V y Ingezonden. Advertentiën. Kost en Inwoning een Zit- en Slaapkamer V. F. 1. GR0E1DIZSH. H7P0THEEKBMEPBMK werd betaald. Thans bedraagt het school geld f60. Ingeval achter het aantal leerlingen waar voor wel 1150 werd betaald grooler zou worden dun de beschikbare plaats, zou ook voor hen een nadere volgorde, waarin de verwijdering plaats zou hebben, gemaakt moeten worden. Om deze volgorde zoo noodig tydig te kun nen regelen, noodigt het Qeineentebestuur de ouders uit te willen verklaren, of zg hunne kinderen op de school wenschen te houden, indien het schoulgeld op f 150 wordt gebracht. Het antwoord wordt vóór 1 Januari a. s. ingewacht. Uitdrukkelijk meldt het Gemeentebestuur aan het slot van zjjn schrijven nogmaals, dat bet verzoek niet in verband staat met een reeds genomen beslissing aangaande het onderwijs aan de Hoogere Burgerschool, doch uitsluitend strekken moet als voorbereidenden maatregel, voor het geval de thans geldende regeling zou moeten worden herzien. Dit schrijven heeft onder de belangheb bende ouders groote ongerustheid veroor zaakt. Er zijn er, die onmogelijk het verhoogde schoolgeld kunnen betalenzij kunnen zich er op voorbereiden, dat <iun kinderen wel dra van de school worden gezonden, zoodat die van onderwijs verstoken zullen zijn, doch ook iliegenen, die gaarne f 150 per jaar willen offeren, hebben geen zekerheid van Ctsing hunner kinderen. Immers de leente Amersfoort houdt alle rechten aan zich. Het is te denken, dat velen, omdat er geen andere uitweg is, door den nood ge dwongen. te kennen zullen geven, dat zy dit jaar riesverlangd 1150 schoolgeld zullen betalen. Maar wat zullen zy in den volgenden cursus doen Met grooto belangstelling wordt dan ook de beslissing van den Gemeenteraad van Amers foort le gemoet gezien. Op den Nieuwjaarsdag zal het Post- er# Telegraafkantoor open zyn als op de werk dagen. Dien dag worden echter geen postpak ketten aangenomen of besteld. Na 1 Januari zal het intercommunale Ryks-telephoonkantoor te Amersfoort op Zon en algemeen erkende Christelijke feestdagen gesloten zyn. Onze vroegere stadgenoot, Z. Exo. de Mi nister van Koloniën, jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wyck, zal, na afdoening v&n de Indische begrooting door de Eerste Kamer, op aanradou van zijn geneesheer gedurende 14 dagen cenige rust in het buitenland nemen. Nu, daar is reden te over voor. Het zal velen lezers leed doen te verne men, dat ile heer L. W. F. Sesseler, chef van het gemeenschappelijk spoorweg-station hier, eerlang wordt overgeplaatst. Wij vernemen echter, dat van zeer ver schillende zijden pogingen worden aangewend om den lieer Sesseler, die gedurende zyn 9-jarig verblyf hier zoozeer aller sympathie heeft verworven," voor Amersfoort te be houden. Stuiver, tegen wie door het O. M. wegens het zich schuldig maken aan mishandeling met doodelijken afloop benevens het binnen dringen zonder vergunning in eens anders woning onüerscheidenlyk 0 maanden en we gens mishandeling 4 maanden gevangenis straf was geëisebt, met aftrek der preventieve hechtenis, sprak den eersten beklaagde vrij van het hem ton laste gelegde en veroordeelde den tweeden beklaagde tot 14 dagen gevan genisstraf. Beiden werden aanstonds op vrije voeten gesteld. De zaak tegen De W., beschuldigd van doodslag op F. Vos, zal 6 Januari voor de Rechtbank te Utrecht dienen. l)e jongelingen H. Groenewegen, K. Bart- m iti en I., C. van den Steen van Ommeren hebben by het 5e regirneot infanterie aan gegaan de verbintenis als adspirant-vaandrig by bet Reserve-kader. Als Kerstgave is door de jongemeisjes- vereeniging »De Transvaalsche Vierkleur" een flinke party gemaakte kledingsstukken voor* de vrouwen en kinderen in de Wor- gerkampen afgezonden. Thans konden 100 stuks vrouwe- en 40 stuks kindergoed, meest ondergoed, benevens 6 kinderjurkjes worden verzonden. In den loop van Januari zal een zeker even groote bezending volgen. De ZondagS8choolrommissie der Chr. Jon- gelingsvereeniging Ps. 1199 verzoeft ons mede te deelen, da' de collecte ten behoeve van de Kerstfeestviering der Zondagschool >I-aat de kioderkens tot Mij komen" heeft opgebracht f27:1.50.' Ook werden ontvangen eenige gilten in natura, versnaperingen, enz. De Ke rat feest viering had plaats op Tweeden Kerstdag, des avonds half zeven, in de groote saai van »Amicitia" (voor de jongste kinde ren des middags in «Volksheil"). De kinde ren werden onthaald, terwyl elk hunner een kleedingsluk of ander klein geschenk, een boekje en een Kerathrood ontving. Voor elk huisgezin werd nog een Christelyke scheurkalender uitgereikt. De commissie brengt dank aan allen, die haar in slaat stelden, de kinderen der Zon dagsschool een aangenaam Kerstfeest te be- fsideo. De eerstvolgende maand-vergadering van de vereeniging «Handel en Nijverheid" zal Diet aanstaanden Vrijdag, doch op 10 Ja nuari worden gehouden. .'Jlc Rechibank te Utrecht, uitspraak doende till de zaak tegon Franz Schuier en W. K. I Als vaststaande wordt thans beschouwd, dat de Baarnsche wielerbaan naar Breda wordt overgebracht. Dezer dagen is zy, vol gens »Het Rijwiel", door den heer Sweris verkocht. De heer Driedonks, die dit jaar de Tilburgsche baan heeft geëxploiteerd, wordt Directeur. De openingswedstrijden wor den denkelijk einde April of begin Mei ge houden. Daar de Bredasche wielerbaan hoogstwaar schijnlijk op Teteringsch gebied komttelig- fen, kunnen wy dur een »Grand Prix ae ëteringue" verwachten J De nieuw-benoemde Burgemeester van Te- teringen, jhr. Van Sasse van Ysselt, is wiel rijderde Secretaris Verdaasdonk fietst ook, evenals de volontairs LindemaD, De Laat en Viruly. Wel een sportatieve Secretarie, meent het blad. De Landkolonie van het Leger des Heils, bij Barneveld, werd de vorige week in rep en roer gebracht door een stier, die, woest geworden, een der kolonisten zeer ern stig verwondde. Politie en jachtopzieners gingen er op uit om het beest onschadelijk te maken en wel dra had de jachtopziener C. van den Brink, uit Barneveld, het geluk, den stier met een schot in de hersenen te dooden. Het is beter te zwijgen dan de waarheid te zeggen op oijdigen toon en aldus een kostelijken schotel te bederven door er een slechte saus over te gieten. Het Nationaal Bureau van Vrouweuarbeid doet een beroep op alle vrouwen, in het bijzonder op de huismoedors, ten einde te komen tot vervroegde winkelsluiting. Want het is het publiek, d. i. wij allen, voor wie de winkels des avonds laat open blijven, voor wie het dure gaslicht in uen nacht brandt, voor wie de vermoeide win kelbedienden op hun post moeten volharden. En hoe stellen wij zelf niet de ontspannende en gezellige avondrust op prys. Zouden wy die dan ook niet gaarne aan allen gunnen? •En onder het publiek zyn het wederom de vrouwen, die in deze de grootste verant woording hebben. Tot haar richten wy deze ernstige opwekking: steunt deze beweging, deze vreedzame bervorinig. Wy helpen immers allen gaarne; wy verlangen geen van allen, dat voor ons per soonlijk deze verkeerde gewoonte in stand zal worden gehouden. Laat ons dan ook bijdragen tot bet welslagen van dit sympa thieke streven. Ten eerste door, zooveel als in onze macht ligt, niet meer 's avonds laat inkoopen te doen of te laten doen en door, elk in eigen kring, sympathie te wek ken voor het denkbeeld en voor die winkels, waar liet zal worden uitgevoerd. •Daurtoe wekken wy de vrouwen van harte op, krachtens de ons gestelde taak, om voor de belangen der arbeidende vrou wen op te komon, maar niet minder uit een beginsel van humaniteit." Nederlaodsohe Centraal Spoorweg- Maatschappij. Definitieve ontvangsten over de maand Aug. Reizigers 94911.57# Bagage en honden 3396.21# Goedei en, levende dieren, rytuigen, enz. 56 054.35# Buitengewone ontvangsten en telegraaf 772.11# Totaal ƒ155134.26 1901 1900 Ontvangsten over Augustus 155134.26 134 267.36 Ontvangsten sedert 1 Januari ƒ1 007 653.96# 894 504.62 Gemiddeld aantal Kilom. in expl. van af 1 Januari 112 112 Dus ontvangst per dagkilometer /37.16 32.87 Maatschappij tot Exploitatie va n Staat s-Spoorwegen Definitieve ontv. over de maand Augustus 1901 Reizigers f 1 364596.69 Bagage en honden 47 881.76# Goederen, levende dieren, rij tuigen, enz. Buitengewone ontvangsten en telegraaf Totale op Ontvangsten over Juni 2 438 620.04 2325103.82 Totale ontv. van af 1 Jan. 15986277.00# ƒ15230 368.22# Gem. aantal K M. in expl. sedert 1 Jan. 1587 lo85 Ontvangst per dagkilometer 41.45 39.o3. RECLAMES- ]_5 regels 1.25; elke regel meer 1"0.25. Duurzame genezing. Te genezen is goed, maar de volharding der ge nezing waar te nemen, is beter. Het hoeft zich on langs voorgedaan bij den heer Willem Kruyt, kleer maker te Alfen aan de Rijn (Hoorn). Sedert 7jaren was hij lijdende aan algeraeeue zwakte en xenuw- xiekte. Alle behandelingen hadden schipbreuk ge leden en het is slechts toen hij de Pink pillen van dr. WilliauiB gebruikte dat hij de genesing bekomen heeft. Voorheen bad ik, aoo verklaarde hij aan onsen verslaggever, hoegenaamd geen lust in werken, ik kon niet opstaan en alles was mij te veel. De eet lust was niet noemenswaardig en de spijsvertering onregelmatig. Ook bad ik maagpijnen, was kort ademig, duizelig, de slaap was slecht en vele ake lige droomen benamen mij nog de weinige rust. Ik klaagde steeds over koude banden en voeten. Tbans ziet De heer M. KRUYT, volgens portret U, zoo ging hij tot onzen verslaggever voort, werk ik met pleizier. Reeds lang bad ik het bekend gemaakt, maar ik wilde wachten om te zien of de resultaten vau blijvenden aard waren eu dat is zoo en mijne gezondheid is thans weder flink in orde. Mijn slaap en eetlust zijn uitstekend. Enfin om kort te gaan mijne genezing is volkomen en houd aan. Bij de bloedarmoede zijn de verschijnselen goed bekend, bleeke kleur, ontkleuring van het tandvleesch en der lippen. Men beeft hartkloppingen, benauwd heid bij ae geringste klimming, hoofdpijnen en duizeligheden. Eene algeuieene zwakte maakt zich van de ziekten meester en veroorzaakt dikwijls de dood. Het is in dit bijzonder geval dat de Pink pillen zeer merkwaardig ziju. Zij werken met eene groote werkdadigbeid op de herstelliug van bet bloed en zelfs daardoor genezen zg bloedarmoede, bleek- zuoht, neurasthenie, rheumatiek en de algemeene verswakking bjj man en vrouw. Prijs f 1.76 de doos, f9. per 6 doezen. Verkrijg baar bij 8nabilié, Steiger, 27, Rotterdam, hoofdde- potbóuder voor Nederland en Apotheken, Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij a. van de Weg, dro gist, Langestraat 107 te Amersfoort, en A. db Vkies, Kerkstraat 90 te HilVIrsum. Wacht U evenwel voor de namaaksels, verschat! u de echte Pink Pillen alleen bjj den Heer Snabilié te Rotterdam of bjj de depothouders die ondei de attesten in de couranten zjjn aangegeven. Alle an dere personen verkoopeu goedkoopere zoogenaamde Pink Pillen, zulks is slechts om het publiek ts be driegen. Onze verslaggever vernam op verschillende plaatsen in Nederland hoe de personen er ia t 'loo- pen zjjn en hoegenaamd niet de miusteuitweiding dezer nagemaakte Pink Pillen ondervonden hadden onnoodig te zeggen, dat deze personen spoedig met het gebruik der echte Pink Pillen weder zjjn be gonnen. Het namaaksel der Pink Pil len heeft nog nooit iemand ge Afbeelding der doos: Het opr niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk Ingezonden stukken brengt instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Andermaal het Esperanto. Het is mijn voornemen, bij genoegzame deel neming een Tijdschrift onder wijn redactie, met medewerking vnn eenige andere heeren, uit te geven, ten doel hebbende de beoefening van het Esperanto te bevorderen en te vergemakke lijken, maar ook ter vorming van een band tusschen alle beoefenaars. Dit Tijdschrift, dat 2 maal 's maands zal uit komen, zal o. a. bevatten le. verklaringen en nadere toelichtingen be treffende de spraakkunst 2e. oefeningen ter vertaling, door het geven der vertaling daarvan in hel volgend nummer, vergezeld van de noodigu opmerkingen en op helderingen, opdat ieder zijn werk zelf hieraan zal kunnen toetsen 8e. mededeelingen omtrent den voortgang der taal, clube en vereenigingen in 't buitenland 4e. een vragenbus en ingezonden stukjes; 5e. een opgave van de namen en adressen der abonné's van het Tijdschrift, waardoor dezen in de gelegenheid worden gesteld, zich ook door onderlinge briefwisseling te oefenen 6e. feuilletons of kleine stukjes in bet Es peranto (zoo noodig met ophelderingen). De prijs van het Tijdschrift wordt voorloopig gesteld op f3.50 per jaar; bij groote deelneming zal de prijs gebracht worden op f2.50. Daar het mijn voornemen is, altijd bij genoeg zame deelneming, het eerste nummer reeds in Februari a.s. te doen verschijnen, wordt opgave van abonnementen zoo spoedig mogelijk inge wacht, liefst vóór 15 Januari e.k. (naam en volledig adres) bij DREVE8 UITTERDIJK, Leeraar Trompschool, Hilversum. Ook de Redactie der „Amersfoorische Cou rant" verschaft gaarne de noodige inlichtingen. Heden overleed te Amster dam myn geliefde Zuster, Mevrouw de weduwe SOPHIE UOLDSMIT— HERSCHEL in den ouderdom van 59 jaar. A. HERSCHEL Bzn. Amersfoort, 27 Dec. 1901. Volstrekt eenige kennisgeving. De eenige uitdeelings-lijst in het faillissement van B. VERGOUW, winkelier te Amersfoort, is ter Griffie van de Arron- dissements-Rechtbank te Utrecht en aan het Kantongerecht te Amersfoort nedergelegd. De Curator in het faillissement, C E L O S S E. hoogste klassen, Wordt, gezocht voor een JONG- MENSCH, gymnasiast in eender iD een klein, deftig gezin. Brieven met opgaaf van condities onder •Pension" ain het Bureau der (oude) Amers- foortsche Courant, Knrteginclil 9. JBMC* Een HEF.R z.h.b.h.h. vraagt by fatsoenlijke lieden Aanbieding met opgaaf van huurprys onder letter P. aan SLOTHOUWER's boekhandel. SJJI'G VMA OSE M wordt enkel uit de beste kruiden M getvokken en bevat de bloedvormende I bestanddeelen uit «le plantenwereld op I zui v zuiveren krachtigen ronden wijn. Te Amersfoort, by A. van de WEG, Langestraat 107. nde I lop I Vleeschwaren, K/MF8TEAAT 6. Delicatessen, Steeds versch verkrijgbaar: Prima Gelderache ROOKWORST. Franklorter KNAKWORSTJES. Manche en Saksische LEVERWORST. Zee. line ROLPENS. Ru( AVLEESCH van het muisje. Gerookte OSSETONG. Verder alle VLKESCH WAREN, zoowel uitgesneden als per stuk. Aanbevelend, Ph. SMOLDERS. 's-Gravenhaagsehe Algemeene VOORSCHOTBANK MAATSCHAPPELIJK KAPITAAL ^500 000. De Bank geeft 4% pCt. Obligation uit in stukken van f 1000.ƒ500.en ƒ100. tegen den koers van 100% verkrijgbaar by de Agenten de heeren Van der ZOO de JONG Van OPHOVEN. De Directie, Edm. Em. CROIN. J. A. J. van de VEN Likdoorn schaafj es. veiltjeN. mesjes. prima, by IN8TRÜMENTMAKER, Langestraat, Amersfoort. Eerste Nederlandsche Gevestigd te 's-Gravenhage. Direüthiren J. ROOSENRURG. G. H. BIERMAN. De Bank geeft, zoolang de voorraad strekt 4% Algemeene Hypotheekbrieven uit, in cou pures van f 1000.—, f500.— en f 100—tegen (jen koers van 99%%. Agentschap Amersfoort Lamaison Bouwer Co.

Amersfoortsche Courant | 1901 | | pagina 2