Binnenland. Ingezonden. aan uls Griffier bij een /Ier Kantongerechten in do Hoofdstad, wolk ambt hy in 1863 ver wisselde mot dat van Rechter in de Arron- dissements-rcchtbunk te Amersfoort. Rij de opheffing dier Rechtbank in 1877 werd de ontslapene benoemd tot Kanton rechter hier, uit welk ambt hom opzijn ver- took den 1 Mei 1896 eervol ontslag werd verleend. Zyn verdiensten werden door de Regeering erkend door zyn benoeming tot officier in de Orde van den Eikekroon. Ook in zijn ambteloos leven maakte mr. Crooekewit zich verdienstelijk als Re gent van het Sint Pietei's- en Rloklandsgast- nuis, Commissaris-correspondent der Kweek school voor de Zeevaart te Amsterdam, Bestuurslid der plaatselijke afdeelingen van hei «Utrechtscb Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde" en van «Mettray", enz. Zyn stoffelijk hulsel zal Woensdagmiddag om 1 uur worden ter aarde besteld op de oude Algemeene begraafplaats. Aan de Wintersw. Ct". werd ontleend een bericht, volgens hetwelk de Burgemeester van Dinxperloo een zijner Gerneentenaren erg hardhandig een antwoord had gegeven. Wij ontvingen daarna een schrijven waarin werd beweerd dut de Burgemeester onschul dig en do bezoeker de aanvaller was. En thans bereikt ons opnieuw een zeer uitvoerig schrijven, waarin wordt uiteenge zet, dat de Burgemeester de aanvallende par ty was, en dut door den betrokkene een klacht bij de Justitie is ingediend. Wy zullen thans afwachten wat een on partijdige, d. i. de rechterlijke macht, zal be slissen. Wel nemen we nota van de vol- Sende zinsnede, voorkomende in laatstbe- oelden brief: «Het zal steeds moeilijk blij ven, ook voor de rechterlijke macht, met zekerheid uit te maken, aan welke zyde liet onrecht is, aangezien voldoende onpartijdige getuigen ontbreken". Het is heden veertig jaar geleden, dat de grond weed aangekocht voor de Ned. Cen traal Spoorweg Maatschappij, waarvan het fedeelte tot de spoorbrug by Zwolle op Juli 1863 in gebruik werd genomen. Vóór dien tijd liep o. a. in 1862 de dili gence van Balïanche van Amersfoort naar Utrecht om 71/2, 10x/2 's ochtends en 's avonds om 6l/j naar Utrecht en vandaar naar hier terug om 7lla, l"/4, 4, 6 en 8 uur, terwyl in Juni Van Gend Loos een dili gence liet loopen, 's ochtends te 3.15 naar- en 's avonds om 10 uur uit Utrecht. De reis heen en terug kostte toen f 1.50. Thans loopen per dag 42 treinen alléén van en naar Utrecht, ...nu het te 's-Gravenliage gehouden vijfde Wapen feest van den «Kon. olliciers-scherm- bond" werden o.a. de volgende prijzen be haald: 6e prijs personeel sabel door luite nant P. Volbeda2c prjjs personeel sabel door sergeant-majoor P. de Jong3e prys pryswinnerswedstryd sabel sergeant J. C. Pommer; 3e prijs prijswirmerswedstrijd ge weer sergeant VV'. B. Verschuur4e prys pryswinnerswedstryd degen door fc ui'ier Van der SchaalT allen van liet 5e regiment infanterie. Het 5e regiment behaalde tevens den 3den prys korpswedstrijd geweer, waarbij uitkwamen sergeant-majoor De Jong, ser- geant Verschuur en t'ouiier Van der Schaad. Aan luitenant A. C. de Vos, van het 5e regiment infanterie, is een buitenlandsch verlof verleend gedurende de tijd van drie maanden. De bij het 5e regiment infanterie nieuw benoemde reserve-officieren J. II. W. Nico- Jn'i, li. vaa Logliem en W. de Vries zullen 1 Maart worden beëedigd en in functie ge steld. Bjj het 5e regiment infanterie zijn o.a. be vorderd tot sergeant-majoor administrateur de sergeant-majoor titulair J. C. Bruns, tot sergeant dienstdoend luitenant te velde de sergeant-onderwijzer H. Graunsma, tot ser geant- onderwijzer de fourier J. H. C. Spruit, tot fourier de sergeant M. Riegen en tot sergeant de korporaal H. L. Glindcrman. Onze stadgenoot de heer W. van der Knoy was voor pereeelen 1 en 4 met f2870 en f1790 minste inschryver by de doordeHol- lamlsche IJzeren Spoorweg Maatschuppy ge houden aanbesteding van onderhoudswerken op de lijn Amsterdam-Zutphen. Het bestuur der «Vereeniging tot ver fraaiing van Btarri en tot bevordering vun bet vreemdelingenverkeer" heeft besloten, ook dezen zomer weer concerten te doen geven Gelyk men weet, werd verleden jaar hier mee een proef genomen, die uitstekend is geslaagdde 24 concerten hebben samen, slechts een nadeelig slot van f50 opgeleverd. Ditmaal hoopt men op algemeene medewer king! in de eerste plaats var. pensionhouders en neringdoenden, die toch het meest he- lang hebben bij een druk bezoek van vreem delingen. Door de ondervinding geleerd, zal men dezen zomer wat minder concerten geven, maar het gehalte daarentegen nog verfaoogen. Als leden der commissie zijn benoemd de heeren W. C. C. Luske, J. D. van Dorp en J. Westerwoudt. Het proces van den beurtschipper tegen den tolgaarder van de Kembiug, dat voor de Rechtbank te Utrecht zal dienen, is ver daagd tot 3 September. Wat wi' hebben, achten we te gering; wat we zyn, te hoog. Bij het centrale Bureau voor de Statistiek zijn van ci-nige Gemeenten verbeterde opr gaven ingekomen omtrent de bevolking op 1 Januari 1901. Het cijfer voor de bevolking van het Rijk op 1 Januari 1901 wordt daardoor2 560300 mannen en vrouwen 2618810 totaal 5170128. Met het oog op de voorgenomen wijziging der Armenwet heeft Minister Kuyper thans maatregelen genomen om betere gegevens te krijgen voor de Armenstatistiek. Aun elk Armbestuur is thans een register gezonden, waarin de namen der bedeelden en de bijdrage die zy hebben ontvangen, kunnen worden aangeteekend. Het is zóo ingericht, dat aan 't einde des jaars «ie namen der bedeelden kunnen wor den afgescheurd, zoodat 't geheim der bedee ling geheel en al bewaard blijft en toch alle gegevens voor de jArmenstaiistiek aan het Gemeentbestuur kunnen worden ter hand gesteld, 't welk voor de verdere invulling «Ier tabellen moet zorg dragen. Het werk der Diaconieën is thans zeer vereenvoudigd. De tabellen die over 1901 moesten worden ingevuld, waren zóo ingewikkeld, dat ze by v. voor het platteland geheel onbruikbaar waren. In de «Hyginiësclie Bladen" dringt dr. A. Duparc er op aan, dat de Gemeentebesturen gebruik zullen maken van hun bevoegdheid om kinderen uit huizen waar mazelen heer- schen van de school te weren, op grond van liet feit, dat aan deze ziekte veel meer per sonen sterven dan aan typhus, pokken, rood vonk, diphtheric en andere zeer gevreesde besmettelijke ziekten. In de 10 jaren 1890 1000 bedroeg het aantal sterfgevallen aan mazelen 7553, tegen 1003 aan pokken, 2941 aan typhus, 3019 aan roodvonk, en 5862 aan diphtheric. Door het Hoofdbestuur der «Ned. Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst" is een commissie benoemd om een onder zoek in te stellen naar mogelijke schadelijke gevolgen der vaccinatie. Bedoelde commissie, bestaande uit de heeren 13. J. Stokvis, te Amsterdam, S. R. Hermanides, te Gelder- malsem, J. Idsinga, te Amsterdam, L. Th. van Kleef, te Maastricht en C. Dekker, te Bodegraven, heeft zich tot alle geneesheeren in Nederland gewend met de vraag: «Zijn door u in uwe praktijk schadelijke gevolgen der vaccinatie waargenomen 7" De antwoorden worden bij de commissie ingewacht vóór 1 Maart a.s. De commissie vraagt met te meer klom om een antwoord, nu in den Jlaatsten tyd op deti voor liet lichaam nadeeligen invloed der vaccinatie is gewezen en de stryd tegen haar dus is overgebracht op medisch gebied. Het Bestuur van den «Bond ter verkrij ging van een wettelijke regeling van den rechtstoestand der burgerlijke ambtenaren" deelt mede, dat het in de algemeene verga dering uitgesproken denkbeeld om een maand blad te doen verschijnen, wegens daaraan ver bonden geldelijke bezwaren niet voor uilvoe ring vatbaar is. Het heeft toen getracht, een correspondentieblad te verspreiden, maar het bleek zeer moeilijk den inhoud daarvan ter kennis te doen komen van de leden der aan gesloten vereenigingen. Maar al is nu een kostelooze verspreiding van een maandblad niet uitvoerbaar, liet is daarom toch aan het Bestuur gelukt, een uitgever te vinden die een maandblad wil uitgeven voor 25 cent per jaar als het aantal abonné's 50!'0 bedraagt en voor 50 cent indien het aantal daar be neden blijft. Op deze wjjze hoopt men nu velen de be- teekenis eener wettelijke regeling van hun rechtstoestand beter te leeren te beseffen en hen nok in te lichten omtrent de wijze waar op in liet buitenland dit onderwerp is gere geld en hij ons geregeld zou kunnen worden. Het Hoofdbestuur van de «Kon. Vereeni ging van gepensionncerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsehe leger", (onderstand aan militairen, gepensionneerd vóór de Wet van 1877) heeft een nader adres aan «Ie Tweede Kamer gezonden tot toelichting van zijn adres van December j. I. Het zegt, na deze toelichting te vertrouwen, dat uit den boezem der Tweede Kamer stemmen zullen opgaan om voor ,e nog in leven zijnde oud-gepensionneerden eenige lotsverbeteringen en tegemoetkoming aan hnn billijke grieven in het leven te roepen en dat met groote meerderheid een amen dement zal worden aangenomen, waarbij de Minister uitgenoodigd wordt, een of ander voorstel op dit punt te doen, aan welke uitnoo figing deze Minister zeker wel gaarne zal willen gehoor geven. i Bij Koninklijk Besluit »an 31 Januari II. is bepaald dat. met ingang 1 Januari j. I-, bij overlijden van een gehuwden onderolli- cier, korporaal of soldaat, op den dag van overlijden, ten behoeve van zijn gezin een geldelijke vergoeding te goed zal worden gedaan ten bedrage van vivreen adjudant- onderofficier f65, voor een «orgoant-majoor of opperwachtmeester 1 tv. voor een onder officier f50, voor een_ korporaal t4t, voor een minder militair 135. Tevens is daarbij bepaald, dal indien de overleden militair in een voor Rijksrekening gehuurde woning is gehuisvest geweest,aan het gezin tot en met den laatste» dag van de maand volgende op die waarin het over lijden plaats heeft gehad de gelegenheid moet worden gegeven, in die woning te blijven wonen. Het mag een verblijdend verschijnsel heeten, dat de «Volksbond, Vereeniging te gen drankmisbruik" alom in ons land in ledental toeneemt. In anderhalf j »ar tijds zijn meer dan 5U0Ü nieuwe leden toegetreden. De Minister van Oorlog, brengt ter ken nis van belanghebbenden 1. Hier te lande zal in de maanden Juli en Augustus en zoo noodig, in de eeiste dagen van September e. k. examen worden gehouden voor toelating van jongelieden als cadet bij da Koninklijke Militaire Academie te I reda, geregeld on de grondslag der Wet van 21 Juli 1890 (Staatsblad no. 120). 2 Voor dit examen worden opengesteld 104 plaatsen, verdeeld als volgt I. Ten behoeve van de Cadettenschool A. Bij liet leger hier te lande: 8 voor de infanterie, 1 voor de cavalerie, 5 voor de artillerie en 2 voor de genie. B. Rij het leger in Nederlandsch-lndië 21 voor de infanterie, 1 voor de cavalerie, 6 voor de artillerie en 3 voor de genie. II. Ten behoeve van de adspirunten, be doeld bij sub II van art. 25 der vorenver- melde wet A. Bij het leger hier te lande: 22 rooi de infanterie, 2 voor de cavalerie, 17 voor de artillerie en 4 voor de genie. B. Bij het leger in Nederlandselt-Indië 6 voor de infanterie, 4 voor de artillerie en 2 voor de genie. Nadere bijzonderheden omtrent aangilte en exumen-eisch zijn vermeld in de «Staats courant" No. 44; dat voor het in de maanden Juli en Augustus c. k. hier te lande tc hou len examen voor toelating tot den Hoofdcursus, ter opleiding van onderofficieren voor den rang van tweede-luitenant der infanterie en van tweede-luitenant-kwartiermeester, res pectievelijk voor den dienst hier te lande en voor den dienst in Nederlandsch-lndië de volgende aantallen plaatsen worden open gesteld I. Voor het leger hier te lande: infan terie 22 administratie 1 II. voor het leger in Nederlandsch-lndië infanterie 12; administratie 5; dat hier te lande in de maanden Juli en Augustus e. k. een examen zal worden ge houden voor toelating van jongelieden als cadet bij de Cadettenschool te Alkmaar. Voor dit examen worden opengesteld a. 35 plaatsen voor jongelieden met be stemming om te worden opgeleid voor den dienst hier te lande b. 25 plaatsen voor jongelieden met be stemming om te worden opgeleid voor den dienst in Nederlandsch-lndië. Ook van dit examen bevat de «Staatscou rant No. 44" nadere bijzonderheden. In het «Bat. Nbl." lezen wij, dat eenige artsen van het Amerikaansehe leger een eigenaardig rapport hebben gepubliceerd over den invloed van kleuren op muggen. Mug gen worden door verschillende kleuren ver schillend aangetrokken. Men heeft doozen van verschillende kleur en grootte gemaakt, en opgelet, welke invloed zij op do muggen hadden. Blauw trok het meest aan, 108 muggen; daarna kwamen bruin en donkerrood; liet wit trok slechts twee muggen, en het geel scheen ze bepaald af te stooten. De eerste practische toepassing van deze onderzoekin gen is, dat de Amerikaansehe troepen in streken waar veel muggen zijn, en deze ook veel koorts verspreiden, tuin blauwe uniform voor een gele zullen verruilen. Ook in ons land zou van deze ontdekking wellicht voordeel zijn te trekken in het be- lang der volksgezondheid. Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij vnn geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven Stadgenootcn I De schaalcollecte voordo ongelukkige vrou wen en kinderen in de kampen in Zuid- Afrika heeft tot nu toe opgebracht f888.46 eenige giften worden nog ingewacht. Intusschen orizen liiu-belyken dank daar voor aan de ingezetenerf dezer stede en niet minder aan de jongedames die zich met zooveel lust en jjver van hare taak gekwe ten hebben. liet comité «Alcmaria' zond zyn eerste geld, ten bedrage van f240, op 7 Septem ber aan Irene-kamp cn kreeg 26 October bericht van ontvangst. Don dag daarop ver zond het comité aan 10 verschillende kam pen bedragen van f 1520—25 elk. De uiterste voorzichtigheid wordt betracht en er wordt steeds gezonden in overleg rnet de anderen Vrouwen-comité 's. De kwitanties van de Bank te Pretoria en te Johannesburg benevens de brieven der kampbezorgers ge tuigen van de goede overkomst van 't ge zondene. Nog zijn er zendingen gedaan in November 2 maal, in December 3 maal, in Januari 3 maal, waarvan alle kwitanties ge zien zyn door tie linancieele commissie van «Alcmaria." Behalve geld werd in Januari een bezen ding stukgoederen, levensmiddelen, enz. verzonden naar de Transvaalsche kampen begin Maart stelt men zich voor een der gelijke bezending naar Natal te zenden, daarna naar Oranje-Vrijstaat en Kaap-kolonie. Waar ongeveer 100 Gemeenten hier te lande hare gitten zonden, is't een voldoe ning. dat Amersfoort ook een flink bedrag heeft bij elkaar gebracht. Het Sub-comité, Mevrouw BARCHMAN WUYTIERS—Makten». Mevrouw Van BI.ARICUM— Reuskb. Mevrouw BLOY8 van TRESLONG—Jongsma. Mejuffrouw CF.LOSSE. Mevrouw HOOYKAAS-Fabek. Mevrouw ROLANDU8 HAGEDOORN—Schutte. Mevrouw TROMP van HOLST-HaRTOU Heyb. Mevr. Van VOORST VADER—Schout Velthuis Amersfoort. 2'i, Februari 1902. RECLAMES. 1—5 repels (1.25; elke regel mee- f0.25. De twee Talismannen. De Czaar Alexandre ping door, voorzooniet dweep zuchtig dan toch erg godsdienstig te zijnhoe het ook zij, had hy een groot vertrouwen in rehquien. Hij droeg voortdurend aan den vinger een gouden ring welk een zeer klein stukje van het ware Kruis bevatte. Dit kostbare kleinood maakte vroeger tyd een deel uit der schatten val) het Vatikaan en was aan ren zijner voorouders wegens diplomatieke re denen aangeboden geworden. Men kan zich den ken welke waarde de Czaar hechtte aan het bezit aan deze reliquie door het volgend feil. Gedurende een reis die deze vorst maakte om zich naar Moskou te begeven, weinige jaren voor zijn dood, bemerkte hij dat hij de ring in kwestie ver geten had. Onmiddellijk werd er last gegeven de trein to doen stoppen en een vertrouwd persoon werd per speciale trein naar St. Petersburg gezon den teu einde het onschatbare kleinood te halen. Slechts na den terugkomst van dien persoon, toen de Czaar de talisman aan zijn ringvinger gestoken had, kon de troin de reis voortzetten, welke talis- inati hem geen oogenblik meer verliet. De lieer P. SME1NK, volgens portret. Een ander persoon, zekerlijk in verre niet een zoo belangrijk persoon is als de held van bet feit, dat wij zoo even verhaalden, heeft ook zyn talis man, waaraan hij eene groote waarde hecht, alhoe wel dezelve geen stukje van het ware kruis bevat. De heer Smeink, No. 3, Verbindingslaan teBussuni, is onze tweede persoonhij schreef ons dat hij se dert veertien vijftien jaren met hevige hoofdpijn gesukkeld heeft en zelfs zoo erg, dat hij het gering ste voedsel niet in de maag kon houden; alles heb ik geprobeerd doch niets mocht baten, tot dat ik eindelijk besloot tot het gebruik der zoo geroemde Pink pillen van dr. Williams over te gaan, en wer kelijk na het gebruik van drie doozeu ben ik ge heel en al genezen. U kunt mijn schrijven gerust bekend maken, want ik ben werkelijk van hunne werkdadigheid overtuigd en raadt ze een ieder aan die lijdt zoo als ik geleden heb. De lezer zal wel begrijpen, dat onze correspondent wel gelyk had zoo'n groot vertrouwen in de werk dadigheid van zijD talisman te hebben. De Pink pillen zyn ontegenzeglijk een onovertreffeljjk genees middel in dergelijke gevallen, want zij herstellen en verrijken het bloed en veroorlooven aldus het or- ganismns zich van de aandoeningen te bevrijden die het aangetast hebben en bet terugkomen te voor komen. Prijs f 1.75 de doos, f9.— per 6 doozen. Verkrijg- buar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofdde- poibouder voor Nederland, en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Wko, dro gist, Langestraat 107 te Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat 90 te Hilversum. Wacht U evenwel voor de namaaksels, verschaft u de echte Pink Pillen alleen bij den heer Snabilié te Rotterdam of by de depothouders die onder de attesten in de couranten zyn aangegeven. Alle an dere personen verknopen goedkoopere zoogenaamde Pink Pillen, zulks is slechts om het publiek te be driegen. Onze verslaggever vernam «p verschillende plaatsen in Nederland hoe de personen er ingeloo- pen zijn cn hoegenaamd niet de minste uitwerking dezer nagemaakte Piok Pillen ondervonden hadden omioodig (e zegge», dat deze personen spoedig met het gebruik der echte Pink Pillen weder zijn be- gonneti. Het namaaksel der Pink Pil- len heeft nog nooit iemand ge- V^jr* Afbeelding dor doos: TTtn 1S#y

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2