Donderdag 3 DE DOLLE GRAAF. No. 5176. 51e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Versehijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden franco per post f 1.45. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, oi'ficieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte, Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten erenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën vait buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Tclephoon 19. In tegenwoordigheid van het ressortaal Kerkbestuur, vele afgevaardigden van de lot het ressort Amersfoort behoorende kerkelij ke gemeenten Utrecht, Rhenen, IJselstein en Wijk-bij-Duurstede en een groot aantal leden der gemeente Amersfoort werd Maandagmid dag in de hoold-synagoge hier de nieuwbe noemde opper-rabijn dr. J. B. Wijnkoop op plechtige wijze geïnstalleerd. Sedert 1850 werd het opper-rabinaat inter- rimair waargenomen. Ds. J. J. L. Duivendak, Luthorsch predi kant te Schiedam, hoopt Zondagochtend vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Lu- thersche kerk hier. In de Remonstrantsche kerk te half tien godsdienstoefening voor de jeugd; te elf uur voor de gemeente. H. M. de Koningin passeerde hedenochtend omstreeks half twaalf deze Gemeente op 11. D. reis naar Apeldoorn. De trein had 3 minuten oponthoud aan het station hier. Ter Dinsdagmiddag ouder voorzitting van den heer Burgemeester, jhr. J. W. A. Barcli- man Wuytiers, van 1.45 tot 2.45 gehouden openbare zitting van den Raad dezer Gemeente, welke gevolgd werd door een geheime die tot bij half vijf duurde, waren aanwezig 14 leden en de Secretaris, terwijl afwezig waren met kennisgeving de heeren Croockewit en Tromp van Holst en zonder bericht de heer Garjeanne. Ingekomen waren van Gedeputeerden goed keuringen tier Raadsbesluiten omtrent de re geling der jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de openbare Lagere scholen, omtrent overneming van wegen, en omtrent de veemarkt op Dinsdag en een missive van Gedeputeerden omtrent het Rijks-sulsidie voor de Hoogere Burgerschool ad f 15000 alle voor kennisgeving benevens een re quest van E. J. Ruitenberg, houdende ver zoek om benoeming tot makelaarom prav advies aan de Kamer van Koophandel. Aan de orde kwam nu het eerste punt van den Beschrijvingsbrief: Vervolg der behandeling van de motie- Gerritsen, luidende: »De Raad, van oordeel dal het gewenscht is, over te gaan tol het drie- in plaats van het twee-ploegenstelsel bij de gasfabriek, draagt Burgemeester en Wethouders op, in dien zin voorstellen te doen". De heer Visser, Wethouder van open bare werken en Voorzitter.der ^as-ctmi mis sie, deelde mede, eer de beraadslaging werd heropend, dat in de jongste vergadering der Gas-commissie werd besloten eer. terrein- werker aan te stellen als hulp-stoker, niet alleen om daardoor vrije Zondagen maar ook vrije dagen in de week voor het overig per soneel te verkrijgen. Spr. hoopte, dat dit zou leiden tot andere denkbeelden. De haer Gerritsen zeide, met genoegeu de meedeeling van den Wethouder van open bare werken te hebben vernomen, dien hij dankte voor deze oplossing. Spr. hield er zich van overtuigd, dat deze regeling zal blij ken niet meer te zvllen kosten en tegelijk tot aller voldoening te zijn. Üm te bewijzen, dat het spr. niet te doen is geweest om »Recht- haberei" trok hij zijn motie in. Aan de orde kwam nu een Voorstel tot herziening van het Reglement van het Bur ger Weeshuis. Hoofdzaak is, dat voortaan slechts weezen worden opgenomen wier ouders bij overlij den te Amersfoort werkelijk domicilie heb ben. Hierdoor wordt voorkomen, dat de stich ting geheel ten onrechte wordt belast met de verpleging van kinderen uit als 't ware parasieteereude buiteu-gerneenten wier voogd als 't ware op het laatste oogenblik te Amers foort domicilie koos De Voorzitter bracht dank aan de Commissie welke het regiement herzag en die bsstond uit de heeren Celosse, Hamers en rar. Heyligers, als Raadsleden, en Bolk, jhr. mi'. A. M. C. Sandberg en mr. Van Voorst Vader, als Regenten. Het Reglement werd z. d. of h. st. aan genomen. Aan de orde kwam vervolgens een request van de weduwevan den oud-agent van poli tie J. de Vos, om in het genot te worden gesteld van een gratificatie. Conform het afwijzend pne-advies werd hel verzoek z. h. st. gewezen van de hand, al werd betreurd, dat de Verordening geen vrijheid ertoe geeft ook weduwe te steunen. Up hot verzool: van den heer Gerritsen dat B. en W. de stichting ook van een we- duwenfonds mochten overwegen, antwoordde de V o o r z i 11 e r, dat de sVereeniging voor Gemeentebelangen" deze zaak voorbereidt en er wellicht bij deze aansluiting zal te vin den zijn. Aan de orde kwam nu een request van de Congregatie van Onze Lieve Vrouw, ge- i vestigd te Amersfoort, ter verkrijging van I een strook gronds aan den Zuidsingel, met advies en ontwerp-besluit tot bet verleenen l van vergunning tot het hebben van een stoep aldaar. Na eenige discussie werd het verzoek ge- j renvoyeerd aan B. en VV. wijl het voorstel werd gedaan, den grond niet in erfpacht af te staan, doch' te verkoopen. Het request van N. Wolfswinkel om ver gunning tot het leggen van een brug over de Zuidsingelgracht, met advies en ontwerp- l besluit tot het verleenen van die vergunning, werd hierna ingewilligd met op eén na al- geineene stemmen ook te dezer zake werd eenige diseussi gevoerd. Vervolgens kwam aan de orde een voor stel tot het voeren van een rechtsgeding tegen A. 1. Mol, tot ontruiming der beide torentjes aan de Kamperbinnenpoort op grond van geëindigde huur, met rechtskundig advies en ontwerp-besluit. Mr. Van Voorst Vader, die zich als Kan tonrechter uit de vergaderzaal verwijderde, kon al aanstonds weer binnengeroepen wor den, daar ook dit voorstel z. d. of h. st. werd aangenomen. Evenzeer z. d. of h. st. werd hierna aan genomen een voorstel met ontvverp-request aan Hare Majesteit de Koningin, ter verkrij ging van tijdelijke vrijstelling van de ver plichting lot het geven van herhulings-on- derwijs aan meisjes builen avond-uren. Evenzoo werd z. d. of h. st. voorloopig vastgesteld de Ontwerp-suppletoire Begroo ting, dienst 4901. Tot lid van de Openbare gezondheids-com missie, ter vervulling van de vacature ont staan door liet overlijden van overste VV. H. L. Boi'gerhoir Mulder, werd met 42 stemmen benoemd majoor L. F. Boekelman, chef van het Militair hospitaal hier; 2 stemmen wer den uitgebracht op arts H. H. E. Morren Jr. Ten slotte kwam in behandeling de Out- werp-verordening tot regeling van het her- halings-omlerwijs, met udvies en berichten bedoeld bjj art. 17 der Wet tot regeling van liet Lager onderwijs. Na eenige discussie werd ook deze zaak met algemeene stemmen aangenomen, waarna de zitting werd gesloten. De B it r g e m e e s t e r had de zeer ge waardeerde welwillendheid, te doen meedee- len, dat de nu volgende zitting met gesloten deuren (ter vaststelling van liet oorspron kelijk Kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1902) niet zou worden gevolgd door een openbare vergadering, zoodat publiek en verslaggevers niet noodeloos ruim een uur behoefden te wachten. Meer uitvoerig verslag in hel volgend 16). „O, met Elvi heb ik alles besproken," antwoordde Lex, .maar ik begrijp eigenlijk niet, waarom jelui allen zoo'n drukte iniiakt orn die geschiedenis. Wat drommel, als ik rijd, dan gebeurt er toch wat ik wil, en niet wat bet paard wil. De heele zaak beeft niets te boteekenen als men zelf maar kalm is en zijn paard in bedwang beeft. Zoo'n dier voelt bij inBtinkt, dat het verloren is, als bet niet gein zaamt". Nora zweeg, al was zij ook niet geheel gerustgesteld en overtuigd. Vermaningen hielpen toch niet bijles. Aan tafel zat Elvire tusschen Ilsingen en Weser- bufg. Na tafel bestormden de hoeren baar met bet verzoek om te zingen. Lex opende reeds het kla vier en Ilsingen bladerde in de muziek. Lachend gaf zij eindelijk toe Ilsingen ging voor do piano zitteu om haar te accompagneeren en de overigen gingm naar de andere kamer, daar Eivire niet gaar ue baar toehoorders om zich heen bad. Zij bad een zeer zuivere, heldere stem, maar heden gelukte bul haar niet, den juiaten klnnk te treffenondanks alle inspanning klonk baar stem dof en zonder uitdruk king. ,',ll schijnt beden niet bij stem, freule," zeide Il singen na bet eerste lied, „U zingt anders veel heler," Elvire leunde tegen de piano en knikte, „Ik kan vandaag niet zingen; bot is alsof iuyu koel dichtge schroefd is. Ik boef nog over alle mijn leden van achrik; het is iug den goheelen tijd, alsof ik Lassow, daar zie slaan, terwijl de trein aan komt bruischen. en" zij sloot de oogon en wendde het hoofd af .Is u werkelijk nog niet bekomen van den schrik Uit den Regenmeter hier is in Maart na 12 regendagen afgetapt 45 m. M. neerslag, tegen 75.5 in evenveel dagen in Maart 4901 van den 2lsten tot den laatsten regende het iederen dag. Lentemaand 4900 had 4 regendagen met 19 m. M.in 1899 waren er 7 regendagen, in 4898, 1897 en 1896 telkens 42 en onder scheidenlijk werd toen afgetapt 24.6, 69, 62 en 27.4 m. M. Aun het postkantoor Amersfoort eD de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Maart 1902 ter Rijks postspaarbank ingelegd M6 661.636 en te rugbetaald f 29 25 4.895. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9009. De heer T. van den Blink, onderwijzer hier, komt respectievelijk voor als No. 4 en No. 2 op de voordrachten voor Hoofd der school te Hobreede en te Etersheim (gemeente Oosthuizen, Noord-Holland). Het cilinder-schrijfbureau, dat de heer G. Prang zich uitkoos als herinnering aan zijn kordaat optreden hij den brand der fabriek van don heer Chr. Pleines, is thans door den meubelmaker afgeleverd en hem namens hen die daartoe bijdroegen met een passende oorkonde aangeboden. Men wil weten, dat de fabriek van den heer Chr. Pleines zal worden herbou wd aan den Dokierschen weg tusschen Soesterberg en De Bilt, terwijl daar voor de werklieden tegelijk een arbeiderswijk zal worden ge bouwd. Bij het opmaken van het vorig nummer is boven het entre-lilet van Patrimonium" weggevallen het verzoek van het Bestuur om dat verslagje op te nemen. Wat hierbij wordt hersteld. De pluulseiijke vereeniging »Hatidel cn Nijverheid" houdt Vrijdagavond te 8 uur in »l)e vergulde Zwaan" haar maandvergadering. over dien dwazen streek, ofschoon u Lassow gezond en wel voor u ziet?" vroeg Ilsingen verbaasd uti te gelijk eenigzins knorrig Zij scbuddo bet hoofd. „Natuurlijk neemt u zoo iets kalmer op dan ik ik ken hem al zoo lang bij ia een neef van maiua, wij z.jn na elkander ver- waut alsof wij broeder en zuster ziju. Het is dus geen wonder, dat ik geschrikt ben." Ilsingen speelde zenuwachtig met zijn monocle. „Juist omdat u hem al zoo laug keilt, freule, moest u. dunkt nio, aan zulk een vermetelheid van hein gewend zijn. Ilij heet toch niet voor niets „de dolle graal". Die /.es maanden vestingstraf schijnen óok nog niet bedarend op heiu gewerkt te hebben". „Wat zegtu" i Elviro staarde Ilsingon metoutzetliug aan. „Zes maanden vestingstraf?" „Ja, wist u dat niet? vroeg bij verschrikt. „Noen, en waarom was dat 1" „Freule, als u dat nog uiet wist, dan inocbtu het zeker niet weten", antwoordde Ilsingen, terwijl bij baar met warmte aauzag. „Vergeef mij, dal ik er over begon, maar ik wist natuurlijk niet, dat men dit voor u geheim had gehouden. Ik bid u verge u myn wonrdon". „NeenElviro richtte zich in baar volle lengte op. „Waarom beeft men mij daar niets van gezegd? Ik verzoek u, mij alles te vertellen." „Freulo ik zeide u reeds.. „Wilt u nietf Nu goed, dan vraag ik bet hem zelf'. Ilsingen ontstelde, maar zonder zich verder om hem te bekommeren, giug Elvire haastig naar de andere kamer. Haar vader spceldo ecu partij zes-en- zestig met WnscrburgNora was oven naar de kin derkamer gegaan en Lex bladerde in een album. Toen bij Elviro zag komen, knikte bij baar toe. „Nu, zing je niet moer, Elvi „Neon I" Haar stein klonk dof. ..Maar kan ik je een oogenblik spreken f" Hij was dadelijk bij baar. „Na tuurlijk schoeit je wat Zjj ging weer in de kamor terug waar z|j gezongen hadIlsingon trok zich be scheiden terug en voegde zich by do spelors. Op tien voet als ten vorigen jnre zullen ook in dezen -zomer schietoefeningen voor niet-militairen en militairen «lie niet verlof „Lex, is het waar, dat je zes maanden op do ves ting gezeten hebt?" Zij zag bom inetgroote vragen de oogen aan, en hield zich krampachtig aan do leuning van ecu stoel vast. Lassow week een paar schreden achteruit. „Ja," zeide bij diopadomhalend, nu een korte pauze. „En waarom beeft men mij daar niets van gezegd „Omdat het te oubeduidcud km, Elvi". „Onbeduidend.' Neen, liet is niet onbeduideud. Waarom ben je daar geweest". „Och, kind, spreek toch uiot meer over de oude historie." „Lex!" Als oen rechter stond zy voor hem, steeds met hetzelfde onbeweeglijke gelaat, waarin de oogon als twee groote sterren fonkelden. „Zeg liet me, of ik moet iets vreeselijks van je deuken?" Een paar maal haalde bij diep adem, alsof hij niet eer besluit kampte, toen wierp hij het hoofd aeluer- c er en zag baar vast aan. „Ik heb een meisje liet geb.-.uzij echter bedroog mij, en toen heb ik met baar aaustnande geduelleerd." „Enf" „Ik wondde hem licht aan den nriu 011 wij kregen ieder zes maanden." Een zucht van verlichting kwam over Elvire'slip pen, maar uit bel doodsbleeke golaat rusttou de oogen nog steeds mei een vreemden, gtareudeu blik op Lox. „En heb je haar nog altijd lief?" vroeg zij met bijna toonlooze stem. „Neen," nntwoordde bij vast en zonder aarzelen, „ik veracht baar." Hij staarde met vast op elkaar geklemde lippen voor zich neer, Eensklaps hief hij bet hoofd op en zag naar aan. „Kan je mij vergeven, Elvi?" „Vergeven Eensklaps vertoonde zich een trot ache, afwijzende trok op baar gelaat. „Wat tnoc je dan vergeven.' Hij richtte zich op mot een beweging, alsof bij iets van zich af wilito schudden. „Ik meen, dat ik je dat alles uiet eordei gezegd bob." „Je hebt het nu imrntrs gedanu," zeide zy meteen zwakke poging orn te glimlachen. Hij wilde baar hand nog niet loslaten, die met kussen bedekken rn-ar juist liet zich Nora's stem hooron, die Elvire riepdexo ging haastig been en nam verder den geheelou avond geen notitie meer van hem. Was nu alles voorby Waren «iiu woorden als een koude nachtvorst op de leodere bloesems haror lief de gevallen, juist toen zij op bel punt stonden te ontluiken Wat kan er in een paar uur toch veel gebeuren 1 Haar angst om hem, baar tranen hadden hem ge toond, dat or in baar hart iets vour hem begon te ontwaken, dat bij haar meer was, dan de oude speel kameraad. Zou uu die groote, groote lleldo ontwa ken, die hy eigenlijk al voor baar koesterde, sedert bij als knaap voor haar leven sidderde, sinds uy haar kimde f En nu moest zij juist heden van dut ramp zalige voorval houren bij bad zijn eigen doodvon nis moeten uitspreken, doordat bij haar Zijn liefde voor een andere bad moeten bclijdeu. Natuurlijk was uu haar liofdo voor hein in de kiem verstikt. Hij had wol aan haar afwerendon, trotscben blik gezien, dat haar trots gekwetst was, dat zij met zichzelf streed. Hy kon dien avond geeu rust vinden.bij had een veel te opgewonden, hartstochtelijk karakter, dan dut hij alles stil in zich verwerkt zou hebben. „Iriua Ellendig wezen, je hebt mij nog veel meer ontroofd, dan ik destijds vermoedde.'' Midden in de kamer bleef hij staan en l alde de vuisten. „Had ik je nu hier, dan wee u Toen liet hij zich kreu nend op een stoel neervallen en legde bei hoyld de tafel. „Hoo heb ik mij ooit een leven zonder Elvi kunnen voostellen 1 Ik bad toch moeten we ten, dat or buiteu baar geon vrouw voor me is," Eindolijk zocht hij zijn bod op en sliep in, maar nog in zijn droom kreunde hij menigmaal en knars te mot de tanden. ll'ordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1