Donderdag 31 13$ October 1901. HERREZEN. No 5132 51e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. AMERSFOORTSCHE COURAIT. UITGAVE: Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, ofiicieële- BUREAU FIRMA A- H- VAN CLEE-FF en 0Qteiëeninêsad?ertentiën per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels 1.25; elke regel meer ƒ0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos- KORTEGRACHT 9- te AMERSFOORT t6D evena's afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Teleyhoon 19. Dr. J. M. Pont, Evang. Luthersch predikant te Utrecht, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij do godsdienstoefening in de Luthersche kerk hier. De „Stichtsche Crt" van gister bevat de vol gende driestar De uitslag der jongste Statenverkiezing in Amersfoort heeft ons verbaasd en leed gedaan. Bij de eerste stemming verkreeg de heer Bolk (liberaal) 617, de heer Ouvlee (anti-rev.) 610, de heer Mijlink (gesteld door A. R. en R. K.) 575 en de heer Sinnigè (R. K.) 276 stemmen. Ieder zou verwacht hebben, dat nu bij de her stemming "de heer Onvlee met eene flinke meer derheid zou zijn gekozen. Doch wat is geschied De heer Onvlee, die minstens 610+575+275 dus 1461 stemmen had behooren te hebben, ver kreeg er maar 1036. En de liberaal rees van 617 op 1097. Het ligt dns voor de hand om te denken, dat een groot deel dergenen, die de eerste maal op de heeren Mijlink of Sinnige hebbea gestemd, by de herstemming op den liberaal zijn overge gaan. •Bij gerucht vernemen wij dan pok, dat zeer vele Roomsch Katholieken aan den liberaal bo ven den heer Onvlee do voorkeur hebbeD gege ven. Iets wat ook schijnt te blijken uit betgeen „De Eembode" schrijft in baar nummer van 26 dezer „Ziedaar de uitslag van een Btembustrijd, die heel anders bad kunnen zijn, alB het Bestuur der Centr. Anti-rev. kiesvereeniging niet moed willig in die richting gedreven had. Of al ty- dig gewaarschuwd werd, dat een nederlaag voor de anti-liberale partij in uitzicht werd gesteld, wanneer hardnekkig werd vastgehouden aan een candidatuur, waarmede geen succes te behalen viel, men nam er eenvoudig geen nota van. Ook onderling overleg bleef ten eenenmale buiten gesloten. „De uitslag der eerste stemming gaf reeds veel te denken en verwekte dan ook een rechtmati ge vreeze bij het Bestuur der Centrale Anti-rev. kiesvereeniging, hetwelk, na die stemming, steun vroeg aan het Bestuur der R. K. Centrale Kies vereeniging. Laatstgenoemd Bestuur, dat bij de eerste stemming besloten had de keuze vrij te laten van een der beide Anti-rev. candidaten, kon zich in dit geval niet onthouden, hoewel te voorzien was, dat de uitvoering van zijne aanbeveling op vele moeilijkheden zou stuiten. „En zoo is het dan ook geschied, dat de An ti-rev. candidaat niet gekozen werd, maar de slotsom is, dat het Bestuur der Centrale Anti- rev. Kiesvereeniging van deze stembus-neder laag de volle verantwoordelijkheid te dragen heeft. Voorloopig wenscht de „Stichtsche Crt" het hierbij te laten. Zoodra er op zee iemand sterft vooral wanneer dit op lago breedto gebeurt wacht men gewoon lijk niet lang met de begrafenis. Men houdt er niet van, een lijk laDgcr dan noodig is aan boord te houden en het komt dikwyls voor, dat, wanneer iemand 's middags gestorven is, hij met de scheme ring reedB over boord gezet wordt. De tijd, dat de zeilschepen een dokter aan boord hadden, is voorbijdit voorrecht is tegenwoordig alleen aan passagierastoomers beschoren. Op alle andere schepen iB dus de kapitein de man, aan wien aller gezondheid wordt toevertrouwd of neen, er ie nog een hoogere macht dan de gezagvoerder en wel liet z. g, „eloktersboek," een soort handleiding voor alle mogelijke ziektegevallen. Verder is er ge woonlijk nog een apotheekje aan boord. Janmaat vertrouwt zich dan ook niet gaarne aan de handen van kapitein eu doktersboek toe. Als men een matroos vraagt, hoe do gezagvoerder iemand geneest, dan zal hij u waarschijnlijk mede- deelen, dat de kapitein eerst eens in lijn orakel boek gaat zitten kijken; daarna plaatst hij zich met gesloten oogcu voor de apotheek, zegt dan „God ze- ,geno den groep," neemt op den tast een flescbjeof potje weg, en dat is dan het onfeilbare middel. Men begrijpt, dat hierbij wel een beetje overdrij ving is, maar toch is het een feit, dat er met de ge neeskunde op zee raar omgesprongen wordt en dat het al heel licht kan gebeuren, dat er iemand be- Alvoren3 een definitief oordeel te vellen, wenscht zy omtrent hetgeen in Amersfoort dit maal voorviel nog nadere informaties in te win nen. Onder voorzitting van den Burgemeester,jhr. W. J. A. Barchman Wuytiers van Vliet, waren gistermiddag alle Raadsleden ter ziting aanwezig. Na het lezen jn onveranderd goedkeuren der no tulen van de vergadering van 26 September deed de Voorzitter medcieeling, dut inge komen wareneen missive van het Curatorium van het Gymnasium om verbetering van het gebouw om prse-advies aan B. en W.goed keuringen door den Minister van Binnenlandsche Zaken van de Raadsbesluiten omtrent de tijde lijke leeraren Nierstrasz en Van de Water beide voor kennisgeving; goedkeuringen door Gede puteerde Staten van de Raadsbesluiten omtrent overneming van een terrein aan de Beeken- steincche laanomtrent de jaarwedde van den* onderwijzer W. C. Oosterman, en omtrent de re organisatie der Burger Avondschool voor kennisgevinghet proces-verbaal der kasopne- ming bij den Gemeente-ontvanger gedepo neerd ter Secretarie; een adres van het Kerk bestuur der Oud-bisschoppelijke klerezie hou dende verzoek om verbeiering door bestra ting met waalklinkers der Sint Agatha-straat en Aohter het oude weeshuis, waar de vracht wagens op de veldkeien stoornis geven bij de godsdienstoefeningen zoowel als gedurende de cathechisatiën om prie-advies aan B. en W.: een adres van de plaatselijke afdeeling „Handel en Nijverheid" houdende verzoek de vaargeul der haven niet uit te diepen, doch de haven over de geheele breedte te verdiepen tot 2 M. desnoods met bouw van nieuwe kaaimuren. De Voorzitter stelde voor, ook dat adres om prne-advies te zenden aan B. en W., doch de heer Gerritsen gaf in overweging, een Raads commissie te benoemen, die deze belangrijke zaak kan voorbereiden. De heer K1 e b e r herinnerde aan het gespro kene in de afdeelingen het rapport dienaangaan de noemde spr. eenigszins onnauwkeurig. Spr. meende dat althans in' de tweede afdeeling sterk is aangedrongen op een onderzoek, hetzij door den Raad, hetzij door B. W., óok om een statis tiek op te maken om te kunnen nagaan of inder daad zooveel schepen niet langaden wal kunnen komen en of inderdaad over de geheele breedte zulk een aanzienlijke diepte noodig is. Spr. her innerde er aan, dat sommigen schepen van ouder-, anderen die van nieuwe type op net oog hebben. Een andere vraag is of ae Gemeente het ge heele vaarwater in orde moet maken en hou den. Ook spr. hoopte, dat een commissie van deskundigen deze za:,k ernBtig zal onderzoeken. Omtrent de haven-quaestie luidt het rapport der le afdeeling De poslen van f800 en f780 voor vernieu wingen van de kaden van de rivier de Eem in de havenkom vinden ernstige bestrijding. Een der leden beklaagt zich, dai, hoewel het vuur-, haven- en tongeld een aanmerkelijk bedrag graven wordt, die nog lang niet dood was, want daar zelfs deskundigen zich soms op dit punt be driegen, kan niemand van een kapitein vergen, dat hy zal weten of een lijk, dat hoogstens twaalf uren boven aarde of liever boven zee staat, werke lijk een lijk is, of niet. Als een bewijs voor deze veronderstelling laat ik hier een verhaal volgen, dat my gedaan werd door een ouden zeeman, kapitein Peter, van de boot ,the Hare." Ik kwam bij hem aan boord en vond hem voor zijn hut op het promenadedek, in een grooten rie ten stoel zittende. Hij stelde mij voor aan zijn eer sten officier, mr. Brownlow, met wien hij op vrjj fa- miliaren voet scheen om te gaan, iets wat men ge woonlijk niet veel aantreft. Soms sprak hij hem aan met zyn van, dooh enkele malen noemde hij hem „Lazarus." Toen we eenigssins nader met elkaar bekend wer den, nam ik de vrijheid om aan Brownlow te vra gen, of hij werkelijk dien voornaam droeg, daar ik nog nooit had gehoord, dat iemand zoo heette. „O neen," viel de kapitein mij in de rede, „ik noem hem wel eens „Lazarus," omdat hij vergelij kenderwijze óok uit den doode is opgestaan- Brown low is gestorven, in een zak genaaid en begraven-; aan alle mogelijke formaliteiten is voldaan, en toch ziet gij hem hier." Daar ik natuurlijk niet kon nalaten, hierover mijn verwondering uit te drukken, zeide by, dat hy my de geschiedenis wilde verhalen. Eerst liet hij den hofmeester de grogglazen eens vullen en stak toen op de volgende manier van wal „Toen ik nog een kleine joegen was en dat is nu al een dertig jaar geleden had ik een vriendje, dat Jack heette. Wij waren haast altijd samen en lazen zeeromans bij stapels, en als iemand ons vroeg wat wij worden wilden, luidde natuurlijk het ant woord: „naar zee,1' hoewel we het nog niet met el kaar eens waren, of wij admiraal, dan wel zeeroovers inbrengt, er weinig voor de haven gedaan wordt. Hij beroept zich op het feit, dat een schip vastgeraakt is in de middengeul en daardoor de yaart gestremdeveneens dat het niet moge- gelijk is aan de kaden aan te leggen en te lossen. Het antwoord op deze klacht luidt, dat aan het Dagelijksch Bestuur niets bekend is van een zoo slechten toestand. Ieder jaar vereischen de kaden reparatie en uit een tijdelijk ruimer aanvoer met schepen van grooteren diepgang mag nog niet besloten worden tot noodzake lijkheid aan de kaden en havendiepte ingrijpende veranderingen aan te brengen, die de Gemeente op groote kosten zouden zetten. Zoolang de mond van de Eem dan ook Diet noemenswaard in diepte veranderd wordt, zal het binnenvallen van grooter schepen uitzondering blijven. Dat een schip vastgeraakt is, wat daarenboven ge schiedde bij laag water, is nog geen bewijs dat de haven te ondiep is. De afdeeling ziet er ten slotte geen bezwaar in, dat de posten op de Begrooting blijven staan, mits B. en \V., tenzij dringende nood zakelijkheid mocht ontstaan, alvorens tot het uitvoeren van de herstelling over te gaan, een onderzoek naar afdoende verbetering instellen. Dat der 2e afdeelingConform bet besluit der le afdeeling worden de posten ter verbetering van baardwerken en -Jchoeiïngen gehandhaafd, onder opmerking van de wenschelijkheid, dat B. en W., tenzij hij strikte noodzakelijkheid, geen verbeteringen of herstellingen aanbrengen alvorens den Raad gehoord en hem een uit voerig rapport uitgebracht te hebben omtrent de mogelijkheid en noodzakelijkheid van alge- meene vernieuwing der havenwerken en uitdie ping der haven. Volgens mededeeling van een lid blijkt nu, dat het bezwaay, als zoude de ha ven niet diep genoeg zijn om de nieuwe meer- metende schepen gelegenheid tot lossen te ge ven, onjuist is, daar nog onlangs een schip met maïs van de firma Gerritsen van 100 last zelfs bij lagen waterstand aan de kade gelost kon worden. Is dit lid wel ingelicht, dan hebbende groote vaartuigen, die tot nu toe sporadisch in onze haven komen, minder diepgang dan de oude schepen van schippers, die hier gewoon lijk lossen en nooit klachten over ondiepte of ongeschiktheid der haven uitten, tenzij bij ab normaal la ;en watestand. Het zal dus de vraag zijn of de haven behoort pasklaar gemaakt te worden voor de enkele grootere schepen, die hier misschien zullen binnen vallen. Overigens wordt bevestigd, dat het schip, dat vast gezeten zou hebben, bij zeer lagen waterstand inviel, en uwarb op de vaargeul kwam te liggen, terwijl tevens toevalliger wijze nog eenige andere bui tengewone schuiten toegang vroegen. Het be wuste schip was abusief naar Amersfoort be vracht en het binnenvallen van schepen met meerder diepgang vindt zijn oorzaak m tijde- lijk-grooten aanvoer van steenen voor nieuwen aanbouw. De Memorie van antwoord van B. en W. zegt zouden worden. „Ik was, geloof ik, dertien jaar, toen myn vader my san boord bracht van de bark „Hesperns" en my vertelde, dat ik als stuurmansleerling zou me degaan. Gy kuDt u mijn vreugde voorstellen. Wal al gouden bergen en luchtkasteelen ik mij toen schiep, zou ik niet durven zeggen, maar ik weet wel, dat schatrijk terugkomen een der minste was. Er was slechts éen schaduwkant, nl. dat ik nu van Jack afscheid zou moeten nemen. Het gelukte mij, mijn vader over te halen, ook hem op de monsterrol van de „Hesperns" te doen inschrijven en zoo gingen wij dus beiden naar zee. „Gy weet, dat men in Engeland yyf jBar als leer ling moet varen, voor men zijn diploma als tweede 8tunrman kan bekomen. Welnu, samen werkten wy vijf jaar door, samen studeerden wij, sameu deden wy op denzelfden dag examen en samen verkregen onze diploma's. Wij wilden nu ook graag bij elkaar blijven, maar welk scbip kon twee 2de stuurlieden gebruiken T Daarom vonden we het beter, dat een vaD ons als derde- en een als tweede officier op een stoomsohip zou trachten geplaatst te worden. „Na teDig zoeken gelukte dit ons en we gingen naar zee met de „Jason." Ik wao de gelukkige geweest met loten, zoodat Jack mijn inferieur werd. „Onze boot was bestemd voor Calcutta en werd daar bey-cht naar Rangoon. In deze plaats lagen wy eenigen tijd, doch kregen gelukkig een lading voor Dundee, dus weder naar huis. „Wy waren nauwelijks een paar dagen op zee of Jack werd ziek en het grootste gedeelte van myn vrijen tijd zat ik bij hem. De kapitein vermoedde, dat het moeraskoortsen waren en gaf hem quinine en verkoelende dranken, dooh niets hielp en na twee dagen stierf Jack. - „Ik was geheel van streek. Van kind aan waren wij samen geweest, elkanders lief en leed doelende. Zoo zat ik by zyn kooi te peinzen, toen de kapitein mijn schouder aanraakte en zeide, dat hy denbooto- Met de vooi tzetting van het maken van baard- planken langs den Grooten Koppel en de her stellingen aan de houten schoeiing aan de Kleine Koppel zal door ons, tenzij bij directe noodza kelijkheid. zonder nader Raadsbesluit geen aan vang worden gemaakt. Gaarne zullen wij om trent de vraag of de haven een geheele wijziging behoort te ondergaan, een ernstig onderzoek instellen en U tijdig de resultaten van dat on derzoek doen kennen. De Voorzitter antwoordde, dat B. en W. bereids een ernstig onderzoek in uitzicht stel den en dat men daaromtrent nader zal hooren. Ingekomen waren nog een adres van de ver- eeniging „Kindervoeding" houdende verzoek om een subsidie van f100, en een van gelijke strek king van den „Bestuurdersbond" beide te be handelen bij punt 17 der Gemeente-begrooting. Zoo werd om kwart vóór twee het eerste punt van den Beschrijvingsbrief aan de orde gesteldeen voorstel tot goedkeuring van den gewijzigden dag voor de wekelijksche verga dering van het Dagelyksch Bestuur, waarom trent z. d. of h. st. werd besloten dut het col lege van B. en W. voortaan in plaats van des Maandags des Donderdagsochtends zal verga deren. Weder om te voldoen aan een formeel bezwaar werd hierna z. d. of h. st. bepaald, dat het tijd vak waarvoor de heer F. L. Bergansius is be noemd tot tydelijk leeraar aan de Hoogere Burgerschool loopt van 1 September 1901 tot 1 September 1902. Eveneens werd z. d. of h. st. goedgekeurd het ontwerp-contract betreffende het hebben van gasbuizen onder spoorwegen, nadat op een des- betreflende vraag van den heer Croockewit de Voorzitter had meegedeeld, dut dit contract in de plaats kwam van eenige monde linge overeenkomsten van oudere eigenaren, doch dat voor elk nieuw geval een nieuw ver zoek moet ingediend. Nadat door mr. Heyligers enkele wij zigingen waren aangebracht, werd een zijstraat van de Hendrik van Vianden-struat genoemd naar bisschop Frederik BlankeDheym, die in 1420 Amersfoort ontzette van de Gelclerschen, en werd op den berg een Jucob van Cnuipen- laan geslicht, terwijl op Kuocsthof een soort schilderswijk is ontstuan. Ter vervulling van de vacature ontstaan door het vertrek van ds. D. P. M. Graswinckel werd vervolgens benoemd tot Curator vun hot Gymna sium dr. II. W. Schreuder op wien 12 stemmen werden uitgebracht, tegen 1 op mr. 3. C. II. Prikken en 1 opds. II. J. ter lluur Romeny. Z. d. of b. st. werd ulsnu besloten de toelage van den concierge van het Raadhuis to verboo- gen met f50; conform het pr re-ad vies van 1' en W. de jaarwedde van den Commissaris van o- litie, die f400 vroeg, te verhoogen met f200 .n persoonlijke fo.'luge van f200 toe te kenner, nan aen Inspecteur van Politie, den heer 8. Postbu- mahet subsidie der Vrijwillige Brandweer, die ^hC^nec^^Toce^r^erhoogM^me^JUDC^oa m»u zou stureu. om het lijk in een zak le naaien. „Doch dit wilde ik aan niemand overlaten on na hem op zyn haugmat gelegd te hebben, begou ik deze dicht te maken. Toen ik echter ter boogie van de borst gekomen was, zag ik een kleiu goudstukje otn zyn hals hangen aan een koordje. Ik brak het in tweeën en deed later de andere helft om mijn hals. „Ongeveer vier uren na zijn dood werd Jack met alle eerbewijzingun begiaven. Hut was „acht glazen op de voormiddagwaehl" geweest, wij logen gestopt, de kapitein en de andere officieren stonden voor de brug liet lijk af te wachten, dut, met een vlag be dekt, door eenige matrozen werd gedragen. „Een kort woord van den kapitein, het opheffen der plank waarop het lyk lag, en kaarsrecht ver dween het stoffelijk overschot van mijn vriend in zee. „De equipage kreeg een extra-oorlam, de kapitein commandeerde „volle kracht vooruit," de telegraaf uit de machinekamer belde en niemand onzer die er over dacht, dut bij Jack ooit zou terug zien. „Ik had de achtermiddagwaeht aan dek. en her inner mij nog, dat er niets in 't zicht was, dan een flauwe schim van een scbip aan ly. „Jaren gingen voorbij. Ik deed myn examens met goedeu uitslag en het was, geloof ik, een jaar of zeven na den dood van Jack, dat ik in Hongkong was, als kapitein van de „Anuy Maggot." Myn boot was nog niet leeg en ik zou pas over een dag of veertien gaan laden, xoodat ik neit veel te doen had. „In de haven lag een van die ouderwetsohe thee klippers, de „Cheops," tegenwoordig in het bezit van een Arabier, die tevens als kapitein fungeerde, een erg dik en zeer goedhartig man. „Ik liel mij met myn giek aan boord roeien en 't eerste wat my opviel, wns een blanke matroos, die 't koperwerk van do nagelbank om den grooten mast stond te po.etsen. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1