Donderdag 27 Februari 1902. No. 5166. 51e Jaargang. Stadsnieuws. AMERSFOORTSGHE COURAIT. FIRMA. A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Vonderdagavond Abonnement per IJ maanden /"l.—; franco per post f 1.15. Advertentiën 1regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentiën van buiten do stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Tciephoon 19. Da D. Pont, Ev. Luthersch predikant te Leeu warden, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij do godsdienstoefening in de Luthersche kerk hier. In de Remonstrantsche kerk iB te half tien weer godsdienstoefening voor jongelieden vnn 9 tot 14 jaar, terwijl oiu elf uur de gewone dienst aanvangt. Maandagavond te 7 uur zal dr. J. Sehryver, Ned. Hervormd predikant te schiedam, in de Sint Joris-kerk hier de Feestrede uitspreken voor den „Chr. Nationalon Werktoans Bond". „Chómenichie, wat het 'tgewanid" zou dejuf- frouw uit de 3e Egelantiersdwarsstraat gezegd hebben als ze hier de Raadsvergadering van Dinsdagmiddag had bijgewoond. En 't heeft dan ook gestoven, en bard ook. Maar we zijn nu eenmaal niet in Amsterdam en moeten dus ons Raadsoverzicht weer op gansch andere wijze geven dan we daar zouden kunnen doen. De vergadering, die te 1.45 aanving, werd gepresideerd door den Burgemeester, jhr. J. W. A. Barchman Wuijtiers, en bijgewoond door 16 leden en den Secretaris; de heer Veis Heijn was afwezig met kennisgeving. Na het ongewijzigd vaststellen der notulen van de zitting van 21 januari deelde de Voor zitter mede, dat ingekomen waB het Rapport van het woningonderzoek in deze Gemeente, welk rapport in druk zal worden verspreid on der de leden. De heer Gerritsen vroeg of het ook tegen zeer billijken prijs kon verkrijgbaar gesteld worden voor belanghebbenden, hetgeen spr. B. en VV. zeer aanbeval. De Voorzitter antwoordde, dat het voor nemen daartoe inderdaad bestaat. Verder bleken ingekomenbeschikkingen van Gedeputeerde Staten omtrent aanslagen in de plaatselijke Inkomstenbelasting gedeponeerd ter Secretarieomtrent het 3e suppletoir kohier dier belasting,dienst 1901voor kennisgeving; omtrent het onderhandscb verhuren van terrein aan J. de Gooijer voor kennisgevingde re kening der Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1901 te behandelen bij de Gemeen te- begrooting; een adres van Maria 8i.holten, we duwe van den oud-agent van politin J. Vos, houdende verzoek om een jaarlijksehe gratificatie in handen van B. en \V. om prai-advies; de rekening der Commissie tot wering van school verzuim over 1901 ter Secretarieeen mede- deeling van B. en VV. dat de heer J. L. H. de Jong Schouwenburg is benoemd tot ndjunct- Gemcente-archivaris. voor kennisgevingen een verzoek om booger loon voor de losse werk lieden bij do sneenwopruiraing in handen van B. en W. ter afdoening. Aan de orde kwam nu een voorstel van B. en W. tot instelling van wekelijksche rundvee markten op Dinsdag. Gelijk bekend, deed de plaatselijke afdeeling van het „Utrechtsoh genootschap voor Land bouw on Kruidkunde" hot verzoek, in hoofd zaak omdat het rundvee, dat Vrijdags hier on verkocht blijft, niet 's Zaterdags in behoorlijke conditio op de veemarkt te Utrecht kan worden te koop gesteld. In hun praj-advies deden B. en W. uitkomen, dat zelfs een premie-stelsel, de in 1867 inge stelde Vrijilagsche veemarkten heeft doen mis lukken. Thans wordt veelal op stal gekocht, zoodat de veehouders door de geringe concur rentie kleine prijzen maken. De markt voor varkens on schapen blijft op Vrjjdag gehandhaafd. De Kamer van Koophandel adviseerde om de proef met de Dinadagsche markt te nemen, doch vreest dat weinig resultaat zal verkregen worden èn wegens afwezigheid van buitenlandsche kooplieden èn door tegenwerking van de talrijke veekoopers hier on in den omtrek, die liever op stal koopen. Ook vreest zij, dat de boer niet tweemaal per week uit zjjn bezigheden en naar de stad zal gaan. Het voorstel werd aangenomen z. d. of h. st. Aan de orde kwam nu een voorstel van B. en W. om geen gebruik te maken van de be paling van art. 29 dor Gezondheidswet, d. i. om aan de plaatselijke Gezondheidscommissie niet op te dragen den werkkring van de in die wet aangewezen commissie. Mr. Heyligers vroeg wanneer die wet in werking treedt en nadat de Voorzitter hem had geantwoord, dat zulks nog niet bekend is, word ook dit voorstol z. d. of h. st. aangenomen. Aan de orde kwam nu een voorstel van B. en W. tot wijziging van het Raadsbesluit van 1 Juli 1901 in zake overneming van wegen op het terrein „Knoesthof". Nadat de Voorzitter had meegedeeld, dat een der wegen vervalt en do kosten duardoor f4441 minder worden, werd ook dit voorstel z. d. of h. st. aangenomen. Aan de orde kwum nu een voorrBtel van B. en W. tot overneming vun een weg uitkomende op den Ouden Soesterweg (ook genaumd Punten burgerlaan) van de Naamlooze Vennootschap" „Ons Belang". De heer Van Esvold zeide uit de stukken gezien te hebben, dat de weg 8 M. breed zal worden; is dat met de trottoirs, vroeg spr. De heer Visser, Wethouder van openbare werken, antwoordde, dat de weg doodloopt en dus voldoende breed is en dat er twee voetpuden met kop(?) komen en dat de weg inderdaad vol doende zal zijn. De heer Van Esveld wilde zieh na deze verklaring er bjijieerleggen. Den heer Van Eek was uit de bij het voorstel gevoegde schetskaartje niet juist geble ken waar de weg zal komen. De heer Visser zeide, dat het 't laatste per ceel aan den Puntenburgerweg is, van de Ge meente uitgaande. Daar komt de straat. (Volkomen helder is 'tons niet; doch zóo werd 't gezegd, althans op de publieke tri bune verstaan). Het voorstel werd hierna z. h. st. aangenomen Aan de orde kwam nu een voorstel van B. en W. tot wijziging van het Raadsbesluit van 1 Juli 1901 in zake overneming der Aldegondc- straat. Nadat de Voorzitter had meegedeeld, dat deze straat door de firma Van Achterbergh Van 't Hoff is gerioleerd en beklinkerd, werd ook dit voorstel z. d. of h. at. aangenomen. Aan de orde kwam nu een voorstel van B. en W. tot overneming van de verlengde Pieter Both-straat. Nadat de Voorzitter had meegedeeld, dat het plan voor die straat reeds werd gemaakt vóór do invoering der nieuwe Verordening, wen! z. d. ot h. st. besloten haar over to nemen met toepassing der bepalingen van de oude Voror- dening. Aan de orde kwam nu een voorstel van B. en W. inzake de Verordening houdende wijzi ging der Verordening tot regeling van het aan tal openbare scholen voor Lager onderwijs, enz. en de bezoldiging van het personeel. Nadat de Voorzitter had meegedeeld,dut het bezwaar van Gedeputeerde Staten voorna melijk geldt, dat de jaarwedde voor de bezitters der verplichte hoofd-acte niet hoogor is dan voor hen die een niet-verplichte hoofd-acte be zitten, doch dat alsnog zal verzacht worden de Verordening goed te keuren, werd ook dit voor stel z. d. of h. st. aangenomen. Tot onderwijzer aan de Jongensschool le soort werd in de vacature-Kraan met 13 stemmen benoemd de heer A. H. Aardema, te Epede heer L. C. van Bellen, te Diemen, verwierf 2 stemmen, do hoer J. Versteeg, te Ernst, 1 stom. Aan mej. W. AkkermanBakkor, onderwij zeres nan de openbare Lagere school 3e soort Beekstraat, wera vervolgens z. d. of h. st. een verlof toegestaan gedurende den tijd vnn drie maanden. Na deze windstilte stak de storm op. Punt 10 van den Beschrijvingsbrief was een voorstel om over te gaan tot invoering van munt-gasmeters zoodra 2ich honderd afnemers zich daarvoor zullen hebben aangemeld. De Gas-coimnissie had gunstig geadviseerd mits voldoende deelneming werd gewaarborgd door 100 aanvragen. Immers iedere aunsluiting kost omstreeks f60; de prijs voor kook-, zoowel als lichtgas zou moeten gesteld op 8 cent, ter wijl dan worden verstrekt 25 Meter binnenlei ding, 1 harplamp en 2 kookslellen, dan wel 2 harplanipen en 1 dubbel kooktoestel. De heer Gerritsen verklaarde voorstel en advieB met genoegen gezien te hebben, doch be treurde het, dat men wil wachten tot 100 aan vragen zijn ingekomen. Als men eenmaal de gunstige uitwerking heeft gezien, zal de invoe ring navolging vinden. In geen enkele plaats waar het stelsel der munt-raeters is ingevoerd, rendeert het niet. De minderbevoorrechten.die men hier wil te hulp komen, sluiten zich niet zoo gemakkelijk aan en spr. zou daarom wen- schen, dat de bepaling der honderd werd ver zacht of nog liever uitgelioht. De heer Van Eek zou wenschen, dat men gedrukte aanvragen rondzond, waardoor in kor ten tijd de zaak haar beslag kon krijgen. De heer Gerritsen vraagt nu den Wet houder van openbare werken of deze zijn mee ning wil doen kennen. De heer Visser antwoordt, dat de Gas-com- miasie maar niet in 't wilde rapporteerde. Elke aansluiting kost omstreeks fÖO, doch bovendien worden de exploitatie-kosten verhoogd omdat men o. a. twee ambtenaren meer moot aan stellen, (en voor de controle en het ophalon dor geldstukken en (en voor de reparation, 't Is echter niet do bedoeling dat juist 100 personen zich moeten aanmeldenals 40 of 50 zich aan geven, kan do Gas-com missie mot een nieuw voorstel bij den Raad komen om do proef te wagen. De Gemeente mag echter geen verlies lijden op de exploitatie. Spr. knn meedoelen, dut zich reeds 2 nebben aangemeld. De heer Gerritsen zal na het gehoordo thans een voorstel maken van hetgeen hij zoo even als wensch uitsprak. Als éen schaap over do brug is, volgen er meer; cr zijn er zelfs reeds twee. 't Is een uitgemaakte zaak, dat de munt-gasmeters rendeeren. De bevolking hier kent ze nog niet en men moet haar helpen ze te leeren waardeeren. Spr. stelt nu voor, hot aantal 100 achterwege te laten. De lieer Van Esveld is aan 'twankelen gebracht. Do Gas-oommissie noemde eerst 100, en nu zejtt do Wethouder dat hij 'tmet 50 6ok al zou willen beproeven. Spr. verzoekt nadere uitleg hiorovcr. De hmr K 1 e b c r meent, dat het voorstel- Gerritsen gemakkelijk achterwege kan blfiven. By de Gas-commissie, van welke spr. lid is, staat het volstrekt niet vast, dat do belangstel ling zoo groot zal zijn als de heer Gerritsen decreteert en uit dien hoofde durfde zij om de groote koBten zoo maar niet te adviseroen. Eu als de heer Gerritsen er zoo zeker van is, dat de ver langde 100 zich zoo spoedig zich zullen aanmel den, dan heeft zijn voorstel in 't geheel geen reden van bostaun on knn het gerust achterwege blijven. Do hoor Gerritsen wil do invoering tout prix spr. durft dat niet aan en zal dan ook togen zulk voorstel stemmen. Wethouder Visser verklaarde, dat 100 do minimum-aansluiting is waarbij de kosten ge dekt worden, doch dat hij 40 50 wel ecu J voorstel zou kunnen gedaan worden om het ma terieel aan te schaffen, om, zoodra hut aantal tot 70 is gestegen, een voorstel te dooii tot in- j voering. Do hoer Gerritsen concludeort uit het ge sprokene, dat de Gas-commissie in deze niet een- i stemmig is; immers do heeren Visser en Kle- her zijn van volmaakt tegenovergesteld gevoe len. Het verbaast spr. dut de heer Klebur, nog wel Voorzitter der Kamer van Koophandel, niet een jaar of anderhalf vooruitziet en du zaak niet j aandurft. Van de zuinigheid van den Wethou der van openbare werken is spr. ten volle over tuigd, maar een handelsman moest wat meer durf hebben, vooral waar deze znak overal el ders uitstekend rendeert. Do hoor K1 e b o r zegt, dat nu de heer Ger ritsen hem cr bijhaalt als Voorzitter van de Kamer van Koophandel, hij hem moet wijzen op inconsequentie, iets wat gelukkig niet dik wijls den heer Gerritsen overkomt. De heer Van Esveld meent, dat men met 50 ook wel de proef kan wagon en maakt hier een voorstol vanspr. vraagt tevens vooral ruime publiciteit. Het voorstel-Gerritsen (onbeperkt) wordt, door mr. Hoyligers ondersteund, nu m stemming ge bracht en verworpen met 12 tegen 4 stemmen (vóór do heerenmr. Heyligers. mr. Prikken, Tromp van Holst en do voorsteller). Do heer Plomp vraagt of ook uitbreiding van personeel noodig is als men begint met een beperkt aantal munt-meters. Wethouder Visser antwoordt dat aan hot personeel dor Gasfabriek niet dit meerdere werk kan worden opgedragen. Het voorstel-Van Esveld (50 aansluitingen) wordt nu in stemming gebracht en aangenomen met 10 tcgon 6 steraraon (togendo leden der Gas-commissie en Wethouder Celosse). Aan de orde kwam nu de motie door don heer Gerritsen in de vergadering van 80 October 1901 voorgesteld en luidende: De Raad, van oordeel, dat het gewenscht is, over te gaan tot bet drie- inplaats van het twee-ploegenstelsel bij do Gasfabriek, draagt B. en W. op, in dien zin voorstellen te doen. De Gas-commissie had geadviseerd hot 3-ploe- gonstel in te voeren zoodra tncor dan 64 retorten, dat wil zoggen meer dan 2 ovens, moeten ge stookt worden. Zij refereerde zich aan het volgend rapport Do Direotour dor Gemeente-gasfabriek alhier hooft de rur Uwe commissie do volgende beschouwingen modo lo dooleu omtrent bet invoeren van eon 3-ploo- genstelsel by de stokers aan do gasfabriek. Al is in enkoio gasfabrieken in ons land het h-ploegonstelael voor do stokers ingevoerd, tilt is voor de Getneonla Amersfoort volstrekt geen redeu om ook in lutre gasfabriek dut stelsel in te voeren, te meer duur de regeling der werkzaamheden hier geheel anders is dun in de meeste andere gasfabrieken In ons land. W»»r in uudore gasfabrieken tlo steenkolen, na dat deze met do schop in de lade xgti gebracht, tor gezamenlijk gewicht vun 175 Kilo, door de stoker* tn de retorten moeten Worden gedragen, heeft dit in do gasfabriek alhier plaats door middel van oen hangspoor, waaraan de lade met kolen is opgehan gen, rood it du stokers niet tuner kracht hebbon aan te wenden dan noodig is om do kolen met tlo scbop in de hide to werpen; eenmaal daarin gebracht, *«r- eischt hot een lichte krachtsinspanning om do ko len lungs tien hangbaan tot in do rotorton to bron- gou, hetgeon nog meur op don voorgrond troodi, wanneer men bedenkt, dat juist hot vorrioiiten van zwaren arbeid vóór hot vuur hot moest vermoeiend on afmnltoud is. Deze manier van werken hooft bovendien dit voor- dool, dat de kolen door éénmaal verwerken, diroot uit do koionloods in do rotorton worden gebracht, terwyl in andere fabrieken oorst do kolon uit do loods iu de stokerij worden gereden, om daar op- nieuw opgeschept en in do Indo tot in do retorten god ragen te worden. By do tegenwoordige gasproduotio kan dan ook een ploeg van 8 stoker* in oen half uur 6 rntorten trekken en laden eu hebben dauruii nog oen half uur noodig voor bet opruimen dor cokes on hot ann- vegun der vloer, waarna zy oen uur rivt kunnen ne- mon in do daarvoor bestemde suhaftknraor. Dose wurkzuuuihedon worden otn te twee uur herhaald, zoodal ua een uur werken ook den uur rust verkre gen wordt on in de 12 uur aldus 6 X 6 is 36 retor ten zonder buitengewone krachtsinspanning door dri« stokers kunnen worden bediend. In eeu etmaal van 24 uren wordt derhalve floor icde- ren stoker ze* uren gewerkt niet con rusttijd van zes uren. Dut du stoker* den vorigen winter moeilijke da gen hebben dooi gebracht, iag nog in do onbekend heid met hunne wcrkiaamhuilnti en het niet goed opvolgeu dor hun gegeven orders, zoodat zij da vu ren verwaarloosden en bjl het bezit van slechts éen gashouder de verloren distillatie-warmte door over matig werken moest worden ingehaald, wal weder verstopte klimpijpen en de daaraan vorboudon ou- aungeunme werkzaamheden ten gevolge had. In do zouiermuunden, wanneer gedurende biina 4 maanden in do gasproductie kun worden voorzien door hat budiunuii vun 32 retorten por etmaal, wor den door een ploeg van 2 man in 12 uren 16 retor ten bewerktde werkkrachten weer gelijkstellende mot '"/i Is 12 retorten voor 1 man in 6 uren of 1 retort voor 1 man in uur, wordt dit voor do zo- mcrplncg van 2 man, por mail X 'It '8 4 uur werken en blijft er 8 uur voor rust over, golyk aan ook in den zotner van 11)01 is gewerkt. By invoeren van het drie-ploegenslelsvl zullen de werkzaamheden van 2 ploegen ieder van man, verdoold kunnen worden in 3 ploegen van 2 mun waarbij, zooals reeds gezegd, per ploeg in 6 uur 7'/» of 24 retorten kuutieu worden bewerkt, waarbij dan nog een rustlyd van 2 uren overblijft. Hoewel by deze werkverdeeling 2 man in 8 uren slechts 24 retorten bedienen, xyn deze werkzaamhe den voor ben veel vermoeiender, dan wanneer door 3 man in 12 uren .'Itl retorten worden bediend, tor- wijl iu beide gevallen het zelfde werk wordt ver richt en dus ook gelijk loon kan worden verdiend. Otn verschillende redenen wegens den aard van hel bedrijf on voor de Veiligheid is het niet raad zaam, minder dan 2 stokers golyk te doen werken en zonden dus h(j invoering van hot drie-ploegen- stelsel in don zomer de werkzaamheden over 6 man verdeeld moeten blyven, waardoor voor 1 man het werk kan worden verricht in X V» is 2 uur met C'|j uur rusttijd, voorwaar oen goede gelegen heid otu luie raenschou to krijgen, hetgeen toch ze ker de bedoeliug niet zal zjjn van het invoeren van het drio-ploogenateWol. Wanneer do zomer productie eenmaal geworden Sa wat thans do wiDterprodueiie is, zou uit het oog punt van goede werkverdeeling dc invoering van liet drie-ploogenstelsel le verdedigen x.jn ttiaii» kan het, tuul inachtneming van een behoorlijke cxploi- talie der gasfabriek, niet worden aanbevolen. Nog dient opgemerkt, dat liet invoeren van hut drie-plon- genalulael zijnen Invloed heeft op den Zotidugrusten wel in dier vooge, dat de drie ploegen elkaar allot- sun voor do verwisseling vun tuorgeu-, middag- en nachtploeg, en dit, met het oog op den Zondags rust, niet anders kan geregeld worden dan dut 2 ploegen op Zondag ieder 12 uur dienst doen, ter wijl de derde ploeg 24 uur vrij heeft, zoodat die 2 ploegen ieder van 2 luuti in de wintermaanden ge durende 12 uur oven veel arbeid moeten verrichten als thans voor 8 man te voel wordt goaoht en hoeft iodero stoker om de 3 weken zijn vrjje» Zondag, van 24 uur, betrekkelijk duur gekocht. Dsarontegon heeft, wanneer iu 2 ploegen wordt gewerkt, iedero stoker eens in de vier weken een vrijen Zondag van 36 uren, waarvoor hij geen enkel uur meer behoeft in le haiuu. Do verwisseling van dag- en nachtploeg heeft dan als volgt pluuta: Zaterdagsmiddags 1 uur gaat do dagplocg, n» 6 uur gewerkt te hebben, naar huis tot 'snvondt 7 uur cn werkt dan air nachtploeg tot Zondagmorgen 7 uur; do nachtploeg van Vrydagnaobt werkt Za- termiildag van 1 lot 7 uur, gaai naar huis tol Zon dagmorgen 7 uur, en is dan dugploog geworden, terwijl xjj die hun vrjjeu dag hebben, van de dag-

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1