch bestuur verdient in deze dus niet eenig verwijt. Allerminst voor wat het heeft opgemerkt over do wijze, waarop het verzoek tot amotie hier ia ingebracht. Wan neer kerkvoogden het verzoek hadden gedaan in 't belang van het kerkgebouw, waarvoor zij hebben te zorgen, dan zouden zij zich hebben gehouden aan datgene, waartoe zij geroepen zijn. Maar dat is niet geschied; zij hebben verzocht het gebouw af te breken in 't be lang van de verfraaiing dor gemeente. Nu hebben wij gehoord uit wat de heer HeyJi- gers hier in 't midden bracht, dat er ver schil over bestaat of de afbraak van het huisje zal strekken tot verfraaiing van de gemeente of niet, Maar B. en W. hebben in hun advies alleen willen doen uitkomen, dat als kerk voogden zich begeven op een gebied, waartoe zijn niet geroepen zijn, dat niet gerwensclit is. Waar zou het heen gaan, als een college als dat van Kerkvoogden zich bemoeide met de veiligheid van het verkeer en met de ver fraaiing van de gemeentel Iets anders zou het zijn, wanneer een kerkbestuur kwam met het verzoek, dat op de tram niet gebeld mag worden onder kerktijd. Zulk een verzoek batreft het belang van. de kerk. Maar hier, waar erkend ia, dat het belang van de kerk niet spreekt, hebben wij gemeend eene op merking daarover in ona advies te moeten opneanen. Wanneer daardoor de gevoeligheid van Kerkvoogden is opgewekt, dan wil_ ik wel zeggen, dat et ons leed dioet hun iets onaangenaams te hebben aangedaan. Dat was niet onze bedoeling. Wij wilden alleen doen uitkomen, dat een college slecht? voor die belangen behoort op te komen, waarvoor het- geroepen is te zorgen. De heer van Esveld. Mijnheer de voor zitter, het verheugt mij to liooren, dat het niot de bedoeling geweest is van de meerder heid van B. en W. Kerkvoogd ei. te kwetsen door de uitdrukking, die door mij werd ge wraakt. Maar ik wil er nog even, op wijeen, dat het gebouw tegen de kerk is aangebouwd en dat de toestand van de kerk door de af braak van dat gebouw zal verbeteren. Kerk voogden zijn dus volkomen in hun reciht ge weest, door hun adres in te zenden. Hadden zij dab niet gedaan, dat zouden zij in hun plicht te kort geschoten zijn. De uitdrukking, die üc gebezigd heb em die door u werd gereleveerd, ia dus werkelijk op haar plaats geweest. Ik meen, dat men de verschillende colleges en vereenigingen niet moet belemmeren om zioh te uiten en zicih met verzoekschriften tot den raad te wenden. Heb voorstel van de meerderheid van Bur gemeester en Wethouders wordt nu in stem ming gebraakt. Het wordt verworpen' met 12 tegen 2 stemmen. Voor stemden die hoeren Visser en Heyligers. Heb voorstel van de minderheid wordt daarna aangenomen met 12 tegen 2 stem men. Tegen stemden de heeren Viseer en Heyligers. Aan die orde ie: 8. Een voorstel van H. Kroes c. s. tot uitstel van betaling der kosten van den nieu wen weg van den Irooten Koppel naar den Hooglandsdien weg. Daar de adressanten zich hoof died ijk ver binden tot betaling op de in het request ver melde termijnen em de gemeente geeue beta lingen zal behoeven te doem vóór de re- questranten zuillen hebben, gestort, stellen Burgemeester en Wethouders voor te beelui- teu tot inwilliging van heb verzoek. Wordt z. h. o. conform besloten. 9. Een request van die Maatschappij Amersfoort tot exploitatie van onroerende goederen^ tot wijziging van eeinige voorwaar den» opgenomen in net besluit van 25 Jar nuari jl. nopens den aanleg van de van haar over te nemen wegen. Na gehouden overleg met de commissie van fabricage, stellen Burgemeester en Wet houders voor eenige wijzigingen te brengen in de voorschriften nopens den aanleg van de wegen D, E en F, welko voorschriften ook zullen worden toegepast op den k&lfcirkel- vormigen weg, uitkomende op den Utreoht- schen weg, Wordt z. h. o. conform besloten. 10. Een voorstel tot onttrekking van ter reinen aan den openbaren dienst en open bare verpachting van standplaatsen, tijdens de jaarmarktz. h. o. oonform. Aan do orde zijn: 11. Eenigo benoemingen. Do Voorzitter verzoekt de heeren Visser en Heyligers als stemopnemers te fungeeren. Benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim. Benoemd wordt mr. W. D. Caudri met 13 stemmen 1 stem was ui .gebracht op mr. W. M. J. van Lutterveld. Benoeming van loden der commissie tot onderzoek van reclames tegen aanslagen in do inkomsten-belast ing. Benoemd worden de heeren van Beek. Kle- ber, van Esveld, Tromp van Holst em Prik ken met 13 stemmen,; de heeren van, Kalken en Hamers verwierven ieder één stem. Samenstelling van de stem bureaux voor de verkiezing van leden van de Tweede Ka mer der Sta,ten-Generaal, van do Provincial Staten en van den gsmconiteraad. Benoemd worden Voor de verkiezing van een lid van do Tweede Kamer der Staten-Generaal. 1. stemd'ist.rict (levens hoofdstombureau) leden: D. Gerritsen, A. H. van, Kalken; plaatsvervangend voorzitterE. L. Visser plaatsvervangende leden N. Vols Hoijn. H. W. van Esveld, H. J. Croockewit, M. H. Pel, J. J. Berends. 2e stem district. Voorzitter: M. L. Celosee. Leden C. J D. van Eek. mr 1', J. F. va»

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 7