Maandag 3 SS Februari 1902. AMERSFOORTSCEE COURANT. DS DOLLE GRAAF. PHOENIX BKOUWEIOJ. No. 5159. 51e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. H. MEURSING <fc Co. AMERSFOORT. BOCKBIER is van heden af weder verkrijgbaar. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement .r 3 maanden f 1.franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke rogel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25; elke regel meer ƒ0.25. Groote lettere naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasscerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Telephoon 10. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Ge/.ien art. 8 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan de Firma RIEZEBOS en Van WIJNGEN en hare rechtverkrijgenden vergunning is vor- leend om een gasmotor van vier paardeferachten te plaatsen in het perceel alhier gelegen aan de Scherhierstruut, kadastraal bekend onder sectie E. no. 1856/1857. Amersfoort, den 30. Januari 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS, De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat hetdoor den Directeur van 's Rijks directe belastingen enz. te Amsterdam executoor verklaarde kohier van de Grondbelasting over het dienstjaar 1902 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 31. Januari 1902. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER der GEMENTE AMERSFOORT, Gezien art. 15 der Wet van 26. Mei 1870 (Staatsblad no. 82) betrekkelijk de Grondbelas ting, Brengt ter kenni3 van belanghebbenden, dat de staat no. 75, met 33 vervolgstaten en 3 echat- tingsstaten, aanwijzen de uitkomsten, bedoeld bij de artt. 15, 23 en 43 der gemelde wet, ge durende dei tig dagen ter Secretarie ter visie zal liggen, eiken werkdag van 10 tot 1 uur. Amersfoort, den 1. Februari 1902. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. bindende het Merwedekanaal met de Oude Vecht, de scheepvaart door die sluis zal zijn gestremd op 10 en 11 Februari a. s. Aan het Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende Januari ingelegd ter Rijks Post spaarbank f38 830.22, terwijl daaruit is te ruggevraagd f23 962.096. Het laatste door dal kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 8992. Uit den Regenmeter bier is in Januari na 13 regendagen afgetapt 37.4 m.M. neer slag de grootste hoeveelheid den 3den, te weten 7.2 m.M. In 1901 werd afgetapt 29.5 m.M., terwijl in 1900 werd verzameld bti m.M. Ds. G. A. Gezelle Meerburg, van Zwolle, hoopt aanstaanden Woensdagavond te kwart over zeven in »De Zaaier" vóór te gaan bij de godsdienstoefening der Chr. Gereformeerde gemeente. Kapelaan H. G. G. Overbeek hoopt 15 de zer zijn 121/2-jarig priesterschap te herden ken. De Commissaris der Koningin in deze Pro vincie bericht, dat wegens werkzaamheden aan de groote schutsluis te Nigtevecht, ver Het plaatselijk telephoon-net is wederom met éen aansluiting uitgebreid, namelijk voor den heer Beuker, Westsingel, met No. 79. Tot adjunct Gemeente-archivaris is be noemd de lieer J. L. H. de Jong Schouwen burg, candiduat in de rechten te Amsterdam. De Keurmeester der visch verzoekt ons, het publiek er op te wijzen, dat in den laatsten tijd hier ter stede door de vischventers veel Noonlzee-bokking wordt verkocht, die wel geenszins schadeiijk is voor de gezondheid, doch veel minder in kwaliteit dan de Zui- derzee-bokking. Evenzoo wordt in plaats van schel visch veel zoogenaamde bolk verkocht, die evenzeer volkomen onschadelijk is, maar ook van geringere hoedanigheid en handels waarde. Te Harderwijk worden van particuliere zijde zeer ernstige pogingen aangewend tot de oprichting eener Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus. Onder het opschrift „Een model-scbool ten onder gang gedoemd" wordt tan hier door X. aan „Belang en Recht" geschreven Vroeger reeds wees ik dc lazers van Belang en Recht" op onze uitstekende H. B. S. En thans Uil de dagbladen kunnen zij hot weten. Het werk van onzen bekwamen Directeur, gedu rende zooveel jaren met zorg en opoffering op aller lei gebied tot stand gebracht, dreigt ineen te vallen 1 Iedereen gevoelt, dat het hiertoe onvermijdelijk komou zal; iedereen betreurt het, maar wiiurziju zg die do hauden ineen moesten slaan om voor hun kinderen te behouden wanrvan dezen thans profitoeren, n. 1.: korte lesuren, matig huiswork en korten schooltijd, gepaard aan een aungenamen geest en zeer go^de resultaten in den vorm vau eind-examens? Zullen allen het niet te laat be- jnmmeren, dat zij zóo roekeloos deze voorrechten prijsgeven Voorrechten waarvoor in de meeste steden nu pas de oogen opengaan en die we hier roeds jaren genieten, ook door do uitstekende samen werking mot de Lagere scholen van hier en uit den omtrek. Een onbevooroordeelde zou meetieu, dat rnou zoo'n hoog te schatten Directeur in 't goud moest beslaan hier was mem verbaasd dut hij bij de opening der Ambachtsschool niet gedecoroerd werd, omdat iedereen wist, hoc hoofdzakelijk door zijn toedoen die onderwijs-inrichting met zoo weinig kosten op goeden voet was ingericht. Maar wie verhief ziju stem ter plaatse waar zulks effect heeft om de verdiensten van den heer Buijs te rcleveeron Hoe moet het hem thans te mocdo ziju, nu zijn werk, dat hem natuurlijk dierbaar is, met zoo weinig respect wordt behandeld, alsof de eerste do beste dat wel kan opnemeu en vervolgen in zijn geest! We weten wel boter. Kan uiemaud raad schaffen Het behoeft zeker geen betoog, dat niet alleen jongens maar ook de talrijke meisjes, die do school hezoekoti, de dupe zouden worden van de veraude- ring in dc plannen eu waar 't de toekomstige moeders en opvoedsters geldt, zijn de ruime opvntling en pedagogische kennis van den Directeur zeker de beste waarborgen voor een ruime levensopvatting bij een ernstige plichtsbetrachting ook van do vrou welijke leerlingen. Daar ik zeker weet, dat de bescheidenheid van deu heer B. zich niet kan voreenigen met wijn ontboezeming, maar ik deze niet vóór mij kan hou den, teeken ik, met dank aan de redactie, incognito. Onder nadere goedkeuring, door den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, zijn benoemd aan de Ambachtsschool tot leeraar in tim meren de heer P. Blom, te Weesp, eu tot leeraar in schilderen de heer C. de Lange, te Doetinchem. Men meldt uit Den I laag aan de »N. Rott. C." Iemand die den Minister van Koloniën te zijnen huize bezocht heeft, deelde het vol gende omtrent den staat van 's Ministers ge zondheid mede De bodlegerigheid van jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wijck is niet een gevolg van een bepaalde ziekte, maar meer een maat regel om aan tie voor den Minister noodig geoordeelde rust in werkelijkheid dat karak ter te geven. Hij heeft bij zijn tijdelijk verblijf in het Zuiden van Frankrijk niet hot effect onder vonden dat daarvan verwacht werd on is door de dageljjksche wandelingen, up ge neeskundig advies over nogal geaccidenteerde terreinen gemaakt, vermoeid altner ti nigge- keerd, waarvan de reactie niet uitbleef. Daar bij werd do Minister gekweld door aandoe ningen vuo tie maag, the bloedverlies ver oorzaakten, waardoor zijn lichaam verzwakte. Een bekend hoogleeraar in de geneeskun de hier to lande, werd in consult genomen, die vooral voor terugkeer der krachten een behoorlijken rustiijd noodig achtte, door te brengen in een heil, als waarborg voor een volstrekte rust, die echter gepaard kon gaan niet niet te ingespannen geestesarbeid. Daarvan onthoudt de Minister zich dun ook niet. Ondergeschikte dienstzaken uitgezon derd, blijft hij de aangelegenheden van zijn De partement behandelen en leest hij de stuk ken en nota's hem gezonden, en "oorziet deze Van aanteekening zijner opmerkingen en beslissingen. Zoo heeft de Minister ook kennis geno men van het Voorloopig verslag tier Tweede Kamer omtrent de opleiding der Indische ambtenaren en de punten vastgesteld voor de Memorie van antwoord, die, in overleg met den Minister van Binnenlandsche zaken, zal worden voorbereid. Daar het voorstel op zijn vroegst tegen het einde van Februari in openbaar debat kan komen, is het nog zoo zeker niet, dat dr. Kuyper het in de Kamer zal verdedigen en bestaat er alle kans, dat jhr. Van Asch van Wijck, hersteld, zich daarmede zal kunnen belasten. Aan onzen vroegeren stadgenoot den lui tenant- ter-zee 2e klasse C. F. Kruisinga is opgedragen de betrekking van Directeur der Rijks- werkinrichting «veen huizen" no. 3, zulks voor den tijd van éen jaar, onder stil stand van inkomsten bij de Marine on zon- der opklimming in de ranglijst. Ja waarlijk, die „vervelende oude gymnastiekles" kwam Lex Lasaow al heel slecht uit. Elvire kwam al om drie uur uit school en nu was net volstrekt niet onmogelijk, dat zij de radijsjes op het reseda- perk zou zaaien, of wel de erwten, die zij een paar dageu geledon geplant hadden, wat zou opgraven om eens te zien, of ze el ontkiemd waren want op hot gebied van tuinbouw iiad Elviro hoogst eige naardig theorieën en gedachten. Maar vandaag was zij nog niet aan hot werk ge gaan. Zij zat mot Leui Rastetten op de onderste trede van do trapieder had een pop op schoot, terwijl dc noodige poppeukleertjes om hen hoen verspreid lagen. „Nu zal ik je een raadsel opgeven" zeide Elviro. „en ais je hot het raadt, krijg je een sink chocola de." Met deze woorden haalde zij uit haar zak iets bruins, dat er niet zeer smakelijk uitzag, maar toch de begeerte van Leni in hooge niato scheen op te wekken, want zij legde haar pop weg ou keek haar vriendin in gospanon verwachting aan. „Welke Keizer kan de meeste popponkleeren ma ken vroeg Elvire. Leni dacht lang na en zeide toen zuchtend„lk weet het niet Elvire lachte. „Hoo domDe Keizor van Rusland I" „Waarom f" „Wel omdat hjj de meeste Lappou heeft I Een heel land vol „Een heel laud vo) V' herhaalde Leni ongeloovig. „Ja, weet-je dau niet, dat er eon Lapland waar alleeu Lappen wonen Dat zijn alleu uionschen „Ja, maar van menschen kan hij toch geen pop- peukleeren maken?" „Htn 1" zeide Elvire nadenkend, „dat weet ik eigen lijk ook uiet, maar dc juffrouw heeft het mij zoo gezegd." „Geef me dan nu een stuk chocolade." „Neen, je hebt het raadsel uiet geraden," zeide Elvire plagend. „Dat doet er niet toe, het was ook zoo'n gok raad sel. Geef mij een stuk chocolade." „Mijn raadsol was volstrekt niet gek, en ik hoof je niets te geven." Nu greep Leui eensklaps de pop van Elvire. „Als je mij niets geeft, maak ik jo pop kapot I" „Louil" Elvire strekte de hand uit naar haar pop. „Geef mij mijn pop dadelijk terug!" „Neen, eerst moet ik chocolade hebbeD," en toen Elvire niet dadelijk aan haar vervangen voldeed, wierp zij de pop door de dour naar buiten op do steencu, zoodat de porseleinen kop in duizend stuk ken sprong. „Zoo, dat heb-jc er uu vau, akelig nest. Sliep uit! Waarom geef-je mij ook niets?" Hier zwoeg Leni, plotseling verschrikt. Lex ver soheen onverwacht voor do huisdeur; mot eeu en kelen blik overzag hij den stand van zaken en gaf ziju nichtje eon klinkende oorvijg. Toen wondde hij zich tot Elvire. „Huil maar niet om die. pop, Elvi; laten wy liever wat in den tuin gaan speien. Kom, je krijgt van mij chocolade, drop on een hagedis." Elviro schudde het hoofd. „Neen, geen beesten, Lex. De juffrouw houdt uiet vau bagodissou, en ik bon bang voor slangen I" Hij lachte, „Nu, ook good, laten wij dan nu de radijsjes gaan zaaien, dau eten wij ze later samen op, on Leni krygt niets." ll\j wilde haar meetrek ken, maal' zij maakte zich van hom los, ging naar Leni, die snikkend op do trap zat en stopte haar de chocolade in do hand. „Daar", was alles wat zy zeide eu toen volgde zy Lex naar den tuin. „Dionzelfden dag had er voor hetavendeten een hef tig toonecl plaats tussohen Lex en zijn tante; daar na schreef deze laatste een brief aan den ritmeester. Deze wist eerst uiet of hjj zich over dit schrijven zou ergeren, dan wel er om lachen. De gravin wees i in haar brief op de vreemde, zeer onpassende ver houding tussohen haar neef en Elvire. waaronder haar dochtertje Leni te lijden had, en drukte er in zoor hoogdraveude termen haar leedwezen over uit, dat Krocker het moest aanzien, hoo ziju kind op groeide zonder moederlijke zorg; want huurlingen I konden toch nooit de plaats coner moeder vervul len. Zy en haar dochter Nora waren bereid, voor zoover het haar mogelijk was, het kind to vergoe den wat haar out brak, haar iuvloed op haar uit te oefenen, enz. enz. Krocker had veel te veel vertrouwen in het on schuldige. kinderlijke gemoed van Elvire, dan dat hij gevreesd zou hebben, dat do omgang mot Lex een nadeeligen invloed op haar karakter uit zou oefenen. Elviro kwam juist do kamer binnen; hij riep haar by zich en nam haar op schoot. „Met wie speel-je eigenlijk liet liefst vroeg hij, terwijl hy haar scherp aanzag. „En waarom Elvire dacht even nn. „Ju, dat weet ik niet, maar ik houd nu eenmaal zooveel Vftu hem. Hol meest van u, en dau van Lex" „Wel, kyk eens aan. Ik vind hot eon heele eer, dat ik toch het eerst kom." Krocker had zich echter toch geërgerd over den brief van de gravin daarom zeido hij „Jo moogt echter in het vervolg niet meer met hem spoluu Hy moet werken ou zorgen, dat hy in school vooruit komt; hij mag in hot geheel niet meer spelen, tante Rastetten heeft het verboden. Eu ik verbied je teu strengste met Leni Rastetten te spelen." Dit laatsto werd m"tsauiugetrokkeii wenkbrauwen gezegd; en in liet kinderhart ontwaakte lad-.-lykde gedachte, dat liet den vader mot het laatste verbod ernst was. maar met het eerste niet, Toen Krocker don volgenden dag door den tuin ging, zag hy Lox en Elvire, met verhitte gezichten en alles behalve sohoono handen, hij hm tuintje vau 'Elvire bezig. Hy word mot gejuich door doze laatste begroet. „Kijk eens, riep zij uit, „myn tuin wordt weer heel anders. Hier komen do bloemen, duur do groenten en ginds do broeikassen." Do broeikassen waren leege sigarenkistjes, die op hun verdere bestemming wachtten. „Zoo!" Krocker zag zyn dochtertje ernstig aati. „Weet jo niet moer wat ik je gezegd heb, Elviro! Je ïoogt niet meer niet Lex spelen, en uu doc-Je hot toch, Hoe komt dut?" „Lex wilde liet" antwoordde Elviro eenvoudig, on zag dnurby haar vader aan met zooveel .irtrotiwon in haar groote oogen, alsof zij er zeker "nn was, dat ook voor hem do wil van Les een gebod was. Krocker ontroerde by do uitdrukking n lo en van zijn kind en een inwendige mem z-ido hem, dat het gevoel hetwelk d.-zo kinderen <.i r elkaar koesterden, toch wel iets anders moest zyn dan oen gewone kiudorvrioiuUchap, ou dat het uoch hem, noch do gravin zon gelukken, deze twee van elkan der to vervreemden. Van eeu paodugogisch stand punt gezien, was het wel niet hooi verstandig, maar eensklaps nam hy Elviro in zyn armen, kuste haar en ging toen weg zonder vorder oen woord te spre ken. Do twee kinderen speelden door, als ware er niets gebeurd. Hordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1