Maandag 18 November 1901. PHOENIX-BOCKBIER. No 5137. 51e Jaargang. Stadsnieuws. Phoenix-Brouwerij H. MEURSING <fe Co., Amersfoort. AmSFOORTSGQE COURANT. UITGAVE: FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën var buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Telephoon 19. Snelle groei. Dertigduizend Ziedaar het ledental, waar in de Ambtenaarsbond zich reeds verheugen mag, die een half jaar geleden nog moest geboren worden. Zeldzaam en toch niet onnatuurlijk is de groei van de corporatie hier bedoeld, die reeds haar vertakkingen heeft over geheel ons land en nog dagelijks bezig is, zich uit te breiden. De eer van het initiatief in deze komt toe aan de heeren J. de Vries en C. Grond- houd, te Amsterdam, die aanvankelijk ge dacht hadden aan een plaatselijke, vereeni- ging van een enkele soort Gemeente-ambte naren. Maar bij elke volgende schrede op hun weg werden zij opnieuw verrast door bijval uit schier alle takken van Rijles- en Gemeentedienst. Den 17den Mei 1.1. hielden zij de eerste openbare vergadering, ten einde aan de opgewekte belangstelling gelegenheid te ge ven zich te uilen. Het succes overtrof de hoogst gespannen verwachting, en den 29sten September 1901 constitueerden zich reeds 46 vereenigingen en een aantal afzonderlijke personen tot een «Bond van Ambtenaars vereenigingen", welke zich ten doel stelt het verkrijgen van een wettelijke regeling van den Rechtstoe stand der burgerlijke ambtenaren. Reeds meer dan een halve Eeuw geleden werd door Thorbecke de dringende nood zakelijkheid eener zoodanige regeling be toogd. Nog bij de behandeling der Pensi oenwet sprak Roëll van de «volslagen rech teloosheid, waarin de ambtenaren in ons land staan tegenover de over hen gestelde autoriteiten", en vier jaar geleden schreef mr. E. Fokker«de ambtenaren in Neder land leven niet in een rechtsstaat, maar zijn aan de genade der Regeering overgeleverd". Wij ontleeiien een drietal voorbeelden aan het Correspondentieblad van den «Amb- tenaarsbond", nu juist verschenen. De fei ten zijn elders in ons land voorgevallen, maar historisch. In 1888 vorderde een bankwerker van een polderbestuur schadevergoeding wegens on rechtmatig verleend ontslag en weigering van een getuigschrift. De Rechtbank te Rotterdam overwoog »dat het rechtmatige of het onrecht matige van dat, ontslag en de verplichting van het polderbestuur om aan zijn ontslagen ambtenaar een getuigschrift uit te reiken buiten de beoordeeling der Rechtbank valt, als zijnde maatregelen van administratief gezag, niet vallende onder twistgedingen, die aan de kennisneming der rechterlijke macht opgedragen zijn". Eenige jaren tevoren vorderde een Ge meenteambtenaar op grond dei- verordening te worden erkend als rechthebbende op pen sioen. De Hooge Raad oordeelde, dat »de geheele handeling is een daad van admini stratief bestuur en dat derhalve in geval van weigering van toestemming van zoodanig pensioen, de rechter onbevoegd is in eeoe beoordeeling daarvan te treden." De bankwerker en de Gemeenteambtenaar kwamen dus aun het verkeerde kantoor maar bet ergste was, dat er geen beter kantoor bestond. Dat men trouwens ook niet altijd aan het rechte kantoor is als de gewone rechter zich wel bevoegd verklaart, bleek in 1894 te Amsterdam, toen een der kantonrechters al daar een voor drie jaar benoemde, maar wegens reorganisatie van den dienst binnen- tijds ontslagen Gemeentegeneesheer zijn vor dering op uitbetaling der jaarwedde ont zegde, op grond, dat «waar de belangen der Gemeente eischen het ontslag van een amb tenaar, het bijzonder belang van den amb tenaar, onverschillig of hij is aangesteld voor een bepaalden dan wel voor een onbepaal de» tijd, moet wijken voor het algemeen be lang." Uit deze gevallen blijkt, dat de burgerlijke ambtenaren niet bij den gewonen rechter moeten wezen met hun klachten over scheu- nis van rechten, maar uit bet laatste geval blijkt tevens, dat zij met een wet, die de rechtspraak, welke zij noodig hebben, aan den gewonen rechter opdraagt, nog niet ge holpen zouden zijn. Een nauwkeurige af bakening hunner rechten en plichten is noo dig en vooral moeten in de wet de redenen van ontslag worden vastgelegd. Dat ont slag als tuchtmiddel slechts moet kunnen toegepast worden overeenkomstig den uit slag van een behoorlijken rechtsgang, zullen alle ambtenaren wel met de Ju risten verga ring eens zijn, die zich in 1897 over deze materie uitsprak. Uit het bovenstaande blijkt duidelijk, dat het begrip ambtenaren zoo ruim mogelijk genomen wordt en dus alle personen omvat, die in dienst zijn van publiekrechtelijke li chamen zij mogen dan ambtenaren lieeten of wel beambten, hoog in rang zijn of wel gering van staat. Het op 29 September gekozen Bondsbestuur wordt gevormd door een leeraar bij hel openbaar Middelbaar onderwijs, een inspecteur der Gemecnte- firianeiën, een commies der telegrafie, een onderwijzer bij bet openbaar Lager onderwijs en een klerk bij de Gemeente-politie. Wij twijfelen niet, of allen hier ter stede, wie zulks aangaat, stellen er belang in, van een en ander meer te hooren. Welnu, daar toe is voor ieder hunner gelegenheid op 24 dezer. De Voorzitter van den «Bond van Ambtenaars\ereenigingen", de heer J. de Vries, boven vermeid, en mr. J. C. Post, bei den uit Amsterdam, treden, gelijk we reeds voorlang meldden, dan op in een openbare vergadering, welke in »De Arend" des mid dags te half twee gehoüden wordt door het Centraal-departement der «Vereeniging van Leeraren aan Inrichtingen van Middelbaar onderwas." Het Bestuur van het Departe ment introduceert gaarne alle belanghebben den, die zich daarvoor ter vergadering zul len aanmelden. Het diploma 3e klasse (zuiver en correct schrift) van het oorspronkelijk Nederlandsch alphabetisch kortschrift-Groote is weder aan 23 van de 34 candidaten uitgereikt, o. a. aan onze stadgenooten J. E. de Boer en F. Ilain- minga. De bronzen medaille voor 12-jarigen trou wen dienst is toegekend aan l'ourier B. A. Clemens, van bet 5e regiment infanterie. Behalve door de heeren H. J. Krudop en A. M. Tromp van Holst waren soms zeer mooie planten ingezonden door de hlocuisten A. M. van Bommel, M. A. van Do -i. van den Brink. M. van den Brink, I., l "i- beek en H. Los. Er werd ook veel verkocht. Ds. Bakker, van Bunschoten, hoopt mor genavond te 7 uur in »De Zaaier" voor te gaan bij de godsdienstoefening der Chr. Ge reformeerde gemeentg. De «Staats-courant" bevat een besluit van 31 October betrekkelijk de lichting der Na tionale militie van het jaar 1902 waarbij be paald wordt, dat de lichting 11 000 man be draagt, waarvan 510 voor <ien dienst ter zee bestemd worden. Volgens mededeeling in de»Staats-courant" zijn in October in de provincie Utrecht ge constateerd 2 gevallen van mond- en klauw zeer bij vee van 1 eigenaar te Hoenkoop en 25 gevallen van schurft bij vee van 1 eige naar te Zeist. Het aantal sollicitanten voor de betrekking van onderwijzeres aan de Jongensschool le soort aan de Heerenstraat bedraagt 24; dat voor onderwijzer aan de Lagere school 3e soort aan de Koningsstraat 49. De benoeming geschiedt in de eerstvolgen de Raadszitting. De heer H. S. Koopmans, onderwijzer aan de Chr. school hier en wonende aan den Sta tionsweg, verzoekt ons er op te wilen wij zen, dat niet hij doch de heer W. P. Koop man, wonende Soesterstraatweg, de aanstich ter is van de boycot-beweging hier ter stede. Waarmede intusschen geenszins de meening des heeren Koopmans over deze zaak wordt uitgesproken. Reserve-korporaal J. W. Putman Cramer, van het 5e regiment infanterie, is bevorderd tot reserve-sergeant, terwijl de jongeling J. van Dijk bij dat korps de verbintenis heeft aange gaan als vrijwilliger voor het Reserve-kader. Bij het 5e regiment infanterie zijn bevor derd tot milicien-sergeaut de milicien-kor poraals: B. Lobacb, C. de Winter, J. Posl- ma, N. Veldhuijsen W. Groenhuizen, A. San- ting, R. de Boer, H. C. Welling, C. J. Wij- develd, J. Roeten, A. Sandifort, S. Kromsigt, H. A. Smid, en W. Olthof. Weer breekt voor de schildersgezellen een treurige tijd aan, een tijdperk van ontbering en ellende. Niet alleen zij, die getroffen wor den door werkloosheid, ook diegenen, die aan het werk blijven, zien met zorg dien tijd naderen. Dezen ook moeten veel ont- bereu van hetgeen tot hun dagelijksche be hoeften behoort. Daarom, huisvrouwen, ziet eens na of er niet iets te verven valt, dat heel goed bin nenshuis geschieden kan. Wacht daar niet mede tot de schoonmaak", ge overstelpt uw schilder dan met werk.En nu moet hij door gebrek aan werk zijn knechts gedaan geven. Tot Secretaris van de «Vrijwillige Brand weer" is in de plaats van den heer J. M. Reinboud, die bedankte, gekozen de beer H. M. Verbey Jr. De alhier gevormde vereeniging van ionge meisjes »De Transvaalsche Vierkleur'die zich ten doei stelt door vervaardiging van kleedingstukken de ellende in de Concen tratie-kampen te helpen verzachten, zal, nu haar de middelen om het goede doel te be reiken gaan ontbreken, trachten door het aanbieden van een inteekenlijst aan de in gezetenen daarin te voorzien. Moge door ruime bijdragen de jonge ver eeniging in staat gesteld worden het beoogde doel met kracht >loor te zetten n.l. de ver drukte vrouwen en kinderen in de kampen, de zou noodige kleeding te verschaffen. Ook grondstoffen zullen zeer welkom zijn. Het adres is: Boele's sigaren-depot, Var kenmarkt. De aandacht zij gevestigd op de adver tentiën van «Toonkunst" en van het »Nut" in dit nummer. Na het sneeuvvbuitje van Vrijdagochtend, dat alles dreigde te verstoren, werd de jacht- rit van de «Militaire Sportvereeniging" Za terdag onder begunstiging van het mooiste weder gehouden. Jager meester was luitenant G. J. Maris. Een 30-tal officieren van de bereden wapens nam deel aan den geheelen rit, die over een heel mooi maar ook zeer moeilijk terrein liep. In den eindrit kwamen het eerste aan De tentoonstelling van chrysanthemums, Zaterdag en gister in «Ons Huis" aan de Kortegracht op aanstichting van de Araers- foortsche Toynbee-vereeniging gehouden, is een groot succes geweest. De hier gister gehouden wedstrijd tusschen de Amersfoortsche Voetbal-Club «Quick" en «Go Ahead" uit Arnhem bleef onbeslist, daar beiden slechts éen doelpunt maakten. Op de Varkensmarkt, jongstleden Vrijdag. Een der biggen is al bijzonder lastig, het geen zijn eigenaar aanleiding gaf te verkla ren «dat is nou de grootste lamlendigheid, die ik ooit gezien heb". En toen, met een nijdigen trap«Allo, sjamberlijn". Bij de Donderdag ten Raad huize gehouden aanbesteding van de rioleering van drie nieuwe wegen op «Beekestein" werd inge schreven doorA. van den Brink, bier, voor f689.90; W. van der Kooy, hier, voor f2200; C. de Loos, te Amsterdam, voor f2060; J. van Harpen, hier, voor 11598; C. Spoon, ie Baarn, voor f2010; J. van den Berg, hier, voor 1'1995; J. in 't Veld, te Dordrecht, voor f2624; Th. W. Bonte, hier, voor f1599. De herbesteding wordt 21 dezer gehouden. Bij de ten Garnizoens-bureele gehouden aanbesteding van reuzel ten behoeve der soldaten-menages gedurende het le halfjaar van 1902, was minste inschrijver Wil len burg, te Amersfoort, voor 75 cent per Kilo, wien onder het gewone voorbehoud de levering is gegund. Vrijdagochtend werden door notaris A. N. J. Vos in «riet Valkje" publiek verkochtno. 1. twee kampen wef- en hooiland, aan den Zeldertschen weg onder Hoogland, voor f3220; no. 2. twee kampen wei-en hooiland achter het vorig perceel, van dele lot de 2e Wetering, voor f1800; no. 3. tweekampen wei- en hooiland van de 2e Wetering, voor f1810; no. 4. twee kampen wei- en hooi land, genaamd «De Vogelkampen'', voor 12800. Totaal f9630. Met de werkzaamheden van den locaal- spoorweg EdeNijkerk vordert men goed. De treinen voor liet vervoer van materi eel stoomen reeds dagelijks Lunteren voorbij. Als het weer meewerkt, kan zeker nog deze maand Ede met Barneveld verbonden zijn, dank den lofwaardigen spoed van directie en aannemer. De «Bode" bevat het verslag over het eerste exploitatiejaar van het «Herstellings oord van Nederlandsche Onderwijzers" te Lunteren. Er blijkt, uit, dat de ontvangsten bedroe gen t 9.987.95®, de uitgaven f 10086.62, 'zoo dat er een tekort is van f 398.66®. Onder de ontvangsten zyn f4462.30 aau perision- gelden. Het grootst aantal patiënten, dat op éen dag aanwezig was, bedroeg 25. Er is ruimte voor 38. De dichter-schilder Jacques van Looy heeft met zijn echtgenoote zijn woonplaats Soest weder voor geruimen tijd verlaten. Fen groot deel van den winter zullen beiden in Spanje verblijf houden en ook een bezoek brengen aan Marokko. Het is minder droevig, onbekend televen dau geminacht te sterven. Weder verkrijgbaar het zoo gunstig bekende

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1