Maandag 24 No. 5095. 50e Jaargang. Feuilleton. PHOENIX-BROUWEBIJ. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. iMERSFOORTSCHE COURANT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden f\,trancoper post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. SCHUT T E R IJ. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Brengen tengevolge van de deswege bestaande voorschriften en ter verdere geregelde uitvoering van de door Z. M. den Koning vastgestelde regle mentaire bepalingen omtrent de Schutterijen, ter i kennis van de belanghebbenden, dat de alphabe- tische naamlijsten van du ingeschrevenen voor de Schutterij gedurende acht dagen op de plaatselijke i Secretarie voor eenieder ter inzage liggen, aile werk dagen vjjn 10 tot 1 uur, teneinde eenieder in staat j zoude zyu oni ingeval hem eenige persoften of om standigheden mochten bekend zijn, die daarop nog zouden behooren te worden aangeteekend, of ervan moeten worden weggelaten, dit aan het Bestuur ken baar te maken. Dat de loting voor do Schutterij, tusschcn de in geschrevenen van liet jaar 1901, onder toezicht eener Commissie uit het Bestuur, ten Raad huize dezer ge meente zal plaats hebben op Zaterdag, den 29. Juni aaustaande, des namiddags te 1'/» uren. Wordende alzoo de belanghebbenden opgeroepen om opplants en tijd voormeld te verschijnen, of bij afwezigheid zich aldaar door een bij de voormelde Commissie bekend persoon, voorzien van behoorlijke schrifte lijke volmacht, te doen vertegenwoordigen, om de bij de wet vereischte loting naar behooren te doen zullende voor hen die persoonlijk afwezig mochten blijven en zich niet op voorschreven wijze hebben doen vertegenwoordigen, door een der leden van de Commissie worden getrokken. Dan tenzelfdeu dage, op gelijke wijze, eetie nalo- ting zal plaats hebben, ten behoeve van diegeneu, welke tot de loting verplicht zijnde, buiten hun toe doen niet onder haar mochten zjju begrepen gewor den, alsmede ten behoeve van beu, die, ofschoon in andere gemeenten reeds geloot hebbende, sedert de laatstvoorgaaude inschrijving alhier zijn komen vronen, en voor de vreemdelingen welke sedert die inschrijving in de termen zijn gevallen, om als in gezeten te worden aangemerkt. En dat eindelijk den belanghebbenden bij de lo ting de gelegenheid zal worden opengesteld, om de redenen van vrijstelling, waarop sommigen aan spraak zouden mogen maken, ter kennis van de ge noemde Commissie te brengen, met aanduiding van het artikel der wet en het onderdeel daarvan, waar op zij hunne reclame gronden. Gedaan te Amersfoort, den 21. Juni 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. T. A. J. van ASCH van WIJCK. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. INKWARTIERING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 18 der Wet van den 14. September 1866 (Staatsblad no. 188) houdende bepalingen be trekkelijk de inkwartiering, enz. Doen te weten, dat de bij art. 17 dier wet bedoel de lijst, door lien aangelegd, in afschrift aan de berg plaats bij het Raadhuis aangeplakt is en gedurende veertieu dagen, te rekenen van heden, op de Secre tarie der Gemeente voor een ieder ter inzage ligt, alle werkdagen van 10 lot 1 uur. Amersfoort, den 22. Juni 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester T. A. J. van ASCH van WIJCK. De Secretaris. B. W. TH. SANDBERG. til De Gemeente-gasfabriek. Geenszins het belangrijkste deel van het in de vorige week verschenen Gemeente verslag over 190U maar toch een gedeelte dat aller belangstelling wel het meest gaande maakt, moge hier een plaals vinden en vooraf gaan aan het overzicht dat wij als voorheen wenschen te geven van den toestand der Ge meente in liet laatste jaar der vorige Eeuw. Gelijk bekend, werd de fabriek den 17 Augustus op tiet middaguur met eenige plech tigheid in gebruik genomen. Zij bestaat uit de volgende inrichtingen Een stokerij waarin 4 generator-ovens, sys teem Klönne, ieder met 8 retorten, benevens een daaraan grenzende open doch gedekte kolenloods. Een ketelhuis met 2 horizontale stoomketels ieder van 16 M2. verwarmingsoppervlakte en werkende meteen overdruk vauöatmosfeeren; 2 Worthington-stoompompen voor het voeden der stoomketels en het reservoir voor het fabriekswater, benevens een Tangye-pomp voor het oppompen van koolteer. Een sehal'lkamer, waarin bad- en kleedka mer voor de werklieden, benevens binnens huis toegankelijk privaat en urinoir. Een machinekamer, waarin 2 exhausters en 2 verticale drijfmachines voor de washers. Een toestellenlokaal, waarin 8 condensors van geslagen ijzer, 2 teeralscheiders volgens Pelouze en Audouin, en 2 Kirkham-washers. Al deze lokalen zijn aaneengebouwd en onderling toegankelijk, terwijl alle toestellen berekend zijn op een etmaal-productie van 10 000 M3. uitgezonderd de ovens, die een productie-vermogen hebben van 6000 M3. per etmaal, doch waarvoor ruimte in de stokerij is gereserveerd om nog drie ovens bij te kunnen bouwen, die met de bestaande alsdan toereikend zijn voor een etmaal-productie van 10 000 M3 In een afzonderlijk gebouw zijn drie zui- verkisten geplaatst en daaraan verbonden een overdekte regeneratieloods voor de bewer king der zuiveringsmassa. In een ander lokaal is geplaatst een fa brieksmeid- met regulateur op destadsleiding; in dit lokaal zijn tevens geplaatst de afsluiters voor de gashouders. Aan dit lokaal zijn ver bon len, aan de eene zijde de woning voor den baas-fitter, aan de andere zjjde 2 werk kamers voor onderzoek van het gas, controle van meters en branders en het uitgloeien van kousjes. Aan de stokerij is nog verbonden een ge bouw, waarin de toestellen zijn geplaatst voor de bereiding van zwavelzure ammoniac uit liet gaswater, benevens een lokaliteit voor de werkplaats, de smederij en het magazijn voor ijzeren buizen, fittings, olie, enz. Het teer- en gaswater wordt verzameld in een separatorput, waaruit ieder afzonderlijk in een daaraan verbonden gemetselden put loopt. Het bereide gas wordt verzameld in een gashouder met geslagen ijzeren kuip, wer kende met tangentiale re geleiding en ':ap- spanning volgens systeem-Schwedler met een nuttigen inhoud van 4000 M3. De van de oude gasfabriek overgenomen gashouder met gegoten ijzeren kuip en ge slagen ijzeren klok, werkende met radiale rolgeleiding, is geheel gedemonteerd en de kuip weder gedeeltelijk op het terrein der Gemeente-gasfabriek opgesteld, zoodat deze gashouder met een inhoud van 2000 M3 in het voorjaar van 1901 voor het gebruik ge reed kon zijn. Bij den ingang van het fabrieksterrein zijn de kantoren gebouwd met daarboven een magazijn voor gasmeters en verlichtingsar tikelen en hieraan verbonden de Directeurs woning. Voor het breken der cokes is op het ter rein nabij de cokesbergplaats een klopma- chine opgesteld, die de geklopte cokes sor teert in drie soorten, als geklopte-, parel cokes en gruis. De verkoop der cokes heeft plaats per gemeten Hectoliter van ongeveer 42 Kilo en niet, zooals aan de oude gasfabriek, per 32 Kilo. Het buizennet in de stad, dat van de oude gasfabriek werd overgenomen, heeft een groote verbetering ondergaan door bet. leg gen van 12 duimsbuizen, van de gasfabriek langs Smallepad en Kleine Spui tot den Westsingel; 10 duimsbuizen van de gasfa briek langs Smallepad, Stationsweg en Korte Bergstraat tot den Utrechtschen weg 8 duims buizen in Utrechtschen weg, Utrechtschestraat en Langestraat tot aan de Stoovestraat, aldaar aausluitende aan de verder liggende 8 duims buizen 8 duimsbuizen in Krommestraat en Nieuweweg en van daar aansluitende met 10 duimsbuizen op de 12 duims in het Kleine Spui; 6 duimsbuizen in Lange Bergstraat; 5 duimsbuizen ojf Hof en in Lavendelstraat, terwijl in verschillende straten de oude 2 duimsbuizen werden uitgenomen en daar voor 3 of 4 duims in de plaats gelegd. Bij het begin der exploitatie bleek zeer spoedig, dat het gusverlies nogal beduidend was, zoodat inet een extra-ploeg werklieden in het niet-verbcterde gedeelte buizennet door middel van palladium-chloruur de lekken werden opgespoord en de slechte leidingen gedeeltelijk vernieuwd of gedeeltelijk opnieuw gelegd. Het gasverlies verminderde hierdoor reeds veel en kan bij voorzetting der werk zaamheden, die wegens ingevallen vorst ge staakt moesten worden, nog meer vermin deren. De oude straatlantaarns werden alle ver vangen door een nieuw model lantaarn, met gloeilicht. Het systeem dezer verlichting is zoodanig gekozen, dat het opsteken kan plaats hebben door middel van een spiritus- loopvlam, waardoorde veel gas en kousjes verslindende dagvlaramen gemist konden worden. De totale oprichtingskosten van de fabriek met buizennet ensti lat verlichting hebben op31 December bedragen f346387.195 waaronder be grepen is een som van f35 000, zijnde de ge schatte waarde voor aankoop van het terrein in gebruik bij de gasfabriek en f 12 262.05® als bedrijfskapitaal, bestaande uit in voorraad zijnde steenkolen bij den aanvang van het bedrijf. De gasprijzen werden door den Gemeente raad vastgesteld op9 cent per M3 voor lichtgas, 7 cent per M4 voor kookgas, 6 cent voor Gemeeute-inrichtingen, 3/< cent per branduur voor de publieke verlichting. Het personeel bestaat uit 4stokers, 2 hulp- stokei$„ 2 machinisten, 1 fitter, 1 lantaarn- fitter tevens poetser, 1 fittersleerling, 3 sjouwerlieden, 10 lantaarnopstekers, en bij drukke werkzaamheden eenige helpers. Ik woonde van mijn negentiende tot mijn der tigste jaar in een kleine stadje, waar ik by den ont vanger op bet kantoor was. Ik was een vroolijke Frans en stond met iedereen op goeden voet. Ik woonde op kamers, maar was daar, om de waarheid te zeggen, weinig te vinden. Een tijd laug dwong mijn kanarie mij, tenminste ééns per etmaal thuis te komen om hem te voeren, maar later kwam ik op het slimme denkbeeld, de kooi naar ons bier huis mee tc nemen. Daar hing ik haar op, zoodat het beestje nu toch op tijd eten en drinken kreeg. Het gebeurde wel eens, dat het ondereen potje bier wat laat werd en dan legde ik mij maar op de bank onder de kooi te slapen. Dat was een vroolijke tijdl We haalden allerlei grappen uit ou ik dacht in de verste verte niet aan trouwen. Op zekeren avond, toeu m(ju vrienden eens een verstandig oogenblik hadden, kwam het gesprek op het vrijgezellenleven. Wij hadden de onbeschaamd heid, in den restaurant zittend, te beweren, dat er weliswaar op het bier niets was aan te merken, maar dat op den duur het eten in den familiekring toch lekkerder was, doch al spoedig vond ik, dat we wat zwaar op de hand werden en toen een an der in allen ernst, beweerde, dat hot toch n aar be ter was, een huishouden op te zetten, riep ik eens klaps uit „Ik heb geen eigen huishouden noodig. Als de kost mij hier niet bevalt, ga ik bij de eene of andere familie dineeren." „Dat wil zeggen, als je gevraagd wordt," riep er een. „Als ik Wil, word ik eiken dag gevraagd, blafte ik. Ze mogen mij hier allen graag lijden. Maar j trouwens ik wacht niet eens op een uitnoodigiug, ik loop het eerste bet beste buis binnen en blijf daar eten." Dat was toch wat al te boud gesproken, meende er een, en zelfs de innigste vriendschap kou er wel bezwaar tegen hebben, den ongenoodén gast te la ten mee-eten, zoo dikwijls hij er lust in had. „Ik zou niet weten waarom, was mijn antwoord. Ik wed, dat ik bij [elkej familie hier. wanneer je maar wilt, ten eten word gevraagd. Ik ga eenvoudig naar binnen en krijg dadelijk een invitatie." „Ik wil wedden, dat je het verliest." „Wie het verliest, onthaalt al de armen van de stad," zeide ik. „Top I" „Dan kan je mij morgen om haiftwaalf laten we ten, waar ik zal dineeren. Maar éen ding: arme fa milies, wie een gast ongelegen zou komen, blijven uitgezonderd. Hoeveel dagen wil je het voorloopig probeeren T" „Een week," zeiden eenigen. „Neen, drie dagen, zeiden anderen. Drie dagen, waarop wij liem voorschrijven, waar hij moet di neeren, zullen voldoende zjjn om hem dat bluffen af te leeren." En zoo werd de zaak beklonken. Ik zei aan de kellnerin, dat ik in de eerste drie dagen niet kwam eten, we bleven nog wat plakken en ik sliep daarna kostelyk op de bank onder de kanarie. Den volgenden dag zat ik welgemoed op mijn kan- I toor. Zoowat om elf uur begon mjjn maag te jeuken. Om haiftwaalf kwam er een gesloten briefje. Ik deed het open en las, dat ik heden, Donderdag, bij den i apotheker Bitterle zou eten. Zoo, zoo! Bij apotheker Bitterle! Een beste,brave i man! Het was echter jammer, dat ik hem juist een uur te voren had afgesnauwd, omdat hij bezwaren 1 had tegen zijn belastingbiljet. Maar we moesten het in 's hemels naam maar probeeren. Om twaalf uur klom ik de donkere trap op, die naar de woning van den apotheker leidde. Op de bovenste trede lag een groote kat, die even tegen mij snorde, maar verder rustig bleef liggen. Voor de open keukendeur bleef ik staan en zeide, terwijl ik mijn hoed afnam „Goeden morgen, mevrouw Bitterle" Ze was druk aan het koken. „He. is u daar meneer Karl? U zoekt zeker mijn man. Hij is in de apotheek." „Daar doet hij goed aan, zeide ik maar om u de waarheid te zeggen, heb ik het vandaag meer op de Duitscbe dan op de Latjjnsche keuken begrepen." „Die is ook heel wat gezonder," zeide zij terwijl ze haar hagelwit keukenschort glad streek. „Vooral als er zulk een lief kokkinnetje in staat, antwoordde ik, daardoor krijgt een mensch al trek. Wilt u wel gelooven, dat niets de vrouw zoo goed kleedt ah een potlepel? Daar heb ik respect voor. Wat ik zeggen wou waarmee maakt u de sla aan Dat is toch geen tafelolie?" „Myn man wil de sla nooit anders dan met lijn olie aangemaakt hebben." „Maar dat is niet mogelijk!" riep ik uit. „Het smaakt heerlijk, verzekerde de Hame mjj, terwijl zjj de goudgele olie op de groente liet drup pelen. Wie eenmaal aan ljjnolie gewend is, lust geen andere meer." „Het kan zijn, zeide ik met een ernstig gezicht; ik wil het graag gelooven. Lijnolie moet de beste olie zijn, heb ik wel eens gehoord het moet iets zeer fijns wezen. Maar u kunt toch zeker moeilijk versche olie krijgen „Weet u wat? zeide het vrouwtje, terwijl ze haar door het het vuur geblakerd gelaat naar mij toe keerde; als u denkt, dat wij de sla aanmaken met ranzige olie, dan weet ik er niets betere op, dan dat u zich van het tegendeel overtuigt"%n vanmid dag bij ons blijft eten." j,Beste mevrouw, zeide ik, terwijl ik haar de hand toestak, dat neem ik aan. Vanmiddag dineer ik hier." Daar komt de apotheker de trap op. De kat is nn stil, maar Bitterle is danig aan het brommen. „Verbeeldt je eeus man, roept zijn vrouw hem te gemoet, we nebben vandaag een gast ten eten." „Laat hij naar den drommel loopen, bromt Bitterle; als je pas hij den ontvanger bent geweest, heb je geen hoofd om gasten te ontvangendan is je heole dag bedorven. Wie is het dan?" Ik ging hem te gemoct. „Waarde vriend, zeide ik, terwijl ik hem mijn beide handen toestak, de Schrift zegt. dat wij, in dien wij iemand beleedigd bobben, de zon niet moe ten laten ondergnan, zonder hem om vergiffenis gevraagd te hebben. Ik kun het zoover nog niet eens laten komen en vraag al vergiffenis vóór de zon baar zenith heeft. Als een mensch het druk heeft, ontsnapt hom wel eens een hartig woordje, zonder dat hij het zoo kwaad meent. Ik zou het graag met u afdrinken. Pas op, val niet over die kat," (H ordt vervolyd)

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1