Gemengd Nieuws. belangstellende lezers de lijst der ingekomen periodieken, welke ook voor niet-ledon ter lezing zullen voorliggen. De agenda was hiermee afgedaan. De hoer Visser vroeg thans een inlich ting omtrent het douane-kantoor, dal even tueel hier zal gevestigd wordeu. Spr. ver nam, dat belanghebbenden groot bezwaar hebben tegen het inzenden van schriftelijke inededeelingen en tegen het doen van ope ning van zaken. Intusschen acht spr. de zaak zeer gewenscht en vraagt of mondeling overleg niet meer afdoende zou zijn, want de autoriteiten zullen stellig vragen om fei- tpn en cijfers en nauwkeurige inlichtingen. De Voorzitter antwoordde, dat nog volstrekt onbekend is of men geneigd is, het kantoor hier te vestigen en herinnert, dat de Kamer wel eenig vertrouwen van den handel mag hebben bovendien is geheim houding toegezegd. De Kamer wenschtgeen gedetailleerde opgaven, docli slechts het aan tal en de waarde. Intusschen meldde zich nog niemand aan, hoewel de termijn van aangifte ook nog niet verschenen is. Dat de Minister wel degelijk aandringt op feiten en cijfers is nog zeer onlangs gebleken, bij de qunestie der Jam-fabrikanten. Men schrijft een stukje in de courant, be praat het geval op een vergadering, neemt desnoods een motie aandat gaat alles heel best, doch geeft geen effect. De Kamer moet cijfers hebben en nu vraagt spr. of men tegen mondeling overleg niet evenzeer bezwaren zal hebben. De beer Visser meende de medeeling te moeten doen omdat een belanghebbende hern zijn bezwaren blootlegde. De Voorzitter vraagt spr. of hij wel licht een anderen weg weet. Als de men- schen gaarne iets willen en tocli achter de schermen blijven, zal de zaak mislukken. De heer Visser meent, dat men wellicht tot een resultaat zou komen als men eens aan andere Kamers vroeg wat zy in het zelf de geval deden, bijv. aan de Kamer te Go- rinchem. De Voorzitter antwoordt, dat ook de Inspecteur der belastingen inlichtingen kan geven doch betreurt het, dat de belangheb benden zoo geheimzinnig doen. De heer Van der Zoo de Jong brengt in 't midden, dat de Regeering juiste cijfers moet weten. De Voorzitter acht het 'i eenvoudigst, den Inspecteur Van der Meer te "rtuulplegen, die er zelf belang bij heeft en misschien 't zóo wil bewerken, zonder meer. De aangifte- lerruijn is intusschen tot 1 Februari open. Dan zal tevens blijken, dat de Kamer zicli interesseert voor werkelijk bestaande belan gen. De heer Visser zegt, dat dit belang te grooter zal zyn als weikelijk de treinen hier zullen worden verdeeld en georganiseerd, hetgeen spr. van bevoegde zijde officieel is meegedeeld. De beer K 1 e b e r vraagt of de heer Vis ser, die nogal veel mensehen spreekt, meent, dat men er op gesteld is, persoonlijk te wor den aangezocht? Spr. wist op 't oogénblik geen beter weg dan een openbare oproeping. Hierna wordt de openbare vergadering ge sloten en blijft de Kamer nog geruimen tijd in comité-generaal. De heer J. J. Aalders, lijdelijk opzichter bij de H. IJ. F. M., laatstelijk bij den bouw van het nieuwe station hier, is benoemd tot opzichter der lijn ZutphenAssen, en zulks als opvolger van den heer A. W. M. Bakx, die met 1 Februari a. s. den dienst met pensioen verlaat. Onze vroegere stadgenoot de heer W. H.Chr. van Esveld heeft aan de Rijks-universiteit te Utrecht het candidaats-examen in de klas sieke letteren met lof afgelegd. De afdeeling Amersfoort en omstreken ran het „Utreclitsch Genootschap voor Landbouw en Kruid kunde" hield Vrijdagochtend in „De Arend" weder een ledenvergadering, welke was bezocht door 126 personen. Luitenant J. Kooiman, Algemeen Secretaris van de „Vereeniging tot Bevordoring der Pluimveehou derij in Nederland" trad daarin als spreker op. Op zeer bevattelijke wijze zette spr. uiteen hoe pluimveehouderij een hoogst belangrijke neventak van het landbouwbedrijf kan worden aan welke tot voor korten tijd veel te weinig de aandacht werd geschonken. Thans echter heeft ook de Kegeering zich barer aangetrokken, terwijl H. M. de Koningin- Moeder als blijk van belangstelling een gift vau 150 schonk. De toestand van den pluim veestapel is vooral hier te lande allertreurigstdoor Iniar productie kan *ij zelfs niet in eigen onderhoud voorzien ten gevolge waarvan jaarlijks gemiddeld 70 millioen eieren uit Italië, Polen en Hongarije moeten ingevoerd. Tegen het gebruik van kippen- eri konijnenvleesch en van eieren bestaat hier te lande zeker vooroor deel; toch is dat vleesch uitstekend, vooral voor volksvoeding. Varkensvleesch heeft 18'/j, rund vleesch 19'/», kalfsvleesch 23 en koujjnenvleesch 25% eiwit stoffen. Btlgiü en Deuoraarken voeren ontzetlende massa's uit, Denemarken zelis ruim 12 millioen eieren naar Engeland, waar in 1000 niet minder dan 80 mil lioen werden ingevoerd. Nederland, dat zoo gunstig ten opzichte van En geland gelegen is, voert daarentegen niets uit. Toch zou het dit zeer goed kunnen, want niet een wei nig tact en goeden wil kunnen wy hot brengen tot 85 il -10 millioen, terwijl thans slechts 7 millioen eieren worden geproduceerd. De pas opgerichte vereeniging voor Pluimveehou derij nu wil dit bewerken. De toestand is hier zoo slecht omdat de dierente klein zjjn en te zwak om een voldoend atntal eieren te leggen, hetgeon een gevolg is van de slechtei ver zorging. Do kippen moeten zóo gevoed, dat zij be halve voot lichaainsonderhoud óok voldoende ma terie hebben voor eierenleggen. Eu do kippen moe ten zóo gekweekt, dat z\j iu den winter leggen en niet, zooals nu, in Februari, waardoor allo winst ver loren gaat. Ook do soort is oen vorkeorde; het bost zyn Leg horns en Minorcas, die na 5maanden legrijpzijnen niet als de meeste nu gehouden soorten na 6 of i maanden. De kuikens moeten in het voorjaar gefokt; die der boeronkip tussehen 15 April en 20 Mei. Een bezwaar daarvoor is thans, dat de boer in April geen broedsche kip heeft, eeu gevolg van de uitputting van hel ras door onoordeel kundige paring. Do Wyandotte is dan wel broedsch. Ook moet nieuw bloed in de rennen, zoodat niet langer leden van de zelfde familie, met de zeilde kwalen behept, met elkaar paren. De boerenkip geeft thaus gemiddeld 110 eieren; een enkele boer, die een onderdeel van zijn be drijf verwaarloost, trekt 130 eieren per kip; dit aan tal kan gemakkelijk worden opgevoerd lot 140 a 150 en wel door goede dierkeuze en bloedverversching, wat de veeboer toch óok met zorg doet. Oók moet door 't gebruik van zoogenaamde val- nesten do productie van iedere kip wordeu gecon troleerd. Een andere zaak van hoog belang is het voederen. De meeste boeren gooien nu 's middags om 3 uur den kippen eeu paar handen maïs voor, hetgeen onvoldoende is omdat de kip (o laug vast eti om dat maïs alléén to vet is. Waarom zou do zelfde boer, die toch óok ziju koeien geregeld 's avonds afvoert, niet te gelijk zijn kippen voeren Het best is 's zomers des ochtends en des avonds om 6 uur, cu 's winters heide keeren om 8 uur te voeren. De eerste paar malen strooie men het voeder rond de lantaarn. Maïs allóen 19 onvoldoende; het maakt de dieren te vet en een vette kip legt evenmin als een vette haan treedt, 's Ochtends moet licht voer gegeven worden, gorste-, tarwe- of vleesohmeel. Ook de losloopeude kippen moeten half-vleeschmeel hebben, vooral 's winters als ze geen larven, wormen, enz. kunnen vindon. De „Vereeniging voor Pluimveehouderij"heefthier- omtrent proeven genomen in den omtrek en de beste resultaten bereikt. Spr. deelde nu den aanwezigen mede, datdejaar- lijkschu contributie voor de vereeniging fl bedraagt, voor welk de bedrag den leden maandelijks het Bul letin wordt toegezonden, dat tal van nuttige wen ken beval voor den teelt der nul-hoenders. Als zij geheel georganiseerd zal zijn, zal de ver eeniging trachten de afzet van eieren en vleesch te regelen, gelijk de in 1895 opgerichte Deensche ex- jiort-vereeuiging zulks doet, die in 1897 voor 7, in 1899 reeds voor 12 millioen uitvoerde. Iu den bree- de wijdde Bpr. uit over deze model-vereeuiging en deed vooral uitkomen, dat haar sireveu werd be reikt doordien alle Denen zich evenals bij de bo- ter-fabricatie onderwerpen aan de controle en niet éen enkele smokkelt, zoodat er geen knoeierij voor komt en dus allo eiereu vertrouwd worden. Hoe nuttig die vereeniging werkt, moge hieruit blijken, dat Denemarken in 1892 voor nog geen f13 000 uitvoerde. De Voorzitter der afdeeling, de heer J. B. de Beaufort, dankte den spr. voor zjjn belangrijke mede- deeliugen en de nuttige wenken, waarvan vele reeds aanstonds kunnen nagevolgd. Staande de vergadering traden reeds zooveel leden toe, dat le gelijk twee afdeelingen (Amersfoort e. o, en Baarn e. o.) van de Vereeniging voor Pluimvee houderij konden wordeu opgericht. Vervolgens werd door de afdeeling de wensche- lijkheid betoogd om te Amersfoort veemarkten te houden op Dinsdag. Het motief daartoe is, dat de Vrijdag onverkochte koeien 's Zaterdags niet op de markt te Utrecht kunnen gebracht. Het Bestuur zal daartoe het verzoek richten tot het Gemeente bestuur. Hierna werd een verloting yau 50 landbouwwerk tuigen gehouden, waarna de vergadering werd gesloten. Hier is opgericht een worstel- en gewichts- hef-vereeniging, die den naam «Sandow" draagt en bereids een 20-tal leden telt. Secretaris is de heer A. Meijer. Oók is hier opgericht een schietvereni ging, die den naam «Soranus" draagt en waarvan Secretaris is de heer J. L. Muys. In tegenspraak met het gerucht als zou de heer Pleines een spinnery te Hilversum hebben gehuurd, om daarin zijn bedrijf voort te zetten, kunnen wij tnededeelen, dat daar aan door hem zelfs niet gedacht is. Thans wordt de fabricage van zeeppoeder, enz. voort gezet op een terrein aan de Hooiberg, gelijk lekend Dinsdag door den Raad tijdelijk daar toe afgestaan. Of oe fabriek op dezelfde plaats zal wor den herbouwd, hangt nog van verschillende omstandigheden af Nogmaals herinneren we, dat na iedere opera-voorstelling te Utrecht (óok na die van morgen) des nachts, bij aankomst van den laatsten trein uit Utrecht, ten dienste van do bezoekers, overmacht uitgezonderd, een tram gereed zal staan, een regeling die zoo goed als uitsluitend ten gerieve van het publiek wordt getroffen. Wanneer echter geen voldoend gebruik gemaakt van zulke gelegenheden, en dus niet zooveel als in hun vermogen is door I Reserve-korporaals R. H. M. Derdes en A C. Loos, van het 5o regiment ïntanterie, zijn bevorderd tot reserve-sergeant. Overste II. F. D. liraarns. Directeur der Rij- en Hoefsmidscliool, en paardenarts ie klasse A. Frcderikse, van die inrichting,heb ben een ontwerp-voorschrift nopens liet hoef beslag saamgesteld en met. de daarbij beboe rende modellen ter beoordeeling aan den In specteur dor cavalerie aangeboden. Luitenant jhr. R. E. Dittlinger, van het eskadron ordonnansen, is bevorderd tot rit meester hij het 2e regiment huzaren. lil verband daarmee wordt luitenant G. J. A. A. baron Van Heemstra overgeplaatst van hel le regiment huzaren naar het eskadron ordonnansen en luitenant H. W. K.\erllw- len de Salve de Bruneton naar hel depot-es kadron le regiment huzaren, hier. Luitenant W. M. baron Van Heerdt, van het le regiment veld-artillerie hier, wordt gedetacheerd by het Departement van Oor log en werk/aam gesteld bij de 2e afdeeling, Generale staf. In den omtrek vindt men overal op het eikenhout eigenaardige nestjes, drie,, vier bladen lot een huisje bijeengevoegd ziedaar de bewaarplaats van de eieren van bet ge vreesde insect, dat in verschillende deelen van ons land reeds zoo groote verwoestingen heeft aangericht. De lurven komen even na het jonge eikegroen voor den dag en ver gasten zich dan aan het malsche voeder. leder trachte toch intijds deze nestjes te vernielen Voor de vacante betrekking van onder wijzeres aan de school aan deu Eemnesser- weg te Baarn hebben zich ruim CO dames aangemeld. In de vergadering der Verfraaiingscom missie, gehouden in het Gemeentehuis te Baarn, werd tot Voorzitter gekozen de heer A. Browne en tot vice-voorzitter dr. J. A.J. Thomas. Besloten werd, een subsidie van f 50 te verleenen voor de bloemententoonstelling, in Augustus te houden. De Voorzitter deelde voorts mede, dat de Gemeente op het adres der commissie in zake het plaatsen van banken te Soestdijk afwijzend heeft beschikt. Bij de ten overstaan van notaris J. Bolk gehouden verkoopingen vau landerijen in den Eemnesserpolder gold een perceel, ter grootte van 2 H. A., f3950, terwyl een an der, groot 69 A., voor f 1600 werd opge houden. Uitslag van de openbare verkooping van onroer ende goederen, gelegen in de gemeenten Hoogland Leusden en Bunschoten, op Donderdag 23 Januari in het koffiehuis „de Arend" alhier, ten overslaan van de notarissen Johs. Knoppers, te Amersfoort, en mr. A. J. B. Rijke, te 's-GraveDbngo: Perceel 1. de boerenhofstede „Hoog en Wel," te Hoogland, B. van ZuilcD, Hoogland, f6400; massa perc. 2 en 3, weiland aan den Nykerkerstraatweg, D. Huurdeman, Hoogland, f3240; massa perc. 4 en 5, bouwland aan den Nijkerkerstraalweg, D. Schimmel, alhier, f2990; perc. 6,"de laudbouwerswoning „Klein Rollekoot" te Hoogland, J. van den Hengel, qq Stouten burg, f 2900 perc. 7. een boerenhofstede aan de Weldersteeg te Hoogland, W. Gerritsen, Hoog land, f7850; perc. 8, een perceel bouw- en weiland „Het achterste kerkhof" te Hoogland, B. vau de Loodijk, Hoogland, f1040; inaBsa perc. 9 en 10 een landbouwerswoning, genuamd „Klein Hoog en Wel" en bouwland te Hoogland, Blooker, Soesterbcrg, f3540; perc. 11, een perceel bouwland langs deu Cetitraal-spanrweg le Hoogland, A. Epskarap, alhier f1600; massa perc, 12 tot 20, de boerenhofstede „de Vathorst" te Hoogland met wei- en bouwland, Bloo ker,Soesterberg, f 17-120; perc. 21, bouwland bij het station Hooglanderveen, H. vau Beek, Hoogland, f810; jjerc. 22, veen- en veldgrond nabij het vorige perceel, H. van Nimwegen, Hoogland, f160; perc, 23, bouw- en weiland in het Hooglanderveen, H. Bloru, Hooglaud, f530: perc. 24, bouw- en weiland genaamd „de Duisten" te Hoogland, J. van Hel, qq Nijkerk, f2160; massa perc. 25 en 26, kampen wei en hooiland achter het vorige percoel, O. de Wit, Hooglaud, f6180; massa perc. 27, 28 en 29, kampen wei- en hooiland, J. van den Hengel, Stouteuburg, f4560: massa perc. 30 en 31, vijf kampen wei- en hooiland, S. Knoppers, alhier f5650; massa perc. 32, 33 en 34, vier kampen wei- eu Hooiland, N. Keulen alhier, f4010: massa perc. 35 en 36, twee kampen hooiland aau den Veldendijk te Buuschoten, E. van der Kolk, Bunschoten, f9040; massa perc. 37—40, de laudbouwerswoning „Het verbrande Kampje"met dennen- en eikenhakbosch en bouwland te Leusden S. Knoppers, alhier, f7680; massa perc. 41—46, een malenportie en Liendblokke.'i te Hoogland, resp. 1R/' °n 170, f2715. Totale opbrengst f10.00 en 95 G. R. f 1.00totaal met de vorige opgavgn f In de Bladen voor Hygiënische therapie" heeft dr. P. H. Eykman, Directeur der Psychiatrische inrichtingen to Seheveningen ooit artikel «kanker en Röntgenstralen geschreven, waarin hij melding maakt van 3 gevallen waarin hij de X-stralen voor de genezing van kanker heeft toegepast. Het eerste geval betreft een 61-jarige patiente aan borstkanker bij wie van geen middelen meer hulp was te verwachten. In enkele maanden tijds waren alle algemeene zoowel als plaatselijke ziekteverschijnselen genezen of veel verbeterd. Het tweede geval betreft een 73-jarige vrouw, bij wie evenzeer een hopeloos kankergeval aanwezig was, dat thans voortdurend betert. Het derde geval wordt no<j te kort behandeld om er mededeelingen van te kunnen doen. I)r. Eykman wekt de geneeskundigen op, bij gevorderde kanker de behandeling algemeen toe te passen. De bouw van het «Amsterdamsch Sana torium voor Longlijders" is thans verzekerd. De heen-u baron Georges Rosenthal en P. W. Janssen hebben het ontbrekende bedrag f20000— aangevuld. Waar sOranje-Nassau's Oord" reeds ge opend is voor een beperkt aantal lijders en het Volks-Sanatorium" te Hollendoorn in Mei voor 54 patiënten zal worden openge steld, daar zal Amsterdam 33 zieken te La ren kunnen opnemen in den herfst van dit jaar, zoodat alsdan een belangrijke stap tot bestrijding der longtuberculose in den loop van 1902 in Nederland zal zijn gedaan. Men schrijft aan het «Schoolblad" Sedert drie a vier maanden verzuimen tal van schoolplichtige kinderen in do gemeente Kessel (Limburg) de schoolnaar men zegt, werden zij door het Hoofd der openbare school op last van het schooltoezicht naar huis gezonden, omdat niet tijdig voorzien was in een vacature, ontslaan door 't eer vol ontslag van een onderwijzer, die in Augustus j 1. een betrekking in een andere Gemeente aanvaard heeft. Alle pogingen van het schooltoezicht om een oproeping te ver krijgen of een tijdelijk onderwijzer aan te stellen, bleven vruchteloos, hoewel het Hoofd der school, die meer dan honderd leerlingen heeft, sedert Augustus nog slechts door een onderwijzer wordt bijgestaan. Zelfs moet de schoolopziener tevergeefs de tusschenkomst van Gedeputeerde Staten hebben ingeroepen. Thans evenwel schijnt er een maatregel genomen te worden, maar die maatregel is éeniglaten wij hopen, dat zij eenig blijve in de geschiedenis van ons onderwijs. Naar verluidt, worden ouders te Kessel aange spoord, het domicilie hunner kinderen te ver plaatsen naar een naburige Gemeente. Gaan die ouders daarop in, dan bestaat de moge lijkheid, dat het aantal schoolpliebtigen tot 90 of minder daalt en er geen nieuwe on derwijzer behoeft te worden aangesteld. Dat zou voordeelig wezen voor dc financiën der Gemeente Kessel. Intusschen loopt op liet oogénblik nog een heele klasse kinderen op straat, ten spijt van de Wet op den Leerplicht. _0_Bij de in de vorige week te Hilversum de bezoekers der voorstelling wordt bijge- j gehouden verkooping van landeryen in den dragen om de onkosten goed te maken, dan Eempolder werden de volgende prijzen be- zal de tram-directie genoodzaakt zijn, deze dongenperceel 1, groot ls/4 dammaat, f 1700; nachtelijke tramdiensten in te trekken. pwc. 2, groot 2*/4 dainmaat, f2700perc. 3, De Minister van Oorlog is voornemens, voor i ''^"O; Pe|*c. 4, groot liet Reserve-kader bepaald tijden voor op komst onder de wapenen vast te stellen. Tot nu toe weru aan de reservisten zei ven geheel overgelaten, den tijd hunner op komst onder de wapenen vast te stellen, zoo dat het wel voorkwam, dat zij acht dagen gingen dienen in de Kerstweek uf omtrent Goeden Vrijdag. Sergeant-onderwijzer H. Graansma en ser geant H. Haaksma, van het 5e regiment in fanterie, worden van 1 Februari tot 15 Mei I dammaat, f1210; perc. 5, groot 2l/2 dain maat, 15000; perc. 6, groot 21/4 dammaat, f2903; perceel 7, groot 3 dammaat, f2500; perc. 8, groot 3 dammaat, f3500; perc. 9, groot 6 dammaat, f'6400; perc. 10, groot l'/4 dammaat, 1 '1800. J)e boerderij «de Heidebloem" werd ver kocht voor f1550. De regen hindert ons wel op onzen weg, maar belet ons toch niet om te komen waar we wezen willen. Als men onaangenaamhe- iiiraan. 36Sste A'T.4 i TSL,O TIC liIJ VIJFDE KLASSE. Tweede week. Trekking van 23 en 24 Jan. 19U2. (1900 loten). Ten kantore van den Collecteur A.C.R.Ó. LEINWEBER te Amersfoort (Breede- straat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijs van f100 op No. 3033. Prijzen van f70: 3019 3037 3445 3620 .'1641 3660 7617 12752 en 20078. Te zit men 10 prijzen Zonder prijs zijn uitgetrokken 60 69 71 76 89 90 1749 1753 3002 3007 3036 3427 3431 3442 3612 3618 3669 7002 7619 703012754 12770 12803 12807 17209 1727318707 18784 19081 19089 19000 10110 2000820072 20074 en 20077. Volgende trekkingen geschieden 27—30 Januari en 3 tot 7 Februari 1902. Behalve de premie van f30 000 voor den laatst uitkomenden prijs van f1000 of hoo- ger en de premie van f3000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn Ingebloven de navol gende prijzen I van f 1(H) 000,1 van f 50 000 van f25 000, 1 van f15000, 3 van f1500 30 van f 1000, 37 van f400, 42 van f200, 102 van f ICO, en 2013 van f70. gedetacheerd bij de Normaal-schietschool te 1 ('Hn ontmoet> denke men ll'.?S.ve°h_"??vt.°_'_h<il..,ol8el1 een I VooJ het bljjk van waardeerii>K aan den n Prang is alsnog ontvangen; 9 W. nastiek- en scherm-cursus. J heer G. WV&fete T/i ,t T S Ij O T K H IJ. VIJFDE KLASSE. Tweede week. Trekking van 23 en 24 Jan. 1902. len kantore van den Collecteur te Amers foort, LANGE BERGSTRAAT 9, zyn aan de onderstaande nummers te beurt gevallen: Prijzen van f70: 1624 3641 4171 4486 4489 6105 6124 6443 7617 10630 10632 12752 1440420078 Te zumun 14 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: JJ!]S l'i33 3648 6125 0445 7602 7619 7030 /635 7638 10649 1275412770 12/82 12795 14417 17273 20068 2007220074 20077.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2