Maandag 20 m Januari 1902. No. 5155. 51e Jaargang. Stadsnieuws. MIERSFOORTSCHE COUEAIT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden f\.franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels ƒ1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9- Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de gemeente Utrecht een geval van miltvuur is voorgekomen. Amersfoort, den 17. Januari 1902. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dins dag, den 21. Januari aanstaande, des namiddags te l'/j ure. Amersfoort, den IS. Januari 1902. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Ds. De Bruin, van Apeldoorn, hoopt morgen- avord te kwart over zeven in „De Zaaier" hier vóór te gaan bij de godsdienstoefening der Chr. Gereformeerde gemeente. In de vergadering van den Raad dezer Gemeente, welke gehouden zal worden op Dinsdag 21 Januari des middags te half twee, zullen aan de orde worde gesteld de volgende Punten van behandeling 1. Request van H. G. Putman, aannemer der turf-leverantie om kwijtschelding van boete, met advies. '2. Voorstel tot benoeming van een Raads commissie van drie leden ter voorbereiding van een herziening van het Reglement voor het Burgerweeshuis. 3. Voorstel in zake de jaarwedde van den Directeur der Hoogere Burgerschool G. J. Buys. 4. Voorstel tot benoeming van een tijde lijk Directeur der Burger Avondschool, en vaststelling zijner jaarwedde. 5. Voorstel tot benoeming van een tijde lijk leeraur in Wiskunde aan de Hoogere Burgerschool (vacature J. W. de Koning) 6. Request van den leeraar aan de inrich tingen voor Hooger-en Middelbaar onderwijs W. N. Coenen om een verlof van zes weken on gezondheids-redenen, met adviezen. 7. Request van de Commissie voor Kinder voeding om' een subsidie uit de Gemeente kas. met advies en ontwerp besluit tot toe kenning van een subsidie van 1'75 voor het jaar 1902. 8. Vaststelling van het 3e aanvullingsko hier dor Inkomsten belasting, dienst 1901. 9. Advies der Reclame-commissie inzake bezwaarschriften tegen aanslagen in de Id- komsteu belasting. Donderdag werd door den Gemeenteraad van Utrecht na korte discussie zonder hoofdelijke stemming aangenomen om in het Stcrrebosah op te richten een Gemeentelijke Hoogere Bur gerschool met 5-jarigen cursus. Slechts do heer Oudegeest, die geen tijd had gehad om do stukken te bestudeeren, pleitte voor uitstel, tenzij er dringende haast waB, in welk geval hij niet zou meestemmen. Dringende naast was er niet, haast wel; bo vendien de zaak was vrij eenvoudig, zei de Bur gemeester, en de stukken zijn tijdig rondge zonden. Gevolg, motie-Oudegeest verworpen. 1'rinc.ipieele bezwaren bleken er tegen het voorstel niet te zijn. Uit de overgelegde stuk ken bleek duidelijk, dat er geen keus was. De Regeering wenscht de Riiks Hoogere Burger school althans voor de helft voor leerlingen van buiten open te stellen, zoodat die uit Utrecht op straat zouden staan en dat terwijl de Ge meente indertijd f 60 000 in de bouwkosten had betaald. Alleen was er verschil van gevoelen over een mogelijk Rijks-subsidie. De Minister van Binnenlandsche zaken, dr. Kuyper, heeft toegezegd een subsidie te zullen voorstellen als de noodzakelijkheid bleek, dat op de Gemeen telijke school óok leerlingen van Duiten werden opgenomen. Dat stond volgens den heer Witteveen vrij wel gelijk met de verzekering „go krijgt geen Bubsidie van het Rijk", want de noodzakelijkheid zou wel nooit blijken. Hiermede was mep het over 't algemeen wel eens, doch men liet zich toch door den Voor zitter al heel gauw overtuigen, dat de Gemeente in elk opzicht vrij bleef en dat die subsidie- quaestie niet van zoo heel veel belang was. Hij meende, dat er wel eerder subsidie zou gegeven worden en bovendien daarover konden nadere onderhandelingen worden gevoerd. De heer Brondgeest zou maar liever in 't ge heel geen subsidie vragen, dan was men ook !aar wel subsidie of geen Bubsidie, de dis- lie liep spoedig af en zonder stemming werd het voorstel aangenomen. De heer Oudegeest was heengegaan, de medeverantwoordelijkheid ior dit besluit blijkbaar niet willende dragen. De Minister van Financiën brengt ter alge- ineene kennis, dat als kantoren waar de Neclcr- landsche pasmunt mits voor niet minder dan vijftig gulden voor de zilveren en tien gulden voor de bronzen, kan worden ingewisseld tegen rijksdaalders, guldens en halve gul dens, zijn aangewezen, de volgende kantoren der directe belastingen, invoerrechten en aceijn- sen in de provincie UtrechtAmersfoort, Baam, Driebergen, Harmeien, Loenen, Maarssen, Vee- nendaal, Vreeswijk, Wijk-bij-Duurstede, IJsel- stein, Zeist en het kantoor der registratie en do meinen te Rhenen. Te Amsterdam en te Rotterdam zijn valsche gouden tientjes in omlooptot duBver alle met den beeldenaar uan Willem III. Opgepast dus. Dr. L. van Lier heeft verzocht, als chef van het Militair hospitaal te Dordrecht te mogen blijven. Als chef van het Militair hospitaal 2e klasse hier zal nu optreden de dirigeerend officier van gezondheid 3e klasse L. F. Boekelman, thans chef van het Militair hospitaal 3e klasse te Kampen. De officier van gezondheid le klasse J. F. Tuinstra, van het 5e regiment infanterie hier, zal morgen naar Leeuwarden vertrekken, waar hij optreedt als chef van het Militair hospitaal 3e klasse. De officier van gezondheid 2e klasse P. B. van Leggelo, van het 5e regiment infanterie te Amers foort, sedert 15 November als chef van den ge neeskundig dienst gedetacheerd in de Legerplaats bij Milligen, wordt 31 dezer eervol van die de tacheering ontheven en keert dan naar zijn gar nizoen terug. Voortaan zullen ook de onderofficieren-leer- lingen van den Hoofdcursus vervoerd worden in tweede-klasse waggons. Hiermede worden deze adspirant-officieren niet langer achtergesteld bij hun collega's van Breda, Alkmaar en Willemsoord. De in 1895 gebouwde en in 1899 het laatst vergroote fabriek van zeeppoeder en harde zee pen van den heer Chr. rleines is Donderdag nacht in enkele uren tijds geheel verwoest en in vlammen opgegaan; van het groote complex van gebouwen staat nog slechts de schoorsteen het woonhuis van den eigenaar en een deel van den Btnl, die nog in aanbouw was. Het ove rige is éen ruïne, een warklomp van pain en gesmolten glas en verbogen balken, éen verwoes ting. Omstreeks half twaalf ontdekte een zeer toe vallig passeerend kantoorbediende, dat er brand was aan de zijde der machine-kamer. Hij haastte zich de bewoners van het huis en de buren in de Korte Bergstraat te waarschuwen en spoedde zich naar zijn patroon op den Soes- terwegonderofficieren, die van verlof terug keerden, wekten de bewoners van den ouden Vlasakkerweg en verwittigden de politie, die helaas geen slangen wagen bezat en dus niet aanstonds het vuur, dat vermoedelijk ontstaan is door een gebrek aan de eerst onlangs voltooide electrische geleiding, kon bekampen. Eerst tegen half een werd de brandklok ge luid, doch het duurde nog geruimen tijd eer de spuiten kwamen, de no. 1 vooraan. Dat zij niet vlugger ter plaatse waren, mag wel hier aan toegeschreven, dat aanvankelijk niemand wist waar de brand was. „Buiten de Utrecht- sche poort" heette het ten slotte, doch zelfs hij het Politie-bureau was nog niets te bespeuren vun gloed of rookeerst voorbij de tram-remise was, nog omstreeks kwart vóór een, eenige brandluent waar te nemen en pas nadat men voorbij de villa „Mignon" was gekomen, kon men in de ruiten der huizen aan den overkant der fabriek den gloed zien van de vlammen, die toen nog Blechts in het onderste deel der fa briek speelden. En toen de spuiten waren aangekomen, moch ten ze niets doen voor en aleer de opperbi and- meester daartoe verlof had gegeven, want 'tis ongelooflijk, doch wanr, lezer zonder dat uitdrukkelijk bevel mogen ze geen water ge ven buiten de poort Nu we hierop wijzen en de verandering der instructie kan geschieden zonder eenige gel delijke opoffering zouden we te gelijk willen verzoeken, dat ingeval van brand „buiten de poort" (en ook wel in de oude stad) aan een der lantaarnopstekers, die het dichtst in de buurt woont, bevolen wordt de lantaarns aan te steken. Zeker een half uur lang bleef het stikdonker, niettegenstaande de politie herhaalde malen verzocht om licht en velen vergeefsche pogingen deden om op haar verzoek de lan taarns op te steken. Tot overmaat van ramp kon men aanvankelijk in de duisternis niet de standpijpen der water leiding vinden en moest het bluscnwater middels aanjagers gehaald worden uit de zoo diep gele gen beek bij de voormalige Utrechtsche poort, terwijl de waterleiding, ook door de hooge lig ging van Amersfoort en wegens den brand den dag te voren te Utrecht, slechts weinig water gaf. Toen dan ook eindelijk tegen half twee de spuiten te werk konden gesteld, bleek, dat de fabriek reddeloos verloren was. De vlammenzee, telkens opnieuw gevoed door vetten en oliën en de vele lichtbrandbare stoffen der afdeeling harde zeepen, was niet te bekampen. Deuren en luiken vlogen open en de brand sloeg ook van buiten over naar de bovenverdieping. Een kleino paniek ontstond toen op eenmaal de groote stoomketel, een van 240 paardekracht en met 8 atmospheren, geweldig zich deed hoe ren; onder het geroep „de ketel springt" stoof alles achteruit. Later bleek, dat de heer G. Prang, meesterknecht der fabriek, met ware doodsver achting de veiligheidsklep had geopend en den stoom had laten ontsnappen. De opstekende wind en de geweldige vonken regen deed het ergste vreezen voor de huizen aan den Utrechtschen weg en zeer spoedig wer den dan ook de trarnrijtuigen en de paarden door de heeren Pels Rijcken, Krieger en Van der Plank m veiligheid gebracht. Zoodra de Burgemeester op bet terrein was gekomen,' waar ook dra andere burgerlijke en militaire autoriteiten aanwezig waren, nam deze dankbaar het eerst geweigerde aanbod aan van assistentie door het garnizoen. Aanstonds kwam nu een brand-piket van de infanterie en weldra volgden de spuiten uit de Infanterie-kazerne en uit die der Bereden wapens. Zij konden nochtans geen dienBt doen door deu grooten afstand van het water en omdat bleek, dat zij elkaar niet kunnen steunen, daar beider slangen noch op elkaar noch op die der Gemeente passen en er geen koppeleslukken aanwezig zijn. Bij brand in een der militaire gebouwen kan dus geen hulp worden verleend, doch nu dit euvel ondekt is, zal daar stellig spoedig in wor den voorzien. Omtrent den brand zelve kunnen we geen nieuws meedeelen. Onafgebroken was de stroom der toeschouwers, die de reusachtige ver woesting hebben gadegeslagen groot het aan tal amateur-phothographen, zelfs des nachts, dat kiekjes namen zelfs kon de heer Van de Pol reeds Vrijdagmiddag goedgeslaagde photo's en prentbriefkaarten van de ruïne etaleeren in Valkhoff's boekhandel. De fabriek is met al haar voorraden, óok een groote hoeveelheid timmerhout, geheel vernield de zware stalen balken zijn tot kui ketrekkers gebogen en van een der gegoten ijzeren steun pilaren is het bovendeel letterlijk weggesmolten. De brandweer heeft 160 vaten vet, die geluk kig achterin het terrein lagen, door gedurig nat houden voor verbranding kunnen bewaren in de pas gevulde kelder tanks ligt nog veel olie. Waren beide in brand geraakt, de ramp zou ongetwijfeld nóg grooter afmetingen hebben aan genomen. De heer Pleines, die eenige dagen geleden naar Duitschland vertrok en wien geen telegrammen bereikten, keerde Vrijdagmiddag omstreeks 4 uur terug en gaf aanstonds order tot den bouw eener loods, waar de vaten geborgen en het be- 1 drijf voorloopig hervat zal worden. De 50 werk lieden zullen dus niet geheel van verdiensten verstoken blijven. Men wil weten, dat fabrieksgebouwen, en in ventaris voor slechts f107000 waren verzekerd bij „De Nederlanden", ie Zutplien. Slechts het woonhuis van uen heer Pleines is gespaard door de brandmuur die het van de fa briek scheiddede waterschade daarin is ech ter aanzienlijk omdat men, om het te behouden toen het dak begon te branden, de slangen door het huis moest leggen. De trap geleek Vrijdag- ochtend een roode waterval, zoo doorweekt wa ren de kleeden der verschillende bovenkamers. Vooral door het veranderen der windrichting zijn de aangrenzende villa's gespaard al hebben de eerste ook groote waterschade bekomen. Het woonhuis van den heec Prang is mede totaal vernield, evenals de inboedel, die voor slechts f2000 was verzekerd. Persoonlijke ongevallen zijn gelukkig niet te betreuren. De geweldige brand doet denken aan die van den molen des heeren Wolff, nu bijna 29 jaar gele der op nagenoeg de zelfde plaats voorgekomen, die wel langer duurde, doch niet zóo hevig wis, en brengt in herinnering de brand in de sif.llon. De spuiten konden eerst te 8 uur 'sochiends inrukken; Vrijdag en Zaterdag werden de 8'•-da. weder opflikkerende vlammen bekampt met drie stralen op de waterleiding. Zaterdagnacht vatte het schuurtje achter de villa van Mevrouw Agema vlam en gisteravond omstreeks 6 uur sloegen de vlammen nog op drie plaatsen in de fabriek weer lustig uit. Het terrein blijft dan ook voorloopig bewaakt. Uit het bovenstaande blijkt hoe de heer Prang door zijn moedige daad groote onheilen heeft voorkomen. Zichzelf geheel vergetend, dacht hij alleen aan het gevaar dat de menschen en de huizen in de nabijheid dreigde. Eén oog -nhlik talmens en het ware te laat geweestdoch zelfs dat moment van aaigeling bestond voor hem niet. Zóo toen hij hoorde roepen „de ketel", holde hij door de tram-remise naar het ketelhuis, ver brijzelde een venster en sloeg bij de derde po ging de veiligheidsklep open. Velen zijn tot den dappere gegaan om hem de hand te drukken. Zij en wij kunnen en moe- lm meer doendaartoe spoort ons aan, nevens onze bewondering voor ae kranige daad, ons gevoel van dankbaarheid, nog meer opgewekt, I nu uit Barcelona het bericht tot ons komt, dat Zaterdag door het springen van een stoomketel 60 menschen gedood en 100 gewond werden. ,,'t Had bij ons zoo'n vaart niet geloopen, en wie had niet gedaan als Prang," meende iemand, dien we over een en ander spraken. Al doet het ons goed te weten, dat we om ringd zijn door zooveel helden, we zijn tóch blij, dat Prang het heldenstuk heeft gewaagd, ter wijl men thans gemakkelijk kan beweren, nu al les goed en wel achter den rug en afgeloopen is, dat het „zoo'n vaart niet zou hebben geloopen." Maar zegt eens eerlijk, wat zou men, op deil I oogenblik toen de ketel op springen stond niet gegeven hebben om het gevaar afgewend te zien; welk offer zou te groot geweest zijn voor de vrouw om haar man, voor den echtgenoot om zijn vrouw, .voor de oudera om hun kind, voor den eigenaar en de bewoners om hun huis vei lig te weten? Als we dat alles eens kalm bedenken, dan moet het ons dringen om den heer Prang een stoffelijk bewijs onzer erkentelijkheid aan te bie den, met om hem te beloonen, maar opdat het bij zijn kindereu en kindskinderen steeds de herinnering levendig boude aan een mooi mo ment van moed en menschenliefde in het leven van een der hunnen, die daarvoor door hen en door honderden steeds zal geacht en bewonderd worden. Als Prang het slachtoffer van zijn tegenwoor digheid van geest ware geworden, dan zou men niet achtergebleven zijn om zijn nagedachte nis in eiken zin te eeren. Nu dat gelukkig niet het geval is, moge men zich de woorden herinneren van don grooton menschenvritnd' A. C. Wertlieim ,,'t is goed lof en waardeering te brengen bij iemands graf, maar oneindig beter is 't, hem die niet te onthouden bij zijn leven." Gaarne zijn we bereid, aan ons Bureau, Ro+-' tegracht 9, bijdrageu in ontvangst te nemen, welke we in ons blad zullen verantwoorden. Reeds zijn voor dit doel beschikbaar gesteld door Red. Aft. Crt. f5.00, G. L. M. f 5.00, M. f0.25, P. f 0.25. De Ainersfoortsche Bestuurders Boud cat legen. Donderdagavond 8 uur iu haar lokaal hij ie Appel markt eeu vergadering belegd voor hét ■nichten/' eener vakvereenigiug van dienstboden. In haar uitnoodiging tot bijwoning dier bijeen- komst schreef het Bestuur „Op verschillende plaatsen in Nederland hebben de dienstboden zich reeds vereenigdook bjeitaier reeds een landelijke Bond. Zou Amerefoor achter moeten blijven 7 Worden ook hier niet »1 tt dik wijls de boden behandeld 't geen menaober wa- ren 7 Is hier 't loon zoo hoog, de vrjje tjd no ruim, dat er niets meer valt te verbeteren? „Kom, sluit u allen aansteunt elkaar in dan strjid 1 om een menBcliwaardig bestaan.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1