Stadsnieuws. Marktprijzen. Asch van Wijck. De Marez Oyens, Harte van Tecklenburg. In het afgetreden Ministerie zaten alleen Goeman Borgesius en Cort van der Linden. In het Kabinet-Roëll alleen Sprenger van Eyk. In het Kabinet-Van Tienhoven alleen Tak van Poortvliet. In het Kabinel-Mackay, bij het optreden, alleen Godin de Beaufort en Ruys van Bee- renbroekhet laatste jaar ook De Savornin Lohman. Dat het halve Ministerie uit mannen met twee namen bestond, js sedert menscben- heupenis niet voorgekomen. Aan het bij de Staten-Generaal ingekomen verslag van den staat der Hoogere-, Middel bare en Lagere scholen over 18991900 wordt het volgende ontleend Het getal der Gymnasia bleef onveranderd en bedraagt 29. Voor de Universiteiten werd in 1899 uit gegeven a. door het Rijk (Rijks-universiteiten, sub sidie Amsterdam, beurzen) f 1 750 094.34» b. door de provincie Noordholland f 10 000; c. door de gemeente Amsterdam f349 811.26 totaal f2109905605. Het zuiver bedrag der uitgaven, door het Rijk, de provincie Noordholland en de Ge meente Amsterdam ten behoeve van de Universiteiten gedaan, was f 1 726 764.305, tegenover fl751 326.il5 in het vorige jaar. Het getal Hoogere Burgerscholen bleef onveranderd en bedroeg op 31 December 03. Het eindexamen werd in 1899 afgelegd door 593 leerlingen van Hoogere Burgerscholen met 5 jarigen cursusvan dezen legden 506 een voldoend examen af, terwijl de 87 overigen werden afgewezen. In den toestand van het Lager onderwijs is in 1899 geen noemenswaardige verande ring gekomen. Bevredigend kan de toestant niet genoemd worden, en verbetering is niet te verwachten, zoolang aan de voornaamste oorzaken daarvan (het veel voorkomende schoolverzuim en het te vroeg verlaten dei- school) geen einde is gekomen. Er zijn echter ook^andere kwalen te noe men, waardoor het onderwijs schade lijdt. In de eerste plaats de sleur; voorts gebrek aan belangstelling, geringe ontwikkeling, ook of meest bij de kinderen der armen in de groote centra; gemis aan geschiktheid en kennis, vooral ten opzichte van kennis dei- natuur en teekenen bij onderwijzers; gebrek aan netheid en nauwkeurigheid bij schrifte lijk werk te groote afstanden tusschen school en huiseen gemakzuchtig geven van clas sicaal onderwijs op de gewone volksscholen, waardoor vele leerlingen z. g. »blijven zitten" en eindelijk een drillen voor de admissie- examens, op scholen die voorbereiden voor gymnasiaal- en middelbaar onderwijs, het welk aan een gezonde ontwikkeling vele kwaad doet. Over onvoltalligheden van het onderwij zend personeel aan de openbare Lagere scho len valt gaandeweg minder te klagen. In het gebrek aan schoolruimte komt gaan deweg verbetering. In den toestand van bet herhalingsonder- wijs is geen noemenswaardige verbetering aan te wijzen. Het getal scholen vermeerderde in 1899 met 25 (12 openbare en 13 bijzondere). Het aantal kinderen op den leeftijd van boven de 6 en beneden de 12 jaar, die Le- ger onderwijs genoten, nam toe met 8692, n.l. met 4274 jongens en 4418 meisjes. Het gelal leerlingen, die de dagschool be zochten, nam toe met 1922, n.l. met 4877 jongens en 4245 meisjes. Het getal dagscholieren, die tevens de avondschool bezochten, vermeerderde met 192; het vermeerderde met 615 jongens, ter wijl het met 423 meisjes verminderde. F>ü de openbare scholen werd aan school geld 157 290.47s meer ontvangen dan in 1898. Het aantal onderwijzers bij de openbare scholen vermeerderde mei 332 en bij de bij zondere scholen met 259. Het aantal kwee- kelingen vermeerderde met 92het aantal mannelijke kweekelingen vermeerderde met 7, dut der. vrouwelijke met 85. Hét getal hoofden van scholen, die zonder bijstand van onderwijzers in scholen met nicer dan 40 leerlingen op 1 Januari 1900 werkzaam waren, bedroeg 51, tegen 69 op 1 Januari 1899. Het zuiver bedrag der Rijks-uitgaven in 1899 was f6611654.28. Dit wijst op vermeerdering van uitgaven voor schooltoezicht met f935.07; voor opleiding van onderwijzers eD onder wyzeressen met f117 109.27; voor arronilissernents-bibliotheek en onder- wijzersbijeerikómsten met f'118.056; voor bijdragen aan bijzondere scholen krachtens art. 54bis der Wet met f 73 720.03; voor examenkosten met f3094.336; voor gratificatiën aan onderwijzers met f225, voor pensioenen met f27 469.34. Minister dr. Kuyper nam met het volgend schrijven afscheid van den Journalistenkring «Zeer Geachte heeren. Door II. M. de Koningin benoemd tot Minister van Binnen- landsche zaken, zie ik mij beroofd van het voorrecht, langer lid van uw Kring en uw Bestuur te blijven. De dienaar der Kroon is verplicht zich officieel van al zulke be trekkingen los te makeD. Ik kan en mag niet in uw midden blijven en zelfs uw eigen statuut zou er zich tegen verzetten. Toch is tiet mij een behoefte, liet ook u uit te spreken wat dit scheiden mij kost. Ik heb onze Nederlandsche pers lief en ben jaloersch op haar eere, en in uw KriDg en uw Bestuur mocht ik steeds zulk een sym pathie en zulk een verstaan vinden, dat het verkeer in uw midden mij steeds een ver kwikking voor bet hart was. Gunt mij, u daarvoor mijn hartelijken dank te betuigen en hieraan mijn beste wenschen toe te voegen voor den bloei van uw Kring, waar aan mijn liefde verzekerd blijft. Mij ook persoonlijk in uw voortdurende vriendschap aanbevelende, heb ik de eer hoogachtend te zijn. Uw dw. dienaar en gewezen confrère Kuyper. Nog is niet met zekerheid bekend wie morgen tot candidaten zullen worden gepro clameerd voor de Kamerzetel, opengevallen door de benoeming van jhr. mr. T. A. J. van Ascb van Wijck tot Minister van Koloniën. De anti-revolutionnaire »Stichtsche Cou rant" hoorde noemen als candidaten van «Ne derland en Oranje" mr. A. W. van Beeek Calkoen, lid van Gedeputeerde Staten voor Amersfoort te Utrecht, en jhr. H. W. van Asch van Wijck te Arnhem. «De vergade ring der Centrale anli-revolutionnaire kies- vereeniging was zóo huishoudelijk aldus het blad dat zelfs de pers van eigen rich ting moest worden geweerd. Dat is natuur lijk haar recht, maar zeker krijgt men geen hoogen dunk van de liefde voor de organen van eigen richting, als men weet, dat nie mand der beeren ons blad in kennis stelde met het besluit omtrent de candidaten." Slechts door tnsschenkomst van een barer vrienden gplukte het der Redactie ten slotte nog, te weten te komen wie voor de can- didatuur in aanmerking zijn gebracht. De Roomsch-Katholieke «Eembode" zwijgt volkomen over de mogelijke candidaten. IntusscheD blijft het gerucht aanhouden, dat naast jhr. Van Asch van Wijck (Arnhem) van Katholieke zijde zal gesteld worden mr. N. de Ridder, te Groningen. Van liberale zijde, ook in het district, wordt gesteld mr. W. H. de Beaufort, oud- Minister van Koloniën, die óok is overge nomen door de al'deeling Baarn van den »Chr. Historiscben Kiezersbond''. Anderzijds worden nog genoemd jhr. E. Quarles van Ufford, Burgemeester van Maar tensdijk, en adjudant-onderofficier W. Wijk, van het 5e regiment infanterie. Wat de D. A. P. zal doen, is mede nog niet geheel zeker Bij Kon. besluit is op het door hem daar toe gedaan verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen onze vroegere stadgenoot de 1e luitenant J. P. van der Meulen, van de infanterie, thans op non-activiteit, terwijl genoemde officier tevens voor den tijd van 5 jaar is benoemd tot reserve-le luitenant bij liet 6e regiment infanterie. Onze stadgenoote rnej. S. M. Holman legde te 's-Gravenhage met gunstig gevolg af het examen voor de acte Fransche taal, Lager onderwijs. Onze vroegere stadgenoot de beer J. Schot- borst legde te Arnhem met, gunstig gevolg bet examen af voor de hoofd-acte. Luitenant J. G. Beverland, van het In- structie-baiaillon te Kampen, is aangewezen om deel te nemen aan de oefeningen, welke van 28 Augustus tot 7 September door het 5e regiment infanterie zullen worden ge houden. Van de 15 onderofficieren van het 5e re- infanterie die deelnamen aan het vergelij kend toelatings-examen voor den Hoofd-eur- sus hebben 9,. aan dat examen voldaan en werden voor een plaatsing aan die inrich ting voorgedragen de sergeanten J. P. J.G. van Blarkom, voor infanterie h. t. 1.P. H. Roiikens, D. Nieuwland en A. Bos, voor in fanterie O. 1.; en J. H. Swartjes, voor ad ministratie h. t. 1. Aan het loelatings-examen tot het le studiejaar van den cursus bij het 5e regi ment infanterie hebben voldaan de sergean ten H. J. Juta en J. J. F. Valkenburg, dc sergeant-titulair P. C. Wilod Versprille, L. F. van den Benden, J. F. K, Mars, A. O, Sladlander en N. J. M. F. van Everdingen, alsmede de korporaals L. N. Deckers, M, J. Harts en G. J. F. Scheltema, die met 1 October tot de lessen worden toegelaten. Luitenant H. W. K. Vert'nolen de Salve de Bruoeton, van het le regiment huzaren, heeft aan het muziekkorps van dat regiment vier' bazuinen geschonken, instrumenten tol dusver niet bij een der muziekkorpsen van de bereden wapens hier te lande in gebruik. De cadetten van de Kon. Militaire Acade mie, die bij het le regiment veld-artillerie hier gedetacheerd, de schietoefeningen van het 2e regiment in de Legerplaats bij Olde- broek bijwoonden, zijn Zaterdag in bet gar nizoen bier teruggekeerd. Met ingang van 19 Augustus komt. hier in garnizoen de nieuwbenoemde 2e luitenant- ingeneur G. A. Meijer, ten einde onder de bevelen van den eerstaanwezend ingenieur werkzaam gesteld te worden. Programma van het concert, door de staf- muziek van het 5e regiment infanterie, on der directie van den heerG. K. G. van Aaken, morgen (Dinsdag)avond te half acht te geven op het terras van «Amicitia". 1. Kaiser-Jager", MarschEilenberg. 2. Ouverture „Giralda"Adam. 3. „Auge d'amour," Walzer Waldteafel. 4. Fautaisie de l'opéra „Sanison et Dalila"Saint-Saëns. 5. Ouverture „Die lustigeu Weiber von Windsor"O. NicolaL 6. „Peer Gym," Orchestersuite Edvard Grieg. 1 Morgsnatiminung. II Aaes Tod, III Amtras Tanz, IV In derli&lle 7. „Egyptischer ifarsch"Job. Strausa. S, Grande fantasie de l'opéra „Le Trouvère"Verdi. Socrates, de geleerde vlieg, ol liever haar geleider, is ziek geworden, zoodat haar op treden in «De Arend" moest worden uit gesteld. «The Rival", van luitenant G. J. Maris, behaalde in de gister te Hengeloo gehouden courses den 2den prijs in het concours voor rijpaarden en den 1sten in het concours voor springpaarden. Donderdag 1 Augustus werd i n «De Arend" de jaarlijksche algemeene vergadering gehou den van de «Vereeniging van Grondeigena ren tegen nalatige huurders." Het was, gelijk we 29 Juli herinnerden, dien dag juist 25 jaren dat de Vereeniging werd opgericht. De Directeur bracht de voornaamste ge beurtenissen in herinnering, waaruit o.a. bleek, dut de Vereeniging volkomen aan haar doel heeft beantwoord. Het aantal leden was op 1 Augustus 178, terwijl 1150 woningen waren ingeschreven. De rekening, sluitende met ee i batig saldo van f63, werd goedgekeurd. Aan den heer N. Vink, die sedert de op richting Bode der vereeniging was, werd met algemeene stemmen een gratificatie verleend, welke staande de vergadering hem werd ter hand gesteld. De «Staats-couraut" van Zaterdag bevat de acte van oprichting der Naamlooze Ven nootschap «Amersfoortsche Bouwmaatschap pij «De Eem"", gevestigd te Amersfoort. De volgende circulaire is hier verspreid door eene commissie, bestaande uit de dames mevrouw Van Asch van Wijck geb. van Vre- denburg, mevrouw Boreel geb. Prins, me vrouw Schroder geb. de Neufville (Leusden), mej. J. E. Boissevain, en de heeren H. J. E. Boissevain, Jhr. H. W. Boreel, mr. H. Th. s'Jacob (Leusden) en B. H. Schroder (Leus den Hoewel omtrent de vraag in hoeverre hon den in het algemeen als trekdieren kunnen worden aangemerkt en daarvoor geschikt zijn, verschil van opinie kan beslaan, toch mag veilig gezegd worden, dat de wijze waar op de groote meerderheid der eigenaars van trekhonden in onze Gemeente en omstreken met hun dieren handelen, niet voldoet aan de meest eenvoudige eischen van rationeele behandeling en verzorging, om niet te spre ken van talrijke gevallen van bepaalde mis handeling waaraan zich bestuurders van hon denkarren schuldig maken door verkeerd in spannen, overjagen, enz. enz. De commissie erkent gaarne, dat van de zijde der bevoegde autoriteiten het mogelij ke wordt gedaan om althans mishandeling der dieren te beperken en te straffen, doch hij de groote uitgestrektheid waarover hon denkarren zich bewegen, wordt langs dezen weg het gewensehte gevolg slechts ten deele bereikt. Reeds herhaaldelijk hebben dierenvrienden in Amersfoort en omstreken dan ook pogin gen in het werk gesteld orn verbetering te brengen «in het lot der trekhonden, doch bij gemis aan samenwerking volgens een bepaald plan hebben die pogingen tot dusverre geen practische resultaten opleverd. De commissie heeft daarom gemeend te moeten trachten een vereeniging op te rich ten, die zich ten doel stelt, in de bovenom schreven richting werkzaam te zijn op den volgenden grondslag lc. Een onderzoek in te stellen naar het aantal, de herkomst en de maatschappelijke uositie van de eigenaars en bestuurders der hondenkarren 2e. In verband met de door bovengenoemd onderzoek verkregen .gegevens, in zoodanige gevallen waar blijkt dat behoeftige omstan digheden de hooidoorzaak zijn van de slechte behandeling, eenigen materieeion steun te verleenen, behoorlijk tuig te' vertrekken» eventueel aanschaffing van voor het werk ge schikte honden of het verstrekken van in lichtingen en aanwijzingen in verband me. een en ander 3e. Aanstelling (dan wel salarieering) van- of verstrekken van premiën aan een ol meer personen, belast met de controle over bet naleven der bestaande bepalingen tegen het mishandelen van dieren*, 4e. Het houden van keuringen van trek honden en hondenkarren en in verband daar mede uitloven van premiën aan de bestuur ders en eigenaars van de best ingespannen eu best verzorgde trekhonden, ter bevorde ring van de ambitie om in dit opzicht uit te munten 5e. Eventueele aanschaffing van een of meer model-tuigen, karren en honden, om te dienen als prijzen bij de sub 4 genoemde keuringen. Het spreekt vanzelf, dat de commissie voor het. bei-eiken van het beoogde doel de be schikking moet erlangen over eenige mid delen en zij verzoekt derhalve steun van al wie haar voornemen billijkt. Wanneer blijkt, dat de toegezegde hijdra- gen en giften ter bereiking van liet beoog de doel voldoende zijn, zal de commissie daarvan kennis geven en een vergadering bijeenroepen ter oprichttng van de beoogde vereeniging en tot. verkiezing van een be stuur. Het oprichten eerier zoodanige vereeniging wordt ton zeerste aanhevolen door jhr, mr. T. A J. van Asch van Wijck, Burgemeester van Amersfoort, die zijn medewerking heeft toegezegd. Dij de Zaterdagochtend door de directie der «Utrechtsclie Waterleiding-maatschappy" te Utrecht gehouden openbare aanbesteding van het bouwen van een tweede pompstation te Soesterberg, in de nabijheid van het reeds bestaande, waren ingekomen 29 inschrijvin gen. Het hoogst, werd ingeschreven voor f35 540; de laagste inschrijver was do heer B. A. van Rhijn, te Hilversum, voor f 27 680. De gunning werd in beraad gehouden. De sedert 1 Mei niet-eervol ontslugen zee officier G. A. F. R., die zich te Arnhem en le Wageningen schuldig maakte aan ver schillende oplichterijen en verleden week ook hier trachtte zijn slag te slaan, is te Doorn gearresteerd en gevankelijk naar Arnhem overgebracht. H. M. de Koningin heeft, naar aanleiding van haar eerste officieel bezoek aan Baarn, voor de armen dier Gemeente de som van f 300 gezonden. Te Baarn is, na een rede van dr. W. P. Ruisch, algemeen Voorzitter van den «Volks bond, vereeniging tegen drankmisbruik", een afdeeling opgericht, tot welke reeds meer dan honderd ingezetenen als lid toe traden. Het voorloopig Bestuur bestaat uit de beerenbaron d'Aulnis de Bourouill, J. L. Pierson, jhr. A. van den Brandeler, dr. A. Thomas, G. Koelewijn, J. D. van der Veen, li. T. Roith, C. van der Schaft, A. J. Krudop, 0. van den Burg en L. Onvlee. Voor de vacature aan school no. 1 te Bar- neveld hebber, zich niet minder dan 72 so- icitanten aangemeld. Men schrijft uit F.emnes De gevallen regen heeft op do wei- en bouwlanden een weldadigen invloed geoefend. Alle groeikracht scheen geweken en het et- grogn, waarvan men zooveel verwachting had, bleef gelijk het was. De slooten logen droog, de regenbakken waren uitgeput en met het zaaien der knollen kon men geen voortgang maken, daar toch niets ontkiemen zou, Dat alles is nu veranderd. Men haast zich zooveel men kon om te poten wat ge poot moet worden en om hetzaad te velde te brengen. Van het heerlijk zonnigo weder is druk geprofiteerd. Het hooi kwam uitste kend binnen en van broeien verneemt men tot dusverre niet veel, ofschoon men er erg bang voor was, omdat het dit jaar buiten gewoon zwaar en krachtig is. Fr is reeds veel tegen hoogen prijs verhandeld. De rogge is van uitstekende kwaliteit en werd heer lijk binnengehaald. De oogst is ruim, de aren zijn goed geladenmen heeft or ge vonden van 87 korrels. De aardappelen zijn bloemrijk en van ziekte hoort men niet spre ken. Tot hiertoe gaat het onzen boeren uitstekend, daar de productie van alle lund- bouwartikelen tegen Hinken prijs van de hand wordt- gezet. De gevallen regen kwam juis van pus orn het knollenzaad uit te strooien en werkte uitstekend op de vrucht- boomeri. die door de droogte hun vruchten reeds gedeeltelijk lieten vallen. Alles in de wereld is van eenig nutslechts sommige menschen schijnen uitzondering op deri regel te zyn. Amersfoort, 9 Augustus 1901. Peren f0.af .0— Nieuwe aardappelen f0. af 0.Zandaardappelen f2.a f2.50 Hoender-

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 2