Advertentiën. pre-adviesde Gemeente-rekening over 4901 in handen van een commissie bestaande uit de iieeren Tromp van Holst, Van Kalken en mr. Prikken. Aan de orde kwam nu de benoeming van eon leeraar in Natuurwetenschappen aan de inrichtingen voor Hooger- en Middelbaar on derwijs hier uit de voordracht, bestaande uit de heeren dr. L. M. J. Stoel te Tiel, F. L. Bergansius te Utrecht, en dr. D. van Gu- lik te Apeldoorn. Benoemd werd de heer Bergansius met 10 stemmen, terwijl 2 stemmen werden uit gebracht op dr. Van Gulik. Hierna kwam aan de orde een adres van bewoners der Lange Beekstraat tot herroe ping van het Raadsbesluit van 18 Juli nopens rooiing der boomen in die straat en hou dende verzoek, de boomen slechts te snoeien. Z. d. of h. st. werd besloten het adrer^n handen te stellen van B. en W. om pre advies, terwijl aan den Gemeeute-opzichter is bevolen nog niet over te gaan tot rooi ing behalve van den boom voor de woning des heeren Verhey. Ten slotte werd aan de orde gesteld de ontslag-aanvraag van dr. J. S. Tbeissen als tijdelyk leeraar in Geschiedenis- en Aardrijks kunde aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool hier met ingang van 1 Sep tember. In verband met een missive van den In specteur van het Middelbaar onderwijs werd z. d. 'of h. st. besloten dit ontslag eerst te verleenen met iDgaug van 24 September of zooveel eerder als de opvolger zal zjjn in functie getreden. Het ontslag werd hierna z. d. of h. st. eervol verleend. Daarna werd de zitting gesloten. Van zeer betrouwbare zijde vernemen wij, dat jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, Burgemeester van Amersfoort, in het nieuwe Kabinet zal worden belast met de* porte feuille van Koloniën. Een gansche reeks zilveren jubilea. Jongstleden Donderdagavond was het 25 rr geleden, dat H. Mets en zijn echtgeuoote van Amstel in dienst traden bij de H. IJ. S. M., eerstgenoemde als ploegbaas, laatstge noemde als wachteres. Mei. Mets bediende in deze functie gedurende 18 jaar met even grooten ijver als nauwgezetheid den overweg van den Utrechtsehen straatweg on zij mag er dan ook trotsch op zijn, dat daar ter plaatse nog nimmer een ongeval plaats had. Zij het haar gegeven, nog vele jaren met evenveel voorspoed dien werkelijk moeilyken post te mogen bekleeden Aanstaanden Donderdag zal het 25 jaar geleden zijn dat N. Wolfswinkel, ingevolge herhaald verzoek van de toenmalige Kamer van Koophandel, werd aangesteld tot 4en brie venbesteller aan het Postkantoor hier. Het zal hem op zijn feestdag zeker niet ontbreken aan bewijzen van belangstelling, te meer nu hij, sedert hij in de uitoefening van zijn ambt door de gladheid in Januari gevallen ia, geen dienst verricht en nog altyd niet weet hoe over hem zal worden beschikt. Haar feest .viert dan ook de «Vereeniging van grondeigenaren tegen nalatige huurders" en met haar N. Vink, die op 1 Augustus 25 jaar haar Bode is. Ook is het 1 Augustus 25 jaar geleden, dal visite-kaartjes ter post werden toegelaten als drukwerk en dat de Brabantsche centen in ons land (behalve Limburg, waar ze nog altijd in circulatie zijn) niet meer in betaling werden aangenomen. Iu dit nummer komt voor de geheel gewijzigde dienstregeling voor de spoorwegverbindingen van het Donderdag in gebrnlk te stellen nieuwe station. Men 7ij wel Indachtig, dat behalve de treinen der Controalspoor alle nren van vertrek en aankomst aanmerkelijk gewijzigd zijn. Onze vroegere stadgenoot de Ie luitenant der cavalerie van het O. I. leger K. W. Ruuh heeft met gunstig gevolg afgelegd het exumen voor de Hoogere Krijgsschool, af- deeling krijgskundige studiën. De heer T. Kuiper, klerk der Posteryen en Telegraphie te Amsterdam, wordt werk zaam gesteld aan het vereenigd kantoor Amersfoort. De Amersfoortsche processie naar Keve laar zal Maandag 19 Augustus tan hier ver trekken des ochtends te 8.3(3 en hier terug- keeren Woensdag 21 d.a.v. des avonds te 6.09. Gelijk we reeds terloops meldden, is de feestviering ter herdenking van het 50-iurig bracht kapitein J. W. van Alphen, van het bestaan der «Sint Vincentius-vereening" een 8e regiment infanterie, Eerelid van den Bond, Dames-comité, dat zich zoo ontzaglijk veel moeite en opoffering daarvoor beeft getroost zonder medewerking van dit comité en van de jonge dames, die met voorbeeldigen ijver voor dit goede werk zich zoo hebben geïn teresseerd en wien een welverdiend woord van lof daarvoor ten zeerste toekomt, zou zulk een verblijdende uitkomst niet verkre gen zijn. Maandagochtend had de opening plaats in tegenwoordigheid van burgerlijke en kerke lijke autoriteiten en een groot aantal be langstellenden, De heer C. Th. van Beek sprak als Voorzitter van het feest-comité het welkomstwoord, dat door den heer Burge meester werd beantwoord, waarna tentoon stelling en fancy-fair in oogenschouw wer den genomen. Des avonds gaven de heeren G. K. G. van Aaken, L. E. Beers en J. Vischer en de jongedames M. en G. van Aaken een mu ziekuitvoering voor een zóo talrijk publiek, dat de zaal te klein bleek. De Voorzitter der commissie, de heer A. H. van Kalken, bracht de musici dank voor hun belangloos optreden en hun schoone muziek. Dinsdagavond was de groote zaal van «Amicitia" al wederom overvol, ditmaal met genoodigden. De heer D. P. Hamers, Voorzitter der Ver- eeniging sprak het welkomstwoord, waarna versterkt zangkoor van «Kunst naar vermo gen" ten gehoore bracht een «Hymne bij het gouden jubelfeest." Hierop gaf de heer C. M. M. Vermolen een overzicht van hetgeen de vereeniging gedurendehaar 50-jarig bestaan deed. Een koor uit Haendel's „Messias" sloot het deel voor de pauze, in welke de jonge dames der fancy-fair weder aan het woord kwamen en menin den foyer de prijzen ging bezichtigen. Nadat het koor een gedeelte van Haydn's „Schöpfung" teu gehoore had gebracht, sprak Pater De Veer, moderator van de studenten- vereeniging Geloof en Wetenschap" te Am sterdam en te Leiden, de feestrede uit. De heer Hamers dankte den begaafden spreker voor zijn scboone rede, waarna een collecte werd gehouden voor de armen «Kunst naar vermogen" zong een «Motette" van Schulz, een koor uit Haydn's «Schöp fung en het »Koninginne-lied" van Muller Massis. De heer C. Tb. van Beek bracht dank aan het koor en bood den Directeur, den heer Ramselaar, een fraaien lauwerkrans aan, een hulde waarmee het publiek onder daverend applaus instemde. Woensdag werd de fancy-fair voortgezet en noode scheidde men toen om 5 uur het teeken gegeven werd tot sluiting. Het welgeslaagde feest zal lang in veler aangename herinnering blijven. In de gister te Utrecht gehouden Jaar vergadering der «Maatschappij tot Nut der Iraeueten" werd besloten, de volgende Al gemeens vergadering te houden te Amersfoort. In de groote zaal van «De Arend" werd gistermiddag de 16e Algetneene vergadering gehouden van den «Ned. Schutterij Kader- Bond", opgericht 18$6. Een vrij groot aan tal hoofd- en subalterne officieren der dd. Schutterijen en veel kader was tegenwoordig. Even na 2 uur opende de Eere-voorzitter van den Bond, majoor A. M. Tromp van Holst commandant der dd. Schutterij te Amersfoort, met een hartelijk welkomstwoord de vergadering. Vervolgens bracht adjudant J. Boll, Voor zitter van den Bond, een woord van hulde aan het Gemeentebestuur van Amersfoort dat nu voor de derde maal gastheer is en aan de hoofd- en subalterne officieren der schut terijen voor den steun, bet Hoofdbestuur verleend bij het mogelijk maken van de «chietwedstrijden. Hoe ook de toekomstige leger-reserve moge heeten, spr._ twijfelt niet of ook als de schut terij zal zijn opgeheven, zullen haar leden blijven meewerken aan de onafhankelijkheid des Vaderlands en zich beschikbaar blijven stellen indien in dit gevaar mocht komen. Sergeant-majoor Vau Soest, Onder-Voor zitter en waarnemend Secretaris van den Bond, hield alsnu appèl over de afdeelin- gen en deelde vervolgens mede, dat bericht was ingekomen van de Ministers van Oorlog en van Binnenlandsche Zaken en van ka pitein Middelhof, uit Purmerend, die verhin derd waren ter vergadering te komen, en dat alsnog medailles voor den schietwed strijd zijn ontvangen. Alvorens het spreekgestoelte in te nemen, wijls uitstekend werk geleverd. Mocht in derdaad de Schutterij in 1907 worden op geheven, dan zal het Hoofdbestuur zijn func* tien neerleggen, omdat zijn taak geëindigd is en met eere mogen terugzien op hetgeen het deed. De Bond immers zal niet ster ven aan uitputting, doch met eere sneven, fier in de vaste overtuiging dat hij steeds getrouw bleef aan zijn roeping en die nim mer uit het oog verloor. Een leerzame causerie, getuigende van f;roote belezenheid, volgde thans, welke de eden opnieuw aanspoorde ten einde trouw te blijven aan bet Bondsvaandel, Spr. bracht ten slotte hulde aan den oud- Voorzitter, den heer H. Damra, thans Ie lui tenant-kwartiermeester der schutterij te Arn hem, Eerelid van den Bond, en aan den hui- digen Voorzitter, den heer J. Boll, en bracht een eere-saluut aan den Eere-voorzitter, ma joor Tromp van Holst, den banierdrager van den Bond en ons aller kranig voorbeeld. Langdurige toejuichingen en levendig ap plaus beloonden den gevierden spr. voor zijn echt militaire toespraak. De notulen der vorige vergadering, opge nomen in het «Militair blad" van November I960, het Bondsorgaan, werden hierna zon der opmerkingen goedgekeurd. Nadat het Financieel verslag was uitgebracht, zette kapitein-adjudant A. J. J. van de Well, van de schutterij te 's-Hertogenbuouh, op zeer bevattelijke wijze de Legerwetten uiteen, daar bij doende uitkomen, dat het schutterij-kader wel degelyk kan overgaan bij de Landweer. Sergeant-majoor F. L. Fabro, uit Zutphen, bracht nu het Jaarverslag uit, waaruit o. a. bleek dat de Bond telt 400 leden en oud-le den en 244 donateurs en dat, terwijl de afd. Hoorn ophield te bestaan, de afd. Enkhuizen toetrad. Herdacht werd het verlies dat de Bond leed door het overlijden van den heer Van Embden, de feestelijkheden te Utrecht in 1900 bij het 15-jarig bestaan van den Boud, en het huwelijk van H. M. de Konin gin •waarbij de Haagsche schutterij de eer genoot de eerewachtin de Kerk te mogen be trekken. Door de aanneming der Legerwetten is een einde gemaakt aan den onzekeren toe stand waarin de schutterijen verkeerden, doch de taak van den Bond is daarom nog niet afgeloopen. Daarom roept het Hoofdbe stuur den leden toe: blijft u oefenen,houdt u ter beschikking van Vaderland en Konin gin doet ten einde uw plicht. Met algemeene stemmen en zonder discus sie werd hierna aangenomen het voorstel van het Hoofdbestuur om van 11 Augustus tot 13 September weder een record-wedstrijd uit te schrijven met geweer klein-kaliber (M. 71). Tot eereleden werden benoemd de kapi teins De Groot (Dordrecht) Van de Well (Den Bosch), Croockewit en Van Rijswijk de Jong (beiden Amersfoort) en luitenant- adjudant J. Busquet (Amersfoort). Aan de prudentie van het Hoofdbestuur is overgelaten, plannen te beramen voor de Algemeene vergadering in 1902. Na de loting voor de korpswedstrijden werd de vergadering te half zes gesloten, nadat aan het Hoofdbestuur en vooral aan den Voorzitter dank was gebracht voor de uitstekende leiding. Het concert in «De Arend", voor de leden en genoodigden, en dat in «Amicitia" voor de officieren, was druk bezocht. Reeds om 8 uur vingen hedenochtend de tweedaagsche wedstrijden aan. De uitslag in het volgend nummer. Programma van het concert aangeboden door den cornniandaut van het 5e regiment infanterie en morgenmiddag van 3 tot 5 uur bij gunstig weer op het terras van «Amicitia" te geven door de stafuiuziek van het korps onder directie van den heer G. K. G. van Aaken 1. „Marsch der Bersaglieri"Eilenberg. 2. Ouverture „Berlin wie es weint und lacht"Conradi. 8. „Wir spielen soldat" Charactcrstück Eilenberg. 4. Fantaisie de l'opéra „Lakmó"Le6 Delibes. 7. Souvenir de l'opéra de Viflars" 8. Finale. groot succes geweest, niet alleen wat het materieele betreft (men spreekt van een ontvangst van ongeveer f3300) doch ook wat de samenwerking, het geheele verloop aangaat. In vele opzichten heeft de uitkomst de stoutste verwachtingen overtroffen. Verwonderen kan dit echter niet te zeer, waar een zóo bekoorlyke tentoonstelling het publiek als 't ware dwong tot bezichtiging, en een zóo smaakvolle en vermakelijke fancy- fair uitlokte tot deelneming aan een feeste lijkheid, die aan oud en jong een recht aan gename ontspanning bezorgde. Voor het zoo uitmuntend slagen van ten toonstelling en fancy-fair meenen we een woord van hulde te mogen brengen aan het een woord van warme hulde aan de nage dachtenis van den doorjden dood ontvallen Secretaris, den heer Dirk G. van Embden Jr., den oprichter van den Bond, die zijn belangen gedurende bijna 16 jaren zoozeer ter harte nam. De vergadering stemde ten volle in met deze hulde. Vervolgens sprak kapitein Van Alphen de feestrede misschien wel de lijkrede uit, er aan herinnerend hoe hij nu reeds 9 jaar dit voorrecht mocht hebben. In een kern achtige toespraak wekte hij de leden op om tot het eind hun plicht te volbrengen. Trots tegenwerking, waar niet geheel ten onrechte waai'deering werd verwacht, heeft de Bond veel ten goede uitgewerkt en dik- Kolonel J. van Wijk, commandant van het 5e regiment infanterie, die met ingang van 1 Augustus op zijn verzoek is ge-pen- sionneerd, neeft Zaterdagochtend van de offi cieren van zijn regiment afscheid genomen. Hij zal zich metterwoon te 's-Gravenhage vestigen. De jongeling G. J. Hoogewerff heeft bij het 5e regiment infanterie aangegaan de verbintenis als adspirant-vaandrig voor het Reserve-kader. Luitenant J. A. van Gellicum, van het le regiment huzaren hier, wordt gedurende éen jaar gedetacheerd bij het 22e regiment (Fran- scbe) dragonders te Rheims. Hij zal gedu rende dien tyd met machtiging van den Fran- schen Minister van Oorlog de diensten van dat korps volgen. Door den Inspecteur van den geneeskun digen dienst der landmacht is de officier van gezondheid 1e klasse A. P. G. F. Giese, van het 1e regiment veld-artillerie, te rekenen van 13 Augustus toegevoegd yun den com J mandant van het 5e regiment infanterie, die is aangewezen als leider der oefening voor personeel van den geneeskundigen dienst, welke op 21 Augustus in de omstreken van Amersfoort zal plaats hebben. Hier liep het gerucht, dat de moordenaar van Kalf te Utrecht zou aangehouden zijn en al spoedig wist de spraakmakende ge meente allerlei bijzonderheden te vertellen. De waarheid is echter deze; dat, ten ge volge van twist met een compere, te Utrecht gearresteerd is zekere E. die met de zaak- Kalf niets te maken heeft, doch in sviens wo ning voorwerpen zijn gevonden, afkomstig ■van diefstal ten huize van den heer L, J. H. hier. Men verzocht ons, de wielrijders weer eens attent te maken op een artikel onzer plaatselijke Politie-verordening, waarbij het verboden wordt na zonsondergang zonder helder brandende lantaarn te rijden. In den laatsten tijd toch wordt door velen gehan deld als bestond deze bepaling niet, hetgeen de politie aanleiding heelt gegeven, voortaan strenger op te treden. Men wachte zich dus voor een proces-verliaal. In «De Kampioen" wordt gewaarschuwd, niet in te gaan op de aanbieding van een als heer gekleed persoon, die zich bij hotel- en café-houders en rijwielherstellers uitgeeft hun inrichtingen een aanstelling van den Alg. Ned. Wielrijders-bond te kunnen bezorgen en dan gewoonlijk vooruitbetaling vraagt van kosten. Zooals reeds gemeld is, zal op 2 Augustus, den verjaardag van H. M. de Koningin- Moeder, te Baarn o. a. een nationale ringrij- derij gehouden worden waarbij de Konink lijke familie zal worden uitgenoodigd. De commissie meende, ten einde Z. K. H. Prins Hendrik een goed denkbeeld van deze na tionale sport te geven, flinke prijzen te moe ten uitloven, om daardoor ook flinke paren te trekken. De prijzen zijn voor het ringste ken resp. f60, f40, f2ï en f10; voor de schoonste bespanning resp. f25 en f 10 en voor de schoonste costumes f25 en f 10. Men kan zich vóór 31 Juli aanmelden bij den heer A. G. J. Ambrosius, Amalialaan te Baarn. Bij de laatstleden Donderdag ten overstaan van den notaris Johs. Knoppers alhier te Hoogland gehouden verkoop van een land bouwerswoning met grond a/d Zevenhuizer- weg bij de R. K. Kerk te Hoogland, werd die verkocht voor f2100. Het eigenbelang spreekt iedere taal en speelt iedere rol, zelfs die der onbaatzuch- tigheid. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien art. 219 der gemeentewet. Doen te weten, dat de REKENING van ontvangsten en uitgaven der gemeente over het jaar 1900, door hen aan den Gemeenteraad aangeboden, gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkda gen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, op de plaatselijke secretarie voor een ieder ter le zing zal liggen, en dat men van voorzegde rekening afschrift kan bekomen, tegen betaling der kosten. Amersfoort, den 27. Juli 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJK. De fd. Secretaris, W. D. CAUDRI. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der Hinderwet, Brengen ter kennis van bet publiek, dat door hen aan A. J. JANS en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om een broodbakken] opte- richten in het perceel alhier gelegen aan den Naar- derstraatweg, kadastraal bekend onder sectie D. No. 2244. Amersfoort, den 29 Juli 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. van ASCH van WIJCK. De fd. Secretaris, W. D. CAUDRI. De Heer en Mevrouw VOS— biji.kveu) geven kennis van de geboorte van een ZOON. Amersfoort, 28 Juli 1901. Heden overleed tot onze diepe droefheid, voorzien van de II. Sacramenten der stervenden, onze geliefde Vader en Behuwd vader, de heer P. H. J. GEEllIilGS, in den ouderdom van ruim 77 jaar. nijmegen, 29 Juli 1801. I D. J. A. M. HAMERS- amkrbfoort, a a hamem,™"™'' en kinderen. Nijmegen, C. G. J. M. GEERLIGS— J. M. M. GEERLIGS. H. GEERLIGS- woi.tjkn. gu kindereu. J. L. G. de JONG— geeri.igb. H. C. A. de JONG en kinderen. Bremen, amersfoort,

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 2