Maandag 21 Hl October 1901. No. 5129. 51e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. MALGARI. PHOENIX-BROUWERIJ. H. MEÜRSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. 4MERSFOOEISCBE COURANT. FIRMA. A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden f\.franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels /"1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. Do BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de door den Directeur van 's Rijks directe belastingen, enz. te Amsterdam exccutoor verklaarde kohieren No. 8 en 9 van de personeele bolastiug over het dienstjaar 1901 aan den Ont vanger van 'sRijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 19. October 1901. De Burgemeester voornoemd, WUYTIERS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door G. J. SLOTHOUWER ingediend verzoek, met bij lagen. om vergunning tot liet plaatsen van eenen gasmotor van drie paardekraohten, in het perceel alhier gelegen aan de Valkestraat bij het Kadaster bekend onder Sectie E, No. 1994 dat een door M. van dhh HART ingediend ver zoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene broodbakkerij in bet perceel alhier gelegen aan den Ouden Dieven weg bij het Kadaster bekend onder Sectie B, No. 2261 en dat een door K. J. REEMS ingediend verzoek, met bijlagen, oin vergunning tot het oprichten van eene varkensslachterij in het perceel alhier gelegen nan het Zand, bij het Kadaster bekend onder Sectie E, No. 4861, op de Secretarie der Gemeente ter visie liggen, eu dat op Donderdag, den 81. Octo ber aanstaande, des voormiddags te balf elf uren gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of vau éen of meer zijner loden, bezwaren tegen het oprichten van die inrichtingen in te brengen. Amersfoort, don 17. October 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. WUYTIERS. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT, maakt ingevolge de sljft-alinea van art. 56 der Kieswet bekend, dat op 25. October e. k. van des voormiddags acht tot des namiddags 5 uur de her- 8temming zal plaats hebben voor de benoeming van éen lid der Provinciale Staten van Utrecht tusschen de oandidaten, bieronder alphabetisch gerangschikt BOLK J. ONVLEE L. Tevens wordt in herinnering gebracht de bepaling vervat in art. 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende*: „Hij die opzettelijk zich voor een ander uitge vende, aan eéno krachtens wettelijk voorschrift uit geschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar." Amersfoort, den 21. October 1901. De Burgemeester voornoemd, WUYTIERS 8.) Nu gisterochtend door ds. W. J. Meiners bevestigd te zijn, naar aanleiding van Mar cus 16:15, hield ds. D. J. van Aalst, nieuw- beroepen predikant bij de Ned. Hervormde Gemeente hier, gisteravond zijn intree-rede naar aanleiding van 2 Corinthen 457. Het kerkgebouw was-beide malen overvol. Onze vroegere stadgenoot ds. G. Mans- velt, thans predikant te Scheveniugen, zal hedenavond te half acht een bidstond hou den in de Luihersche kerk hier. Ds. Bakker, van Bunschoten, hoopt mor genavond te zeven uur in »De Zaaier" vóór te gaan bij de godsdienstoefening der Chr. Gereformeerde gemeente. Bij het opmaken van den uitslag dei- Woensdag gehouden verkiezing voor éen lid van de Provinciale Staten zijn twee regels uitgevallen, waardoor verzuimd werd te her inneren, dat de herstemming tusschen de heeren J. Bolk en L. Onvloe plaats heeft op aanstaanden Vrijdag, 25 October tusschen 8 en 5 uur. Welk verzuim thans hersteld is. Jhr. rar. H. W. van Asch van Wijck, lid van de Tweede Kamer der Staten-genefaal voor Amersfoort, hield Vrijdag ten Raadhuize een langdurige conferentie niet den Burge meester dezer Gemeente en den Directeur der Hoogere Burgerschool. Tóch Rijks Hoogere Burgerschool? Tot (voorloopig) tijdelijk ambtenaar ter Gemeente-secretarie hier is benoemd de heer H. Klerk, te Oudkoop, volontair ter Gemeente secretarie van Heiloo. Bij de ten Raadhuize gehouden aanbeste ding van de bestrating met Waalklinkers van den nieuwen weg tusschen den Soesterstraat- weg en de Puntenburgerlaan en een gedeelte van den Ouden Vlasakkerweg tusschen de Korte Bergstraat en de Wilhelminastraat is ingeschreven door: B. van Hulst, te Amster dam, voor f4694; C. Spoon Az, te Baarn, voor f4692; J. van den Berg, te Amersfoort voor f4049; G. Wassink, voor f5369; Th. W. Bonte, voor f4182.80C. de Loos, te Amsterdam, voor f4590; W. van Genderen, te Amersfoort, voor f4096. Aan den heer J. van den Berg werd als minsten inschrijver het werk gegund. Door 22 loteliugen uit Hoogland, 23 uit Leusden en Stoutenburg, 49 uit Soest en 30 van de 144 uit Amersfoort werd op de lotingsdagen gebruik gemaakt van de gele genheid in bet «Militair Tehuis" aan de Beekstraat hun geboden om zich kosteloos te voorzien van brood en koffie en gezellig bijeen te blijven in dat gebouw. Ter Donderdag gehouden Paardenmarkt waren aangevoerd 350 paarden, 60 veulens en 50 hitten. Men besteedde voor paarden van f 100 tot f450, voor veulens van f50 tot f200, en voor hitten van f60 tot f150. De Vrijdag gehouden Ossenmarkt heeft dit jaar al een buitengewoon kalm verloop gehad, in dien zin, dat niet de ergerlijke dronkemanstooneelen ten beste zyn gegeven van voorgaande jaren. Het heeft er veel van, dat de Bóeren knechts en meiden, die diendag hun loon plegen te ontvangen en te gelijk een week vrijaf krijgen (dien ze op den beruchten «dollen Vrijdag"' sluiten) wat verstandiger gaan wor den. Edoch, éen zwaluw maakt geen zomer. Mej. M. van Lessen, hoofd der Meisjesschool hier, staat no. 2 op de voordracht ter be noeming tot hoofd van school 9 te Arnhem. By de Donderdag te Haarlem gehouden examens in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek slaagden o. m. onze stadgenoo- ten de heeren G. F. Clausing en N. M. Hei- lijgers. In den ouderdom van 68 jaar overleed hier Zaterdagavond de heer Godert Jan baron Van Hardenbroek van Ammerstol, oud-Bur gemeester van Leusden en Stoutenburg, oud-lid van den Gemeenteraad van Amers foort, oud-Hoogheemraad van den Lekdijk, sedert 28 Mei 1872 Hoofd-ingeland en sedert 12 December van dat jaar Heemraad van het Heemraadschap »De rivier de tem, beken en aankleve van dien" van welk college h\j van 16 Februari 188Ü tot zijn dood Water- graaf $as. Zijn stoffelijk hulsel zal Woensdag in den familie-grafkelder te Neerlangbroek wor den bijgezet. De orgelbespeling. Donderdagavond in de Groote kerk gegeven door mej. Henriette Mez- ger, met welwillende medewerking van mej. Joh. Petri en de heeren G. K. G. van Aaken en W. Petri, is een groot succes geweest. Een goede 700 personen woonden de in ieder opzicht welverzorgde muziekuitvoering bij en genoten van het met groote zorg saamgesteld programma. Voor wie geheel achterin het schip der kerk stond, was het treffend op te merken hoe na ieder nummer, dat steeds met gespannen aandacht was aangehoord, het auditorium onrustig werd, als had het moeite zich in te houden om niet te applaudissee- ren. Het orgelspel van mej. Mezger gaf zeer veel te genieten, al hei-kende men ook af en toe in het niet-gedragene van de tonen meer de pia niste dan iemand die dagelijks orgel speelt. Toch beschikt zij reeds over een groote tech niek en verdient zij allen lot voor haar solo- spel zoowel ais voor de wijze waarop zij de verschillende nummers begeleidde, terwijl de keuze der nummers getuigde van veel smaak. Buitengemeen schoon was het vioolspel van den heer Van Aakennog nimmer hebben we hem zóo heerlijk mooi hoorea spelen. Jammer, dat het instrument van aen heer Petri die, hoewel organist ook een zeer ver dienstelijk cellist is, niet lieflijker van toon is. Mej. Petri eindelijk was het best in het Geestelijk lied, het «Panis angelicus" van César Franck, ofschoon we in alle nummers haar mooi geluid en goede uitspraak kon den bewonderen. In 't kort het was een heerlijke avond en allen, die de schoone muziekuitvoering bij- woonden, gingen opgetogen huiswaarts, wen- Ze liet zicli noervallen in 't zand, ademde de fijne vochtigheid in van het water, eu liet er zich haar en voeten door bespatten. En 't golfje was zóo lauw, zoo mollig, zoo lief, dat Malgari er mee begon te praten, heel zachtjes, terwijl ze zich haar vroeger loven voorstelde van pareltje, zij, kind van de zee eu ze vertelde aan dat moeder-water hoe heerlijk éen nacht in Venetië was geweest en wat; groot ge luk ze èeus gevoeld had toen ze in de bibliotheek de geschiedenis las van Olorinde en Tancredo. En de golf antwoordde zoetjes, zoetjes, 't Leek wel of die iets in rich had van dat genot in Venetië en van dat uit de bibliotheek, en dat ze nog heel veel meer beloofde I De hemel was donker al verwegsoheen dehooge zee or mee aamen te vloeien. Opeens (Malgari wist niot of ze 't zag, of dat ze droomde dat ze 't zag) waren daar 'n massa kleine, zilverige lichtjes die be wogen uit de verte, op haar toe. Laugzaam aan ging zy ze onderscheiden. In elk er van sohitterde een ineusuhelijke gedaante, erg veel blonde eu bruine meisjeshoofden, die vlugjes heenbrakeu door he' fosforescewend water, heel veel allerliefste kleine handjes, die haar guitig toewuifden, en 't was of rechts en links vau ze, al maar diamantgruiqjes op stoven. Op de plaats waar Malgari was, kwamen ze niet, maar re glipten geweldig gauw weg, voor haar heen en zoo dicht langs haar, dat ze als baadde in hun licht, zij on de klippen, de oever en de laurier- boschjes. Ieder hoofdje boog v voorbijgleed eu keek haar aan, haar, terwijl het ir geen een kwam haar toe. Alleen het laatste zwom tusschen de klippen door naar den kant en bleef daar op 'u paar pas nfstands van het Lido. „Wie ben-je?" vroeg Malgari. „Nereïda." „Nereïda Kan-je de toekomst voorspellen „Ja." „Zeg me de mijne?" Kleine Nereïda keek haar een poosie aan en zei „Uit muziek en poëzie ben-je geborentot muziek en poëzie zal-je terugkeeren." Noreïla had kx teer meisjesgezichtje en haar oogen waren heel mooi, diep en droevig als van een dame van dertig jaar. „Wat ben-je mooil" riep Malgari. „Kom me eens een kusje geven." „Ik kan niet. De Nereïden mogen niet op het Lido' komen." „Zullen we elkaar nog terugzien „Ik kom uit de zee antwoordde het droevige bruine hoofdje en jij bent uit den hemel I" Toen, zonder vaarwel, gleed het vlug weg, ver dween achter de klip, volgde haar twee zuqjea. Malgari ging terUg naar huis, spruk niet over Nereïda en vroeg nooit meer aan Ooctarina waarom zo haar zoo ver nield van muziek en poëzie. Na dien avond hoorde je haar nooit meer laotaen Ze werd nog veel zachter en liever. Ah iemand op het eiland verdriet had, troostte Malgari zjj had meclü, zjj bielp en ze steunde Zij kwam de huizen en de harten binnen van arme mensoheu, en in huizen en harton liet ze een blijde lichtstraal ach. ter. Wel dikwijls nog 's avonds ging ze weer naar dat afgelegen plekje aan do golf, maar de Nereïden zag ze niet meer. Toen ze vijition jaar was, was ze met haar lief ge zicht, tot 'n bijzonder gracieus persoontje ppgegroeid en Contarina dacht er over of ze nu al niet eigen lijk 'n man voor haar moest gaan zoeken. Giovani Contarini kwam paaar om de twee jaar over en schreef niet meer* dan éen keer in de twee maanden, als de boot van de firma Borsaro, kooplieden aan de Rialto, naar 8myrua ging eu het eilandje aan deed. O^oe» keer bracht de boot in 't geheel geen brie ven mee, in plaats daarvan het nieuws, dat eeu he vige pest was uitgebroken in Venelië. Contarina was er letterlijk door verslagen. Zr. dacht aaD het gevaar, dat haar man liep, aan 't vreeselijk gevaar waaraan hij blootstond, en aan haar eigen berouw, wanneer hij eens mocht vallen als offer van de ziekte, terwijl zij niet bjj hem was. Maar ze raakte buiten zichzelf, toen Malgari haar op haar beslist maniertje verklaar de, dat het de plicht was van haar beiden, naar Ve netië terug te keeren en dat het noodig was, nu naast hem te staau. Contarina boog haar hoofd, zooals zjj baar hoofd gebogen zou hebben voor God, en veertien dugen later betraden do twee dames weer hot paleis van Madonna dell' Orto, waar Giovanni Contarini al gestorven was aan de pest, don vorigeu dag. Contarina. was wanhopig. Ze schreide veel en stel de Malgari voor, maar dadelijk terug te gaan. Het meisje evenwel, dat geen klacht geuit en geen traan gelaten had, antwoordde, dat als Contarini eenzaam eu verlaten van zijn vrouw en zijn dochter gestor ven was, haar beider schuld toch zwaar woog op baar en moezt worden geboet. Wat haar zelf betrof zjj wilde dé arme pestlijders verplegen. Toen dacht Contarina dat ze ging sterven, maar ze durfde zich niet verzetten tegen het plan, omdat Malgari had gesproken met het voorkomen vau een Koningin en van een Heilige tegelijk. En Malgari ging al heel gauw aan het werk. De arme zieken lagen alleen. Hun verwanten hadden hen uit angst verlaten. Ze lagen te sterven aan dea openbaren weg I Malgari met haar geheimzinnig mooi haar zoete stem, hair téere, handige vingertjes, d nooit iemand pijn deden en voor wie nooit iets te veel was, werd aangeroepen eu gezegend door rijken en armen. Ze noemden haar „Madonna dell' Orto." Zij hielp onder al die zieken ook een jong musicus, een vreemdeling, die voor zijn kunst uit het Noor' den gekomen was naar Italië, een arme, knappe- aardigo jongen, die alleen door haar te zien en door haar verpleegd to worden, heel veel van haar ging houdenmaar dat kon hij haar niet zeggen, omdat zij, wel vaag voelende, dat hij van baar hield en dat voor haar de tijd nog niet gekomen was om van iemand te houden, opeens wegbleef van hem. Toen de ziekte had uitgewoed ia de stad, dacht zjj. nog aan hem en heel veel zelfs, maar zjj zag hem niet meer. De Senaat deed haar zeer groote eer aan de Doge deed nog meer: hij vroeg haar ten huwelijk Contarina meende, ondauks de duizend verdriete lijkheden van zichzelve, waaronder ze leed en on danks de koele terughouding van Malgari, dat de Doge geen weigering mocht lijden. Malgari weigerde hem toch. Alleen uit de grap voegde ze er bjj, dat zjj in de toekomst missohien nog wel eens over zjjn aanzoek zou kunnen denken, wanneer hij een bruidsschat gaf aan alle arme juf fertjes ia de stad eu al de dakloozen"van Yeuetië huisvestteja, dat zjj zou kunnen besluiten zjjn vrouw te worden, wanneer hij op het plein van San Marco bet klokkenspel- zou willen laten aanbrengen, dat hjj niet kon verdragen. De Doge deed antwoorden, dat hij. de twee eerste voorwaarden aannam, on dat hjj gevolg zou geven aan de laatste in het derde jaar na hun bruiloft. Malgari werd nu heel bedroefd, omdat ze door „neen" te zeggen brood, woniug en levensvreugde wegroofde aan vele duizenden menscheljjke wezens eu toch, het jawoord" te geven, stond haar tegen. I Eindelijk sfeheen hei haar toe, dat ze, door zich op te offeren, het goede deel zou kiezen, en ze offerde jezich op I Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1