den koetsier en den oppasser van den over ledene. Toen de kist boven de groeve was geplaatst, nam overste Braams, belast met het toezicht op het eskadron ordonnansen, het woord en herinnerde er aan hoe hij Taunay had leeren hoogachten sedert den eersten dag dat deze ofGcier was en hoe de ontslapene behalve als goed kameraad ook als goea burger hoog stoüd aangeschreven b\j de zeer velen, die hem kenden en die zyn te vroeg heengaan diep betreuren. Spr. herdacht nog het zwaar beproefd ge zin en hoopte, dat het zoontje des overlede nen een even verdienstelijk en nuttig lid van de maatschappij mocht worden als zijn vader is geweest. Kapitein d'Hamecourl, van den Generalen staf, herdacht in welgekozen bewoordingen den braven kameraadritmeester Wijnma len sprak voor het 2e, luitenant Nedermeijer ridder ,van Rosenthal namens het officiers- korps van het 3e regiment huzaren. Een der zwagers dankte voor de bewezen hartelijke belangstelling. In de jongste vergadering van de »Ver- eeniging voor Christelijk volksonderwijs" hield onze stadgenoot de heer G. C. Hooge- werff een referaat over het Christelijk stand punt bij de reorganisatie van bet Lager- in verband met het Middelbaar onderwijs en ontwikkelde daarbij de volgende stellingen: 1. Hoewel bij de toelating der leerlingen tot onze inrichtingen van Gymnasiaal- en Middel baar onderwijs rekening moet worden gehouden met de inlichtingen door hunne onderwijzers omtrent hen verstrekt, is het toch wenschelijk te achten, bet ad missie-examen in gewijzigden vorm als middel van controle te behouden. 2. Het is wenschelijk, dat voor de sub. 1 bedoelde „verklaringen" der onderwijzers een bepaalde vorm worde vastgesteld. 3. Vau jongelieden, die de puberteitsjaren nog niet hebben bereikt, mag geen zware in spannende hersenarbeid worden geëischt. 4. Zoowel uit een piedagogisch- als uit een pfactisch oogpunt moet de definitieve keuze van de richting in welke de leerling zich verder wenscht te ontwikkelen, worden uitgesteld tot tjjn löe of 16e jaar. Bij de organisatie van ons onderwijs be hoort onderwijs in handenarbeid (slöyd op de Lagere school; timmeren, smeden hankwerk op de Middelbare school) onder de verplichte leervakken te worden opgenomen. 6. De voorstellen der Staats-commissie om trent de vakopleiding van leeraren bij het Gym nasiaal- en het Middelbaar onderwijs behooren ook van Christelijke zijde krachtig te worden gesteund. 7. Een Christelijke Middelbare school, die sich zou willen aanpassen aun de tegenwoordige doctrinaire richting van ons Middelbaar (en Gymnasiaal) onderwijs zou slechts dezelfde waar kunnen bieden met een Christelijk etiket en dus den naam van Cristelijke school niet ver dienen. 8. Het oprichten van bijzondere Hoogere Burgerscholen van Christelijke zijde is in de tegenwoordige omstandigheden niet raadzaam te achten. Van de oud-leerlingen der Amersfoortsche Hoogere Burgerschool slaagden bij het jongste examen B 1 aan de Polytechnische school te Delft de heerenJ. G. W. de Bruyn, P. H. A. Dijckmeester, W. T. Holtappel, A. de Stoppclaar en H. J. J. Weurman. De pseudo-Transvaler die te Apeldoorn aan verschillende personen verhalen deed, als zoude hij deelgenomen hebben aan den Zuid-Afrikaanschen oorlog en van St. Helena zyn ontvlucht, is gevankelijk naar Zutphen overgebracht. De gearresteerde is de 21-ja- rige L. J. O., bakkersknecht uit Alkmaar. Ook te Amersfoort en op andere plaatsen heeft hij, op dezelfde wijze als te Apeldoorn, van de gastvrijheid weten misbruik te maken. Luitenant N. G. van Gemert, van het 5e regiment intanterie gedetacheerd bij de Hoo gere Krijgsschool, die op 1 Mei wegens on- festeidheid zijn aangewezen detacheering bij et le regiment veld-a«*tillerie niet kon vol gen, is thans hersteld en ingedeeld bij de Ie Batterij van dat regiment, te Utrecht. Sergeant S. Sijbel, van het 5e regiment infanterie, is bevorderd tot sergeant-majoor dienstdoend officier te velde. Kolonel I. R. A. H. Higly, commandant van bet Ie regiment huzaren, wordt eerlang bevorderd tot generaal-majoor en belast met het commando over de stelling van het Hol landse!) diep en Volkerak. Aan den afstandsrit van de Militaire sport- vereenigirig, welke van morgen tot Vrijdag wordt gehouden, nemen deelritmeester jhr. F. W. von Wrangel auf Lindenburg, instructeur aan de Ryschool1e luitenants der huzaren J. M. Benteyn en J. G. Pabst, van de Koninklijke Militaire AcademieIe luitenant G. J. A. baron Van Hardenbroek en Amrnerstol en 2e luitenants F. J. J. baron Van Heemstra, H. L. E. G. J. Werner en C. S. Sixma baron Van Heemstra, van het 1e regiment huzaren: en 2e luitenant R. A. baron Van Hardenbroek, van het 3e regiment huzaren. We vernamen nog niets van de wording van een Metalen Kruis-coniité ook in dit garnizoen. Gelijk bekend, is het doel de omstreeks 145 nog ift leven zijnde Ridders op 6 Decem ber, wanneer het 70 jaar zal geleden zijn dat hetonderscheidingsteeken werd ingesteld, met een flinke feestgave te verblijden. De oud-strijders van 1830 in België zijn reeds lang van Rijkswege gepensionneerd. Hier zijn ze overgelaten aan de openbare liefdadigheid. De Vereeniging «Trouw aan Koning en Vaderland" kan thans, dank zij het subsidie van het Rijk, aan de meest behoeftigen een wekelijkscbe uitkeering doen van f5; voor anderen is die toelage veel minder. Het «Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst" geeft óok nog een gratificatie doch als men bedenkt, dal eenigen der oudjes zich nog verheugen mogen in het bezit hunner echtgenoote, uan is een wekelyksch inkomen van f 5, hoogstens f6, al zeer gering en zal een feestgave dus zeer welkom zijn. Programma van de matinée, bij gunstig weder, aanstaanden Donderdag des na middags te half drie te geven op het terras der Sociëteit »Amicitia" door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie, onder direc tie van de heer G. K. G. van Aaken 1.* Tbc anniversary, march Rosey. 2. Fest-OuvenureLoruing. 8.* Fascbingskioder, Walzer Ziehrer. 4. Fautaisie de l'opéra „Lakmé"Léo Delibes. 6. Ouverture „Haydée,ou lesecrèt" Auber. 6. Grand aextuor de 1'opéra „Lucie de Lammernioor" Doniietti. 7.* Fanfare militaireRich. HoffmBnn. 8.* Was giebt's Neues7 Potpourri. Rolla. De met gemerkte, eerste uitvoering. In de te Amsterdam gehouden 116e Algem. vergadering der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" zijn Donderdag in behandeling gekomen de voorstellen van liet Departement Amersfoort: het Hoofdbestuur uit te noodi- geri om in den loop van het dienstjaar 1902—1903 op de beste wijze te gelde te maken huis en erve te Amsterdam, Klove niersburgwal C. 27, en de netto-opbrengst, belegd in soüede rentegevende fondsen, te voegen bij het roerend kapitaal der Maat schappij voorts maatregelen te nemen, zoo noodig voorstellen in te dienen, om de ad ministratieve uitgaven der Maatschappij te verminderen op de goedkoopste wijze, na de ontruiming vau voormeld perceel, in de behoeften van den bureau-dienst te voor zien en de eventueele verplichtingen der Maa'tschappij tegenover haar ambtenaren te willen omzetten in den vorm van nader vast te stellen jaarlijksche toelagen voor lokaalhuur, bureau-kosten als anderszins. Het gebeele voorstel en de toelichting namen we te zijner tijd in dit blad op. Hoofdzaak ia, dat uit de Rekening en verantwoording blijkt, dat de rente van het roerend kapitaal der Maat schappij, dooreen genomen, van jaar tot jaar verzwolgen wordt door de uitsluitend admini stratieve uitgaven, terwijl bovendien de onroe rende eigendommen geen geldelijke baten voor de maatschappij opleveren. De financieele commissie ontraadde de aan neming van het voorstel en berekende, dat de Maatschappij, die dan toch lokalen voor het Secretariaat, de Bestuursvergaderingen en het archief en een woning voor den Secretaris zou moeten huren, of een geldelijke vergoeding voor dit laatste in de plaats zou moeten stellen, duur der uit zou zjjn. Men zou winnen Vier pet. van f 22 000 (verkoopwaarde gebouw)f 880.00 Grondlasten f124.751/»; straatbelas- ting f44.05 168.80'/» Assurantiepremie35.00 Personeele belasting f392.83 (eerste 2 grondsl.)waterleiding f 45.30 438.13 Gewone onderhoudskosten f700; bui tengewone f200 900.00 Vergoeding voor vuur, licht en schoonhouden der lokalen 300.00 Samen f 2721.93'/, Maar men zou moeten uitgeven Huur vaD een ongemeubeld bureau voor den Algemeenen Secretaris, tevens vergaderzaal voor Hoofd bestuur, kantoor en ruimte voor archief en magazijn f samen drie vertrekken,benevenszolderruimte) f 1000.00 Schoonhouden van deze lokalen, vuur en licht 300.00 Onderhoud van het meubilair. 50.00 Huur van woning voor den Alge meenen Secretaris1200.00 Personeele belasting f300waterlei ding f40340.00 Samen f 2890.00 Alzoo zouden de administratiekosten nog toe nemen met f 168.06'/,. Amersfoort betoogde, dat de leden te weinig afweten van de huishouding der Maatschappij. In den Secretaris zag de heer Buys een Mi nister van BinnenlandBche zaken, in hot Hoofd bestuur een Raad van State, in de afgevaardig den, voor zooveel die vooraan zitten en alle discussieu knnnen volgen, de kiezers, en in de heeren achter in de zaal, die in de tocht zitten en niet de helft van het gesprokene kunnen verstaan, het volk achter de kiezers. De financieele commissie heeft zich beroepen op de rechten van den Algemeenen Secetaris op het gebouw aan den Kloveniersburgwal, maar de Algemeene Secretaris, wien toch ook de bloei der Maatschappij ter burte gaat, zal stellig wil len medewerken tot vereenvoudiging der admi nistratie. Intnsschen nam de afgevaardigde het eerste lid van zijn voorstel (den verkoop van het gebouw) terug, zich voornemende met den Algemeenen Secretaris in den loop des jaars over deze zaak ernstig in overleg te treden. Hy beperkt het voorstel thans tot een verzoek aan het Hoofdbestuur om maatregelen ter bezuiniging te beramen. Winterswijk diende een motie van orde ui, waarbij de vergadering zich incompetent ver klaarde, een besluit betreffende bezuiniging te nemen. Amersfoort trok nu het gansche voorstel in, maar zal het punt in quaestie wederom bren gen op den beschrijvingsbrief voor de eerstvol gende vergadering. De motie van orde werd hierdoor overbodig en verviel ahoo. De Voorzitter merkte nog op, dat het voorstel Amersfoort niet goed door het Departement is voorbereidals het zich, alvorens het voorstel te formuleeren, tot den Algemeenen Secretary had gewend, zou deze stellig alle gevraagde in lichtingen bereidwillig verstrekt hebben. Wij herinneren er aan, dat uit de toe lichting wel degelijk is gebleken, dat het Departement inlichtingen vroeg bij den Al gemeenen Secretaris. Donderdag werd in »l)e Arend" de vijfde Algemeene vergadering gehouden van de «St. Lebuinus-Vereeniging", diosecaan-veree niging van R. K. bijzondere onderwijzers in het aartsbisdom Utrecht. Aanwezig waren 10 afdeeiingen, vertegen woordigd door ongeveer 40 afgevaardigden de vereeniging telt hans 216 leden. Als eerste punt op de agenda kwam voor besprekingen over salarisregeling, welk punt door dr. Schaepman werd ingeleid. Men kwam tot de conclusie, dat bet wen schelijk is, de salarissen te regelen als bij openbare onderwijzers met vastgestelde mi nima, met periodieke verhoogingen en ver hoogingen voor bijbevoegdheuen. De afdeeling Enschedé wekt op tot meer dere deelneming aan het Pensioenfonds voor weduwen en weezen, Er werd in deze een commissie benoemd, beslaande uit de heeren B. Bitters, uit Enschedé, H. Braam, uit Arn hem, en J. C. Snijders, uit Arnhom, welke middelen moet zoeken om den toestand van het fonds te verbeteren. Rij referendum zal uitgemaakt worden of een algemeen abonnement op «De Katholieke School" zal worden genomen. Tot mede redacteur van dat orgaan werd benoemd de heer J. Th. van Lent, Secretaris van het Hoofdbestuur. «De opleiding onzer onderwijzers" een punt van de agenda, werd daarvan afgevoerd met het oog op het late uur. De heer J. Visser, uit Utrecht, werd tot Hoofdbestuurslid herkozen. Tot Jury-leden ter beoordeeling van de handschriften, ingekomen op de prijsvraag voor een stel leesboeken, werden benoemd de heeren B. C. Konst, uit Maarsen, E. C. M. Noyons, te Utrecht, G. W. J. Tangelder, te Arnhem, en H. H. Tonus, te Bunnik. Aan H. M. de Koningin werd een telegram van gelukwensch gezonden met H. D. herstel. Een gemeenschappelijke maaltijd besloot deze jaarlijksche bijeenkomst. Bij de Zaterdagavond ten overstaau van notaris C. A. van Blaricum gehouden ver- kooping van het woonhuis en winkelhuis des heeren G. Dieges, aan de Kromrne- straat, en van het woonhuis met tuin aan de Breedestraat N°46, voor de Erven Bos- selaar, gold het eerste f3100, liet tweede f1750. De perceelen werden niet toegewezen. Te Baarn is gister en wordt heden een collecte langs de huizen gehouden ten bate van de slachtoffers op Martinique. De bloemententoonstelling, dezen zomer van 2 tot 5 Augustus te Baarn te houden, belooft zeer belangrijk te zuilen worden. De afdeeiingen Baarn, Utrecht en Hilversum van de »Ned. maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde" werken samen benevens de»Ned. Orchidophilenclub" en de Vereeniging »Nos jungunt rosae." Er is reeds toegezegd f300 aan subsidie, 1 groote gouden medaille, 6 verguld zilveren, 12 zilveren en 2 bronzen medailles, terwijl het Hoofdbestuur aan Baarn of Zeist de gouden Viruly-medaille zal toe kennen. Het garantie-kapitaal is door de ingezetenen van Baarn en Soest vol teekend. Daar deze tentoonstelling in liet best van het seizoen valt en op een fraai terrein bij het station wordt gehouden, verwacht men een druk bezoek. Tot onderwijzer aan de openbare Lagere school te Woudenberg is benoemd de heer F. G. Clausing, te Baarn. Het afgelasten van bet zoogenaamde vóor- kamp van het korps genietroepen zou ver band houden met. het niet onder de wapens roepen van de lichtingen 1895 en 1896. Men wil zelfs weten, dat de Legerplaats bij Zeist dit jaar in 't geheel niet zal worden betrokken. Er schuilt in den mensch een beest, maar óok een engel, en nu moet het daarheefl, dat de engel den voet zet op den nek van het beest. De Bondsfoesten van den A. N. W. B. zullen dit jaar plaats hebben te Utrecht en wei op 28 en 29 Juni. De feesten beginnen met een opmarsch per wiel. Er worden spüïnewebtochten georganiseerd op Zaterdag -8 Juni voor die leden, die per rijwiel naar de feesten gaan. Als beginsel is aangenomen, dat vnn de steden, in een kling van ongeveer 00 K.M. als straal rond Utrecht gelegen, Zaterdag ochtend 28 Juni tochten worden georgani seerd, waarvan de deelnemers, elkander hier en daar opwachtende, allen ongeveer 12 uur 's middags te Utrecht kunnen aankomen, op welk uur ook de treinen van alle rich tingen van het land de feestgangers, die per spoor komen, te Utrecht hebben gebracht. Voor de feestgangers, die van zeer verre komen, heeft liet Bondsbestuur van de Di rectie der Staats Spoorwegen een niet onbe langrijke reductie op het reizigerstarief ver kregen. Ter gelegenheid van het feestcon- gres zullen de Bondsleden, op vertoon van hun Bewijs van lidmaatschap, van alle sta tions der S.S. driedaagsciie retourbiljetten voor Utrecht kunnen bekomen tegen den prijs van een biljet enkeie reis, terwijl hun rijwielen geheel gratis worden medegenomen. Zaterdagmiddag 28 Juni, omstreeks éen uur, wanneer dus de groote massa wielrij ders al eenigen tijd binnen de stad is, is er groote reünie op een nader te bepalen plaats, waar de reünisten zullen verwelkomd wor den door muziek. Hierna zullen de leden van elders in de gelegenheid worden gesteld, de omstreken der Bissehopstad te bezichtigen. Zoowel naar de Vechtstreek als naar de omstreken van Zeist zullen des Zaterdag middags uitstapjes per rijwiel worden on dernomen. 's Middags zal een groote boottocht van Utrecht over Zuilen, Maarssen, Breukelen, Nieu wei-sluis langs het schoonste gedeelte van de Vecht plaats hebben. Daarna groot Bondsdiuer, waarschijnlijk in «Tivoli". Een orkest zai den maaltijd opluisteren, terwijl de heer Johan Schmier, tenor van het Amsterdamsch Lyrisch tooneel, eeriige zangnummers ten gehoore zal brengen. Na afloop van het diner groot militair concert in den geïllumiueerden tuin, voorstelling van een kinematograaf, enz. Op Zondag 29 Juni zal een groole ge zamenlijke Bondslocht door de omstreken van Utrecht ondernomen worden. Het doel van dezen tocht is Soestdijk. De Algemeene vergadering zal 's middags te drie uur plaats vinden. De bijeenkomst van de Eerste Kamer der Staten-Generaal is acht dagen uitgesteld, zoodat de leden thans tegen Maandagavond 2 Juni zijn bijeengeroepen. Men meldde gisteren uit Den Haag Heden werd in parlementaire kringen ver zekerd, dat de Minister van Oorlog de por- tefeuille-quaestie zal stellen ten aanzien van de aanneming van het amendement by het voorstel-Lohman c. s. om ook de lichting 1897 niet voor herhalingsoefeningen op te roepen en dat zelfs de drie voorstellers hun voorstel ten aanzien der lichtingen van 18''5 eu 1896 zouden intrekken, indien bedoeld amendement de meerderheid mocht vor- Het «Schoolblad" zegt, dat degel eel e ver meerdering der schoolbevolking tusschen 4 Januari 1900 en 15 Januari 1901 heelt be dragen 15183 kinderen en van 1 Januari 1899 tot 1 Januari 1900 slechts 9122, een verschil dus van 6061. Dit aantal geelt bij benadering den invloed aan, dien de invoe ring der Leerplichtwet reeds dadelijk heeft gehad op het absoluut schoolverzuim. Het schriftelijk gedeelte van het examen tot toelating op de Cadettenschool te Alk maar zal dit jaar gehouden worden op 4 en 5 Juli a.s., terwijl het mondeling examen zal aanvangen den 10den Juli d. u. v. Het aantal adspiranten is nog niet bekend, ofschoon de aanmelding 15 Mei gesloten is. ÜG9ste STAATSL.OTBCiiMJ. VIJFDE KLASSE. Derde week. Trekking van 26 Mei 1902. (975 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. li. O. LEINWEBER te Amersfoort (Broode straat 22) zyn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijs van f200 op No. 4268. Prijzen van f70 3064 3066 6362 en 15232. Te zamen 5 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 3058 3074 3077 4261 6366 6830 6852 9336 11864 15210 20757 20781 en 20794 .?6.9ste STAATSLOTERIJ VIJFDE KLASSE. Derde week. Trekking van 26 Mei. Ten kantore van den collecteur te A mersr foort, Lange Bergstraat 9, zijn aan de navol gende nummers prijzen te beurt gevallen: Prijs van t400 op No. 7510. Pry zen van f70 4358 6362 en 15232. Te zamen 4 prijzen. Zonder prys zyn uitgetrokken 6366 9336 15210 16102 20781 en 20794.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2