Maandag 12 «5®$ Augustus 1901. VIOLETTE. No. 5109. 50e Jaargang. Feuilleton. Binnenland. PHOENIX-BROUWERIJ. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. AMERSFOOETSCEE COURANT. UITGAVE- Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden f 1.franco per RTJRFAfl post /'1.45. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 40 cent. Legale-, officieële- FIRMA A H VAN CI FFFF onWgentag>«l«rtoiitBo per regel 15 eau. Reclames 1-5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos- HUK 1 LunAUnT Sf- tn AMFRWRIRT t8n evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. 6 00n O P REI S. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van het porto, aan geabon- neerden die voor korten of langeren tijd op reis gaan, de Amersfoortsche Courant en de bladen welke zij door onze tusschenkomsc ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. KENNISGEVINGEN. l)o BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter kennis van belanghebbendendat op 14 en 15 Augustus e. k. door het 5e batal jon van het 8e regiment infanterie in de Leger plaats bij Zeist oefeningen in het gevechtscbieten zullen worden gehouden, waarbij inet scherpe patronen wordt gevuurd. Dit schieten zal plaats hebben van ongeveer 10 uur v. m. tot 2 uur n. m. in de richting van Noord naar Zuid of van N. W. naar Z. O. Het terrein Zuidelijk en Zuid-Oostelijk der legerplaats gelegen is dus op die dagen en uren „onveilig". Het terrein zal omgeven worden door palen met borden, waarop het woord „onveilig" is geBteld. Amersfoort, den 9. Augustus 1801. I)e Burgemeester voornoemd, CELOSSE, Weth., 1°. Br. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 14 of 15 Augustus, a. s. en zoonoodig op volgende dagen schietoefeningen zullen wor den gehouden van het fort op de Harssens, dat zal gevuurd worden in Oostelijke rich ting met kanonnen van groot kaliber f30 c.M.) en rookzwak buskruit, bij welk vuur de reede tot op een afstand van 9000 M. van het fort onveilig moet worden beschouwd, dat op de dagen, waarop gevuurd wordt van minstens éen uur vóór den aanvang der schiet oefeningen af van het fort een roode vlag zal waaien, alsmede een gekleurde vlag, aangevende de richting waarin gevuurd zal worden, terwijl een stoomboot, voor zooveel mogelijk, de schepen zal waarschuwen en desgewenscht hulp verleenen aan kleinere (zeil) vaartuigen om buiten het onvei lige gedeelte van het vaarwater te komen, dat op den vuurdag groote waarschuwings borden zullen worden geplaatst aan den ingang der haven en op do batterij Vischmarkt, ver meldende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl bij het torpedomagazijn, als mede aan den ingang der haven, borden zullen Een blad uit liet dagboek van Prins Karneval. 2). Nu vertoefde zjj roeds weken in het huis harer bloedverwanten, had als oen reeks van bals en par tijtjes achter den rug en was overal gaarne en vrien delijk opgenomen geworden, doch naast ds indruk wekkende verschijning van haar schoone nicht, viel baar persoontje in het niet; wat nog meer betee- kende, het zekere, vormelijke optreden van deze jonge dame maakte Violette nog stiller en gaf haar den schijn van onbeduidend te zijn. Zij was wel is waar lief en bekoorljjk, doch zjj mi9to dat gelukkig zelf bewustzijn, dat haar ook voor iedereen aantrekke lijk zou maken; aan haar fijn gezichtje ontbrak de kleur en het moest al een zeer opmerkzaam waar nemer zijn, die zou zien, dat zij een paar prachtige grijze oogen bezat, die ziel» onder haar donkere wim pers verborgen. Over het geheel was de balzaal niei de rechte plaats om haar voortrofljjkheid te doen uitkomen; het kleine viooltje kan zich niet meten met ande ren en tocli wat tal van genoegens had zij reeds gesmaakt, hoe verrukt had zij zich gevoeld, wanneer zij nan den arin van haar danseur mocht rondzweven. En dan hot bal van hedenavond I Het zou haar laatste zijn geweest. Met den verjaardag harer moe der, die met het begin van de vasten samenviel, zou zij weder thuis zjjn in het vaderlijk slotde dag van haar vertrek was reeds bepaald en het grootste ge deelte van haar garderobe, waaronder tal van ver kreukelde baltoiletten, was reeds vooruitgezonden om later, als zjj thuis zou zyn, door haar en haar zusjes hersteld te worden. Zy had niet geweten, waar mee zij zich hedenavond zou tooien, want haar bron nen wareu uitgeput, doch haar oom, die alt jjd even worden geplaatst, waarop is aangegeven de be- teekenis der gekleurde vlag. ais volgt: Zwarte vlag beteekent Oost. Amersfoort, den 9. Augustus 1901. De Burgemeester voornoemd, CELOSSE, Weth., 1°. Br. Sinds de «Staats Courant" de saamstelling van het nieuwe Kabinet publiceerde, is er zegt »De Standaard" door onze Ne- derlandsche pers heel wat geschreven. Onzo redactie zweeg dusver. De nauwe betrekking, die tusschen den Kabinetsformateur en onzen Hoofdredacteur bestond, bracht uiteraard mee, dat wij niet als anders meezingen konden in het groote koor. Thans een enkel woord. De «Standaard" wil dan allereerst consta- teeren, dat het nieuwe Ministerie door vriend en tegenstander, men zou bijna zeggen har telijk ontvangen is. Ten bewijze doet het blad aanhalingen uit het «Vaderland", de »N. R. Ct.", het «Hand.", de «Nieuwe Ct." en het Weekblad «De Am sterdammer". Het gedenkt het «gulle woord" van den «Nederlander" en «de sympathieke uitingen" van liet »Ned. Dagblad." In de antirevolutionuaire pers vooral treft het «De Stand." evenals in die van de ge- heele «Rechterzijde," dat algemeen goed wordt ingezien, hoe hooggespannen verwachtingen voor de naaste toekomst misplaatst zijn In het oog wordt blijkbaar gehouden, dat men hier een coalitie-Kabinet heeft, waarin alle richtingen moesten worden opgenomen, die aan het behalen van de jongste stembus overwinning hebben meegewerkt. Na wat wij verleden weel; schreven ver volgt dan het blad over de eigenaardige moeilijkheden, waarmee een aldus samenge steld Kabinet altijd heeft rekening te hou den, behoeven we op dit punt niet verder door te gaan. De hoofdzaak bij deze formatie was, deze verschillende groepen tot hun recht te doen komen en getuigd wordt vrij algemeen, dat de Kabinetsformateur daarin gelukkig is ge slaagd. Maken we ten slotte nog een tweetal op merkingen. In de allereerste plaats ook onzerzijds een woord van waardeering voor de mannen, die in het vorige Kabinet zitting hadden. Nooit hebben we den tol onzer hulde ge weigerd aan de talenten en de werkkracht der ministers, die in de jongste vierjarige periode de teugels hebben gevoerd. Onze oppositie raakte het beginseldat bracht den strijd. In de tweede plaats een enkel woord over het nieuwe Kabinet. Wat zal het brengen Niemand, die op deze vraag in haar vol len omvang thans een antwoord geven kan. Het spreekt vanzelf, dat wij vol goeden moed zijn dat wij met vertrouwen de toe komst ingaan't is, dit spreekt óok vanzelf, een vertrouwen niet alleen op de groote werkkracht en op de groote talenten, waarvan onze tegenstanders gewagen ons vertrouwen doet ons den blik al lereerst wenden naar omhoog, wijl we we ten, dat de bouwlieden vergeefs arbeiden, in dien de Heere onze God niet zelf het huis bouwt. Doch hoe vast ons vertrouwen ook zij, op alle vragen die thans gesteld kunnen wor den, hebben wij geen antwoord. Ook wij heb ben te wachten. Doch onze eigenaardige taak, de taak on zer gansche pers, hopen we daarbij niet uit liet oog te verliezen. Ook waar te verwachten is, dat het nieuwe Kabinet de Antirevolutionnaire beginselen in alles en overal niet lot hun volle uiting zal kunnen laten komen, hopen wij niet af te laten van de taak, aan ons blad van zijn oprichting af opgelegd. Onze heilige beginselen, ook in hun toe passing op staatkundig terrein, wenschen we te blijven dienenhun eischen wenschen we nimmer uit het oog te verliezendie hoog te houden, blijft onze eere. Maar we zullen daarbij, zooals vanzelf spreekt, rekening houden met de stembus actie die achler ons ligt en die de moeder werd van dit Ministerie. We fullen daarbij in het oog houden, dat we met een historisch geworden toestand te doen hebben, die ook dit Kabinet in tal van opzichten belet in volle vrijheid te han delen. Doch met dat al zullen we toch kuDn^n spreken van een nieil^en koers die wordt ingeslagenzal de weg die betreden wordt, een andere zijn, van die dusver werd bewan deld en wij verwachten onder Gods zegen van dit Kabinet op dien weg veel goeds voor volk en vaderlantU Aan de bladen wordt medegedeeld, dat aan de verschillende departementen Zaterdag en aan enkele ook Zondag de reeds gereed gemaakte Begrootingen op last van de nieuwe Ministers weder veranderd zijn en thans ge heel gelijk aan de Begrootingen van verle den jaar zijn samengesteld. Dat is een wonderlijk begin voor een Christelijk Kabinet; waarlijk den eersten Zondag reeds zijn er Departements-ambtena-"" ren aan 't werk gehouden, zegt de «Arnh. Crt." Men noemt het een wondervolle speling van het lot, dat er in het Kabinet-Kuyper zooveel mannen met twee namen zitten. Vier van de acht: Melvil van Lynden, Van goed en liefderijk voor haar geweest was, had ook ditmaal haar geheimste»» wensch geraden en had in een van de eerste modemagazijnen een toilet voor haar besteld zóo sierlijk, zóo smaakvol als Violette noch slechts in haar drootnen aanschouwd had. Men kon er zeker van zijn de japon nog bijtijds te on.vangen, hoewel de tijd zeer kort was het was nog nooit voorgekomen, dat men geen woord gehou den had, en zoo zag Violette met een gerust hart den bedoelden avond te gemoet. Doch hoe vast haar vertrouwen ook geweest was, het begon er toch be denkelijk uit te zien, als het eeue uur na het an dere verliep, zonder dat de zoozeer gewenschte doos verscheen, en toen op het laatste oogeuhlik (de da mes waren reeds gekapt) een uitgezonden bode het bericht bracht, dat bet toilet niet klaargekomen was, toen was het onmogelijk nog raad te schaflbn en bleef het arme slachtoffer van dit noodlottig ver zuim niets over, dan zich in het onvermijdelijke te schikken en thuis te bljjven. Kleine oorzaken, groote gevolgen. Violette was wanhopig; het boosaardige toeval was haar grootste vijand en de onnauwkeurigheid van de modiste was voor haar een onoverkomelijke ramp. En, laat ons eerljjk zyn, niet geheel zonder reden want afgezien van liet geval, dat een jong meisje op het laatste oogeublik niet gaarne van een zoo zelden gesmaakt genot on een bljj verwacht genoe gen afstand doet, had zij gehoopt Tandaag nog een maal Von Wiedebach te zien, die de betrekking van plaatsvervangend rechter bekleeddehij was in baar oogen.dc volmaaktheid in persoon en kon met geen enkelen sterveling vergeleken worden. Ja, hij had haar jong. onschuldig hart tóo volkomen in be zit genomen, dat voor haar slechts die dagen betee- kenis hadden, die hen te zameu zouden brengen, en dat zij elk woord door hem gesproken hoogar stelde dan de wijste spreuk van Salomo. Zij zou hem nu wel nooit weerzien, neen, notit meerzjj moest vertrekken zonder hem vaarwel te zeggen, en hjj wist misschien niot eens, dal zij weg ging. O, het was hard, vreeselijk liard, en daarbij kwam nog, dat Stephanie voortdurend zeide, dathij haar en haar alleen het hof maakte, en dut hij haar hedenavond zeker voor den cotillon zou vragen, dat nog al wat boteekende. Jn, zij ging zelfs zoover, dat zij den bouquet, die zoocveu door den arnbteuaa. gezonden werd, met een zegevieroud lachje aannam, zonder zelfs een oogeublik te denken, dat de bloe men voor Violette bestemd konden zijn, en deze, veel te bedeesd om haar eigen overtuiging in liet midden te brengeu, moest lijdelijk toezien, dat zij de welriekeude gave de hare noemde. Stephanie toch handelde naar haar beste weten. Zij was overtuigd, dut haar, de gevierde schoonheid en eeuige dochter van dei» president, de huldeblijken en de in deD laatstee tijd zóo druk herhaalde be- zjeken van Von Wiedebach golden zij was er zóo zeker van, zij sprak zoo duidelijk haar gevoelen uit, dat Violette, wier hart een geheel andere hoop koes terde en uit voor haar zoo belangrijke voorteekenen en blikken een geheele reeks vau tegenbewyzen had kunnen sameuatellon, begon te twijfelen aan haar I eigen ondervindingen en oiudelijk tot de verplette rende overtuiging kwam, dat hnacjfcnappe nicht als altijd gelijk had, en dat zij veel te onbeduidend eu te eenvoudig was om zelfs op óon lijn met haar ge steld te kunnen worden. De vrouw van den president scheen hetzelfde denk beeld toegedaan en daar zij een goed en warm hart bezut, zocht zij Violette deze teleurstelling zooveel mogelijk te vergoeden, door verdubbelde liefde en goedheid. Ook heden had zjj zoo goed mogelijk ge zorgd voor de eenzaam achtergeblevenezjj had in haar boudoir een haardvuur laten aanleggen, eenige mooie boekeu klaargelegd en den bediende verzocht, bij zijn terugkomst ddar do thee to brengen. Maar nu was Stephanie dan toch werkelijk weg, zonder haar, en Violette zat nog altjjd in haar ka mer te midden van al de lichten, spiegels en toilet- benoodighedeu zij kreeg het koud. Ja werkelijk, zij was plotseling door en door koudze sprong van haar plaats op, rukte de bloemen uit het haar, maar borg ze toch in het volgende oogeublik zorgvuldig in een kartonnen doos, verwisselde dc balschoentjes voor een paar prachtige met goud beslikte muiltjes hulde zich vervolgeus in een met zijde gevoerde lichtblauwe cachemiren morgenjapon, sloeg een kan ten doekje om baar slanken hals, deed dc lichten uit en ging diep zuchtend naar het boudoir harer tante. Daar gekomen, schoof zjj baar stoel dicht bjj den haard en droomde verder, terwijl zjj in het vuur staarde. De klok sloeg negenOf zjj nu reeds zouden dan sen, daar ginder in het groote huis, en of Von Wie debach Stephanie werkelijk voor den cotillon zoa vragen Met haar had hjj altijd de eerste wals gedaan och, en wat danste hjj verrukkelijk, geheel anders dan alle andere heeroi»zij hadden ook meestal samen gesoupeerd en de tijd was hun dan altijd te gauw om, ofschoon ze zoo goed als niets aten, en er ging geen figuur van den coltillon voorbij of hij had haar een van de voor dat doel gebruikelijke voor werpen, als een bonboudoosje, lange linten of een kartonnen appel gebracht, en zij werden alle zorg vuldig bewaard als dierbare relequieën. Hij wisthaar altijd te vinden. Of hij haar van daag ook missen zou Zij zuchtte en drukte haarzakdoek voorde oogeD. Maar wat was dat, ging de bel daar niet over? Zij luisterde, niemand deed open. Waar zouden de bedienden toch zijn Of het misschien haar japon zou wezen Weer werd er gescheld, doch nu hard en gebiedend. Er bleef baar niets over dan zelf te gaan opendoen. Zij sprong overeind, liep snel naar de voordeur en schoof de vitrage eeu weinig ter zijde om te zien, wie daar was. In het volgende oogenblik dreigde haar hart te bersten, toen zjj bjj het opeDen van de deur vlak tegenover Von Wiedenbacl» stond, die op zijn beurt niet weinig verbaasd was, het jonge meisje op dit uur thuis te vinden. Het was echter voor de bejde partijen een aange name verrassing, want de uitroep„Maar gravin, is u het? Ik dacht zeker, dat u op het bal was" klonk als een onderdrukte jubelkreet, on haar lieflijk blo zen en haar stralende oogen gaven haar vreugde zéo duidelijk te kennen, dat hij niet behoefde te twij felen, welken indruk zijn plotseling verschijnen bjj haar teweegbracht. Hij wachtte haar verlof om bin nen te komen niet af, maar trad de vestibule bin nen en sloot do deur. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1