Donderdag 26 JlÜ December 1901. DE VERGISSING. PHOENIX-BOCKBIER. No. 5148. 51e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. srsr Phoenix-Brouwerij H. MEURSING Co., Amersfoort. AIEHSFOORTSGHE COM. l'ITGAVE firma a h van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden f\.franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25; elke regel moer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Tclephoon 19; kennisgevingen. J)e BURGEMEESTER van AMERSFOORT Gezien ru l! kei 41 dor Gemeentewet, Brengt, ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Maan dag, den Ji. December aanstaande, des namiddags te Y'/i ure. 6 Amersfoort, den 24. December 1901. De Burgemeester voornoemd, WUYTIERS. Kaiblooi va» flakhiring. „P® KA^IER van KOOPHANDEL en FA BRIEKEN te AMERSFOORT ia, naar aanleiding van het door belanghebbenden daartoe geuit verlangen, voornemens, stappen te doen bij Z. Exc. don Minister van Financiën ter verkrij ging van een Kantoor van inklaring alhier, voor goederen, rechtstreeks uit het buitenland aangevoerd. Daartoe zijn echter noodig gegevens omtrent de hoegrootheid van het belang waarvoor de handel hier ter stede bij deze aanvoeren is be trokken. De Kamer voornoemd noodigt daarom alle handelaren alhier uit, haaf op te willen geven •Welk bedrag aan goederen zij jaarlijks recht streeks uit het buitenland betrekken, zoowel naar liet gewicht als naar de waa.de, al naar het inkomend recht geheven wordt, zoomede het bedrag dier goedeien welke niet aan inko mend recht zijn onderworpen, en deze opgaven bij haren Secretaris te willen inzenden vóór 1 Februari 1902. Geheimhouding verzekerd. Amersfoort, 21. December 1901. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, J. Ger. KLEBER, Voorzitter. IIerm. P. van HASELEN, Secretaris. Dr. J. A. Böhringei', predikant te 's-Gra- venhage, hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Luther- sche kerk bier. Den dienst op Oudejaarsavond in die kerk hoopt te leiden ds. J. A. Rust, predikaut te Utrecht. li- Vergald was het leven van den heer Plateau. Sedert den diefstal met inbraak, to zijnen huize gepleegd door den beruchten la Rincette, had hij geen nacht meer rustig geslapen. Hij had den hoofdman uer dievenbende en zijn drie aanhangers tot eeuige jarou celstraf zien ver- oordeelen. Eerst was gekomen de bittere verrassing van den diefstal toen hij van een korte reis terugkeerde: Sn kantoor geplunderd - Platei was toen nouns te Asuières zijn brandkast .^ongebroken, tien duizend franc aan geld verdwenen, ongerekend nog tal van kostbaarheden en linnengoedvervolgens gerechtelijke verklaringen, storing in bezigheden, reizen naar Parijs, hot onderzoek o cinde yk do rechtszitting waarin men liet vonnis tegen laRm- °epfatenu STero^telkeus terug, zich.tot hem wen dendm do uitspraak, en hoorde hem nog zeggen ""VS SI°iderUemdat onze rekening binnen vgf jaar vereffend zal z'j»- Meer zog ik je niotl Daarou had hot vrecselijk mensoh een kus ge drukt op zij" samengevouwen opgetrokken boven twee rijen geelachtige tande "Z ™1'»"gTTln de,, spitsboef Blii0,}?t T l *1 "vlies met rood dooraderd—vervolg; verlaten om zich J J stadhuis en vlak by te JSJdS» '»»d« SSSTSikl voorsiebtigo WW maatregelen. lil de Remoiistrantscbe kerk zal Zondag ochtend voorgaan dr. li. L. Oort, predikant te Utrecht. Het Bestuur der classis Amersfoort van de Ned. Hervormde kerk zal voor 1902 zijn samengesteld uit de heerenA. Gouvée, predikant te Zeist, praeses; sec. H. Th. Bar bas, predikant te Vreeland dr. H. H. Meu- lenbelt, predikant te Baarn, assessorsec. D. P. Brans, predikant te F'oestG. van Kempen, predikant te Westbroek, scriba en quaestor; sec. dr. H. H. MeulenbeR, predi kant te BaarnW. H. Stegenga, predikant te Oud-Loosdrechtsec. J. Visser, predikant te Woudenberg; H. J. ter Haar Romeny, predikant te Amersfoort; sec. W.J. Meiners, predikant te Amersfoort; A. Gelderman, predikant te Bunschotensec. J. L. Dippel, predikant te De BiltJ. B. de Beaufort, oud ouderling te Woudenbergsec. baron Van Boetzelaer van Oosterhout, oud-ouderling te Soesterbergmr. F. D. graaf Schimmelpen- ninok, oud-ouderling te Eemnes-Binnen sec. J. Meerdink, oud-oudorling te Zeist, en C. L. Mense, ouderling te Zeist, sec. H. Schoen maker, ouderling te Achttienhoven. Blijkens het in de »Staats-courant" opge nomen overzicht van besmettelijke veeziek ten, in November in Nederland geconstateerd, zijn in die maand in de provincie Utrecht geen ziektegevallen van dien aard voorge komen. In tie Vergadering van den Raad dezer Ge meente, welke zal gehouden worden op Maandag 30 December des avonds half acht, zullen aan de orde worde gesteld de volgende Punten van behandeling 1. Gewijzigde ontwerp-verordening in zake de bezoldiging van het onderwijzend personeel La ger onderwijs, met verslagen der afdeelingen en antwoord van Burgemeester en Wethouders. 2. Ontwerp-instructie van den eerste Ge meente-opzichter. 3. Ontwerp-instructie van den tweede Ge meente-opzichter. 4. Benoeming van een tweede Gemeente-op zichter. 5. Voorstel in zake de boom en aan de Beek straat en den Weverssingel. 6. Voorstel tot rooiing van boomen op het Plantsoen (ter plaatse gemerkt met een witte verticale scheep). 7. Vaststelling van het 2e aanvullings-kohier der Inkomsten-belasting, dienst 1901. S. Verzoek van de erfgenamen van wijlen den heer J. C. Leinweber, in leven Gemeente-ont vanger, om opheffing van het restserend ver band, met advies. 9. Voorstel tot overneming van drie wegen van de Maatschappij „Amersfoort", gelegen op den berg. 10. Voorstel tot aankoop van grond gelegen tusschen den Stationsweg en den Soesterst raat- weg van de Hol!. IJzeren Spoorweg Maatschappij. 11. Verzoek van B. W. Speelberg tot het ma ken van een steiger aan de Eem, met advies. 12. Benoeming van eene onderwijzeres aan de openbare Lagere school le soort voor jongens uit de voordracht, bestaande uit de damesC. Th. W. Mezger. te BaarnE. L. M. Sinnige, te Utrecht; en T. van Dam, te Assen. 13. Benoeming van een herschatter (Drank wet) voor het jaar 1902. 14. Benoeming van 2 leden van het Burger lijk Armbestuur, 2 leden van de Commissie voor de Gemeente-reiniging, 3 leden van de Commissie van fabricage, 4 leden der Gas-cora- missie, wegens periodieke aftreding met 1 Janu ari 1902. 15. Benoeming van 1 lid van hel College van Curatoren van het Gymnasium, 1 lid van de Commissie van' Toezicht op het Middelbaar onderwijs, 1 lid van de Commisssïe van Toe zicht op het Lager onderwijs, en 1 lid der Ge zondheids-commissie, wegens periodieke aftreding met 1 Januari 1902. De eerste winter-colleclc, door diakenen der Ned. Hervormde diaconie gehouden, heelt f645.50 opgebracht. - In plaats van den lieer G. Bloemink, wien op zijn verzoek eervol ontslag werd verleend, is benoemd tot commandeur der Gemeen telijke brandweer de heer P. van Veen Jr. Tot kapitein bij het 5e regiment infanterie is bevorderd de le luitenant F. H. A. M. Latour, van het regiment grenadiers en jagers, terwijl de le luitenant H. L. de Wijs van het 5e regiment infanterie is over geplaatst naar de grenadiers. Ter Maandag in „De Arend" hier met een korte rust van half twaalf tot half vijf gehou den 8ste algemeene Jaarvergadering van de „Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht" waren met het Hoofdbestuur (behalve do Secretaresse, mej. I. Hissing) aanwezig de afdeelingen Am sterdam (195 leden) Utrecht (29), Leeuwar den (57), Zutphon (40), Groningen (100), Leiden (59), Haarlem (49), Rotterdam (80), Den Haag (187), en Nijmegen (60 leden). Afwezig waren Walcheren, Arnhem en Zwolle. De Voorzitster, mevrouw VersluisPoelman, opende de vergadering, herinnerend, dat in het afgeloopen vorecnigingsjaar in de verste verte niet werd bereikt wat, wellicht met wat veel optimisme, werd verwacht; zij wees op de vor- slapping èn na het harde werken in het begin des jaars, èn na de jongste Kamerverkiezingen. Toch behoeft men geenszins den moed te laten zakken, want in de nieuwe Kamer zijn een 15- tal leden positieve voorstanders van Vrouwen kiesrecht. Daarom moeten nieuwe wegen en neieuwe middelen gezocht worden om oen taaien n hardnekkigen strijd opnieuw te voeren. Weder verkrijgbaar het zoo gunstig bekende Na twee jaren verstoken te zijn gebleven van eenig nieuws omtrent la Rincette, begon Plateau te Ical- meeren. Maar op zekeren avond bevond zich m de brie venbus een stukje papier, bevlekt door morsige vin gers, waarop met woudelijko letters geschreven stond „Schurk Dezer dagen komen we bij je I En 't zal ditmaal niet alleen bij de brandkast blijven 1" Met parelende zweetdroppels op zijn voorhoofd snelde Plateau naar den commissaris van politie. Men stelde een onderzoek in, maar la Rincette en zijn bende waren nog achter slot en grendel. Plateau bleef oveuwjl vreesachtig. In zijn vak had hy geen lu ineer, en, na nog twee jaar van vreugdeloos voortbestaan met onbeschrijflijke ang sten nam hij het besluit, zijn kantoor aan kant te doen. F j had altijd veel gehouden van de zee, van daar dat hij mot zijn vrouw een lief klein huisje ging bewonen aan de Normandieche kust. Zonder twijfel zouden nu zijn vervolgers het spoor kwftt Het vijfde jaar snelde ten einde. De gedachte dat la Rincette, ondanks alles, op een nacht kou ver schijnen, deed de Plateau's sidderen van angst. Zy wareu er terneergedrukt van. Ofschoon hij niet mei een geweer wist om te gaan en even lafhartig was als een haas, had Plateau zich karabijnen en revol vers hij menigte aaDgeacbaft; een jachtmes lag on der het hoofdkussen van zijn bed; in zyu zak droeg bij voortdurend een oloertendooder met looden knop en een groot me» in étui. In plaats dat zulk een overvloed van wapenen hem moest geruststellen, brachten ze hem nog meer angst aan. Hij liet zijn tuinmuur verhoogen, bedekken met glasscherven, voorzag iedere deur van kettingen en grendels. Eindelijk kocht hy nog een geduchten houd van Deensch ra», die veel meer voedsel noo dig had dan hij zelf; een sterke knechten een keu kenmeid, die veel op een grenadier geleek, voltooi den da bezetting. Vergeefsche moeite. De vree» ver liet hem niet. Toen hij op een ochtend zijn ronde aeea, bespeurde hij in den tuin indrukken van voetstappen. Schoen zolen mot spijkers, enorm van afmeting, Denzelfden dag, als gewoonlijk in de courant de gemengde be richten verslindend, las hij: „De beruchte la Rin cette is uit de gevangenis vau Montpellier ontsnapt PÏateau was zich zelf niet meer meester. Dut de voetstappen iu den tuin van la Rincette zouden zyn, was niet waarschijnlijk, want de boef was eerst den vorigen avond ontsnapt. Zeker, hy kon Frank rijk nog niet doorgetrokken zijn. Maar later, binnen een maand, een week, kon hy komen het beest was losgebroken. En daar bemerk to Plateau eeuigen tijd later, dat men het slot der tuindeur had ver draaid. Evenwel was iu den doorweekten tuin geen spoor te ontdekken. De ex-notaris telegrafeerde terstond na...' het na burige dorp, en nog geen vier uur daarna hielden twee gendarmes, gezeten op groote paarden, voor het woonhuis stil. Men legde do verklaringon over en mankte proces-verbaal op. Terwijl de gendarmes zich daarop in draf verwijderden op hun vreedzame rossen, en' het hoefgetrappel iu de verte wegstierf, zag Plateau, staande op den drempel zyner deur, eensklaps een in lompen gekleeden grijsaard nade ren, die met uitgestrekte baud sprak „Hob mede lijden als 't u blieft, goede heer!" Plateau keek hem aan en wtrd bleek Dat kleur- loozo ou gluiperige gelaat kwam hem niet onbekend voor. Het «-as la Rincette niet, maar hij zou zweren dat het eon zijner aanhangers was, zijn luitenant Muche, bijgenaamd „De schrik der villa's". Hoe meer hy er aan dacht, des te meer verbeeldde hij zich den schurk tc herkennen, en toen deze zijn oogen neersloeg, bemerkte hij welke reusachtige voeten de bedelaar er op na hield, ongetwijfeld de voeteu van den onbekenden strooper, die in den tuin geloopen en hot slot verdraaid had. Door schrik aangegrepen, zocht Plateau een frankstuk iu zijn I zak, maar zoo beefde zijn hand, dat het geldstuk viel, en terwyl de andere zich bukte om het op te rapen, sprong hij terug eu deed de deur diclit om den toegang te versperren. Kort daarop verspreidden zich onrustbarende berichten. Gewis, er was een hoosdoener in de streek. Den vorigen nacht had men bij den tolgaarder gestolen, er was eeu vrouw vermoord in het veld, op een afstand van twee Ki lometer. Plateau gaf het signalement van den ha- velooze op. Men vervolgde hem en de notaris kreeg, als een gunst, by zich in huis een gendarme om hem te beschermen en den zwerver to bespieden, die, zonder twijfel, zou terugkomen en zoonis Dateau meende te kunnen bevestigen, een diergenen was, die hij eertijds had laten veroordeelen cn die vol gens gelofte van hun hoofdman, moesten komen om met hem af to rekenen. Maar de vreemde bedelaar was als by toovorslag verdwenen. De vrees van Plateau vermeerderde er door. Hij zocht er een list achter, een onverhoedech terugkomen van den man met de groote voeten. Daarom sto, s bij der. gendarme, zijn gust, allerlei goede spijzen en don heston wijn uit zijn kolder toe en beval hem do siriklste waakzaamheid aan. Den volgenden nacht hoorde Plateau zijn vrouw, die in een kamer sliep oniniddelijk aan de zijne grenzende, op zachtcn toon roepen „Er is iemand in den tuin. Luister, men heeftop de stoep geloopen." Plateau luisterde en sidderde. Het kiezelzand kuar- ste werkelijk. „Mijn God 1" stamelde bij. „Men zal ons vermoor den, en de gendarme slaapt heelemaal in de keuken I" „Ga allen wekkenzeido z'jn vrouw. „Ik durf nietdonk eens aan, als de ellendelin gen eens beneden waren Zonder gerucht lo maken, zette Plateau na dui- I zenderlei voorzorgsmaatregelen het venster op een I kier en keek door de reten der jaloezieën, maar nauwelijks had hy eeu blik geworpen in den don keren tuin, of hij keerde zich om, wil als een laken. „Ze zijn hotl" bracht hij er uauwlijks uit. Met ëen ruk haakte hij een geladen geweer af- inikte langen t\jd, zijn oogen gericht op eeu /.war, ten vorm, die zich bij den muur op don achter grond vun den tuin geheimzinnig afzonder...-, en toen, met een ho-vigen ruk, haalde nij den trekker over. Kreten, lichtschijnsels, geroep, oen zeim.v.oe- val van mevrouw Plateau, ontwaakte bedienden, een gezamelyko jacht op de bewegiugloozegedaante bij den muur, want de kogel had, door een buiten gewoon toeval, zyn doel niet gemist. Men boog zich over den mau heen. Barmhartig heid Hot was de gendarme I Plateau had den gen darme gedood, die hom moest verdedigen, eu die, uit plichtsbetrachting, een ronde deed in de nacht. Het was een vreeselijke gebeurtenis. Wegens onopzettelijke doodslag werd Plateau voor het gevecht gedaagd en veroordeeld tot het betalen van een flink pensioen èu aan de weduwe èn aan de zeven kindereu van den gendarme. De zwerver met zijn groote voeten, die hem zoo zeer verschrikt had, werd eonige weken later gear- rèsieerd. Hij had nooit behoord tot de vreeselyke nende. waarvan Plateau overigens evenmin meer 1 oorde spreken, noch var- den hoofdman, den afzichtelijken la Rincette.

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 1