Het gedrag en de vljjt van het personeel gaven steeds aanleiding tot tevredenheid. In de stokerij waren sedert 17 Augustus geregeld .n werking 2 ovens of 16 retorten, waarmede gedurende de wintermaanden uog juist in de behoefte kon worden voorzien. Het laden der retorten geschiedt met de lade. die aan een r.angbaan, welke door de stokerij en kolenloods loont, is opgehangen, zoodat de kolen slechts eenmaal behoeven opgeschept om vervolgens, zonder nogmaals verwerkt te worden, met de lade in de re torten te worden gebracht. Lie werkzaamheden in de stokerij worden hierdoor niel alleen vereenvoudigd, doch veel vorlicbt en de kolen niet noodeloos vergruisd. De resultaten roet deze twee ovens ver kregen, beantwoordden geheel aan de ver wachting. De benoodigde steenkolen werden, volgens overeenkomst, grootendeels geleverd door de ateenkoien-handelsvereenigipg te Utrecht en wel 1436 (JOU Kilo consolidation-kolCD, en verder door de firma P. H. Hoos Zoon, te Rotterdam, 491935 Kilo Mickley- en 484855 Kilo Itoldon-kolen. Op 31 December waren in het geheel aangekocht 2 412790 Kilo kolen, waarvoor, met inbegrip van vracht- od losloonen. werd betaald 131443.69% of gemiddeld 11303 per 10U0 Kilo. Van de 1 469725 Kilo gedistilleerde kolen werden geproduceerd, volgens aanwijzing van den fabrieksmeter 428555 M3. gas of per 1000 Kilo kolen 291.50 M3. gas. De grootste productie per etmaal had plaats op 6 December en bedroeg 4550 M3. De opbrengst van cokes was 22293 H.L. of per 1000 Kilo gedistilleerde kolen 15.1 H.L. of 635 Kilo. Hiervan werden voor de ver warming der ovens 5315 H.L gebruikt of per 1000 Kilo verwerkte kolen 150 Kilo. Voor de verwarming van stoomketels, gas houder en andere doeleinden werden ge bruikt 1593 H.L. of ongeveer 45 Kilo per 1000 Kilo verwerkte kolen, zoodat per 1000 Kilo verwerkte kolen 440 Kilo cokes voor den verkoop overbleef, ol totaal 15 385 H.L., waarvan verkocht werden 6099 H.L. zoodat op 31 December ir» voor raad bleven 9286 H.L. cokes. De opbrengst der verkochte cokes was, na aftrek van f85.80 hezorgloon, f5058.65 of gemiddeld f0.83 per H.L. Aan konltecr werd verkregen 450 H.L. en daarvan afgeleverd 90 H.L., zooilat op 31 December in voorraad bleef 360 H.L. De opbrengst per 1000 Kilo kolen was 40 Kilo teer. Het gaswater werd verwerkt tot zwavel zure ammoniak en daarvan verkregen 7064 Kilo zout of ongeveer 5 Kilo per 1000 Kilo verwerkte kolen. Hiervan werd 4000 Kilo verkocht, zoodat op 31 December nog 3064 Kilo in voorraad bleef. De inhoud van den Gashouder bedraagt 4000 M8., terwijl de grootste gasproductie per etmaal was 4550 M3.alzoo wasdegas- berging 88°/0 van de productie. De aflevering van het gas geschiedde on der een druk van 28 m/m. bij dag en hoog stens 40 m/m. bij avond, terwijl in oe ochtenduren de druk tot 32 m/m. werd verhoogd. Op den verst van de fabriek verwijderden lantaarn was nog een druk van 25 m/m., zoodat dat de gegeven druk voldoende was en van te weinig druk bij particulieren dan ook geen klachten werden gehoord. Inte gendeel werd hier en daar geklaagd over te veel gasverbruik en hoewel het verbruik, wegens den beteren aanvoer, in evenredig heid daarvan grooter moest zijn, lag de oor zaak hoofdzakelijk in de slechte regeling der gasgloeilicht branders en comforen of het gebruik van ondoelmatige branders. Het lichtgas wordt na de natte zuivering nogmaals door ijzcroxyde gezuiverd en ver laat de zuiverkisten geheel vrij van zwavel waterstof. Verder werd het gas nog onder zocht op ammoniak en zwavelgehalte en bleek uit de rapporten van den scheikundige, belast inet dat onderzoek, dr. Antusch, dal 1 M8. of 1000 Liter gas bevattenaan am moniak van 0.000 tot 0.014 Liter, aan zwa- velverbindingen van 0.084 tot 0.120 Gram. Het gas werd alzoo volkomen zuiver aan de gasverbruikers afgeleverd. Over de hoedanig heid van het gas werden dan ook geen klachten vernomen. Bij de verschillende gasverbruikers waren op 17 Augustus geplaatst 638gasmeters voor lichtgas en 56 voor kookgas, te zamen met 6048 meterlichten. Op 31 December was dit cijfer geklommen tot 729 metei's voor lichtgas en 89 voor kookgas, totaal 7337 meterlichten, een ver meerdering dua van 01 meters voor lichtgas en 38 voor kookgas met 1289 meterlichten, of: de fichtgasmeters met 14%, dekookgas- meters met 58% en de meterlichten met 21%. In de publieke verlichting werd op 17 Augustus voorzien door 400 lantaarns ver deeld in 148 hoofd- en 252 avondlantaarns. Op 31 December was dit aantal vermeer derd met 13, dus zamen 413 lantaarns, ver deeld in 157 hoofd- en 256 avondlantaarns. De hoofdlantaarns branden van 's avonds na zonsondergang tot 's morgens voor zons opgang, de avond lantaarns 's avonds, uitge zonderd met maanlicht tot 11 uur. Van 17 Augustus tot 31 December kregen 115 lantaarns geen nieuwe kousjes en was bet totaal vernieuwde kousjes 534, terwijl het breken van lantaarnruiten van geen be- teekenis was. De oorzaak van veelvuldige breuk op en kele lantaarns ligt hoofdzakelijk in kwaad willigheid of aanrijding der lantaarns terwijl in bet laatste geval de kosten dan ook weder vergoed zijn. Voor de financieele uitkomsten over het afgeloopen tijdvak verwijst de Gas-commissie naar de Balans en de Winst- en Verliesre kening als bijlagen tiet Rapport gevoegd en stelt zij voor. bet wiDtsaldo ten bijdrage van f 15 924.28 te verdeel en als volgt: non-valeurs f 16.11 interest aan de Gemeen te verschuldigd f 4600interest van den grond over ruim 3 jaren, f3500, zijnde 10% van 't geheelAfschrijving op de ovens f 3485.10: afschrijving oprichtingskosten 14323.07 to taal 115 924.28. De Commissie roemt in 'l bijzonder den ijver en de nauwgezetheid waarmede de Di recteur zich van zijn taak gekweten heeft, den tact door hem betoond in zijn omgang met het personeel en de bereidwilligheid waarmede hij het publiek steeds met inlich tingen en hulp ten dienste staat. StadsnieuwsT~ lo zijn Vrijdagavond gehouden vergadering heeft het Kies-college der Ned. Hervormde kerk ter voorziening in de vacature ontslaan door het emeritaat van ds. D. P. M. Gras winkel beroepen tot predikant ds. J. van Aalst Jr., thans predikant te Noordwijkers hout. Het benoemde tot ouderling (vacature- Van Luvk) den heer N. Veis Heyn, tot dia kenen de heeren J. E. van Nie en C. Janssen, deze laatsten in de vacaturen ontstaan door het bedanken als diaken door de heeren N. Veis Heyn en B. van 'tEind. Van het College van Gedeputeerde Staten der Provincie Utrecht treden af op 2 Juli a.s. periodiek de heerenmr. A. W. van Beeck Calkoen, mr. B. J. L. baron De Geer van Jutfaas en jhr. mr. J. E. Huvdekoper van Maarsseveen en Nichtevecbtdoor aftreding als lid der Staten de heerenmr. C. G. Ber ger van Hengst en E. J. I. C. van Baerle. Bij de heden gehouden verkiezing van éen Raadslid ter vervulling van de vacature ontstaan door het ontslag nemen als zoo danig door mr. J. G. A. van Zijst zijn ge steld tot candidate!) de heeren H. Koning, C. J. Plomp en J. C. Rolandus Hagedoorn. De stemming zal plaats hebben op 5 Juli, de herstemming., zoo noodig, op 16 Juli te gelijk met die voor de periodiek aftredende leden, voor wie de verkiezing is bepaald op morgen, Dinsdag. Morgenmiddag om 2 uur zal het verkeer over een deel van omstreeks 60 Meter van den Soesterweg, benoorden den Paralelweg naast het voormalig Tolhuis bij den spoor weg-overgang zijn omgelegd over een weg op het terrein van het nieuwe stations-em placement. De stremming van het verkeer van rij- en voertuigen en vee op de Bloemendalsche- poortbrug is verlengd tot Zaterdagavond a.s. Bij Kon. besluit is benoemd tot schoolop ziener in liet arrondissement Amersfoort dr. L. B. Fikkert, Directeur der Hoogere Bur gerschool met 3- jarigen cursus te Gronin gen, zulks ter voorziening in de vacature, ont staan door het ontslag nemen als zoodanig door dr. K. W. van Gorkom. Naar we uit goede bron vernemen, zal wel haast een voorstel den Gemeenteraad berei ken om den gasprijs inet 1 Augustus éen cent per stère lager te stellen en dus te bren gen voor lichtgas op 8, en voor kookgas op 7 cent. v Luitenant W.van Bakel is ingedeeld bij het 3e bataljon 5e regiment infanterie hier, ter wijl de eveneens uit Oost-Indië gerepatri eerde le luitenant H. J. F. Klatte evenzeer wordt ingedeeld bij een der bataljons in dit garnizoen. Luitenant G. K. Miiller, van de Cadetten school te Alkmaar, is aangewezen om de najaars-oefeningen van het 5e regiment in fanterie rond het garnizoen Amersfoort bij ie wonen. Sergeant-titulair D. Schotman, van het 5e regiment infanterie, is bevorderd tot sergeant effectief. Majoor G. H. baron Van Boetzelaar, de- tachements-cc-mmandant van hetle regiment huzaren hier, wordt in het najaar overge plaatst naar de veld-eskadrons te Deventer en hier vervangen door luitenant-kolonel L. Bolle, van bet korps. In verband met de Maskerade-feesten te Utrecht loopen morgen extra-treinen van de Ned. Centraal Spoorweg-Maatschappij welke te 12.10 en 2 uur van hier vertrekken en te 40.10, 10.40 en 42.10 uit Utrecht terug- keeren. 9-?A en te Amersfoort te 10.35,11.08 en 12.45. Alles spoortijd. i Voor die treinen worden wel goedkoope kaarten uitgegeven, doch zij stoppen niet aan de tusscbea-statiuns tn de stopplaatsen, behalve de trein van 12.46 's nachts. In ons vorig nummer maakten we gewag van den piuizenregeD, die ook elders werd waargenomen en we vroegen of inderdaad moest gedacht aan kapok-pluizen, afkomstig van den brand van het Entrepot te Antwer- 1 peD. j Gelijk dat gewoonlijk gaat, is ver gezocht naar hetgeen" voor de hand lag. Immers i thans is zonneklaar gebleken, dat de pluizen, die ook Zaterdag weer in de Langestraat I woeien, afkomstig zijn van den praebtigen j Canadeeschen peppel (vulgus: kadaster-pep- i pel) in het Plantsoen vóór de Kleine Haag, i die dit jaar buitengemeen mooi bloeit. Door de politie is hier Vrijdagavond op den openbaren weg aangehouden en naar het bureau geleid Gerardus Cornelis Taderna Wielandt, geboren te Haarlemmermeer, 9 Maart 1869, thans zonder beroep te 's-Gra- veland, de bekende jonkheer, baron, graaf, enz. die laatstelijk «werkte" met inteekenlijsten voor de gevangen Boeren of de vrouwen» kampeu in Zuid-Afrika. Zijn opsporing en aanhouding was verzocht zoowel door den Hooid-commissaris van Politie te Amsterdam als door den Burge meester van Baarn, die beiden den elegant gekleeden en van geld welvoorzienen jonk- man snoodelijk verdenken van oplichting I en hem zelfs ten laste leggen, althans ervan j verdenken, dat hij zijn liefdewerk onder j bedrieglijke voorgeveus vervult en zich daarbij bedient van valsche aanbevelingen i en die dan ook zijn opsporing en aanhou- I ding verzochten. Toen de agent J. Brits hem herkende en I vroeg of hij niet Taderna was en hem, toen hij dit erkende, verzocht hem naar het Po litiebureau te willen volgen, werd mijnheer erg boos, verklaarde dat hij «mijnheer Ta derna" was en zeide op hoogen toon«ik wil den commissaris eens over jou spreken, over zijn agent, die mij durft aanhouden". De agent haastte zich hern te verzoeken, j hem toch vooral niet te willen bezwaren, hetgeen «mijnheer" Taderna voorgoede munt i opnam, waarna hij zijn hooge protectie toe- zeide. Zaterdagochlend, toen dezelfde agent hem gevankelijk naar Baarn geleidde, had T. heel wat minder buogen toon. Brits schijnt een goede vangst te hebben gedaan. Zaterdagmiddag rond vijf uur sloeg een paard, gespannen voor een zware doch ledige wagen van den molenaar Treure, in de Lan gestraat op hol en rende, door den ratelenden wagen telkens meer opgeschrikt, in angst wekkende vaart in de richting van de Var kenmarkt. Een bediende van den heer Bratidsen, die een eind naast het paard liep. wist het, door 'taan het hoofdstel le grijpen en door het te doen keeren, tot staan te brengen. Een wonder mag het heeten, dat er geen ongeluk gebeurd is. Slechts eenige oogenblikken nadat het paard was voorbijgerend, kwamen twee rij tuigen het zoo smalle gedeelte der Lange straat ingereden. De inzittenden zullen ver moedelijk niet begrepen hebben aan welk groot gevaar zij ontkomen zijn. Een premie is door de Brandverzekering- Maatschappij «De Nederlanden" te Zutfen (agent de heer J. Busquel) toegekend aan de Wilhelmina-spuit voor het doeltreffend op treden bij het beperken van den feilen bin nenbrand ten huize van A. Lenstra, aan den Weverssingel. Bij de Vrijdag ten overstaan van notaris Johs. Knoppers gehouden veiling werd per ceel 1, twee buizen met schuur, tuin en warmoezeniersgrond, aan den Hoogeweg nabij de Grebbelinie, opgehouden, perceel 2, wei- en bouwland, verkocht voor f3420, per ceel 3, idem, verkocht voor 1*3550, en per- ceelen 4, 5 en 6, drie stoelenzifplaatsen in de i Hervormde kerk te Hoevelaken, verkocht res pectievelijk voor f90, f86 en f80. Bij de Zaterdagavond te zijnen overstaan gehouden veiling werd het huis aan de Kampstraat no. 18 opgehouden, gold het huis no 16 aan de Sint Andries-straat f 1520, werd het winkelhuis no. 1 aan de Bloemen- dalsche straat met aangrenzend huis en erf aan den Weverssingel opgeiiouden, gold het huisje aan de Valkestraat tegenover «Het Valkje" f740, en werden drie woningen in den Grooten Haag samen verkocht voor een honderd vijftig gulden, Bij de Zaterdag ten overstaan van notaris Vos gehouden verkoopingen golden de woonhuizen met tuin rro. 47 en 49 aan den Soesterweg, groot 7 A. 28 c.A. en3A.9cA. samen f2680 een perceel bouwterrein daar nevens, groot 10 A. 60 c.A., f680, terwijl het winkelhuis no. 50 aan de Kampstraat, be woond door den bakker H. van Ee, werd opgehouden voor f3000. Die veel weten, zeggen dikwijls weinig en die weinig weten, zeggen dikwijls veel. 'tZou beter zijD, als het juist andersom ging. kennisgeving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter algeineene kennis, Uat te brug bg de Bloemendalscbe poort tot bet verrichten ran ber- •teihngen alsnog voor verkeer van rij-en voertuigen en vee zal blijven afgesloten tot Zaterdag 29. Juni e.k. 's namiddags zet uur. Amersfoort, den 24. Juni 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. vak ASCH vak WIJCK. De Secretarie, B. W. Th. 8ANDBEKG. In de gister te Utrecht gehouden druk be zochte vergadering van het Centraal-departe- ment van leeraren bij het Middel baar onder wijs besprak prof. Winkler, uit Amsterdam, de volgende stellingen omtrent „overlading": le. De experimenteele arbeid over her senarbeid bij kinderen verricht, heeft wel is waar hoogst belangrijk gezichtspunten ge opend over «oefening" en «vermoeienis", maar leert ons niet den graad van vermoeie nis kennen, die nog als nuttig mag worden aangezien, noch dien waar schadelijke ver moeienis begint. 2e. De bepaling der schadelijke vermoeie nis kar: op dit oogenblik nog niet in cijfers worden gebracht. Aanbeveling verdient bet, nooit zóó te laten arbeiden, dat een der meest kenmerkende verschijnselen van ver moeienis, het verdwijnen der aandacht, de onoplettendheid, ontstaat. 3e. Het is niet waarschijnlijk, dat het gevolg van den arbeid, die zich als ver moeienis uit, een directe» schadelijken in» vloed heeft, noch voor het individu, noch voor de klasse. De vermoeienis bereidt het terrein voor. De natuur heelt iu de onoplettendheid een veiligheidsklep gegeven voor den paedagoog van onschatbare waarde. 4e. Van veel grooter gewicht komt mij voor de schadelijke invloed te zijn der bij het kind gewekte emoties. Vrees voor min vriendelijke bejeging bij goed willen en nïet- kunnen, vrees voor straf, teleurgestelde eer zucht, jacht om den rivalen leerling te over treffen, ook bij hen die zeer goed kunnen, angst voor afwijzing op examens en soortge lijke invloeden brengen emoties, die des te sterker werken als door vermoeienis het ter rein voorbereid is, en door te korte rustpe riode onvoldoende herstel wordt gebracht. 5e. Eveneens acht ik schadelijk voor het kind te groote verscheidenheid van leerstof. Men kan er niet genoeg op drukken dat de vorming van een rustigen, regelmatigen, diep indringenden gedaehteDgang voorden volwas sene beoogd wordt, eri dat door al te groote verscheidenheid van leerstof, africhting naar meerdere richting en daarmee onrust, ge jaagdheid, soms verwarring in den gedach- tengarig en oppervlakkigheid gekweekt wordt. 6e. Eveneens acht ik schadelijk de over lading van leeraren. Zoodra de overwerkte leeraar, ol hij, die zijn uiterst moeilijke taak als een bijzaak beschouwt, zelf' zijn lessen vervelend vindt, wordt hij vervelend. En scha delijk acht ik vervelende lessen, waardoor dik wijls genoeg voorgoed belangstelling van kin deren in bepaalde richting wordt uitgebiuscht. 7e. Indien verbetering kan worden nage streefd, dan moet men zich eerslens afvragen, of niet datgene wat de latere maatschappij eischen zal van den volwassene, niet kan verkregen worden, door veel minder aantal lesuren. Ik meen, dat dit zeer wel mogelijk is, maar moet aan paedagogen overlaten te beslissen welke grenzen de onoplettendheid in de laatste der dagelijksche lesuren toeneemt. Is het waar, gelijk mij van bevoegde zijde werd verzekerd, dat zij in de latere lesuren zeer stijgt, althans voor leerlingen beneden de 15 jaren, dan kunnen zij alleen om die reden als nuttelooze uren gemist worden. 8e. Geen straffen, geen aatikweeken van eerzucht door rangcijfers, geen nuttelooze overgangs-examens behoeven naar mijn mee ning als hulpmiddelen ter verbetering van den ijver der kinderen te worden aangewend. Het gezonde kind heeft ijver, als men zijn belangstelling weet te wekken en te houden. 9e. Indien door inkrimping tot het voor de vorming van het kind strikt noodige, alle africhting voor eind-examens verdwijnen kan, schijnt het mij niet onmogelijk, dat althans tot aan het 15e jaar, met 3 a 3% lesuur per dag kan worden volstaan, en dat na het mid daguur geen lessen meer worden gegeven. 40e. De lesuren moeten dan echter te vens niet gegeven worden door leeraren, die drie a vier uren daags les geven moeten. Lessen aan mingevorderden, juist omdat zij de geheele persoonlijkheid van den leeraar eischen en zij niet mogen ontaarden in overhooren of correctie van gemaakt huiswerk en nooit sleur mogen krijgen. Mij schijnt het toe, dat er slechts zeer weinigen zijn,die in staat zul len zijn ineer dan twee uur daags les te ge ven. Geen leeraar behoort meer dan 14 uur 's weeks les te geven. 11e. Het schijnt mij toe, dat daarentegen dan in de vrijkomende uren tijd kan wor den gevonden voor lessen, die anders bui ten het werkprogramma moeten worden ver kregen. als muziek-, dans», zwem-, scherm en andere lessen, die toch, het meerendeel der kinderen heeft, en voor gezamenlijke

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 2