Donderdag 5 December 1901 No. 5142. 51e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. DE WAKER. AMERSPOORTCCHE COURANT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden ƒ1.franco per post 1.45. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, ofïicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels ƒ1.25; elke regel meer ƒ0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Big advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT Telephoon 19. Gremeente-Begrootinff. ii. Bovenaan de Uitgaven staan de kosten voor het Bestuur der Gemeente, met name de jaarwedden van Burgemeester, Wet houders en Secretaris, die van de ambte naren ter Secretarie, van de Gemeenteboden en van de concierge van het Raadhuis, tot ee.9, van f12000. Voor reis- en ver blijfkosten is uitgetrokken f30, terwijl voor kosten van licht, brand, bureaubehoeften en advertentiën voor het Gemeentebestuur is uitgetrokken f1200. De post drukwerk is van 1600 gebracht op f 1000, óok in ver band met do ruimere verspreiding en het doen vermenigvuldigen van de verschil lende rapporten. Voor het onderhouden en schoonhouden van Burgemeesterskamer, Raadszaal en Secretarie, benevens aanschaf fen van meubelen, is uitgetrokken f'1100, waaronder f 175 aan toelagen voor den con cierge. Het aanleggen en bijhouden der registers van den Burgerleken stand zal f625 vorderen, dat van het Bevolkings register f80. Voor de verkiezingen is f400 uitge trokken of f100 minder dan in 1901. bene vens f50 voor ververscbiugen of f 50 minder dan in 1901. De post voor boekwerken en tijdschriften beloopt slechts f175, die voor ile Nationale militie 1125 en die voor de loting der Schutterij f25, benevens f 15 voor vacatie der doktoren. Voor aanplakken en om roepen is f50, voor de corn missiën uit het Gemeentebestuur f100 en voor briefporten f150 uitgetrokken. Het innen der Gemeente-inkomsten vor dert een uitgaaf van f 5535, voortspruitend uit tractement van den Ontvanger, diens sub stituut en den deurwaarder «zoo deze met goed gevolg is werkzaam geweest", bureau kosten eu materieel (zegels voor journalen, zegel- en leges-kosten voor Ryics- subsidiën, kosten inning der schoolgelden, hondenpen ningen, enz.) presentie- geld van de reclame commissie, en het ophalen van de beschrij vingsbiljetten der Inkomsten belasting bene vens vervolgens- en proces-kosten, vergoe ding en uitkeering aan het Rijk, perceptie- loon ontvanger vuur-, haven- en tongeld, jaar wedde marktmeester, benevens kosten der schatting. De medische politie vordert f1365 en be staat uit den post tot wering van epidemieën en bevordering der inenting, behandeling van favus-lijders en onschadelijk maken van afgekeurde levensmiddelen bet tractement van den Gemeente-veearts, dat van den keur meester van het vleesch en diens substituut en van dien der visch en de toelage voor de openbare gezondheids-commissie. De plaatselijke politie kost f25805, waar van voor de politieaan jaarwedden van bet personeel f12 760; licht, brand en bureau behoeften f050; uniformen en bewapening f995; voor de brandweer f3400, zoo wegens aankoop en onderhoud van materieel f 400, jaarwedden van opperbrandmeester, diens adjunct en den opzichter der bluschmidde- len f460, diverse uitgaven f7500 (bezoldi ging van 162 man a f3) schadeloosstellingen, premiën, tegemoetkoming aan de SintJoris- kerk wegens den brandwacht, toelagen aan de spuiten, onderzoek hooibergen en maken brandbijten)de straatverlichting kost, met bet gas-onderzoek en f200 voor onvoorzien, f7500, of f500 meer dan ten vorigen jare door het uitbreiden van het aantal lantaarns. Het onderzoek der maten en gewichten zal f 15 vorderen. De openbare wegen, werken en inrich tingen kos'en, met de tractemeuten van bouwmeesters, havenmeester, brug-, sluis- en dijk wachters, klokkenisten, torenwachters, op zichters der begraafplaatsen, enz. f52 761.78®. De belangrijke post mag wel nader be zien, óok na het daaromtrent gesprokene in de Pegrootings-debatten. B. en W. stelden dan voor, in verband met bet gunstig saldo over 1900 eenige werken, welke in de laatste jaren steeds werden uitgesteld omdat ze niet uit den gewonen dienst konden bestreden worden, nu uit te voeren. Gewone posten zijn opruimen van sneeuw en strooien van zand f 1000, straat-besproei ing f500, onderhoud gootbruggen f 100, spannen van touwen op de Beestenmarkt f70, onderhoud bestrating f3600, onderhoud wegen f1700, onderhoud bruggen, duikers enz. f670, idem baliën f670. Nieuwe werken zijnhet brugje aan de Heerepoort f2500, klinkerpad Westsingel f1149, idem Kampstraat f810, idem Heili- genbergerweg f864, idem Lange Bergstraat f306, idem Korte Bergstraat f982, idem Utrechtsche straatweg Noordzijde f180, idem Zuidzijde (verbreeding tot 2 M.) f180, klin kerpaden Kleine Koppel en Kleine Nachte- gaalsteeg f700, en voor verbetering der bestrating met waal-straatklinkers van Arnhemsche poortswal, Koesteeg, Achter Davidshof, Achter 'toude Weeshuis, Spie- ringsteeg, Wolkerstraat, Potbsiraat, Zog straat, Achter de Karnpwal, Mooierstraat en Rozemarijnsteeg, alle met éen voetpad, en Groote Haag, Koestraat, Sint Jorisstraat, Sint Agathastraat, Bolderstraat, Teutstraat, Breedesteeg, Koningstraat, Oliestraat, Kreu- pelstraat en achter de Kamp, alle met twee voetpaden, f 8943. Men herinnert zich, welke breede discussie hierover werd gevoerd. De Gemeente-reiniging vraagt bij een ont vangst f5267.50 een uitgaaf van f 12001.78®, terwijl deze post is saamgesteld uit: jaar wedde van den Directeur en diens aandeej in de bruto-opbrengst van mest en afval f1131.28®, loonen werklieden f7137, wieden straten en pleinen f25, vervoer tonnen f75, harpuizen idem f60, reparatiën idem f 1000, onderhoud schuiten f400, idem tonnen en vuilniskarren f250, klein smidswerk f 100, dasinfectie-middelen f40, uniformkleeding f 103.50, bedrijfsonkosten f100, onderhoud gebouwen enz. f60, aankoop van 100 ijze ren- en 50 houten tonnen f395, onvoorzien f1050. Gelijk bekend, zal weldra een voorstel tot reorganisatie van dezen tak van dienst den Raad bereiken. ^^^^WordMrervolgd^^ Ds. J. A. L. Hovy, beroepen predikant te Sc-hoonebeek, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Lu- tbersche kerk bier. Met een enkel woord reeds hebben we de verschijning aangekondigd van het boek van onzen vroegeren stadgenoot den heer D. S. van Warmelo, getiteld «Mijn commando- en guerilla-commando-leven," Het is een hoogst levenswaard verhaal van zijn tallooze avonturen en van de vele grootere en kleinere gevechten die hij bij woonde, flink en eerlijk verteld, van »kha- ki" dikwijls het goede en van de eigen lot- genooten vaak het minder goede erkennend, onopgesmukt en zeer vlot geschreven. Zeer zeker zal het tal van lezers vinden. Het is niet onbekend, dat de uieuwe Mi nister var. Builenlandsche Zaken, inel pas seering van in diensttijd soms tSjaar o idere afdeeling-chel's, en met voorbijgaan ook van den Referendaris mr. Pij Is, tot waarnemend Secretaris-generaal van zijn Departement be noemde baron Sweet ts de Landas. Mr. Pijls haastte zich, ontslag te nemen. Wat diens vervanging bet relt, kan het «Vaderland" het volgende meedeelen «Als opvolger van den vertrekkenden amb tenaar kwam iu de eerste plaats in aanmer king zijn onmiddellijk ondergeschikte, mr. dr. L. E. Visser, met lof gepromoveerd zoowel in de Rechts- als in de Staatswetenschappen, bijna 5 jaar aan het Departement werkzaam en bekend als iemand van buitengewone kunde, groote scherpzinnigheid en ongeëven aarde werkkracht, terwijl hij ook in de Fran- sche correspondentie aan alle billijke eisehen voldoet. Het eenige bezwaar togen de benoe ming van den heer Visser heette in zijn nog tamelijk jeudigen leeftijd (30 jaar) te liggen doch men had kunnen beginnen met hem dan, als Hoofd-commies, voorloopig slechts waarnemend afdeelings-chef te maken. »De Minister heeft evenwel een andere keuze gedaan door de benoeming van den nog 2>/2 maand jongeren jhr. Rochussen, tiians Secretaris van het Hof van Arbitrage, die vroeger ook bijna 5 jaar aan het Depar tement werkzaam waseen gansch niet on bekwaam man, die echter alleen in de Rechts wetenschap (sine laude) gepromoveerd is en die niet boven mr. Visser uitblinkt in het voeren van de diplomatieke Fransche cor respondentie. s »Men zegt dan ook, dat de uitnemende ambtenaar (onze vroegere stadgenoot) mr. L. Visser thans eveneens zyn ontslag heeft, 2. (Slot). In de slaapkamer van de Sraithsons zijn vele kleerkasten, waarin zich gemakkelijk een of twee inbrekers konden verbergen. Ik begreep, dat het inijn plicht was, een onderzoek in te stellen. Ik opende de eerste de boste deur eu sprong verschrikt terug. Het was alleen Smithson's gekleed» jas met zijn beogen hoed er over heen, maar bij had zoo veel gelijkenis met Smithson na een goedgeslaagden zelfmoord, dat nog langen t(jd mijn zenuwen in de war waron. Ik zette niettegenstaande mijn onderzoek voort cu kwam in een kast, die klaarblijkelijk het heiligdom was van mevrouw Smithson en ik zag, dat bet onbescheiden zou zijn, mijn inspectie in die richting voort te zetten. Ik keek onder het bed en zag niets. Nu kon ik mijn aandacht aan de deur weden. Kr was geen sleutel, geeu grendel, m het geheel niets om ze te sluiten. Welk een zorgeloos heid I Hoe kon ik slapen in een alleenstaand huis, Tot onderwijzeres aan de Chr. ichool hier is benoemd mej._J. Noppen, uit Utrecht. Na ruim 18 jarigen dienst bij de Centraal- spoor heeft «Dirk" volgens den Burger lijken stand D. van den Brink de bij al len bekende stations-kruier besloten, te uann rusten, nu de dienst aan liet nieuwevtattoa hem te zwaar geworden is. Mogen spoorwegmaatschappij en parlicu- lieren hem in staat stellen, van dien rust te kunnen genieten. Voor een stampvolle volle zaal en een aandachtig gehoor, dat bestond uit personen van allen rang en stand, ook uit de plaatsen in den omtrek,, besprak de heer L. M. Her mans in zeer gematigde bewoordingen Maan dagavond m «Amicitia" «ie boycot-beweging. De heer Hooykaas, die hem inleidde, be treurde het, dat de heer Oost door onge steldheid was verhinderd te komen en dat, óok door tijdsgebrek, geen andere spreker naast of tegenover den heer Hermans kon optreden. Reeds 2000 millioen zyn verspild in dezen rampzaligen oorlogmen vraagt thans een paar ton om hem te doen beëindigen. Ook de heer Hermans sprak zijn leedwe zen er over uit, dat niet een politiek anders denkende naast hem kon optreden als spreker en herinnerde er op de eerste plaats aan hoe deze beweging niet mag en niet kan worden gemaakt tot een partijzaak. De heer Wibout, even onverdacht socialist als spr., is een formeel tegenstander vau den boycot; veel anti-revolutionnairen y veren er voor, andere zijn er even heftige tegenstan ders vau. Ten onrechte wórdt de boycot een pro- boer beweging genoemdbij komt wel de- gelijk ten nutte van de veleu, die in Enge land lijden door den oorlog, dien men uit wil hebbende klasse-bewuste Engelsche arbeiders strijden met de boycot-mannen mee. Spr. bejammerde dat het, van anti-revoluti- onnaire zijde slechts twee sprekers zich aan meldden, ds. Talsma en de heer Oosterbaan, in dat nog steeds in het landelijk-propaganda- comité onvervuld zijn de drie zetels voor Patrimonium, den K. K. Volksbond en den Chr. Werkmansbond, die daarin werden opengehouden. Aan alle vak-vereenigingen zijn uitvoerige vragen lijsten gezonden; de antwoorden moeten uiterlijk heden (5 December) inkomen. Ook de meening van fabrikanten en groot-handelaren werd gevraagd, evenals die van de Kamers van Koophandel en de Kamers van Arbeid. Aan de hand van deze inlichtingen zal het internatonaal congres, dat 15 December te Amsterdam bijeenkomt, overwegen of de boycot mogelijk is. Is dit niet het geval, dan wordt geen boycot uitgesproken, omdat men anders de oorlogspartij in Engeland een wapen te meer in handen zal geven. In alles wordt wijs beleid betracht en eerst als men innig overtuigd is van het welslagen, zaï men overgaan tot boycot. Lang stond spr. stil hij tlö tegenwerking van zelfs vooruitstrevende arbeiders, van de verdachtmakingen waaraan het landelijk TTuarin ziob alleen twee bange meiden bevouden een huis, waarin bovendien gedruiscb was gehoord iu de badkamer; en dan mijn deur niet gesloten. Het was onmogelijk. Ik wist, dat onder zulke om standigheden aan slapen niet viel te denken. Ik keek de kamer rond, maar zag zoo goed als niets. De waschtafel leende zich niet tot het doel, dat ik voorhad, daar zij te zwaar was om te verplaatsen en, indien ik het al beproefde, liep ik gevaar het waaoh- stel te breken. Ik herinnerde mij, dat dit stel de trots was van mevrouw Smithson, daar liet nog af komstig was van een barer vroegere bewonderaars. 1 Er was niets anders dat zich leende voor een barri- kade dan een zwakke stoel; ik nam dien eu zette hem tegen de deur. Vervolgens kleedde ik mij uit, liet het gas met een klein pitje branden en ging naar bed. Ik redeneerde in mij zelf, dat al deze voorzorgen overbodig zouden blijken de kansen, dat in een zeker huis zal worden ingebroken, staan een tegen verscheidene millocnende politie is steeds op haar hoede, zij draagt iudia-rubberschoeneu, zij heeft....... Daar hoorde ik kloppen. Het kwam van de ka mer links van de mijne. Terstond begreep ik den toestand. Door mijn komst gestoord, hadden zij eeui- gen tijd gewacht eu nu probcerdeu zij in do bad kamer te komen. Eenige minuten hield het kloppen aan. Ik luisterde zoo ingespannen, dat mijD trom melvlies er pijn van deed. Het geluid hield op. Zou iets hen veroutrust hebbeu, of wareu zij binnenge komen? Neen, alles was weer stil. Maar veronder steld eens dat zij binnenkwamen, terwijl ik sliep. Niemand houdt er van, in zjju slaap vermoord te worden, Ik moest een soort alarm uitvinden, dat mjj zou wekkeu. Ik draaide het gas op en mijn oog viel op het weechstel. Dat was eeu idee. Heloogen- blik was er niet naar, nu iemands leven op het spel stond, te aarzelen ter wille van oen paar stukken aardewerk. Ik nam de lampetkan en zette ze op den stoel, zoodanig, dut ze bij de minste bewegiug moest omvallen. Nog manr huif gernst, gebruikte ik het geheele stel en het leek wel een pyramide. Ik ging veel geruster weer naar bed, na eerst het gas laag te hebben gedraaid. Nauwelijks lag ik ou der de dekens, of ik hoorde een geluid, dat mijn bareD te berge deed rijzen. De deurknop was om gedraaid. Ik kou mij niet vergissen. Ik hoorde de deur tegen den stoel stooten en toenkrak, krak daar ging het waschstel tegen den grond. Buiten mij zelf vau schrik sprong ik uit bed en draaide het licht op. Voor de deur stond Smiihson Junior, die met zichtbare zelfdoeuing de ruïne vau mijn pyramide stond te bekijken. „Wel, wat was dat een uardige klap," zei hij. „Ik werd wakker en wilde u vragen of wjj niet een beetje tuet de kussens zouden gooien. Hoorde u mij niet kloppen T" Ik weet niet meer wat ik den jongen Smithson antwoordde eu al wist ik het, dan zou ik het hi-r niet herhalen. Het zij voldoende, dat hjj als een huas weder verdween. Ik kon niet goed meer slapen en keerde daarom reeds vroeg naar mijn eigen kamer terug. Niet zoodra was ik boven of de meid kwam boven met een glimlaub, die steeds bij een dienst meid is waar te uenien, wanneer de cene of andere huishoudelijke ramp is gebeurd, waaraan zij geen schuld hebben. „Neemt u mij niet kwalijk, mijnbeer, maar wèet u,\lattoeu u vannacht uitging, u vergeten hebt de deur te sluiten en dat nu de jassen en hoeden vau mijnbeer gestolen zijn V' Het was maar al te waar en naar do rekening te oordeelen, die ik ontvangen heb, moeten alle hoe den en jassen van mijn huisheer van de beste qua- liteet eu fonkelnieuw geweest zgu, Nu kan deze quaestie uit den weg geruimd wor den door tc betalen (altijd aan bet begin van de volgende maand). Eiger is het met de Smithsons, die ik sedert niet heb gezien. Misschien ik wel nooit een verklaring te geven van hetgeen in hnn huis is gebeurd.

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1