Marktprij zen. Ingezonden. Na hat nazien der geloofsbrieven van de af- gevunligden en het leici der notulen van de I vori«B Algemeene vergadering, welke, werden Igoedgekeurd, werden enkele mededcclingen ge- I. daan (o.a. over den Vrouwenraad, over de be- f kende vrededags-quaestic, welke werd aangeno- men voor notificatie) en kwam aan de orde het ft Jaarverslag der Secretaresse. Hot werd niet E meegedeeld, doch zal worden gedrukt cn met de ledenlijst rondgezonden. De verslagen van de Penningmeesteresse en de Bibliothecaresse waren vrij gunstig. Do afdeeling Zwolle werd belast mei het na zien der rekening over 1902. Als plaats voor de eerstvolgende Jaarverga dering werd aangewezeu Amsterdam met 48 stommen, tegen 8 op Utrecht. Aan de orde kwam nu de vaststelling van het quotum der afdeel ingen aan het Hoofdbe stuur. Door de afd. Groningen was voorgesteld, in plaats vau 50 eent, 35 cent af tc dragen, - w:uir tegenover hel Hoofdbestuur inbracht, dat de -kosten van Maanblad en drukwerk nog een kleinigheid meer kost dan het quotum van 50 cent per lid. Na korte discussie werd het vonr- slel-Grouingen met algemeene stemmen (be halve de aid. Groningen) verworpen. Aangaande het zenden eener afgevaardigde naar het Internationaal congres voor vrouwen kiesrecht, in 1902 te Washington te houden, werd besloten, dal, in verband met de vele be zwaren (langdurige afwezigheid, groote onkos ten. enz.) geen afgevaardigde zal worden gezon den. Alsnu kwamen aan de orde enkele redactie wijzigingen van het in 1900 aangenomen Werk plan, dat niet bepaald verplichtend door elke afdeeling moet worden nagekomen, doch als leiddraad bij de werkzaamheden gedocht is. Bepaald werd o.a., dat een landelijk-comité voor huwelijkswetgeving zal worden in 't leven ge roepen. zoo mogelijk met plaatselijke comités: do benoemingen zullen geschieden door middel van hel ..Maandblad" der vereeniging. Hetzelf de werd besloten omtrent een permanent-co mité voor onderwijsbelangeii en een dergelijk comité voor arbeidersbelangen, vooral wat ae (vrouwelijke) arbeidsters betreft. Hierna kwam aan de orde een voorstel van het Hoofdbestuur om een onderzoek in te stel len naar de loonen der arbeidsters, ten einde een overzicht te verkrijgen van het aantal ar beidsters, dat onder de bestaande Kieswet kies recht zou verkrijgen, indien haar dit werd verleend op dezelfde voorwaarden als waarop het den man is toegekend. In den tijd der verkiezingen werd herhaaldelijk van sociaal democratische zijde het toekennen van zulk kiesrecht bestreden, op grond, dat dit slechts een versterking van net kapitalisme zou ten gevolge hebben, daar naar verhouding een veel grooter aantal vrouwen uit de bezittende-, dan uit de arbeidersklasse dientengevolge kiezer zouden worden. Het Hoofdbestuur wenschte dit argument tegen vrouwen-kiesrecht zoo mogelijk met cijfers te weerleggen, en wilde daartoe een enquête instellen, desnoods over eenige jaren. Met algemeene stemmen werd in beginsel tot dio enquête besloten. Aan de orde kwam nu het voorstel-Leeuwar- den „Het Hoofdbestuur wekke de leden der „Vereeniging voor vrouwenkiesrecht", die tevens lid zijn der Ned. Hervormde kerk, op, opnieuw een beweging te beginnen tot verkrijging van Stemrecht in de kerk voor de vrouwelijke lid maten." Gelijk bekend, is de beweging daartoe, in 1900 uitgegaan van de classes Alkmaar en Deventer mislukt. Toen bleak echter, dat tal van vrou wen die van het politiek kiesrecht niet willen welen, wel vcel gevoelden voor kerkelijk kies recht. Voor die vrouwen zou het kerkelijk kiesrecht tevens de brug kunnen worden naar politiek kiesrecht. liet voorstel werd thans ttevorpen met 47 tegen, 11 voor en 4 onthouding*. Op voorstel der afd. Amsterdam werd beslo ten, openbare vergaderingen te houden met licht beelden naar het bekende propaganda-boekje de kosten deels te dragen door het Hoofdbe stuur, deels uit bijdragen daarvoor, De wijze van uitvoering wordt, na overleg inhetMuand- blad, nader vastgesteld, en zal niet worden be schouwd als het propaganda-middel bij uitstek. Ten slotte kwam de afgevaardigde van Rot terdam op tegen de mccning, in het jongste Jaarverslag van „Vrouwenkiesrecht" uitgespro ken. als zoude de daar ter plaatse gevestigde „Vereeniging tot behartiging van de belangen der vrouw'" eerstgenoemde ecnigermato concur rentie hebben aangedaan. Bij applaus werd de Voorzitter van „Vrou wenkiesrecht" in het gelijk gesteld tegenover het in deze meer speciaal tot haar gericht ver wijt. D'- afgevaardigde van Rotterdam verliet onmiddellijk hierop de vergadering, waarover de afire-tiring zeer decisief werd uitgesproken. Hierna ging omtrent half vijf de vergadering over in comité-generaal. Dee avonds tc half acht werd een openbare vergadering gehouden, in welke als spreekster optrad tnej. Titin van der Tuuk, uit Arnhem. In een uitvoerige rede gaf spr. menige bijzon derheid over den toestand der vrouw in vroe- geren lijd ten beste, waarna zij de vergadering opwekte om zich aan te gorden tot verkrijging van kiesrecht voor de vrouw, waarin zij de ver betering zag voor zoo menigen misstand in de maatschappij. Noch in het daarop volgende korte debat, waaraan de Inamen de heeren Thiol en Ooster man, noch in mej. Van der Tuuk's rede. werden evenwel nieuwe gezichtspunten geopend. I>c hier Boukamp dankte de inlejdster en de vereeni- ing, welke de gelegenheid hadden gege ven, ook hier tor stede een en ander tc hooren over liekiesrecht der vrouw. De vergadering was door ongeveer 70 perso nen van beiderlei kunne bezocht. Of bet doel dezer openbare vergadering het stichleu eener afdeeling ook te Amersloort wel is bereikt, ineenen we te mogen betwijfelen. In een vorige leden-vergadering van het plaatselijk Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" werd de vraag ge steld wat toch geschiedde met het quotum, door het Departement telken jare aan het Hoofdbestuur der Maatschappij uit te keeren en wat voor dit vr\j hooge bedrag werd te rugontvangen. Een der leden opperde toen losweg de vraag of het, als er tbch niets voor terugkwam, niet beter ware, die gulden voor het Departement-zelf te besteden en, evenals tal van andere Departementen, zich af te scheiden van de Maatschappij. Toen nu Maandagavond, in de jongsle leden vergadering, die afscheiding ter sprake werd gebracht, deelde bovenaangeduid lid mede, dat hij wel over deze quaestie gesproken had, doch nog geenszins een zóo ver-strek kend voorstel had willen doen. Eerst wilde hij liever de zaak grondig onderzoeken. Na laDge deliberatie werd een commissie van twaalf personen benoemd, die hel voor en het tegen zal overwegen en levens zal propageeron voor het Departement en zijn talrijke nuttige instellingen. In de plaats van wijlen den heer G. F. Mezger werd tot Bestuurslid van hei «Zie kenfonds" gekozen de heer D. van der Werf. Door 25 patroons in het timmervak hier tor stede is besloten, met ingang van 2 Ja nuari a. s. het uurloon te bepalen op 18 cent, met een rnaximalen arbeidsdag van elf uur. De Rechtbank te Utrecht sprak F. Sch., vrij van doodslug op H. W. Weber en veroor deelde W. K. deswege tot 14 dagen gevan genisstraf. Zij eischte tegen P. M. en H. M., wegens het zoeken van kogels op het schietterrein op de Leusderheide, 6 dagen gevangenisstraf, en tegen H. J. van A., wegens verstoring dei- orde in het lokaa! van het «Heilsleger" en verzet tegen de politie, een maand gevange nisstraf. Na een lezing van den heer C. F. J. Brands, Inspecteur der Bóeren-leenbanken, uit Utrecht, is besloten ook te Leusden een Boeren-leen- bank op te richten, terwijl 20 aanwezigen aanstonds als lid zich opgaven. De Postbode op Hoogland, A. van Esveld, hoopt 1 Januari zijn zilveren ambstfeest bij de administratie der Posterijen te herdenken. De Gemeenteraad van Soest besloot in zijn jongste zitting den toren der Hervormde kerk te doen herstellen, mits het Rijk de helft der op f 10 000 geraamde kosteu bijdrage voor de restauratie van dit bouwwerk dat dagteekent uit het eind der Middeleeuwen. Men meldt uit Veenendaal: Mot de plannen eener spoorverbinding van ons dorp met De Klomp, aansluitende aan de lijn Arnhem—Utrecht, schijnt het inderdaad ernst te worden. Naar wy uit vertrouwbare bron ver nemen, heeft de heer A. J. Krieger, civiel-inge- nicur, die voor deze verbinding concessie heeft, thans zijn plan volledig uitgewerkt en reeds bij de betrokken autoriteiten ingediend. De baan komt geheel over gronden, gelegen binnen de Gemeente Stich toch-Veenendaal. Door een Amsterdamsch consortium is aange kocht 350, H. A. grond (de zoogenaamde Bilt- scho duinen) gelegen tusschen de stations Dol- dersche weg en 't Huis ter Heide en den Amers- foortochen straatweg, met het doel, deze gron den als bouwterrein te cxploiteeren. Dit zoo gemakkelijk per spoor te bereiken ge zondheidsoord, met zijn uitgestrekte dennenbos- schen en schilderachtige vergezichten, zal onge twijfeld door vele stadsbewoners als verblijfplaats worden begeerd. Benijdenswaardig is de mensch, die zijn leven begrijpt en met zijn lot verzoend is. Te New-York zijn dezer dagen twee res taurants geopend, die zich alreeds in een enorm succes mogen verheugen. Zij zijn van een geheel nieuw genremen bekomt daar van de spijzen slechts het merg, de wezen lijke substantie, gecondenseerd in pastilles of tabletten. Voorbij is dus de tijd, waarin men eeu heerlijke mulschebiefstuk bestelde; nu vraagt men in deze ultra-moderne lokaliteiten een gecomprimeerden bieistuk. Hetzelfde ten opzichte van een begeerd lamsboutje of een arkens-carbonade Men begrijpt, dat op deze wijze de spij zen spoediger gecomsuneerd en gemakke lijker verteerbaar zijn, en het spreekt al- haast van zelf, dat de clientèle dezer beide restaurants of lijdende is aan slechte spijs vertering óf zoo min mogelijk tijd te verlie zen heeften vóór alles geldt bij de Ameri kanen het »time is money." De Minister van Oorlog heeft, bij zijn ken nisgeving aan de landmacht van het in wer king treden der Militiewet 1901 op 1 Janua ri 1902, er tevens in het byzonder de aan dacht op gevestigd, dat behalve ten aan zien van de hoegrootheid van het jaarlyk- sche contingent en de splitsing van de cate gorie van ingelijfden bij de militie te land in die voor volledige en die voor korte oefe ning, alsmede van den duur van den eersten oefeningstijd de bepalingen der Militie- wet 1fWl van die der tegenwoordige Mili tiewet nogal afwijken, o. a. met betrekking op het volgende dat de ingelylden bij de militie, die na het in werking treden van de MiJitiewet 1901 bij de militie te land worden ingelyfd. in gewone tijden, op 1 Augustus van bet jaar, waarop door beu een achtjarige dienst is of zou worden volbracht, naar de Land weer overgaan, immers voorzooveel zij op dat tjjdstip geen bewij3 van ootslag behooren te ontvangen dat de militiedienst van hen. die voor het in werking tredsu van de Militiewet 1901 reeds bij de militie te land waren ingelijld, iu gewone, tijden, op 1 Augustus van het jaar, waarop door hen een achtjarige dienst is of zou worden volbracht, immens voor- zooveel zy op dat tijdstip geen bewijs van ontslag behooren te ontvangen, met zeven jaren wordt verlengd dat de gezameulijke hoogste duur van de herhalingsoefeningen thans voor de onbere den en voor de bereden korpsen alzunderlijk in de wet is bepaald, kunnende die oefenin gen voor eerstbedoelde korpsen bedragen in het geheel twaalf weken, verdeeld over ten hoogste drie perioden, en bij de bereden korpsen in het geheel acht weken, verdeeld over ten hoogste twee perioden dat vervallen is de bepaling volgens welke de ingelijfden bij de militie te land tot het aangaan van een huwelijk de toestemming tan den korpscommandant moesten hebben verkregen. dat niet meer alleen ontheffing van den werkelijken dienst kan worden verleend, in dien de ingelijfde geacht wordt onmisbaar te zijn voor het gezin, waartoe hij behoort of waarin hij is opgenomen, doch dat zoo danige ontheffing ook kan worden verleend indien hij onmisbaar geacht wordt voor per sonen in wier levensonderhoud hij voorzag. dat, indien in de hiervoren bedoelde ge vallen geen ontheffing wordt verleend, of' de verleende onthefPng niet wordt vernieuwd, eeu geldelijke vergoeding kan worden toe gekend aan het gezin of aan de personen, voorzoover dit gezin of die personen zonder de aanwezigheid van den ingelijfde niet in eigen onderhoud kunnen voorzien en dat de termijn tot verblijf in liet bui tenland, zonder toestemming van den Minis ter van Oorlog, voor de verlofgangers der militie is gebracht van vier weken op drie achtereenvolgende maanden. Amersfoort, 27 December 1901. Appelen f6.-- a f40.Peren f5.a f 10.Zandaardappelen ('1.80 a f2.Hoen- dereierer. f6.a 1'7. per 100 stuks. Boter f 1.250 ('1.40 p. k. Kippen ('0.60a ('1.— Kuikens fl.00 a fl.20. Piepkuikens f0.60 a f0.90. Eenden f0.60 a 10.90. Hazen f 1.50 a f2.—. Wilde konijnen f0.40 a f0.50 J Tamme konijnen ('1.00 a ('1.50 p. st. Duiven f 0.50 a ('70. p. paar. Vette varkens f0.a (0.Magere varkens f14.— a f24.Zeugen f40.—a f60. Biggen f6.— A fll. Aangevoerd waren ongeveer: 30 heet. Appelen. 10 heet. Peren heet. Klei- aardappelen, 50 heet. Zandaardappelen. 12000 st. Hoendereieren. 1200 kilo Boter, Vette varkens, 12 Magere varkens, Var kens voor exportslagerijen, 200 Biggen en Zeugen. Het opnemou van Ingezonden stukken breng! niet altijd mede, dut do Redactie nnvoorwaardely k instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven INLEIDING TOT 'T ESPERANTO. De taal die in de nieuwe eeuw voorgoed haar intrede doet in ons land, is geen éennachtsijs ze bestaat reeds bijna 15 jaar. Als de vrucht van .'n werkzaam leven is ze door dr. Zamenhof in Rusland samengesteld. Steunend op eigen verdienste heeft ze zich rustig, zonder ophef verbreid. Thans bedraagt 't aantal aanhangers in Rusland duizenden en nadert de tijd dat 't Esperanto daar in geen plaats van eenige beteekenis meer volkomen on bekend zal zijn. Doch niet minder vordert ze in Frankrijk, Duitschland, Zweden, Hongarije, enz. Geregelde tijdschriften verschijnen in 't Esperanto, letterkundige wedstrijden worden ge houden, akten van bekwaamheid kunnen be haald worden en 't aantal barer vertaalde en oorspronkelijke werken groeit aan. Franscl'e ban delaars beginnen reeds hun prijskranten voor 't buitenland in 't Esperanto tedoen drukken en'n groot congres aldaar is aanstaande. Toen de zen zomer 'n Stockholmseh fabrikant z'n werk lui naar de Parijscbe tentoonstelling zond, liet bij ze eerst nog gauw Esperanto leeren, wetende dut slechts deze taal zoo vlug aanleert en hun daar zeer te pas zou komen. Door haar heb ik byv. met de verste uithoekjss vun Europa brief wisseling en overal adressen waar men terecht kan, vooral wanneer men lid iü van de onder linge korreBpondent ie-verceniging die voor handel, studie en verzamelaars van steeds grooter we arde wordt. Er is behoefte aan 'n wereldtaal, aan 'n sleutel die op alle hoofden, op alle harten past, 'n taal waarmee iedereen zich verstaan baar kan maken bij vreemdelingen uit alle volkeren, waarin ge- eproken kan worden op congressen en waarin door brochures in' éen slag over de gansche we reld verspreid kan worden wat gemeengoed is van allen. In onze dagen, nu 't verkeer zoo reusachtig wordt, voelt men 't hinderlijke van nauwe laalgrenzen. Terwijl de taal niets isdan 't middel om z'n gedachten uit te drukken en kennis op te nemen, wordt steeds de reeds zoo korte studietijd in beslag genomen doof onvol maakt inpompen van allerlei talenwie daarin flink wil zijn, kan nauwlijks aan de eigenlijke wetenschappen toe komen wat middel moest zijn ter ontwikkeling, is einddoel geworden der ontwikkeling. Wie op éen manier ferm leert loopen, zal ver der in 'tveld der kennis doordringen dun wie z'n tijd zoek brengt met gebrekkig te leeren scharrelen op 'n hali dozijn verschillende wijzen. In Oostenrijk worden o.a. 12 geheel verschillende talen gesproken, in 't kleiDe Zwitserland 4, enz. Welk 'n last bij 't onderling verkeer! Werd op alle scholen ter wereld naast de landstaal éen wereldtaal onderwezen, welk 'n gemak, welk 'n verbroedering der volkeren want slechts door elkaar te begrijpen, leert men elkaar waardeeren. leert men vrienden te zijn. Het moeilijke Latijn was eertijds de omgangstaal van de geleerden aller landen, doeh kan in onzen tijd onmogelijk meer dienen. Geen onzer bestaande talen bezit de vereischten van 'n gemak lij ke, practische we reldtaal, noch kan om politieke of nationale re- deneD gekozen worden. Sinds lang is men 't er over eens, dat 'n kunstmatige taal veel logi scher en eenvoudiger kan zijn dan'n natuurlijke, die onder duizenderlei invloeden vervormd is. Het machtwoord der tegenstanders: ,,'n Taal is 'n levend iets en ban eveDmin op 'n studeer kamer gevormd worden als 'n dier ooit zal ont staan in de distilleerkolf van :n scheidkundige", wordt door de feiten reeds weersproken. Zijn ook niet willekeurig gekozen letterteekens, ste nografische, muziekteekens, ons muntstelsel, ma ten en gewichten, de 78 642 verschillende ver bindingen van 't internationale Beinboek, en de geslachten onzer meeste zelfstandige naamwoor den Bovenvendien is zoo'n taal niet in wezen kunstmatig; 'tis slechts de regelmatige ordening van reeds bestaande klanken. De tegenwerping: „Zoo iets kan niet zijn, omdat 't nooit ge weest is," is geen antwoord waard toen de spoortreinen reeds 3 jaar in Engeland liepen, was men elders nog bezig te bewijzen boe kin derachtig, gevaarlijk en onmogelijk de nieuwe beweegkracht was. Volkomen voltooide stelsels van kunstmatige taal kan men slechts twee aanwijzen, nl. Volapük en Esperanto. Jammer, dat 't Volapük zoo moeilijk was en do praetische beginselen van 't Esperanto miste, 't Is 'n stroovuur gebleken en de teleurgestelde geestdrift er voor, heeft 't heele beginsel 'n tint je van belachlijkheid gegeven en dus zeer be lemmer 1. Volapük zat mooi in elkaar, doch alleen reeds de naam pük (taal), vol (wereld), a (2e nv.) toont ons, dat de woordenkeus ervan niet inter-, maar anti-nationaal was. 't Moge nog dienst doen als gezellig tijdverdrijf van enkele volhar dende groepjes de taal behoort tot de geschie denis. Vergelijk bijv. de telwoorden: bal, tel, kil, fol, lui, mal, vel, jöl, zül, enz. met die uit het leerboek der Esperanto. Veel Volapükisteu vindt men dan ook nu in ons kamp. Want onze wereldtaal is niet gemaakt en heeft niets willekeurigs. Tolstoi, de beroemde taalgeleerde Max Muller (pas overleden hoogleeraar te Ox ford) enz. dwepen met onze taal en velen zijn begonnen met ons te bestrijden en juist, daar door trouwe aanhangers geworden. De Espe- ranto-vertr.Iing van Hamlet staat ver boven alle andere, daar de bouw der taal veroorlooft, ieder taaleigen glashelder op den voet te volgen. De woordenschat van 't Esperanto is onverbe terlijk, daar steeds de wortels genomen zijn, die voor 't grootst aantal beschaafde volken dadelijk verstaanbaar zijn. De woordvorming is zeer rijk en sluit geheel aan bij de meest verbreide ele menten. Doch 't grootste voordeel is, dat ieder deel van 'n woord z'n bepaalde, onveranderlijke beteekenis en rol heeft en duB afzonderlijke in 't woordenboek is op te zoeken, zoodat dit de sleutel geeft van alles wat in 't Esperanto ge schreven is. Daardoor is de taal onmiddellijk voor 'tgeoruik gereed en leert men ze al spe lende. Geen enkel der 2265 verschillende vor men van de Fransche werkwoorden is bijv. in 'n woordenboek te vinden, zoodat deze woorden eerst verstaanbaar worden nadat men z'n geheu gen volgepropt heeft met maanden spraak kunststudie. De 12 vormen, die in't Esperanto voor de geheele vervoeging voldoenae zijn, vindt men als gesneden koek, zoodat 'n school kind alles ontcijferen kan. Ieder die 't Esperanto leert, bewondert de taal steeds meer en stemt in met onze overtuiging: 't Esperanto is de eenige ware oplossing der in ternationale taal zij kan hoogstens overtrof fen worden in zeer ondergeschikte bijzaken. De pvactijk leerde, dat personen van geheel uiteenloopenden landaard, die duizenden uren vau elkaar de taal aanleerden, niet de minste moeite hadden, elkaar voikomen te verstaan. Ons aantal groeit met den dag, onze broeder band begint de aarde te omspannen en met volle overtuiging schreef ik daarom op 't titelblad van het leerboek bet hoopvol deviesEindelijk zal ze overwinnen 1 )V elkom aan allen 1 Moge ook Nederland, steeds zóo vooraan op 't gebied der talen, onze gelederen steeds meer versterken onder de leus der Esperantisten Stil stand is dood vooruitgang is leven I en zoo tevens meehelpen, dat 't voortwoekerend Engetoch niet de heele wereld inslokt. Dankend voor de opneming, UEd. dw. dnr. p REV ES UITTERDIJR, Trompschool, Hilversum. (Wordt vervolgd.) Nederlandsche Kunst. Eigen Kunst is eigen volk. Op Vrydag 10, Zaterdag 11 en Zondag 12 Ja nuari 19Ö2 wordt te Amsterdam een muziekfeest gegeven, waarop uitsluitend werken van Neder landsche componision worden uitgevoerd. Voor waar con verblijdend verschijnsel, dat men de nationa'e kunst wil hoog houden. Naast het streven der Regeering om de kunst schatten van Nederlandsche meesters zij het ook met groote offers to behouden voor ons Rij ka-

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 2