Dinsdag 20 Mei 1902. DE DOLLE GRAAI. No. 5191. 51e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. ving' AIERSNOBTSCEE COURAIT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post /'l.lo. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter algemeene kennis, dat aan de Rijks Universiteit te Utrecht met ingang van 1 September 1902 ten minste éen Vicariebeurs van St. Joris te Amersfoort beschikbaar komt. Studenten, die in 't bezit zijn van een der ge- tuigeschriften, bedoeld in art. 11 en 12 der Wet op het Hooger Onderwijs en zich niet hebben verbonden voor den geneeskundigen dienst bij het Leger, de Vloot of de Koloniën, kunnen bij adres op zegel aan den Minister van Binnen- landsche Zaken van hun verlangen doen blijken om voor genoemde beurs in aanmerking te komen. Dit adres moet vóór 1 Juni worden ingezon den bij den Secretaris van Curatoren. Gedaan te Amersfoort, den 15. Mei 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WU1JTIERS. De Secretaris. B. W. Th. SANDBERG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter algemeene kennis, dat zij voorne mens zijn, aaD den Gemeenteraad voor te stellen, tijdelijk van den openbaren dienst te onttrek ken, en wel voor het tijdperk van 15 tot 29 October 1902 a. eene oppervlakte van hoogstens 400 M». op den Hof bij net Pepersteegje. b. eene oppervlakte van hoogstens 113 M»op den Hof bij ae Lavendelstraat. c. Id. 400 M'. op de Appelmarkt. d. Id. 225 M'. op de Groenmarkt. e. Id. 70 M1. op den Hof nabij de Vijver- straat. j ld. resp. van 50, 30, 30, 100 en 100 M'. op den Hof. Nadere inlichtingen zijn ter Secretarie verkrijg baar. Zij, die tegen zoodanige ontrekking bezwaren wenschen in te brengen, worden uitgenoodigd, die vóór Donderdag 22. Mei a. b. ter Gemeente secretarie schriftelijk in te dienen. Amersfoort, den 15. Mei 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. WUIJTIERS. De Secretaris. B. W. TH. SANDBERG. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter kennis van belanghebbenden dat alle werkgevers, die verzekeringsplichtige bedrij ven uitoefenen en tegen loon een of meer werk lieden in hunnen dienst hebben, verplicht, zijn vóór 1. Juni a. s. daarvan aangifte te doen dat de aangifte geschieden moet op formulie ren in tweevoud, die koBteloos verkrijgbaar zijn aan elk Postkantoor en Hulppostkantoor en die 82). Elvire legde haar hand met vasten druk op don arm van Lex. „Wat ik ook zeg, Lex, spreek mij niet tegen." Hy had nauwelijks den tijd, haar toe te knikken, toen de anderen reeds bij ben waren. „Heer in den hemel! wat is or gebeurd? Elvi, je bloedt I Lex, wat heb je met het kind ge daan?" Bevend greep NoraElvire's koude hand. Een oogenblik sprak en vroeg alles door elkander, tot Elvire haar vader met de oogen wenkte, bij baar te komen. Toen zeido lij met vaste stem „Wees niet fcooa op mij, papa; ik ben heel kinderachtig en on- vooriichtig geweest. Ler wilde hier musschen schie ten, omdat wij eens gezegd hebben, dat de mus schen in don zomer alle andere zangvogels verdrijven. Ik wilde hem den revolver afnemen en óok eens schieten, inaar hy wilde hem mij nie» geven, omdat hij zeide, dat ik er niet mee wist om te gaan. Ik wilde hem het wapen toch afnemen, toen ging het op eens af, en ik ben in den schouder getroffen maar niet erg Zy was onder het spreken steeds bleeker gewordennu viel haar hoofd achterover en haar oogen sloten zicb. „Zij is flauw gevallen" riep de overste, „loop naar den dokter, Frederik, en vraag hem, zoo gauw mo gelijk te komen. Wy moeten haar nu naar huis bren gen." Reeds had Lassow haar op zijn sterke armen ge nomen zwygend maakte men hem plaats. Op een wenk van den overste verwijderden do vreem de liodenzich. Nora ontkleedde de bewustelooze voor zichtig on braoht haar te bed. na invulling en onderteekening aldaar weder moeten ingeleverd worden tegen bewijs van ont vangst dat tot aangifte gehouden zijn ook die werk gevers, die hun personeel reeds tegen ongeluk ken verzekerd hebben of die voornemens zijn vergunning te vragen om het risico zelf te dra gen of aan eene vereeniging of vennootschap over te dragen dat bij elk stel formulieren eene lijst is ge voegd van verzekeringsplichtige bedrijven en dat ook zij, die twijfelen of hun bedrijf valt onder een der daargenoemde, echter wel zullen doen eene aangifte in te leveren,'waarop zij den grond van hunnen twijfel kunnen vermelden dat wie hunne formulieren niet tijdig inleveren of niet behoorlijk invullen of nalatig zijn in het verschaffen van inlichtingen, straf baar zijn vol gens de wet. Amersfoort, den 20. Mei 1902. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De ziekte van II. M. de Koningin. Het officieele bulletin van hedenochtend 9.10, alweder alleen door arts Pot getee- kend, luidt: De toestand van H. M. de Koningin blijft zeer bevredigend. De toename der krachten veroorloofde eer gisteren voor het eerst sedert hel begin der ziekte, dat H. M. nu dagelijks gedurende korten tijd het bed verwisselt voor een rustbank. Het Raads-overzicht moet wegens den zeer beperkten tijd geplaatst worden op het bin nenblad. Een merkwaardige coïncidentie met de heden door den Raad in behandeling geno men plannen tot verbetering van de haven vormt wel het feit, dat juist heden vóór veertig jaar de Raad besloot tot aanschafling van een moddermoleu om de Eem geregeld op diepte te houden. Ter Zaterdagavond gehouden 101ste ver gadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken waren, onder voorzitting van den beer J. Gr. Kleber, aanwezig 5 ledenafwe zig was de heer C. van der Zoo de Jong. Het schrijven van het Bureau voor het in Augustus 1902 te Ostende te houden inter nationaal Congres voor handel en industrie, houdende verzoek om adhaesie, steun en be- j kendmaking, zal op de gewone wijze worden 1 gepubliceerd. I De missive van den Minister van Binnen- I landsche Zaken, ten geleide van het Kon. besluit van 20 Maart 1902 waarbij te Amers foort een Kamer van Arbeid voor de bouw bedrijven voor Amersfoort en Hoogland wordt gevestigd, werd aangenomen voor kennisge- Evenzeer werd aangenomen voor notifica- tie^een schrijven van de H. IJ. S. M. tot welke de Kamer zich wendde om te Amers foort een Douane-kantoor verkrijgen. De Mij. antwoordde, dat de aanvoer uit het buiten land voor Amersfoort van te geringe betee- kenis is en zij uit dien hoofde geen stap pen bij de Regeering kan doen om Amers foort als losplaats aan te wijzen. En gelijk lot wedervoer der missive van de Kamer te 's-Hertogenboseh, welke het verhoogd tarief voor intercommunale tele- phoon-gesprekken wenscbt afgeschaft te zien. Korteling is, in verband met dergelijk ver zoek van de Handelsvereniging te Gronin gen, de zelfde zaak behandeld en toen werd besloten, adhaesie te verleenen en tegelijk den Minister van Waterstrat te verzoeken meer telephoonlijnen te doen aanleggen. Evenzoo werd voor notificatie aangenomen de missive der Nederlaudsche Kamer van Koophandel te Londen omtrent knoeierijen bij vleesch-export en waarbij aangedrongen wordt op Rijks-controle bij het slachten. De Voorzitter merkte op, dat deze zaak reeds werd afgedaan in de Tweede Ka mer en dat de Regeering overweging toezei- de. Spr. was huiverachtig, thans weer de zaak op te halen, vooral waar deze Kamer niet met juiste gegevens kan komen. De heer Sinnige meende, datdeRegee- j ring desverlangd inlichtingen zou kunnen I vragen aan de Kamers van Koophandel, doch I beschouwde een weder ter hand nemen van j deze quaestie op ditoogenblik vrijwel als mos terd na den maaltijd. De heer H. van Haselen echter wilde Ihet adres steunen, opdat de Regeering de wenschen der Kamers van Koophandel mocht leeren kennen. Spr. deelde mede hoe vee, 1 dat niet meer geheel zuiver is, hier als »En- j gelschmannen" bekend staat. Nochtans werd zijn voorstel verworpen met 4 tegen 1 stem. I Het schrijven der Kamer te Arnhem inzake de suiker-surtaxo werd evenzeer aangeno men voor kennisgeving vooral omdat de sui ker-conventie haar beslag heeft gekregen en er dus geen kans meer is, dat het voorstel- Weer waakte Nora aan het ziekbed van Elvire Krocker, weer verkeerde Lassow in doodsangst om het leven, dat hem zoo dierbaar was. De wond zelf was wel niet levensgevaarlijk, maar er kwam hevige koorts bij, en de dokter vreesde, dat de linkerarm altyd eenigszins stijf zou blijven. Lex had nu niet zoo onbepaald vryen toegang tot de ziekekamer, als eertijdsalleen als Elvire be wusteloos was en hij er zeer dringend om smeekte, mocht hy even binnenkomen. Toen hy voor het eerst het bleeke smalle ge zichtje met gesloten oogen in de kussens zag liggen, was hy voor het bed op do knieën gevallenhij be groef zyn gelaat in de handen en stortte bittere tranen. „Vreemde jongen", zeide de overste zacht en aan gedaan tot Nora; deze knikte slechts en weudde zich af om haar eigen tranen te drogen. In het stadje baarde het nieuws van het ongeluk, dat Elvire Krocker overkomen was, natuurlijk groot opzien. Hoe kon zij nu ook zoo kinderachtig zijn om bepaald te worstelen niet graaf Lassow om een geladen revolver; men had haar wezenlijk voor ver standiger gehouden. Maar het was ook wel een vreem de inval van den dollen graaf 's morgens in de do vroegte musschen te gaan schieten in den tuin van KrockerOfschoon aan den andereu kant, waarom zou hij geen musschen schieten Graaf Las sow had in zyn leven al wol op andoren geschoten dan op muBsehendaarvoor was hy dan ook de dolle graaf I Overigens was hij niet te herkonnonhy sprak hijna geen woord als hij in dienst met zijn kame raden santen was en liet zich verder nergens zien; zijn oogen lagen zoo diep in hun kassen en hij ging met zulke loome schreden door do straten, dat het wel scheen, alsof bij een zwaro ziekte onder de le den had. Men zag hem dagelijks naar Krocker gaan en ofschoon de berichten omtrent Elvire's toestand steeds gunstiger luidden, zag hy er, als hij er van daan kwam, nóg bleeker en ellendiger uit dan te Nora voelde duidelijk, dat er tusschen Lcx en Elvire iets niet in den haak was, en eeus toen hy weer kwam om te hooren boe het Elvire ging, nam zij hem mee naar haar eigen kamer en sloot de deur achter zich dicht. „Lex", zij legde beide Itandcu op zijn schouders en zag hem aan, „zeg mij de waar heid; hoe staat tusschen jou en Elvire? Hij zuchtte diep. „Wat ik je vroeger gezegd heb, is gebeurd. Uit de vriendschap tusschen Elvi en mij is een groote, groote liefde ontstaan, maar ik zelf heb een klove tusschen ons doen ontstaan, die n~~!" meer gedempt kan worden. Ik ben er nu eenr niet toe goboreu, gelukkig te zijD, of anderen geluk kig te maken". „Veel geluk en vrede heb je nog niet om je heen verbreid," zeide Nora toestemmend, „dat weet de hemel, maar spreek eens wat duidelijker. Wat ver sta je onder die klove?" Zij nam de handen van zijn schouders; hij trad uan het venster en tuurde zwijgend ïtitar builen. Plotseling wendde hij zich om „Ik heb je altijd al mijn zenden gebiecht, Norn;ik begrijp niet, dat ik er niet al eerder aan gedacht heb, je ook nu alles te zeggen! Mag ik dat doen?" „Zeker mijn jongen, zeg mij alles." Hy ging op een lang stoeltje bij haar zitten en be gon alles te vertellen. Hij verzweeg haar niets van hetgeen er tusschen hem en Irma was voorgevallen. Nora viel hom met geen enkel woord in de rede een pnar maal balden baar handen zich onwillekeu rig tot vuisten en eens streek zij haar ücht,zinnigen neef zacht over het donkere haar. „Lex, je bent een lieve jongen maar toch ook ge heel een iongen," zeide zij, toen hij ophield met spreken. „Dat wordt nu door de heele wereld „de dolle graaf" genoemd on laat zich tot tweemaal toe van gen in do strikken van een coquette vrouw I" Hij ging Diet in op haar vrijmoedig schertsauden toon. Hij zag haar aan en zeide „Zeg zelf, bpu ik hot nog waard, de hand naar Elvire uit te strekken De toon van zijn stem klonk kalm, maar uit zijn stem sprak een brandende, smeekende vraag. Nora zag een oogenblik recht voor zich uit; haar Arnhem wordt ingewilligd. Ten slotte werd aan de orde gesteld eea missive van het Comité tot reorganisatie der Kamers - van#Koophandel. Eenige jaren geleden vergaderde het met afgevaardigden van alle Kamers te Amster dam de conclusie werd aangeboden aan H. M. de Koningin doch de Regeering erkende de noodzakelijkheid eener reorganisatie niet. Daarom liep bet Comité de Kamers ander maal op tot een bijeenkomst, den 31 Mei te half twee te houden ten Raadhuize te. Amsterdam. Met algemeene stemmen werd besloten, adhaesie te schenken, terwijl tot afgevaardig de werd benoemd de heer J. Ger. Kleber en tot diens plaatsvervanger de heer H. C. van Dam. Nu opsomming der sedert de vorige zit ting ingekomen periodieken, welke voor gegadigden ter lezing liggen bij den Secre taris, werd de zitting gesloten. Heden vóór veertig jaar dienden de hee- ren dr. A. II. C. van Driel en A. M. Kolle- wijn Nz. een request in bij den Gemeenteraad om een zwemschool te openen bij de Konings poort. De beslissing volgde eerst 7 Augustus 1862, waardoor in den zomer van 1863 de Zwem school kon geopend worden. Dat, niettegenstaande het tot uitgaan al heel weinig aanlokkelijke weder, hier gister nog heel wat verkeer is geweest, kan wel hieruit blijken, dat alleen op Tweede Pink sterdag door de tram hier 426 passagiers zijn vervoerd. Ontegenzeglijk heeft de Donderdagavond hier gehouden vergadering van aandeelhou ders in de »Amersfoortsche Tramweg-Maat schappij" menigeen een aangename verrassing bereid, in hooidzaak bij de mededeeling, dat »de groote leeglooper", de #1001" en boe »men" de tram al meer vriendelijk betitelt, in stede van verlies af te werpen in hei eerste boekjaar met winst is geëxploiteerd. Buiten de 5 leden van den Raad van Com missarissen en de Administrateur waren 20 aandeelhoude-s tegenwoordig, uitbrengende 97 stemmen. Rij monde van mr. J. van der Leeuw werd rapport uitgebracht door de commissie, belast met het nazien der Rekening en ver antwoording, welke concludeerdedat de boekhouding uitstekend in orde is bevonden, dat ile toestand der Maatschappij betrekke- gelaat werd hoe lauger zoo ernstiger. „Neen, zeide zij toon „nu ben je nog niet waard, baar te bezitten. Word eerst een man, Lex, op wien men kan bou- wgd als op een rols." „En denk je, dat ik nog Hij drukte haar hand krampachtig in de zijne. „Je zonde ia niot zoo groot, dat een liefhebbend hart je die niet zou kunnen vergeven. Want de lief de vergeeft veell Maar je bent nog niet vast on sterk genoeg om een vrouw tot sleun te zijn voor haar gebeelo leven, vooral niet, als deze vrouw uogbyna een kind is, zooals Elvi. Tracht daarom een vaster karakter ts krijgen, een karakter waaraan Elvi wer kelijk steun vinden kan en als beider liefde nog even groot is, dan geloof ik niet, Lex dat jou geluk nog iets in den weg staat. Maar vóór dien lijd kan geen vader je met een gerust geweten het lot van zijn kind toevertrouwen, dat zio je zelf wel in". Lassow boog het hoofd ovor Nora's hand. „Nog nooit heb ik je iets bekend, Nora,ofje nebt my rust en troost gegeven. Hoe ik je voor dit uur dank, daar kan ik geen woorden voor vinden. Vaarwel, Nora, lieve Nora; o, als ik jou niet had!" Hij sloeg de armen om haar heen en kusto haar. „Ik zal ernaar streven, zoo te worden, dat je tevreden over me bent. Vaarwel 1" Lassow kon nu eenmaal niet doen zooals andere menschenNora Krocker was dat ol lang van hem gewend, maar wat er nu gebeurde, overtrof toch haar verwachtingen. Luitenant graaf Lassow diende j een verzoek om ontslag in en tegelijk daarmee ver- zocht bij onmiddellijk verlol voor langen tijd, en j toen de overste om hem zond, daar bij dezé zaak 1 nog eens wilde bespreken, was hij al afgereisd. Ni®- 1 mand wist waarheen. Het grootste deel van zijn goed had hij meegenomen, het verdere in een kist ver- I pakt aan zijn ouders gezondeD. Wat hij op zyn ka- nier8 had achtergelaten, verdeelden oppasser en hoe pita onder elkander. (lFordf vm>olgd.)

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1