Zaterdag 17 Mei 1902. DE DOLLE GRAAF. No. 5190. 51e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. PHOENIX - BKOUW EKIJ. II. MEURSING Co. AMERSFOORT. Export naar Oost- en West-Indië. AMERSFOORTSCHE COURANT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden 1 franco per post /'1.45. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 40 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 45 cent. Reclames 4—5 regels f 4.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 40 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dins dag, den 20. Mei aanstaande, des namiddags te l'/j ure. Amersfoort, den 16. Mei 1902. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De ziekte van H. M. de Koningin. HTèt officieele bulletin van gisterochtend, alleen door arts Pot geteekend, luidde «H.M. de Koningin blijft steeds in beter schap toenemen." Nog meldt men ons uit Apeldoorn, dat H.M. de Koningin-Moeder de uitnoodiging heeft aangenomen tot opening van het Sanatorium te Hellendoorn, op 30 dezer, onder voorbehoud, dat de omstandigheden zulks H.M. mogelijk maken. Dr. Roessingh zal hedenavond een bezoek brengen aan H.M. de Koningin. Hel middag-builetin van heden luidt: «Twee uur: De toestand van H. M. de Koningin blijft in alle opzichten reden tot tevredenheid geven". Ds. P. van Wijk Jr., Ev. Luthersch pre dikant te Amsterdam, hoopt Eersten Pink sterdag vóór te gaan bij de godsdienstoefe ning in de Lutbersche kerk hier. In de Vergadering van den Raad dezer Gemeente, welke zal gehouden worden op Dinsdag, den 20. Mai 4002, des middags half twee, zullen aan de orde worden gesteld de volgende Punten van behandeling 4e. Verzoek van E. J. Ruitenberg om tot makelaar te worden benoemd, met adviezen. 2e. Vaststelling staten van oninbare posten ^Inkomstenbelasting) dienst 1899, 1900 en 3e. Ontwerp-besluit tot het verleenen van afschrijving wegens vertrek of overlijden van aangeslagenen in de inkomstenbelasting, dienst 4901. 4e. Ontwerp-besluiten tot af-en overschrij ving van posten op de Gemeentebegrooting, dienst 4901. 5e. Missive van Gedeputeerde Staten in zake het Reglement van het Burgerweeshuis, met rapport en advies. 6e. Ontwerp-besluit tot goedkeuring der af- en overschrijving van posten op de Be grooting der d.d. Schutterij, dienst 1001. 7e. Request van W. P. Koopman betref 31). Elvire hield zich niet bevende handen aan de leu ning van de bank \*steen ware ontzetting maakte zich van haar meester, want nu eerst zag zij de zaak van den ernstigen kant. Eerst had zij hel geheele voorval slechts beschouwd met betrekking tot zichzelf en haar liefde en toen kwam de toestand haar nog niet hopeloos voor. Lex had gezegd, dat hjj haar meer dan ooit beminde, en wat was er dan, dat zij hem niet vergeven kon 7 Maar nu beschouwde zij de zaak plotseling van een geheel ander standpunt. Hjj had als man eerloos gehandeld en dat dit de ernstigste gevolgen na zich sleepte, wist zij ook wei. Een ware doodsangst maakte zich van haar meester. „En nu kwam het nauw hoorbaar over haar lippen. Hg zweeg een donkere blos bedekte zijn gelang ,,Lex 1 je zult toch niet weer met dien man duel- lec-ren?" Al haar angst uitte zich in deze paar woor- „Neen," antwoordde hij, „die zoude kan ik niet óok nog op mo nemen. Den man, dien ik zoo laag behandeld het>, ook nog voor den loop van mgn pistool te stellen, zou te veel zijn. Had ik het voor uitzicht, in het duel te vallen, dan zou het wat an ders zgn, dan onderging ik de straf, die me toekomt fende het bouwen van een houten schuur, met advies. 8e. Voorstel omtrent verbetering van de haven. 9e. Voorstel tot het aangaan van een con tract met de Holl. Uz. Spoorweg-Maatschappij betreffende verbindingssporen bij de Gasfa briek. 40. Voorstel tot het geven van namen aan eenige wegen. 14. Voorstel tot verbinding van de betrek king van Gemeente-heelmeester mei die van Gemeente-vroedmeester en benoeming van een tweeden Gemeente heel- en vroedmeester. 12. Voorstel tot overneming van een tot weg te bestemmen terrein, uitmakende het verlengde van de Wilhelmina-straat. 13. Voorstel tot overneming van drie we gen op den Amersfoortsclien Berg onder ge wijzigde voorwaarden. ■<4. Voorstel tot het aanbrengen van wa terleiding in den Leusderweg. Het schynt der Gemeente ernst te worden met de verbetering van de Eem. Binnenkort althans wordt de herstelling der baak aan het Wester Eemhoofd aanbe steed en Dinsdag reeds zal den Gemeente raad een zeer ingrijpend voorste! bereiken tot verbetering van de haven. In de gecombineerde vergadering van de plaatselijke afdeelingen van de S. D. A. P. en den B. B. is met algemeene stemmen tot candidaat voor den Gemeenteraad ge steld in de vacalure-Garjeanne de heer G. van Wijland Gz., Voorzitter der Timmerlie- den-vereeniging «Streven naar verbetering". Wel vermeld mag worden, dat hier gister (16 Mei) des ochtends negen uur flinke sneeuwvlokken vielen. Een van de oudste ridders de Militaire Willems Orde is hier Donderdagavond in den ouderdom van bijna 79 jaar overleden, de sedert 9 Mei 1871 gegageerde conducteur 3e klasse der artillerie van het I. leger Otte de Vries. Den 1 Juli 4843 op 20-jarigen leeftijd als vrijwilliger in dienst getreden bij het korps Bijdende artillerie, ging hij 17 Juni 1851 over bij het Indische leger, waarbij bij 9 Maart 1855 werd bevorderd tot sergeant, in welken graad hij in 1859 de beide expede- tiën tegen Boni meemaakte. Iii de tweede Bonisohe expeditie onder scheidde hij zich zoodanig, dat bij Kon. be sluit van 22 Juni 1860, no. 69, werd benoemd lot Ridder der M. W. O. 4e klasse, welk eore- kruis hij dus bijna 42 jaar mocht dragen. Zijn stoffelijk hulsel werd hedenmiddag, op verlangen der familie zonder militair eere- betoon, op de Nieuwe algemeene begraaf plaats ter aarde besteld. Onze stadgenoot de heer L. A. van Gils is met ingang van 1 Juni benoemd tot on derwijzer aan de openbare Lagere school te Laren. Of de nieuwe Gemeentelijke Hoogere Bur gerschool te Utrecht een groote jstroom van leerlingen afleiden" zal van de Amersfoortsche school, mag betwijfeld worden, vooral waar het schoolgeld is vastgesteld voor éen leer ling op f 100, voor den tweeden uit het zelfde gezin op f80 en voor iederen vol genden leerling op l'OO per jaar. Dit nog maar voor kinderen van ingezetenen. Voor een spoor-leerling bedraagt het school geld f460. Directie der H. IJ. S. M. heeft bepaald, dat voortaan werklieden des Zaterdags met een derden trein mogen terugkeeren op hun week-abonnementskaarten voor ambachts lieden. Zooals bekend is, waren tot dusver voor terugkeer slechts twee treinen aangewezen. Onder leiding van luitenant C. A. van Enschut, van het 5e regiment infanterie, zullen hier twee scherm-cursussen worden gehouden en wel van 1 October tot 24 De cember 1902 en van 5 Januari tot 28 Maart 1903. Zulks voor onderofficieren die dingen naar den graad van sergeant-dienstdoend luitenant te velde, die door hun groot aan tal niet allen den verplichten cursus kunnen volgen bij de Normaal schietschool. Van de gelegenheid tot bezichtiging der Ambachtsschool werd vooral de laatste 2 mid dagen druk gebruik gemaffilkf. Het aantal van hen, die als deskundigen het werk konden beoordeelen, was echter gering; daarom ver dient wellicht vermelding, het feit, dat de heeren G. Prins Zoon hun knechts in de gelegenheid stelden, het werk te bezichtigen door den middagschafttijd te verlengen. Hoewel al de werkstukken en teekeningen vervaardigd waren in hut eerste jaar, en het geheel dus nog zeer onvolledig was, werd toch reeds menig woord van bijzondere in genomenheid met de resultaten van het on derwijs vernomen. Programma van de matinée, bij gunstig weder, den Tweeden Pinksterdag des na middags te half drie ie geven op het terras der Sociëteit «Amicitiu" door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie, onder direc tie van de heer G. K. G. van Aaken: 1.* Tho anniversary, march Rosey. '2. Fcst-OuvertureLortzing. 3.* Fascbingskinder, Walzer. Ziebrer. 4. Fautaisie de l'opéra „Lakmé". Léo Delibes. 6. Ouverture „Haydée,oulesecrèl" Auber. 6, Grand sextuor de l'opéra „Lucie de Latumerrnoor" Donizetti. 7.* Fanfare militaireRich. Hotlmann. 3," Was giebt's Neues? Potpourri. Holla. De met gemerkte, eerste uitvoering. De jongemeisjes-vereeniging «De Trans- vaulsche Vierkleur" ontving van mevrouw Marie Koqpmans De Wet een hartelijke dankbetuiging voor de door haar gezonden kist met 493 stuks gemaakte kleederen. «Ze waren zeer welkom en ik heb ze aanstonds gezonden aan de weezen te Norvals- point" schrijft zij, in dato 13 April. Het post scriptum aan deq voet van den brief «Explain why I. a Dutch woman, write in English" is teokenend. Gelijk vanzelf spreekt, moest die taal, zeker niet-sympathiek aan een draagster van den naam De Wet, wel gebezigd worden om den censor niet al te zeer te ontstemmen en de dankbetuiging aan haar adres bezorgd te krijgen. In de gisteravond gehouden vergadering van de vereeniging «Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken" deelde de Voor zitter, de heer G. J. Buys, mede, dut de pogingen om voor de vergrooting van bet gebouw, noodzakelijk om het derde leer jaar te kunnen herbergen, een renteloos voorschot te verkrijgen of een obligatie- leening te sluiten vrijwel mislukt zijn. en de zaak was in orde, maar dat vooruitzicht heb ik juist niet, want Plenz is eeu slecht schulter en daar bij zulke aangelegenheden de voorwaarden al tijd zeer streng zijn Hij zweeg, en staarde met op elkaar geklemde lippen voor zich neer. „Maar als hij nu hoort, wat er gebeurd is, eu hij daagt je uit, dan kan je toch geen satisfactie wei- gerun V" „Dat is zoo, maar ik weet het middel om hem uit den weg te gaan." „Lex, groote God! wat bedoel je F'Een voorgevoel van hetgeen bij doen wilde, ontwaakte plotseling bij haar en met een doordringenden angstkreet greep zij hem aan beide armen vast. „Zeg toch, dat bet niet waar is, dnt je daar niet aan denkt, Lex!" Hij trachtte zich los te maken. „Elvi, dat zijn al les geen gesprekken en gedachten voor jou. Laat ons nu scheideu en doe je best, mij te vergeten." Zijn stem begaf hein hg wendde het hoofd af. El vire klemde zich aan hem vast. „Lex l" haar stem klonk nu vast en ernstig en z\j zag hem met fonkelende oogen aan „ik laatje niet van mij gaan of waar je gaat, volg ik je op deD voet totdat je mij zweert, de hand niet aan je zeiven zullen slaan". Mot oen driftige beweging rukte hij zich plotse ling los, en zoide„Je bent een meisje, Elvi, en hebt goen verstand van oerezakeo. Je weet niet, dat er toestauden zijn, waarbij een mail geen keus over blijft, wil hij niet alle achting voor zichzelf ver- „Neen, dat begrgp ik niet. Zou zelfmoord, de grootste zonde, het eenige middel zijn »m een schuld uit te wisachen f En je hebt toch maar een kleiue schuld op je geladen, Lex; je hebt slechts gedaan, wat zooveel andoren doen, zonder dat zij er de min ste wroeging over voelen. En dan: niemand is door jou dood geholpen. De bodrogen echtgenoot is daar om lóob bedrogenhij heeft die vrouw gehuwd en moet dus nu ook rna.vr zien hoe hg met baar door liet leven koiut. Jg bent slechts oen dergenen, die zij in baar netten gelokt heeft, en dnarom zou jg een einde maken aan je jong leven? Lex bedenk wel wat je daardoor doetje bezwaart je geweten met een veel grootere zonde, met een zonde tegenover allen, die je liefhebben." Zij was onder het spreken steeds kalmer geworden. Zwijgend hoorde hij haar aan en zonk woor neer i op de batik. „Ons geluk is verwoest, wat erookge- beuro I O, Gcd waarom moet ik altijd ongeluk bren gen over hen, die mij liefhebbon Elvire was dichter bij hem gekomen en zag nu eensklaps den revolver,die uitzijn mantelzak sla li. Nu maakte de angst zich weer van haar meesier. Als lig nu töcih i ,i eens niet overtuigd was door baar woorden. Nóg had h(j den eed niet gezworen, Snel besloten, haalde zij het wapen uit den zak eu hield het vast. Lex sprong op. „Elvi I Om Godswil geef hier I De revolver is ge laden en je kunt er niet moe omgaan Zij schudde het hoofd. „Je krijgt den revolver niet in handen; je hebt uig je woord nog niet gegeven." Hij luisterde niet naar hetgeen zij zeide, doch greep hnur pols vast en trachtte haar liet wapen to ontnomen. Maar zij weerde zich mot allo kracht, zij dacht er niot aan, d.it het eigenlijk uiels hielp of I zij hem dit wapen al ontnam, duur hg ieder oogou- blik oen ander kon koopen om zijn vreeselgk plan te volvoeren. De eenige gedachte, die haar nu be zielde, was, hem het het wapen te ontnemen. Maar I hij liet haar niet los; bij wist, dat de revolver in haar handen een gevaarlijk werktuig was. Zoo wor stelden zij wauhopig met elkander on geen van bei den wilde toegeven. „Elvi, ik smeek er je om, laat log", riep hij uit. Zij scnudde het hoofd, en greep den revolver nog vaster, en toon wie door een onvoorzichtige be weging den haan had aangeraakt, wisten zij niet viel er eeu schot en greep Elvire met een kreet van smart naar haar liukcrschouder terwijl zg wankelde, en zeker gevallen zou zijn, als Lassow haar niet nog juist bijtijds had opgevangen. Hij droeg haar naar de bank, knielde voor haar neer, en legde haar hoofd op zgn arm. „Om Godswil" meer kon hg niet zeggen do angst ontnam hem de spraak. Langzaam sloeg zg de oogen naar hem op. „I<ex, zweer ine, dnt jij, wat er ook gebeuren moge, niet de hand nan jezelf zult slaan," Hij zag haar vast aan„Ja, Elvi, it zweer het je." Met een diepen zucht van verlichting sloot zij de oogenzij werd hoe langer zoo bleeker en op haar schouder begon zich oen roode vlek te vertoonen. „Ik zal Je naar huis dragen. Elvi," zeido hjj zacht: „kun je je arm om mijn hals slanu?" Zij sloeg de. ongen op, „O, ik kan wol loopen, zoo veel pfjn doet het niet," zeido zg met een iwikko pogiug om to glimlachen. „Neen, neen in geen geval; kom Elvi, liovoling." Maar nog eer hij ha.-tr op den arm kon nemen, hoor den rij stemmen en schreden Nora, Krocker, de dienstboden, vorscbeidene der bcwouer» van de om liggende huizen kwamen aauloopen, verschrikt hooren van het schot. (Wordt vtrvolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1