Ueberbrettl Advertentiën. stuur gewend met de vragenof naar het oor deel van het hoofdbestuur niet eenige vermin dering mogelijk is van administratieve kosten der Maatschappij en of de algemeene secreteris behalve zijn tractement van f3000 ook gesteld wordt in het genot van vrije woning, zoo ja, of danrbij dan ook nog komen onderhoud, verlich ting, verwarming en schoonhoudenzoo niet, hoe het dan komt, dat tegenover de uitgaven voor het gebouw hoegenaamd geen inkomsten staan" op welke vragen door den algemeenen Secre taris dato 20 Mei daaraanvolgende geantwoord is en welk antwoord eindigt met de volgende meededceling „Er is inderdaad geen rechte verhouding tus- schen de administratiekosten der Maatschappij en het bedrag, dat jaarlijks besteed wordt aan haar eigenlijk werk. Dit staat in verband met het vaste secretariaat en de daaromtrent gelden de bepalingen. In geval het secretariaat vacant wordt, zal het overweging verdienen of het is in het belang dor Maatschappij,van het secreta riaat niet meer een hoofdbetrekking te maken, en in verband daarmede het eigen gebouw der Maatschappij te verkoopen." Hieruit blijkt, dat op de jaarwedden en toe lagen van de ambtenaren der Maatschappij, ten bedrage van meer dan föOOO, niet aanstonds be- bezuinigd zal kunnen worden door het vereen voudigen der administratie. Voorts zij aan het Hootdbestuur overgelaten te beoordeelen, of eenige beperking kan aange bracht worden in de uitgaven voor verlichting, verwarming, schoonhouden der lokalen, klein drukwerk, kantoorbehoeften en porto's, ten be drage van ruim f 1100 per jaar. Doch het gebouw te Amsterdam, dat aan ge wone en buitengewone onderhoudskosten ge middeld meer dan f1000 per jaar verslindt, cn voor een groot deel oorzaak moet zijn van de aanzienlijke jaarlijksohe uitgaaf van f'750 aan belastingen cn assurantiën, terwijl het geen gel delijke baten onder de middelen oplevert moet zonder twijfel een schudelijk bezit voor de Maatschappij genoemd worden. Want het kan moeilijk ontkend worden, dat de verkoop van het perceel niet alleen een groot dee' van laatstgenoemde uitgaven in de toekomst onnoodig zou maken, doch ook dat de opbrengst, rentegevend gemaakt, nieuwe middelen in het leven zou roepen zoodat wanneer tevens doel- trefiende vereenvoudigingen in de administratie worden ingevoerd, vermoedelijk een bedrag van drie vier duizend gulden vrij zoude val len, van welke som eene door het Hoofdbestuur voor te stellen billijke toelage voor lokaalhuur, bureaukosten, enz. kan toegekend worden en het overblijvende beschikbaar komen voor het doel der Maatschappij. Kapelaan Vincent Weeninck, uit Utrecht, hield Zondagavond voor de leden van het »Kruisverbond" en enkele genoodigden een boeiende en van groot oratorisch talent ge tuigende rede over bet drankmisbruik. Gedachtig aan de spreuk «de droppel holt den steen" en overtuigd, dat in den strijd tegen-den drankduivel, den grootsten vijand van het menschdom, ieder soldaat moet wezen, schetste spr. dien vernieler van zooveel geluk en welvaart op zijn tocht door de wereld, herinnerend aan de bekende schilderij in de «National Gallerie" te Ber lijn, welke deu tocht des doods voorstelt, die, ongevoelig voortschrijdend, met zijn klok allen zonder onderscheid oproept hem te volgen. Een schilder, die den tocht van den drank duivel in beeld bracht, zou een nog droe viger, nog ijzingwekkender tafereel moeten uitbeelden. Ongeveer in dezer voege: Vooraan gaat een wagen met een reus achtig vat waarop de tiran Alcohol in al zijn afzichtelijkheid troont, welke wagen begeleid wordt door een dansende, joelende, uitzinnige menigte. Daarachter volgt een nnat/.ienbare schare jonge en oude mannen en vrouwen, uit alle standenarmen en rijken, geleerden en oo geletterden, vorsten en bedelaars, geestelijken en godloochenaars, éen groote menigte ge- demoraliseerden alles loopt dooreen en schrijdt voort over de scherven van gebro ken tl esse hen, de ruïnes van levensgeluk, de bouwvallen \an bezittingen, enz. Krankzinnigheid en idiotisme, twist en drift, misdaad en zelfmoord, ongeloof en zedeloosheid vergezellen die allen, zeker dat de nu door den alcohol bedwelmden aan een hunner zal ten prooi vallen. En dit vluchtig gpschetste beeld blijft nog verre achter bij de werkelijkheid. Treedt de Ziekenhuizen en hospitalen bin nen en ziet hoe hier de vader ligt, aan de grootste droefenis ten prooi omdat hij beseft zijn gezin in diepe ellende te hebben gestort; hoe ginds de jongeling wiens haar reeds vergrijsd is, zijn vreeselijke zonde betreurt; hoe daar de delirium-lijder, niet lunger een menscb doch een dier gelijk, met allerlei phantesiëen worstelt zij allen zijn slacht offers van den alcohol. In Duitschland zijn in 1886 bijna 1300 per sonen aan delirium overledensedert is het aantal der lijders aan deze vreeselijke ziekte die bij iedereen bekend is, öok bij hem die geen enkel ander woord Latijn verstaat in weerwil van den vooruitgang der beschaving bijna verdubbeld. Of begeeft u naar de Rijkswerkinrichtin gen of de steeds in aantal toenemende Toe- vluchten voor dakloozen, de Armhuizen en andere instellingen van liefdadigheid en gaat ens na wie deze bevolken, enkel en allceu als gevolg van drankmisbruik. Engeland geeft 37 millioen per jaar uit aan politie en ju stitie benevens'25 millioen aan armverpleging en 3/4 van dat kapitaal verslinden zij, die door drankmisbruik alles verloren wat zij bezaten. Want geen kapitaal, geen erfenis is groot genoeg om het te kunnen volhouden tegen den drankduivel. We weten, dat voor 3/4 de gevangenissen worden gevuld ten gevolge van drankmis bruik, maar hoeveel blijft nog verborgen door vrouw en kinderen Waarlijk, als de tranen, door dezen geweend, samenvloeiden tot éen rivier, zo zouden een dijkbreuk ver oorzaken zóo geweldig als nog nimmer is aanschouwd. Want het kleine Nederland offert drie tonnen gouds per dag aan den drankduivel, ongerekend nog liet verlies aan tijd, loon en arbeidskracht, waardoor het volkomen nutteloos verspilde bedrag volgens mr. Goe man Borgesius gerustelijk te ramen is op 8 ton daags. En zie de gevolgen ook voor de kinderen. Bij koude en hitte, bij vreugde en droe fenis grijpt jong en oud naar de llesch. Is het niet een dure plicht, te redden wat nog te redden valt; is het niet hoognood- zakelijk dat men met alle kracht dezen vreeselijksten aller vijanden keert van het vaderlijk erf. Bijna eenstemmig haakt geheel Nederland naar de tijding, dat het perfide Albion Zuid- Al'rika zal hebben ontruimdvoor de nog oneindig pertider vijand, den geesel van volksgeluk en volkswelvaart, den vijand die »erger is dan pest, hongersnood en oorlog samen" heeft men in Nederland oor noch oog, ofschoon in den laatsten tijd eenige verbetering ten deze valt waar te nemen. Maar men heeft het in zijn macht, dien vreeselijken vijand te weerstaau, dien te verjagen. Eerst als men dat gedaan heeft, zal men met volle recht kunnen zingenDat vrije volk zijn wij. Arts Jorissen, Voorzitter van het «Kruis- verbond", dankte den spr. in eenige welge kozen woorden voor zijn hoogst indrukwek kende rede, die ongetwijfeld goede gevol gen zal hebben. De Chr. militaire reciteer- vereeniging Oefent U" hield Dinsdagavond in het ♦Mi litair tehuis" aan de Beekstraat een buiten ge v. one vergadering ter viering van haar 5-jarig bestaan. Terrein en weder dienende, zal het eerste elftal van de Amersfoortsche Voetbal-veree- niging »U. D. I.'' aanstaanden Zondagmiddag op het terrein aan den Leusderweg zich meten met haar zustervereeniging uit Woer den en daarmee den laatsten wedstrijd in dit seizoen spelen om het kampioenschap. Wij ontvingen het programma van het «Ori- ginal Secessions Ueberbrett'l" onder directie van de heeren Arth. Götz en Oscar von Fielitz, dat aanstaanden Woensdagavond ook in «Ami- citia" hier zal optreden. A us dem Repertoire wird allabendlich eine zwanglose Auswalil ge troffen", heet het daarop, zoodat nog niet rnet zekerheid kan gezegd, welke nummers ten beste zullen worden gegeven; veilig echter kan men aannemen, dat de groote succes nummers, zooals «Die Band" niet zullen wor den weggelaten. Door ile groote belangstelling is de entree op f 1.25 gesteld kunnen worden; 't is nu zaak, zich van plaatsen te voorzien, waartoe de gelegenheid óok reeds is opengesteld. Gisteren is aan de ondersteund wordende leden der «Kon. vereeniging van gepension- neei'de onderofficieren en minderengepen- sionneerd vóór de Wet van 4877, of aan hun weduwen in tegenwoordigheid van Eere leden en correspondenten door bet Bestuur weder uitgekeerd kunnen worden aan éen lid, gep. in den graad van onderofficier f40; aan twee leden, gep. beneden dien graad en ouder dan 70 jaar, ieder f35; aan een zoo danig lid, jonger dan 70 jaar, f30aan twee weduwen, die gehuwd waren tijdens hun mans in actieven dienst waren, ieder f25; en aan een weduwe, die huwde nadat haar echtgenoot den dienst met pensioen had ver laten, f 12.50. van het 5e regiment infanterie, heeft ver zocht in aanmerking te worden gebracht voor benoeming tot administrateur van een garnizoons-bakkerij of een garnizoens-ma- gazijn. Bij het vijfde Wapenfeest van den «Kon. Officiers Schennbond" werd o. a. de 4e prijs, een bronzen medaille, behaald in den perso- neelen wedstrijd degen door fourier Van der Schaaff, van liet 5e regiment infanterie. Opperwachtmeester A. van El, van hetl regiment vcld-artillerie hier. is afgekeurd voor den militairen dienst en voorgedragen voor pensioen. In net Hoofdbestuur van den te Utrecli opgeriebten «Nationalen Chi istelijken Bond van onderofficieren" zijn o.a. benoemd to* Voorzitter G. B. Beeflink, opzichter van for tificatiën tot Penningmeester J. Rens, adji dant onderofficier d.d. officier van het 1e r piment veld-artillerietot Commissaris H. Kaldewey, oud-onderofficier allen te Amers foort. De gasfabriek te Baarn, die met 1 Janu ari 1903 door de Gemeente wordt overge nomen, maakte in 15101 een zuivere winst van f 12 500, terwijl ook in dat jaar het gas verbruik weer met 10°/o toenam. Ervaring moge de beste leermeesteres zijn de goedkoopste is zij in den regel niet. De eindwedstrijd van het schiet-concours door de Schutterijkader-vereeniging «Broe derschap'" hier gehouden, heeft hedenavond in «De Arend" plaats. Tot slot wordt een wedstrijd voor donateurs gehouden. Bij Kon. besluit is bepaald, dat het beta len der soldij aan onderofficieren en minde ren niet meer mag plaats hebben op Zon dagen en algemeen erkende Christelijke feest dagen. Luitenant W. van Bakel, van het 5e regiment infanterie, die eerlang werkzaam wordt gesteld bij de Kon. Militaire Academie te Breda, wordt vóór zijn vertrek naar die in richting gedetacheerd naar Amsterdam waar hij een cursus in uitspraak zal volgen bij mevrouw IJbes-Speet. Adjudant W. A. Spits, werkzaam ten bureele van den kapitein-kwartiermeester Hel huwelijk van H. M. de Koningin heeft het gewone leven, zooals dat onder het bewind van de Koningin-Moeder werd ge volgd, niet in het minst veranderd, aldus lezen wij in «De Maasbode". De Koningin staat des zomers om 7, des winters om ?i/2 A 73/4 uur op, welke gewoonte ook door den Prins-Gemaal die echter soms zéér matineus is wordt gehuldigi" Te zamen ontbijt het paar in de zitkamer, naast de slaapkamer, waar eiken morgen om half negen 't ontbijt wordt klaar gezet, een voudig uit koffie, brood, kaas, koek en eieren bestaande. Hare Majesteit begeeft zich dan aan het Regeeringswerk. Al wat er voor Haar be zorgd werd, is gerangschikt in éen der kleine zalen op een tafel gelegd. Daarheen gaat Zij met den Prins. Een Hofdame en de particuliere Secretaris jhr. Van der Straal bevinden zich aldaar. l)e Koningin leest elk stuk alvorens Zij het teekent, of ter beschik king en doorzending aan den Secretaris geeft. Het menu voor den middag wordt in over leg met den Hofmaarschalk samengesteld en even na elf rijden de Majesteiten uit tot half een tenzij het slecht weer is, of een wandeling in den tain van het Paleis wordt gekozen. De lunch wordt om éen uur op gediend, altijd warm, met vier of vijf schotels, wijn en victoria water. 's Namiddags geeft H. M. weder geruimen tijd aan de Regeeringszaken, ontvangt gasten of Regeeringspersonen en gebruikt te vier uur thee. Daarna volgt gemeenlijk nog een rijtoer. Om half zeven volgt het diner, dat H. M. meestal met den Prins alleen gebruikt, vaak ook met de Hofhouding, en dat met veel zorg is bereid. Na het diner wordt koffie gedronken, waarbij likeuren worden gepresenteerd. De avond wordt met de Hofhouding door gebracht en om 10 uur begeven de Majestei ten zich naar Hunne particuliere vertrekken. Te 14 uur is de nachtrust in liet Paleis in getreden. Tegenover de Koninklijke slaapkamer heeft, in een klein vertrek, de dienstdoende kamer dienaar de wacht; bovendien heeft een lakei wacht wiens plicht 't is, geregeld in het Paleis de ronde te doen, drie malen per nacht, waarbij hij telkens op negen wacht- klokkcn het teeken van zijn aanwezigheid moet geven. De rust in het Paleis duurt tot het uur, H. M. den dag begint. Burgerlijke stand van Amersfoort. van 13 tot en met 19 Februari 1902. GEBOREN Johanna Roelina, d. van G. Visscher^en G. G. Hartman. Elisabeth Cor nelia, O. van J. Koeslagen en E. C. Peters. Johanna Rijnlje, d. van E. Vctkamp en C. P. Lansaat. Jacobus, z. van W. Hofland en II. van Putten. Johanna Poulina, d. van J. van der Voorde en A. Th. Groothoff. Pe- tronella Johanna Bernardina, d. van G. H. Rouwhorst en G. i\ A. Hendriks. Timo- theus Gijsbertus, z. van G. Verschuur enG. Dijkman. Everdina, d. van J. Bouwmeester f!1 z- van T. Broekman en M. Willigenburg. Andries Hermanus, z. van J. Meuk en J. de Zoete. Wilhelmina Susanna d. van W. C. van Rossum en G. Teer. Gerrit Hendrik z. van K. Smink en D. Bonhoff. ONDERTROUWD: J, van Keulen en J. E. de Ruiter. J. Wynands en M. J. vun 't Hoenderdaal. GETROUWDH. J. Loor en G. F. J.Schim mel. C. van Dorst en C. M. van Oven. OVERLEDEN Jan Johannes JosephusSlee king, 5 m. Catrina Elisahetha Meijer, 51 j. echtg, van H. Hendriksen.-Johannes Dommers- huizen, 72 j. echtg. van M. A. Aalders. Hendrik Johannes Buddiogh, 5 m. Johan nes Rosier, 76 j. echtg. van C. van Koawén- hoven. Herman Heinrich Mouthaan, 5 j. Adriana Johanna de Klein, 55 j. echtg. van W. van der Horst. Jacobus van Wage- ningen. 00 j. echtg. van H. Tameling. Gerredina Schaap, 76 j. echtg. van C. van van Hoogevest. Reinder Sakes Reindersma, 15 j Johanna van Suijlen, 80 j. ongeh. Judina Brandsen, 76 j. wed. van Ph. Vee- nendaal. Getrouwd FREDER1KA J. SCHIMMEL en HARKO J. LOOR die tevens hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Amersfoort i Utrecht 1 18 Februari 1902. De Heer en Mevrouw D. SCHIM MEL—Schuuring betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele bewij zen van belangstelling, bij het huwe lijk hunner Dochter ondervonden. Amersfoort, 18 Februari 1902. Getrouwd Jhr. E. W. van HOLTHE en J. M. L. NOORDENDORP, die, mede namens de wederzijdsche familie, hun dank betuigen voor de hartelijke bewij zen van belangstelling, bij de voltrekking van hun huwelijk ondervonden. 's-Gravenhage, 20 Febr. 1902. Getrouwd. Dr. M. M. WOLFF Arts en S. J. M. van LIER. 's-Heutogenhosch j 20 f b ly02 s-Gravenhage De Heer en Mevrouw dr. WOLFF- Van Lier betuigen, ook namens we derzijdsche familie, hunnen dank voor de bij hun huwelijk ondervonden be langstelling. Heden overleed, te Ameron- gen, onze Broeder en Behuwdbroe- der, de heer G. do RIDDER Gzn. J. W. CRUYFF De Ridder. R. CRUYFF. Amersfoort, 17 Febr. 1902. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. De Heer en Mevrouw De RID DERVan Hans wijk betuigen hu^. dank voor de bewijzen van belang stelling, ondervonden bij het overlij den van hunnen broeder en behuwd- broeder dr. J. HERMAN de RIDDER, te Rotterdam. Amersfoort, 20 Februari 1902. Wel is er dezen winter, in vergelijking van vorige jaren veel werk en wordt er be trekkelijk weinig koude geleden, maar toch is de kas van de vereeniging Lief dadigheid" uitgeput omdat er zooveel zieke werklieden en ouden van dagen, die niet meer in staat zijn om in hun onderhoud te voorzien, ondersteuning behoeven. De ondergeteekenden, uitmakende het Bestuur der vereeniging, uoodigen U daarom beleefd maar dringend uit, voor «Liefdadigheid" een geldelijke bijdrage te geven. mr. P. J. F. van VOORST VADER. A. M. KOLLEWIJN Nz. J. BOLK. H. J. CROOCKEWIT. A. M. TROMP van HOLST. Amersfoort, 12 Febr. 1902. HET BEROEMDE zal on WOENSDAG 2(5 FEBRUARI een enkele voorstelling geven in AM1C1TIA. Entree f 1.25 hij iiitcekoning, waarvoor gelijks 'Ie gelegenheid is opengesteld bjj n Kastelein van Amicitiubuiten inteeke- ning I" 1.50. Plaatsen te bespreken vanaf heden. Aanvang ACHT nor.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2