Bestaand Agentschap Marktprijzen. Advertentiën. beschaafde Juffrouw 1 VERHURING. AANBESTEDING. aanbesteden: JONGEN, Dineerea. Kernschappen De fabrikant die uit hongerloontjes Sner arbeiders zyn milioenen vergaarde, de rentc- er die uit de trusts, tgn couponnetjes knipt, zijn zulke brave menscheD niet. Zelfs de houder vau een publiek huis kan kiezer worden. Ach ia, het geld stinkt niet. De beste, braafste rnensch, die niets be zit, mag eobter niet meepraten hij wordt geen kiezer. Waarmee bewezen wordt, dat ook onze Kieswet berust op zeer vicieusen erondslag. Men zegt, dat de arbeider die een deel der lusten wil hebben, ook moet bijdragen in de lasten. Maar dat doel hy ook, hij betaalt mee in de directe en de indirecte belastingen. Wie naar 't recept van dr. Schaopman twee borrels daags drinkt, betaalt 121 per jaar belasting; wie 5 ons suiker per week gebruikt, betaalt f7; wie '/i Kilo zout gebruikt, be taalt f2.60, enz. Over 't geslacht moet maar gezwe gen het vleesch gaat naar de bezitters in binnen- en buitenland, de arbeiders krijgen de botteu en Amerikaansch spek. De arbeider betaalt dus wel degelijk belasting en hoe onbillijk dit geregeld is, kan blijken uit het Landbouwverslag over 1888, waarin te lezen staat, dat een groot-grondbezitter te Voorst 2.7% en een winkelier en een huurboer aldaar 6.7 betaalde, Bij de laatste verkiezingen werd door de kerke- lyken beweerd, dat het ging qjii de meerdere eere Gods; het ging er om of het stomme geld den toon zou bljjven voeren iu het Parlement. En waarlijk, thans reeds bleek uit de houding der Regcering dat het juist bet zelfde is of een liberale, dan wel een Christelijke regeering de teu gels voert. Waar ia het specifiek Christelijk be ginsel De liberalen weigerden algemeen kiesrecht te geven omdat zij wisten, dat zij daarmee bun dood vonnis teekendende Christelijke partij oreert: al gemeen kiesrecht is het beginsel der volks-souverei- niteit, betgeen indruischt tegen ons princiep. Hun veelgeprezen „huismanskiesrecht" is alweer vau de baan; Miuister Kuyper verklaarde reeds heel dui delijk, dat van hein geen wijziging ten deze is te verwachtende heer Talrua oreert wel zwaar buiten het Parlement, doch doet in de Kamer geen mond opende heer Van Vliet belooft het hoogste goed, d. i. dat men vrij pokken kan krijgen en meer geld voor Christelijke scholen. De liberalen maakten de Leerplichtwet, die door de Christeljjken werd geacht in te druischen tegen de ordinantiën Gods, doch die gehandhaafd bleef. Dat zij zoo noodig zal wordeu herzien, hadden ook de liberalen kunnen beloven. Liberaal of Christelijk, 't is waarlijk oud lood om oud ijzer. Het treurspel in de Twrede Kamer wordt gespeeld door andere acteurs, doch het stuk is precies het zelfde en heet: bevoorrechting der bezittende klasse. Het zal zóo lang worden gespeeld tot het volk be grijpt, dal het 't kiesrecht moet veroveren als wapen in den klassenstrijd. Daarom moeten volkskiesvereenigingen worden opgericht om invloed te kunnen uitoefenen, óok te Amersfoort waar men enkele jaren terug nog ver gaderde op een weiland, doch nu in een behoor lijke zaal samenkomt, waar de organisatie meer en meer en meer opbloeit. Zwitserland geeft f3.70 per inwoner aan de sol daterij, Nederland f7.30 of viermaal meer dan aan het onderwijs, waardoor juist de geestelijke goede ren des volks in gevaar komen. Reeds 15 December 1888 xeide Domela Nieuwen- huis dat als men '/io der Oorlogsbegrooting besteedde Voor verbetering van wegen, landbouw, arbeiders- j woningen en Lagere scholen de toestand reeds on- eindig zou verbeteren. J De Chr. regeering blijft nu, 14 jaar later, op den ouden weg voortgaan. Zij blijft de lasten van het volk verzwareuonder het motto, den nationalen arbeid omhoog te willen werken, gelijk in dé Troonrede werd gezegd, wil hol de invoerrechten verzwaren bij de Begrootiugs-debatten echter bleek, dat zg uit fiscaal oogpunt die verhoogiDg wil, om snelvuurkanonnen te kunnen koopen, maar niet voor de Ongevallenwet of de peusionneering der arbeider, die dwaze loterij met 17 prijzen eu 83 nie ten. En met die verhoogde invoerrechten pleegt deze hooggeroemde Chr. regeering weder een aan slag op de portemonnaie zelfs der allerarmsten. Dearbeidersen huns gelijken, de kleine winkeliers, de kleine boeren, enz. moeten zorgen, dat de Regee ringen niet meer op die wijze worden saamgesteld, en zy hebben dit geheel in hun macht, zjj kunnen voorkomen dal weer een Regeering ook in uitslui tend kapitalistischeD geest werkzaam is. De arbeidersklasse mag niet langer onverschillig blijven en moet zich ook niet aansluiten bij de bur- ger-kieav&reenigïugen, die alle geporteerd zyn voor De Minister van Oorlog wil de soldij ver hooging voor de sergeanten-scherpschutter en de sergeanten-onderwijzer nlschaiïen, zulks om dat personeel gemakkelijker te doen ver vangen. Ook wil Z.Exc.de nogal kostbare onderschei dingsteekenen voor C, 18 en 30-jarigen dienst doen vervangen door een minder kostbaar draagteelcen. De jongelingen G. H. Nord en G. J. lm- hof hebben bij het 5e regiment infanterie aangegaan de verbintenis voor het Reserve kader. Luitenant W. H. baron Van Heerdt, van het Ie regiment veld-artillerie hier, is in verband met zijn detacheering bij het De partement van Oorlog op 1 Maart overge plaatst bij de «reinafdeeling te Utrecht. Van de '237 lotelingen, die in Maart bij het le regiment veld-artillerie worden inge deeld, koinen er bij de 2e afdeeling hier in garnizoen: 12 uit Friesland, 20 uit Overijsel, 20 uit Groningen en 35 uit Drente. De 35 uit «le provincie Utrecht gaan met de overige 150 naar de 4e afdeeling te Utrecht. Omtrent de redding van A. N. uit de beek bij Bloemeudal heeft onze berichtge ver ons verkeerd voorgelicht, naar achteraf blijkt omdat hij te laat ter plaatse kwam. De élève- muzikant De Jager greep N. met de dreg, de agent van politie P. Smid bracht hem met Hendrik Jonkman en Anton Koe nen op het drooge en vervoerde den reeds geheel stijf geworden drenkeling naar de woning van Rotiwendal, waar zij samen met luitenant Kooiman de kunstmatige adem haling toepasten tot dr. Scjireuder kwam, die den drenkeling per bracard naar zijn woning aan de Koningsstraat'liet brengen. »Hebt u ook iets tegen een dolle-boeren- beet vroeg verleden week een Barnevelder boertje aan den apotheker aldaar. Hij had in een winkel twist gekregen over het huren van een knecht, die zón hoog liep, dat zijn tegenpartij hem eerst met een stok te lijf was gegaan en tot slot flink in de hand had gebeten. De apotheker verbond de wond en de politie maakte een precies verhaal van het voorgevallene op. De correspondent van den «Temps" te 's-Gravenhage geelt tot vergelijking een opgave van de verliezen van het Kngelsclie leger in het tweede halljaar van 1901, samen gesteld uit de dagelijksche verlieslijsten en de maandelijksohe opgaven, door het War. Office openbaar gemaakt. Volgens de officieels cijfers, door Minister Brodrick verschaft, zijn de verliezen der En- gelschen aan gesneuvelden, gewonden, aan ziekten of ongevallen gestorvenen, vermisten, en gevangenen geweest in Officieren. Juli 427 Augustus 159 2005 September 140 3151 October 159 2910 November 197 4057 December 145_ 2613 Totaal 927 16604 In werkelijkheid zijn de verliezen geweest, gerekend naar de dagelijksche verlieslijsten Officieren. Manschappen. 1867 Juli 386 5918 Augustus 259 4748 September 215 4451 October 272 4211 November 327 5108 December 294 4246 Totaal 1752 28 742" Wel is er dezen winter, i« vergelijking van vorige jaren veel werk en wordt er be trekkelijk weinig koude geleden, maar toch is de kas van de vereeniging .Lief dadigheid" uitgeput omdat er zooveel zieke werklieden en ouden van dagen, die niet meer in staat zijn om in hun onderhoud te voorzien, ondersteuning behoeven. De oudergeteekenden, uitmakende het Bestuur der vereeniging, noodigen U daarom beleefd maar dringend uit, voor .Liefdadigheid" een geldelijke bijdrage te geven. mr. P. J. F. van VOORST VA DER. A. M. KOLLEWIJN Nz. J. BOLK. H. J. CROOCKEWIT. A. M. TROMP van HOLST. Amersfoort, 12 Febr. 1902. De schaaleollecte voor de Concentratie-kampen in Zuid-Afrika zal plaats heb- i ben op DINSDAG 18 en WOENSDAG 19 FEBRUARI tussehen 10 eu 5 ure. Het Sub-comité. In de laatste totalen zijn niet begrepen de vermisten en de gevangenen, die in den regel zich weer bij hun korpsen voegen na eenige dagen afwezig te zijn geweest. Hoe men bet aanlegt om het publiek te foppen, kan óok blijken uit het volgende staaltje Volgens de «Times" is het stoomschip Tagus den 2en December 1901 uit Kaapstad vertrokken met 20 officieren en 332 man schappen aan boord. Bij aankomst te Sout hampton den 25en December 1901 heeft de Tagus volgens den «Daily News" ontscheept een duizendtal officieren en manschappen, deels verminkten, deels lieden die terugkeer den naar hun haardsteden na afloop van hun diensttijd. Wie daarvan doordrongen is, helpe mee de Arbei ders Kies Vereeniging sterk te maken, opdat, ook ^üt Amersfoort iemand naar het Parlement kan Worden afgevaardigd, die beten dan vorige Kamer leden de belangen van het volk kan behartigen. En dat dit kau, is bewezen te Locheru, die vaste burgt. DeA.K. V telt thans 80 leden, een treurig beet je waar bijna 400 leden zijn aangesloten by den Bestuurdcrsbond. Ook hier moet komen een krachtige Volk- kies- vereeniging, die geheel het volk zal kunnen ont wringen aan de macht van hot geld. Een jeugdig, talentvol stadgenoot, de vio list Jacques Vischer, zal op Vrijdag 7 Maart een concert geven in de concertzaal van «Amicitia" waarvan de opbrengst hem in staat moet stellen, zijn verdere studiën bui ten Amersfoort fe voltooien. Hij heeft zich de medewerking verzekerd niet allefh van solisten, maar ook van toon kunstenaren van hier en elders, zoodat men weder een sym- phonie-concert zal te hooren krijgen. Het programma zal onder meer bevatten Concert van Bach voor 2 solo violen met orkest, Serenade van Volkmann voor violon- cel-solo (de heer Ed. Ferrée, uit Utrecht) met strijkorkest, en concert voor piano met orkest van C. Saint-Saëns. Het geheel slaat onder leiding van den heer G. K. G. van Aaken. Inteekenlijsten zullen dezer dagen aan geboden worden en wij hopen voor den concertgever, dat zij veel steun moge vinden. De bronzen medaille voor 42-jarigen dienst werd Zaterdag op de gebruikelijke wijze uit gereikt aan sergeant-scherpschutter J. D. Jansen, vun het 5e regiment infanterie. By Kon. besluit is een voortdurend pen sioen toegekend aan den tijdelijk gepension- neerden sergeant C. van Gelder en den kor poraal D. de Ridder, van het 5e regimen fpftnterle^ Door een jachtopziener van H. M. de Koningin-Moeder werden de vorige week te Eemnes 9 burisings gevangen, waaronder enkele prachtexemplaren. Hierdoor zal tevens wel zijn verklaard waarom zooveel menschen in den laatsten tijd klaagden over het missen van eieren. Amersfoort, 14 Februari 1902. Appelen f5.a f8.— Peren 15.a f 10.Zandaardappelen fl.80 a f2.Hoen- dereierer. f4.25 a f5.per 100 stuks. Boter f 1.45A fl.65 p. k. Kippen f0.80afl.20. Kuikens f0.90 a fl.20. Piepkuikens l'U.50 a f0.90. Eenden f0.70 a 10.90. Hazen f 0.a fO—Wilde konijnen f0.40a f0.50 Tamme konijnen fl.a fl.50 p. st. Duiven f 0.60 a 10.80. p. paar. Vette varkens f0.a f0.Magere varkens f14.— a f20.Zeugen f40.— a f00.— Biggen f0.— f 11. Aangevoerd waren ongeveer: 15 heet. 2 heet. Peren heet. K lei- Kapelaan H. W. M. Rianchi, ruim 14jaar te Hoogland werkzaam, is overgeplaatst tiaar Vinkeveen en vervangen door kapelaan H. Th. van Harten. Kapelaan Rianchi deed veel voor zijn gemeentensren, gaf den stool lot Boeren- kBns ï00l. e,pol.ts|aRel.ije0 250 Biggen en bond, Spaar- en leenkas, Brand-assuranlie, j 2 Zeugen, enz., en was zeer weldadig. In veler leven is het Vergeetboek hoofdboek der boekhouding. SANGUINOSE Gelukkig acht ik mij, U te kunnen mededeelen, dat mijn vrouw door het gebruik van uwe Sanguinose verlost is van hare voortdurende pijn in den rug. Daar wij geloofden, dat deze pijn uit zwakte voortvloeide heb ik niet geaar zeld, uwe Sanguinose toe te passen en wij kunnen met blijdschap mededeelen, dat de resultaten prachtig waren. W. C. SPRUITEN BURG, Netscherstraal 05, Den Haag. Prijs per flesch f l.50, 0 flesschen f8.12 flesschen f15. Te Amersfoort bij A. van de WEG, ^angestraat 107. iVEG, aardappelen, 50 heet. Zandaardappelen. 18000 st. Hoendereieren. 1200 kilo Boter, Vette varkens, 10 Magere varkens, Alweder moeten wegens plaatsgebrek en kele verslagen blijven liggen tol hel eerst vol gende nummer. Ieder zal wel begrijpen, dat het aanbren gen van dubbele vensters (in het buitenland komen ze bij nieuwe woningen haast zon der uitzondering in gebruik) voor de tempe ratuur iu onze woonvertrekken gedurende het koude jaargetijde van niet gering nut is. Toch zal men zich tot nu over de werkelijke hoogte van de daardoor bereikte tempera- tuur-verbooging nog maar weinig een be hoorlijke voorstelling gemaakt hebben. De bekende natuurkundige Henri Dufourishet, die het eerst een nauwkeurig wetenschappe lijk onderzoek heeft ingesteld naar het voor deel der dubbele vensters. De resultaten van dit onderzoek, dat gedurende twee jaren heeft plaats gehad, heeft hij gepubliceerd in het tijdschrift «Nature". Dufour deed zijn on derzoekingen in de zes wintermaanden van 1899—1900 en 1901 op deze wijze, dat hij drie thermometers aan de Oostzijde van zijn huis aanbracht: den eenen zes o.M. van het venster verwijderd, den tweeden tussehen de beide vensterglazen, en wel vier c.M. van het glas aan den binnenkant, eindelijk den derden in het midden van de kamer. De dagelijks, bij rustig zoowel als bij storm achtig weer, gedane waarnemingen hebben doen zin, dat bij rustig weer het onder scheid der temperatuur buitenshuis en in de ruimte tussehen de beide vensters 6—7 gra den, by hevigen wind zelf 9 graden bedroeg. De kamerlucht, die van 13—15 graden was, stond dientengevolge met een aan den bui tenkant van liet binnenvensterglas zich be vindende luchtlaag in verbinding die bij slechts éen vensterglas 6—9 graden kouder zou zijn geweest. Hierdoor is dus duidelijk bewezen, dat de dubbele vensters, vooral in huizen op min of meer vrijliggende ter reinen, zelfs in vrij hoogen graad een daling van de kamerwarmte voorkomen. Gezocht voor tijdelijk een om eenige uren per dag, lusschen de school tijden, zich met kinderen bezig te houden. Kennis van muziek of de Fransche taal strekt tot aanbeveling. Tegen nader overeen- tekomen condities. Franco brieven onder letter A. aan het f Bureau (oude) Amersfoortsche Courant, Kor- 1 tegracht 9. DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van den BUNSCHOTKR VEEN- en VKLDKNDIJK zullen op Donderdag 13 Maart 1902, 's voor middags 10 uur, in het koffiehuis «HET VALKJE" te Amersfoort publiek VERHUREN: Voor 2 jaren, 1902 en 1903, De Dijken, uitmuntende Wel en Hooilanden en Uiterwaarden, aan hot Hoogheemraadschap loe- behoorende, gelegen in de ge meenten Buuschoten, Eemnes, Banrn en Hoogland In 68 perceclen in hot breede omschreven op de aanplakbiljetten. Nadere inlichtingen worden verstrekt dooi den Secretaris van het Hoogheemraadschap te Amersfoort, Langegiacht 17. M. van BEEK, Dijkgraaf. C. JANSSEN, Secretaris. De architect HERM. KROES zal voor re kening van den WelF.del ZeerGel. Heer J. W. JORISSF.N, arts te Amersfoort, op Za terdag 1 Maart 1902, 's morgens te 11 unr in het koffiehuis «Het Valkje" aldaar, Het bouwen van een HEERENHUIS aan de Muurhuizen tegenover de Kor tegracht te Amersfoort. Teekening en bestek liggen van Zaterdag 22 Februari a.8. af ter inzage in voornoemd koffiehuis en zijn dan verkrijgbaar fl.50 per stel ten kantore van den voornoemden architect. Aanwijzing wordt gehouden aan voormeld terrein op Dinsdag 25 Februari 1902, 's mor gens te 11 ntir. eener oude, groote Nederlandsche Levens verzekering-Maatschappij gratis aangeboden. Voor sterke uitbreiding vatbaar. Hulp en voorlichting van den inspecteur. Alleen een ijverig, solied P E B S O 0 N komt in aan merking. Brieven onder No. 5163 aan het Bureau der (oude) Amersfoortsche Courant, Kor- tegracht 9. Op een Engros-Magazijn hier ter stede wordt gevraagd een niet beneden de 15 jaar, tnet goede school kennis en handschrift, om in den handel te worden opgeleid. Zij die de moderne talen machtig zijn, genieten de voorkeur. Eigenhandig geschreven brieven onder motto «Leerling" Bureau (oude) Amers foortsche Courant, Kortegracbt 9. Voor eenige heeren wordt daartoe gele genheid aangeboden in gesloten huis. Brieven franco lelt. R. Bureau (oude) Amers foortsche Courant, Kortegracbt 9. Wie kan en wil mij voor enkele dagen ter leen geven den 29en Jaargang van „De Katholieke Illustratie", dan wel alleen het 25e nummer daarvan f FREDERIKS* Kortegracht.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2