Binnenland. Gemengd Nieuws. t bij bet 5e bataljon 5e regiment te trecht terwijl de luitenant-kwartiermees ter W. B. Slotboom, die tijdeijjk bij iiat batal- dienst deed, naar zijn korps zal terug ion di Iceerer In verband hiermede is luitenant-kwartier- meesier L. J. H. Heijman. die gedetacheerd is bij den intendance-cursus der Hoogere Krijgsschool, overgeplaatst bij den staf van bet 5e regiment te Amersfoort. Dinsdag zijn de miliciens der lichting 1898, die hij Je 2e afdeeiing le regiment veld-ar- tillerie hier sliert 7 Augustus voor herha lingsoefening? ~i onder de wapenen wareD, in bet genot gesteld van onbepaald verlof. Blijkens adtertentie in dit nummer is thans in den restaurant van Hotel «Place royale", van de Firma wed. P. Smolders van Osch, een depot gevestigd van de zeer bekende •Continental Bodega company", de oudste van dergelijke inrichtingen op het vasteland van Europa. belanghebbenden vinden in de daarop be trekking hebbende annonce wat zij meer mochten willen weten. ••i Bij Ie ten Raadnuize gehouden aanbeste ding van a. Rioleering en bestrating der Beekestein- sche laan is ingeschreven door:G. Wassink, alhier, voor f5975; C. Spoon Az.. teBaarn: f5460; C. Piuitenberg. alhier, fo349; J. C. van Eijbergen, id., f5593; J. H. .-"choch, Am sterdam 1-4968; H. van Anrooij Jz., Nieu- waal f4925; C. de Loos, Amsterdam, f 4919: D. J. Boks, alhier, f4883; J. van len Berg, id„ f 4848 G. Bos, Haarlem, f 4786T. W Bonte, alhier, voor f 4557. b. Rioleering van deu Leusderweg J. van den Berg, alhier voor f1190; G Bos. Haar lem, f 1083 G. Wassink, alhier, f 106/J. H. Schoch, Amsterdam. 197633; C. de Loos. id., f983; J. C. van Eibergen, alhier, f948.50, H. Noormam, id., f931 C. Ruitenberg, id.; f833; J. van Harpen, id., f830; T. W, Bonte, id., f810: A. van den Brink, id., voor f685. c. Rioleering en bestrating van den nieu wen weg van de Groote Koppel naar den Hooglan Ischen weg door; J. van den Berg, alhier, voor f8670; G. Bos, Haarlem 18194 T. van Daal, alhier f8100H. van AnrooyJz., Nieuwaal f7536; T. W. Bonte, alhier f7497 J. H. Schoch, Amsterdam, f7498C. de Loos, id., voor f7449. d. Schutkolkmuur Kleine SpuiC. de Loos, Amsterdam, voor f 1526J. H. Schoch, id., f1443: J. van Harpen, alhier f1062 T. van Daal, id., f1050; G. Wassink, id., f1030; T. W. Bonte, id., f1026; C. Ruitenberg, id., f988; A. van den Brink, id., f868. Bij de Maandag in hat Militair-hospitaal gehouden lijkschouwing is gebleken, dat Heinrich Wilhelm Weber (de kermisreiziger, van wiens dood na drinkgelag en vechtpar tij wre in ons vorig nummer melding maak ten) niet veroorzaakt is door een beroerte, doch dat hem de borstkas is ingeslagen en daarbij het hart zoodanig verwond, dat de dood wel moest volgen. De Duitsche en de Hollandsche kermisreiziger zijn dan ook beiden Dinsdag gevankelijk naar Utrecht geleid 'en daar in bewaring gesteld. Hel lijk van den verslagerie werd dien dag op de Roomsch-Katholieke begraaf plaats hier ter aarde besteld. Bijna alle wa- genbewotiers volgden in den stoet. De Rechtbank te Arnhem veroordeelde den gewezen zee-officier R. wegens oplichting tot maanden gevangenisstraf. De eisch was Óen jaar, De Rechtbank te Utrecht deed Maandag uitspraak in de destijds door ons in den breede vermelde zaak van S. K., 49 jaar, treiusinid, en A. de J,, 27 jaar, arbeider bij de Centraal-spoor te Amersfoort, die, wegens strafbare poging tot diefstal van visch met valschen sleutel, beiden tot 6 maanden ge vangenis 4raf werden veroordeeld. De eisch was 3 maanden. Zij behandelde ook de zaak tegen T. H. oud 62 jaar, veehouder te Ter Eem, beschul digd van strooperij van gras met paard en wa gen, gepleegd op 10 Mei. Proces-verbaal was opgemaakt omdat be klaagde geen recht had om daar gras te maaien, daar het terrein aan dc Gemeente Amersfoort behoorde, terwijl beklaagde be weerde, dat het zijn eigendom was. Ook beweerde hij, dal hij geen gras gemaaid had, doch zijn zoon. Als deskundige werd ge hoord jhr. rnr. B. W. Th. Sandberg, Se cretaris van Amersfoort. De officier van justitie besliste in het voor deel vun T. H. en sprak hem van het ten Jaate gelegde vrij. Het is der politie van Barneveld gelukt, den hoofddader van de gepleegde mishande ling op den boerenknecht V. aldaar te ont dekken. Zekere R. van H. heeft namelijk bekend den mishandelde met een zwaren steen den eersten slag op het hoofd te heb ben toegebracht, tengevolge waarvan deze te gen den grond gevallen is. Daarna moet V. op ergejijko manier mishandeld zyn. Men schrijft ons; In Eemland is dc toestand der landbou- wers dit jaar hoogst gunstig. Tot heden wer- deu alle landbouwproducten voortreffelijk ge wonnen en wat nog te velde staaf, doet me de een goeden oogst verwachten. Deaardap- Ïelen zijn heerlijk Tan smaak en bloemrijk, e knollen goed ontwikkeld. Daarbij komt, dat alles duur van de hand wordt gezet. Naar hooi is veel vraag. De prijs varieert van f44 tot 148 per 1Ü0Ö Kilo. Evenzoo is het gelegen met de vette var kens, die thans reeds verkocht worden tegen 50 ceDts per Kilogram. Boomvruchten zijn scbaarscb, doch hoog in prijs. 't Is onbillijk van een cirkel, een hoek te verwijten dat bij scherp is. Omtrent de redenen, die ten grondslag liggen aan het reeds bij gerucht vermelde feit der besnoeiing van de Begrootingen, die door het vurige Kabinet nog waren gereed gemaakt en met een deficit van circa 12 tniilioen sloten, deelt de Haagsche kroniek schrijver der *N. Gron. Urt." nog het vol gende mede Wat de Begrootingen betreft, heb ik u vroeger reeds medegedeeld, dat deze geheel zijn "teruggebracht tot wat men gewoon is te noemen »credietwetten." Alles wat naar nieuwe organisatie zweemt, is er uit verwij derd, en zou rnen onlangs heeft weten te vertellen wat er zooal op de Begrooting van Binnenlan Ische zaken is geschrapt, ik kan u verzekeren, dat op al de budgetten dezelfde snoeirnethode is toegepast. Wie daaruit in tussen en zou willen opmaken dat het Kabi net voornemens is, alle voor de uitvneriug van aangenomen wetten noodige gelden te schrappen en zoodoende daartegen te reagee- ren, heeft 'tglad mis. De bedoeling van de pas opgetreden Ministers met de bij 't bud get gevolgde gedragslijn is eenvoudig de za ken a lête reposée na te gaan en dan bij suppletoirs begrootingen alle nieuwe pos ten voor te dragen, die noodig zijn en tot bedragen, welke het Kabinet verdedigen kan en wil. Zoo is my bijvoorbeeld verzekerd, dat in verband met de Leerplichtwet een vrij wat matiger som zal worden aangevraagd dan oorspronkelijk voor de vergoeding aan de schoolopzieners was geraamd. Hoe dit zij, men zal, geloof ik, wèl doen met niette groote. beteekenis te hechten aan de ge ruchten omtrent de in de Staatsbegroting aangebrachte bezuinigingen, omdat deze stel lig niet anders dan een voorloopig, en geens zins een politiek karakter dragen. Mij is van een zijde die 't weten kan, verzekerd, dat de Regeering er allereerst naar streeft om een sluitende Begrooting aan de Staten- Generaal voor te leggen, met de bed"'ling om, zoo latere verhoogingen volgen, die te doen vergezeld gaan van voordrachten, waar door de meerdere geiden zouden worden ver kregen. Blijkt dat werkelijk 't geval te zijn, dan zou tegen zulk een financieele politiek allerminst bedenking gerechtvaardigd zijn." In het verslag van de Kamer van Koop handel van Amsterdam lezen we, dal in ae Hoofdstad bijna 51/a rcillioen «kwitantiën en handelspapier van 5 cent" zijn verbruikt in 1900, wat een opbrengst gaf van f 274991.50, én handelspapier van hocger bedrug (189492 stuks) met een opbrengst van f 141 022.10. Dat zijn cijfers die spreken De geschie denis herhaalt zichde haringvangst de groote goudmijn en de jacht op walvisschen de kleine vangst Hoe zich de macht van het kleine ook hier weer vertoont! Zoo nu en dan een plakze- gel van een stuiver, och, 't is de moeite niet en menig klein baasje en menig tobbend winkeliertje grinnikt vergenoegd als er een groote post binnenkomtplakzegel wordt niet berekend I In de wet staat, dat de debiteur het zegel moet betalen tenzij vooraf anders bedongen is. In verreweg de meeste gevallen wordt er omtrent het 5-cents zegel "niets bedongen. Met zwijgend wederzijds goedvinden worden echter nog heel wat meer dan 5t/2 millioen vijf cents zegels ontdoken. Ziehier twee pakkende argumenten tegen die stuiversbelasting: eerstens, de onbillijk heid dat de handel met tientallen gul dens veel zwaarder belast is dan de handel met duizenden en niillioenen, en tweedens, dat er geen controle op is. Wat heeft toch eigenlijk die Vredes-con- ferenlie gedaan waarvoor dient toch eigen lijk dat Hof van Abritage, in Den Haag op gericht met stille trom Die vraag stelt een der Fransche afgevaar digden naar den Haagsche conferentie, de heer D'Estournellesde Constant, in de »Temps", zonder er echter antwoord op te geven. Hij doet alleen uitkomen, dat de mogendheden zekeren afkeer schijnen te hebben tegen het Hoi van Abritage. Men wil nu een perma nent Arbitrage-hof instellen lusschen Fran krijk en Engeland. Alle quaesties tusschen deze beide mogendheden zulleu aan dat Hof worden onderworpen. Toen er onlangs tus- schen Engeland en Frankrijk een twist ont stond over de schade die twee stoombooten elkaar haddon toegebracht, kozen deze mo gendheden een particulier, baron lumber* mont, om uitspraak te doen in de quaestie. Waarom zich toen niet gewend tot het Hof te 's-Gravenhage, dat daardoor als 't ware is aangewezen De vereeniging voor internationale rechten, die te Glasgow bijeenkomt, rneont insge lijks, dat meer gebruik van het Hof van Ar- britatie diende gemaakt te worden door de beschaafde mogendheden. Aan de »Haarl. Ct." schrijft men: Sedert eenigen tijd worden ergens in ons land lijsten gedrukt van verloofden en onder trouwden en wordpn die, voorzien van alle mogelijke advertentiën, aan die gelukkigen rondgezonden. Daardoor wordt een stroom van leveranciers in spe wakker geschud en zijn de bruidegoms, de bruiden en de geën- gageerden liet middelpunt geworden van aanbiedingen van allerlei aard. Ofschoon rnij deze wijze van doen niet kiesch voorkomt, kan het er door, daar engagementen publiek worden en de ondertrouw van alle personen is aangeplakt in «het kastje" aan de Stad- en Raadhuizen in iedere Gemeente. Of die rnenschen van weerszijden daarmede gebaat worden, is een andere vraag, en bij hoeve- len het weerzin wekt ook. Dezer dagen kreeg ik zulk een lijst in han den en kon inderdaad mijn oogen nauwe lijks gelooven. Die lijsten zijn nu al uitge breid tot de verjaardagen van hen die in September geboren zijn en wonen inde Ge meenten Haarlem, Breda, Utrecht en Rot- terdam! Dat is niet alleen hoogst onaange naam voor de betrokken met naam en adres genoemde personen, dat is ergerlijk. Dat is een ingrijpen in ons huiselijk en particulier leven, dat elk beschaafd, weldenkend en kiesch mensch rnet weerzin en wrevel ver vult. Evenzeer ook het vermelden van ver huizingen van en vestigen in een andere Ge meente wat ook van een bemoeizucht zon der weerga getuigt en ons ook een stroom van liefhebbers voor leverantiën enz. enz. op den hals jaagt, üok dat komt niet te pas. En wat het meest bedenkelijk daarvan is, dat die opgaven niet anders kunnen stam men dan uit den Burgelijken Stand of het Bevolkingsregister der plaatsen onzer inwo ning. Dat Bevolkingsregister, die acten van den Burgerlijken Stand zijn een deel van onze familiegeschiedenis, waarin geen onbe voegde een oog behoort te siaan. Dat moet niet kunnen geschieden en daarom dit protest. Er zijn duizenden menschen, die, om welke reden dan ook, hun verjaardag verbergen en die angstvallig waken, dat, die een geheim blijtt voor kennissen, vrienden, enz. En nu wordt, zoo onkiesch mogelijk, alles in een publiek gedrukt en verspreid stuk aan de groote klok gehangen Het is noodzakelijk en noodig, dat de Ge meentebesturen verbieden aan hun ambte naren en beambten, voor het gezegde doel opgaven te verstrekken uit de officieele stuk ken ten Stad- of Raadhuize bewaard en bij gehouden. De vereeniging «Schiedam Vooruit" heeft een keurig uitgevoerden wandelgids het licht doen zien, waaruit o. a. blijkt, dut van de 388 branderijen, die eens in bedrijf zijn ge weest, er nog maar ongeveer 180 werken, maar daartegenover staat, dat voor andere industrieën benoodigd zijn 1530 paardekrach- ten, tegen bijvoorbeeld Leiden 1367 en Dor drecht 667. Schiedam is dus nog niet «ge sloten", en behoeft bij zijn prachtige ligging aan Moeder Maas, ook niet te sluiten. Het doel van »Schiedarn Vooruit" is om, ook met huip van het Gemeentebestuur, de leegkomende fabrieken, woonhuizen en on gebruikte terreinen voor andere industrieën in te richten. Volgens de jongste statistiek verdient de helft van de vrouwen van Frankrijk haar onderhoud door haar werk. Er zijn450 vrouwelijke artsen, 519 schrijfsters, 3600 schil deressen en beeldhouwsters, 3500 tooneel- speelsters. 12 000 vroedvrouwen, 30 000 mo- disten, 50 000 Staatsemplovées, 93 000 kloos tervrouwen, 100 000onderwijzeressen, 245000 zijn in den handel werkzaam, 500 000 leven van grondbezit en vermogen, 570 000 fabrieks arbeidster, 650000 dieristbodeu, 950 000 naai sters en 2 700000 houden zich met den land bouw bezig enz. Bij testament van Napoleon 1 werden alle ridders van het Legioen van Eer, die aan zijn veldtochten hadden deelgenomen, roet een vrij aanzienlijke lijfrente beducht. Al lengs dunde de schaar, terwijl hei op, hen uitgezette kapitaal aangroeide. Zoo kwam de tijd, dat niemand zich meer voor de reute aanmeldde, dat alle gelrouwen van «le petit ctiporal" hun veldheer in den dood waren gevolgd De Fransche Regeeririg stond daar op de rente toe aan veteranen uit een vol gende generatie. Maar Ihans schrijft men aan de «Figaro", dat en te Warschau nog een ridder uit den lijd van Napoleon woont en wel zekere Markowicz, een Pooi van 107 jaren, die dien de bij hot Poolsche regiment óhevaux-légers i der Keizerlijke garde en den tocht oaar Rus land van 1812 en de campagne van 1813 medernaakte. Aan dezen laatsten overlevende tan >la grande armee" zou dus volgens den wil van den erflater de rente van het gansche kapi taal moeten len deel vallen. Naar aanleiding van een schrijven van den heer J. Knoppers, te Meppel, die een mon ster llanel onderzocht, dat arsenicum bevatte, misschien een gevolg van het wasschen der schapen met arsenicura-houdende wasebmid- delen, vestigde de Voorzitter van den Genees kundigen Raad van Overijsel en Drente de aandacht op het voorkomen van arsenicum in levensmiddelen en in allerlei producten e.i industrieën. Het is van belang, dat hierop de aandacht wordt gevestigd, daar arsenicum reeds een groote rol speelt in ons huishou den. Het «Maandblad tegen de Vervalschingen" waarschuwde reeds herhaaldelijk tegen der gelijke artikelen en beveelt voor bet was schen van schapen nicotine-oplossingen in plaats van arsenicum-verbindirigen aan. Nog vestigde de Voorzitter van genoemden Raad de aandacht op eeu in Engeland voor komende slof, flanelettr, een poreuse, lichte, stof, aangenaam in het dragen, maar zóo brandbaar, dat zij op eenigen afstand van vuur plotseling ontbrandt met een zeer warrategevende vlam, waarvan reeds eeu kind in Engeland het slachtoffer is gewor den. Zooals men weet, is ook het celluloid, waar uit talrijke huishoudelijke voorwerpen ver vaardigd worden, een ten deele uit kamfer vervaardigde, zeer gemakkelijk brandbare en daardoor evenztc gevaarlijke stof. Gomez, Orsini's medeplichtige in den aanslag op Napoleon III in 1858, sedert 39 jaren Daar de Hes du Salutgedeporteerd, schijnt op vrije voeten gesteld te zijn en is volgens de Italiaansche bladen te Napels aangekomen, thans 72 jaar oud. Hij schijnt onder het moorddadig klimaat, waarin hij zoolang geleefd heeft, niet te veel geleden te hebben. Nederland8che Centraal Spoorweg- Maatsohappij. Definitieve ontvangsten over de maand Mei Reizigei-s f 76 133.38 Bagage en honden 1 756.15® Goedei en, levende dieren, rijtuigen, enz. 57 584.G6® Buitengewone ontvangsten en telegraaf 574.82 Totaal 136 Ü49.02 1901 1900 Ontvangsten over Mei f 136049.02 ƒ113376.02 Ontvangsten sedert 1 Januari f 596875.28® «519905.12 Gemiddeld aantal Kilom. in expl. van af 1 Januari 112 112 Dus ontvangst per dagkilometer 35.29 30.74 RECLAMES 15 regels fl.25; elke regel meer f0.25. Een gebrekkig orgaan. Zekere lichaamsgestellen zijn buitengewoon zwak en dikwijls zoekt men naar den hoofdoorzaak van dezen zwaktetoestand. By nader onderzoek der werkingen komt men deze oorzaak licht op'tspoo.. In een gegeven geval nemen wij bijv. de darm tot voorbeeld, en zullen wij den lezer gemakkelijk daar van overtuigen kunnen, dat de ziekten met betrek king tot dit orgaan de zelfde oorsprong hebben ale die, die zoo dikwijls de werking der maag storen. Eene verarming van het bloed is de eerste oorzaak der verecheideno ziekten, waaronder voor alles bloed armoede, bleekzucht, zenuw- en maagziekten te re kenen zijn. Door het bloed te verrijken, kan men echter al deze ziekten tegengaan en de Pink-Pillen van Dr. Williams zijn de krachtigste hersteller vn het bloed en tot deze werking ten zeerste aanbevo len. De heer G. H. Kapport bjj Nyverdal (Overijsel) bewijst in zijn schrijven tot ons gericht de ontegen zeggelijke waarde der Pink-Pillen aan wicu zijne schoonmoeder hare genezing te danken heeft. Mijne schoonmoeder Mej. J. Jansen, was reeds lang lijdeude aan hevige hoofdpijn, hetwelk haar voortdurend martelde en daarbij slechte eetlust. Met iemand over de beroemde Pink-Pillen sprekende die ze zelf gebruikt bad en ze ons ais etn uitste kend middel aunbeveelde, en tevens er veel over gelezen hebbende besloot zij er toch eindelijk ook toe oy'er te gaan en werkelijk na 'tgebruik van eenige doosjes is de hoofpijn zoo goed als geweken en de eetlust 19 teruggekomen. U kunt met het vorenstaande naar goedvinden handelen, daar het op waarheid gegrond is. Het is do hernieuwing van het bloed, die dit wonder verricht heeft. De Pink-Pillen van Dr. Williams zijn werkdadig in alle gevallen van lichamelijke verzwakking, zoo wel bij de vrouw als bij den man ten gevolge van de verarmiugvan bet bloed, zooals bleeke gelaats kleur, bloedarmoede, rheumatiek, algemeene li chaamszwakte, Zü zijn een hernieuwer van het bloed, een versterker der spieren. Prijs f 1.75 de doos, f9. per 6 doozen. Verkrijg baar bij Snabilié, Steiger, 27, Rotterdam, hoofd-de- pöthouder voor Nederland, en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar by A. van de Weg, dro gist, Langstraat 107 te Amersfoort, en A. de Vkies, Kerkstraat 90 te Hilversum. Wacht U evenwel voor de namaaksels, vorschatt u de echte Pink Pillen alleen bjj den Heer Snabiliö te Rotterdam of bij de depothouders die onder de attesten in de couranten zyn aangegeven, Alle an dere personen verkoopen gcedkooper zoogenaamde Pink Pillen, zulks is slechts om het publiek te be driegen. Onze verslaggever vernam op verschillende plaatsen in Nederland hoe de personen er ingeloo-

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 2