Donderdag 24 April 1902. DEDÖLLËGRAAF. No. 5182. 51e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. AMERSFOOETSGHE COURANT. FIB1VJA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden trance per post /'4.15. Advei'tentiën 1(i regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, olïieieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht eu kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advei'tentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 'lVlephoon 1!). Dr. Joh. W. Pont, Evang. Lutherseh pre dikant te Utrecht, hoopt, aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Lulhersche kerk hier. Met het uitgeven der ol'ficieele bulletins aangaande de ziekte van H. M. de Koningin zijn 'vij geregeld kunnen voortgaan. Volgens verklaring van professor Rosen- stein en de beide Mof-artsen is de toestand bevredigend. Aan beschouwingen en berichten die niet- officieel zijn, wagen we ons niet. Officieus wordt echter geschreven: Uit. verschillende omstandigheden wordt te 'sGravenhage afgeleid, dat in den toestand van Hare Majesteit >ie Koningin een gunstige wending is gekomen, die het mogelijk zal maken, weldra den gewonen loop van zaken in Staatsaangelegenheden te hervatten, zij het ook aanvankelijk natuurlijk beperkt tot bet hoogst uoodige. De Burgemeester van Amersfoort heeft toestemming gegeven tot het houden van een optocht (zonder muziek eu rootle vlaggen) op 1 Mei a.s. tot viering van den Mei-dag. De optocht zal gehouden worden des avonds te half zeven en tie deelnemers zullen zich van het lokaal van den Bestuurders-bond aan de Appelmarkt begeven naar «De Arend". Mej. 11. Puscli, eerste helpster aan de Fröbelschool hier, is benoemd tot Directrice der Nuts-Fröbelschool te Geldertnalsen. De acte onderwijzeres werd alsnog behaald door onze stadgenooten de jongedames H. A. Ilarting, I'. O. van Munster en C. Onvl.ee. Onze vroegere stadgenoot Z.Exe. de Mi nister van Koloniën, jhr. mr. T. A. J. van Ascb van Wijck, houdt zich sedert zijn te rugkeer uit Wiesbaden weer bezig met bet te zijnen huize lezen van stukken, zijn De partement betredende. De voordracht, aan M. M. de Koningin ter benoeming tot, Watergraal' van het Hoog heemraadschap »de Buoscboler Veen en Vel- dendijk"' bestaat uit de heeren Joh. Knop pers, te Amersfoort; me. W. H. de Beaufort, te Lensden, en L. Beekhuis, te Bunschoten. Bij de Maandag hier gehouden schietwed strijd voor de hoeren officieren en liet kader der dd. schutterij, weiden de volgende prijzen behaald A. voor luit kader; le prys sergeant-ma- 22). Juffrouw Wehdig zette do handen in do zijden en keek ,,hnar luitenant" ernstig aan. „Dut loopt zeker op een verloving uit mijnheer de graaf. Neen, wie zou (lat ooit geducht hebben; nog zoo joug, en „En al zoo verdorven, niet waar 7 Ja, Wehdigje, zulke meuschen zijn er nu óok al iu de werold. Maar hoor eens. ik heb niets gezegdals u echter denkt, dat er etui verloving achter steekt u hebt op .lat punt meer onderbinding dan ik. In elk goval blijft het bij do llesch champagne, den rooden halsband en do worst." Lcx wilde met een diepe buiging de keuken ayncr hospita verlaten, waarin bovenstaand gesprek gevoerd was, toen de oppasser van overste Krocker binnenkwam on hem een brief gaf „vau de freule," „Moetje op antwoord wachten?" „Neen, mijnheer de graaf." „Nu, goed." Een onaangenaam gevoel bekroop Lassow. Hij ging naar zijn kamer en opende den brief: „Lieve Lex, Zooevon heeft mama bericht ontvangen, dut groot mama Kastalten gevaarlijk ziek is en zij over moot komen. Papa kau op hot oogenblik niet weg en doa-om ga ik niet mama mee. Wy vertrekken van avond om negen uur en reizen vannucht door. Hoe do z.ekto van grootmama ook vorloopen mag, moe ten wy do vervulling onzer wenscheu iu elk geval uitstellen totdat we terug zijn. We sien elkander van- jooi' G. Muijs, 2e pr. sergeant-majoor G. J. Boude, Be pr. sergeant Knuivers, 4e pr. ad judant-onderofficier H. van Gelder, 5e pr. korporaal Koops, 6e pr. sergeant-majoor Van Lent. B. Aanmoedigingsprijzen voor het kader: le prijs sergeant-majoor Van Lent, 2e pr. sergeant-majoor G. J. Boode. C. Voor heeren officieren le prijs kapi tein Cioockewit, 2e pr. le luitenant-adjudant J. Busquet, 3e pr. 1e luitenant-kwartier meester Prikken, 4e pr. majoor Tromp van Holst. Reserve-korporaal jhr. W. van den Brande- ler, van het 5e regiment infanterie, is be vorderd en aangesteld tot reserve-sergeant. De ongewoon druk bezochte Algemeene vergadering van het plaatselijk Nuts-depar- tement, Maandagavond in oAmicitia" van 8 uur tot bij elven gehouden, had betrekke lijk zóo weinig resultaat, dat de leden ander maal zijn opgeroepen tegen aanstaanden Maan dagavond. Nadat de notulen der vergadering van 23 December waren gelezen en zonder wijziging vastgesteld, werd herkozen tot lid van de Commissie voor de Volks-bibliotheek de heer A. M. Tromp van Holstin de overige va caturen, óok van de andere permanente com mission, zal Maandag worden voorzien. Verslag werd uitgebracht omtrent de Volks bibliotheek en de Fröbelschool, terwijl de Huisvlijtschool liet leeuwendeel van den avond eisclite de overige Nuts-instellingen konden niet aan de beurt komen. Omtrent de Bibliotheek werd meegedeeld, dat voortdurend meer gebruik van baar wordt gemaakt en dat zij thans 130 lezers per week heeft. Er zijn nu 1477 werken. Ook de Fröbelschool voorziet in een be paalde behoefte, wat wel hieruit kan blijken, dat bijkans alle plaatsen bezet zijn, door 66 leerlingen. Het voorstel tot reorganisatie der Huis vlijtschool gaf, gelijk gezegd, aanleiding tot zeer langdurig debat. Bij de stemming staakten de stemmen, zoodat Maandag deze instelling opnieuw ter sprake komt. Meegedeeld kan bereids worden, dat een 70-tal leerlingen meest uit de vc.lksklasse de lessen geregeld bezoekt en het onderwijs in «denkenden handenarbeid" rnet belangstelling volgt. Men moest bedacht zijn op reorganisatie óok omdat door de opheffing der afiieeling van Volksonderwijs" de inrichting liet sub sidie van f96 derft. Tot afgevaardigden naar de Algemeene vergadering werden benoemd de heeren G. J. Buys en tnr. J. 0. H. Prikken lot Bestuurs leden iu de plaats van de heeren dr. Peyrot en N. van Veen, die met-herkiesbaar waren, de heeren J. van der Horst Bruyn en C. J. F. Prins. Geen wonder voorwaar, dat do groote zaal van „Do Arend" Dinsdagavond overvol was toen hot oud- Kamerlid mr. P. Troolstra Jx. ook hier optrad ruct het onderwerp „De brandkast beschermd door Bij bel en wierookvat", Partijgenoot en tegenstander er- kenl zyn groote redenaarsgaven en weet, dal hij tel kens iets byzondurs heeft mee te declen de hardste diu-en zegt hy keurig ingekleed, zonder ook maar iemand te kwetsen. Spr. dan behandelde de vraag wat de verschil lend politieke pari Hen in liet schild voeren en nat we te verwachten bobben van de huidige meerder heid welke is do beteekenis van de overwinning bij de stembus in 1901 door do Christelijke partijen behaald. Mag men dr. Kuyper en zijn geestverwanten ge- Iooven, dan keert de Natie terug tot het positief Christendon), Dut «niks waar is, zai óok moeten blij ken uit de toeneming van het ledental dor Chr. kerken. De bevolking van Nederland wies van 1889 tot 1899 met 13.1%liet aantal lidmaten der Ned. Hervormde kerk nam echter too met 12.6%. dat van de Ruotuach Katholieke kerk met 12.2, dat van de Gereformeerde kerken met 12.1%; daarentegen steeg het aantal lellen der Remonstrunt- sche kerk met 38, dat vuu hen (fie geen godsdienst belijden met 47%. Dr, Bronsveld schreel de stembus-overwinning toe aan de medewerking dor ongeloovige liberaal-con servatieven spr. aarzelt niet te zeggen, dat die over winning der Chr. partyen een oven zuiver ïuuteri- 1 alistisch gevolg zal hebben als wanneer de Sociaal democraten hadden gezegevierd, Spr. herinnerde nu hoe in gaiisoh Europa de Chr. partijen meer eu meer invloed op de regcuring ver krijgen en vergeleek dit verschijnsel bij don strijd der Libertijnen in de 17e Eeuw. De arbeider» be seffen meer eu meer, dat zij niets te verwachten heb ben van de liberalen, die bun doodvonnis toekende doo door de Wet- Van Houten, welke aan der arbei ders het kiesrecht gaf. Alarm werd yen beeld gegeven van do Chr. par tijen de R. K. sanmgesteld uit enkele groot-fabri kanten in liet Zuiden der lands, enkele noturissen en wat laudheereiide Vrij-aniirevoluiioniiBire, be- staande uil landjonkers eu mannen met twee na men de anti-revoluliouuaire saamgesteld uit baron nes, graven en enkele kleine burgers. De Kleine-burgerij zit in de knel tussoheu groot industrie en arbeidersklasse. Enkelen trachten, lie;zij uit cigenbehoud, hetzij om der wille van hun deren, de toekomst der arbeiders te verbeterer deren trachten bun positie te herstellen door het gildevrezen weder in het leven te roepen in den t van arbeids-organisaties eu verwachten alIe9 van pro tectie. Uit alles blijkt echter, dat geen oukelo dier tijou de behingen der arbeiders kan handhave iallen vochten zij tegen den vooruitgang i den tijd, die achter t laat v te tijdperk van hot kapitalistisch bewind zal ook het laatste zijn van liet Chr. bewind. Als dit ontdaan zal zijn van zijn theologische doekjes en dogmatische windselen, zal het in al zijn afschuw worden verfoeid. Wat is nu te verwachten van dit Ministerie? Dr. Kuyper heeft gezegd Waohl lothetetenop tafel staat; bemoei tl niet mol do wyze waarop het bereid wordt." Maar deze hotelhouder gaf het monu in de Troonrede soep, vrat vleesch en liflufjee. Toon aan dr. Kuvpcr govraagd werd wat toch wol hul specifiek onderscheid was lussehen het huidig en hot vorig Ministerie, antwoordde hy mot aller- bande dogmatische en exegetische phrtwen. Welnu, dit is een hoogst glibberig terrein; terwijl dr. Tymen dn Vries uit Luons 10 7 (de arbeider is zyn loon waardig) eon antwoord putto op do vraag wat noemt de Bijhei eon mensehwaardig bestaan, vond jhr, De Bavornui Lobman het uit Mutthou» 10 10 (want du arbeider is zijn voedsel waard). Dr. Kuyper erkende, dat do Bijbel omtrent de loon- qiuestie" niets voorschrijft. Do Christenen willen eerst het geestelijk-, daarna het stedelijk goud verzorgen, doch tegenover de ryken is dr. Kuyper al zeer onbarmhartig. Hoewol er geschreven stout, dat eerder oeu kemel door 't oog oenor naald gaat dan een rijks hut Koninkrijk der homeion kan deelachtig worden, Iaat dr. Kuyper de arme rijken maar rondtobben mot hun ballast, dio iedoren dag wast, Nam hy huu wat af, hot zoudo hun eu ook den armen broeder zeor ten goede komen. In het menu echter niets van iftzen aard; geen enkele horvonuing van hel belastingstelsel wordt in uitxieht gesteld waardoor zulks zou geschieden. Wel werden do bariugspeetstera tot 2 uur 's nachts aan hun gezin onttrokken om do stoffelijke belan gen der rykon te bevorderen, Prooies do verkeerde wereld, dus. Vryu school, zending, doodstraf, opium-pacht en -belasting, zij allen doen zien, dat de liberale Het deel van het Ncderlaudscho volk, dut zyn slem gaf aan de Chr. partijen zal bedrogen en diep teleurgesteld uitkomen. Het Christendom ia niets don het utiiiuelje, een dun vernisjo. Dr. Kuyper verklaarde ais democraat geboren to zyn en als democraat te willen stervendal hy ook als tletno- eriuit wil levou, toonde hij nimmer. Wat brengt deze Chr. regeering? Een algemeene ziekte-verzekering is er reeds lang in den vorm vau allerlei bussen en fondsenvan verkorten arbeids- eu rusltyd is niets te verwachten de ponsiounooriug der arbeiders is in voorbereiding, doch moot wachten op verandering van het belastingstelsel, ofschoon er wel 10 millioen is voor snelvunrgesohutvan kies- rechtuiihreidiug komt evenmin iets. Gaat men do dingen goed na dan komt in alles de kapitalistische aap uit de Christelijke mouw. Het ware beeld is het volgendeiu 't midden ituat de brandkast; rechts dr. Kuyper met den Bijbel links dr. Sehacnman met hot wierookvat. Een groote drom nadert do kart, doch knielt in aanbidding neer voor Bijbel en wierookvat, Op de kast zitten eenige liberaal-conservatieve duiveltjes (Mees, Tideman, c.s.) zingende„Zoo gaat-ie goed I" Spr. is geenszins onbillijk tegenover dr. Kuyper, want deze kon nog uiot het goheele nnti-revoluti onnnire program uitvoeren zelfs een volledig sociaal democratische regoering zou niet in -l jaar haar ge heel program kunnen ten uitvoer brengen Maardr. Kuyper's menu is in zijn vrezen conservatief on zulks 'tu tlagranteu stryd mot hetgeen hij roods iu 1894 schreef, llij zelto zeif eu moedwillig de stukkon op het politiek schaakbord. Hij heeft dezen gang van zaken gewild; hij drago nu ook de volle verantwoor delijkheid. Slechts het dogmatische-, maar uiot hot socioiogi- daag toch zeker nog wel, lieve, lieve I.ex? je Elvi." Eon diepo zucht ontsnapte Lassow. Dus had dit „Morgen" tóch weer eon beteekenis gehad, Maar er was niets aan te doen, sis Elvi terug was, dan „Lieve, zoete kindje I" Hij etak den brief bij zich eu ging naar de ka zerne. In den namiddag ging hij naar Krocker. De dames waren bezig met pakken. Nora had roods oogon, Elvire zag er bijzonder lief uit met haar bleek treurig gezichtje, maar zij had geon tijd voor hem on hij moest zich troosten met liet vooruit zicht, haar aan het station nog een paar minuten te zien eu te spreken. De avond was koud ou guur. Lex luid Elvi een groot bouquet rozen meegebracht; zwijgend zat men in de wachtkamer bij elkander. Toen hot teokon tot vertrek werd gegeven, maakte Lex gebruik vnn de duislcruia en de drukte van het instappen om Elvire in zijn armen te drukken„Goede reis, lie veling." Haar oogon vulden zich met tranen. „We hadden nog wel gedacht, vandaag zoo gelukkig te zyn." „We zijn ook gelukkig, Elvi; al lag de wereld tusschen ons, onze liefde blijft dezelfde." Nu glimlachte zij weer en toen moest zij instap pen. Langzaam zette de trein zich in beweging eu verdween voorde blikken der achierblijveuden. Eou Ijskoude wind streek over het perron eu Krocker keordezich haastig om, om te vertrekken: „Goeden avond, Lex ik heb haast I" „Goeden avond, oom" Mot lootue schreden ging Lox over het perron cn door de «rookkamer. „Zoo waar ik loef, graaf Lassow- Domst!" hoorde liij plotseling naast zich zeggen, „daar ben ik nauw- lijks aan hel station van dit afgelegen nest aange komen, of ik trof al een ouden kennis aan." Lox keek Op cn daar atond ritmeester Von Plouz voor hem in een elegant grijs Engelsoh reiscosttium, Lex sloeg aan „Goeden avond, ritmeeeter." ge war Pienz reikte hem de houd. „Goeden avond, waarde Lassow; kom, laten wij niet meer om dia dwaze ge- Bellieden is denken on weer vrienden zijn. Ik geloof, dut ify het ook geen van beulen zoo ernstig ineen- oen. Dus en hij schudde hem nog eens hartelijk de hand. Toen keerde hij zich om en riep: „trina, kom eens hier. daar heb ik een oud vriend vuu jo ontdekt." Bij den ingang stond een groote, slanke dam in reis- '.angzitanijcn aarzelend naderde zij de hoeren Lassow meteen byim smcekeiul gebaar do hand, waarbij zij hem met een hulpeloozen, bijna liedcrigen blik aanzag. Lassow raakte de smalle hand even aan en maakte een stijve buiging. „Is de rit meester op doorreis hier?" vroeg liy zonder achtte slaan op Irma. „O. neon. ik heb ontslag gouomon uit den dieust, je zult het dezer dagen wel in do courant lozen en nu wil ik mijn vrouw onze goederen eens laten zien. Wij blijven nu oen paar weken op Messehu." „Is Mosselm van u „Ja, wist je dat niet? Later gaan wy op reis; maar de paarden worden ongeduldig en wij moeten ook •log een paar uur rijden. Tot weerziens, Lassow!" Plcnz wendde zich nu tot een bediende, die met een handkoffertje achter hem stond, Lassow uildo nu ook met een korte buiging vnn Irma afscheid nemen, maar weer reikte zy hem mot gebogen hoofd eti een langzaam, byna aarzelend gebaar do hand, zonder een woord to spreken. Do ontmoeting deed in Lassow een vreemde ge moedsstemming ontwaken, Ware Irma vroolyk, on bevangen geweest, alsof er nooit iets lussehen hen was voorgevallen, dan zou h(j ook wel den ji'isten toon gevonden hebben en de gihcele zaak hebben eu do geheole zaak beschouwd als vergeten en af gedaan maar deze nederige wijze van zyn, die haar zoo geheel vreemd was, dood hem op eigenaar dige wyze aan. Terwyl hy langzaam naar huis ging, reed het ry- Piel hem Irma. lorbij. Het licht vat n straat- am, huurde Hij juf- e in luid zingen en op het portaal e rooden halshand aar ging nuur zyn „Morgen Hoe geheel anders Le gen" voorgesteld. Toen hij zijn woning blnnenk fi'ouw Wehdig togen hinrgewooi de werking van de champagne - lag Mimi gerust tu slapen mot e oni. Hy sloeg er geen acht op. i kamer en tuurde nog langen tij> donkoren nacht. Toon Lex not) paar dagen Inter van den dienst naar huis terugkeerde, vor.il hij een visitekaartje vuu Plcnz. „Waarde Lassow," stond er met potlood op geschreven „hot spijt my, je niet thuis getroffen te hebben, Maak geen styvo contra-visite, maar doe one liet genoegen, aanstaanden Donderdag om zes uur by ons te komen eten Lassow wierp het kaartje o]) de tafel. „Was maar gebleven in hot land waar do peper groeit," mompelde hy twwehen de tonden. „Gaan, of niet gaan?" Het schoeide r.iet veel, of hy luid het antwoord aan zijn knoopen afgeteld. Eerst was hij vast besloten, niét te gaan; een excuus wat ga makkelijk genoeg te vinden, maar op stuk vuu zaken kwam hij er niet verder mee. Als hij do uil- noodiging niet aannam, moest h|] dezer dagen Phiiif een tegenbezoek brengen eu zou dan wimrsch'ynlyk voor een anderen keer gevraagd worden. En waar om zou hij er niet heengaan? Irma win» getrouwd, hijzelf golingagoerd, al was hot niet publiek on tusHchcn ben was niets dan haat en verachting. Due ging hij er Donderdag heen: voor het eerst en voor hel laatst, zoo als hy by zichzelf zcido. Word» cvvolpd).

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1