Maandag 17 Maart 1902. PHOENIX - BROUWERIJ. DE DOLLE GRAAF. No. 5170. 51e Jaargang Stadsnieuws. Feuilleton. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. BOCKBIER ig van heden af weder verkrijgbaar. AIERMTSCHE CQUEAE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden /"l.franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, ofiicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Dij advertentiën vud buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Tokphoon 19. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Brengen ter algemeene keunis, dat de Gemeen teraad iu zijne vergadering van den 25. Febru ari 1902 heeft ingesteld eene wckelijksohe vee markt o(» Dinsdag. De eerste veemarkt zal plaats hebben op Dinsdag 25 Maart 1902. Amersfoort, den 14. Maart 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Herinneren de ingezetenen le. aan den inhoud van art. 16 der Verorde ning op de straatpolitie, luidende: „Honden op den openbaren weg loopende zon der voorzien te zijn van het kenteeken door Burgemeester en Wethouders vastgesteld, ten bewijze dat zich daarvoor iemand als houder heeft opgegeven in het loopende dienstjaar der plaatselijke belasting op het houden van hon den, kunnen beschouwd worden als onbeheerd en zonder eigenaar, en door de politie of, an dere daartoe door Burgemeester en Wethouders aan te stellen personen, opgevangen of, indien zulks ondoenlijk is, afgemaakt worden." 2e. aan het bepaalde in art. 12 der Verorde ning op de invordering der belasting op honden, luidende „Honden die niet van het kenteeken, in art. 6 bedoeld, zijn voorzien, worden, ingeval zij na den 31. Januari op den openbaren weg worden gevonden, door de politie in bewaring genomen." De eigenaars kunnen die honden tegen beta ling der kosten van onderhoud en van de ge- heele belasting, tenzij die in den loop van het jaar reeds was voldaan, terug bekomen binnen drie dagen na de aanhouding, na verloop van welken tijd over die honden door de politie zal worden beschikt. Amersfoort, den 15. Maart 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. Ds. P. vim dei- Heijden, van Rijssen, hoopt Donderdagavond te half zeven in het bede huis aan de Muurhuizen vóór te gaan bij de godsdienstoefening der Vrije Gereformeer de gemeente hier. Door den Burgemeester is benoemd tot agent van politie 4e klasse G. B. Gijsbertse. 12). Zij strekte de handen afwerend naar hem uit. -Wat wordt je toch dadelijk driftig! Men zou er hang van worden! Dat is zeker wel de juiste manier om te maken dat een zwakk hulplooze vrouw vol vertrouwen tot je komen zal, en zeggen„Ja, ik hen voor eeuwig de uwe; doe met mij wat je wilt!" Hij greep haar blanke handen en knelde ie vast. „Irma" zeide hij op hartstochtclijken tooi», „je weet heel goed. dat ik als was ben in je handen. Je weel, datje mij half waanzinnig hebt gemaaktmaak mij nu óok gelukkig." Een oogenblik zag zij hem met een vreemden blik aan, bijtin alsof zij overwoog, of zij zijn verzoek al dan niet in zou willigen. Toon sloeg zij plotseling haar raadselachtige groene oogen tot hom op, keek hem aan en zeide fluisterend „Morgen, graaf, mor gen zult ge zekerheid hebben." „Irma!" riep hij jubelend uit en wilde haar aan zijn hart drukken; maar zij ontweek hein behendig. „Irma, niet morgen heden Reeds versperde hij haar weer den weg en wilde haar tegenhouden, maar zij wees hem terug eu zeido zacht: „Morgen; zwijg nu, ik hoor iemand komen." Bij de deur verscheen de korte, ineengedrongen gestalte van een ritmeester der huzaren. „Och het is de ilikko Plenz maar", mompelde Lex knorrig „bedenk maar het een of ander voorwendsel om hem van hior weg te krijgen, Irma." Zy zag hem glimlachend aan. „Neen vandaag wil Aan het hoofd van dit nummer komt de officieele mededeeling voor waarbij (ie we- kelijksche vrije veemarkt op Dinsdag is inge steld, te beginnen met morgen. Moge zij voldoen aan de verwachtingen welke men daaromtrent koestert en mogen de veehouders, die om deze verandering vroegen, nu oók begrijpen, dat het hun plicht is, ter markt te komen. Men verzocht ons te herinneren, dat Don derdag de 300ste herdenkdag is van het ver- leenen van het octrooi aan de Oost- Indische Coup ;nie, waardoor de grond werd gelegd voor ons Koloniaal bezit. Zaterdag was het 40 jaar geleden, dat de Anna Paulowna-bewaarschool als rechtsper soon werd erkend en 25 jaar geleden, dat de Gemeente-boekerij werd geopend. In (le Zaterdagavond gehouden 100ste openbare vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort werd besloten het adres van de „Ned. Vereeuiging voor Fabrieks- en Haudwerksnijver- lieid" nopens de oprichting van technische ad vies-bu- aux te steunen. Het bekende adres der Kamer te Utrecht over desiderata voor het Wereldpost-congres te Rome werd geateand wat betreft: het uniform-tarief voor binnen- en buitenland, subsidiair in verkeer met de eigen Koloniënhet betaald antwoord voor brieven, waarbij de wenschelijkheid werd betoogd hetzij van een wereldpost-zegel, hetzij van een bui- teulaudsch postblad met ingevoegd kleiner model voor antwoord, waardoor geen koers-speculatie kan plaats hebben, welke de invoering van een wereld post-zegel in den weg schijnt te staan; deverlaging van het port van zware brieven bestemd voor het buitenlanden de verhooging van het maximum gewicht der postpakketten, zulks in weerwil van hot in (1e vorige vergadering genomen besluit om uiet te steunen het verzoek der Kamer te Tilburg om het maximum gewicht iets hooger te stellen dan 5 Kilo bruto. De Kamer wilde echter uiet steunen de overige punten: verlaging van het tarief van gedrukte stukkeu bij open verzending of op kaart-fornmlierverbooging van het gewicht van brieven van 15 tot 20 Gram en opheffing der be paling, dat monsters geen handelswaarde mogen hebben. Het adres der Kamer te Utrecht omtrent het ont- werp-tarief voor invoerrechten in Duitscbland werd aangenomen voor kennisgeving De Kamer zal stappen doen om te Amersfoort een kantoor van inklaring gevestigd te krijgen. Om het plaatsgebrek deelen we heden deconclu- siën mede; het meer uitgebreid verslag zal in een I volgend nummer worden opgenomen. Eén zaak lijdt echter geen uitstel. Het betreft dat inklaringskantoor. In ons nummer van 27 Januari schreven we, in het verslag van de vergadering van 23 Januari, in welke deze zaak eveneens ter sprake kwam „De Voorzitter acht het'teenvoudigst, deu Inspec teur Van der Meer te raadplegen, die er zelf belang bij heeft en misschien 't zóo wil bewerken, zonder meer. De aangifte-termijn", enz. In zijn antwoord op de missive welke de Kamer inmiddels tot hem richtte en in welk antwoord de heer Van der Meer de Kamer den raad gaf lo te in- formeeren bij de betrokken spoorwegmaatschappij en of dezen geneigd zijn een donane-loods met toe- behooren te doen bouwen, en 2e een request te zen den aan H. M. de Koningin waarin wordt aangetoond, dat de handel en de ligging van Amersfoort belang rijk genoeg zijn voor zulk een inrichting kwam de Inspecteur terug op die uitdrukking, welke hij zoer betreurde. De heer Kleber trachtte thans die uitdrukking den heer Visser iu de schoenen te schuiven en riep zelfs daartoe het getuigenis in van den heer Van der Zoo de Jong, die zoo wijs was te zwijgen, terwijl de neer Visser zich aanstonds zuiverde van deu blaam die hem geheel ten onrechte werd opge worpen. Toen dit niet opging, moest.de verslaggever van de „Amersfoortsche Courhut" het ontgelden. De heer Kleber is 'de leer toegedaan, dat men zich niet moet storen aan krantengeschrijf, want dan kan men zich wel iederen dag warm maken, doch hij begreep heeleniaal niet hoe die verslaggever heeft j kunnen opnemen, dat hij zou gezegd hebben, datde Inspecteur het wel zóo zou bewerken, zondermeer, j Hij had alléén gezegd, dnt de heer Van der Meer er belang bij heeft en dat is ook zoo voegde de heer i Kleber hier aan toe als belastingman. Als hy' zooiets gezegd had, zou hij amende hono- I rable doen, doch men heeft hetgeen hij zeide saam- geweven met hetgeen een ander zeidede verslag gever heeft zijn woorden verdraaid. Hij heeft 1 alléén gezegd, dat de heer Van der Meer er zelf belang bij heeft. De lezer oordeele nu of de Inspecteur en te I recht er zich tegen verzette, dat hij als belang- i hebbende werd voorgesteld, dan wel of hij verbolgen whh over de toevoeging „misschien wil hy 't wel j zóo bewerken, zonder meer", welke in ieder geval slechts een gunstige verklaring inhoudt omtrent de bekende hulpvaardigheid van den heer Van der Meer. Bij de jongste examens voor de acte nut tige handwerken slaagden nog de volgende stadgenooten, de jongedamesJ. M. Meyer, M. Muller, C. C. Oud en J. A. M. Platte. Een bekende figuur, Wouterus Veldhuizen, algemeen l ekend als »de plaatheumes", is te midden van zijn oud-roest verzameling dood in zijn woninkje aan de Koestraat gevonden. De zonderlinge man, die voor zeer te- middeld doorging, doch bij wien men lot dusver nog niets gevonden heelt van eenige waarde, bereikte den ouderdom van 73 ja ir. In den ouderdom van 76 jaar overleed hier Zaterdag na een langdurig ziekbed de heer Michael van Beek, Dijkgraaf van den Bunschoter Veen- en Veldendijk, oud- lid van de Provinciale Staten van Utrecht en van den Raad der Gemeente Amersfoort, een hoogst bekwaam waterschapsman, wiens groote verdiensten door de Regeering ver- den erkend door zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Woensdag werd door het Bestuur der Ver eeniging dAmbachtsschool vcor Amersfoort en omstreken" de toelating vastgesteld van leerlingen voor den cursus 19021903. Zonder examen werden toegelaten, op grond der verklaringen, afgegeven doo1 de Hoofden van scholen voor liet timmerenE. Arlaar, H. van Achterberg'ci, M. Blom, C. B. Brits, J W. Brouwer, J. de Bruin, W. J. J. Cornelisse, C. Donselaar, G. van Essen, G. Gransrra, R. Hartog, H. A. Jekel, J. van Kleef, H. W. Monen, J. Renes, M. van Rossum, J. Reyden, H. J. van der Sehait en T. Tibbesma voor het smedenB. van Barnevel i, L. Gransma, J. J. Geyssen, YV. Gnirrep, J. A. de Goey, P. Hamswijk, M. Hemminga, Kaljee, J. A. J. Lorijn, G. A. van Solingen, J. J. Vahstal, Th. de Volter en G. Velthuystn; voor het schilderenL. Blom, B. Co: ijnse E. van Druten, J. van Eeden, C. Nai nen- berg en C. J. Voortman. Van de 9 candidaten die zich aan een toelatings-examen moesten onderwerpen slaagden er 5, te wetenvoor het timmeren: H. Hendriks en P. Vredeling; voor het sme den C. van Daatselaar en C. Rutten voor het schilderenG. van Plateringen. In het geheel zijn derhalve voor den eur- ik mijn vrijheid nog eens met volle teugen genieten, tyran morgen." Deze glimlachDeze blikHet was ooi waanzin - nig te worden! Zij liet hem haar hand juist zóo lang, dat hy er een vurigen kus op drukken kon en toen hy opzag, was zij verdwenen. Toon hij weer in de danszaal kwam, zweefde zij hem voorbij iu de armeD van den dikken Plenz. Nog eens glimlachte zij hem toe, weer jubelde het in zijn hart: „Morgen." Het leest begon ten einde te loopen; Irma had zich weer geheel overgeven aan het dansgenot, en daar Lassow toch niet meer hopen kon, nog eens ongestoord met haar alleen te zijn, verliet hij zon der afscheid te nemen het huis. De koele nachtlucht deed hem goed, de klank der rroolijke dansmuziek drong godempt tot hem door in de eenzame, donkere straat, en achter de verlichte vensters zag m?n de dansende paren zich als schimmen heen en weer be wogen. Een oogenblik bleef hij staan, en keek naar boven. „Vandaag is zij nog voor allen daar," duis terde hij zacht, „morgen ia zij voor mij alleen. Wat zullen zij allen mij benijden." Neen naar huis kou hij nog niet; zijn geluk was to groot! In de enge ruimte zijner kamers zou hij het niet uithouden En zoo liep hij in stormpas door de stille straten, zijn sabel kletterde over de straatsteenen en hij neu riede in zichzelf alle dansmelodieën, die hem iu het hoofd kwamen. Buiten in het plantsoen gekomen moest hij lucht geven aan zijn overvol gemoed en stiet een luiden kreet van vreugde uitde schild wacht voor het kruitmagazijn schrikte wakker uit een dommeling en klemde zyn geweer vaster in den arm, maar veder bleef alles stil. Graaf Lassow was vierentwintig jaar en ëcnenl jeug dige, bruischende overmoed. Al richtte hy ook geen oude gedenk tee kenen meer op, die hij opeen gege ven oogenblik weer deed verdwijnen, er was toch iet» van den ouden Lex in hem overgebleven, eu zijn vermetelheid was iu het garnizoen reeds spreek woordelijk geworden. Van het oogenblik waarop hy, als vaandrig, Irma von Meloguitz voor het eerst ont moet had, had hij haar lief gekregen. Zij was bijna even oud als hij eu had den kuappon, donkeren jon geling steeds boven anderon voorgetrokken. Hij had zoo iets oorsproukelijks in zyn deuken en spreken, hij was zoo overmoedig en amusant; daarom stond zij hem meer dan anderen toe, haar het hof te ma ken en haar ridderdiensten te bewijzen. Of zy hem beloonen zou Eindelijk breekt de morgen aan. Maar den ge- heelen voormiddag ia er dienstZyn de recruteu vandaag wenkelyk zoo dom en onbegrijpelijk of is luitenant Lassow zenuwachtig? Ieder oogenblik ziet iiij op zijn horlogede wijzers schijnen bijna uiet vooruitte komen. Maar eindelijk is de tijd toch om; nu nog gauw iels gebruikt in het casino, en dan kan hij eindelijk zekerheid gaan halen, omtrent het geen hem gisteren werd beloofd. Uit het casino klinken hem buitengewoon luide stemmen togenoel. Alex glimlacht. „Mij dunkt, dut het bal nog nawerkt," zegt hij by ziobzeif. Allen keken om toen hij het lokaal binnentrad. De meeste heeren hadden een glas champagne iu j de hand, eu op aller golar.t stond eeD soort vrooly- kt. verbazing te lezen. 1 „Ah Lassow! Goed, dat je komt! Het eskadron 1 is een groot ge'uk te beurt gevallen." En toen zij ziin verbluft gelaat zagen, riepen een paar uit: „Wat, weet je dan nog niets I „Neen niets! Wat bedoel je? I De dikke Plenz, de eskadronsclief van Lassow, kwam nu met een hoogrood gelnat, schitterende oogen, mi een glas champagne iu de hand naar hem toe. i „Weetje nog niets?" riep hij met zijn schelle ateiu, I „Kijk me eens goed aan, Lassow; zóo ziet de geluk kigste menscb op deze wereld er uit. Ja, ja, je kunt mij feliciteerer». Zooeven heb ik het jawoord var. I Irma von Melognitz ontvangen." Lassow werd doodsbleek en week een paar schre den achteruit. „Ha, ha! lachte Plenz. Ziet hem eens, kamera ien, dat is er óok al een, die mij miju geluk benidt." „Man Eensklaps wierp Lassow zich op hem en greep hem met ijzeren vuist vast. Een onheil spellend vuur schitterde iu zijn donkere oogec en terwijl hij den kleinen ritmeester met alle kncht heen en weer schudde, riep hij, uaar adem si ak- kendMensch je liegt „Luitenant graat Lassow Een der ouderen onder de eerste-luitennnts k« am tuaschen beiden, Alex liet de armen zinken ei er ontstond een pijnlijke stilte in het casino. Plenz bracht zijn unito m in orde, haalde een paar naai diep adem en zeide toen, met onnatuurlijke kalmte: „Graaf Lassow-Domst.gij zult mij rekenschap geren voor uw woorden. Ik groet u, mijne heeren." Toen de deur zich achter hem gesloten hau, !iet Alex zich op een stoel nedorvallen eu verborg lyn gelaat in de handen. De overigen zagen elkaar stoiu en vragend aan; eindelijk ging er een mar hem toe en zeide: Wat scheeltje, Lassow. Hoe kom je er by, den armen Plenz ztio aan te vallen!. Plotseling sprong Alex op en vroeg met ha-de stem „zog my op uw eer en geweten, heeft Plonz de waarheid gesproken „Zoo waar als ik hior sta, Lassow Lex beot zich op de lippen, dat het bloed er uit sprong en wendde zich om. Bij de deur haalde «en zijner kameraden hem in, cn hield hom staande: „In geval je iemand noodig hebt, Lassow, ben ik geheel tot je dienst!" Hij knikte even met het hoofd: „Dank je!" Hoofdschuddend zagen de anderen hem na. „Arme kerel Dat i» óok al een van do slachtof fers van de schoone Irma. Als hij maar geen dwaas heden begiu'.hy is er juist in de goede stemming toe." WordJ tariolgi. i

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1